"2" Tani Magazyn Energii, Posłuchaj Zanim Popełnisz Błąd

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 25 авг 2024
  • Zacznij wspierać ten kanał, a dostaniesz te bonusy:
    / @paragondiy
    ---------------------------------------------
    - Jeżeli chciałbyś zapoznać się z tym co robię na RUclips i Facebooku Zapraszam:
    www.magazynowa...
    - Lista wszystkich urządzeń, które posiadam Zapraszam
    www.magazynowa...
    - Chcesz wesprzeć mnie i to co robię:
    www.magazynowa...
    - Projekty 3D, które udostępniam dla Was Zapraszam
    www.magazynowa...
    - Grupy tematyczne związane z Magazynowaniem Energii Zapraszam
    / pw.tech
    / pw.gie
    - Email ogólny:
    leszekkwitek@gmail.com
  • НаукаНаука

Комментарии • 149

  • @PirateWasHere
    @PirateWasHere Год назад +12

    Jednak jest roznica miedzy LI ION a LIFEPO4 , przy zwarciu ogniwa o pojemnosci 80Ah+ : LIION ma 1000C w odlegosci nawet do 2 metrów przez 20sec+ ( wszystko sie topi wkolo ) , przy LIFEPO4 np eve masz tylko dym . Wedlug mnie troche zle porownanie , kowalski przy lifepo4 ma szanse przezycia x10 wzgledem Li ION. U siebie wymieniam SDI na LIfepo4 dla bezpieczesntwa ( LIFE trzymam w domu LI IOn w garazu ). Twoj Powerbank wyglada schludnie ale inzynieryjnie to umhmm ... nie zbyt bezpiecznie. Wyglada ze masz 1 BMS do ogniw plaskich i cylindrycznych ( Pakiety powinny byc jak mozliwie najmniejsze z wydzielonymi Bmsami , drozej ale kontrolujesz kazdy pakiet a nie jedno wielki polaczenie rownolegle ) / za duzo ogniw cylindryczych szeregowo ( jesli jedno ogniwo bedzie miec zwarcie, lub wzrosnie radykalnie IR, bedzie rozgrzewac inne wkolo co prowadzic moze do niekontrolowanej reakcji , bezpieczniki na serii nic nie dadza ) / Kazda wiekszy pakiet powinien byc wydzielony scianka nie palna , np po taniosci cegla + beton ( w przypadku rekacji na jednym pakiecie , jest mniejsza szansa na rekacje u sasiednich ) . *** Nie neguje twojej pracy , tylko powyzej rozwazylem swoje wieloletnie doswiadczenia z accu LI-Ion, ktore sa rownie niebezpieczne jak LI PO. podczas reakcji mozna tylko wziasc kamere i krecic , nic pozatym. 🍻🍕. Zacnie ze szerzysz wiedze.

  • @andrzej3511
    @andrzej3511 Год назад +36

    Jeśli chcesz bezpiecznie używać magazynu DiY, OPRÓCZ BEZWZGLĘDNEGO OBOWIĄZKU UŻYCIA bezpiecznika topikowego a wartości MAKSIMUM 1C stosuj się do poniższego:
    1. przewody muszą być na tyle grube by gęstość prądu NIGDY, w żadnych okolicznościach, nie przekroczyła 5 A/mm2, (jako bonus zmniejszenie strat omowych!)
    2. do połączeń skręcanych stosuj ODPOWIEDNIĄ pastę WAGO, regularnie co 3 miesiące kontroluj w podczerwieni i sprawdzaj czy nic się nadmiernie nie grzeje,
    3. bezwarunkowo używaj czujników temperatury od BMSów - jeśli BMS nie ma przynajmniej dwóch zewnętrznych czujników jest do dupy - zmień go czym prędzej. Czujniki przyklej porządnie silikonem bezpośrednio do tych akumulatorów które grzeją się najsilniej!!! Podczerwień wskaże ci je bez pudła. Ustaw w BMSie maksymalną temperaturę wyłączenia baterii!!!
    4. NAJWAŻNIEJSZY Wszelkie hot spoty wykryte kamerą IR USUWAMY BEZZWŁOCZNIE. Nie po to sprawdzamy by wiedzieć że właśnie powstaje/powstał hot spot ale po to by wiedzieć jakie środki zaradcze podejmować i je NIEZWŁOCZNIE REALIZOWAĆ!
    Ogólna zasada: nie używamy materiałów łatwopalnych w akumulatorni - przenigdy!!! Nie ma przepraszam po pożarze... Nie ma pożaru gdy ogień nie ma pożywki. Płyty z włókna szklanego i epoksydu na ogół mają atesty ppoż i rzeczywiście ni chusteczki - ognia nie podtrzymują. I jest to bodaj jedyny materiał godny polecenia i stosowania. W razie "W" stracicie jeden, może dwa akumulatory, ale nie całą instalację! Stalowe obudowy na poszczególne banki baterii to idea ze wszech miar godna polecenia!!!! Nie bez powodu fabryczne baterie tak właśnie są robione.
    Bateria 48 woltów ma wielką zaletę, że nie zabija napięciem, ale ma wielką wadę: prąd rzędu stu amperów to normalka, paręset nie wyjątek. Takie prądy są cholernie zdradliwe, bo przez kilka chwil niby nic złego się nie dzieje, ale po paru minutach? Wyobraźmy sobie, że któreś ze skręcanych połączeń traci kontakt i ma rezystancję tylko 0,01 oma. Wiecie ile ciepła będzie się w tym punkcie wydzielać przy obciążeniu 200A? Nie zdziwcie się: 400 watów na gwincie M8 - wystarczy by po pary minutach buchnął żywy ogień, chwilę potem łuk elektryczny!!! A jeśli ktoś nie wie co znaczy łuk elektryczny przy prądzie 200 amperów niech porówna ze spawarką elektryczną - na pewno ma mniejszy prąd spawania! Po to bezwzględnie należy badać w podczerwieni stan całej instalacji. Daję wam słowo honoru, że wiele razy uratuje wasze tyłki!!!! Paręset złotych za święty spokój to na prawdę niska cena! Prostą kamerkę iR kupić więcej niż warto. Zwróci sią na 100%. Dodatkowo taka kamerka bezstronnie pokaże wam wasze błędy, które usuniecie zapobiegawczo. A uwierzcie, popełnicie nie jeden jeśli nie jesteście zawodowcami.
    Oczywiście każdy może zrobić po swojemu i nie przestrzegać moich sugestii - mało, jestem dziwnie spokojny, że znajdzie się paru mądrali którzy stwierdzą, że ostro przesadzam. Zapewne znajdą się i tacy co powiedzą: a co to ja głupi jestem, przecież wiem najlepiej... I celowo, na przekór zrobią inaczej - ich sprawa. Ale jest jeden myk, a właściwie dwa. Pierwszy: każdy ubezpieczyciel bezlitośnie wykorzysta przeciwko wam najdrobniejsze uchybienie by nie zapłacić wam odszkodowania gdy coś pójdzie nie tak. Drugi: jeśli ucierpi materialnie ktoś postronny zaskarży was o odszkodowanie jak dwa a dwa cztery. A jeśli nie daj Bóg ucierpi ktoś na zdrowiu, albo co najgorsze straci życie - macie prokuratora na karku Z URZĘDU i prawdopodobnie spory wyrok za nieumyślne spowodowanie... Dlatego miast się wymądrzać i liczyć na szczęście radzę rzecz dokładnie przemyśleć by nie okazać się Polakiem mądrym PO SZKODZIE.
    I ostatnia rada: MIEJCIE w akumulatorni "POD RĘKĄ" porządną gaśnicę śniegową. I to raczej większą jak mniejszą. A ja serdecznie życzę by się NIGDY nie przydała. Ale miejcie! :)))
    Dlaczego taką? Bo można jej używać pod napięciem. Bo ona nie tylko zadusi ewentualny ogień. Ona do tego intensywnie schładza źródło ognia!!!! Ale uwaga: zapoznajcie się dokładnie z zasadami jej użycia. W małych, ciasnych pomieszczeniach można łatwo samego siebie UDUSIĆ! Serio.

    • @krzysiekkrzysiek8234
      @krzysiekkrzysiek8234 Год назад +1

      Absolutnie zgadzam się w 100% 👍
      Pierwsza myśl jaka mi się objawiła to zrobienie magazynu poza domem w ziemi jakaś mini piwniczka , tam nie ma mrozu który szkodzi tym lifepo4 , czyli jeden metr poniżej poziomu gruntu aby uniknąć przemarzania i można spać spokojnie😏

    • @remigiuszdejnarowicz7764
      @remigiuszdejnarowicz7764 Год назад +1

      > 2. do połączeń skręcanych stosuj ODPOWIEDNIĄ pastę WAGO, regularnie co 3 miesiące kontroluj w podczerwieni i sprawdzaj czy nic się nadmiernie nie grzeje,
      Kojarzę pasty WAGO do połączeń miedź-aluminum, a piszesz dość ogólnie o połączeniach skręcanych.
      Masz jakąś sprawdzoną pastę do połaczeń miedź-miedź (skręcanych)? Tak żeby chociażby powstawanie nalotu ograniczała i może poprawiała lekko przewodność (?).
      Widziałem kiedyś ELECTRICX CX80 do akumulatorów samochodowych, ale czy toto jest coś warte w magazynach energii to nie wiem.

    • @andrzej3511
      @andrzej3511 Год назад +2

      @@remigiuszdejnarowicz7764 KAŻDE połączenie rozłączne ulega erozji/korozji - wcześniej czy później. Pasta (taka czy inna) w pierwszej kolejności odcina dostęp atmosferycznego tlenu i związków siarki - dwóch najważniejszych winowajców. Drugim kierunkiem działania past jest przeciwdziałanie potencjałowi elektrochemicznemu na styku dwóch, różnych metali i związanej z nim dyfuzji jonów - zjawisko skrajnie niekorzystne, podnoszące z czasem rezystancję styku. Wredne o tyle że wpływ postępuje "kocim krokiem" bardzo niezauważalnie, ale jak już o sobie da znać to finałem są upalone konektory. Pasta wprowadza między te metale rodzaj katalizatora (skład to słodka tajemnica producenta), który bardzo skutecznie to zjawisko ogranicza lub wręcz blokuje. I dlatego szanujący się producent oferuje pasty dostosowane do par tychże metali, a niekiedy nawet do stopów (mosiądz). Należy kierować się metalem ZEWNĘTRZNYM. Co to znaczy? Jeśli mamy busbary miedziane ale pokryte elektrochemicznie chromonikieliną to nie miedź tworzy barierę potencjału a chromonikielina. Niby oczywiste a niektórzy nie czają bluesa...
      Wago produkuje nie tylko pastę miedź/aluminium. Dlatego użyłem słowa odpowiednia. Bo nie wiem z góry jakich ktoś użyje materiałów. Na stronie wago można znaleźć właśnie odpowiednią.
      Chociaż do konektorów akumulatorów rzeczywiście używam alu-plus. Do konektorów miedź/miedź pasty silikonowej bez chemii.
      I żeby wszystko było jasne: ja nie upieram się przy wago. Po prostu ten produkt znam i ten produkt mi się sprawdza. Być może ktoś zna lepszy, tańszy itd., wówczas fajnie byłoby gdyby podzielił się swoim odkryciem.
      Co do CX80 - nie znam ani firmy ani produktu. Ale tak na logikę biorąc: inne metale, kwasowe środowisko... Raczej to nie to...

    • @andrzej3511
      @andrzej3511 Год назад +2

      @@krzysiekkrzysiek8234 A co z wilgocią od gruntu? A co z wilgocią z powietrza? Bo na stówę będzie się skraplać w znacznie chłodniejszym pomieszczeniu latem.
      Piwnica owszem, ale OGRZEWANA!!! Zaś same akumulatory, obawiam się, że nie wyprodukują dość ciepła. No i nam się zagadnienie ciutkę komplikuje...
      Myślę, że posiadacze domów podpiwniczonych mają najprościej: wydzielić pomieszczenie TYLKO na akumulatornię, do tego niepalne, szczelne drzwi i po bólu. Szczególnie wówczas gdy przy tych drzwiach stoi porządna (i sprawna!) gaśnica śniegowa. :))))
      Ponownie bardzo wyraźnie podkreślę: pod warunkiem, że przy budowie baterii zachowano wszelkie możliwe środki prowadzące do usunięcia ryzyk związanych z grzaniem się konektorów, przewodów, styków. Pod warunkiem, że zastosowano starannie dobrane zabezpieczenia nadprądowe.

    • @leszek1399
      @leszek1399 Год назад

      Aleś napisał elaborat.. Notabene ciekawy😊

  • @inzynier.po.godzinach
    @inzynier.po.godzinach Год назад +5

    Cześć,
    widziałem ten wpis. Trochę dał do myśłenia :)
    Bezpieczniki plus odpowiednie przekroje przewodów to podstawa w budowie offgrida.
    Pozdrawiam!

    • @ParagonDIY
      @ParagonDIY  Год назад +1

      Z doświadczenia wiem, że często największe wtopy są na drobnych rzeczach i podstawowej niewiedzy :/
      Fajny magazyn w miarę bezpieczny ale występują drobne błędy, które są katastrofalne w skutkach. To nie musi być magazyn to samo może się wydarzyć w zwykłej instalacji elektrycznej jak są popełnione jakieś podstawowe błędy :/
      Pozdrawiam

  • @aleksandersaski5387
    @aleksandersaski5387 Год назад +7

    Tysiące "amperÓW"!!!

  • @exploreit3548
    @exploreit3548 2 месяца назад +1

    subik 💎

    • @ParagonDIY
      @ParagonDIY  2 месяца назад

      Dzięki :)

    • @prawdakuje1152
      @prawdakuje1152 27 дней назад

      Pchli targ =Tylko taki skromny dziadowski ciemniloo Polaki moga miec i prowadzic jako swoj wlasny handel ? a resza wyzszy poziom to markety usssa ich zysk handel i marrza ? Haracz ? Tu tez podwyz zwysz jak w ussa ? Bo kto z kim sie zadaje takim sie staje ? czynsze i tu i tam po dupee dadza wam.?

  • @Kenny88
    @Kenny88 Год назад +8

    Dużo rzeczy u mnie kuleje więc głupio prawić jakieś kazania, ale bym uczulał chociażby na dobór przewodów i obciążenia magazynu. Jak miałem 1,6kWh pojemności to korzystałem z czajnika 650W zamiast z takiego 2000W. Większe obciążenia wtedy gdy było wspomaganie słoneczne. Ludzie chcą robić budżetowe instalacje, ale nie na wszystkim można oszczędzać. Sam jak kupowałem przewody to grymasiłem trochę, że takie drogie, ale co zrobić?

    • @ParagonDIY
      @ParagonDIY  Год назад +1

      Jak pisałem nie chodzi o wskazywanie palcami, tylko o zwiększenie świadomości im więcej piszemy faktów tym lepiej, ja sam niedawno miałem pożar wiec wiem ze warto innym pokazywać nie tylko same pozytywy ale i tą ciemną stronę tego co stać się może.

  • @eugeniuszrink1463
    @eugeniuszrink1463 Год назад +2

    No w końcu ktoś fachowo wyjaśnił... Brawo. Praw fizyki się nie oszuka.Mocowanie falownika w spalonej serwerowni, był zamontowany zbyt blisko ściany. Minimum odległości wolnego miejsca z każdej strony dla falownika to 20cm. Brak chłodzenia falownika to również niebezpieczeństwo.

    • @ParagonDIY
      @ParagonDIY  Год назад +1

      Nie wiem czy fachowo ja nie jestem instalatorem, jednak sporo rzeczy można zrobić aby było bezpieczniej.

  • @rafalpietraszek4070
    @rafalpietraszek4070 Год назад +1

    z tym filmem trafiłes w punkt.
    podłączałem dwa falowniki w parallel i wpinałem sie z faza do jednej z podrozdzielnic , moze zbieg okolicznosci , po przeróbce na 1f i podłaczeniu okazało sie ze jest zwarcie nie wiem z jakiego powodu zabezpieczenie nie zadziałało, ale uszkodziło falownik i zrobiło zwarcie po stronie dc, gdyby nie właśnie wspomiane zabezpieczenia po stronie dc , miałbym dla ciebie kolejne fotki pożaru.
    zwarcie spowodowały przewody oświetlenia w kotłowni , które pogryzły myszy.
    na szczescie kazdy moduł mojego magazynu jest zabezpieczony bezpiecznikiem dc.
    a 74kw to byłby ładny pożar.

    • @ParagonDIY
      @ParagonDIY  Год назад +4

      Lepiej żeby nie było potrzeby podsyłania zdjęć, niech działa jak najdłużej bezawaryjnie i bezpiecznie. Ten bezpiecznik to jedna z podstaw nie wyobrażam sobie instalacji bez tej chyba najtańszej części systemu, której brak jest po prostu nie uzasadniony :/
      Pozdrawiam Leszek

  • @HomeSwitch
    @HomeSwitch Год назад +1

    Bardzo dobry film przez chwile wystraszyłem się, że to u CB.

    • @ParagonDIY
      @ParagonDIY  Год назад +1

      Dzięki :)
      Wiesz tak naprawdę dwa miesiące temu to mogłem być ja, tylko jak to mawiają głupi ma zawsze szczęście :)

  • @tadeuszczuraj6298
    @tadeuszczuraj6298 Год назад +2

    Tak czytam te opinie i myślę, że jeśli ktoś nie czuje dobrze tematu to nie powinien się brać za budowę własnego magazynu. Tu trzeba dużo wiedzy, uwagi i przemyśleń, ale czy te niby fabryczne są takie doskonałe? Te palące się elektryczne auta też są doskonałe? A co jeśli "fabryczny"magazyn się zapali co z ubezpieczeniem czy raczej wymówkami np.o braku przeglądów, niedokręconych złączach itp. Ja zrobiłem takowy magazyn. Śledzę go codziennie ,sprawdzam kamerką termowizyjną w momentach pełnego ładowania-60A i najwyższą temp. Mają bezpieczniki -35st.C. Zawsze było i będzie jakieś ryzyko czy to np.jadąc autem czy idąc nawet po pasach jakiegoś wypadku, ale co zrezygnować ze wszystkiego? Nie dajmy się zwariować przecież właśnie sobie pomagamy wymieniając swoje doświadczenia. I to naprawdę działa. Pozdrawiam

  • @marcingp5
    @marcingp5 Год назад +5

    Czyli stare przyłowie się sprawdza. Apetyt rośnie w miarę jedzenia. Tylko że koszty też rosną i finalnie jest to mało ekonomiczne

    • @SzymonHawlicki
      @SzymonHawlicki Год назад +3

      Taka jest prawda, ale można uciec przed nierentownością tym że mamy dobry plan co chcemy i ile chcemy na to wydać. Ponieważ przerabianie wielokrotnie tego samego systemu traci sens ekonomiczny

    • @ParagonDIY
      @ParagonDIY  Год назад

      Nigdy nawet przez sekundę nie zajmowałem się tematem patrząc pod kątem opłacalności, to od początku jest nauka, zabawa i hobby.

    • @ParagonDIY
      @ParagonDIY  Год назад +1

      @@SzymonHawlicki Ja mam tak od zawsze, zakładam sobie coś, kończę to działa i mam nudy. Dlatego bardzo często coś przerabiam po ja robię to z innych powodów, dla czystej przyjemności jak hobby :)

    • @SzymonHawlicki
      @SzymonHawlicki Год назад +1

      @@ParagonDIY u mnie miał być typowy system UPS. Ale z czasem koncepcja się zmieniała jak układ się rozrastał. Teraz to jest masakra 🤣
      Jak nie jeden elektryk widział ile czego jest to łapał się za głowę i pytał „skąd ty wiesz co do czego służy” 😅 za dużo tych kabli troszkę jest 😎

    • @ParagonDIY
      @ParagonDIY  Год назад +1

      @@SzymonHawlicki U mnie zaczęło się od upsa do zasilania awaryjnego pieca węglowego, to był Volt Polska hehe 300W

  • @artpyt1793
    @artpyt1793 Год назад +2

    Na pożar ma wpływ masa różnych czynników. Ogniwa bez przyczyny zapalają się w fabrykach na liniach produkcyjnych oraz w nowych samochodach tak jak w tym mustangu z Gdańska. My możemy jedynie zmniejszyć prawdopodobieństwo powstania doborem podzespołów 😉
    BMS w elektronarzędziach ma zabezpieczenia lecz zazwyczaj bezpiecznik nie pozwala ładować takiego pakietu.
    Co do bezpieczników to zapomniałeś dodać, że bezpieczniki w czasie przeciążenia mają obowiązek zadziałać dopiero po przekroczeniu dwukrotności prądu na jaki jest. Czyli bezpiecznik 100A ma zadziałać po przekroczeniu 200A w określonym czasie 🤷

    • @ParagonDIY
      @ParagonDIY  Год назад +1

      Nie ma czegoś takiego jak bez przyczyny, zawsze jest przyczyna i to na 99% zawsze będzie coś od zarządzania np przy ładowaniu masz duże prądy tak samo przy dużych obciążeniach, w aucie masz system chłodzenia ogniw i wymieniać można tak długo. Jednak nigdy nie ma to że bez przyczyny, tak samo na liniach produkcyjnych ale to fabryka ma swoje wewnętrzne procedury na taki wypadek.
      Nie poruszałem tematu bezpieczników bo to materiał na godzinny film, ogólnie jak miedzy falownikiem a magazynem założysz 200A gdzie normalnie nawet przez niego przepływa 50A to w momencie zwarcia taki magazyn jak w materiale 280ah LFP spokojnie go przepali. Każda instalacja jest indywidualna nie da się w 20 minutach wytłumaczyć nikomu jak ma coś zrobić, trzeba myśleć i szukać informacji technicznych. Ja jak coś przekazuję w filmach też mogę się pomylić, jestem tylko człowiekiem i jak każdy robię błędy raz większe raz mniejsze.
      Pozdrawiam

    • @artpyt1793
      @artpyt1793 Год назад

      @@ParagonDIY oczywiście, że zawsze jest jakaś przyczyna. Nic nie dzieje się bez przyczyny. Bardziej chodziło mi o błąd ze strony człowieka.
      W przypadku zwraca każdy bezpiecznik jest dobry i nie ma tu znaczenia czy jest AC lub DC.
      Ja piszę o przeciążeniach co jest ważniejsze i wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy.

    • @alchemik2010
      @alchemik2010 Год назад +1

      W przypadku aut elektrycznych jest to wada akumulatora, kolejna przyczyna to uszkodzenie BMS i dochodzi do przeładowania jednego z ogniw. Żadne bezpieczniki w tu nie pomogą ani kolorowe wydruki z drukarki 3D i schludnie prowadzenie kabelków.

  • @kristomen
    @kristomen Год назад +2

    Mój magazyn będzie w zbiorniku betonowym (piwniczka). Jest zakopana w ogrodzie z dala od domu.

    • @ParagonDIY
      @ParagonDIY  Год назад

      Tylko upewnij się że nie będzie tam wilgoci i dobra wentylacja.

    • @kristomen
      @kristomen Год назад

      @@ParagonDIY obecnie obserwje. Wentylacja jest. Nie mam także wysokiego poziomu wód. Także jest duża szansa, że będzie bardzo dobrze

  • @marcintybuszewski7644
    @marcintybuszewski7644 2 месяца назад +1

    W samochodzie elektrycznym też sa zabezpieczenia, jednakże słychać co jakis czas, że się pali..

    • @ParagonDIY
      @ParagonDIY  2 месяца назад +2

      Elektryki pala się (najczęściej) jak dojdzie do przegrzania baterii, np przy szybkim ładowaniu lub dużym obciążeniu.

    • @prawdakuje1152
      @prawdakuje1152 27 дней назад +1

      @@ParagonDIY

  • @paweljandobruk1791
    @paweljandobruk1791 Год назад +1

    Zdrowy umiar . Jedna faza to max 2.5 kw na linii ac przy 2.5 mm kabla . Aku np Livepo4 wypuszcza bezpiecznie max w 48 80 a . Ino kable ich przekrój dobrać . I dobrze zaciskac. Proszę w jednym miejscu ryzyko jest trzymać wszytko lepiej przegrody z trudnopalnymi półkami i blokada z dostawą tlenu . Wentylacja robi odwrotna prace i chłodne miejsca.. murowane półki idealne

    • @ParagonDIY
      @ParagonDIY  Год назад

      Tutaj nie ma takiej jednoznacznej drogi, wszystko zależy jak "biegnie" przewód, jaka jest odległość, ale na 2.5mm/2 jest przewidziane 30A (6.6kW), ale to tylko puste liczby, bo przewody są różnej jakości a odległości i warunki ułożenia przewodów mają ogromne znaczenie, warto poczytać więcej i na pewno warto dać przewody przewymiarowane, jak przewody czyli nasz przewodnik się grzeje to wzrasta jego rezystancja i spada napięcie więc nie warto tutaj oszczędzać.
      helukabel.pl/baza-wiedzy/poradnik-techniczny/wartosci-znamionowe-pradu/

    • @mareks6934
      @mareks6934 Год назад +1

      @@ParagonDIY Nalezy usmiadomic lud niedouczony( o tym jakos nikt nie wspomina ) ze NEWRALGICZNYM punktem zasilania sa wszelakie złacza od nich zaczyna sie problem bo tam jest najwiekszy opor i tam zaczyna sie grzanie czyli ognisko zapalne zanim zagrzeja sie przewody , inna sprawa jest typowe zwarcie

  • @peterpiotr6558
    @peterpiotr6558 Год назад +5

    Pożar powstał prawdopodobnie na przesileniu AC za duże obciążenie na jednej fazie, może wywołać pożar ponieważ przy 3600w na fazie dochodzi do przegrzania układu zwłaszcza jeśli ktoś użył długiego kabla 1.5mm. Tak więc mógł być ten problem, ale z pewnością błędem był też niewpięty bezpiecznik między baterią i falownikiem.

    • @radbilcz
      @radbilcz Год назад

      1.5 mm2 spokojnie wytrzyma 16 A długotrwałej pracy. Patrz normy. Długich przewodow brak w magazynie energii.

    • @peterpiotr6558
      @peterpiotr6558 Год назад

      ​@@radbilcz Nie koniecznie , bo przy testach kiedy pobierane jest 16A, i jeśli na tym samy obwodzie wpychany jest prąd to wtenczas mamy ponad 16A , bezpiecznik nie widzi tej różnicy i dochodzi do przegrzania.

    • @radbilcz
      @radbilcz Год назад +3

      @@peterpiotr6558 o czym ty piszesz ? Prąd to prąd to jest wartość mierzalna albo jest 16 A albo nie ma jeśli płynie większy prąd w określonym czasie to many zabezpieczenie które powinno zadziałac czy wiesz że chwilowo możemy przeciążyć przewód ? Np podczas rozruchu silnika prąd jest większy około 4 do 10 razy niż znamionowym i nic się nie dzieje. Problem w doborze zabezpieczenia i charakterystyce
      zadziałania czyli czasie.

    • @peterpiotr6558
      @peterpiotr6558 Год назад

      ​@@radbilcz Niestety nie masz racji.

  • @Dawid_1234
    @Dawid_1234 Год назад

    zgadzam się z Tobą w 100%
    Pozdrawiam

  • @arek1263
    @arek1263 6 месяцев назад

    Właśnie jestem na etapie budowy. 16s lifepo4 230ah przewody do podłączenia do falownika będą długości 1 metra na każdy biegun. Podpięty cały dom. Sporadycznie będą pracowały 2 sprzęty np zmywarka a ktoś włączy ekspres do kawy 1.8 lub pralka 2kw ogniwa skomprrsowane wyrównane, czekam na balanser JK 100A, falownik hybrydowy ten niebieski powr 5.5 z możliwością ładowania maks 100A instalacja fot 4,8kwp. Pytanie jakie zabezpieczenia jakie rozłącznik ilu amp i jaki bezpiecznik ilu amp oraz przewody mam spawalnicze 32mmkw z oczkowymi konektorami. Sama wejście w falowniku na te przewody to takie nie za duże jest

  • @wojciechzakrzewski3709
    @wojciechzakrzewski3709 Год назад

    🙏

  • @krzysztofwiton2537
    @krzysztofwiton2537 6 месяцев назад

    Cześć, dzięki że dzielisz się z nami swoją wiedzą i spostrzeżeniami , dają do myślenia , do tego estetyka , fanie to wygląda , ładnie zamontowane, wiadomo osb pójdzie jak wszystko z pożarem , kolor niebieski+czerwony - nie moje ulubione kolory ale ładnie to wygląda , co ciebie pokierowało do tego wyboru >?

    • @ParagonDIY
      @ParagonDIY  6 месяцев назад

      Cześć i Dzięki :)
      Trochę pracy było ale to czysta frajda, oczywiście jak ktoś lubi, jeżeli pytasz o wybór kolorów to po prostu mi się podobają :)
      Pozdrawiam Leszek

  • @grzesoffg4523
    @grzesoffg4523 Год назад +4

    Jeżeli chodzi o zabezpieczenie pomiędzy akumulatorem a falowań, to takie zabezpieczenie nić nie da jeżeli zwarcie jest na akumulatorze. Takie zabezpieczenie zadziała tylko jeżeli zwarcie dojdzie na falowniku. Proszę mnie poprawić, bo może coś pominąłem. A jeżeli chodzi o pożary, to raczej wina jest w połączeniach, takie lifepo4 nie tak łatwo doprowadzić do zapłonu. Proszę sobie zobaczyć firmę z Czech GWL Group, jakie oni przeprowadzają testy, mają kanał na RUclips.

    • @ParagonDIY
      @ParagonDIY  Год назад +1

      No właśnie i tu jest błąd myślowy, jak chcesz uzyskać zwarcie w połączeniu szeregowym miedzy szeregami? Zwarcie powstaje tylko na obwodzie zamkniętym pomiędzy źródłem a odbiorem i takie pewnie miało tutaj miejsce :/
      Firma która żyje ze sprzedaży ogniw zawsze pokaże to co jest wygodne do pokazania, LFP palą się równie dobrze jak ogniwa NCM/Li-ion, jedyna różnica jest taka że LiFePo4 nie wytwarzają sobie tlenu w czasie reakcji. Jednak potrafią się zapalić i doszczętnie zniszczyć dom, szczególnie u pewnych siebie użytkowników.
      Ja robiłem testy na wszystkich ogniwach oprócz LTO i zapaliłem każde z nich LFP nie jest wyjątkiem.

  • @marekk1530
    @marekk1530 Год назад +3

    No niestety jak już coś takiego robimy to nie może być mowy o byle jakości, zabezpieczenia to podstawa takiej instalacji

  • @paweljandobruk1791
    @paweljandobruk1791 Год назад

    Zastanawi się nad falownika mi off grid producent daje rok gwarancji z reguły . I teraz dla bezpieczeństwa w którym momencie należy go wymienić na nowy . Jaki parametr jego pracy daje pierwsze sygnały aby to już podjąć właściwą decyzję
    1 czy ilość przebiegi kwh produkcji . Czy 2 sprawdzać filtry i oczyszczać i sprawdzać temperaturę falownika . Z pewnością odkurzacz falownik od środka należy Odpowiednio zbiera się ogrom kurzy co powoduje iż wentylatory mogą nie nadążyć schładzania temp. z stąd szybciej może wilgoć i zasolenie powodowac przyspieszenie oksydacji komponentów urządzeń i grzanie się ich ps zauważyłem temp kabli pomiędzy falownikiem a wyłącznikiem dc przy poborze 70 a były raz ciepłe a raz przy 70 a zimne i to mnie zastanawia co może być powodem

    • @ParagonDIY
      @ParagonDIY  Год назад

      Jak chcesz bezpiecznie używać falownik to jest kilka rzeczy które można zrobić:
      1. Utrzymuj w czystości (przedmuchiwanie sprężonym powietrzem jest ok raz na kilka miesięcy)
      2. Odpowiednia temperatura ja mam klimę w serwerowni ustawioną na 25 stopni
      3. Odpowiednia wilgotność jeżeli falownik jest trzymany w jakimś garażu to jest to problem ( w okresie zimowym szczególnie i na jesieni)
      4. Nie przeciążać falownika (lepiej kupić z zapasem niech ma czym oddychać)
      5. Serwisy Pewnie przydało by się raz na kilka lat ściągnąć falownik ze ściany zanieść do elektryka aby posprawdzał czy nie ma jakichś uszkodzonych kondensatorów lub innych niepokojących rzeczy
      To chyba tyle reszta to loteria mój falownik śmiga 3 rok bez problemu, ale ostatnio na grupie pisał ktoś, że jego niedawno zakupiony falownik miał awarie spaliła się cała sekcja PV

  • @kamilbogus
    @kamilbogus Год назад

    Dobra robota

    • @ParagonDIY
      @ParagonDIY  Год назад

      Dzięki :)

    • @miromanorzechowski5845
      @miromanorzechowski5845 27 дней назад +1

      =Pchli targ .maly na uboczu sklepik spozywczy.maly kiosk warzywny =Tylko taki swoj skromny dziadowski biedoki Polaki moga miec i prowadzic jako swoj wlasny handel ? a resza wyzszy poziom to tylko markety usssa ich zysk handel i marrza ? Haracz ? Tu tez podwyz zwysz jak w ussa ? Bo kto z kim sie zadaje takim sie staje ? czynsze i tu i tam po dupee dadza wam.?

  • @Konrad016pl
    @Konrad016pl Год назад +2

    Swietny film . Jakie u ciebie jest zabezpieczenie miedzy falownikiem a magazynem

    • @ParagonDIY
      @ParagonDIY  Год назад +1

      Dzięki, jak na filmie rozłącznik ABB Sace S3, oraz bezpiecznik nożycowy ABB XLP 160A

  • @mariansztwiertnia7516
    @mariansztwiertnia7516 Год назад

    Czy ogniwa li ion powiedzmy 8kw zamknięte w dobrze zrobionej obudowie z blachy 3mm z rura wylotwą na spaliny o średnicy 50mm, czy mogą rozsadzić tą obudowę stalową? Czy podczas pożaru dobrze byłoby zalać je wodą? Nie mogę znaleźć żadnych konkretów, może ktoś przerabiał temat skrzyń na ogniwa. Wiem w autach elektrycznych są metalowe skrzynie. Jak działają są rozrywanie podczas pożaru? Jeśli ktoś ma jakiś ciekawy materiał proszę o link.
    Więcej takich filmów dla przestrogi i eliminowaniu błędów

  • @krzysztofkozorys516
    @krzysztofkozorys516 Год назад

    Wszystko wytłumaczone jasno i merytorycznie Leszku.
    Jednak zauważyłem, że jest "nacisk" jakie wszystko co jest elektryczne (samochody ev, magazyny energii, itp.) są be.
    Pokazują w mediach jak coś elektrycznego się spaliło i jest wielkie aj waj.
    Wiadomo ,jest to sytuacja której nikt nie chce doświadczyć ale zawsze jest jakiś powód przez który to się zadziało....
    Pamiętam jak budowałeś swój 18650 i było wielkie halo ,że OSB itd. ale jak widać daje radę.
    Idealnym rozwiązaniem jest oddzielne (oddalone ) pomieszczenie na magazyn od gospodarstwa domowego ale nie zawsze jest taka możliwość.
    Wtedy właśnie jak widać należy być zawsze krok do przodu i zabezpieczać wszelkimi sposobami (oczywiście dobrymi/sprawdzonymi) takie magazyny.
    Jak powiedziałeś i zapewne wielu wie, jak się zapali to już jest reakcja łańcuchowa. Zwarcie (setki amper, ogień, temperatura i tak do końca).
    Pozdrawiam serdecznie.

    • @ParagonDIY
      @ParagonDIY  Год назад

      Dzięki i Witam w gronie wspierających kanał :)
      Jak ja się za to zabierałem to zainteresowanie było zerowe teraz jest na topie i nagle każdy jest specjalistą :)
      Ja jestem zdania że jak nie mam możliwości zrobienia czegoś to tego nie robię, upychanie magazynu na siłę w domu nie jest najrozsądniejszym pomysłem. Jednak wiadomo każdy robi jak uważa i tylko zainteresowany może odpowiadać za swoje działania i pomysły :/
      Pozdrawiam

  • @blitzbauelektro
    @blitzbauelektro 20 дней назад

    Jak dla mnie to powinieneś zasięgnąć najpierw fachowej wiedzy, a nie przedstawiać swoje polemiki i wprowadzać spore grono widzów w błąd.
    Temat doboru zabezpieczeń przeciwzwarciowych pozostaje do zgłębienia.
    Zabezpieczenia przeciwzwarciowe nie są po to by chronić przewody, a grubość przewodu nie jest wyznacznikiem do stosowania takiego a nie innego zabezpieczenia.
    Maksymalny prąd dopuszczalny określa w specyfikacji producent przewodu.
    I uwierz mi, że czasem zabezpieczenia B10 - 10 amper w instalacji domowej nie zadziałają nawet jeśli włożysz gwóźdź do gniazda ( zasada doboru taka sama ), choć Twoja instalacja jest nowa i pozbawiona wad !!!!!!
    Wszystkie zmiany w instalacji elektrycznej (również zmiany zabezpieczeń i ich dobór) powinny być poprzedzone odpowiednimi pomiarami, ponieważ nie zawsze to co deklaruje producent zgadza się ze stanem faktycznym, a stan faktyczny może znacząco odbiegać od tego co oczekujemy i jak nam się wydaje, co powinno być.
    Aby przeprowadzać jakiekolwiek, nawet najmniejsze modyfikacje w instalacji, jak wymiana łącznika, czy gniazda, powinno posiadać się odpowiednia wiedzę i to wiedzę popartą odpowiednimi uprawnieniami, więc stwierdzenie, że zabezpieczenie przeciwzwarciowe jest po to by chronić przewody, dobitnie oddaje Twój poziom wiedzy, a tak na prawdę jej brak.
    Wiec takie modyfikacje w postaci montażu falowników (które nie są dopuszczone do pracy w EU), montażu magazynów energii własnej produkcji jest niedopuszczalne z punktu widzenia prawa.
    Na 100% (odpukać) jeśli wydarzy się coś złego, żaden ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania, nawet jeśli przyczyna "tragedii" będzie leżała gdzie indziej.
    Uwierz mi, że biegły z ubezpieczalni zna się lepiej na przepisach nie pozostawi na Tobie suchej nitki, taka jego praca.
    .
    Fajnie to ogarnąłeś i wygląda miło dla oka, więc życzą ci jak najlepiej, powodzenia!

  • @maciejgabi5994
    @maciejgabi5994 4 месяца назад

    Lepiej dmuchac na zimne 😊

  • @diabelb
    @diabelb 3 месяца назад +1

    ale gadasz głupoty. LI ION mogą się samoistnie zapalić z wielu powodów i są bardzo niebezpieczne. Ja na twoim miejscu nie mógłbym spać spokojnie. Przecież wystarczy że jedno ogniwo z pakietu zużyje się szybciej od pozostałych. Nie kontrolujesz pojedynczych ogniw. Spowoduje to przegrzewanie, przeładowywanie całego pakietu i grozi zapłonem.

  • @wojciechsss4560
    @wojciechsss4560 Год назад

    Witaj buduje maly offgrid inwerter hybrydowy 1kw 12v bateria gel 12v i ładowanie pv 2x300w 37v jakie zabezpieczenie proponujesz bezpiecznik pomiędzy inwerterem a bateria a jaki na instalacji pv? Dzięki z góry

  • @awerskto
    @awerskto Год назад +2

    Sam się zastanawiam aby ogniwa dodatkowo zabezpieczyć. Przykryć je kocem gaśniczym, oraz zasypać dodatkowo piaskiem.

    • @ParagonDIY
      @ParagonDIY  Год назад

      Nie warto przesadzać bo taka nadgorliwość może doprowadzić właśnie do tego czego nie chcemy :/
      Dobrze zrobiona instalacja i nie ma się czego bać, jak będą niedociągnięcia i ustępstwa to i LFP się zapali...

    • @awerskto
      @awerskto Год назад

      @@ParagonDIY na razie ogniwa li-ion leżą w garażu po 6 miesiącach dalej trzymają napięcia.

  • @slawekslawek6268
    @slawekslawek6268 Год назад

    Posta na FB już chyba nie ma, szkoda. A przy okazji - czy taki bezpiecznik topikowy jest wystarczający? Poradzi sobie z tymi tysiącami amperów? Jaki to potrafi wg producenta max prąd DC rozłączyć? Na diysolarforum polecają do LFP4 tylko t-class - chyba trudno dostępne u nas i dość drogie, a przy tym jednorazowe. Może dlatego, że u nich takie NH00 są za to mało dostępne. Jakie bezpieczniki proponujecie?

    • @ParagonDIY
      @ParagonDIY  Год назад

      Post został opublikowany przez znajomego tej rodziny bez ich pozwolenia (taką dostałem informację) dlatego na prośbę syna został usunięty, a niektóre zdjęcia przedstawiające wizerunek domu zasłonięte. Rozumiem że taka strata jest bolesna i nie każdy chce się tym chwalić, zresztą film ma na celu pokazanie ewentualnych skutków posiadania magazynu nawet z LFP, które są uważane za niepalne. Kiedy reszta instalacji nie jest odpowiednio zabezpieczona, nawet LFP potrafią zgotować przykrą niespodziankę :/
      Ja współczuję, sam jeszcze niedawno przechodziłem podobną sytuację ale u mnie udało się temat opanować :/

  • @bolojang477
    @bolojang477 Год назад +2

    A jak masz w tym swoim ebiku ? Ja mam zestaw 1000w 48v , baterie bidonową 17.5ah I żadnego bezpiecznika. między aku a sterownikiem. Nikt na yb o tym nie mówi

    • @bolojang477
      @bolojang477 Год назад

      .

    • @ParagonDIY
      @ParagonDIY  Год назад

      Mam ten sam pakiet u siebie, a nie wiem czy nie ma nie zaglądałem do baterii w środku jak najbardziej może być taki bezpiecznik, raczej nikt nie stosuje bezpiecznika miedzy baterią a sterownikiem bo to inna ilość miejsca w stosunku do budowy magazynu

    • @bolojang477
      @bolojang477 Год назад +2

      Tzn. Ja dwie takie baterie bidonowe sam skladalem. 13s5p oraz 14s5p . W środku nie ma miejsca na żaden balezpiecznik. Fachowcy na yb składają takie aku również bez bezpiecznika. Więc jedynym co chroni jest bms , który jak mówisz może zawieść

  • @olo121973
    @olo121973 2 месяца назад

    Ostatni sezon na chińskim falowniku 😉 ale do rzeczy gdzie można kupić taki bezpiecznik nożycowy ? bo ja używam apatora na wkładkach AC a to nie profesjonalne 🤪
    pozdro

    • @ParagonDIY
      @ParagonDIY  2 месяца назад

      Jak wpiszesz na Allegro to znajdziesz bez problemu, mogą być też takie jak tu punkt 2:
      www.magazynowanie-energii.com/moje-urz%C4%85dzenia/zabezpieczenia-dc-rozdzielnica-pv

    • @olo121973
      @olo121973 2 месяца назад

      Dzięki

  • @marcinelektronik3005
    @marcinelektronik3005 Год назад +1

    A może należy wyciągnąć wniosek z tego i nie używać Litu.
    Pewnie nie mieliście styczności a obiektami Data centre czy węzłami transmisyjnymi, ale tam od zawsze do tej pory tylko i wyłącznie Ołów.

    • @ParagonDIY
      @ParagonDIY  Год назад

      To nie jest rozwiązanie, z takim podejściem nie wyszlibyśmy z jako gatunek z jaskini. Sam Lit nie jest problemem tylko ludzie, brak wiedzy, brak umiejętności instalacje na sztukę ja bym bardziej w tym kierunku szukał problemów : /

    • @marcinelektronik3005
      @marcinelektronik3005 Год назад +1

      @@ParagonDIY Są ogniwa litowe ktore możesz przewiercić wiertarką i tyle co się stanie to starcą kilka procent na pojemności, natomiast użycie do wall-banku możliwych do zapalenie ogniw, czy to 18650 czy Jonowych jest poważnym problemem w głowie osoby która to projektuje, i bierze na siebie problemy z tym związane, nie masz ani zielonego ani czerwonego pojęcia o czym mówisz, powtarzam tobie że nie lit tylko ołów stanowi 99,9% zabezpieczenia podtrzymania napięciowego i puki nie wejdą ogniwa sodowe z certyfikatem bezpieczeństwa nigdy nie będziesz miał powszechnej akceptacji w power-wall

  • @FreezerSIG
    @FreezerSIG Год назад

    Ten abb xlp 00 to jest do prądu stałego?

    • @ParagonDIY
      @ParagonDIY  Год назад

      Czy jest dedykowany definiuje wkładka, ja mam włożone wkładki od AC ale tylko dlatego, że konsultowałem z producentem i stwierdził że do 60V spełnią swoje zadanie. Co więcej te same wkładki poza Europą mają/miały wybitą specyfikację AC i DC, kiedyś szukałem info o nich to tak jakby na Europę wychodziły już bez tej"certyfikacji", ale to bardziej jako ciekawostka.
      Ogólnie mimo wszystko powinny tam być dedykowane wkładki do DC, ja to zrobiłem świadomie po konsultacji z technikami z tej firmy.
      photos.app.goo.gl/tAvmoveM4cqYLSnx9

  • @berlinkamrat6972
    @berlinkamrat6972 Год назад

    Masz w 100% masz racje jak można używać bez zabezpieczeń ???
    Zawsze są pierwsze pomyśleć o bezpieczeństwie obojętnie co i jaki temat . np jako Dekarz wiem że jak drugi mi powie że (ja tam nie boje się wysokość i wszędzie wejde) ok ... Ja odchodze od takiego booo nie szanuje własne Życie a tym bardziej innych ... We wszystkich pracach jest Pierwsze co Respekt czyli biore pod uwage co może się stać czyli bezpieczeństwu Pierwsze
    Pozdrawiem Serdecznie

    • @ParagonDIY
      @ParagonDIY  Год назад

      Najczęściej jest tak, że jak się polegnie to prostych rzeczach i na podstawach :/
      Pozdrawiam Leszek

    • @alchemik2010
      @alchemik2010 Год назад

      bezpiecznik ci gówno da bo przyczyny pożarów są zupełnie inne.

  • @pawelr8750
    @pawelr8750 Год назад +2

    Witam mogę link do zabezpieczenia DC z wkładkami

    • @ParagonDIY
      @ParagonDIY  Год назад +1

      Jak chcesz od ABB musisz szukać, sama baza wpisz w google ABB XLP00 i do tego trzeba poszukać wkładek DC.
      Albo coś takiego też załatwi temat, linki są pod filmem i na stronie:
      studio.ruclips.net/user/videojugOZeGniDg/edit

    • @pawelr8750
      @pawelr8750 Год назад

      @@ParagonDIY dziekuje

  • @KrzychuPL-rz9rq
    @KrzychuPL-rz9rq Год назад +4

    Jak dla mnie to powinieneś jeszcze rozdzielić te 2 magazyny zabezpieczeniami topikowymi.

    • @SzymonHawlicki
      @SzymonHawlicki Год назад +3

      Zgodzę się z wypowiedzią że rozsądne było by założenie bezpiecznika / rozłącznika nożycowego miedzy dwoma magazynami choćby dla ułatwienia serwisu jednej części.
      Mam nadziej że przekaz filmu trafi do nie jednej osoby co daje sobie „wcisnąć” tanie rozwiązania i oszczędzają na bezpieczeństwie. Nie powiem że sam nie oszczędzałem na bezpieczeństwie ale wiem że nawet moje niekonwencjonalne zabezpieczenia działały - bo nie raz w skrajnej sytuacji wybuchły wszystkie zabezpieczenia jak w przypadku uszkodzenia się przetwornicy 24/230.
      U mnie stosuje tzn „selektywny dobór bezpieczników” tzn zawsze suma wszystkich prądów musi zrzucić najmocniejszy bezpiecznik. Warto pamiętać również o charakterystyce bezpieczników bo bezpieczniki szybkie mają niską zwłokę a zwłoczne mogą utrzymywać wielokrotność nominalnej wartości bezpiecznika przez wiele sekund - i właśnie to muszą wytrzymać przewody a mało kto o tym mówi

    • @ParagonDIY
      @ParagonDIY  Год назад +3

      Dokładnie tak masz rację, powiem więcej tak będzie zrobione gdyż już dawno zakupiłem bezpieczniki do tego:
      ruclips.net/video/jugOZeGniDg/видео.html

    • @ParagonDIY
      @ParagonDIY  Год назад +1

      @@SzymonHawlicki Ciężko się przebić z nudnym kanałem, ale do ilu osób dotrze to tyle mam nadzieje osób zacznie inaczej patrzeć na materiały popularne w sieci, które zaczynają się od słowa wabiącego, "jak coś zrobić tanio".....

    • @SzymonHawlicki
      @SzymonHawlicki Год назад +2

      @@ParagonDIY tanio to się kupuje dwa razy. Taka jest teoria i praktyka. Teraz wszytko co raz kupiłem by było tanio kupuje drugi raz by było dobrze. Na szczęście bez większych incydentów. Ludzie i tak zrobią co uważają za stosowne tak jak nastolatkowie stawiają się rodzicom bo wiedzą lepiej …

    • @KrzychuPL-rz9rq
      @KrzychuPL-rz9rq Год назад +1

      @@ParagonDIY to dobrze. Nie wiedziałem:)

  • @szeme100
    @szeme100 Год назад

    Ja tam dla bezpieczeństwa składam magazyn z lto 66160 2.3V niestety za te same ceny co płaci się za nie można kupić dużo większy magazyn.

    • @ParagonDIY
      @ParagonDIY  Год назад +1

      Magazyn z LTO to super temat, tylko cena zabija niestety, ja specjalnie nie widzę sensu w tym typie ogniw przy wspomnianych cenach.
      Pamiętaj tutaj nie zapalił się magazyn z powodu ogniw tylko z powodu całej otoczki, ja by to było LTO i doszło do zwarcia tez mogło by dojść do pożaru. Typ ogniw nie jest wyznacznikiem czy coś jest czy nie jest bezpieczne, a sama instalacja.

  • @mariusz660
    @mariusz660 Год назад +1

    Ale to musiało kosztować 🤔masakra. A czy te hułajeje za 20 tys zł , 5KW , chyba 3 fazowe, sa bezpieczne , i czemu niby to tylo kosztuje ?.

    • @ParagonDIY
      @ParagonDIY  Год назад +1

      Każda taka akcja kosztuje, a nie wiem o co dokładnie pytasz?

    • @mariusz660
      @mariusz660 Год назад +1

      @@ParagonDIY o gotowy magazyn energi Huawei w cenie około 20 tyś, 5kWh za worek pieniędzy. Mam obawy czy w domu z garażem to będzie bezpieczne

  • @XYZ-qb7iu
    @XYZ-qb7iu 2 месяца назад

    Ok przekonałeś mnie do szopy

    • @ParagonDIY
      @ParagonDIY  2 месяца назад

      Szopa, albo blaszak jak bym nie miał garażu do zagospodarowania, to na 99% kupił bym blaszak i go ocieplił :)

  • @Krait17
    @Krait17 Год назад

    Czy jest jakikolwiek przykład gdzie LiFePo4 się zapaliły? Nie mówię o tym że komuś jakoś udało się je zapalić bo taki był jego cel tylko o normalnym ( złą ich obsługę też w to zaliczam) przypadku.

    • @ParagonDIY
      @ParagonDIY  Год назад

      Zauważ że większość magazynów jest teraz na LiFePo4 wiec jak słyszysz o pożarze to właśnie takiego magazynu, dodatkowo z info jakie dostałem to ten konkretny pożar wyglądał tak że ogniwa LFP latały jak kule ognia po całej serwerowni...

  • @maciej181
    @maciej181 Год назад

    Jakiej mocy jest ten chiński falownik?

    • @ParagonDIY
      @ParagonDIY  Год назад +1

      To 8kW Falownik 8kW max po stronie AC i 16kW przez określony czas. Do tego ładowarka MPPT 120A i ładowarka AC 120A, z paneli można doprowadzić max 8kWp rozdzielając to na dwa niezależne stringi po 4kWp i 500V przy Voc każdy.

  • @paweljandobruk1791
    @paweljandobruk1791 Год назад

    Wiedzą godna polecenia

  • @adamchorzepa8685
    @adamchorzepa8685 9 месяцев назад

    Witam proszę mi napisać jak można rozwiązać problem pływającej fazy bo te falowniki z Chin tak mają z góry dziękuję

    • @ParagonDIY
      @ParagonDIY  9 месяцев назад

      Witam, musisz rozwinąć określenie "pływającej fazy".
      Chyba że chodzi Ci o "pływające zero"? Ale to nie problem falowników tylko złego podłączenia zera w instalacji 3fazowej

    • @adamchorzepa8685
      @adamchorzepa8685 9 месяцев назад

      @@ParagonDIY chodzi mi o to że jak cały dom jest na of grid to w gniazdku faza i neutral świeci gdy sprawdzam probówką

    • @ParagonDIY
      @ParagonDIY  9 месяцев назад

      @@adamchorzepa8685 To znaczy że masz albo coś źle podłączone, albo uszkodzony falownik.
      Nigdy nie miałem takiej sytuacji. Jeżeli masz układ 3-Fazowy to jest objaw pływającego "0" nie Fazy. Oznacza że nie masz 0 i następuje przesunięcie fazowe. To jest niebezpieczne może spalić sprzęt w domu a na gniazdku może się pojawić nawet 400V.
      Sprawdzałeś czy to samo masz przy samym falowniku?

    • @ParagonDIY
      @ParagonDIY  9 месяцев назад

      @@adamchorzepa8685 Poczytaj:
      www.forum-fronius.pl/plywajace-zero-co-to-jest-i-dlaczego-nalezy-go-unikac/

    • @adamchorzepa8685
      @adamchorzepa8685 9 месяцев назад

      @@ParagonDIY Kolego mam taki falownik jak ty Chinski 5kw czyli 1fazowy i jak jest przełączony na of gridzie to w domu w gniazdku świeci faza i neutral tak samo jak w agregatach 1fazowych czy jest rozwiązanie żeby było inaczej no bo przecież jak przełączę na sieć to wszystko jest tak jak ma być czyli faza świeci Neutral nie dziękuję za odpowiedź

  • @dariuszkubicki
    @dariuszkubicki Год назад +3

    Na ogół Chińczycy nie są winni, bo ich produkty są na bardzo wysokim poziomie.
    Lecz brak wiedzy u Kowalskiego, no i doświadczenia.

    • @ParagonDIY
      @ParagonDIY  Год назад

      To też prawda, ale niestety tanie falowniki nadal są przysłowiową "tanią chińszczyzną". Robotę zawsze robi instalacja, jak jest źle zrobiona to takie są konsekwencje :/

    • @dariuszkubicki
      @dariuszkubicki Год назад +1

      @@ParagonDIY "Tania chińszczyzna" może pochodzić z całego świata, szczególnie z Polski. To Polacy są strasznie pazerni na kasę, i próbują wszystkich rolować.
      Większość "porządnych" firm produkcję tworzy w Chinach. Siemens, Mercedes, itd...Jestem zwolennikiem Siemens-a, a w środku PRC. Jak kiedyś na opakowaniach było nadrukowane "Zdiełano w CCCP, UNITRA Warszawa.

    • @prawdakuje1152
      @prawdakuje1152 27 дней назад +1

      Polok tylko narzekac umi Nawet nie umi roweru sami produkowac nie ma pojecia jak zarowki wymienic A krytykuje chiny =prooostak ?

  • @WASZAQM
    @WASZAQM Год назад

    Zwarcia wewnątrz ogniw, to jest nie do opanowania

    • @ParagonDIY
      @ParagonDIY  Год назад

      Zwarcie w ogniwie jest jednoznaczne z fizycznym przebiciem ogniwa, jak pomiędzy warstwami dojdzie do fizycznego przebicia. Na szczęście takie rzeczy są wyłapywane na etapie produkcji, ogniwa czasami potrafią jeszcze dostać przebicia pod koniec swojego życia, pierwszym objawem jest duże samorozładowanie (upływność).

  • @XYZ-qb7iu
    @XYZ-qb7iu 2 месяца назад

    Dla mnie 15kwh to mega dużo hahaha
    No ale ja mam zużycia po 2kwh na dobę

    • @ParagonDIY
      @ParagonDIY  2 месяца назад

      Wszystko zależy od zużycia, ja zużywam od 10-30kWh na dobę.

  • @sebbbb5066
    @sebbbb5066 9 месяцев назад

    Fajnie majster tylko jak widze tyh januszow biznesu na youtube co pokazuja instalacje off grid na byle kablu bez jakichkolwiek zabezpieczeń to szczerze każdy akmulator jest do nich zagrożeniem bo kwasiak też potrafi wybuchnąć zwłaszcza jak Kowalski go ładuje za wysokim napieciek i wchodzi z fajka w gębie i mamy kabum😂😂😂

  • @PLSolarPower
    @PLSolarPower Год назад

    Leszku drogi, właśnie skończyłem budować kolejny magazyn ( ruclips.net/channel/UCbysU6Rri2SSwHpWw7N22FAcommunity?lb=UgkxBH2Tg5k9q3aOm-AWCPQi0XtwtZDvQIFH ), który jest "prawie" klonem Twojego flagowego magazynu opartego na 18650 14S###P. Ile to wymaga pracy to chyba wiem tylko Ty i ja :) Mam do Ciebie gorącą prośbę. Wiem, że czasu pewno nie masz i masz na głowie wiele rzeczy, ale jeżeli znalazłbyś 5minut to prosiłbym o przesłanie zrzutów z ustawieniami Twojego BMS. Nie chcę kopiować ustawień 1:1, ale wiem, że poświęciłeś wiele czasu na te ustawienia, aby doprowadzić je do takiego stanu, aby ogniwa nie ulegały szybkiej degradacji. Dlatego zanim uruchomię BMS z moimi ustawieniami chciałbym je porównać z tym co jest u Ciebie, żeby przemyśleć to całościowo. No chyba, że na którymś Twoim filmie robiłeś przegląd, ale oglądałem z 50% Twoich filmów i poza migawkami czegoś takiego nie widziałem. Z góry dzięki i wielki szacun dla Ciebie!

  • @alchemik2010
    @alchemik2010 Год назад

    Robić magazyn na 18650 to trzeba mieć mikrocefalię.

  • @radbilcz
    @radbilcz Год назад +2

    Leszku uwagi nie zawsze sa hejtem.

    • @ParagonDIY
      @ParagonDIY  Год назад

      Uwagi tak, nigdy nikt nie twierdził ze OSB jest idealne na magazyn. Nie śledzisz chyba wszystkiego od początku, bo to co się pojawiało w komentarzach i na FB i na YT było dalekie od uwag :)
      Po 3 latach mam trochę wyrobione zdanie o ludziach i ich uwagach, szczególnie że najczęściej najwięcej uwag mają Ci, którzy robią jeszcze gorzej :)

    • @radbilcz
      @radbilcz Год назад +1

      @@ParagonDIY Leszku sam pisałem że płyta OSB nie jest odpowiednia. Ale po przemyśleniach to jestem że jest odpowiednia, bo jak coś się zapali to nie ma znaczenia co i tak się spali. Wszystkich komentarzy nie czytam a Twój kanał i na grupie jestem chyba prawie od samego początku.

    • @ParagonDIY
      @ParagonDIY  Год назад +2

      @@radbilcz Pisać że płyta OSB jest nieodpowiednia to jedno a pisać że moja rodzina się spali i ja będę temu winny to drugie, nie masz pojęcia jakie ludzie potrafią rzeczy pisać w komentarzach i co potrafią w wiadomościach prywatnych :)
      To że nie widzisz pewnych rzeczy bo o nich nie mówię, lub usuwam najbardziej pojebane komentarze to nie znaczy że ich nie było lub nie ma :P

  • @przemysawzielinski4430
    @przemysawzielinski4430 7 месяцев назад

    Przeciez wszystko jesst chińskie nawet to co kupisz u polskiego producenta to tez chińskie gowno.

    • @ParagonDIY
      @ParagonDIY  7 месяцев назад +1

      Jesteś w mega błędzie, opierasz się na tym co było 10-20 lat temu, teraz coraz częściej to gówno pochodzi z Europy.
      "Chińszczyzna" dzieli się na tania i dobrą, do tego jest niesamowity problem z kopiowaniem w Chinach nie ma czegoś takiego jak ochrona patentu, jak coś się dobrze sprzedaje to jest natychmiastowo kopiowane przez inne firmy. W pogoni za ceną kopiowane jest lepiej lub gorzej.
      Pozdrawiam

    • @prawdakuje1152
      @prawdakuje1152 27 дней назад

      Chinskie gowno a ty jestes pol gawno ? nawet zarowki nie umiesz sam wymienic ?

  • @weberito
    @weberito Год назад +1

    Amperów