Podziemny Muranów. Chutnik i Leociak o Warszawie

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 26 июн 2024
  • Faktyczny Dom Kultury i Wydawnictwo Czarne zapraszają na spotkanie z Jackiem Leociakiem. Z autorem "Podziemnego Muranowa" porozmawia Sylwia Chutnik.
    Historia Muranowa zatoczyła łuk: od rajskich krajobrazów XVIII wieku do piekła Umschlagplatzu. Było tu tak pięknie, zrobiło się ponuro i strasznie.
    Jacek Leociak odczytuje ten szczególnego rodzaju palimpsest - w miejscu-po-getcie zmieniła się przecież siatka ulic, ich nazwy, zbudowano nowe domy. Przywołuje tętniące kiedyś życiem targowiska przy Gęsiej i Świętojerskiej, tłoczne kamienice Nalewek, dawny plac Broni. Szczególnie skupia się na tym, co pod ziemią. Opisuje życie w getcie podczas powstania: przygotowywanie skrytek, schowków, schronów w piwnicach, wreszcie budowę podziemnych bunkrów. Przytacza historie niemych świadków Zagłady przechowanych w ruinach: błahych przedmiotów codziennego użytku, garnków, kluczy, zbutwiałego i nadpalonego dziennika.
    „Ślad ma zostać ciśnięty pod koło historii, żeby je zahamować” - czytamy w relacji znalezionej w bańce na mleko zakopanej w piwnicy przy Nowolipkach 68. Jacek Leociak jak archeolog zbiera te ślady i nakłada obraz dawnego Muranowa na dzielnicę, która dziś tętni życiem, po to, by upamiętnić coś, co wymyka się wyobraźni.
    Współorganizacja: Wydawnictwo Czarne
    Projekt współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa
  • РазвлеченияРазвлечения

Комментарии •