AdrianX Kompilator ci nie pokazuje błędów składniowych? Debugger nie podpowiada ci błędów wartościowych? Wiesz, że metoda dziel i zwyciężaj również odnosi się do szukania problemów w programie?
Znaczna większość ludzi się poddaje na podstawach programowania, ponieważ "nic mi się nie udaje, to nie działa tak jak chcę, są ciągle błędy" - Ciężko jest się zmusić - trzeba przejść "ciężką barierę", aby coś w końcu osiągnąć. Nie jest to łatwe, ale da się.
Zgadzam się, ale ja mimo błędów brnąłem w to dalej. Zacząłem się uczyć w wakacje. Znam już C++ oraz Python. Niedługo planuję nauczyć sie HTML, a za tym ciągnie się cały szereg kolejnych języków typu CSS, PHP, Javascript itp.
dobre głownie dla uczniów uczących się liczyć oraz dla ograniczonych do humanizmu itp. czyli bardzo pożyteczne choć przedstawia bardzo wyidealizowany przypadek bez różnych zaburzeń jakie są niemal ciągle w realu, nawet podnieś nogę czy zrób krok (mając 2 nogi) to cała ogromna zabawa z niedoskonałymi czujnikami i dynamicznym zachowaniem. Dlatego oprogramowanie ma warstwy, wiele warstw i te ogólniejsze korzystają intensywnie z tych szczegółowych i a z kolei z dużo bardziej detalicznych :) Ale to co zostało opowiedziane i pokazane jest super w takim czasie i jako zapoznanie niezorientowanych
Mi w zeszłym roku wprowadzili programowanie w Scratchu, a teraz dodali robotykę ❤ (lego Mindstorms). Budowanie i programowanie robota to naprawdę nie tyle, że świetna zabawa, ale genialny sposób na naukę programowania. Trzymajcie kciuki bo niedługo kolejny turniej!
Odkąd zobaczyłem ten filmik to od razu się zakochałem w kodowaniu. Najpierw zacząłem programować w C++, próbowałem potem na C#, Windows Forms, ale ostatecznie spodobał się mi HTML, CSS I JS na tych językach zacząłem jechać ale jak wiadomo początki są zawsze trudne, nie od razu Kraków zbudowano, a więc początkującym życzę powodzenia i pozdrawiam 🙂
emce twój poradnik jest bardzo przydatny nadrafiłem na niego przybatkiem szukająć poradnika do programu blender a ze ciekawy jak inni uwazają jak wyglonda programowanie obejrzałem i widze ze bardzo dobrze opisałaś naczym polega programowanie wiem dobrze o wszystkim bo sam programistą
Programowanie jest mega! Sama zajmuje się tym od 2 lat i mam już spora wiedzę 😊 Po czasie można zauważyć że inaczej zaczyna widzieć się świat, np patrząc na jakąś grę w głowie od razu widzisz możliwości jak ona została zakodowana, to niesamowite uczucie!
using System; using System.Collections.Generic; using System.Linq; using System.Text; using System.Threading.Tasks; namespace emce { class Program { static void Main(string[] args) { { Console.WriteLine("Spodziewałem się jakiegoś psychologicznego opisu tego, jak myślą programiści."); Console.WriteLine("Niestety dla nas ten odcinek raczej nie jest ciekawy, ale oglądało się miło. :)"); Console.ReadKey(); } } } }
Piszesz Console[kropka] i masz podgląd co możesz zrobić w konsoli wraz z opisem. Chcesz coś wpisać, to piszesz Console.Write - dla mnie to logiczne. Myślę, że człowiek wpadłby na to szybciej, niż jakby napisał cout, które nie wiadomo co oznacza. :D Tak czy inaczej, w dużych aplikacjach raczej obu technik się nie używa, tylko korzysta się z loggerów ze względów security.
Fajnie jest przypomnieć sobie nauki tej zdolności. Ponadto uczenie się programowania pomaga w obiektowym i proceduralnym rozumowaniu świata jak i programów komputerowych. Dzięki temu odcinkowi przypomniało mi się to jak uczyłem się tego toku myślenia programistów, bo już weszło mi to w nawyk.
I tak, i nie :) Zależy od interpretacji pseudokodu. Czyli kto pisał interpreter dla preprocesora i co autor napisał na ten temat w dokumentacji xD Semantyka jest w tomie 3. manuala na początku, syntaktyka zaraz za nią od strony 1337. Dokumentację kolejnych wersji aktualizacji znajdziesz w odrębnych załącznikach xD Życie xD Odpowiedź jest taka, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jest to świetny przykład obrazujący problem komunikacji z klientem www.arturnet.pl/wp-content/uploads/2014/01/hustawka1.png Co klient chciał? Co projektant zrozumiał? Jak to programista zaprogramował? Jaki będzie koszt zmiany funkcjonalności? Dlatego dobry kontakt z klientem to podstawa. "Kup 1 butelkę mleka, jeżeli w sklepie będą jajka to kup 6." Można zrozumieć i zapisać na kilka sposobów. 1) KUP(mleko,1); if(sąJajka)KUP(mleko,6) - razem 7 butelek 2) if(sąJajka)KUP(mleko,6) else KUP(mleko,1) - razem 6 butelek 3) KUP(mleko,1); if(sąJajka)KUP(jajko,6) - jak życzy sobie Huyen 4) KUP(mleko,1) if(sąJajka)KUP(sklep,6) - razem 6 sklepów i 1 mleko :D Oczywiście robot powinien to zrozumieć jako 2 instrukcje "Kup 1 butelkę mleka. Jeżeli w sklepie będą jajka to kup 6" A następnie zapytać czy ma kupić 6 sklepów czy 6 jajek :) PS, rozkmiń to: "Moja stara piła leży w piwnicy. Wyrzuć ją." VS. "Moja stara piła, leży w piwnicy. Wyrzuć ją." ;)
Jestem programistą i niczego nowego się nie dowiedziałem ale fajnie że potrafiłaś to tak fajnie wyjaśnić. Im więcej mamy tych czynności zaprogramowanych a następie skróconych do prostej formy tym lepiej się rozbudowuje program o kolejne funkcje, fajna sprawa dla osób interesujących się tym :)
Odcinek zrobiony profesjonalnie i bardzo mi się podobał. Fajnie, że to właśnie Tobie zaproponowano promowanie nauki programowania i respect za ten odcinek. Niestety takie akcje nie zwiększa ilości programistów, bo aby zostać programistą prócz logicznego myślenia, trzeba być systematycznym i mieć chęć do samorozwoju za wszelką cenę, a czasem kosztem swojego życia prywatnego. Te cechy posiada garstka społeczeństwa i nie da się nabyć tych cech poprzez promocję. Osobiście wolałbym, aby rządzący promowali nauki przyrodnicze poprzez stypendia, dla młodzieży o określonych cechach charakteru. Bo jak ktoś ma zostać programistą, to i tak nim zostanie. W dzisiejszym dostępie do informacji i bardzo rozwiniętym środowiskiem OpenSource wszystkiego można nauczyć się samemu w domu sam jestem tego przykładem. Myślę, że lepszą inwestycją byłoby kupić sprzęt w szkołach (komputery, elektronikę itp) i wykonać kilka projektów OpenSource z uczniami, niż dawać kasę na promocję programowania. Tu macie kilka moich projektów OpenSource, które wykonałem z uczniami za własne pieniądze. Tablica wyników na salę gimnastyczną: ruclips.net/video/kiNLvjPuYvo/видео.html Gra szkolna w UnrealEngine: ruclips.net/video/QCLSjbalkrM/видео.html Sortownik: ruclips.net/video/yhnWVH4_9WM/видео.html
W tej grze są niektóre poziomy, które zniechęcają do gry, np. pisze że jeżeli liczba jest ujemna, to trzeba poprostu zrobić ją dodatnią, poprostu dodatnią, robię z niej dodatnią, wszystko jest dobrze i nagle wyskakuje że oczekiwało np. 8 a nie 4, a pamiętajmy że miała to być liczba dodadnia, nic konkretniejszego. Jest jeszcze kilka takich poziomów ale nie chce mi sie pisać xdd
oglądam mnóstwo twoich odcinków ale ten przyda mi się najbardziej bo mam 11 lat i uczę się programować. znaczy, narazie nie programóje w języku programowania c++ czy c ale niedługo będę. Pozdrawiam!
Aktualnie uczę się c++, przeczytalem 30 str wstępu (tzn porównań do innych języków, przykładowych programów stworzonych w c++ itd) i tak minął pierwszy dzień. Później przyszedł czas na pierwsze starcie z rzeczywistością. wybrałem IDE i napisałem "witaj świecie" a trwało to cały dzień, ponieważ zrypalem coś w IDE. Ostatecznie się udało. I tak minął drugi dzień. Następne były zmienne, tu bez większych problemów, wysystko ok. I tak minął trzeci dzień. (dlaczego całe dnie? Ponieważ przerabiałem sobie to wszystko na przykładach) Doszedłem do pobierania danych od użytkownika. Po 2 dniach nauki mój "program" był w stanie napisać cześć *imię użytkownika*. to już pięć dni. Dalej Matematyka, kolejny dzień. I tu zapragnąłem zrobić kalkulator. Ostatecznie zrobiłem "dodawator" ale i tak to był progres. To już siedem dni. Teraz " if ", wałkowałem to trzy dni. Teraz czas na prawdziwy kalkulator. Nie wyszlo, chciałem to rzucić ale postanowiłem sobie że przebrnę przez podstawy. Następnie byłem w stanie "wyłudzić" od użytkownika wiek, imię( a raczej ciąg liter) i pomnożyć jego wiek przez 31. Ustawilem też ograniczenie wiekowe. Nauka podstawowej podstawy pozwalającej na zabawę bez patrzenia co było po tym, trwała dwa tygodnie. Tak wyglądał mój początek. Jednak ja zawsze odbiegalem od normy, lubiłem matematykę, nie uczyłem się a i tak byłem najlepszy, nie wychodziłem z kolegami dzwonić po domofonach, i ogólnie wolałem najpierw myśleć później robić. I teraz gdy potrafię więcej niż podstawę (ale dalej strasznie mało w porównaniu z innymi ludźmi) widzę reklamę (chyba gry) c++ ze stevem, atak zombie. Dziecko pomyśli sobie że zrobi grę, będzie kimś, że to jest łatwę, rodzice kupują mu taką grę, on przejdzie ją w 5 dni i powie sobie że napiszę grę. Pobierze jakiś IDE zobaczy 10 linijek tekstu, i dla niego to będzie czarna magia, i na 95% zniechęcić się. Po co mówić że programowanie jest dla każdego? Czemu nikt nie pokazuje na początku kodu a później dopiero daje grę?
Niezła historia. :) Ja zaczynałem z basiciem i też było wielkie rozczarowanie, że nie da się wyklikać gry, że to jakiś edytor tekstowy. :/ Skończyło się na programowaniu w assemblerze własnych MBR, a to był zwykły przypadek, bo miałem ilustrowaną książkę do basica i tam był obrazek sprajta (były to czasy przed internetem i windowsem;), no i nie dawał mi spokoju, zacząłem drążyć temat i w końcu zamiast rzucić w kąt książkę 300+ stron, zaczynałem wyświetlać grafikę na ekranie. Potem to już były cuda, od programów graficznych, jak paint na basica, przez własny mortal kombat tylko z jedną postacią ( :D ), po system operacyjny na basicu. ;DD Basica uczyłem się 3 lata, assemblera 5 i czułem się, jakbym przeszedł miesięczny kurs basica. :) Wszystko bez internetu, sam dekompilowywałem aplikacje i analizowałem ich działanie.
Wszystko fajnie i w ogóle. Niestety gorzej, jak coś naskrobiesz, widzisz błąd w kodzie a program i tak dalej działa. Ewentualnie na odwrót. Nie widzisz błędu i nie działa, a jestes przekonany że wszystko jest ok. Później się okazuje, że była to kwestia jakiegoś apostrofu albo zwykle typo w którejś ze zmiennych. Python, PHP user here :D
Jestem programistą i powiem szczerze, że jak zobaczyłem tytuł filmu to moja pierwsza reakcja była negatywna. Po obejrzeniu filmu jednak zmieniłem zdanie kompletnie. BARDZO fajnie zrealizowany film. Jest świetnie zarówno technicznie jak i merytorycznie. Gratuluję! :) Osobom które nie znają się na komputerach i które uważają programowanie za czarną magię mogę pokazać Wasz film z czystym sumieniem.
Pani która prowadzi ten odcinek ma taki ciepły i przyjemny głos, że mógłbym jej słuchać na okrągło. Na prawdę jestem pod wrażeniem tak powalającej barwy głosu :O
Jak rzadko piszę komentarze gdziekolwiek to dziś się skusze, ale tematycznie. TAKIE RZECZY POWINNY LECIEĆ W TV PODCZAS REKLAM A NIE REKLAMY SŁODYCZY... Piękny film reklamowy 📺🎥😍
dla tych co przyszli nauczyć się programowania polecam rzeczywiście nauczyć sie takiego logicznego myślenia, po czym obejrzeć kursy pana Mirosława o c++, kanał Pasja Informatyki.
Tak powinno zaczynać się pierwszą lekcję programowania w technikum. U mnie tego nie było i czym tak naprawdę jest programowanie uświadomiłem sobie dopiero w połowie studiów. Approve :}
Dużo teorii i nic o tym jak myśli programista... Na filmie zaprezentowane zostało schematyczne myślenia, a tak naprawdę programowanie jest o wiele bardziej skomplikowane niż układanie klocków jeden po drugim. Oczywiście zależy też od poziomu języka. W asemblerze tworzenie czegoś to prawdziwy hardkor, ale już C++ jest prostszy, a języki skryptowe to prawie układanie klocków jak na filmie... prawie.
@@foealke8771 JavaScript nie jest tradycyjnym językiem obiektowym w sensie OPP, to język prototypowy. Natomiast założenie języka skryptowego jest jak najbardziej spełnione. JS to skrypty a nie język który się "kompiluje" np. do exe. Nie w każdym razie natywnie bez żadnych wrapperów w okół niego.
Języki mają różne składnie a nie komendy. W sumie może i fajna inicjatywa, ale źle zrealizowana. Jeśli już ktoś nawet przebrnie przez te blokowe pierdoły, to wyjdzie albo z niego partacz, albo podda się jak zobaczy "prawdziwy świat". Twierdzenie, że każdy może się nauczyć, jest fałszywe i dla tego cała ta narodowa inicjatywa nauki programowania stoi na zgniłych fundamentach.
Nie przechodząc w skrajność, mógłbyś wytłumaczyć czemu nie? Programuję już od kilku lat i nie spotkałem się z osobą, która stanęłaby na przeciw ścianie nie do pokonania.
Oczywiście, że każdy może. To jak matematyka. Nie każdy zostanie wybitnym matematykiem, każdy powinien poznać chociaż podstawy, dla samej praktyki abstrakcyjnego myślenia.
Kod maszynowy są to zrozumiałe dla urządzenia polecenia. Czyli po prostu ciąg instrukcji procesora zapisanych niezrozumiałym dla człowieka językiem, tj są po prostu ciągiem bajtów oznaczających polecenia, dane i adresy komórek pamięci (informacja dla procesora skąd ma pobrać, albo gdzie zapisać jakąś informację, albo gdzie ma przeskoczyć). Asm jest językiem programowania stworzonym w celu uczynienia kodu maszynowego danego procesora bardziej przystępnym dla człowieka. Każdej instrukcji procesora (jej kodowi binarnemu w języku maszynowym) odpowiada jakieś słowo w języku naturalnym, co naturalnie sprawia że każda rodzina procesorów będzie miała swój własny assembler. Dodatkowo asm oferuje makra. Tj jedno słowo może być tuż przed assemblacją (tłumaczeniem asm do kodu maszynowego) zmieniane na dowolny ciąg innych słów asma. Jeszcze wyżej są języki kompilowalne (C/C++/Pascal) które stanowią już gigantyczne ułatwienie dla programisty. Tutaj kompilator zajmuje się zbudowaniem asm lub od razu kodu maszynowego na podstawie kodu danego języka i robi za nas wiele podstawowych związanych z achitekturą urządzenia optymalizacji. Na tym poziomie nie musi nas interesować zestaw rejestrów czy poleceń procesora. Nie mniej dalej operujemy często na adresach a bardziej doświadczeni programiści domyślają się jak będzie mniej więcej wyglądał wynikowy kod asm. Jeszcze wyższy poziom to JJI (Just in time). Języki takie jak C# i Java, które są kompilowane do własnego formaty (tzw bytecode), by zostać dopiero w czasie odpalenia przebudowanymi na asm przez swoją maszynę wirtualną. Zalety tego rozwiązania są takie, że raz skompilowany program może być odpalony na wielu różnych urządzeniach (pod warunkiem że mają zainstalowaną maszynę wirtualną danego języka). Języki te są najczęściej znacznie prostsze do nauki i programowania, jednakże utrudniają, czy wręcz uniemożliwiają robienia bardziej hardcorowych optymalizacji. Co sprawia że pomimo swojej prostoty nie zdominowały w 100% rynku. (Nikt nie pisze sterowników, czy silników do gier w C# czy Javie, bo byłyby zbyt wolne) Jeszcze wyżej można usadzić języki skryptowe jak python/JavaScript/php. Które nie są w ogóle kompilowane tylko interpretowane przez programy napisane w innych językach. W takim przypadku, to przykładowo przeglądarka internetowa, wie, że kiedy napotka słowo alert to ma wyrzucić wyskakujące okienko. Języki skryptowe są dużo wolniejsze od wszystkich pozostałych. Oczywiście to wszystko jest bardzo uproszczony opis rzeczywistości i jak przeczyta to ktoś znający się na temacie, to się nie zgodzi. Wiele, jeśli nie większość języków programowania może być używane także w inny sposób niż mówi ich pierwotne przeznaczenie. Można kompilować programy napisane w pythonie, i można użyć C++ jako języka skryptowego. Ale pierwotny cel języka determinuje sposób w jaki jest on skonstruowany, więc nikt rozsądny nie używa C++ do pisania skryptów.
DanielMz25 hahahahaha, lepiej mu od razu książkę kup :D chłopak, prawdopodobnie z podstawówki lub gimnazjum był zaciekawiony jedną prostą rzeczą a ty mu od razu z całym wykładem wyjeżdżasz hahahahahahha
Ostatnio od 2 miesięcy bawię się z arduino. No i to świetna zabawa, poczynając od prostych urządzeń, do inteligentnego domu, czy zdalnego sterowania przez internet:DD Wiele możliwości za nawet niską cenę z ali.
w "jeżeli nie to" brakuje drugiego "jeżeli", które będzie sprawdza czy robot napotkał schody :P W sensie jeśli tylko kierować się tym przykładem ^^ Obstawiam, że nie ma go tam żeby nie narobić zbędnego zamieszania Jeżeli drzwi to drzwi jeżeli nie to jeżeli schody to schody jeżeli nie to krok albo można by też z returnem, ale szkoda się rozpisywać ;)
Nie chcę ci niszczyć marzeń ale strona typu code.org praktycznie niczego cię nie nauczy :v Dlatego się pytam do której klasy chodzisz że to masz bo jeśli gimbaza/podstawówka to ok
Co do kroków robota to zrobił bym to w ten sposób: while( drzwi == 0){ function podnies_noge('lewa'); function podnies_noge('prawa'); } tak będzie prościej prościej :)
Kacper Wróblewski wymagania w sensie? Czy duży hajs? Sam nie wiem, raczej planowałem f2p zależy czy się przyjmie - tak - zarobie pewnie trochę, nie - nic nie zarobię ale będę miał grę :P
Możesz ich nie lubić, ale nie zmienia to faktu, że wielu programistów zaczynało właśnie od czegoś takiego. Ja np. wolę takie gry, które faktycznie rozwijają sposób myślenia, niż bezsensowne napierdalanki broniowo-słowne w GTA, które do myślenia zniechęcają.
Drzwi otwierają się inaczej w zależności czy przez nie wchodzimy czy wychodzimy, należałoby zrobić 2 procedury drzwi i jeszcze trzeba by wiedzieć jak ustawione są wszystkie drzwi i kiedy robot ma je ciągnąć a kiedy pchać :)
takie tłumaczenie to dla dzieci w podstawówce/gimnazjum.... jeśli chcesz pokazać programowanie m.in. instrukcje warunkowe (if, else) itp.... sorki słabe sam pisze apki na androida, strony internetowe, apki desktopowe, języki c++, php, javascript, Delphi
Chodze do gimnazjum i znam html, c++, java script więc tu trochę nie masz racji. "Zieloni" w programowaniu będą zadowoleni z tego filmu ponieważ Emce wyjaśniła jak to działa, a nie zaczeła prowadzić kurs z instrukcjami warunkowymi, zmiennymi, pętlami, czy klasami. Więc twój komentarz w ogóle nie był na temat.
Nie, nie znasz tylko wydaje ci się, że znasz. Ale im więcej się uczysz tym bardziej rozumiesz jak mało wiesz. Na przyszłość polecam zmienić podejście bo na takim czymś można się przejechać.
Ja nie moge uwierzyć w istnienie kogoś takiego jak programista. Trzeba być nieprawdopodobnie cierpliwym, jeszcze w dzisiejszych czasach to wogóle rzadkość. Trzeba być absolutnym nerdem w tej dziedzinie. Tylko idzie się poszlachtać jak coś próbowałem pisać. Programowanie zabawą, tak kurwa... chyba zabawa w to by sprawdzić jak bardzo jest sie odpornym na popełnienie samobójstwa
Wina tego z czego się uczyłeś, większość poradników czy nawet książek uczy takich przykładów jak kalkulator w konsoli czy pracownicy, też mnie to szybko znudziło, ale zastanów się co chcesz robić i zacznij coś w tę stronę, np stronki, gierki na stronach, może gra lub apka na androida, możesz nawet pluginy do minkrafta pisać ;) Są też takie zabawki jak silniki do gier, najpopularniejszy (czyli masa materiałów do nauki) to Unity, można też pisać od zera, tutaj się przyda OpenGL/DirectX/Vulcan (wybrać jedno), i każde z nich można obsługiwać z wielu języków. bla bla bla, wszystko się da tylko musisz znaleźć swoją drogę :p No chyba nie potrafisz zrozumieć podstawowych idei, wtedy gorzej.
o rany, masz totalnie rację :P ja już czasem (przepraszam) rzygam projektem po 3 tygodniach.... myślisz że już koniec, a tu nie... backend'owiec podpina projekt pod wp i zabawa na kolejne godziny xd
Pluski Hahaski Nwm może trzeba było coś pokombinować z łancuchem żeby trzeba było to odszyfrować czy zakodować w jakimś ASCII samą treść byłoby ciekawiej
Nie wiedziałem jakiego słowa użyć, ale chodzi tutaj o kodowanie liter na ASCII czy inny UTF-8 (pamiętajmy że pierwsze znaki tam się liczbowo, ale nie bitowo pokrywają), z tym że tutaj używasz jakby (i tu znów nie mam słowa) rzeczywistych informacji (ale to nie o to chodzi nwm jak wyjaśnić) dobra koniec dyskusji bo dziwny komentarz napisałem i teraz się to ciągnie
A kto zaprogramuje i będzie rozwijał to AI? tak czy siak, programowanie wyginie ostatnie, bo najpierw pojawią się wszelkiej maści maszyny i AI od innych prac, bo łatwiej nauczyć robota obsługiwać ludzi w restauracji niż samemu wyszukiwać, analizować i rozwiązywać takie problemy.
Ale to jeszcze dużoooo czasu, i dalej ktoś będzie musiał to kontrolować, i do tego czasu to inne zawody będą wypierane programowaniem. Jak wymrze programowanie to już nie będzie gdzie pracować, ciekawe jak sobie z tym kraje i gospodarka poradzi.
Gdzieś słyszałem że nie prędzej niż za 50 lat. Co do ekonomii to pewnie będzie ona oparta na zupełnie innym modelu niż obecnie bo większość prac będą wykonywać maszyny.
problem w tym że jeżeli maszyny osiągną "ludzki" poziom inteligencji to będzie pozamiatane, przy poziomie inteligencji człowieka i tryliony razy szybszym przetwarzaniu danych, będą mogły stworzyć jeszcze lepszą inteligencję, czy ulepszać swoją, i w bardzo niedługim czasie ich inteligencja będzie tak bardzo przerastała ludzką, jak teraz ludzka przerasta inteligencję np. mrówki!!!, no ale w ostateczności maszyny nie będą intencjonalnie zabijać ludzi (przy tej różnicy inteligencji nie będziemy stanowili dla nich żadnego zagrożenia), tak jak teraz ludzie nie zabijają mrówek (no bo po co) ale jeżeli w jakiś sposób, przez przypadek ludzie staną maszynom na drodze, to maszyny ich zlikwidują, tak jak my budując dom nie będziemy się przejmowali mrowiskiem na budowie i je po prostu zlikwidujemy. różnica w inteligencji będzie tak ogromna że maszyny przestaną nas zauważać!
Nie poddawajcie się, trzeba oswoić się z błędami. Nieraz wydaje nam się, że tracimy bezsensownie kilka dni nad czymś, jednak dzięki temu też się uczymy - jak efektywnie szukać rozwiązań. Jeżeli mogę dodać coś od siebie, to ja sugerowalbym od razu "skok na głęboką wodę" . Wybrać sobie jeden język, Python, Java, C, poczytać jak skonfigurować komputer żeby działały nam programy i próbować tworzyć proste programy. W internecie jest mnóstwo kursów krok po kroku:)
Jeżeli chcecie zacząć przygodę z programowaniem zamiast się bawić w gierki odwiedźcie kanał "Pasja informatyki" Jarosława Zelenta, gdzie nauczycie się solidnych podstaw programowania (sam się ciągle ich uczę). Strony typu o których mowa była w filmiku mogłyby być dobre dla gimnazjalistów, chociaż i oni woleliby pewnie zacząć od "prawdziwego świata" kodowania zamiast używać opisanych funkcji na zrobionej już obróbce graficznej. Nie dość że Pan Mirosław nie wymusza darowizny za filmiki pięknie opisujące właśnie "Jak powinien zmienić swoje myślenie ktoś kto naprawdę się tym interesuje", to jeszcze robi to w taki sposób, że oglądanie jego filmików jest czystą przyjemnością i ciężko to nazwać jakimś "zakuwaniem" którego nikt nie lubi.
świetny materiał! :) co chwile podczas oglądania chciałem Ci zadać pytanie "a co gdyby tak..." ale za pare sekund rozwiewałaś moje wątpliwości, kurcze, nie chciała byś pojechać ze mną w Bieszczady ? :)
Gdyby to było takie proste... W sumie jest, do poziomu wydawania pojedynczych komend i ewentualnie ich zapętlania. Jednak w momencie w którym zadanie wybiega trochę ze schematu już można się zniechęcić, szczególnie z niefajnymi wykładowcami ^^ Także ten, do biegu, kompilator, start!
my mamy koło CMI (Centrum Mistrzostwa Informatycznego) i pani przesłała twój filmik :D Wtedy powiedziałam pani że ja oglądałam to i polecałam twój kanał :)
Wartościowy odcinek, bo uwierdził mnie w wyborze szkoły. Powtarzam drugą klasę technikum informatycznego i kwestionowałem sam przed sobą ten wybór, ale teraz wiem, że jednak jara mnie programwoanie i chcę się nim zająć :)
Programowanie to rozwiązywanie problemów.
Problem w tym że rozwiązując jeden, tworzymy pięć ;)
Knayder ale mniejszych problemów, łatwiejszych do rozwiązania
+Piotr Żmuda i takich upierdliwych jak np brak jebanego przecinka, który szukamy godzine
Metoda dziel i zwyciężaj ;)
+Piotr Żmuda - Nie zawsze :v
AdrianX Kompilator ci nie pokazuje błędów składniowych? Debugger nie podpowiada ci błędów wartościowych? Wiesz, że metoda dziel i zwyciężaj również odnosi się do szukania problemów w programie?
Jak śni programista?
Na Javie
emce□ jakiego cukierka nie lubi programista? Malaga
Leci like :D
O kurw xDD
dobre xD
jaka jest piosenka programistow?
chce ogladac twoje logi
Super montaż, świetnie to wygląda! :D
ooo... Mati :)
Przed widzami nigdzie nie uciekniesz mattyniu!
Siema mati
Mattyniu siemka
Znaczna większość ludzi się poddaje na podstawach programowania, ponieważ "nic mi się nie udaje, to nie działa tak jak chcę, są ciągle błędy" - Ciężko jest się zmusić - trzeba przejść "ciężką barierę", aby coś w końcu osiągnąć. Nie jest to łatwe, ale da się.
Zgadzam się, ale ja mimo błędów brnąłem w to dalej. Zacząłem się uczyć w wakacje. Znam już C++ oraz Python. Niedługo planuję nauczyć sie HTML, a za tym ciągnie się cały szereg kolejnych języków typu CSS, PHP, Javascript itp.
Programowanie życiem.
Wiśnia a ty tu co?
fake
Wiśnia kiedy gothic czereśeńko i live z elvenkiem :?
kiedy nowe ciekawostki?
To nie fake
Pierwszy raz ktos mi tak łatwo wyjaśnił o co chodzi w programowaniu i jak to działa. Jestem w szoku! Dzeki emce! A w gre sobie pogram :D
Przeciętny człowiek myśli, że 1 kilobajt to 1000 bajtów.
Programista myśli, że jeden kilogram to 1024 gramy. :)
a wszyscy informatycy myślą że idealna kobieta ma wymiary 1920 x1080 :D
A kiedy informatykowi się zepsuje samochód, to on myśli, ze jak wyjdzie z samochodu i wejdzie jeszcze raz do niego - to będzie działać :)
var FajnyŻart = false
error: expected initializer
Jan R. var FajnyŻart = true
end class
dobre głownie dla uczniów uczących się liczyć oraz dla ograniczonych do humanizmu itp. czyli bardzo pożyteczne choć przedstawia bardzo wyidealizowany przypadek bez różnych zaburzeń jakie są niemal ciągle w realu, nawet podnieś nogę czy zrób krok (mając 2 nogi) to cała ogromna zabawa z niedoskonałymi czujnikami i dynamicznym zachowaniem. Dlatego oprogramowanie ma warstwy, wiele warstw i te ogólniejsze korzystają intensywnie z tych szczegółowych i a z kolei z dużo bardziej detalicznych :)
Ale to co zostało opowiedziane i pokazane jest super w takim czasie i jako zapoznanie niezorientowanych
Założę się,że za robota przebrał się Marcin : )
emce□ Czy Ty pochodzisz z Wietnamu? Jeśli tak to czemu akurat jesteś w Polsce?
Tak chcial Bog.
Wojtek T. ja też
Wojtek T. No ja tez xD 😂😂😂
133 + 20 = 237
Uwielbiam Wasz kanał! nie dość, że można oglądając Wasze filmiki spędzić ciekawie czas to jeszcze wiele nauczyć ;D
Nie no montaż wymiata ... naprawdę dobra robota! Huen musisz jakoś nagrodzić za to Marcina!
bruh
Świetny montaż, serio! A film przedstawiony bardzo prosto i obrazowo, dzięki! :D
Hehe 0:20 film miałbyć planowo dodany 10 grudnia a został 8 :) Mała wpadka :D
też chciałem to napisać :P
czy to dlatego ta gra nie jest jeszcze darmowa?
Jeszcze opis filmu trochę się różni :P
Mi w zeszłym roku wprowadzili programowanie w Scratchu, a teraz dodali robotykę ❤ (lego Mindstorms). Budowanie i programowanie robota to naprawdę nie tyle, że świetna zabawa, ale genialny sposób na naukę programowania. Trzymajcie kciuki bo niedługo kolejny turniej!
HHa, ten robot pod koniec! Kocham :D
Odkąd zobaczyłem ten filmik to od razu się zakochałem w kodowaniu. Najpierw zacząłem programować w C++, próbowałem potem na C#, Windows Forms, ale ostatecznie spodobał się mi HTML, CSS I JS na tych językach zacząłem jechać ale jak wiadomo początki są zawsze trudne, nie od razu Kraków zbudowano, a więc początkującym życzę powodzenia i pozdrawiam 🙂
Ta gra uczy posługiwania się asemblerem. Rączki w górę dla programowania niskopoziomowego.
@Vertcore Design Assembler jest trudniejszy, ale dokładniejszy.
emce twój poradnik jest bardzo przydatny nadrafiłem na niego przybatkiem szukająć poradnika do programu blender a ze ciekawy jak inni uwazają jak wyglonda programowanie obejrzałem i widze ze bardzo dobrze opisałaś naczym polega programowanie wiem dobrze o wszystkim bo sam programistą
jak zwykle wspaniały filmik
Programowanie jest mega! Sama zajmuje się tym od 2 lat i mam już spora wiedzę 😊
Po czasie można zauważyć że inaczej zaczyna widzieć się świat, np patrząc na jakąś grę w głowie od razu widzisz możliwości jak ona została zakodowana, to niesamowite uczucie!
using System;
using System.Collections.Generic;
using System.Linq;
using System.Text;
using System.Threading.Tasks;
namespace emce
{
class Program
{
static void Main(string[] args)
{
{
Console.WriteLine("Spodziewałem się jakiegoś psychologicznego opisu tego,
jak myślą programiści.");
Console.WriteLine("Niestety dla nas ten odcinek raczej nie jest ciekawy,
ale oglądało się miło. :)");
Console.ReadKey();
}
}
}
}
MikeMG ONLY C++ xd
o boże c# , jak ja go nienawidze za sranie się z takimi banalnymi rzeczami typu cout (c++)
MikeMG error:2projectInOne (XD)
Piszesz Console[kropka] i masz podgląd co możesz zrobić w konsoli wraz z opisem. Chcesz coś wpisać, to piszesz Console.Write - dla mnie to logiczne. Myślę, że człowiek wpadłby na to szybciej, niż jakby napisał cout, które nie wiadomo co oznacza. :D Tak czy inaczej, w dużych aplikacjach raczej obu technik się nie używa, tylko korzysta się z loggerów ze względów security.
Wg mnie C# to dziadlajdostwo ponieważ jest łudząco podobny do Javy i jest stworzony przez Majkrosoft
Fajnie jest przypomnieć sobie nauki tej zdolności. Ponadto uczenie się programowania pomaga w obiektowym i proceduralnym rozumowaniu świata jak i programów komputerowych. Dzięki temu odcinkowi przypomniało mi się to jak uczyłem się tego toku myślenia programistów, bo już weszło mi to w nawyk.
Haha, świetny przykład z mlekiem. Pamiętam pierwszy wykład z C, od tego zaczynaliśmy :)
Szkoda, że nawet w tym jest popełniony błąd bo według jej instrukcji powinien kupić 7.
I tak, i nie :) Zależy od interpretacji pseudokodu. Czyli kto pisał interpreter dla preprocesora i co autor napisał na ten temat w dokumentacji xD Semantyka jest w tomie 3. manuala na początku, syntaktyka zaraz za nią od strony 1337. Dokumentację kolejnych wersji aktualizacji znajdziesz w odrębnych załącznikach xD Życie xD Odpowiedź jest taka, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jest to świetny przykład obrazujący problem komunikacji z klientem www.arturnet.pl/wp-content/uploads/2014/01/hustawka1.png Co klient chciał? Co projektant zrozumiał? Jak to programista zaprogramował? Jaki będzie koszt zmiany funkcjonalności? Dlatego dobry kontakt z klientem to podstawa.
"Kup 1 butelkę mleka, jeżeli w sklepie będą jajka to kup 6."
Można zrozumieć i zapisać na kilka sposobów.
1) KUP(mleko,1); if(sąJajka)KUP(mleko,6) - razem 7 butelek
2) if(sąJajka)KUP(mleko,6) else KUP(mleko,1) - razem 6 butelek
3) KUP(mleko,1); if(sąJajka)KUP(jajko,6) - jak życzy sobie Huyen
4) KUP(mleko,1) if(sąJajka)KUP(sklep,6) - razem 6 sklepów i 1 mleko :D
Oczywiście robot powinien to zrozumieć jako 2 instrukcje "Kup 1 butelkę mleka. Jeżeli w sklepie będą jajka to kup 6" A następnie zapytać czy ma kupić 6 sklepów czy 6 jajek :)
PS, rozkmiń to: "Moja stara piła leży w piwnicy. Wyrzuć ją." VS. "Moja stara piła, leży w piwnicy. Wyrzuć ją." ;)
Jestem programistą i niczego nowego się nie dowiedziałem ale fajnie że potrafiłaś to tak fajnie wyjaśnić. Im więcej mamy tych czynności zaprogramowanych a następie skróconych do prostej formy tym lepiej się rozbudowuje program o kolejne funkcje, fajna sprawa dla osób interesujących się tym :)
Super filmik emce♡
Odcinek zrobiony profesjonalnie i bardzo mi się podobał. Fajnie, że to właśnie Tobie zaproponowano promowanie nauki programowania i respect za ten odcinek. Niestety takie akcje nie zwiększa ilości programistów, bo aby zostać programistą prócz logicznego myślenia, trzeba być systematycznym i mieć chęć do samorozwoju za wszelką cenę, a czasem kosztem swojego życia prywatnego. Te cechy posiada garstka społeczeństwa i nie da się nabyć tych cech poprzez promocję.
Osobiście wolałbym, aby rządzący promowali nauki przyrodnicze poprzez stypendia, dla młodzieży o określonych cechach charakteru. Bo jak ktoś ma zostać programistą, to i tak nim zostanie. W dzisiejszym dostępie do informacji i bardzo rozwiniętym środowiskiem OpenSource wszystkiego można nauczyć się samemu w domu sam jestem tego przykładem.
Myślę, że lepszą inwestycją byłoby kupić sprzęt w szkołach (komputery, elektronikę itp) i wykonać kilka projektów OpenSource z uczniami, niż dawać kasę na promocję programowania. Tu macie kilka moich projektów OpenSource, które wykonałem z uczniami za własne pieniądze.
Tablica wyników na salę gimnastyczną:
ruclips.net/video/kiNLvjPuYvo/видео.html
Gra szkolna w UnrealEngine:
ruclips.net/video/QCLSjbalkrM/видео.html
Sortownik:
ruclips.net/video/yhnWVH4_9WM/видео.html
"Iteracja jest rzeczą ludzką, rekursja boską." - L. Peter Deutsch
dzięki twojemu programowi, kumpel pokazywał mi tą grę ale zapomniałem jak się nazywa, a ty mi przypomniałaś. Ten program działa też na pamięć. :)
W tej grze są niektóre poziomy, które zniechęcają do gry, np. pisze że jeżeli liczba jest ujemna, to trzeba poprostu zrobić ją dodatnią, poprostu dodatnią, robię z niej dodatnią, wszystko jest dobrze i nagle wyskakuje że oczekiwało np. 8 a nie 4, a pamiętajmy że miała to być liczba dodadnia, nic konkretniejszego. Jest jeszcze kilka takich poziomów ale nie chce mi sie pisać xdd
emce□ A ja po 40 minutach walki z poziomem wszedłem na yt i znalazłem rozwiązanie :D
Barteq XD XD
emce□ Mnie, by zniechęciło XD
oglądam mnóstwo twoich odcinków ale ten przyda mi się najbardziej bo mam 11 lat i uczę się programować.
znaczy, narazie nie programóje w języku programowania c++ czy c ale niedługo będę. Pozdrawiam!
Tak samo jak programowanie w Javie :D
Świetne zilustrowanie programowania, które nie odpycha, a w bardzo dobry sposób zachęca do zapoznania się z jego tajnikami :D
Fajny film ;)
Aktualnie uczę się c++, przeczytalem 30 str wstępu (tzn porównań do innych języków, przykładowych programów stworzonych w c++ itd) i tak minął pierwszy dzień. Później przyszedł czas na pierwsze starcie z rzeczywistością. wybrałem IDE i napisałem "witaj świecie" a trwało to cały dzień, ponieważ zrypalem coś w IDE. Ostatecznie się udało. I tak minął drugi dzień. Następne były zmienne, tu bez większych problemów, wysystko ok. I tak minął trzeci dzień. (dlaczego całe dnie? Ponieważ przerabiałem sobie to wszystko na przykładach) Doszedłem do pobierania danych od użytkownika. Po 2 dniach nauki mój "program" był w stanie napisać cześć *imię użytkownika*. to już pięć dni. Dalej Matematyka, kolejny dzień. I tu zapragnąłem zrobić kalkulator. Ostatecznie zrobiłem "dodawator" ale i tak to był progres. To już siedem dni. Teraz " if ", wałkowałem to trzy dni. Teraz czas na prawdziwy kalkulator. Nie wyszlo, chciałem to rzucić ale postanowiłem sobie że przebrnę przez podstawy. Następnie byłem w stanie "wyłudzić" od użytkownika wiek, imię( a raczej ciąg liter) i pomnożyć jego wiek przez 31. Ustawilem też ograniczenie wiekowe. Nauka podstawowej podstawy pozwalającej na zabawę bez patrzenia co było po tym, trwała dwa tygodnie. Tak wyglądał mój początek. Jednak ja zawsze odbiegalem od normy, lubiłem matematykę, nie uczyłem się a i tak byłem najlepszy, nie wychodziłem z kolegami dzwonić po domofonach, i ogólnie wolałem najpierw myśleć później robić.
I teraz gdy potrafię więcej niż podstawę (ale dalej strasznie mało w porównaniu z innymi ludźmi) widzę reklamę (chyba gry) c++ ze stevem, atak zombie. Dziecko pomyśli sobie że zrobi grę, będzie kimś, że to jest łatwę, rodzice kupują mu taką grę, on przejdzie ją w 5 dni i powie sobie że napiszę grę. Pobierze jakiś IDE zobaczy 10 linijek tekstu, i dla niego to będzie czarna magia, i na 95% zniechęcić się. Po co mówić że programowanie jest dla każdego? Czemu nikt nie pokazuje na początku kodu a później dopiero daje grę?
Niezła historia. :)
Ja zaczynałem z basiciem i też było wielkie rozczarowanie, że nie da się wyklikać gry, że to jakiś edytor tekstowy. :/
Skończyło się na programowaniu w assemblerze własnych MBR, a to był zwykły przypadek, bo miałem ilustrowaną książkę do basica i tam był obrazek sprajta (były to czasy przed internetem i windowsem;), no i nie dawał mi spokoju, zacząłem drążyć temat i w końcu zamiast rzucić w kąt książkę 300+ stron, zaczynałem wyświetlać grafikę na ekranie. Potem to już były cuda, od programów graficznych, jak paint na basica, przez własny mortal kombat tylko z jedną postacią ( :D ), po system operacyjny na basicu. ;DD
Basica uczyłem się 3 lata, assemblera 5 i czułem się, jakbym przeszedł miesięczny kurs basica. :)
Wszystko bez internetu, sam dekompilowywałem aplikacje i analizowałem ich działanie.
Wszystko fajnie i w ogóle. Niestety gorzej, jak coś naskrobiesz, widzisz błąd w kodzie a program i tak dalej działa. Ewentualnie na odwrót. Nie widzisz błędu i nie działa, a jestes przekonany że wszystko jest ok. Później się okazuje, że była to kwestia jakiegoś apostrofu albo zwykle typo w którejś ze zmiennych. Python, PHP user here :D
BhopUltima Najgorzej jak tobie wydaje sie, ze wszystko jest ok i wszystko dziala ok ale jest luka w kodzie, ktora ktos moze wykorzystac XD
dlatego warto pisać w językach kompilowanych, jak c++ czy coś wyżej, java, c#, go, rust, bla bla bla
a nie ma w PHP jakiegoś odpowiednika przeglądarkowego console.log żeby sobie sprawdzać linijka po linijce co tam zwraca?
Mój kod nie działa -> nie mam pojęcia dlaczego mój kod nie działa
Mój kod działa -> nie mam pojęcia dlaczego mój kod działa
codzienność programisty xD
Paweł Er. "echo $twojaStaraMaJaja;" borze, jestem zażenowany tymi wszystkimi komentarzami pod tym filmem
Jestem programistą i powiem szczerze, że jak zobaczyłem tytuł filmu to moja pierwsza reakcja była negatywna. Po obejrzeniu filmu jednak zmieniłem zdanie kompletnie. BARDZO fajnie zrealizowany film. Jest świetnie zarówno technicznie jak i merytorycznie. Gratuluję! :) Osobom które nie znają się na komputerach i które uważają programowanie za czarną magię mogę pokazać Wasz film z czystym sumieniem.
Za chwile Foka wstawi artykuł z pięcioma obrazkami na JM'ie
Po ujrzeniu robota zupełnie nowego znaczenia nabrało emce KWADRAT ;)
Ile robiliście robota? haha :D
Pani która prowadzi ten odcinek ma taki ciepły i przyjemny głos, że mógłbym jej słuchać na okrągło. Na prawdę jestem pod wrażeniem tak powalającej barwy głosu :O
MIrosław Zelent nadal lepszy
Pan Mirosław jest jak drugi ojciec, tylko czasem za bardzo pierdoli.
szkoda że pokazuje tylko mały ułamek programowania. w zasadzie tyle co nic
A co, rodzeni ojcowie czasem nie pierdolą za bardzo? xD
co to ojciec?
Jego poradniki to są tak raczej dla hobbystów
Jak rzadko piszę komentarze gdziekolwiek to dziś się skusze, ale tematycznie. TAKIE RZECZY POWINNY LECIEĆ W TV PODCZAS REKLAM A NIE REKLAMY SŁODYCZY... Piękny film reklamowy 📺🎥😍
dla tych co przyszli nauczyć się programowania polecam rzeczywiście nauczyć sie takiego logicznego myślenia, po czym obejrzeć kursy pana Mirosława o c++, kanał Pasja Informatyki.
EasYPlaYGameS wirus to nic innego jak program, da sie go napisac w kazdym jezyku
Kocham programować!
super filmik 😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜😜
Tak powinno zaczynać się pierwszą lekcję programowania w technikum. U mnie tego nie było i czym tak naprawdę jest programowanie uświadomiłem sobie dopiero w połowie studiów. Approve :}
Będziesz mi mówić co ja myślę?!
Emce:) BASIC - pętla for li = 1 to 1000. To były czasy:)
Dużo teorii i nic o tym jak myśli programista...
Na filmie zaprezentowane zostało schematyczne myślenia, a tak naprawdę programowanie jest o wiele bardziej skomplikowane niż układanie klocków jeden po drugim. Oczywiście zależy też od poziomu języka. W asemblerze tworzenie czegoś to prawdziwy hardkor, ale już C++ jest prostszy, a języki skryptowe to prawie układanie klocków jak na filmie... prawie.
Vert3x jakie znasz języki skryptowe ?
marianx12 ja znam JavaScript
JavaScript teoretycznie to język obiektowy ale ok
@@foealke8771 JavaScript nie jest tradycyjnym językiem obiektowym w sensie OPP, to język prototypowy.
Natomiast założenie języka skryptowego jest jak najbardziej spełnione. JS to skrypty a nie język który się "kompiluje" np. do exe. Nie w każdym razie natywnie bez żadnych wrapperów w okół niego.
Znowu przed 10 minutami po opublikowaniu, jeszcze nie obejrzałem filmiku, ale zaraz to zrobię i napisze odpowiedź na temat filmiku. :)
Filmik świetny jak zwykle. Do niczego nie mam sie przyczepić, perfecto! 3 razy na tak! 10/10! Kocham was!
Do kodowania polecam scratcha, jest bardzo fajny :)
Zgadzam się ale na poziom 9 latka
Może dla dzieci w 3 klasie podstawówki
I ta koszula w kratę. Idealna do odcinka!
to dotyczy tylko jezykow imperatywnych
emce, wstawilas ten film wlasnie teraz, gdy stoje przed szkolą programowania😂
Języki mają różne składnie a nie komendy. W sumie może i fajna inicjatywa, ale źle zrealizowana. Jeśli już ktoś nawet przebrnie przez te blokowe pierdoły, to wyjdzie albo z niego partacz, albo podda się jak zobaczy "prawdziwy świat". Twierdzenie, że każdy może się nauczyć, jest fałszywe i dla tego cała ta narodowa inicjatywa nauki programowania stoi na zgniłych fundamentach.
Nauczyć się każdy może.
Nie każdy po prostu ma predyspozycje.
A to różnica
Nie, nie może każdy
Nie przechodząc w skrajność, mógłbyś wytłumaczyć czemu nie? Programuję już od kilku lat i nie spotkałem się z osobą, która stanęłaby na przeciw ścianie nie do pokonania.
może... tylko może nie wszystkiego. Może jedynie do pewnego stopnia, ale to zawsze coś. Nie wszyscy muszą mieć ścisły umysł. A jedynie np. zacięcie.
Oczywiście, że każdy może. To jak matematyka. Nie każdy zostanie wybitnym matematykiem, każdy powinien poznać chociaż podstawy, dla samej praktyki abstrakcyjnego myślenia.
Witaj emce czy byś mogła zrobić odc jak robi się komputer?
pozdrawiam front-end developerów
$('p').show();
HTML XDDD
Ja cb znalazłam przypadkowo a że zobaczyłam twoje filmy i mi się spodobały dałam ci suba
a czm to tak działa, że kod na programie działa to znaczy, że trzeba zaprogramować program do programowania? ;-l
jest coś takiego jak kompilator czyli taki "program" który zamienia kod który piszesz i możesz zrozumieć na ten który rozumie maszyna a ty już nie
Krozer w duzym skrocie od tego masz kompilator, ktory przeksztalca caly kod programu na kod zrozumialy dla urzadzenia
aaa thx ;)
Kod maszynowy są to zrozumiałe dla urządzenia polecenia. Czyli po prostu ciąg instrukcji procesora zapisanych niezrozumiałym dla człowieka językiem, tj są po prostu ciągiem bajtów oznaczających polecenia, dane i adresy komórek pamięci (informacja dla procesora skąd ma pobrać, albo gdzie zapisać jakąś informację, albo gdzie ma przeskoczyć).
Asm jest językiem programowania stworzonym w celu uczynienia kodu maszynowego danego procesora bardziej przystępnym dla człowieka. Każdej instrukcji procesora (jej kodowi binarnemu w języku maszynowym) odpowiada jakieś słowo w języku naturalnym, co naturalnie sprawia że każda rodzina procesorów będzie miała swój własny assembler. Dodatkowo asm oferuje makra. Tj jedno słowo może być tuż przed assemblacją (tłumaczeniem asm do kodu maszynowego) zmieniane na dowolny ciąg innych słów asma.
Jeszcze wyżej są języki kompilowalne (C/C++/Pascal) które stanowią już gigantyczne ułatwienie dla programisty. Tutaj kompilator zajmuje się zbudowaniem asm lub od razu kodu maszynowego na podstawie kodu danego języka i robi za nas wiele podstawowych związanych z achitekturą urządzenia optymalizacji. Na tym poziomie nie musi nas interesować zestaw rejestrów czy poleceń procesora. Nie mniej dalej operujemy często na adresach a bardziej doświadczeni programiści domyślają się jak będzie mniej więcej wyglądał wynikowy kod asm.
Jeszcze wyższy poziom to JJI (Just in time). Języki takie jak C# i Java, które są kompilowane do własnego formaty (tzw bytecode), by zostać dopiero w czasie odpalenia przebudowanymi na asm przez swoją maszynę wirtualną. Zalety tego rozwiązania są takie, że raz skompilowany program może być odpalony na wielu różnych urządzeniach (pod warunkiem że mają zainstalowaną maszynę wirtualną danego języka). Języki te są najczęściej znacznie prostsze do nauki i programowania, jednakże utrudniają, czy wręcz uniemożliwiają robienia bardziej hardcorowych optymalizacji. Co sprawia że pomimo swojej prostoty nie zdominowały w 100% rynku. (Nikt nie pisze sterowników, czy silników do gier w C# czy Javie, bo byłyby zbyt wolne)
Jeszcze wyżej można usadzić języki skryptowe jak python/JavaScript/php. Które nie są w ogóle kompilowane tylko interpretowane przez programy napisane w innych językach. W takim przypadku, to przykładowo przeglądarka internetowa, wie, że kiedy napotka słowo alert to ma wyrzucić wyskakujące okienko. Języki skryptowe są dużo wolniejsze od wszystkich pozostałych.
Oczywiście to wszystko jest bardzo uproszczony opis rzeczywistości i jak przeczyta to ktoś znający się na temacie, to się nie zgodzi. Wiele, jeśli nie większość języków programowania może być używane także w inny sposób niż mówi ich pierwotne przeznaczenie. Można kompilować programy napisane w pythonie, i można użyć C++ jako języka skryptowego. Ale pierwotny cel języka determinuje sposób w jaki jest on skonstruowany, więc nikt rozsądny nie używa C++ do pisania skryptów.
DanielMz25 hahahahaha, lepiej mu od razu książkę kup :D chłopak, prawdopodobnie z podstawówki lub gimnazjum był zaciekawiony jedną prostą rzeczą a ty mu od razu z całym wykładem wyjeżdżasz hahahahahahha
Ostatnio od 2 miesięcy bawię się z arduino. No i to świetna zabawa, poczynając od prostych urządzeń, do inteligentnego domu, czy zdalnego sterowania przez internet:DD Wiele możliwości za nawet niską cenę z ali.
OSTATNIA!
Generalna jednak nie
@@marianx12 Jednak nie razy 2
w "jeżeli nie to" brakuje drugiego "jeżeli", które będzie sprawdza czy robot napotkał schody :P W sensie jeśli tylko kierować się tym przykładem ^^ Obstawiam, że nie ma go tam żeby nie narobić zbędnego zamieszania
Jeżeli drzwi to drzwi jeżeli nie to jeżeli schody to schody jeżeli nie to krok albo można by też z returnem, ale szkoda się rozpisywać ;)
3:44 to jest najleprzy moment
zgadzam się iks de
START: MOV AH, 9
MOV AL, 40h
MOV AH, 10d
MOV CX, 11D
INT 10h
MOV AH, 4ch
INT 21h
Ja mam www.code.org teraz na informatyce xdd (obecnie obmawiany temat)
:---------))))))))))))
+Victoria Deerwood ile masz lat?
A co?
Nie chcę ci niszczyć marzeń ale strona typu code.org praktycznie niczego cię nie nauczy :v
Dlatego się pytam do której klasy chodzisz że to masz bo jeśli gimbaza/podstawówka to ok
Nauczy ją odpowiedniego podchodzenia do problemów w programowaniu.
Świetne. Cieszę się, ze tu trafiłem :)
zadeklarowanie wartości sok i zadeklarowanie wartosci ile mleka i jajek itp xD
kup produkt sok z słownika produkty z modułu biedronka.
#include
using namespace zakupy;
int zakupy()
i po cóż zwracać całkowitą wartość ;p z funkcji zakupy ;p
#include
#include
using namespace zakupy;
using namespace emce;
int main()
{
int a;
int b;
for ( a=0, b=10 ; a!=b ; --b)
{
krok;
}
drzwi;
for ( a=0, b=6 ; a!=b ; --b)
{
schody;
}
for ( a=0, b=10 ; a!=b ; --b)
{
krok;
}
drzwi;
for ( a=0, b=300 ; a!=b ; --b)
{
krok;
}
drzwi;
kup (jajko, mleko, chleb, masło, nutella);
drzwi;
for ( a=0, b=300 ; a!=b ; --b)
{
krok;
}
drzwi;
for ( a=0, b=10 ; a!=b ; --b)
{
krok;
}
for ( a=0, b=6 ; a!=b ; --b)
{
schody;
}
drzwi;
for ( a=0, b=10 ; a!=b ; --b)
{
krok;
}
ładuj;
}
Nie uwzględniłem obracania się, ale co tam :P
Co do kroków robota to zrobił bym to w ten sposób:
while( drzwi == 0){
function podnies_noge('lewa');
function podnies_noge('prawa');
}
tak będzie prościej prościej :)
A ja jestem w 2 gimbie, a nie mam nawet informatyki xd
Ja w 3 nie mam informatyki a nie długo chyba nawet gre wydam XD
Hardner07 To dostaniesz za to pewnie spory hajs, a jakie wymagania ? ;D
Kacper Wróblewski wymagania w sensie?
Czy duży hajs? Sam nie wiem, raczej planowałem f2p zależy czy się przyjmie - tak - zarobie pewnie trochę, nie - nic nie zarobię ale będę miał grę :P
Hardner07 Czy duże wymagania ? Xd
Kacper Wróblewski Ale gry? Nieee na tyle niskie że będzie pewnie na telefon i komp
Już wole sama iść po sok XD super filmik. Moi rodzice są dumni że ciebie oglądam . Nawet przy obiedzie czasem usiądziemy i ciebie oglądamy .
Ja takich gier nie lubię bo jak dla mnie to to nie jest w ogóle programowanie
Bo to ma pokazać pewien proces ludziom nie mającym o tym pojęcia. Tak jak byś tłumaczył to dziecku.
Możesz ich nie lubić, ale nie zmienia to faktu, że wielu programistów zaczynało właśnie od czegoś takiego. Ja np. wolę takie gry, które faktycznie rozwijają sposób myślenia, niż bezsensowne napierdalanki broniowo-słowne w GTA, które do myślenia zniechęcają.
Michael ReznoR wątpię ja sam zaczynałem od .bat a potem przeniosłem się na PHP html itp
Ja tam wolę napierdalanki. A jak sobie chcę pomyśleć to sobie robię jakiś projekt np. moje rili: gitlab.com/rili/rili
html to nie jezyk programowania
Świetna zabawa! (chyba, że dla przykładu w n-tej linii kodu przypiszesz wartość "=", zamiast porównać liczby "==", albo 80% innych przypadków. :P )
1
Drzwi otwierają się inaczej w zależności czy przez nie wchodzimy czy wychodzimy, należałoby zrobić 2 procedury drzwi i jeszcze trzeba by wiedzieć jak ustawione są wszystkie drzwi i kiedy robot ma je ciągnąć a kiedy pchać :)
takie tłumaczenie to dla dzieci w podstawówce/gimnazjum.... jeśli chcesz pokazać programowanie m.in. instrukcje warunkowe (if, else) itp.... sorki słabe
sam pisze apki na androida, strony internetowe, apki desktopowe, języki c++, php, javascript, Delphi
Chodze do gimnazjum i znam html, c++, java script więc tu trochę nie masz racji. "Zieloni" w programowaniu będą zadowoleni z tego filmu ponieważ Emce wyjaśniła jak to działa, a nie zaczeła prowadzić kurs z instrukcjami warunkowymi, zmiennymi, pętlami, czy klasami. Więc twój komentarz w ogóle nie był na temat.
Nie, nie znasz tylko wydaje ci się, że znasz. Ale im więcej się uczysz tym bardziej rozumiesz jak mało wiesz. Na przyszłość polecam zmienić podejście bo na takim czymś można się przejechać.
masz cudowny głos
Ja nie moge uwierzyć w istnienie kogoś takiego jak programista. Trzeba być nieprawdopodobnie cierpliwym, jeszcze w dzisiejszych czasach to wogóle rzadkość. Trzeba być absolutnym nerdem w tej dziedzinie. Tylko idzie się poszlachtać jak coś próbowałem pisać. Programowanie zabawą, tak kurwa... chyba zabawa w to by sprawdzić jak bardzo jest sie odpornym na popełnienie samobójstwa
AdrianX nie trzeba być żadnym nerdem, tylko trzeba nie być idiotą i nie mieć ADHD
Wina tego z czego się uczyłeś, większość poradników czy nawet książek uczy takich przykładów jak kalkulator w konsoli czy pracownicy, też mnie to szybko znudziło, ale zastanów się co chcesz robić i zacznij coś w tę stronę, np stronki, gierki na stronach, może gra lub apka na androida, możesz nawet pluginy do minkrafta pisać ;)
Są też takie zabawki jak silniki do gier, najpopularniejszy (czyli masa materiałów do nauki) to Unity, można też pisać od zera, tutaj się przyda OpenGL/DirectX/Vulcan (wybrać jedno), i każde z nich można obsługiwać z wielu języków. bla bla bla, wszystko się da tylko musisz znaleźć swoją drogę :p
No chyba nie potrafisz zrozumieć podstawowych idei, wtedy gorzej.
czasami wystarczy sam CSS, aby przeżyć załamanie nerwowe xD
o rany, masz totalnie rację :P ja już czasem (przepraszam) rzygam projektem po 3 tygodniach.... myślisz że już koniec, a tu nie... backend'owiec podpina projekt pod wp i zabawa na kolejne godziny xd
AdrianX I
Super odcinek!
cout
Też uważam, że wiele w tym filmie nieprawdy i innych błędów, ale nie szpanuj tą prostą instrukcją
matek43 A co mialem ci rozpisac 5 tysiecy bibliotek, zwrot 0, wszystko zapetlic a do tego jeszcze odliczanie napisac?
Pluski Hahaski
Nwm może trzeba było coś pokombinować z łancuchem żeby trzeba było to odszyfrować czy zakodować w jakimś ASCII samą treść byłoby ciekawiej
zakodowac :)
:)
:)
:)
Nie wiedziałem jakiego słowa użyć, ale chodzi tutaj o kodowanie liter na ASCII czy inny UTF-8 (pamiętajmy że pierwsze znaki tam się liczbowo, ale nie bitowo pokrywają), z tym że tutaj używasz jakby (i tu znów nie mam słowa) rzeczywistych informacji (ale to nie o to chodzi nwm jak wyjaśnić) dobra koniec dyskusji bo dziwny komentarz napisałem i teraz się to ciągnie
Cześć emce, mam pytanie. Czy nagrałabyś film o tym jak działa lustro weneckie? Z góry dziękuję.
UPIEKLI MI WARCHLAKA
Co prawda nie obejrzałem jeszcze filmu ale się chyba zakochałem w pierwszej sekundzie filmu XD
Nie wiem ile lat to jeszcze zajmie ale gdy pojawi się sztuczna inteligencja to programowanie raczej będzie zbędne.
A kto zaprogramuje i będzie rozwijał to AI? tak czy siak, programowanie wyginie ostatnie, bo najpierw pojawią się wszelkiej maści maszyny i AI od innych prac, bo łatwiej nauczyć robota obsługiwać ludzi w restauracji niż samemu wyszukiwać, analizować i rozwiązywać takie problemy.
Taki komputer będzie potrafił myśleć, analizować, rozwiązywać problemy i uczyć się czyli także programować ;-)
Ale to jeszcze dużoooo czasu, i dalej ktoś będzie musiał to kontrolować, i do tego czasu to inne zawody będą wypierane programowaniem.
Jak wymrze programowanie to już nie będzie gdzie pracować, ciekawe jak sobie z tym kraje i gospodarka poradzi.
Gdzieś słyszałem że nie prędzej niż za 50 lat. Co do ekonomii to pewnie będzie ona oparta na zupełnie innym modelu niż obecnie bo większość prac będą wykonywać maszyny.
problem w tym że jeżeli maszyny osiągną "ludzki" poziom inteligencji to będzie pozamiatane, przy poziomie inteligencji człowieka i tryliony razy szybszym przetwarzaniu danych, będą mogły stworzyć jeszcze lepszą inteligencję, czy ulepszać swoją, i w bardzo niedługim czasie ich inteligencja będzie tak bardzo przerastała ludzką, jak teraz ludzka przerasta inteligencję np. mrówki!!!, no ale w ostateczności maszyny nie będą intencjonalnie zabijać ludzi (przy tej różnicy inteligencji nie będziemy stanowili dla nich żadnego zagrożenia), tak jak teraz ludzie nie zabijają mrówek (no bo po co) ale jeżeli w jakiś sposób, przez przypadek ludzie staną maszynom na drodze, to maszyny ich zlikwidują, tak jak my budując dom nie będziemy się przejmowali mrowiskiem na budowie i je po prostu zlikwidujemy. różnica w inteligencji będzie tak ogromna że maszyny przestaną nas zauważać!
Nie poddawajcie się, trzeba oswoić się z błędami. Nieraz wydaje nam się, że tracimy bezsensownie kilka dni nad czymś, jednak dzięki temu też się uczymy - jak efektywnie szukać rozwiązań. Jeżeli mogę dodać coś od siebie, to ja sugerowalbym od razu "skok na głęboką wodę" . Wybrać sobie jeden język, Python, Java, C, poczytać jak skonfigurować komputer żeby działały nam programy i próbować tworzyć proste programy. W internecie jest mnóstwo kursów krok po kroku:)
pierwszy
Adam Pulkowski nie
Mateusz Fałek co nie?
Chyba rok w podstawówce.
do zasubowania mego kanału ;D
Jeżeli chcecie zacząć przygodę z programowaniem zamiast się bawić w gierki odwiedźcie kanał "Pasja informatyki" Jarosława Zelenta, gdzie nauczycie się solidnych podstaw programowania (sam się ciągle ich uczę). Strony typu o których mowa była w filmiku mogłyby być dobre dla gimnazjalistów, chociaż i oni woleliby pewnie zacząć od "prawdziwego świata" kodowania zamiast używać opisanych funkcji na zrobionej już obróbce graficznej. Nie dość że Pan Mirosław nie wymusza darowizny za filmiki pięknie opisujące właśnie "Jak powinien zmienić swoje myślenie ktoś kto naprawdę się tym interesuje", to jeszcze robi to w taki sposób, że oglądanie jego filmików jest czystą przyjemnością i ciężko to nazwać jakimś "zakuwaniem" którego nikt nie lubi.
Dzięki za grę ^^ Pozdrawia przyszły programista
Mały ten robot, wiadomo kto jest w środku :)
właśnie wczoraj byłam pierwszy raz na zajęciach z robotyki.
Uczyliśmy się jak zaprogramować robota by umiał skręcać podczas jazdy :)
Hmm, odniosłem wrażenie, że nie do końca wiesz o czym mówisz.
Ale za tego robota - łapka w górę ^^
świetny materiał! :) co chwile podczas oglądania chciałem Ci zadać pytanie "a co gdyby tak..." ale za pare sekund rozwiewałaś moje wątpliwości, kurcze, nie chciała byś pojechać ze mną w Bieszczady ? :)
W końcu jakiś odcineczek
Idealnie wytłumaczone
Będziecie robić jakiś challenge na kanale ?
Więcej materiałów o Programistach !
Gdyby to było takie proste...
W sumie jest, do poziomu wydawania pojedynczych komend i ewentualnie ich zapętlania. Jednak w momencie w którym zadanie wybiega trochę ze schematu już można się zniechęcić, szczególnie z niefajnymi wykładowcami ^^
Także ten, do biegu, kompilator, start!
my mamy koło CMI (Centrum Mistrzostwa Informatycznego) i pani przesłała twój filmik :D Wtedy powiedziałam pani że ja oglądałam to i polecałam twój kanał :)
Mnie w szkole uczono na informatyce programować strony internetowe. To była świetna zabawa, polecam 😃
Wartościowy odcinek, bo uwierdził mnie w wyborze szkoły. Powtarzam drugą klasę technikum informatycznego i kwestionowałem sam przed sobą ten wybór, ale teraz wiem, że jednak jara mnie programwoanie i chcę się nim zająć :)
Wow bosi film jak zawsze