Geotermia szansą na samowystarczalność energetyczną miasta

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 24 мар 2024
  • Ostatnie lata przyniosły duże podwyżki cen na rynku energii, co niepokoi zarówno odbiorców indywidualnych, jak i biznesowych. Wzrost kosztów energii elektrycznej oraz cieplnej przekłada się na ceny towarów i usług, a skutki wysokiej inflacji boleśnie odczuwa każdy z nas. By temu przeciwdziałać konieczna jest transformacja energetyczna oraz wykorzystanie lokalnego potencjału do produkcji tańszej energii elektrycznej i cieplnej. Władze Żor mają pomysł jak to zrobić! Rozwiązaniem będzie odnawialne źródło energii, jakim jest geotermia.
    - Planujemy wykorzystanie energii geotermalnej do produkcji energii elektrycznej oraz ciepła do ogrzewania mieszkań w Żorach. Jeżeli uda nam się zrealizować ten projekt, będziemy pierwszym miastem w Polsce, które będzie korzystać z takich źródeł. Są oczywiście miejsca, gdzie wykorzystuje się wody geotermalne. My nie mamy takich wód, ale za to mamy wyjątkowo gorące skały i właśnie ich energię chcemy wykorzystać. Planujemy odwierty do głębokości 4-6 kilometrów, gdzie spodziewamy się temperatury sięgającej nawet 200 stopni Celsjusza. Będziemy mogli pompować tam wodę, która będzie się ogrzewała i następnie napędzała turbiny do produkcji energii elektrycznej. Ciepło będzie zaś dodatkiem, który będziemy mogli wykorzystać do ogrzania żorskich mieszkań - tłumaczy Waldemar Socha, Prezydent Miasta Żory.
    Wykorzystując swoją lokalizację w rejonie skał o wysokich temperaturach, Miasto Żory we współpracy z dużym zagranicznym partnerem planuje budowę elektrociepłowni geotermalnej. Dzięki wykorzystaniu technologii pozyskiwania ciepła w obiegu zamkniętym, możliwe będzie wytwarzanie niewyczerpalnej ilości energii elektrycznej oraz cieplnej. Pierwszym krokiem na drodze do realizacji tego rewolucyjnego projektu będzie wiercenie otworu badawczo-parametrycznego Żory GT-1, do głębokości około 6000 m, w celu osiągnięcia skał podłoża prekambryjskiego, gdzie według szacunków temperatura może osiągnąć wartość powyżej 170°C - jest to tzw. anomalia górnośląska.
    - Ten projekt może być dla nas prawdziwą rewolucją, dającą Żorom ogromną przewagę nad innymi miastami. Tani prąd i ogrzewanie pozwolą nie tylko obniżyć koszty funkcjonowania instytucji miejskich, ale też będą magnesem przyciągającym do miasta nowych mieszkańców oraz atrakcyjnych inwestorów - podkreśla Waldemar Socha.

Комментарии • 4

  • @magorzatawisniewska1720
    @magorzatawisniewska1720 2 месяца назад

    Super pomysł

  • @adrpic164
    @adrpic164 3 месяца назад

    Co nigdy nie nastąpi 😂

  • @inspektorlotnictwa9884
    @inspektorlotnictwa9884 4 месяца назад +1

    Filmik jest dziełem działu marketingu Miasta Żory?
    Czy realizowany na zlecenie miasta?
    Kto realizował?

    • @miastoZory
      @miastoZory  4 месяца назад +2

      Prezentacja została zrealizowana na zlecenie Gminy Miejskiej Żory przez Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości w Żorach. Koszt trzech prezentacji to łącznie 7,5 tys. zł.