Tetszett a videó, mert egyszerűen, közérthetően beszél igen fontos dolgokról. Ha adhatok tippet, én személy szerint örömmel látnék egy olyan videót, amiben a készpénz teljes megszűntetésének előnyei-hátrányai szerepelnek. Ha jól tudom egyes skandináv országokban tervezik ezt meglépni.
@@zord1352 "kártya"? mi az? Ja emlékszem, voltak ezek a "bank" nevű dinoszauruszok, azok viccelődtek ilyesmivel, hogy hordjak magamnál egy pakli kártyát.... Nem tudom, bocs, rég volt már, Revolut van és telefonnal fizetek... na mindegy, abban két tipitapi és szét van dobva a pizza ára. Vagy milyen nehézségre célzol, nem értem, ezek rég meg vannak oldva
@@SzamBacsi Rendben, ha neked egyszerűbb mindenkitől elkérni számlaszámokat/adatokat stb és pötyögni a telefonodba, mint előkapni a zsebedből az aprót, akkor csináld azt. Ui.: neked aztán nem semmi kisebbség komplexusod van XD
@@berci792146 fejtsd ki , kerlek . A hitelrendszer megnyomoritja az emberket ez teny . Amit a videoban latunk az egy mukodokepes gazdasag . Anyukam, digitalis penzt kapott hitelben, es kezpenzt kell visszafizessen , erdekelne, hogy mi az igazsag, mert azt tapasztalom,hogy megnyomorodunk ha a sajat hazankban egy kicsit modositani szeretnenk a hazunkon az itt elerheto fizetesbol . A kamattal egyutti visszafizetes meg nagy terhet tesz rank . Segits megerteni ezt nekem ... .
@@egykiskoret1857 Látszik, hogy te semmit nem értettél meg az egészből. Arra a szélsőjobbos összeesküvésvideóra hivatkozol, mert az még követhető volt számodra és persze kiszolgálta azt az igényedet, hogy a gonosz bankok összeesküdtek ellened, azért van kevés pénzed, de az a videó csak a dolgok egyik oldalát mondja el és elhallgat más dolgokat, csak azért, hogy csinálja a freszkót.. Ennek a videónak az első részében Csenge elmondja, amit az a összeesküvéses videó nem mond el.
Nagyon jó a videjou😃 . Megemlíthetted volna azt is, hogy a semmiből teremtett pénz csökkenti jelenlegi pénz értékét = infláció. Vagy azt hogy a jelenlegi pénz rendszerben 100 kölcsönből csak 80- at lehet visszafizetni, a 20 kudarcra van ítélve. És nekünk azért kell versenyezni hogy a 80 ba tartozunk. A pénztendszer miatt vannak a gazdasági válságok, mikor is a semmiből teremtett pénz miatt elveszik a bűnőzőként feltüntetett fizetésképtelen ember házát, amiért egy életen át dolgozott, így csinálnak a bankok semmiből értékes házat.
Köszönjük, engem még az érdekelne, hogy hogyan is működik ez "nagyban", tehát amikor nemzetközi utalások történnek, mind halandók, mind bankok között. :)
life hack ha külső hangfelvevőt használ az ember: elindul a kamera, elindul a mikrofon, pár rövid tapssal könnyen összeilleszthető a kettő felvétel utómunkában
Ez egy nagon jó összefoglaló lett :) Csak egy dolgot tudok hozzátenni: azt, ami itt "rohamozásként" szerepel, magyarul hagyományosan csődületnek nevezték (nem tudom, ma így tanítják-e a Közgázon) - röviden csődnek, bár e szó jelentése egy kicsit eltolódott már.
Az angolban ezt bank run-nak mondják, amikor megrohamozzák a bankokat, nem tudom, hogy mi lenne a korrekt magyar fordítás, de igazad van, nekem is furcsa volt hallani, hogy bank rohamozás.
@@bajgli Az megvolt, hogy a "bankrohamozás" tükörfordítás az angolból. (Szakfordító is vagyok.) De simán el tudom képzelni, hogy ma ez a magyar terminus technicus a felsőoktatásban. Mint az imidzs az imázs helyett, aminek pedig évszázados múltja van :)
Köszi, nekem még így nem is fordult meg a fejemben, pedig milyen gyakori. :) A "bankrupt" az angol szó arra, ami csődött mondott (így pénzügyi laikusként erre emlékszem:))...
@@agugyin A "bankrupt" már a tönkremenetelt jelenti, ez a magyar "csőd" mai jelentése is. De a csőd szó az eredeti megalkotásakor még nem pontosan ezt jelentette, hanem azt a helyzetet, amikor a bank sok betétese összecsődül és egyszerre akarja kivenni a betétjét. Ennek nem feltétlenül következménye a tönkremenetel, valójában a csődeljárás alapvető funkciója pont ennek az elkerülése. A 19. században ehhez még elég lehetett a bank bezárása pár napra, ami ugyan presztízsveszteséget okozott, de az összeomlást esetleg el lehetett kerülni vele, hiszen nem minden betétesek tudott a bank előtt ülni napokig. Szóval az események sora: csődület -> rossz esetben tönkremenetel -> felszámolás. A csőd szó a nyelvújításkori megalkotásakor elsősorban az 1. fázist jelölte, ma viszont inkább a 2. fázist, bár a köznyelvben a 3. fázissal, a felszámolási eljárással is keveredik.
Szia, nagyon szuperek a videóid! Egy fintech cégnél dolgozom. Ha szeretnél videót készíteni mondjuk a fintech cégekről, on-line pénzügyi tranzakciókról, kártya tranzakciókról, pénzmosásról, csalások fajtáiról, ezek megelőzéséről, tudnék hozzá érdekes szempontokat adni, mivel a munkám során napi szinten szembesülök ilyenekkel. Szólj, ha érdekelne a dolog 😊
Ne untassátok egymást! Ennyi megjegyzésből csak kettő az udvarló? Hova vezet ez? 😁 Na de profi az előadás. Nagy köszönet! És tessék folytatni mihamarabb!
basszus, miért nem tanítják az ilyesmit középiskolában? (nem tudom, most hogy van, de az én időmben semmilyen pénzügyi oktatás nem volt a sima gimiben, ahova jártam). Nagyon érthetően és jól magyarázol, 40 éves fejjel kellett megértenem a bankok működését... Mindenkinek néznie kellene a videóidat :)
@XIA Nyugaton se tanítják. A lényeg nem a szemek felnyitása, hanem engedelmes fogyasztók kitermelése aztán amikor a természet eléggé károsodott akkor a termelők a néppel fizettetett karbon adóval fizettetik meg a kárt. Jól ki van ez találva. Ne gondolkodj. Csak fizess és fogyassz!
Szia. Már megint megörvendeztettél minket egy csomó hasznos ismerettel a pénz démoni világáról. Amire nagyon kíváncsi lennék, hogy működik a jegybank, és hogy néz ki a monetáris politika. Erről is készíthetnél nekünk egy két jó videót.
Postabank bukása: sok buta ember, akik elhitték, hogy a bank csődbe ment, majd mindenki rohant kivenni a pénzét és tényleg csődbe ment. Ez elhangzik a videóban is, szerintem felesleges egy egy példára levetíteni ezt az általálnos tételt.
Ismét egy szép és érthető video Gratulálok hozzá, csak így tovább! Az ethereumrol mikor lesz video? És az iotarol? Tervezed a videók feltöltését a D-tubra?
Hm, ezek szerint visszasírjuk azokat az időket, amikor egy ember döntött kénye-kedve szerint arról, hogy mennyi pénze legyen az országnak (a király ugyebár) és a háborúihoz inflálta szét a pénzt. Esetleg azt, amikor nem létezett szabály arra, hogy egy hitelező mekkora kamatra adhat hitelt... A bankrendszer nem tökéletes, de ami helyette lehetne, az még rosszabb.
@@lissonarnier Ha nem lenne érthető, arról beszélek hogy egy pénzérme készítéséhez egyre kevesebb és kevesebb aranyat (vagy ezüstöt, vagy mást) használtak, így könnyedén gyárthattak amennyi kellett.
Ez így igaz.....👍 De próbáljunk meg kés nélkül kenyeret szeletelni. Vagy mérőszallag nélkül megmérni egy tárgyat..... Ezek mind csak eszközök. A pénz is csak egy eszköz lenne egy mérő szám ami a cserét segít létrehozni..... Az egy másik téma, hogy ennek az eszköznek 🤑 Az üzemeltetési jogát átengedtük Magán társaságoknak..... Akik rendesen ki is használják ezt a lehetőséget.
Kedves Csenge! Örülök, hogy beszélsz a pénzteremtésről. Én speciel tudom, hogy igaz amit mondasz, de más ezt honnan tudná. Mint Te is elmondtam az egyetemen erről valóban a pénzmultiplikáció kapcsán adnak a tanulóknak információkat. De TE akkor honnan tudsz erről a kérdésről? Semmilyen irodalmat nem adsz közre, amik alátámasztanák az elmondottakat! Megtennéd, hogy a forrásmunkákat megnevezed? Más: a már a Mediciek előtt is feltalált semmiből történő pénzteremtés, és a hozzá kapcsolódó pénzrendszer és gazdasági rendszer összefüggéseit szerintem nem eléggé bontottad ki. Emiatt nem áll össze talán sok érdeklődőben egy komplex rendszer, aminek elemeivel foglalkozni kellene. Szükséges infókat adtál közre, de nem elégségeseket. Fontos dolgok maradtak ki, amik kérdéseket vethetnek fel. Első: mi volt a célod a két videóval, a pénzteremtés kapcsán? Csak annyi, hogy tudjunk róla? Megemlítek egy-két kérdést, ami kapcsolódik a témához. Ezekről is kellene szólnod. Szerintem. Ezek a következők: (1) a kölcsön és a hitel közötti óriási különbség bemutatása. Ez azért fontos,mert Te is összekeverted a fogalmakat az állampapírokról való tájékoztatásod során. A lakosság ezeknek a papíroknak a megvásárlásával nem hitel nyújt az államnak, hanem kölcsön adja a megtakarításait. (2) Az Alaptörvény az MNB feladatai kapcsán pénzközvetítőknek nevezi a bankokat, pedig ez látványosan nem igaz. Erről is beszélned kellett volna. (3) a kereskedelmi bankok pénzteremtése alaposan hozzájárul az inflációhoz. Ennek megemlítése is fontos lett volna. (4) A magyar jegybank monetáris függetlenségét alapvetően sérti, a költségvetéssel együtt, hogy az EU-s jogharmonizáció során a 2003. évi CXV., MNB-ről szóló törvénnyel, megtiltották az MNB-nek az állampaírok közvetlen megvásárlását. Erre mi szükség volt ott, ahol nem közösségi valuta ( euro) van, hanem forint? Ha nem mutatod be azt, hogy a semmiből történő pénzteremtésnek milyen összefüggései és hátrányai is vannak, azzal magadnak is ártasz. Hiszen akkor az általad elmondottakat ollózásnak és nem tudásnak fogják tekinteni. Főleg nem annak, aminek esetleg szántad! Egy dolgot megtanultam: csak akkor tudok jó szájízzel pénzt keresni, ha azzal tényleges segítséget adok a társadalomnak. Annak a magántulajdonon alapuló kapitalista/tőkés társadalomnak, amelynek a pénzrendszere már nem közösségi, hanem alapvetően már magánpénzrendszer. Szerencsére az MNB még állami tulajdonban van, nem úgy mint a FED, amely a szövetségi állam központi bankjának a szerepét látja el. Még két megjegyzés: 1. pénzteremtés a digitalizáció elött is volt, nem szabad ezért digitális pénznek mondani annak mostani eredményét, azért mert számítógépben történik a nyilvántartás. 2. Pénzteremtés az egyszintű bankrendszerben is volt!
Kedves Csenge! Egyszerűen nagyon nagyon köszönöm! A videóid mint egy zacskó csipsz! Finom és csak habzsolom és habzsolom, közben pedig ráeszmélek hogy ez a finom addiktív tartalom mindjárt elfogy! Nagyon köszönöm, hogy ha már korábban senki nem tette, Te most közelebb hoztál a való világhoz! Továbbtanulás előtt állok és azt szeretném kérdezni hogy hova érdemes menni ahhoz, hogy ezekről a témákról tanulhassak? Gondolom hogy nem a vegyészmérnöki szakkal kéne szemezgetnem hanem a gazdasági irányba kell kacsintgatnom de mégis mely karok melyik szakán kaphatok a leginkább ehhez hasonló tartalmat, tudást? Köszönöm előre is a válaszokat Neked is és bárkinek aki segít nekem ebben a kérdésben. :)
Tehát lényegében a kereskedelmi bank, akitől a hitelt felvesszük, olyan, mintha rajzolna nekünk pénzt (számlapénz, amiben a hitelt kaptuk), de a törlesztéssel mi növeljük az ő jegybankpénz állományát, ezáltal több hitelt fog tudni folyósítani? Mert ha így nézem, akkor a banknak egy hitelen több a haszna, mint a kamat / THM (ha a költségeitől eltekintünk), hiszen a visszafizetett tőketartozás is növelte a likviditását. Igazából ami a piacról érkezik a számlámra fizetésként, azt sem a bank ,,teremtette", tehát tekinthető az is jegybankpénznek, tehát növeli a bank likviditását szintúgy.
Amikor te a hiteledet elköltöd, akkor a banknak jegybankpénzt kell elutalnia. Amikor te törlesztesz, az is jegybankpénzben történik, hiszen vagy készpénzt raksz be a bankba, vagy egy másik bankból utalod át az összeget, és a bankok közötti elszámolás is jegybankpénzben van.
Szia Csenge, szuper videó lett ez is. Nagyon érdekelne, hogy a filmekben lévő animációkat te készíted-e? Illetve az is, hogy milyen programban készülnek. :) Köszönöm szépen :)
@@DornerCsenge köszönöm szépen, megleptél, hogy power pointban. Nagyon jól néznek ki és jól illusztrálják a tartalmat. ☺️
3 года назад+3
Nagyok érdekes volt ez az téma is. Köszönöm. Azért néhány kérdést felvet: Mi akadályozza a bankokat, hogy jegybankpenzt teremtsen? Gondolom van valami központi elszámolás, ahol ellenőrzik hogy ha A küldött X pénzt B-nek, akkor B is bejelentette, hogy kapott X-et A-tól. De mi van ha téved a központi elszámolás, vagy csalás történik? Egy újonnan alakuló banknak honnan lesz jegybankpénze és mennyi?
Ami téged abban, hogy számlapénzt teremts. Nincs jogosultságod, csak annyi, amennyit hivatalosan keresel. De nem tudsz bemenni a rendszerbe és begépelni még pár nullát a számládra (elvileg 🙂).
3 года назад
@@Paph "De nem tudsz bemenni a rendszerbe" Mit értesz rendszer alatt? Erre lettem volna kíváncsi. A hasonlat ott sántít, hogy nekem nincs saját bankom, de a tulaj gondolom be tud lépni a saját rendszerébe.
@ Talán a "rendszer" valamilyen szinten ellenörzi ezt és korrigál. Tehát jegybankpénzt azért nem teremt korlátlan mennyiségben a Magyar Nemzeti Bank mert akkor az a rendszerben 0-t fog érni, nem pedig 100000000 milliárd Ft-ot ahogy te ezt gondolod, talán inflációnak lehet hívni elértéktelenedik ahogy sokat "teremtessz" belőle, korlátozni kell a mennyiség.
3 года назад+1
@@TeslaElonSpaceXFan Világos amit mondasz, hogy az MNB-nek nem érdeke ez, mert nagy inflációt okozna. Viszont egyes kereskedelmi bankoknak lehet érdeke csalni. Ha jól értem akkor a rövid válasz az, hogy nem lehet sehogyan az MNB-t megkerülni.
Ez a része nem tudom pontosan, hogy hogy működik, de a bankok jegybankpénz számlái az MNB rendszerében vannak, szóval valahogy meg tudják akadályozni a csalást. Az alakuló bank jegybankpénzéről pedig itt van egy jó cikk: positivemoney.org/how-money-works/advanced/how-central-banks-create-money/
Kedves Csenge! Tudnál esetleg arról is egy videót csinálni, hogy a hitelmoratórium után, hogy lehet az hogy valakinek dupla annyit kell visszafizetni mint elötte. Bàr engem nem érint a téma érdekelne. Köszönöm előre is.
@Péter Mohos Én kanadában élek. Itt úgy volt, hogy a lezárások alatt aki nem akarta az nem fizetett semmi törlesztést, de arról nem beszéltek, hogy csak azért mert a lezárások alatt valaki nem törleszt az nem azt jelenti, hogy a pénz nem pereg tovább. Az adósság tovább halmozódik és plusz kûlönféle pénzügyi büntetések és compound interest amit hozzácsatoltak a kifizetendô adóssághoz. Itt az állam havi 2 ezer dollárt fizetett a lezárások alatt otthonülőknek. Sokan nem fizettek adót, lakbért, havi törlesztést de más számlákat sem. Jól éltek és az amazonról dőltek a megrendelések. Most ezek az emberek nagyon szívnak. Egy életre adósok. Szerintem ez jól ki lett találva. Az adósságán keresztül az ember egy jól irányítható lény. A covid alatt mindenki adóssá vált. Kivétel az aki tudta és látta mire megy ki a játék.
Van még egy korlát, akit gyakran elfelejtenek említeni: a gazdaságban a hitelfelvételi hajlandóság összefügg a befektetési hajlandósággal, ami a várakozások és a jelenlegi gazdasági helyzet függvénye. Azaz, a bankok azzal szembesülhetnek, hogy sokkal többen akarnak megtakarítani, mint hitelt felvenni, csupán azért mert a többség óvatosabb lesz. Ilyenkor ha meggebednek sem tudnak több számlapénzt teremteni. És éppen ez adja a rendszer flexibilitását. Nem minden a bankokon múlik, hanem részben maga a gazdaság szabályozza a pénzállomány változását.
A számlapénz teremtésének a korlátja, hogy bár ez úgymond a semmiből teremtett pénz, azonban a banknak ennek a "fedezeteként" betétet kell gyűjtenie. Leegyszerűsítve: ha sikerül 100 ft betétet gyűjtenie egy banknak, akkor pl. 10%-os tartalékráta mellett hitelezhet (teremthet) 90 ft-ot. (Ha nincs ilyen tartalékráta, akkor 100 ft lehet a hitel, de ez érdemben mindegy.) Ha ezt sikerül visszagyűjtenie betétként (mert például aki elkölti a 90 forintot valakinél, annak a számlája is ugyanannál a banknál van), akkor a 90 ft-ra (ami most betétként jelenik meg) hitelezhet 81-et (9 ft a tartalék, 90-nek ennyi a 10%-a) és így tovább. Két lépcsőben tehát a 100 ft-ból már 171 (90+81) lett. Ez a pénzmultiplikáció. Ami inkább instabillá, mint stabillá teszi a pénzügyi rendszert (ld. bankcsődök, pénzügyi válságok).
Szia Csenge! Mi van akkor ha A bank ad kölcsön 1 milliót és elmegyek autot venni, és az eladó is ugyan annál a banknál van akkor nem kell a jegybankpénzes elszámolás ugye? Mivel A bankból A bankba jön a teremtett pénz!
Elképesztően jó tartalmat készítesz. Nagyon kíváncsi lennék, hogy a kormány CSOK, babaváró, meg egyéb ilyen családtámogatási (de valójában gazdaságélénkítő) konstrukció milyen pénzekből lesz kifizetve? Számlapénz, vagy jegybankpénz?
Érdekes videó, bár megjegyezném, hogy a készpénz nem a jegybankpénz digitális változata, és a kettő nem egyenértékű. Egyrészt a jegybankpénzhez csak a bankrendszer fér hozzá és nem számít valóban pénznek, nem véletlenül hiányzik a pénzaggregátumokból. A készpénz mindenki számára elérhető. Másrészt a jegybank a jegybankpénz után fizet kamatot, a készpénz után nem. A különbséget jelzi azt is, hogy több jegybank is dolgozik digitális pénz bevezetésén, ami valójában digitális jegybankpénz lenne, tehát mindenki számára elérhető lenne a bankrendszer kikerülésével. Ez felvet problémákat, nem véletlenül kell ezt jól kidolgozni.
@@DornerCsenge Csak azért figyeltem fel rá mert a párom mandalafestő. Szép, de az a mécses azon a festőlétrán is nagyon komoly.Jó látni amikor a racionalitás az érzékiséggel párosul.
Banca Monte dei Paschi di Sien, Olaszország (alapítva: 1472) Eredetileg a Monte Pieta, vagy a Monte Pio azzal céllal jött létre, hogy a szegényeknek kölcsönözzenek jótékonyságból. Maga a "Monte", ami azt jelenti, hogy a "halom" a jótékonysági elosztásra felhasznált pénz összegyűjtésére utal. A mai napig a világ legrégebbi bankja, amely Olaszországban rendelkezik fiókokkal. 1 perces kutatómunkám eredménye :D
Szia Csenge! nekem egy olyan kérdésem lenne, hogy jól értem, hogy a Jegybank mikor növeli a bankok "jegybankpénzét" akkor ezt nyugodtan megteheti. Viszont itt nincs olyan veszély esetleg, hogy a jegybank által kihelyezett/kiadott pénz mennyisége mögött már nincs fedezet? Ilyen esetben mi történik?
A jegybank végtelen mennyiségű pénzt tud előállítani. Ezt a gyakorlatban azért nem teszi meg, mert az elsődleges célja az intézménynek az alacsony, kiszámítható mértékű infláció. Ennek rendeli alá a monetáris politikáját, azaz a pénzkínálat szabályozását a gazdaságban.
Én utálom a bankokat. Pénzt teremtenek? Ja, begépelnek pár számot. Adnak hitelt. Az értéket viszont a hitelt kérő teszi bele az egészbe, nem a bank! (Hitelt nem csak a banktól lehet kérni.) Ergo a bank nem állít elő értéket csak begépel pár számot, amit munkának nevez és ezért kamatot kér (a kb. semmire). Szerintem ezért nem járna nekik plusz pénz. Nem mondom hogy ingyen adják a hitelt, de na... Ma már nincs fedezet, bármennyi pénzt be lehet pötyögni. Csak akkor van gond ha borul a bili és mindenki ki szeretne venni. Ilyenkor az ügyfelek pórul járnak mert nincs fedezet és a kormány+ jegybank mindig a bankokat segíti meg (az ügyfelek meg le vannak sz@rva, hány ilyet láttunk), de azért fizessed a számlavezetési díjat, meg az egyebeket. Gyakorlatilag mindent kifizettetnek veled, ha átutalsz vagy bármi és közben használják a pénzedet is, mert ők befektetik, magyarul nyerészkednek rajta. Neked meg adnak 0,01% kamatot hogy örüljél. Ha esetleg nem jött be a nyerészkedésük, akkor meg számla vezetési díjat emelnek vagy hasonló és kifizettetik veled. Magyarul szerintem ez egy szinte ingyen élő bagázs, amit mi tartunk el és hozzáteszem, hogy jó hogy alapból nem hitelekből él az ember, meg a cégek se. Bár Viktor most erre buzdít mindenkit. Nincs bevételed de vedd fel a 10M ingyenhitelt...aztán fizess!
Mar azota vartam ezt a videot amiota az elso resze kijott. Koszonom. :D A kerdesem az lenne (akar Csengehez vagy barkihez aki tudja), hogy a kereskedelmi bank szamlapenz allomanya es jegybankpenz allomanya kozt van-e valamilyen szabalyozott arány vagy ráta? Vagy milyen modszer szerint latja el a nemzeti bank jegybankpenzzel az egyes kereskedelmi bankokat?
Szia! Az a kérdés merült fel benne a videót nézve, hogy a bankok jegybankpénze honnan "teremtődik"? Pl. Úgy döntök, hogy holnap nyitok egy bankot, nyitok egy számlát a jegybanknál és valami alapján hozzám vágnak X mennyiségű jegybankpénzt, amivel utána "garázdálkodhatok". Vagy a befektetők pénzét fizetik be a jegybankszámlára, és alapozzák meg vele utána a likviditási alapot? Köszi előre is a választ! Remélem még sok hasonló videót készítesz! :)
A jegybank jellemzően úgy növeli egy kereskedelmi bank likviditását, hogy kötvényeket vásárol tőle. Így a kötvény a jegybankhoz kerül, a pénz pedig a kereskedelmi bankokhoz. Válságok idején például ez egy jellemző folyamat. (Ennek van egy olyan pozitív mellékhatása is, hogy az amúgy bizonytalan pénzügyi piacokon a kötvények kamatát lejjebb tornázza, így olcsóbb lesz a hitelfelvétel és nagyobb a likviditás a gazdaságban.)
@@kulcsa2000 A példánál maradva, egy most létrehozott bank, csak úgy juthat jegybankpénzhez, ha kiindulásképpen azonnal vesz kötvényeket egy már meglévő alaptőkéből, majd azokat azonnal tovább is adja az MNB-nek jegybankpénzért? És ha az MNB nem akar vásárolni, akkor meg is csáklyázta a banknyitást?
@@sandorkovacs6649 Őszintén szólva a banknyitás mikéntjeivel nem vagyok tisztában, de biztos vagyok benne, hogy a saját tőke által jegybankpénzhez tudnak jutni ilyenkor a bankok.
A tulajdonosok/befektető pénze válik jegybankpénzzé, itt nagyon jó el van magyarázva: positivemoney.org/how-money-works/advanced/how-central-banks-create-money/
Amiről a videó szól, az lényegében a fracional reserve banking, csak nem használtam ezt az elnevezést. A fractional reserve banking igazából csak annyit jelent, hogy a bank mindig egy egy pici részét tartja meg tartalékként (jegybankpénzként) az ügyfelei betéteinek (számlapénznek). Sok ember a fractional reserve banking alatt a pénzmultiplikátor modellt (berakok a bankba 10 forintot, abból a bank 9-et kihitelez és 1-et megtart) érti, amiről ennek az videónak az előző részében szó volt. De az csak egy elmélet, aminek nem sok köze van a valósághoz. Már csak azért sem, mert ma már nagyon sok országban egyáltalán nincs is kötelező tartalékolási ráta (Magyarországon is 0%), tehát elvileg végtelen pénzteremtés történne a modell szerint.
Ha jól értem, mikor a kereskedelmi bankok urambátyám, VIP számla és "bennfentes körök" számára szétosztják a légbőlkapott pénzüket, azt a jegybank szokta kipótolni az állam (lakosság) kárára.
@@eksdisajt6134 Lehet, hogy igazad van. Van egy ilyen becsípődésem, hogy a pénzügyes a társadalom élősködője, egy olyan csótány, amit chemotoxal kellene lefújni. Ezért nem vettem és veszek fel hitelt, kölcsönt, bankszámlám sincs és ha lesz, csak azért, hogy kártyát tudjak használni, de egy fillért se tennék be "megtakarítás" okán. Sőt, ha bérből és fizetésből élnék, akkor is ragaszkodnék a készpénzhez.
Éérdekes sztori, nem tudom hogy csodáljam e a rendszert vagy ne, mert tök káros, de izgalmasan bonyolult. Kíváncsi vagyok, hogy hová fog ez kifutni hosszú távon :D Mi lesz mondjuk 50 év múlva amikor az olaj kezd majd kimerülni és a dollár veszít erejéből és a fed nem lesz mindenható. :D Vagy nem kell addig várni? :D
Tegyük fel indul egy bank 10M Ft tőkével, ez lesz a kezdeti számlapénze. Ha még besétál 9 ügyfél 10M Ft-al, akkor lesz 100M értékű bankjegy a bankban. Ennek egy részével, mondjuk 1M Ft-al "besétál" a jegybankba és kap érte jegybank pénzt, marad 99M Ft a bankban. Ha valaki hitelt akar felvenni, akkor a bank tegyük fel jóváírja ezt neki: azaz megjelenik egy folyószámlán mondjuk 100M Ft, de a tartozást nyilvántartják egy hitel számlán is, aminek az egyenlege -100M Ft lesz, amíg nincs törlesztve (ez valahogy kimaradt a videoban) A két számlán lévő egyenleg összege 0 lesz. Ezzel nyilván is van tartva az ügyfél tarozása. A gond akkor van, ha az ügyfél ezt a 100M Ft-ot cashként ki akarja venni és el akar sétálni vele, mivel csak 99M Ft van a bankban, ekkor jön be a likviditás management: a bank kölcsönkér 1M Ft-ot (pl: más banktól), így megjelenik a bank jegybanki számláján +1M Ft, azaz ott már 2M Ft lesz, így 1M Ft kp-t kérhet a jegybanktól és 100M Ft-al az ügyfél kisétálhat. A videóban szereplő történet kicsit sántít, hogy ezeket a jóváírásokat szigorúan könyvelni kell tartozásként is, mert így úgy tűnhet, hogy bárki számljára tehet a bank ilyen pénzt anélkül, hogy vissza kellene az illetőnek fizetni, hiszen ha nem jönne vissza a pénz előbb-utóbb a fenti példából kiindulva egyre nagyobb bankközi kölcsönöket vehetne fel, amiket kölcsönökből fizet vissza. És itt jön a gond, ha pedig ez így lenne akkor jönne a bizalmatlanság: akitől kölcsönkér ő viszont elvárja, hogy visszaadják a pénzt amit kiadott: azaz, ha azt látja, hogy erre kevés az esély, mert még a tartozásokat sem tarják nyilván a szomszéd bankban, akkor egy fillért nem adnának neki kölcsön. Azt is tegyük hozzá, hogy amikor a kölcsönadó bank érdeklődik majd a visszafizetési képességéről a banknak és ott előjöhet a saját tőkéje iránt támasztott követelménnyel pl.: ha negatív, akkor azt fogja levenni belőle, hogy a csőd szélén táncol a bank (bár ebben az esetben már nyilván a felügyelet is közbeszólhat, aminek szintén leszek ilyen irányú követelményei, meg olyanok is, hogy a tartozások jelenlegi állását tessék hitelszámlákon könyvelgetni, erről rendszeresen jelentéseket küldeni neki stb)
"...ha nem jönne vissza a pénz előbb-utóbb a fenti példából kiindulva egyre nagyobb bankközi kölcsönöket vehetne fel, amiket kölcsönökből fizet vissza." Ez a kulcsmondat. Pont ez történik manapság. Itt jön képbe a monetarizmus mindenhatósága, miszerint, ha nem jön vissza a bankba a pénz, sőt több bankba nem jön vissza a pénz, akkor hirtelen a jegybank, (azaz mondanom sem kell az adófizetők összessége) egyszercsak nyakonönti a bankszektort frankó 0%-os hitelekkel, ún. monetáris élénkítés céljából, akár jól gazdálkodott, akár nem. Persze az infláció ezzel elszáll, és az adófizetőknek általában összességében bukta az ügylet, de a bank folytathatja a felelőtlen ügyleteit, és tulajdonképp a közösen összedobott 0%-os pénzünket adhatja vissza nekünk kamatos hitelbe. Hogy össze ne omoljunk, mi szerencsétlenek.
Persze, hogy a tartozásokat nyilvántartják a bankban. A kölcsönnek az a lényege, hogy vissza kell fizetni a pénzt. Ha az ügyfelek nem törlesztenek, akkor nem banknak gyorsan el fog fogyni a jegybankpénze és működésképtelen lesz.
@@DornerCsenge tegyük fel egy bank nem gyűjt betétet, a videóban lévő példa alapján azonban "csinálhatna" pénzt hitel nyújtással. A jegybank pénz egyébként elég kevés, az tényleg inkább pénzforgalmi elszámolásra van. (1 nagyobb banknál is úgy láttam 1-2 millio Ft volt csak. ) Viszont minden hitel mögött, ha jól tudom könyvelésügyileg, kell legyen forrás: ami lehet bankbetét, saját tőke, kölcsön, jelzáloglevél kibocsátásból beszedett pénz. Ha ez nincs meg, forráshiányos lesz a bank és bezárhatja a felügyelet -itthon legalábbis. Ez alapján azért nem a semmiből jön a pénz, mint amit a video sugalmaz. Ha 100Ft-ot ki akar helyezni a bank a forrás oldalon annak rendelkezésre kell állnia.
Nagyon jó lett a videó. Egy dolog nem világos nekem még ezek után se. Ennek a rendszernek, hogy a bankok ekkora különbséggel dolgoznak, van-e más előnye mint, hogy a bankvezetők még több pénzt tudnak zsebretenni az ügyes "játszadozással"?
Az előny, hogy kaphatunk hiteleket, nem? :) Akinek meg nincs rá szüksége, annak nem kell felvennie. De természetesen minél több a számlapénz aránya a jegybankpénzhez képest, annál kockázatosabb is a rendszer.
Na most már csak az a kérdés, hogy: Hogyan Keletkezik a Jegybankpénz mondjuk én végignéztem a zeitgeist addendum-ot, de meglehet az már nem úgy működik.
@@DornerCsenge Nos, a videód hiánypótló annyi bizonyos! Viszont ez a hitel alapú, mai modern "pénz" levezetése. Magával az alapfogalommal nincsenek nagyon sokan tisztában. Ha megkérdezel 50 embert hogy szerinte mi a pénz definíciója, 40+ féle választ kapsz, és abból 35 abszolút nem is érinti a valóságot. :) (tudnék mesélni...) Szóval itt fogalmi szintre gondoltam. Mi az a valós értékkel bíró fizetőeszköz? (nemesfém érmék), Mi az a reprezentatív fizetőeszköz. (bankban meghatározott mennyiségű nemesfémre becserélhető bankjegy) És persze mi a hitel alapú pénz, amiről a videóid szólnak. Sokak számára az első két lépcső sem világos. Ok, hogy ma már nem léteznek vagy csak alig, de fontos lépcsőfokok voltak, amíg a harmadik verziót elértük. No és persze: Miért történtek a változások.
Helló! Honnan tudják a kereskedelmi bankok, hogy mennyi papírpénzt kell készenlétben tartaniuk? Honnan jutnak a papírpénzhez? Régebben a bankomnál 1 nappal előbb be kellett jelenteni ha egy bizonyos összegtől nagyobb mennyiséget akartam kivenni a számlámról.
Én csak azt nem értem, hogyha a banknak a jegybank pénz az érték, akkor miért éri meg neki hitelt adni? Mert ugye akkor kockáztatja a jegybank pénz tőkéjét, de úgyis számlapénzben fogja az ügyfél visszafizetni. (Lehet, hogy nyílvánvaló a válasz, de én nem vágom :D )
Az ügyfél nem számlapénzben törleszti az adósságát. Törleszteni kétféleképpen tud - vagy készpénzben, vagy utalással. A készpénz egyenértékű a jegybankpénzzel. Amikor pedig utalás történik, akkor egy másik bankból érkezik a pénz, de ott is jegybankpénzben történik az elszámolás.
Mi szükség van újabb bankok nyitására? Miért nem a központi bank intéz mindent? Miért nem non-profit alapú egy bank? Nem a bank profit éhsége az, ami gerjeszti az inflációt. Nem lenne jobb egy olyan világ, ahol fixek az árak, fixek a fizetések és az emberek a hozzáadott érték és szakértelmek alapján keresik a kenyerüket és a pénz megmaradna az, amire kezdetben szánták és nem változna az értéke?
Csenge! Mélyebbre kell menni! A pénz addig pénz amíg mindenhol elfogadják. Ha a mongol tugrik holnap értékét veszti és senki sem fogadja el, akkor Mongoliában az emberek dollárral, aranygyűrűvel vagy naposcsibével fizetnek a piacon.. A pénz alapja a bizalom. Csak utána jön a kérdés, hogy az számla, jegybank, stb. pénzről van szó.
A trükk egyszerű ! Kitalálták a pénzhasználati díjat ( kamat) ! És ennek "tisztességes " voltát elfogadtatták az emberekkel. Magyarán, ha valakinek kölcsön adsz 1 kg sót, akkor jogod van a só visszaadásakor 1,1 kg sót kérni a kölcsönzőtől. Ez a sóhasználati díj.
Aki szeretné megérteni a kapitalizmus működését és hibáit annak javaslom a Marx-Tőke című könyvet. Fárasztó amúgy nagyon, de amióta olvastam sokkal magabiztosan tudok üzletelni és sok ember le van döbbenve, mikor gazdasági kérdésről van szó és én magabiztosan tudok rá véleményt mondani. Nem vagyok közgazdász egyébként.
Miért nem vagy még milliomos ilyen tudással? :) Néha a bankban is elgondolkodok ezen,hogy gazdagoknak adnak csórók tanácsot,hogy mibe és hogyan fektessenek be,de ha ott van a bankban aki ezzel foglalkozik,hogy lehet,hogy az életben még nem dúsgazdag?
A milliomosok jó része úgy lett gazdag, hogy felismerte, hogy embereknek milyen problémája van és adott rá egy megoldást amit sokan megvették tőle. Neki ehhez van tudása, a pénz befektetéséhez viszont nem ért. 2) a bankban nem biztos, hogy valódi tanácsot kap, lehet csak egy pénzügyi terméket próbálnak eladni neki ami a banknak éri meg, neki meg lehetett volna jobb lehetősége elkölteni a pénzét.
@@mittanuljak4747 Hát de egy tanácsért is csak lehet jó fizetést elrakni nem?Viszont ha valaki tud jó tanácsot adni akkor,hogy nem ért a befektetéshez ez a kettő üti egymást szerintem mert ha ért a pénzügyekhez valaki és tanácsot is tud adni akkor elég gáz ha a befektetést meg nem látja át ami szintén pénzüggyel kapcsolatos.Most ez olyan mintha adnék valakinek tanácsot mit csináljon a számítógépével anélkül,hogy tudnék a számítógépekről valamit is bár én úgy nem mernék tanácsot adni :) de mivel értek hozzá de nem tanultam így merek adni tanácsot meg még bele is merek nyúlni az meg olyasmi mint a befektetés :) Sajnos nem mindig elég valamit elméletben tudni.De egyébként jó lenne többet érteni a pénz dologhoz valahogy szerinted tudnám magam fejleszteni ezen a téren?
@@DornerCsenge Köszönöm megtisztelő válaszod! Szupik a videóid és igazán bájos jelenség vagy. Arról lesz videó, hogyan működik az uniós támogatási rendszer és a forint nyomtatásának koncessziós joga miért a svájci BIS tulajdona?
Sok videod vegigneztem, mivel jelenleg ez a tema erdekel es nagyon hitelesnek tunik amit mondasz ! Gratulalok a sok jelentektelen videok melletti tartalomhoz ! Az erdekelne,hogy ez a video amit talaltam ,belinkelem : ruclips.net/video/SutYOjlW7cY/видео.html ... , mennyire hiteles ?
3 года назад+3
Jegybankpénz nem létezik, bankjegynek hívják (angolul bank note). Ez feljogosítja a fogadót hogy a bankjegyre írt összeget kiadja mint (új) pénzt. Ezt a bankjegyet kötvények (állami- vagy céges kötvény, avagy kölcsön) ellenében adják ki, majd a kötvényeket a jegybankok más pénzügyi eszközökre cserélik (az érték fenntartása érdekében).
A pénz bizalmi és fedezet nélküli (pontosabban adósságalapú). A kereskedelmi bankok szerepe kizárólag, csak a közvetítő szerepkör... Hozzáteszem véleményem szerint a rendszer önmagát ellátni sem képes (fiókok, rezsi, alkalmazott, marketing...költségek). És a bedölt hiteles a jó hiteles.
Vagyis akkor a kereskedelmi bankokra tulajdonképpen semmi szükség, csak egy feleslegesen beiktatott szereplő a felhasználó és a jegybank között, aki leveszi a sápot?
Videóiddal csak egy valaki vetekedhet. Ennyire király módon csak Margot Robbie tudja magyarázni a subprime kötvényeket.. De más vetélytárs nincs. Sok sikert a továbbiakhoz is!
„Ha a bank valamennyi ügyfele egyszerre szeretné felvenni az összes pénzt a számlájáról, a bank ezt a kérést nem tudná teljesíteni“ Mikor a különféle kriptovalutákat szidják az emberek, jusson eszükbe ez a részlet a videóból. A pénzünk elektronikus kezelése fontos és praktikus dolog. Azonban a számlapénz nem a tiéd! Azzal a pénzzel nem rendelhetsz az igényeid szerint. Ez a függés a bankok irányába abnormális. Reform, sőt revolúció szükséges.
Komolyan érdekel, hogy ezt a témát más miért nem tudja érthetően elmagyarázni? Nem akarják, hogy megértse a laikus? Vagy nem gondolnak bele, hogy mennyire bonyolultan magyaráznak? Komolyan kérdezem, mindenféle háttárhatalmi feltételezés nélkül :)
✨ Ha szívesen támogatnád a munkám: www.patreon.com/dornercsenge ✨
Tetszett a videó, mert egyszerűen, közérthetően beszél igen fontos dolgokról. Ha adhatok tippet, én személy szerint örömmel látnék egy olyan videót, amiben a készpénz teljes megszűntetésének előnyei-hátrányai szerepelnek. Ha jól tudom egyes skandináv országokban tervezik ezt meglépni.
"hátrány"?
@@SzamBacsi házibuliban nehezebb össze dobni a pizza árát ha mindenkinél csak kártya van :/
@@zord1352 pl. Revolut-tal talán még egyszerűbb is: van külön "számla szétosztása" funkció, nem kell az aprópénzzel maszatolni
@@zord1352 "kártya"? mi az? Ja emlékszem, voltak ezek a "bank" nevű dinoszauruszok, azok viccelődtek ilyesmivel, hogy hordjak magamnál egy pakli kártyát.... Nem tudom, bocs, rég volt már, Revolut van és telefonnal fizetek... na mindegy, abban két tipitapi és szét van dobva a pizza ára.
Vagy milyen nehézségre célzol, nem értem, ezek rég meg vannak oldva
@@SzamBacsi Rendben, ha neked egyszerűbb mindenkitől elkérni számlaszámokat/adatokat stb és pötyögni a telefonodba, mint előkapni a zsebedből az aprót, akkor csináld azt.
Ui.: neked aztán nem semmi kisebbség komplexusod van XD
Nagyon jól tudok tanulni a videóidból. Sajnos a családom nem tudta ilyen érthetően elmagyarázni nekem. Köszönöm :)
Miért, közgazdászok?
@@SOAD0219 Sajnos ebben a témában a közgazdászok nagy része is ködben van.....
Az az érdeke
A pénzrendszer úrainak, hogy
Vakon legyünk a témában.
Van egy régebbi kicsit hasonló anyag is erről a Ytube-on: A pénz mint adósság címmel. Nagyon tanulságos. Köszönöm szépen a videódat!
Az egy összeesküvéselméletet próbál előadni, köze nincs ehhez a videóhoz
@@berci792146 fejtsd ki , kerlek . A hitelrendszer megnyomoritja az emberket ez teny . Amit a videoban latunk az egy mukodokepes gazdasag . Anyukam, digitalis penzt kapott hitelben, es kezpenzt kell visszafizessen , erdekelne, hogy mi az igazsag, mert azt tapasztalom,hogy megnyomorodunk ha a sajat hazankban egy kicsit modositani szeretnenk a hazunkon az itt elerheto fizetesbol . A kamattal egyutti visszafizetes meg nagy terhet tesz rank . Segits megerteni ezt nekem ... .
@@egykiskoret1857 Látszik, hogy te semmit nem értettél meg az egészből. Arra a szélsőjobbos összeesküvésvideóra hivatkozol, mert az még követhető volt számodra és persze kiszolgálta azt az igényedet, hogy a gonosz bankok összeesküdtek ellened, azért van kevés pénzed, de az a videó csak a dolgok egyik oldalát mondja el és elhallgat más dolgokat, csak azért, hogy csinálja a freszkót.. Ennek a videónak az első részében Csenge elmondja, amit az a összeesküvéses videó nem mond el.
Eddig egyre jobb ez a péntek. Nincs meló, új video. 😃
Nagyon jó a videjou😃 . Megemlíthetted volna azt is, hogy a semmiből teremtett pénz csökkenti jelenlegi pénz értékét = infláció. Vagy azt hogy a jelenlegi pénz rendszerben 100 kölcsönből csak 80- at lehet visszafizetni, a 20 kudarcra van ítélve. És nekünk azért kell versenyezni hogy a 80 ba tartozunk. A pénztendszer miatt vannak a gazdasági válságok, mikor is a semmiből teremtett pénz miatt elveszik a bűnőzőként feltüntetett fizetésképtelen ember házát, amiért egy életen át dolgozott, így csinálnak a bankok semmiből értékes házat.
Jaj de vártam ezt! Köszi, Csenge! ❤️❤️❤️
Köszönjük, engem még az érdekelne, hogy hogyan is működik ez "nagyban", tehát amikor nemzetközi utalások történnek, mind halandók, mind bankok között. :)
Ismét egy aranyos és érthető magyarázat. Köszönjük!!!
Picit késik a hang az "artikulációhoz" képest. A tartalom, mint eddig bármikor, hiánypótló. Köszönnyük!
life hack ha külső hangfelvevőt használ az ember: elindul a kamera, elindul a mikrofon, pár rövid tapssal könnyen összeilleszthető a kettő felvétel utómunkában
Köszönöm szépen 👍
Újabb atomcuki videó! Köszi Csenge :D
Kapitalizmus: Szeretem. Jó film, javaslom azoknak, akik még nem látták.
Kicsit aggódtam, hogy kigyullad a fa létra, de bírta. Amúgy le a kalappal, szép munka!
Erre mondják, hogy minőségi tartalom, köszi a videót!
Köszönöm!
Ez egy nagon jó összefoglaló lett :)
Csak egy dolgot tudok hozzátenni: azt, ami itt "rohamozásként" szerepel, magyarul hagyományosan csődületnek nevezték (nem tudom, ma így tanítják-e a Közgázon) - röviden csődnek, bár e szó jelentése egy kicsit eltolódott már.
Az angolban ezt bank run-nak mondják, amikor megrohamozzák a bankokat, nem tudom, hogy mi lenne a korrekt magyar fordítás, de igazad van, nekem is furcsa volt hallani, hogy bank rohamozás.
@@bajgli Az megvolt, hogy a "bankrohamozás" tükörfordítás az angolból. (Szakfordító is vagyok.) De simán el tudom képzelni, hogy ma ez a magyar terminus technicus a felsőoktatásban. Mint az imidzs az imázs helyett, aminek pedig évszázados múltja van :)
@@BiharyGabor Nem azt mondtam, hogy rossz, hanem hogy idegen nekem, sosem hallottam még ezt a kifejezést ezelőtt magyarul.
Köszi, nekem még így nem is fordult meg a fejemben, pedig milyen gyakori. :) A "bankrupt" az angol szó arra, ami csődött mondott (így pénzügyi laikusként erre emlékszem:))...
@@agugyin A "bankrupt" már a tönkremenetelt jelenti, ez a magyar "csőd" mai jelentése is. De a csőd szó az eredeti megalkotásakor még nem pontosan ezt jelentette, hanem azt a helyzetet, amikor a bank sok betétese összecsődül és egyszerre akarja kivenni a betétjét. Ennek nem feltétlenül következménye a tönkremenetel, valójában a csődeljárás alapvető funkciója pont ennek az elkerülése. A 19. században ehhez még elég lehetett a bank bezárása pár napra, ami ugyan presztízsveszteséget okozott, de az összeomlást esetleg el lehetett kerülni vele, hiszen nem minden betétesek tudott a bank előtt ülni napokig.
Szóval az események sora: csődület -> rossz esetben tönkremenetel -> felszámolás. A csőd szó a nyelvújításkori megalkotásakor elsősorban az 1. fázist jelölte, ma viszont inkább a 2. fázist, bár a köznyelvben a 3. fázissal, a felszámolási eljárással is keveredik.
Úristen, imádtam!!!!
Könnyen érthető... 👍
Nagyon szépen összeálított tartalom 🤩❣
Gratulálok! Nagyon profin és érthető módon magyaráztak el. Köszönöm.
Szia, nagyon szuperek a videóid! Egy fintech cégnél dolgozom. Ha szeretnél videót készíteni mondjuk a fintech cégekről, on-line pénzügyi tranzakciókról, kártya tranzakciókról, pénzmosásról, csalások fajtáiról, ezek megelőzéséről, tudnék hozzá érdekes szempontokat adni, mivel a munkám során napi szinten szembesülök ilyenekkel. Szólj, ha érdekelne a dolog 😊
Rendben, köszönöm a felajánlást. :)
@@DornerCsenge E-mail címem: szentesadamantal@gmail.com
You are Number One!
Tetszett a videó fontos téma nem tudom miért nem tanítják középsuliba Érthető nyelven mondtad köszi 😀
Ne untassátok egymást! Ennyi megjegyzésből csak kettő az udvarló? Hova vezet ez? 😁 Na de profi az előadás. Nagy köszönet! És tessék folytatni mihamarabb!
nagyon jók ezek a videók!
basszus, miért nem tanítják az ilyesmit középiskolában? (nem tudom, most hogy van, de az én időmben semmilyen pénzügyi oktatás nem volt a sima gimiben, ahova jártam). Nagyon érthetően és jól magyarázol, 40 éves fejjel kellett megértenem a bankok működését... Mindenkinek néznie kellene a videóidat :)
@XIA
Nyugaton se tanítják. A lényeg nem a szemek felnyitása, hanem engedelmes fogyasztók kitermelése aztán amikor a természet eléggé károsodott akkor a termelők a néppel fizettetett karbon adóval fizettetik meg a kárt. Jól ki van ez találva. Ne gondolkodj. Csak fizess és fogyassz!
@@Stevenhufnagel de, vannak országok, ahol tanítják az alapokat.
Szia. Már megint megörvendeztettél minket egy csomó hasznos ismerettel a pénz démoni világáról. Amire nagyon kíváncsi lennék, hogy működik a jegybank, és hogy néz ki a monetáris politika. Erről is készíthetnél nekünk egy két jó videót.
középiskolában mindenüt., kellene tanítani, főleg azt ,hogy mikor ,és hogyan kellene elkerülni a Bankokat.
Azert eleg beszedes, hogy egy video alatt ezt a megjegyzest elsok kozott dobja fel a youtube ...
Bizony, nem ártana némi pénzügyi tudatosság.
Már vártam, hogy mikor kerül fel újra ez a videó.
szia.
ha van kedved beszélhetnél a Postabank bukásáról .
Postabank bukása: sok buta ember, akik elhitték, hogy a bank csődbe ment, majd mindenki rohant kivenni a pénzét és tényleg csődbe ment. Ez elhangzik a videóban is, szerintem felesleges egy egy példára levetíteni ezt az általálnos tételt.
@@I0IClideI0I A Postabank amúgy is rég csődbe ment volna, csak hála a politikai kapcsolatainak ezt sokáig sikerült lepleznie.
Szia Csenge, ez kurva jó volt!!! Hihetetlen....
Ismét egy szép és érthető video
Gratulálok hozzá, csak így tovább!
Az ethereumrol mikor lesz video? És az iotarol?
Tervezed a videók feltöltését a D-tubra?
Csak elmélet, mintha egy demonstrátor lenne aki előadásanyagot rizsázik, a hazai tőkepiac jövőképe több mindenkit érdekelne!
@@budfox8964
Az első felet nem értem a második felével nem értek egyet
Szoval magyarra forditva az egész bankrendszer egy piramisjáték és mikor az kilyukadna, fogja magát a jegybank és szanaszét inflálja a pénzünket.
Pontosan. Maga Matelcsy sem fogalmazhatta volna meg tömörebben.
Hm, ezek szerint visszasírjuk azokat az időket, amikor egy ember döntött kénye-kedve szerint arról, hogy mennyi pénze legyen az országnak (a király ugyebár) és a háborúihoz inflálta szét a pénzt. Esetleg azt, amikor nem létezett szabály arra, hogy egy hitelező mekkora kamatra adhat hitelt... A bankrendszer nem tökéletes, de ami helyette lehetne, az még rosszabb.
@@illeskornel1511 Nem, azokat az időket sirjuk vissza amikor a pénznek volt fedezete.....(ez valahogy kimardt a kis timelineodból)
@@lissonarnier Na igen, valószínűleg azért terjedt el világszerte a pénzrontás intézménye, mert volt fedezet a pénzre.
@@lissonarnier Ha nem lenne érthető, arról beszélek hogy egy pénzérme készítéséhez egyre kevesebb és kevesebb aranyat (vagy ezüstöt, vagy mást) használtak, így könnyedén gyárthattak amennyi kellett.
Köszi a videót. Írtam kérdést messengeren.
Érdekes 🤔🙂❤️
"Ha majd kivágtuk az utolsó fát, megmérgeztük az utolsó folyót, és kifogtuk az utolsó halat, rádöbbenünk, hogy a pénz nem ehető."
próbáltad már az ezrest egy kis vegetával? :D mennyei...
Ez így igaz.....👍
De próbáljunk meg kés nélkül kenyeret szeletelni.
Vagy mérőszallag nélkül
megmérni egy tárgyat.....
Ezek mind csak eszközök.
A pénz is csak egy eszköz lenne
egy mérő szám
ami a cserét segít létrehozni.....
Az egy másik téma,
hogy ennek az eszköznek 🤑
Az üzemeltetési jogát átengedtük
Magán társaságoknak.....
Akik rendesen ki is használják
ezt a lehetőséget.
Kedves Csenge! Örülök, hogy beszélsz a pénzteremtésről. Én speciel tudom, hogy igaz amit mondasz, de más ezt honnan tudná. Mint Te is elmondtam az egyetemen erről valóban a pénzmultiplikáció kapcsán adnak a tanulóknak információkat. De TE akkor honnan tudsz erről a kérdésről? Semmilyen irodalmat nem adsz közre, amik alátámasztanák az elmondottakat! Megtennéd, hogy a forrásmunkákat megnevezed? Más: a már a Mediciek előtt is feltalált semmiből történő pénzteremtés, és a hozzá kapcsolódó pénzrendszer és gazdasági rendszer összefüggéseit szerintem nem eléggé bontottad ki. Emiatt nem áll össze talán sok érdeklődőben egy komplex rendszer, aminek elemeivel foglalkozni kellene. Szükséges infókat adtál közre, de nem elégségeseket. Fontos dolgok maradtak ki, amik kérdéseket vethetnek fel. Első: mi volt a célod a két videóval, a pénzteremtés kapcsán? Csak annyi, hogy tudjunk róla? Megemlítek egy-két kérdést, ami kapcsolódik a témához. Ezekről is kellene szólnod. Szerintem. Ezek a következők: (1) a kölcsön és a hitel közötti óriási különbség bemutatása. Ez azért fontos,mert Te is összekeverted a fogalmakat az állampapírokról való tájékoztatásod során. A lakosság ezeknek a papíroknak a megvásárlásával nem hitel nyújt az államnak, hanem kölcsön adja a megtakarításait. (2) Az Alaptörvény az MNB feladatai kapcsán pénzközvetítőknek nevezi a bankokat, pedig ez látványosan nem igaz. Erről is beszélned kellett volna. (3) a kereskedelmi bankok pénzteremtése alaposan hozzájárul az inflációhoz. Ennek megemlítése is fontos lett volna. (4) A magyar jegybank monetáris függetlenségét alapvetően sérti, a költségvetéssel együtt, hogy az EU-s jogharmonizáció során a 2003. évi CXV., MNB-ről szóló törvénnyel, megtiltották az MNB-nek az állampaírok közvetlen megvásárlását. Erre mi szükség volt ott, ahol nem közösségi valuta ( euro) van, hanem forint? Ha nem mutatod be azt, hogy a semmiből történő pénzteremtésnek milyen összefüggései és hátrányai is vannak, azzal magadnak is ártasz. Hiszen akkor az általad elmondottakat ollózásnak és nem tudásnak fogják tekinteni. Főleg nem annak, aminek esetleg szántad! Egy dolgot megtanultam: csak akkor tudok jó szájízzel pénzt keresni, ha azzal tényleges segítséget adok a társadalomnak. Annak a magántulajdonon alapuló kapitalista/tőkés társadalomnak, amelynek a pénzrendszere már nem közösségi, hanem alapvetően már magánpénzrendszer. Szerencsére az MNB még állami tulajdonban van, nem úgy mint a FED, amely a szövetségi állam központi bankjának a szerepét látja el.
Még két megjegyzés: 1. pénzteremtés a digitalizáció elött is volt, nem szabad ezért digitális pénznek mondani annak mostani eredményét, azért mert számítógépben történik a nyilvántartás. 2. Pénzteremtés az egyszintű bankrendszerben is volt!
Kedves Csenge!
Egyszerűen nagyon nagyon köszönöm!
A videóid mint egy zacskó csipsz! Finom és csak habzsolom és habzsolom, közben pedig ráeszmélek hogy ez a finom addiktív tartalom mindjárt elfogy! Nagyon köszönöm, hogy ha már korábban senki nem tette, Te most közelebb hoztál a való világhoz!
Továbbtanulás előtt állok és azt szeretném kérdezni hogy hova érdemes menni ahhoz, hogy ezekről a témákról tanulhassak?
Gondolom hogy nem a vegyészmérnöki szakkal kéne szemezgetnem hanem a gazdasági irányba kell kacsintgatnom de mégis mely karok melyik szakán kaphatok a leginkább ehhez hasonló tartalmat, tudást?
Köszönöm előre is a válaszokat Neked is és bárkinek aki segít nekem ebben a kérdésben. :)
Szia! Én nemzetközi gazdálkodást, aztán pénzügy mestert végeztem a Corvinuson, de bármelyik egyetem gazdasági karjain ilyesmit tanulhatsz. :)
Jó látni, hogy a fogvatartóid gyertyával melegítik a pincét, hogy ne legyen hideg :) haladás - a végén még faliszőnyeg is lesz! A tartalom is király.
Tehát lényegében a kereskedelmi bank, akitől a hitelt felvesszük, olyan, mintha rajzolna nekünk pénzt (számlapénz, amiben a hitelt kaptuk), de a törlesztéssel mi növeljük az ő jegybankpénz állományát, ezáltal több hitelt fog tudni folyósítani? Mert ha így nézem, akkor a banknak egy hitelen több a haszna, mint a kamat / THM (ha a költségeitől eltekintünk), hiszen a visszafizetett tőketartozás is növelte a likviditását.
Igazából ami a piacról érkezik a számlámra fizetésként, azt sem a bank ,,teremtette", tehát tekinthető az is jegybankpénznek, tehát növeli a bank likviditását szintúgy.
Amikor te a hiteledet elköltöd, akkor a banknak jegybankpénzt kell elutalnia. Amikor te törlesztesz, az is jegybankpénzben történik, hiszen vagy készpénzt raksz be a bankba, vagy egy másik bankból utalod át az összeget, és a bankok közötti elszámolás is jegybankpénzben van.
Millió dolgom lenne, de azért ezt megnézem.
Szia Csenge, szuper videó lett ez is. Nagyon érdekelne, hogy a filmekben lévő animációkat te készíted-e? Illetve az is, hogy milyen programban készülnek. :) Köszönöm szépen :)
Szia! Igen én készítem, Power Pointban 😄
@@DornerCsenge köszönöm szépen, megleptél, hogy power pointban. Nagyon jól néznek ki és jól illusztrálják a tartalmat. ☺️
Nagyok érdekes volt ez az téma is. Köszönöm.
Azért néhány kérdést felvet: Mi akadályozza a bankokat, hogy jegybankpenzt teremtsen? Gondolom van valami központi elszámolás, ahol ellenőrzik hogy ha A küldött X pénzt B-nek, akkor B is bejelentette, hogy kapott X-et A-tól. De mi van ha téved a központi elszámolás, vagy csalás történik? Egy újonnan alakuló banknak honnan lesz
jegybankpénze és mennyi?
Ami téged abban, hogy számlapénzt teremts. Nincs jogosultságod, csak annyi, amennyit hivatalosan keresel. De nem tudsz bemenni a rendszerbe és begépelni még pár nullát a számládra (elvileg 🙂).
@@Paph "De nem tudsz bemenni a rendszerbe" Mit értesz rendszer alatt? Erre lettem volna kíváncsi. A hasonlat ott sántít, hogy nekem nincs saját bankom, de a tulaj gondolom be tud lépni a saját rendszerébe.
@ Talán a "rendszer" valamilyen szinten ellenörzi ezt és korrigál. Tehát jegybankpénzt azért nem teremt korlátlan mennyiségben a Magyar Nemzeti Bank mert akkor az a rendszerben 0-t fog érni, nem pedig 100000000 milliárd Ft-ot ahogy te ezt gondolod, talán inflációnak lehet hívni elértéktelenedik ahogy sokat "teremtessz" belőle, korlátozni kell a mennyiség.
@@TeslaElonSpaceXFan Világos amit mondasz, hogy az MNB-nek nem érdeke ez, mert nagy inflációt okozna. Viszont egyes kereskedelmi bankoknak lehet érdeke csalni. Ha jól értem akkor a rövid válasz az, hogy nem lehet sehogyan az MNB-t megkerülni.
Ez a része nem tudom pontosan, hogy hogy működik, de a bankok jegybankpénz számlái az MNB rendszerében vannak, szóval valahogy meg tudják akadályozni a csalást.
Az alakuló bank jegybankpénzéről pedig itt van egy jó cikk: positivemoney.org/how-money-works/advanced/how-central-banks-create-money/
úr ist!
Csenge tudna a gazdaság, a Világ bankrendszer nélkül működni? Volt erről tanulmány vagy kutatás, esetleg vita?
a globálgazdaság ahogy ma van biztos hogy nem ..
de ettől a pénzrendszertől minden jobb
Biztos tudna, végülis az ősemberek is megvoltak nélküle. :DD
@@DornerCsenge ugye ? :D
Vegre valaki aki magyarul is elmagyarazza az embereknek hogyan mukodik a vilagunk. :)
Kedves Csenge!
Tudnál esetleg arról is egy videót csinálni, hogy a hitelmoratórium után, hogy lehet az hogy valakinek dupla annyit kell visszafizetni mint elötte.
Bàr engem nem érint a téma érdekelne.
Köszönöm előre is.
@Péter Mohos
Én kanadában élek. Itt úgy volt, hogy a lezárások alatt aki nem akarta az nem fizetett semmi törlesztést, de arról nem beszéltek, hogy csak azért mert a lezárások alatt valaki nem törleszt az nem azt jelenti, hogy a pénz nem pereg tovább. Az adósság tovább halmozódik és plusz kûlönféle pénzügyi büntetések és compound interest amit hozzácsatoltak a kifizetendô adóssághoz. Itt az állam havi 2 ezer dollárt fizetett a lezárások alatt otthonülőknek. Sokan nem fizettek adót, lakbért, havi törlesztést de más számlákat sem. Jól éltek és az amazonról dőltek a megrendelések. Most ezek az emberek nagyon szívnak. Egy életre adósok. Szerintem ez jól ki lett találva. Az adósságán keresztül az ember egy jól irányítható lény. A covid alatt mindenki adóssá vált. Kivétel az aki tudta és látta mire megy ki a játék.
Van még egy korlát, akit gyakran elfelejtenek említeni: a gazdaságban a hitelfelvételi hajlandóság összefügg a befektetési hajlandósággal, ami a várakozások és a jelenlegi gazdasági helyzet függvénye. Azaz, a bankok azzal szembesülhetnek, hogy sokkal többen akarnak megtakarítani, mint hitelt felvenni, csupán azért mert a többség óvatosabb lesz. Ilyenkor ha meggebednek sem tudnak több számlapénzt teremteni. És éppen ez adja a rendszer flexibilitását. Nem minden a bankokon múlik, hanem részben maga a gazdaság szabályozza a pénzállomány változását.
A számlapénz teremtésének a korlátja, hogy bár ez úgymond a semmiből teremtett pénz, azonban a banknak ennek a "fedezeteként" betétet kell gyűjtenie.
Leegyszerűsítve: ha sikerül 100 ft betétet gyűjtenie egy banknak, akkor pl. 10%-os tartalékráta mellett hitelezhet (teremthet) 90 ft-ot. (Ha nincs ilyen tartalékráta, akkor 100 ft lehet a hitel, de ez érdemben mindegy.)
Ha ezt sikerül visszagyűjtenie betétként (mert például aki elkölti a 90 forintot valakinél, annak a számlája is ugyanannál a banknál van), akkor a 90 ft-ra (ami most betétként jelenik meg) hitelezhet 81-et (9 ft a tartalék, 90-nek ennyi a 10%-a) és így tovább.
Két lépcsőben tehát a 100 ft-ból már 171 (90+81) lett.
Ez a pénzmultiplikáció. Ami inkább instabillá, mint stabillá teszi a pénzügyi rendszert (ld. bankcsődök, pénzügyi válságok).
Ès a jegybank miből állìtja elő a pènzt?
Jó, jó, de ki dönti el, hogy mennyi legyen, mennyi lehet a jegybankpénz? Mi történik akkor, ha túl sok van, belőle?
Ezt a jegybank dönti el, ezt hívják monetáris politikának. Ha túl sok a jegybankpénz, annak a legáltalánosabb következménye a magas infláció.
Szia Csenge! Mi van akkor ha A bank ad kölcsön 1 milliót és elmegyek autot venni, és az eladó is ugyan annál a banknál van akkor nem kell a jegybankpénzes elszámolás ugye? Mivel A bankból A bankba jön a teremtett pénz!
Pontosan. :)
"egyik zsebből a másikba" esete. a pénz nem hagyja el a bankot.
Elképesztően jó tartalmat készítesz. Nagyon kíváncsi lennék, hogy a kormány CSOK, babaváró, meg egyéb ilyen családtámogatási (de valójában gazdaságélénkítő) konstrukció milyen pénzekből lesz kifizetve? Számlapénz, vagy jegybankpénz?
Érdekes videó, bár megjegyezném, hogy a készpénz nem a jegybankpénz digitális változata, és a kettő nem egyenértékű. Egyrészt a jegybankpénzhez csak a bankrendszer fér hozzá és nem számít valóban pénznek, nem véletlenül hiányzik a pénzaggregátumokból. A készpénz mindenki számára elérhető. Másrészt a jegybank a jegybankpénz után fizet kamatot, a készpénz után nem. A különbséget jelzi azt is, hogy több jegybank is dolgozik digitális pénz bevezetésén, ami valójában digitális jegybankpénz lenne, tehát mindenki számára elérhető lenne a bankrendszer kikerülésével. Ez felvet problémákat, nem véletlenül kell ezt jól kidolgozni.
Szia! A mandalát Te csináltad?
Igen :D
@@DornerCsenge Csak azért figyeltem fel rá mert a párom mandalafestő. Szép, de az a mécses azon a festőlétrán is nagyon komoly.Jó látni amikor a racionalitás az érzékiséggel párosul.
lehet tudni mi volt a legelső bank és ki nyitotta?
Banca Monte dei Paschi di Sien, Olaszország (alapítva: 1472)
Eredetileg a Monte Pieta, vagy a Monte Pio azzal céllal jött létre, hogy a szegényeknek kölcsönözzenek jótékonyságból. Maga a "Monte", ami azt jelenti, hogy a "halom" a jótékonysági elosztásra felhasznált pénz összegyűjtésére utal. A mai napig a világ legrégebbi bankja, amely Olaszországban rendelkezik fiókokkal.
1 perces kutatómunkám eredménye :D
A három pénz közül melyik a legértékesebb, és melyik a legkevésbé az?
Szia Csenge! nekem egy olyan kérdésem lenne, hogy jól értem, hogy a Jegybank mikor növeli a bankok "jegybankpénzét" akkor ezt nyugodtan megteheti. Viszont itt nincs olyan veszély esetleg, hogy a jegybank által kihelyezett/kiadott pénz mennyisége mögött már nincs fedezet? Ilyen esetben mi történik?
A jegybank végtelen mennyiségű pénzt tud előállítani. Ezt a gyakorlatban azért nem teszi meg, mert az elsődleges célja az intézménynek az alacsony, kiszámítható mértékű infláció. Ennek rendeli alá a monetáris politikáját, azaz a pénzkínálat szabályozását a gazdaságban.
Mit értesz fedezet alatt? Semmilyen pénz mögött nincs már fedezet, mint ahogy régen mondjuk aranystandard volt.
Én utálom a bankokat. Pénzt teremtenek? Ja, begépelnek pár számot. Adnak hitelt. Az értéket viszont a hitelt kérő teszi bele az egészbe, nem a bank! (Hitelt nem csak a banktól lehet kérni.) Ergo a bank nem állít elő értéket csak begépel pár számot, amit munkának nevez és ezért kamatot kér (a kb. semmire). Szerintem ezért nem járna nekik plusz pénz. Nem mondom hogy ingyen adják a hitelt, de na... Ma már nincs fedezet, bármennyi pénzt be lehet pötyögni. Csak akkor van gond ha borul a bili és mindenki ki szeretne venni. Ilyenkor az ügyfelek pórul járnak mert nincs fedezet és a kormány+ jegybank mindig a bankokat segíti meg (az ügyfelek meg le vannak sz@rva, hány ilyet láttunk), de azért fizessed a számlavezetési díjat, meg az egyebeket. Gyakorlatilag mindent kifizettetnek veled, ha átutalsz vagy bármi és közben használják a pénzedet is, mert ők befektetik, magyarul nyerészkednek rajta. Neked meg adnak 0,01% kamatot hogy örüljél. Ha esetleg nem jött be a nyerészkedésük, akkor meg számla vezetési díjat emelnek vagy hasonló és kifizettetik veled. Magyarul szerintem ez egy szinte ingyen élő bagázs, amit mi tartunk el és hozzáteszem, hogy jó hogy alapból nem hitelekből él az ember, meg a cégek se. Bár Viktor most erre buzdít mindenkit. Nincs bevételed de vedd fel a 10M ingyenhitelt...aztán fizess!
Mar azota vartam ezt a videot amiota az elso resze kijott. Koszonom. :D
A kerdesem az lenne (akar Csengehez vagy barkihez aki tudja), hogy a kereskedelmi bank szamlapenz allomanya es jegybankpenz allomanya kozt van-e valamilyen szabalyozott arány vagy ráta? Vagy milyen modszer szerint latja el a nemzeti bank jegybankpenzzel az egyes kereskedelmi bankokat?
Szia! Az a kérdés merült fel benne a videót nézve, hogy a bankok jegybankpénze honnan "teremtődik"?
Pl. Úgy döntök, hogy holnap nyitok egy bankot, nyitok egy számlát a jegybanknál és valami alapján hozzám vágnak X mennyiségű jegybankpénzt, amivel utána "garázdálkodhatok". Vagy a befektetők pénzét fizetik be a jegybankszámlára, és alapozzák meg vele utána a likviditási alapot?
Köszi előre is a választ!
Remélem még sok hasonló videót készítesz! :)
A jegybank jellemzően úgy növeli egy kereskedelmi bank likviditását, hogy kötvényeket vásárol tőle. Így a kötvény a jegybankhoz kerül, a pénz pedig a kereskedelmi bankokhoz. Válságok idején például ez egy jellemző folyamat. (Ennek van egy olyan pozitív mellékhatása is, hogy az amúgy bizonytalan pénzügyi piacokon a kötvények kamatát lejjebb tornázza, így olcsóbb lesz a hitelfelvétel és nagyobb a likviditás a gazdaságban.)
@@kulcsa2000 A példánál maradva, egy most létrehozott bank, csak úgy juthat jegybankpénzhez, ha kiindulásképpen azonnal vesz kötvényeket egy már meglévő alaptőkéből, majd azokat azonnal tovább is adja az MNB-nek jegybankpénzért? És ha az MNB nem akar vásárolni, akkor meg is csáklyázta a banknyitást?
@@sandorkovacs6649 Őszintén szólva a banknyitás mikéntjeivel nem vagyok tisztában, de biztos vagyok benne, hogy a saját tőke által jegybankpénzhez tudnak jutni ilyenkor a bankok.
A tulajdonosok/befektető pénze válik jegybankpénzzé, itt nagyon jó el van magyarázva: positivemoney.org/how-money-works/advanced/how-central-banks-create-money/
@@DornerCsenge Köszi!!!
Csenge, szerinted az OTP és a Richter melyik irányba fog tovább menni, melyik a jelenlegi támasz zóna?
Az biztos, hogy a charton balról jobbra mozognak ... 😆
A támasz zóna pedig mindig ott van ahova odaképzeled 😅
Olvass fel egy nyuszis mesét! :D
Ja vmi olyat, hogy: A kis nyuszi decentralizált devizapiaci intervenciót hajtott végre az EKB megbízásából :)
Szuper vidi
A "fractional reserve banking" el nem akartad bonyolítani?
Amiről a videó szól, az lényegében a fracional reserve banking, csak nem használtam ezt az elnevezést. A fractional reserve banking igazából csak annyit jelent, hogy a bank mindig egy egy pici részét tartja meg tartalékként (jegybankpénzként) az ügyfelei betéteinek (számlapénznek).
Sok ember a fractional reserve banking alatt a pénzmultiplikátor modellt (berakok a bankba 10 forintot, abból a bank 9-et kihitelez és 1-et megtart) érti, amiről ennek az videónak az előző részében szó volt. De az csak egy elmélet, aminek nem sok köze van a valósághoz. Már csak azért sem, mert ma már nagyon sok országban egyáltalán nincs is kötelező tartalékolási ráta (Magyarországon is 0%), tehát elvileg végtelen pénzteremtés történne a modell szerint.
@@DornerCsenge köszi, hiánypótló a csatornád, magyarul főleg.
Ha jól értem, mikor a kereskedelmi bankok urambátyám, VIP számla és "bennfentes körök" számára szétosztják a légbőlkapott pénzüket, azt a jegybank szokta kipótolni az állam (lakosság) kárára.
Sajnos nem érted jól. Sebaj. Hallgasd meg mégegyszer és értelmezd. :))
@@eksdisajt6134 Lehet, hogy igazad van. Van egy ilyen becsípődésem, hogy a pénzügyes a társadalom élősködője, egy olyan csótány, amit chemotoxal kellene lefújni.
Ezért nem vettem és veszek fel hitelt, kölcsönt, bankszámlám sincs és ha lesz, csak azért, hogy kártyát tudjak használni, de egy fillért se tennék be "megtakarítás" okán. Sőt, ha bérből és fizetésből élnék, akkor is ragaszkodnék a készpénzhez.
Éljen a kripto ❤️ lehetőség a csatornámon
Éérdekes sztori, nem tudom hogy csodáljam e a rendszert vagy ne, mert tök káros, de izgalmasan bonyolult. Kíváncsi vagyok, hogy hová fog ez kifutni hosszú távon :D Mi lesz mondjuk 50 év múlva amikor az olaj kezd majd kimerülni és a dollár veszít erejéből és a fed nem lesz mindenható. :D Vagy nem kell addig várni? :D
Akkor megyek a Provident hét kösz Csenge.
Meg is szüntettem a számlám 2honapja. Engem nem húzgálnak le.. 😅
Tegyük fel indul egy bank 10M Ft tőkével, ez lesz a kezdeti számlapénze.
Ha még besétál 9 ügyfél 10M Ft-al, akkor lesz 100M értékű bankjegy a bankban. Ennek egy részével, mondjuk 1M Ft-al "besétál" a jegybankba és kap érte jegybank pénzt, marad 99M Ft a bankban.
Ha valaki hitelt akar felvenni, akkor a bank tegyük fel jóváírja ezt neki: azaz megjelenik egy folyószámlán mondjuk 100M Ft, de a tartozást nyilvántartják egy hitel számlán is, aminek az egyenlege -100M Ft lesz, amíg nincs törlesztve (ez valahogy kimaradt a videoban)
A két számlán lévő egyenleg összege 0 lesz. Ezzel nyilván is van tartva az ügyfél tarozása.
A gond akkor van, ha az ügyfél ezt a 100M Ft-ot cashként ki akarja venni és el akar sétálni vele, mivel csak 99M Ft van a bankban, ekkor jön be a likviditás management: a bank kölcsönkér 1M Ft-ot (pl: más banktól), így megjelenik a bank jegybanki számláján +1M Ft, azaz ott már 2M Ft lesz, így 1M Ft kp-t kérhet a jegybanktól és 100M Ft-al az ügyfél kisétálhat.
A videóban szereplő történet kicsit sántít, hogy ezeket a jóváírásokat szigorúan könyvelni kell tartozásként is, mert így
úgy tűnhet, hogy bárki számljára tehet a bank ilyen pénzt anélkül, hogy vissza kellene az illetőnek fizetni, hiszen ha nem jönne vissza a pénz előbb-utóbb a fenti példából kiindulva egyre nagyobb bankközi kölcsönöket vehetne fel, amiket kölcsönökből fizet vissza. És itt jön a gond, ha pedig ez így lenne akkor jönne a bizalmatlanság: akitől kölcsönkér ő viszont elvárja, hogy visszaadják a pénzt amit kiadott: azaz, ha azt látja, hogy erre kevés az esély, mert még a tartozásokat sem tarják nyilván a szomszéd bankban, akkor egy fillért nem adnának neki kölcsön.
Azt is tegyük hozzá, hogy amikor a kölcsönadó bank érdeklődik majd a visszafizetési képességéről a banknak és ott előjöhet a saját tőkéje iránt támasztott követelménnyel pl.: ha negatív, akkor azt fogja levenni belőle, hogy a csőd szélén táncol a bank (bár ebben az esetben már nyilván a felügyelet is közbeszólhat, aminek szintén leszek ilyen irányú követelményei, meg olyanok is, hogy a tartozások jelenlegi állását tessék hitelszámlákon könyvelgetni, erről rendszeresen jelentéseket küldeni neki stb)
"...ha nem jönne vissza a pénz előbb-utóbb a fenti példából kiindulva egyre nagyobb bankközi kölcsönöket vehetne fel, amiket kölcsönökből fizet vissza."
Ez a kulcsmondat. Pont ez történik manapság. Itt jön képbe a monetarizmus mindenhatósága, miszerint, ha nem jön vissza a bankba a pénz, sőt több bankba nem jön vissza a pénz, akkor hirtelen a jegybank, (azaz mondanom sem kell az adófizetők összessége) egyszercsak nyakonönti a bankszektort frankó 0%-os hitelekkel, ún. monetáris élénkítés céljából, akár jól gazdálkodott, akár nem. Persze az infláció ezzel elszáll, és az adófizetőknek általában összességében bukta az ügylet, de a bank folytathatja a felelőtlen ügyleteit, és tulajdonképp a közösen összedobott 0%-os pénzünket adhatja vissza nekünk kamatos hitelbe.
Hogy össze ne omoljunk, mi szerencsétlenek.
Persze, hogy a tartozásokat nyilvántartják a bankban. A kölcsönnek az a lényege, hogy vissza kell fizetni a pénzt. Ha az ügyfelek nem törlesztenek, akkor nem banknak gyorsan el fog fogyni a jegybankpénze és működésképtelen lesz.
@@DornerCsenge tegyük fel egy bank nem gyűjt betétet, a videóban lévő példa alapján azonban "csinálhatna" pénzt hitel nyújtással. A jegybank pénz egyébként elég kevés, az tényleg inkább pénzforgalmi elszámolásra van. (1 nagyobb banknál is úgy láttam 1-2 millio Ft volt csak. )
Viszont minden hitel mögött, ha jól tudom könyvelésügyileg, kell legyen forrás: ami lehet bankbetét, saját tőke, kölcsön, jelzáloglevél kibocsátásból beszedett pénz. Ha ez nincs meg, forráshiányos lesz a bank és bezárhatja a felügyelet -itthon legalábbis. Ez alapján azért nem a semmiből jön a pénz, mint amit a video sugalmaz. Ha 100Ft-ot ki akar helyezni a bank a forrás oldalon annak rendelkezésre kell állnia.
Nagyon jó lett a videó. Egy dolog nem világos nekem még ezek után se. Ennek a rendszernek, hogy a bankok ekkora különbséggel dolgoznak, van-e más előnye mint, hogy a bankvezetők még több pénzt tudnak zsebretenni az ügyes "játszadozással"?
Az előny, hogy kaphatunk hiteleket, nem? :) Akinek meg nincs rá szüksége, annak nem kell felvennie. De természetesen minél több a számlapénz aránya a jegybankpénzhez képest, annál kockázatosabb is a rendszer.
Na most már csak az a kérdés, hogy:
Hogyan Keletkezik a Jegybankpénz
mondjuk én végignéztem a zeitgeist addendum-ot, de meglehet az már nem úgy működik.
A keletkezést elmondta: begépelik a jegybanknál. A kérdés, hogy hogyan, milyen alapon jut ez el a bankokhoz.
Már megint csak a lényeg hiányzik
Szia! Tervezel külön epizódot a 3 különböző pénz fogalom lebontására? (valódi, reprezentatív, hitel) Ha igen, én nem fogom strapálni magam vele. :D
Nem igazan értem, hogy mire gondolsz, szóval nem fogok róla csinálni. :D
@@DornerCsenge Nos, a videód hiánypótló annyi bizonyos! Viszont ez a hitel alapú, mai modern "pénz" levezetése. Magával az alapfogalommal nincsenek nagyon sokan tisztában.
Ha megkérdezel 50 embert hogy szerinte mi a pénz definíciója, 40+ féle választ kapsz, és abból 35 abszolút nem is érinti a valóságot. :) (tudnék mesélni...)
Szóval itt fogalmi szintre gondoltam. Mi az a valós értékkel bíró fizetőeszköz? (nemesfém érmék), Mi az a reprezentatív fizetőeszköz. (bankban meghatározott mennyiségű nemesfémre becserélhető bankjegy) És persze mi a hitel alapú pénz, amiről a videóid szólnak.
Sokak számára az első két lépcső sem világos. Ok, hogy ma már nem léteznek vagy csak alig, de fontos lépcsőfokok voltak, amíg a harmadik verziót elértük. No és persze: Miért történtek a változások.
Helló!
Honnan tudják a kereskedelmi bankok, hogy mennyi papírpénzt kell készenlétben tartaniuk?
Honnan jutnak a papírpénzhez?
Régebben a bankomnál 1 nappal előbb be kellett jelenteni ha egy bizonyos összegtől nagyobb mennyiséget akartam kivenni a számlámról.
az inflációról és a kripto jövőjével kapcsolatban is lehetne vidi.
Az inflációról biztosan lesz! :)
a kripto maga a jövő
Én csak azt nem értem, hogyha a banknak a jegybank pénz az érték, akkor miért éri meg neki hitelt adni? Mert ugye akkor kockáztatja a jegybank pénz tőkéjét, de úgyis számlapénzben fogja az ügyfél visszafizetni. (Lehet, hogy nyílvánvaló a válasz, de én nem vágom :D )
Az ügyfél nem számlapénzben törleszti az adósságát. Törleszteni kétféleképpen tud - vagy készpénzben, vagy utalással. A készpénz egyenértékű a jegybankpénzzel. Amikor pedig utalás történik, akkor egy másik bankból érkezik a pénz, de ott is jegybankpénzben történik az elszámolás.
@@DornerCsenge nagyon köszi :), de mi van akkor ha az utalás ugyanazon bankból érkezik? Honnan jön akkor a jegybank pénz?
Mi szükség van újabb bankok nyitására? Miért nem a központi bank intéz mindent? Miért nem non-profit alapú egy bank? Nem a bank profit éhsége az, ami gerjeszti az inflációt. Nem lenne jobb egy olyan világ, ahol fixek az árak, fixek a fizetések és az emberek a hozzáadott érték és szakértelmek alapján keresik a kenyerüket és a pénz megmaradna az, amire kezdetben szánták és nem változna az értéke?
Csenge! Mélyebbre kell menni! A pénz addig pénz amíg mindenhol elfogadják. Ha a mongol tugrik holnap értékét veszti és senki sem fogadja el, akkor Mongoliában az emberek dollárral, aranygyűrűvel vagy naposcsibével fizetnek a piacon.. A pénz alapja a bizalom. Csak utána jön a kérdés, hogy az számla, jegybank, stb. pénzről van szó.
Oké, de ez a videó nem arról szólt. :D
A trükk egyszerű ! Kitalálták a pénzhasználati díjat ( kamat) ! És ennek "tisztességes " voltát elfogadtatták az emberekkel. Magyarán, ha valakinek kölcsön adsz 1 kg sót, akkor jogod van a só visszaadásakor 1,1 kg sót kérni a kölcsönzőtől. Ez a sóhasználati díj.
Aki szeretné megérteni a kapitalizmus működését és hibáit annak javaslom a Marx-Tőke című könyvet.
Fárasztó amúgy nagyon, de amióta olvastam sokkal magabiztosan tudok üzletelni és sok ember le van döbbenve, mikor gazdasági kérdésről van szó és én magabiztosan tudok rá véleményt mondani.
Nem vagyok közgazdász egyébként.
Jól van akkor ez nem egy áprilisi tréfa, ha nem egy újabb profi videó.
VIRTUÁLISAN.
Miért nem vagy még milliomos ilyen tudással? :) Néha a bankban is elgondolkodok ezen,hogy gazdagoknak adnak csórók tanácsot,hogy mibe és hogyan fektessenek be,de ha ott van a bankban aki ezzel foglalkozik,hogy lehet,hogy az életben még nem dúsgazdag?
A milliomosok jó része úgy lett gazdag, hogy felismerte, hogy embereknek milyen problémája van és adott rá egy megoldást amit sokan megvették tőle. Neki ehhez van tudása, a pénz befektetéséhez viszont nem ért. 2) a bankban nem biztos, hogy valódi tanácsot kap, lehet csak egy pénzügyi terméket próbálnak eladni neki ami a banknak éri meg, neki meg lehetett volna jobb lehetősége elkölteni a pénzét.
@@mittanuljak4747 Hát de egy tanácsért is csak lehet jó fizetést elrakni nem?Viszont ha valaki tud jó tanácsot adni akkor,hogy nem ért a befektetéshez ez a kettő üti egymást szerintem mert ha ért a pénzügyekhez valaki és tanácsot is tud adni akkor elég gáz ha a befektetést meg nem látja át ami szintén pénzüggyel kapcsolatos.Most ez olyan mintha adnék valakinek tanácsot mit csináljon a számítógépével anélkül,hogy tudnék a számítógépekről valamit is bár én úgy nem mernék tanácsot adni :) de mivel értek hozzá de nem tanultam így merek adni tanácsot meg még bele is merek nyúlni az meg olyasmi mint a befektetés :) Sajnos nem mindig elég valamit elméletben tudni.De egyébként jó lenne többet érteni a pénz dologhoz valahogy szerinted tudnám magam fejleszteni ezen a téren?
Arról lesz videó, hogy kik "teremtenek" pénzt?
Ez volt az a videó. :D
@@DornerCsenge Köszönöm megtisztelő válaszod! Szupik a videóid és igazán bájos jelenség vagy. Arról lesz videó, hogyan működik az uniós támogatási rendszer és a forint nyomtatásának koncessziós joga miért a svájci BIS tulajdona?
hhhm Money Heist-ban a professzor "likviditás injekciós" motivációja akkor úgy kamu ahogy van?
Itt ülök este tizenegykor, és ezek a videók az utolsó reményeim a holnapi fiskális és monetáris politika nevű tantárgy vizsgáján való átmenetelre.
Sok sikert!😄
@@DornerCsenge köszii😌😌
Sok videod vegigneztem, mivel jelenleg ez a tema erdekel es nagyon hitelesnek tunik amit mondasz ! Gratulalok a sok jelentektelen videok melletti tartalomhoz ! Az erdekelne,hogy ez a video amit talaltam ,belinkelem : ruclips.net/video/SutYOjlW7cY/видео.html ... , mennyire hiteles ?
Jegybankpénz nem létezik, bankjegynek hívják (angolul bank note). Ez feljogosítja a fogadót hogy a bankjegyre írt összeget kiadja mint (új) pénzt.
Ezt a bankjegyet kötvények (állami- vagy céges kötvény, avagy kölcsön) ellenében adják ki, majd a kötvényeket a jegybankok más pénzügyi eszközökre cserélik (az érték fenntartása érdekében).
Úgy tudom, hogy a MNB már kb. 35 éve nem teremthet "szabadon" és korlátlanul pénzt.
A pénz bizalmi és fedezet nélküli (pontosabban adósságalapú). A kereskedelmi bankok szerepe kizárólag, csak a közvetítő szerepkör... Hozzáteszem véleményem szerint a rendszer önmagát ellátni sem képes (fiókok, rezsi, alkalmazott, marketing...költségek). És a bedölt hiteles a jó hiteles.
Magyarul a bank mindig nyer. Ha nem nyer, a használói szívják meg...
Fedezet nélkül galád módon.!
A nyakamat merném rátenni, hogy korábban már kitetted ezt a videót, csak levetted, és átszerkesztetted! :D
Ez így van. :D
érdekelne bővebben a bankok likviditásának fenntartása és a faktorálás, szerintem sokan nem értik ezeket a témákat
Szerelmes vagyok...
Egy bankrablás és egy banki tranzakció között csak gyakorlati különbség van, elvi nincs!
Vagyis akkor a kereskedelmi bankokra tulajdonképpen semmi szükség, csak egy feleslegesen beiktatott szereplő a felhasználó és a jegybank között, aki leveszi a sápot?
Videóiddal csak egy valaki vetekedhet. Ennyire király módon csak Margot Robbie tudja magyarázni a subprime kötvényeket.. De más vetélytárs nincs.
Sok sikert a továbbiakhoz is!
„Ha a bank valamennyi ügyfele egyszerre szeretné felvenni az összes pénzt a számlájáról, a bank ezt a kérést nem tudná teljesíteni“
Mikor a különféle kriptovalutákat szidják az emberek, jusson eszükbe ez a részlet a videóból. A pénzünk elektronikus kezelése fontos és praktikus dolog. Azonban a számlapénz nem a tiéd! Azzal a pénzzel nem rendelhetsz az igényeid szerint. Ez a függés a bankok irányába abnormális. Reform, sőt revolúció szükséges.
Komolyan érdekel, hogy ezt a témát más miért nem tudja érthetően elmagyarázni? Nem akarják, hogy megértse a laikus? Vagy nem gondolnak bele, hogy mennyire bonyolultan magyaráznak? Komolyan kérdezem, mindenféle háttárhatalmi feltételezés nélkül :)