az vette rá, hogy a NER-nek kell egy olyan figura, aki finoman beviszi a harminc alattiakat a NER ideológiájába, meg hogy ők is legyenek szerelmesek Orbán Viktorba. Amíg felépíti a bizalmat, addig igaz tartalmú műsorokat fog csinálni, utána meg majd fokozatosan kezdődik az agymosás.
Amit csinálsz hozzá járul ahhoz, hogy egyszerű halandó emberek, mint én is, jobban átlássák a miérteket, és legalább sejtelmük legyen, mi is történik körülöttük! Teszed ezt olyan nyelvezettel, hogy aki legalább középfokon beszéli a nyelvet, kristálytisztán megérti, és ez egy nagyon em utolsó szempont. Az, hogy a hangod az ember reggeltől estig is szívesen hallgatná, már csak bónusz. :) Nagyon jók a videóid, és nagyon hálás vagyok értük! Köszönöm neked!
Most találtam erre a csatornára, ez az első videó amit látok tőled és nagyon szuper, sokkal jobban értem a témát mostmár. És persze az is könnyíti a befogadást, hogy nagyon csinos vagy és édes a hangod is. :)
*Fantasztikus!!! a lehetőségeid határtalannak tűnnek.* Mindig is lenyűgözött a befektetés, de anélkül, hogy tudnám, mibe érdemes befektetni, nehéz nekilátnom. *Udvariasan megkérdezem, melyik szektor a legjobb befektetéshez?*
Örülök, hogy ebbe belebotlottam, a férjemmel együtt fektetünk be Zoéval. Tudtuk, hogyan kell megélni, de soha nem tudtuk, hogyan gyarapítsuk a pénzünket. Zoénak köszönhetően a befektetésünkből élünk, és boldogan nyugdíjba vonulunk, jó bevétellel.
A RUclips sokak számára segített a pénzügyi döntések meghozatalában, de ez nem elég, mivel a legtöbb ember nem érti meg csak az oktatóanyagok megtekintését. A pozitív eredmények érdekében tanácsos magas szintű befektetési tapasztalattal rendelkező pénzügyi tanácsadóval dolgozni.
azt hallottam, hogy a Hamilton Phoebe Zoe a piramisjátékával átvágja az embereket, és elveszik a lakásukat, ez egy lakásmaffia.... ne dőljetek be nekik
@@bgreg6069 érdekes ,hogy itt mindjárt vagy 3 " ügyfél " dicséri a "céget " - na ezek a nevek meg pláne nem " kisbefektetőnek " néznek ki ! Én biztos nem ugranék rá ilyenre .
Szuperek a videók és valóban a magyarázat tökéletes az inflációra is. Bár magyar viszonyokat tekintve vannak egyéb befolyásoló tényezők is de a lényeg ugyanaz. :)
Kiemelkedően színvonalas ismeretterjesztő videó. Ismét sikerült kihúznod a téma méregfogait: az unalmat és a szárazságot. De a valóság bárcsak tízezred-ennyire szép lenne... Mivel a pénzmennyiség a valóságban nem egyenletesen oszlik el az emberek közt, az áremelkedés azt idézi elő, hogy azok akiknek eleve kevés pénze van, az árak emelkedésével egyre kevesebb mindenhez tudnak hozzájutni. A közgazdász-szemléletűek szerint ilyenkor ennek a rétegnek "csak" többet kellene dolgoznia/termelnie. De ők figyelmen kívül hagyják, hogy a javaknak létezik egy olyan csoportja, amit nem lehet csak úgy halogatni a pénz megszerzéséig. Ezek a biológiai létfenntartáshoz elengedhetetlen javak és tulajdonképpen maga az idő is ilyen. Ha valaki nem jut hozzá a biológia létfenntartáshoz elengedhetetlen javakhoz (pl.: élelmiszer, ivóvíz stb.) véges időn belül, akkor az illető halálához vezetne. Továbbá a munkaidő/termelékenység sem növelhető csak úgy pik-pakk, pontosan biológiai és fizikai korlátok miatt. Mi történik tehát, ha a nélkülözhetetlen javak árában történik drasztikus emelkedés? Ekkor indul be a szó szerinti élet-halál harc. Ezért van az, hogy a világ legszegényebb térségeiben gyakorlatilag konstans háborús-háborúközeli állapotok vannak. A globális klímaváltozás pedig azt helyezi kilátásba, hogy nem is kell annyira szegénynek lenni ahhoz, hogy ezen állapotok jelentsék majd a mindennapokat.
A Partizán Monoszkóp című műsorában láttalak, és nagyon köszönöm nekik, hogy emiatt felfedeztem a csatornádat! Szuper amit csinálsz! Fel is iratkoztam sebtiben! Köszönöm Neked is! :)
Már nagyon hiányoztál kedves Csenge :) . Mostanában nem dobott ki a youtube rólad videókat. Ez,mint mindig nagyon jól sikerült és még mindig hihetetlenül aranyos vagy :) . Köszönet érte! Bár azért az tudvalevő,hogy ez a pénzforgalmi kérdés attól is nagyban függ,hogy éppen Amerikában miképpen manipulálják a számokat és miként döntenek 1-1 ország sorsáról gazdaságilag.
nem tudom a youtube miért dobta fel nekem, de a címe alapján úgy gondoltam érdekes lehet, kellemes aranyos hangod van, szóval duplán megérte :) annyira a gazdasági oldal nem érdekel (még), de feliratkozom, ki tudja mit tanulhatok még :) köszi a videót, további sok sikert, csak így tovább :)
Kedves Csenge, nagyon színvonalas videókat készítesz, csak így tovább! 😊 Egy ötlet: a nyugdíjrendszer bemutatása szerintem hiánypótló lenne, nem nagyon van videó a magyar rendszerről (és pro/kontra összehasonlítás más struktúrákkal).
Édes csengém, gondoltam megtöröm már a férfi imádók sorát :) Megint egy nagyon érdekes, nagyon színvonalasan összeállított video, értelmesen, logikusan, édesen elmondva, mindnyájunk örömére
Szerintem itt a férfiak teljesen rendben vannak. Sok tárgyilagosság és tudás van itt. Csenge szuper, igazi raritás. Van pár olyan csatorna, ahol a férfiaknak folyik a nyáluk a csatornán, csak úgy csúszkál az ember lánya a nyálon, na ez undorító. Azt hogy mit mond ott a csajszi, az mindegy, csakhát a cici, a megjelenés a fontos. Itt nem. Szupi, így kell fiúk!
Kedves Csenge! Nagyon érdekelne egy ugyanilyen szinvonalú magyarázat arra, hogy miért magasabbak a bérek Nyugat-Európában pl. Németországban. Van egy magyarázatom rá, de te sokkal jobban le tudod vezetni. Nagyon várom a megjelenését a csatornádon.
Nem vagyok szakértő, ellenben van egy megalapozott feltevésem. Mivel a gyarmarosító országok a gyarmarokról folyamatosan vonták ki a tőkét és ezt befektették a gazdaságba, így további tőkét téve kivinhatövá, ezért a nem gyarmatosítókhoz képest lépéselőnybe kerűltek. Később, pl a németek a 19. században felzárkózták az újonan létrejött Németországgal, mivel nagyobb népesség mellett olcsóbban dolgoztak a munkások, tehát nagyobb volt a létrehozott érték. Nem elfelejtendő, hogy Nyugaton nem járt a 40 év szocialista gazdaság, amiben rengetek pénz ment pocsékba, ahelyett hogy további értéket tudtak volna létrehozni. Ha tévedek szóljarok, de eddig még semmi sem utalt rá.
@@akosturi-kiss7712 Finnország soha nem gyarmatosított, mègis sokkal gazdagabb mint Oroszország , vagy Írország , amely Nyugat- Európa szegènyháza volt, ma pedig gazdagabb mint az UK...A szocializmus valóban visszavetette a fejlődèst, de a keleti országok korábban is szegènyebbek voltak , mint a nyugati , társadalmilag - gazdasagilag fejlettebb centrum országok
@@akosturi-kiss7712 A gyarmatok fenntartasa valojaban tobbbe kerult mint amennyit “kivettek” beloluk. A felvetesed logikus, de nem igaz 😅. A gazdasagi, politikai es katonai hatalom fenntartasa borzaszto mennyisegu gdp-be kerul, csak gondolj bele. A termekek hazaszallitasa es az olcso/ingyenes munkaero kiaknazasa ha jol tudom ezt nem fedezte egy esetben sem.
Ezt a videót nagyon sokaknak meg kéne hallgatniuk, mert az emberek jó részének fogalma sincs, mi az hogy infláció. Olyan blődségeket olvastam már róla, hogy...
Köszönöm szépen a munkádat! Pont a minap beszélgettünk az okossokkal, hogy esetleg a sohasem fog kelleni Nemzethhy Alaptanterv helyett tanulhatnának a gyerekek fontos dolgokat... ez a téma mondjuk pont nem került szóba, de a pénzügyek, a hitel abszolút olyan, amiről az embernek az iskolapadból kiszabadulva halvány lila fingja nincs, pedig ma már mindenben szerepe van a hitelnek.
@@tamasdenem7892 igaz, annyi tévedéssel, hogy az állam érdeke lenne, hogy ezt az emberek tudják, a kormányé pedig az, hogy ne. Összemossák, de ez két nagyon is különálló dolog.
@@tamasdenem7892 miért a szakmunkásnak nem lehet alapvető ismerete a pénzről, hitelről? Mármint érted, ezek ma alapvető dolgok. Még az utcaseprőnek is tisztában kell ezzel lennie, egészen egyszerűen azért, hogy képes legyen felelősségteljes döntést hozni.
Hát most magas nagyon azm infláció , de hiába emel a jegybank alapkamatot a bankok a betéti kamatokon nem nagyon váltztatnak vagy egyáltalán nem! Most akkor ezzel mi lesz? A forint gyengül vagy stagnál! A videó nagyon jó lett! :) Csak igy tovább Csenge! ;)
3 года назад+1
Szuper videó, köszi a feltöltést. Infláció a gyár építésének példájában is bekövetkezik, ugyanis az építés során kifizetett bérek is fogyasztásra mennek és így a muffin árát nyomja fel. Ez a monetarizmus és a trickle down economics alapja.
De ha adókkal kivezetik (ez a jó szó?) azt a plusz 1000 aranyérmét, akkor nem lesz infláció.
3 года назад
@@T-or7hr adó épp a pénz teremtése miatt szükséges (állami- vagy céges adósság), amit egyébként lehetetlen visszafizetni. Új pénz kibocsátásakor szó szerint mindig lesz infláció. Szerk: javaslom Csenge korábbi videóit a jegybankok és pénz teremtéséről. :)
Pont ezen gondolkoztam, hogy az a plusz pénz nem közvetlenül, de így is eljut a fogyasztókhoz vagyis az infláció lassabban de így is be fog következni. Köszi, hogy igazoltad az elméletemet.
@@devidszabo6680 nem feltételnül. pl. kinai hitelből, kinaiak épitik. :)
3 года назад
@@tiborkiss9186 a kínai építőmunkások is helyben generálnak fogyasztást, így az általuk elköltött pénz is inflációt okoz. :) (UI: az pedig hogy ki a hitelező teljesen mindegy)
Dörner Csenge, kedves! Ezzel a videóval is olyan szinten magyarázta el nekem, földi halandónak, hogy megértettem a pénz értékét, uralmát, ...stb! Köszönöm önnek a videóit! Vannak dolgok amiket én nehezen értek meg, talán mert maradi vagyok, vagy nem fejlődöm a korral. De Albert Einstein relativitáselmélete, e=mc2, nekem vagy 30 évig tartott ennek a megértésére, vagy a II. világháború, a rezsim idelyén azt tanították amit tanulni kellett, de a anyai nagymamám mindig másképp mondta el. Szóval olyan 45 éve keresem, kutatom a II. világháborúra, "mi miért történt" a kérdésemre választ, de még nem találtam választ! De még azt is mondhatnám, hogy minden fizikai dolgot tudunk befolyásolni, gravitáció, légnyomás, ...stb! De az időt azt nem, miért?
Axiómának tűnik ez a növekedés, ami szükségszerűen kéz a kézben jár az inflációval, de hol van ennek a vége? Nem okoz-e végül összeomlást, hogy véges erőforrásokra végtelennek tűnő növekedést építünk?
Én a mai napig nem értem, hogy egy rossz gazdaságban, ahol a pénz előállításától várták a messiást, mitől lesz értékálló egy másik néven bevezetett, másik nevű fiat fizetőeszköz. Nyilvánvalóan nem a fizetőeszköz elnevezése javít bármit a gazdaságon.
Egy kukkot nem értek abból, amiről szó van, pedig ennél egyszerűbben nem lehetne fogalmazni. Viszont imádom hallgatni, ahogy "mosolyogva" beszélsz, és ez nekem elég. ^^ Na jó, a muffinnal kapcsolatban képben vagyok. :P
Vajon most is ez jön? Magas maginfláció van most, lehet így készítik elő az eurót? Óriási drágulás van. Mit hoz a jövő pl. az ingatlanpiacon? A forint megtakarítsaink elértéktelenednek?
@@csabaolomi3290 Nincs mit :))) Hogy mikor dől össze? Nos ez egy olyan dolog, hogyha ezt előre lehetne tudni, mindenki már jó előtte kiszállna. Változó. Ponzi 5 év után bukott be. A Nagy Ingatlanszövetkezeti Pilóta 7 évig bírta. Bernie Madoff 40 évig.
2022-ben megteszlek jegybank elnöknek. Most 10% infláció mellett 0% kamatot fizet a bank. (+ kezelési költség) Marad a szalmazsák vagy tört arany elásva a kertben.
Kedves Csenge! Kiegészítésképpen egyik következő videódban beszélhetnél a Cantillon-effektusról. Ahol röviden az új pénzteremtés pontjához legközelebb állók aránytalanul nagyobb hasznot húznak belőle, míg a távolabb állók kevésbé, és a kisember esetleg csak az első csoport pénzköltésének inflációs hatását tapasztalja. Az elképzelt faluban, ha egyszerre osztjuk szét az 1000 aranyat, akkor úgy történik, ahogy mondtad. Viszont egy központi banki gazdaságban a pénz belépési pontja a központi bankokon keresztül vezet, majd a bürokraták, a bankárok, avalamint a nagyvállaltok azok akik először hitelt kapnak, így ők azok akik elsőként élvezik ezt a pénzt, és időbe telik, ha egyáltalán, hogy a hatás ténylegesen továbbterjedjen a gazdaság többi szereplőjéhez.
Infláció: a valuta elértéktelenedése ami az árak növekedésében jelenik meg. Vagyis lényegében nem a termékek lesznek drágábbak, azok tartják az értéküket, hanem a valuta veszíti el vásárlói erejét és ez által a hétköznapi embereket megrabolja az államokat és bankokat uralmában tartó elit! Ez az eredője mindennek.
kis kezét csókolom ! a videóid tartalma nagyon jó és teljesen követhető sőt érthető, egyetlen egy kérdés mindamellett hogy tudom v gondolom ezek mint infó és tudományos ismeretterjesztő jelleggel kerülnek fel és szükséges is!, de miért kell ennyire kislányosan beszélni néha-néha majdhogy nem affektálva, nekem egy picit zavaróan hat. egyébiránt minden elismerésem és ez jól jött volna legalább 30 évvel ezelőtt az ország lakosságának... talán akkor nem fut ennyi ember fejjel a falnak és kerülnek ilyen helyzetbe (persze ha tudom hogy elesek akkor előtte leülök) köszönöm további eredményes munkát! várjuk a folytatást, mert tanulni sosem késő
Bevallom férfiasan, minden egyes videódat kétszer kell megnéznem egymás után. Amikor először látom, mindig lenyűgöz a szépséged, és nehéz odafigyelni a mondanivalóra (mert azért az is igen velős, és rengeteget tesz hozzá az én szegényes közgazdasági ismereteimhez)! Szóval ahhoz, hogy a gyönyörű, ifjú hölgy által megfogalmazott magvas mondanivalóra is oda tudjak figyelni, biza szükség van egy második megtekintésre is! :-) :-D :-P
Köszönjük, jöhet a következő! :) Jól értem, hogy az inflációnak van egy optimális értéke, ami mindenképpen nagyobb, mint nulla? Mert ha nem lenne infláció, az visszafogná a gazdasági növekedést, ugyanis a fogyasztás és beruházások helyett a megtakarítások nőnének, így úgymond lassulna a gazdaság.
Az előző fejezetben a lopológia egyéni kezdeményezésű módszereiről tanulhattunk. Jelen tanulmányban az egyén megkárosításának közösségi, társadalmi módszereiről lesz szó. 1. Az egyenes adó: Te ugyan oda nem adnád, így ők sem adják oda, hanem egyenest levonják a béredből. 2. Fogyasztási adó: Ami csekélyke béredből megmaradt, azt újabb 27% adóval kurtítják, hogy kifizessék az államadósságot, amit ők vettek fel neked, aztán hazavitték maguknak, de akkor is neked kell kifizetni. 3. Infláció: Ha pénze megtakarítod, ha ráülsz is, ellopják 10-20%-át az infláció nevű pénzrontási technikával.
Nem jól érted, mert 0% inflációval is növekedhetne a gazdaság. Azonban az eladókat jobban ösztönzi termelésre, ha többet fizetnek egy áruért, ill. a vevőket vételte, ha drágul valaminek az ára.
@@remeteladi7677 Csenge nem mindenről tudott beszélni. Az infláció sokféleképp növekedhet. Például a bérek növekedésével is. Ha pl egy cégnél 20%-kal nő a bérszínvonal, akkor nem lehet kikerülni az áremelést, hiszen különben csődbe mennének. Ennek pedig semmi köze a nyomtatott pénz mennyiségéhez.
Röviden tömören a pénz mindig aktuális évben vagy pár éven belül értékálló ,ezért érdemes befektetni a pénzt talán ingatlanba stb ami még érték nővelő is lehet hosszú távon ,önmagában a pénz akkor romlik veszít az értékéből ÉV-ről Évre!!!!
Kedves Csenge! Nagyon jó és hasznos az új videód! Egyetlen kérdésem van: 7:30-nál miért duplázódott meg a város pénzállománya, amikor a polgármester az aranyat nem szétosztotta, hanem gyárat építettet belőle. A városi kőművesek miatt?
@@streho91 hülyeség....nem elég a munkabérrel számolni.hiszen anyagköltseg is van .Okosnak tünik ez a lány, de csak okoskodik...hiszen áruböség van a világon. Termelnek a robotok ész nélkül...
Szia!Még nem kaptam választ sehol,hogy az a dollár amire rá van írva,hogy arany/ezüst fedezettel rendelkezik.Akkor az is inflálódik vagy nem?És ha nem akkor az a pénz értékesebb mint az a bankó amelyekre ez nincs ráírva?Hogy van ez? Köszönöm a választ.
Akkor nem lenne infláció. Az árak csak akkor emelkednek, ha a több pénz több fogyasztást is eredményez. Ezért volt az, hogy az hiperinflációk is mindig a háborúk után indultak be, mert amíg a háború tartott, mindenki meg volt ijedve és gyűjtögette otthon a pénzét, ahelyett, hogy elköltötte volna.
Infláció az általános árszínvonal emelkedése. Valahogy így definiálják. Nos ez számomra eléggé furcsa: mert ha valaminek a színvonala nő, akkor az jobb lesz. Itt viszont pont a fordítottjáról van szó, vagyis romlásról, kevesebbet ér a pénzed, mint korábban. A színvonal helyett jobb lenne az árszint emelkedéséről beszélni.
Értem én illetve érteni vélem. De ha a péknek nem kerül többe előállítani a muffint akkor semmi oka felemelni az árát. A péket ne érdekelje az én pénzem. De ez sajnos így működik, így aztán ez egy örök ördögi körforgás . / 2 , " A növekvő pénzmennyiség gazdasági növekedést IS OKOZHAT " Pont az a szomorú ha ez nem így van . Amikor nem okoz gazadasági növekedést akkor vajon hová tűnik a növekvő pénzmennyiség ?
Nagyon frankó lett. Kérlek csinálj egy videót a deflációról is, gyakran szóba került közéleti műsorokban hogy "az deflációt okozhatna" de senki nem tudja elmondani ez miért lenne baj.
Szóval ha a pénzmennyiség 10x több lett és az árak csak 2,5x magasabbak, akkor a maradék összeg valahol tőkeként áll és ha össze akarjuk roppantani a gazdagságot akkor csak be kell önteni ez a pénz?
Ha a hitelektől tisztított (tehát a hitelre történő növekedést nem beleszámolva) növekedés mértékkel megegyező mértékű deflációt érnénk el, különböző monetáris eszközökkel, akkor vajon mi lenne?
@@DornerCsenge Ha az infláció monetáris jelenség, akkor annak ellenpárja a defláció is lehetne az, csak a pénzteremtésnek kell gátat szabni, pl alapkamat emeléssel, pénznyomtatás felfüggesztésével. Kérdés, hogy egy gazdaság növekedését ez mennyivel vetné vissza? Sok szereplő beruházásokra vesz fel hitelt, azok értékteremtő tényezőkké lesznek, de mekkora része a növekedésnek, ami mögött hitel áll? Ha azt levesszük a növekedésből, az vajon mekkora, és ha azzal arányos %-ban dolgozunk ellen az inflációnak, (adott esetben áttolva deflációba, akár csak pár tized%-nyira,) akkor mi lenne? Ha a gazdaság lassú növekedése mellett a pénz értéke is lassan növekedne? (tartósan mondjuk 2 évig) Lehet, hogy ködösen fogalmaztam még mindig. :D
Nem vagyok 3 éve önfenntartó, de amióta elköltöztem anyaméktol, meg duplazodtak az alap élelmiszer árak, a nyaralások ára, kis tulzassal az albérletek és az üzem anyag is. A lezárás elég erős túlzás. Plusz az elmúlt két év eggyüttes inflacioját 10% fölé lövi mindenki akik nem kormányközeli penzböl kutatta az inflációt.
Nagyapám átélte ezt vidéken termőföldre gyűjtött az egész család saját gazdaságot szerettek volna erre minden pénzüket elvesztették leszegényedve Budapesten kerestek munkát. Annyit mondott Magyarországon huszadik században első világháborúig és 1970-1990 között volt jó világ.
Ha a hiperinflációra gondolsz, akkor elméletileg persze, bekövetkezhet újból. De talán lehet bízni abban, hogy a kormányok és jegybankok tanultak a múlt hibáiból.
Igen, ez a hivatalos történet, hogy több pénz kerül a gazdaságba, viszont dolgoztam kis vállalkozónál és bele láttam a gazdasági oldalába is. Történet lényege az, hogy ugye egy alkatrészt meg kellett venni, év elején emelés, 500-ról 700 forintra, majd ugye a főnököm fel vitte az árát a munkának 1000 forintról 2000-re. Az infláció egy öngerjesztő dolog. Egyébként maga a folyamat is büdös nekem, mert ugye honnan kéne tudnia egy terméknek, a termék előállítójának, hogy mennyi pénz van forgalomban? Pont, hogy gyakorlatban külső tényező miatt alakul ki az inflációs sporál.
✨ Ha szívesen támogatnád a munkám: www.patreon.com/dornercsenge ✨
Nem tudom, mi vett rá arra, hogy belevágj ezekbe a videókba, de hálás vagyok értük, hiánypótló, amit csinálsz! ❤
az vette rá, hogy a NER-nek kell egy olyan figura, aki finoman beviszi a harminc alattiakat a NER ideológiájába, meg hogy ők is legyenek szerelmesek Orbán Viktorba. Amíg felépíti a bizalmat, addig igaz tartalmú műsorokat fog csinálni, utána meg majd fokozatosan kezdődik az agymosás.
Valaki felkérte rá, ennyi.
Egyebkent valóban hiánypotlo a témakör oktatása..
@@blista2
Nem vagyok O1g fun, de ebben a videoban nem volt semmi agymosás.
@@blista2 Erőltetett lényeglátó
@@blista2 Neked beteg az agyad. Vizsgáltasd ki magad.
Hallod most talaltam meg a csatornad, nagy respect neked hogy ilyen temakban ilyen jo minosegu tartalmakat keszitesz magyarul, igy tovabb
Én is
Tutti
ruclips.net/video/AvKS-7RJtKs/видео.html
Amit csinálsz hozzá járul ahhoz, hogy egyszerű halandó emberek, mint én is, jobban átlássák a miérteket, és legalább sejtelmük legyen, mi is történik körülöttük!
Teszed ezt olyan nyelvezettel, hogy aki legalább középfokon beszéli a nyelvet, kristálytisztán megérti, és ez egy nagyon em utolsó szempont.
Az, hogy a hangod az ember reggeltől estig is szívesen hallgatná, már csak bónusz. :)
Nagyon jók a videóid, és nagyon hálás vagyok értük! Köszönöm neked!
Baromi jó a csatornád és remélem hamarosan jóval magasabb nézettséget kap a csatid. Folytasd, mert nagy szükség van az ilyen videókra! Gratulálok!
Most találtam erre a csatornára, ez az első videó amit látok tőled és nagyon szuper, sokkal jobban értem a témát mostmár. És persze az is könnyíti a befogadást, hogy nagyon csinos vagy és édes a hangod is. :)
Ez egy aktuális téma. Köszi felfrissítetted az ismereteim!
@@tamasbenedek1697 És ez most hogy jön ide? Miért linkelted?
Brutál jó minőségű a tartalom, még kérünk szépen ilyent!
*Fantasztikus!!! a lehetőségeid határtalannak tűnnek.* Mindig is lenyűgözött a befektetés, de anélkül, hogy tudnám, mibe érdemes befektetni, nehéz nekilátnom. *Udvariasan megkérdezem, melyik szektor a legjobb befektetéshez?*
@Dermot Fiona Érdekel, és most el kell kezdenem. Ha nem bánja, hogyan vehetem fel a kapcsolatot a tanácsadójával?
Örülök, hogy ebbe belebotlottam, a férjemmel együtt fektetünk be Zoéval. Tudtuk, hogyan kell megélni, de soha nem tudtuk, hogyan gyarapítsuk a pénzünket. Zoénak köszönhetően a befektetésünkből élünk, és boldogan nyugdíjba vonulunk, jó bevétellel.
A RUclips sokak számára segített a pénzügyi döntések meghozatalában, de ez nem elég, mivel a legtöbb ember nem érti meg csak az oktatóanyagok megtekintését. A pozitív eredmények érdekében tanácsos magas szintű befektetési tapasztalattal rendelkező pénzügyi tanácsadóval dolgozni.
azt hallottam, hogy a Hamilton Phoebe Zoe a piramisjátékával átvágja az embereket, és elveszik a lakásukat, ez egy lakásmaffia.... ne dőljetek be nekik
@@bgreg6069 érdekes ,hogy itt mindjárt vagy 3 " ügyfél " dicséri a "céget " - na ezek a nevek meg pláne nem " kisbefektetőnek " néznek ki ! Én biztos nem ugranék rá ilyenre .
Zseniális, gratula . Több ilyen youtuber kellene.
Remek videó! Érthető magyarázat és egyre profibb kivitelezés! Szép munka Csenge, csak így tovább! 😊
Köszönöm :)
ruclips.net/video/AvKS-7RJtKs/видео.html
Imádlak. A hangod.. , hogy csinos vagy.. hogy ennyire okos.. 😍
Mint mindig. ❤️ Köszönjük hogy vagy nekünk. 😘
Szuperek a videók és valóban a magyarázat tökéletes az inflációra is. Bár magyar viszonyokat tekintve vannak egyéb befolyásoló tényezők is de a lényeg ugyanaz. :)
Nagyon profin összerakott videó, így tovább 🙂!
Köszönjük!:) nagyon szuper:) Iskolában egy - két Osztályfőnöki órán le lehetne adni a gyerekeknek minden videódat:)
Kiemelkedően színvonalas ismeretterjesztő videó. Ismét sikerült kihúznod a téma méregfogait: az unalmat és a szárazságot.
De a valóság bárcsak tízezred-ennyire szép lenne...
Mivel a pénzmennyiség a valóságban nem egyenletesen oszlik el az emberek közt, az áremelkedés azt idézi elő, hogy azok akiknek eleve kevés pénze van, az árak emelkedésével egyre kevesebb mindenhez tudnak hozzájutni. A közgazdász-szemléletűek szerint ilyenkor ennek a rétegnek "csak" többet kellene dolgoznia/termelnie. De ők figyelmen kívül hagyják, hogy a javaknak létezik egy olyan csoportja, amit nem lehet csak úgy halogatni a pénz megszerzéséig. Ezek a biológiai létfenntartáshoz elengedhetetlen javak és tulajdonképpen maga az idő is ilyen. Ha valaki nem jut hozzá a biológia létfenntartáshoz elengedhetetlen javakhoz (pl.: élelmiszer, ivóvíz stb.) véges időn belül, akkor az illető halálához vezetne. Továbbá a munkaidő/termelékenység sem növelhető csak úgy pik-pakk, pontosan biológiai és fizikai korlátok miatt. Mi történik tehát, ha a nélkülözhetetlen javak árában történik drasztikus emelkedés? Ekkor indul be a szó szerinti élet-halál harc. Ezért van az, hogy a világ legszegényebb térségeiben gyakorlatilag konstans háborús-háborúközeli állapotok vannak. A globális klímaváltozás pedig azt helyezi kilátásba, hogy nem is kell annyira szegénynek lenni ahhoz, hogy ezen állapotok jelentsék majd a mindennapokat.
Jó lett a videó Csenge, ügyes vagy!
Kedves Csenge! Nagyon jó, amit csinál! Imádom!
A Partizán Monoszkóp című műsorában láttalak, és nagyon köszönöm nekik, hogy emiatt felfedeztem a csatornádat! Szuper amit csinálsz! Fel is iratkoztam sebtiben! Köszönöm Neked is! :)
Már nagyon hiányoztál kedves Csenge :) . Mostanában nem dobott ki a youtube rólad videókat. Ez,mint mindig nagyon jól sikerült és még mindig hihetetlenül aranyos vagy :) . Köszönet érte! Bár azért az tudvalevő,hogy ez a pénzforgalmi kérdés attól is nagyban függ,hogy éppen Amerikában miképpen manipulálják a számokat és miként döntenek 1-1 ország sorsáról gazdaságilag.
Hát ez az alap kamat nagyon érdekelne érdekes!!!!
Hála neked ma is tanultam valamit. Ez a videó is nagyon jó lett, csak így tovább, már várom is a következőt! :)
nem tudom a youtube miért dobta fel nekem, de a címe alapján úgy gondoltam érdekes lehet, kellemes aranyos hangod van, szóval duplán megérte :)
annyira a gazdasági oldal nem érdekel (még), de feliratkozom, ki tudja mit tanulhatok még :)
köszi a videót, további sok sikert, csak így tovább :)
Gratulálok a müsorodhoz!
Minden elismerésem!👏👍✌️👌
Még hogy a szépség és az ész nem fér meg együtt! ;) Nagyon jók a videóid, csak így tovább!
Nagy köszönet a videóbaölt időért, nagyon hiánypótlóak itt a youtube-on az ilyen tartalmak! Ment a feliratkozás.
Kedves Csenge, nagyon színvonalas videókat készítesz, csak így tovább! 😊
Egy ötlet: a nyugdíjrendszer bemutatása szerintem hiánypótló lenne, nem nagyon van videó a magyar rendszerről (és pro/kontra összehasonlítás más struktúrákkal).
Jó ötlet, köszi ☺️
Köszi újabb klassz videó gyermekeimnek 😏
Ha jól látom, 1:20 az egyik bankón a nagyapám testvére szerepel. 😃
Egyszerű nagyszerű esertheto nagyon koszonom
Szuper videó, pont jól jött így makro vizsga előtt. :)
De jó, örülök neki!:)
Cuki vagy Sári 😘💓
Köszi .2:00= " csak " 47 ft a könyv 1972 ben , az drága könyvnek számitott : a 20 ft feletti könyvek .😏
Kiváló, hajrá Csenge!
Édes csengém, gondoltam megtöröm már a férfi imádók sorát :)
Megint egy nagyon érdekes, nagyon színvonalasan összeállított video, értelmesen, logikusan, édesen elmondva, mindnyájunk örömére
Jaj Juli de cuki vagy, köszönöm! 🥰 Nagyon köszönöm, hogy képviseled itt a női nemet. 😜
Már megint szegény ferfiakat törik...
@@tamasbenedek1697 Miért került ide ez a szörnyű video ?
Szerintem itt a férfiak teljesen rendben vannak. Sok tárgyilagosság és tudás van itt. Csenge szuper, igazi raritás. Van pár olyan csatorna, ahol a férfiaknak folyik a nyáluk a csatornán, csak úgy csúszkál az ember lánya a nyálon, na ez undorító. Azt hogy mit mond ott a csajszi, az mindegy, csakhát a cici, a megjelenés a fontos. Itt nem. Szupi, így kell fiúk!
@@ggraf1743 te is dobhatnál valami értékes tartalmat a tecsőre Frau Graf 😉
Édes Csenge ! Szüleim ezt átélték. Én gyerekkoromban játszottam ilyen pénzzel.
Klassz&hiánypotló videó.
Mint àltalában a csatornàdon.
Remek videó .Gratulalok! További sok sikert 😍😍😍
Imádom Csengét
Szerintem az inflációért az emberi természet felelős. Több profitot akarnak a kereskedők.
Nyilván nem magától rakta őssze a videot a kislány, de amről beszélt., az valid.
Szemléletes, edukáló video. 👍
Lektorálták a videót, ezen kívül egyedül csináltam.
Kedves Csenge! Nagyon érdekelne egy ugyanilyen szinvonalú magyarázat arra, hogy miért magasabbak a bérek Nyugat-Európában pl. Németországban. Van egy magyarázatom rá, de te sokkal jobban le tudod vezetni. Nagyon várom a megjelenését a csatornádon.
Azèrt, mert sokkal magasabb az egy főre jutó hazai össztermèk , így több az elosztható bèrtömeg is
Nem vagyok szakértő, ellenben van egy megalapozott feltevésem. Mivel a gyarmarosító országok a gyarmarokról folyamatosan vonták ki a tőkét és ezt befektették a gazdaságba, így további tőkét téve kivinhatövá, ezért a nem gyarmatosítókhoz képest lépéselőnybe kerűltek. Később, pl a németek a 19. században felzárkózták az újonan létrejött Németországgal, mivel nagyobb népesség mellett olcsóbban dolgoztak a munkások, tehát nagyobb volt a létrehozott érték. Nem elfelejtendő, hogy Nyugaton nem járt a 40 év szocialista gazdaság, amiben rengetek pénz ment pocsékba, ahelyett hogy további értéket tudtak volna létrehozni.
Ha tévedek szóljarok, de eddig még semmi sem utalt rá.
@@akosturi-kiss7712 Finnország soha nem gyarmatosított, mègis sokkal gazdagabb mint Oroszország , vagy Írország , amely Nyugat- Európa szegènyháza volt, ma pedig gazdagabb mint az UK...A szocializmus valóban visszavetette a fejlődèst, de a keleti országok korábban is szegènyebbek voltak , mint a nyugati , társadalmilag - gazdasagilag fejlettebb centrum országok
@@andraskleistenes8586 a Magyar pengö a második világháború elött Europa legstabilabb devizája volt!
@@akosturi-kiss7712 A gyarmatok fenntartasa valojaban tobbbe kerult mint amennyit “kivettek” beloluk. A felvetesed logikus, de nem igaz 😅. A gazdasagi, politikai es katonai hatalom fenntartasa borzaszto mennyisegu gdp-be kerul, csak gondolj bele. A termekek hazaszallitasa es az olcso/ingyenes munkaero kiaknazasa ha jol tudom ezt nem fedezte egy esetben sem.
Köszönöm szépen a videód
Ez szerintem egy nagyon aktuális téma
Hiánypótló.
Feliratkoztam. ,
Mekkora cukiság vagy! 😘
Ezt a videót nagyon sokaknak meg kéne hallgatniuk, mert az emberek jó részének fogalma sincs, mi az hogy infláció. Olyan blődségeket olvastam már róla, hogy...
En közel felét se értem annak, amit ez a lány beszél, de oooolyan szép :) Jo hallgatni :D
De még a hangja is halal cuki :D
Szuper lett ez a videó is!👍 A következő lehetne az állam adóságrol.
Lesz róla videó! 😊
@@DornerCsenge köszi a választ!👍😄
Huh ügyes az tutti, Istenem ha udvarolhatnék egy ilyen csodás lánynak :).
Még mindig nagyon cuki vagy :)
Szeretem hogy ertheto peldakat hozzol fel.
Amikor meglattam hogy mi a tema, eeee :D
De vegig megtudtad fogni a figyelmem.
Koszonom
Hihetetlenül aranyos :D
Köszönöm szépen a munkádat!
Pont a minap beszélgettünk az okossokkal, hogy esetleg a sohasem fog kelleni Nemzethhy Alaptanterv helyett tanulhatnának a gyerekek fontos dolgokat... ez a téma mondjuk pont nem került szóba, de a pénzügyek, a hitel abszolút olyan, amiről az embernek az iskolapadból kiszabadulva halvány lila fingja nincs, pedig ma már mindenben szerepe van a hitelnek.
Igen , egyetértek a mai világot kell megismertetni a gyerekeinkkel , a korábbi példák felhasználásával.
@@tamasdenem7892 : Szerinted ki az állam?
@@tamasdenem7892 igaz, annyi tévedéssel, hogy az állam érdeke lenne, hogy ezt az emberek tudják, a kormányé pedig az, hogy ne.
Összemossák, de ez két nagyon is különálló dolog.
@@tamasdenem7892 miért a szakmunkásnak nem lehet alapvető ismerete a pénzről, hitelről? Mármint érted, ezek ma alapvető dolgok.
Még az utcaseprőnek is tisztában kell ezzel lennie, egészen egyszerűen azért, hogy képes legyen felelősségteljes döntést hozni.
@@tamasdenem7892 meglehet, de ha ez így van, akkor a világgal nagyobb a probléma, mint eddig hittük.
Hát most magas nagyon azm infláció , de hiába emel a jegybank alapkamatot a bankok a betéti kamatokon nem nagyon váltztatnak vagy egyáltalán nem! Most akkor ezzel mi lesz? A forint gyengül vagy stagnál! A videó nagyon jó lett! :) Csak igy tovább Csenge! ;)
Szuper videó, köszi a feltöltést.
Infláció a gyár építésének példájában is bekövetkezik, ugyanis az építés során kifizetett bérek is fogyasztásra mennek és így a muffin árát nyomja fel. Ez a monetarizmus és a trickle down economics alapja.
De ha adókkal kivezetik (ez a jó szó?) azt a plusz 1000 aranyérmét, akkor nem lesz infláció.
@@T-or7hr adó épp a pénz teremtése miatt szükséges (állami- vagy céges adósság), amit egyébként lehetetlen visszafizetni. Új pénz kibocsátásakor szó szerint mindig lesz infláció.
Szerk: javaslom Csenge korábbi videóit a jegybankok és pénz teremtéséről. :)
Pont ezen gondolkoztam, hogy az a plusz pénz nem közvetlenül, de így is eljut a fogyasztókhoz vagyis az infláció lassabban de így is be fog következni. Köszi, hogy igazoltad az elméletemet.
@@devidszabo6680 nem feltételnül. pl. kinai hitelből, kinaiak épitik. :)
@@tiborkiss9186 a kínai építőmunkások is helyben generálnak fogyasztást, így az általuk elköltött pénz is inflációt okoz. :)
(UI: az pedig hogy ki a hitelező teljesen mindegy)
Dörner Csenge, kedves! Ezzel a videóval is olyan szinten magyarázta el nekem, földi halandónak, hogy megértettem a pénz értékét, uralmát, ...stb! Köszönöm önnek a videóit! Vannak dolgok amiket én nehezen értek meg, talán mert maradi vagyok, vagy nem fejlődöm a korral. De Albert Einstein relativitáselmélete, e=mc2, nekem vagy 30 évig tartott ennek a megértésére, vagy a II. világháború, a rezsim idelyén azt tanították amit tanulni kellett, de a anyai nagymamám mindig másképp mondta el. Szóval olyan 45 éve keresem, kutatom a II. világháborúra, "mi miért történt" a kérdésemre választ, de még nem találtam választ! De még azt is mondhatnám, hogy minden fizikai dolgot tudunk befolyásolni, gravitáció, légnyomás, ...stb! De az időt azt nem, miért?
Köszönjük szèpen a tanìtàst, tàjèkoztatàst ès sok sikert kìvànok a Kisasszonynak!🐞
Axiómának tűnik ez a növekedés, ami szükségszerűen kéz a kézben jár az inflációval, de hol van ennek a vége? Nem okoz-e végül összeomlást, hogy véges erőforrásokra végtelennek tűnő növekedést építünk?
Gyönyörű és édes vagy mint a mafin.
Kösz mester figyelek!!!!!!!!
Csak így tovább csaje :), nagyon ügyes, kreatív és lényegretörő amit alkottál!
Imádlak . :D
@@tamasbenedek1697 Ezt miért linkelted ide ? Semmi köze Csenge videójához vagy az én kommentemhez .
Én a mai napig nem értem, hogy egy rossz gazdaságban, ahol a pénz előállításától várták a messiást, mitől lesz értékálló egy másik néven bevezetett, másik nevű fiat fizetőeszköz. Nyilvánvalóan nem a fizetőeszköz elnevezése javít bármit a gazdaságon.
Okos és bájos!:)
Egy kukkot nem értek abból, amiről szó van, pedig ennél egyszerűbben nem lehetne fogalmazni. Viszont imádom hallgatni, ahogy "mosolyogva" beszélsz, és ez nekem elég. ^^ Na jó, a muffinnal kapcsolatban képben vagyok. :P
Vajon most is ez jön? Magas maginfláció van most, lehet így készítik elő az eurót? Óriási drágulás van. Mit hoz a jövő pl. az ingatlanpiacon? A forint megtakarítsaink elértéktelenednek?
Az ingatlanok piramisjáték miatt drágák. Ha összedől a piramis - merthogy össze FOG - akkor szaréhugyé' lehet majd lakáshoz jutni.
@@TheLambdaTeam Köszi a választ! Akkor feltenném a költői kérdést! :) Vajon mikor dől össze ez a piramisjáték? Jövőre? Covid is rátesz?
@@csabaolomi3290 Nincs mit :))) Hogy mikor dől össze? Nos ez egy olyan dolog, hogyha ezt előre lehetne tudni, mindenki már jó előtte kiszállna. Változó. Ponzi 5 év után bukott be. A Nagy Ingatlanszövetkezeti Pilóta 7 évig bírta. Bernie Madoff 40 évig.
2022-ben megteszlek jegybank elnöknek. Most 10% infláció mellett 0% kamatot fizet a bank. (+ kezelési költség) Marad a szalmazsák vagy tört arany elásva a kertben.
Kedves Csenge! Kiegészítésképpen egyik következő videódban beszélhetnél a Cantillon-effektusról. Ahol röviden az új pénzteremtés pontjához legközelebb állók aránytalanul nagyobb hasznot húznak belőle, míg a távolabb állók kevésbé, és a kisember esetleg csak az első csoport pénzköltésének inflációs hatását tapasztalja. Az elképzelt faluban, ha egyszerre osztjuk szét az 1000 aranyat, akkor úgy történik, ahogy mondtad. Viszont egy központi banki gazdaságban a pénz belépési pontja a központi bankokon keresztül vezet, majd a bürokraták, a bankárok, avalamint a nagyvállaltok azok akik először hitelt kapnak, így ők azok akik elsőként élvezik ezt a pénzt, és időbe telik, ha egyáltalán, hogy a hatás ténylegesen továbbterjedjen a gazdaság többi szereplőjéhez.
Ez így van, köszi, hogy leírtad. 😊
Infláció: a valuta elértéktelenedése ami az árak növekedésében jelenik meg. Vagyis lényegében nem a termékek lesznek drágábbak, azok tartják az értéküket, hanem a valuta veszíti el vásárlói erejét és ez által a hétköznapi embereket megrabolja az államokat és bankokat uralmában tartó elit! Ez az eredője mindennek.
De aranyos vagy
kis kezét csókolom !
a videóid tartalma nagyon jó és teljesen követhető sőt érthető, egyetlen egy kérdés mindamellett hogy tudom v gondolom ezek mint infó és tudományos ismeretterjesztő jelleggel kerülnek fel és szükséges is!, de miért kell ennyire kislányosan beszélni néha-néha majdhogy nem affektálva, nekem egy picit zavaróan hat. egyébiránt minden elismerésem és ez jól jött volna legalább 30 évvel ezelőtt az ország lakosságának... talán akkor nem fut ennyi ember fejjel a falnak és kerülnek ilyen helyzetbe (persze ha tudom hogy elesek akkor előtte leülök)
köszönöm további eredményes munkát! várjuk a folytatást, mert tanulni sosem késő
szuper video, köszönöm :)
ez nagyon klassz volt, köszi! 🙌
Nagyon cuki vagy olyan gyermeki!:D
Bevallom férfiasan, minden egyes videódat kétszer kell megnéznem egymás után. Amikor először látom, mindig lenyűgöz a szépséged, és nehéz odafigyelni a mondanivalóra (mert azért az is igen velős, és rengeteget tesz hozzá az én szegényes közgazdasági ismereteimhez)! Szóval ahhoz, hogy a gyönyörű, ifjú hölgy által megfogalmazott magvas mondanivalóra is oda tudjak figyelni, biza szükség van egy második megtekintésre is! :-) :-D :-P
Szia. És arról nem akarsz csinálni egy videót, milyen szerepe van az állami beruházásoknak a pénzügyi rendszerben? Kíváncsian várom.
Köszönjük, jöhet a következő! :)
Jól értem, hogy az inflációnak van egy optimális értéke, ami mindenképpen nagyobb, mint nulla? Mert ha nem lenne infláció, az visszafogná a gazdasági növekedést, ugyanis a fogyasztás és beruházások helyett a megtakarítások nőnének, így úgymond lassulna a gazdaság.
Igen ezt teljesen jól érted, azonban a nemzetközileg általánosan megcélzott infláció értéke inkább a 2%hoz közelít.
LOPOLÓGIA 2
Az előző fejezetben a lopológia egyéni kezdeményezésű módszereiről tanulhattunk. Jelen tanulmányban az egyén megkárosításának közösségi, társadalmi módszereiről lesz szó.
1. Az egyenes adó: Te ugyan oda nem adnád, így ők sem adják oda, hanem egyenest levonják a béredből.
2. Fogyasztási adó: Ami csekélyke béredből megmaradt, azt újabb 27% adóval kurtítják, hogy kifizessék az államadósságot, amit ők vettek fel neked, aztán hazavitték maguknak, de akkor is neked kell kifizetni.
3. Infláció: Ha pénze megtakarítod, ha ráülsz is, ellopják 10-20%-át az infláció nevű pénzrontási technikával.
Nem jól érted, mert 0% inflációval is növekedhetne a gazdaság. Azonban az eladókat jobban ösztönzi termelésre, ha többet fizetnek egy áruért, ill. a vevőket vételte, ha drágul valaminek az ára.
@@danielk.3411 Sztálin nem engedett több pénzt nyomtatni, így kényszerített ki áresést! Adeoner csodája orrbán birodalmán is segítene!
@@remeteladi7677 Csenge nem mindenről tudott beszélni. Az infláció sokféleképp növekedhet. Például a bérek növekedésével is. Ha pl egy cégnél 20%-kal nő a bérszínvonal, akkor nem lehet kikerülni az áremelést, hiszen különben csődbe mennének. Ennek pedig semmi köze a nyomtatott pénz mennyiségéhez.
Pont ezért jó az arany, ezüst.
Röviden tömören a pénz mindig aktuális évben vagy pár éven belül értékálló ,ezért érdemes befektetni a pénzt talán ingatlanba stb ami még érték nővelő is lehet hosszú távon ,önmagában a pénz akkor romlik veszít az értékéből ÉV-ről Évre!!!!
Csenge, szuper a videó - nem árulod el, mi a kedvenc köteted, ami 1972-ben 47 forintba került? :)
Nem :P
@@DornerCsenge
Zabhegyező
@@DornerCsenge < a könyv = hű de izgi ! Titkok titkai ? Avagy hogyan lehetsz gazdag olcsón ? 🤔😘
Csenge, ha visszamennél véletlenül a kedvenc könyved idejébe, javaslom ne ezrest vigyél, akkor még az ötszázas volt a legnagyobb bankjegy.
Haha jó tipp, köszi! :D
Mint a 6:3 c. filmben :D
Az 5százassal se menne semmire. Egyáltalán nem úgy néz ki a mai mint az akkori. Amúgy meg a 80-as években volt már ezerforintos.
Kedves Csenge! Nagyon jó és hasznos az új videód! Egyetlen kérdésem van: 7:30-nál miért duplázódott meg a város pénzállománya, amikor a polgármester az aranyat nem szétosztotta, hanem gyárat építettet belőle. A városi kőművesek miatt?
A polgármester az aranyból fizetett a gyár felépítéséért, helyi kőműveseket bérelt fel, vagyis az aranyakat a kőművesek megkapták fizetség gyanánt. :)
"ebből fizette a kőmüvesek bérét akit a faluból bérelt fel"
vagyis az 1000 arany szintén a faluban landolt
@@streho91 hülyeség....nem elég a munkabérrel számolni.hiszen anyagköltseg is van .Okosnak tünik ez a lány, de csak okoskodik...hiszen áruböség van a világon. Termelnek a robotok ész nélkül...
Szuper videó. Köszönöm!
Szia!Még nem kaptam választ sehol,hogy az a dollár amire rá van írva,hogy arany/ezüst fedezettel rendelkezik.Akkor az is inflálódik vagy nem?És ha nem akkor az a pénz értékesebb mint az a bankó amelyekre ez nincs ráírva?Hogy van ez?
Köszönöm a választ.
Ritka jo volt:)
És mi lenne akkor, ha a megtalált 1000 aranyat nem muffin vásárlásra költik ? Félre teszik, a péknek nem kell több muffint sütni , az ár marad .
Akkor nem lenne infláció. Az árak csak akkor emelkednek, ha a több pénz több fogyasztást is eredményez. Ezért volt az, hogy az hiperinflációk is mindig a háborúk után indultak be, mert amíg a háború tartott, mindenki meg volt ijedve és gyűjtögette otthon a pénzét, ahelyett, hogy elköltötte volna.
Tehát a saját vágyaink és telhetetlenségünk áldozatai vagyunk.
Szia, ez Márainak melyik könyvéből való idézet?
Ki írja a szövegeidet?
Ezek szerint a gazdaság a végtelen növekedésen alapszik?
Infláció az általános árszínvonal emelkedése. Valahogy így definiálják.
Nos ez számomra eléggé furcsa: mert ha valaminek a színvonala nő, akkor az jobb lesz. Itt viszont pont a fordítottjáról van szó, vagyis romlásról, kevesebbet ér a pénzed, mint korábban.
A színvonal helyett jobb lenne az árszint emelkedéséről beszélni.
Értem én illetve érteni vélem. De ha a péknek nem kerül többe előállítani a muffint akkor semmi oka felemelni az árát. A péket ne érdekelje az én pénzem. De ez sajnos így működik, így aztán ez egy örök ördögi körforgás . / 2 , " A növekvő pénzmennyiség gazdasági növekedést IS OKOZHAT " Pont az a szomorú ha ez nem így van . Amikor nem okoz gazadasági növekedést akkor vajon hová tűnik a növekvő pénzmennyiség ?
Nagyon frankó lett. Kérlek csinálj egy videót a deflációról is, gyakran szóba került közéleti műsorokban hogy "az deflációt okozhatna" de senki nem tudja elmondani ez miért lenne baj.
Nekünk nem lenne baj. A pénzügyi-hatalmi elitnek annál inkább...
Szóval ha a pénzmennyiség 10x több lett és az árak csak 2,5x magasabbak, akkor a maradék összeg valahol tőkeként áll és ha össze akarjuk roppantani a gazdagságot akkor csak be kell önteni ez a pénz?
az első egy percről a tegnapi tüzépes vásárlásom jutott eszembe
Ha a hitelektől tisztított (tehát a hitelre történő növekedést nem beleszámolva) növekedés mértékkel megegyező mértékű deflációt érnénk el, különböző monetáris eszközökkel, akkor vajon mi lenne?
Ezt nem igazán értem. :D
@@DornerCsenge Ha az infláció monetáris jelenség, akkor annak ellenpárja a defláció is lehetne az, csak a pénzteremtésnek kell gátat szabni, pl alapkamat emeléssel, pénznyomtatás felfüggesztésével.
Kérdés, hogy egy gazdaság növekedését ez mennyivel vetné vissza? Sok szereplő beruházásokra vesz fel hitelt, azok értékteremtő tényezőkké lesznek, de mekkora része a növekedésnek, ami mögött hitel áll? Ha azt levesszük a növekedésből, az vajon mekkora, és ha azzal arányos %-ban dolgozunk ellen az inflációnak, (adott esetben áttolva deflációba, akár csak pár tized%-nyira,) akkor mi lenne? Ha a gazdaság lassú növekedése mellett a pénz értéke is lassan növekedne? (tartósan mondjuk 2 évig)
Lehet, hogy ködösen fogalmaztam még mindig. :D
Nem vagyok 3 éve önfenntartó, de amióta elköltöztem anyaméktol, meg duplazodtak az alap élelmiszer árak, a nyaralások ára, kis tulzassal az albérletek és az üzem anyag is. A lezárás elég erős túlzás. Plusz az elmúlt két év eggyüttes inflacioját 10% fölé lövi mindenki akik nem kormányközeli penzböl kutatta az inflációt.
Nagyapám átélte ezt vidéken termőföldre gyűjtött az egész család saját gazdaságot szerettek volna erre minden pénzüket elvesztették leszegényedve Budapesten kerestek munkát.
Annyit mondott Magyarországon huszadik században első világháborúig és 1970-1990 között volt jó világ.
Nagyon kedves hangod van Csenge, s Kellemes halgatni. Magyarázat is érdekes.
Mit gondolsz bekövetkezhet újbol?
Üdvözlettel,
Attila 🙂
Ha a hiperinflációra gondolsz, akkor elméletileg persze, bekövetkezhet újból. De talán lehet bízni abban, hogy a kormányok és jegybankok tanultak a múlt hibáiból.
Igen, ez a hivatalos történet, hogy több pénz kerül a gazdaságba, viszont dolgoztam kis vállalkozónál és bele láttam a gazdasági oldalába is.
Történet lényege az, hogy ugye egy alkatrészt meg kellett venni, év elején emelés, 500-ról 700 forintra, majd ugye a főnököm fel vitte az árát a munkának 1000 forintról 2000-re.
Az infláció egy öngerjesztő dolog.
Egyébként maga a folyamat is büdös nekem, mert ugye honnan kéne tudnia egy terméknek, a termék előállítójának, hogy mennyi pénz van forgalomban?
Pont, hogy gyakorlatban külső tényező miatt alakul ki az inflációs sporál.