Jest drogo to fakt. Cena na razie zaporowa. Ale jest też potęcjał i jest przyszłość. CIęcie koło domu bez wibracji hałasu i smrodu bez kabla. Można wziąc do lasu do okrzesywania na ile starczy baterii a resztę zrobić spalinówką A widac bateria ma potęcjał jak na 2018 rok.
Na baterię to może być gałęziówka dla arborystów, którzy pracują w koronach drzew. Koło domu mam na kablu Makietę i daje radę . Ale w każdej innej sytuacji spalinowa.
Właśnie miałem to samo pisać, koło domu to elektryk na kabel najlepszy, bo nie ma żadnych baterii, które się szybko zużywają, jest dużo większa moc, silnik 3x większy, więc się tak nie psuje, a w stosunku do spalinówki, nie ma świec, filtrów paliwa, no silnik spalinowy jest wytrzymalszy i tańszy w naprawie. A do lasu to tylko spalinówka. Ja tak mam Husqvarna 353 i Husqvarna 1600, ale tak druga ma już ze 25 lat i pasowałoby zmienić. Miałem właśnie brać Makitę lub Boscha 1800W, tylko boję się, że o ile silnik będzie ok, to układ tnący może być problemem, bo jednak takie firmy jak Husqvarna, czy Stihl znają się na rzeczy. Mógłbyś napisać jakie są wady i zalety Twojej Makity, jaki masz model i czy nie ma problemów z układem tnącym i zespołem smarowania prowadnicy.
Powiem Ci ze z bateriami tragedii nie ma. Ja już kilka ładnych lat użytkuje baterie makity 18v i lekko nie mają. Są używane do pełnego rozładowania po czym niektóre zalegają w aucie po kilka ms. Ost właśnie do pilarki odkopałem baterie które mi 6ms temu zaginęły i spokojnie działały i działają dalej:)
@@michalje6295 Makita ma 2200W i 20 lat, więc tego co aktualnie produkują nie porównywalnym do niej. Jak na cięcie opału koło domu zupełnie wystarczającą. Smarowania musiałem pilnować gdy kroiłem kilka razy próchno (bale z drewnianego domu), ale w suchym i świeżym, przy ostrym łańcuchu bezproblemowo. Orginalna Zębatka napędowa umarła po 10 latach, a zamienniki już zdecydowanie szybciej kończyły życie. Szczotki były superżywotne. Obecnie mocno bym się zastanawiał czy sensowniej nie jest kupić marketówkę a jeśli padnie to oddać na gwarancji. Nawet Stihl w wersjach "domowych" jest plastikowy.
@@michalje6295 ja miałem makite duc 254 i nic się nie działo, układ tnący taki jak w każdej innej pilarce. Druga sprawa że spokojnie dopasujesz np oregon. Swoją drogą pilarke ta sprzedalem, a teraz pracuje na makicie duc 406, uc003 oraz uc011 i ta ostatnia ma typowy łańcuch oregon 80xtl tylko w kartoniku makity. Podejrzewam że reszta makit podobnie korzysta z łańcuchów oregon.
@@ka85tomic Dla mnie 1800W byłaby optymalna, bo to jest jakieś 2.5km, 2200W to już jest czym poszaleć. Masz rację, bo mam sporo elektronarzędzi Makity i Boscha. Niestety z Japonią już wiele nie ma to wspólnego, jeszcze wiertarkę i dużą kątówkę mam Made in UK, ale wkrętarka jest już China i niestety ma mankamenty, wyrabianie się łożysk i inne bzdety. Nawet mała kątówka w wersji PRO jest produkowana w Chinach.
Łańcuch .325, 1.1 mm, niski profil, to chyba jakaś nowość. Jest w ofercie Oregona (mikro dłuto) i Husqvarny (półdłuto) (Stihl go nie ma). Znaczy to, że tanio nie będzie (oregonowski, 59 DL/82,50zł). A po uwzględnieniu długości ząbka (co kot napłakał), to koszty zaoszczędzone na benzynie i oleju pójdą na łańcuchy. Dodatkowo, 14" prowadniczka w tym standardzie, to u Oregona ponad 120 zł (żadnego wyboru, poza typem mocowania). Akumulator, to jak wynika z tabliczki/naklejki 30 ogniw 18650 (3 równolegle x 10 w szeregu). I po całkowitej pojemności (w Wh) wynika, że są to ogniwa markowe (muszą być wysokoprądowe, a pomimo to mają ok. 11Wh/sztuka). Ciekawe tylko czyje i jakie. Szkoda, że nie pokusił się Pan zajrzeć do środka.
Mam swoje ograniczenia. Liczę na Monshone, lubię jego eksperymenty, i innych oczywiście. Pozostawiam duży plac do rozwoju tematu, zwłaszcza że kocham młodszych i bardziej inteligentnych i ambitnych twórców. Monschine jest debesthciarski. Liczę na niego.
@@lukasztarkowski3668 Porównywał Pan 3/8" LP, 1.1mm z 1/4", 1.1mm? Czy także 3/8" LP, 1.1mm z 3/8" LP, 1.3mm? Ciekawi mnie jaki wpływ na wydajność pilarki małej mocy może mieć szerokość rowka? (przy założeniu, że pozostałe parametry, tzn. typ łańcucha, są takie same). Porównując 1/4" z 3/8" trzeba uwzględnić ilość zębów na zębatce, bo przypuszczam, że są różne.
@@aaronozjaszowiczszechter9665 W pilarce o mocy 2km porownywalem nowe 3/8 1.1 mm z1.3 mm pełne dłuta 1.1 na wiekszych klockach jest szybszy o OK 20% . z 1/4 nie powiem obiektywnie był kilka razy ostrzony, napewno jednak małe srednice tnie sie przyjemniej (mniej szarpie)
To ja zwrócę tylko uwagę na napis na aku "Made in Poland" ;) I w kwestii zużywania się akumulatora to ten ma już 5 lat (produkcja 2018 rok). 36v i 9.4ah to jest większe aku niż w "normalnych" akumulatorowych piłach na 2x18v, gdzie takie aku nie ma z reguły więcej niż 8ah.
DeWalt ma opcję dwunapięciiwych baterii w jednej baterii 18 v i 54v. Amatorskie elektronarzędzia 18v można zasilać 54v bateriami linii profesjonalnej. To jest miły ukłon w stronę klienta. Można coś pomiksować i czasem wyjdzie coś taniej. Do tego Stanley fatmax to tak naprawdę tańszy DeWalt. Ten sam koncern. Za pomocą przejściówki z allegro albo olx można zasilać Stanley'a fatmaxa dużymi wszystkimi bateriami od DeWalt. Nawet tymi 54v które robią robotę. Przetestowane osobiście.
Widząc trociny miałem wrażenie, że są drobne. Mówił Pan, że ostrzył łańcuch, ciekawe tylko czy pod dobrymi kątami. Nie wiem jakie podaje do swojego Husqvarna (nie umiem u nich nic znaleźć), ale znalazłem dla Oregona i dla tego typu (oznaczenie 80txl) podają (dla pilnika) odpowiednio - 4mm, 25⁰, 10⁰, 70⁰ i standardowy ogranicznik. Czyli trochę inaczej niż nisko profilowe 3/8" (tam na 30⁰, 0⁰ i 75-80⁰ - ten akurat nie do zmierzenia).
@@Dariusz_iD Jest i dla Husqvarnoskiego X-CUT SP21G: 4,0 mm, 30⁰, 0⁰, 60⁰. Czyli dla tego kąty standardowe. 'Ogryzek', to tam prawie od nowości - króciutka półka tnąca.
Piłą sama w sobie może i fajna, ale gdy uwzględnimy taki szczegół jak cena to robi się z tego dosyć kiepski żart. Jeśli już iść w tę stronę to chyba Stihl prezentuje się o wiele lepiej z modelem msa 300, który też drogi jak złoto ale przynajmniej dorównuje kilkukonnym spalinówkom. Tak czy tak, ta droga rozwoju pił to ślepa uliczka jak dla mnie. Mogli by się skupić na 100% na małych gałęziówkach zamiast pchać się w kategorię w której nic nie osiągną
Dokładnie tak. Gałęziówka, której się używa w arborystyce, gdzie co chwila trzeba ją zgasić, aby się przewiązać, w wersji aku jak najbardziej. Jest dużo rozsądniejszym rozwiązaniem, nawet z punktu widzenia żywotności silnika i optymalnych warunków jego pracy.
Czy nadchodzi rewolucja? Zdecydowanie tak! Ona już nadeszła. Używam pilarek na aku makity (uc003, uc011 oraz duc406) i żadnej bym nie zamienił na nic innego. Jedyny minus na tą chwilę to nie odpowiednika pilarki która miałaby moc ok 6km taka np ea7901, ale oczywiście nie jest to to słabe urządzenie (z prowadnica 45cm spokojnie tnie akacje ok 50-60cm-uc011) No i druga sprawa to te łańcuchy 1.1mm szybko się tępią (przynajmniej w moim odczuciu). Z największych plusów są różne aku. Zawsze jeśli pilarke potrzebujesz gdzieś wyżej wnieść, pracujesz na wysięgniku, z drabiny, w koronie itd, a nie potrzebujesz długiego czasu pracy oraz nie jest Ci potrzebna duża moc to spokojnie pracujesz na małym aku, potrzebujesz dłuższego czasu pracy i większej mocy to zakładasz duże aku(masz ok 1kg różnicy wagi)
Nie chcę wróżyć z fusów, pewnie będzie problem z uruchomieniem, ale ja bym chciał ją mieć, zastosował bym olej Motul 800 of road lub Ipone Samuraj i by miał reszte w poważaniu. Tak warto kupić. Do własnego użytku nie powinno być problemu.
@@Danek19861 Bardzo mnie to cieszy, ale mówię o elektryku, ona występuje w Husqvarnie w dwóch wersjach: 1. z łańcuchem 325 - odradzam 2, z łańcuchem 3/8 - polecam - w takim zestawie - ogień - do obalania się nada. Akumulatory są "The Best" można iść w las. Łańcuch 1,1 w elektrykach to porażka - na pierwsze cięcia demonstracyjne ok, dalej najlepiej 3/8 1,3 - super.
@@Danek19861 Mam 550xpMk2 pół roku i naprawdę jestem mega zadowolony,mocy pod dostatkiem, chodzi jak wyścigówka aż miło nią pracować, waga przyzwoita, na razie żadnych problemów odpala od kopa na zimnym jak i ciepłym silniku. Od początku jade na mieszance Motul 800 road racing.Pzdr.
@@rollandson3514 Miło słyszeć, dopracowali maszynę. Olej swoje robi, najlepszy z możliwych. Do extremalnych wyczynowych maszyn. Chyba nie ma lepszego. Pogratulować wyboru. Inteligencja wygrywa z krzykaczami. Pozdrawiam.
Makita lub Bosch 1800W kosztuje 650zł i ta bździnka nie ma z nimi szans. Jak koło domu to bym wolał taką, bo akumulator się zużywa i nie można nim cały czas ciąć. A jak bym do lasu jechał i nie miał spalinówki to bym chyba wolał agregat na przyczepkę wrzucić.
@@jeepxj4bt zajebisty argument podałeś, czyli 40cm. Prowadnicę 40cm to możesz i do Stihla MS881 założyć. Rozkręć ją i pilarkę nawet elektryczną 1800W, porównaj wielkość silnika. Np. szlifierka kątowa elektryczna na kabel o tej samej mocy ma około 8-10 razy większy silnik. Nie mówiąc już o tym, że masz prąd stały i napięcie 18V, a nie 230.
Panie Dariuszu czy można spodziewać się filmu o czyszczeniu pilarki ? Nie ukrywam że posiadam echo 4510 i czyszczenie jej jest dość kłopotliwe bo pod pokrywą ma wiele zakamarków do których ciężko dojść i trzeba męczyć się z pedzelkami i patyczkami żeby wydłubać trociny. Dobre jest też sprężone powietrze. Czy można spodziewać się filmiku o czyszczeniu pilarki ? Pozdrawiam
Tak, tylko troszkę jestem zarobiony, jak to na wiosnę. Robię co mogę, ale jak nie mam czasu to wstawiam stare filmy jak ten o Husqvarnie 540i xp, który był zrobiony rok temu. Co do czyszczenia, najważniejsze by cylinder był czysty, pozostałe zakamarki są mniej istotne. Wodą lepiej nie płukać bo rdza się pojawi na kole magnesowym, śrubach. Sprężone powietrze jak najbardziej, ale ostrożnie by nie uszkodzić wężyków i innych gumowych elementów.
@@Dariusz_iD rozumiem. Ja lubię mieć czysty sprzęt po pracy tak by sprzęt ładnie się prezentował jak najdłużej bo na takim czystym sprzęcie aż się chce pracować i miło patrzeć . A nie ukrywam że pod pokrywą sprzęgła w echo 4510 jest strasznie dużo zakamarków z których trudno wygrzebywac zalepione trociny i jest to kłopotliwe. Ciekawi mnie jak się ma to do innych pił. Pozdrawiam
@@piotrprask980 W innych markach jest też sporo zakamarków. W Husqvarnie bardzo dużo, dodatkowo są gaźniki amortyzowane, dlatego trzeba uważać by nie zniszczyć gumowego zawieszenia gaźnika. Echo jest spoko. Z tym częstym czyszczeniem nie ma co przesadzać, zwłaszcza że dla samego wyglądu. Cylinder, to podstawa i filtr powietrza. Dbamy z głową, a nie dla wyglądu. Często u osób które czyszczą bardzo często, elementy obudowy są porysowane, utleniają się, zaś te rzadko czyszczone, okazjonalnie, są bez skazy, jak nowe.
Pilarka fajna, może nawet dopracowana ale to wciąż tylko elektryk, może kiedyś zrobią elektryki z napędem atomowym ktore pochodzą miesiąc bez przerwy wtedy będą warte uwagi 😂 pzdr.
Na ruskim uranie. Nawet usa 25 % swego zapotrzebowania bierze od ruskich. A my se elektrownie atomową postawimy i będzie po ruskiej ropie gazie i węglu ruski uran.
Miałem do czynienia z elektrycznymi pilarkami tylko raz. Znajomy przyszedł z tym wynalazkiem, by pomóc i pochwalić się, w cięciu obalonych brzóz. Ja MS192 pociąłem 3 jedną, a on skończył w tym czasie jedną 30 cm część obcinać. Co do elektryków i psycholi z UE - Ciekawe kiedy UE zacznie elektrycznymi rakietami latać w kosmos?
@@LJ3Mr Zdecydowanie, to rynek i gospodarka kreuje zapotrzebowanie na produkty. Komuchy, lewicowcy wszystko dewastują i niszczą, a to w tej chwili EU kreuje.
@@LJ3Mr To jest straszne, najgorsze jest to że komuchów do parlamentu przywrócił przewodniczący PO - Grzegorz Schetyna - szok. Wprowadził PZPR- owców do parlamentu europejskiego. Tragifarsa. Trzeba było ich pozamykać w pierdlu za lata komuny, a oni teraz nakładają podatki na obywateli Polski. Katastrofa. Śmiech historii - trzeba ich .................. do zera, ......................, bo Polskę mają za nic, tylko własnym interesem się kierują.
Proszę o podpowiedź. Jaką piłę do przeżynania wałków 60-90 (czasem grubszych) w obwodzie długich na 160-180 cm na blaty grube na 5-8 cm? Dodam tylko, że piła będzie używana wraz z prowadnicą własnej roboty. Jakieś typy mam już w głowie ale dla pewności postanowiłem dopytać, może ktoś podpowie coś sensownego (prosiłbym powstrzymać się od pisania komentarzy typu: piły spalinowe nie są do przecinania pni wzdłuż) z góry dziękuje i pozdrawiam.
Napisze tak - gdybym miał takie większe klocki ciąć piłą moja-twoja i jeśli ktoś dałby mi za darmo ten wynalazek to bym skorzystał😁 Ale mając spalinówkę, to bym nawet nie spojrzał na elektryka 😁
Jak masz dobry katalizator(choć ja to wywaliłem i mocy przybyło) lub korzystasz z benzyny syntetycznej, którą można kupić już jako mieszankę z olejem to nie ma żadnych zapachów. Jak nie tniesz ogromnych ilości i zależy Ci na żywotności sprzętu to zainteresuj się tematem benzyny syntetycznej.
Jak dla mnie dramat, miałczy jak moja kobita jest wściekła na mnie. Myślę że elektryk idealnie się wpisuje w dzisiejszą młodzież w obcisłych spodniach i kostkami odsłoniętymi. Panie Darku fajną robotę robisz ale już nie katuj nas elektrykami. Dramat !!!!!
Żyjesz stereotypami a to zły sposób na postrzeganie swiata. Nie lubie spodni do kostek do tego bcisłych i nie ma to tu nic do rzeczy. Ta maszyna narazie droga. Ale co dobre dzisiaj tanie. To fajna sprawa przy domu przy okrzesywaniu itd. Jak ktoś odcxytał bateria z 2018 roku robiona w PL i daje radę. Nie ma huku warkotu drgań i smrodu.
Masakra ta cena jeśli się nie mylę można kupić chyba 572xp, osobiście raczej niegdy się nie przekonam do elektryków drogie mało praktyczne miejmy nadzieję że nas nie zmusza do nich jak chyba w niektórych miastach uk
@@szymonrekowski Tak firmy kalkulują i dla wielu już się opłaca. Budowlanka, alborystyka inne specjallistyczne prace. Nie musisz się obawiać w duzej firmie , że jakiś pracownik czystej benzyny naleje , że filtra nie wyczyści. Dla wielu to juz się opłaca.
Husqvarna generalnie do tanich marek nie należy cena z dupy, za 1/4 ceny tej husqvarny kupiłem echo akumlatorową 58 V z dwoma akumulatorami i ładowarką na kanale Project farm były testy pił akumulatorowych piły de walt i echo zostawiły w tyle husqvarne i sthila ,ja sobie chwalę piłę bateryjną przy dwóch aku można sensownie popracować na jednym aku tne na kawałki wsadowe do pieca do 15 europalet
Dokładnie, ja kupiłem DeWalt dcm 575. Też przed zakupem oglądałem dużo filmików z amerykańskiego RUclips. Z racji , że wcześniej nabyłem dmuchawę na duże baterie 54v wraz z baterią i ładowarką, to samo pilarka wyniosła mnie poniżej 1300 zł. A wydajność ma bardzo dobrą. Po prostu firmy od elektronarzędzi budowlanych na baterie, pierwsze weszły w tą technologię i zwyczajnie mają więcej doświadczenia. To może być też przyczyną niższej ceny. Do tego DeWalt ma ogromną bazę elektronarzędzi. Pewnie unifikacja też obniża cenę. A Husqvarna oferuje pilarki i coś do ogrodu tylko.
Kurcze....ja dzisiaj kupiłem stihl 025 i 250 c po serwisie obie i za tę cenę co ta husqa.....to bym jeszcze kilka takich kupił.Absolutnie za drogo!!!
Jest drogo to fakt. Cena na razie zaporowa. Ale jest też potęcjał i jest przyszłość. CIęcie koło domu bez wibracji hałasu i smrodu bez kabla. Można wziąc do lasu do okrzesywania na ile starczy baterii a resztę zrobić spalinówką A widac bateria ma potęcjał jak na 2018 rok.
Polski akcent, bateria.
Piła super ale powinna kosztować tak koło 4 tyś cały zestaw z ładowarką i akumulatorem. W dodatku nie ma to jak spalinowa
Na baterię to może być gałęziówka dla arborystów, którzy pracują w koronach drzew. Koło domu mam na kablu Makietę i daje radę . Ale w każdej innej sytuacji spalinowa.
Właśnie miałem to samo pisać, koło domu to elektryk na kabel najlepszy, bo nie ma żadnych baterii, które się szybko zużywają, jest dużo większa moc, silnik 3x większy, więc się tak nie psuje, a w stosunku do spalinówki, nie ma świec, filtrów paliwa, no silnik spalinowy jest wytrzymalszy i tańszy w naprawie. A do lasu to tylko spalinówka. Ja tak mam Husqvarna 353 i Husqvarna 1600, ale tak druga ma już ze 25 lat i pasowałoby zmienić. Miałem właśnie brać Makitę lub Boscha 1800W, tylko boję się, że o ile silnik będzie ok, to układ tnący może być problemem, bo jednak takie firmy jak Husqvarna, czy Stihl znają się na rzeczy. Mógłbyś napisać jakie są wady i zalety Twojej Makity, jaki masz model i czy nie ma problemów z układem tnącym i zespołem smarowania prowadnicy.
Powiem Ci ze z bateriami tragedii nie ma. Ja już kilka ładnych lat użytkuje baterie makity 18v i lekko nie mają. Są używane do pełnego rozładowania po czym niektóre zalegają w aucie po kilka ms.
Ost właśnie do pilarki odkopałem baterie które mi 6ms temu zaginęły i spokojnie działały i działają dalej:)
@@michalje6295 Makita ma 2200W i 20 lat, więc tego co aktualnie produkują nie porównywalnym do niej. Jak na cięcie opału koło domu zupełnie wystarczającą. Smarowania musiałem pilnować gdy kroiłem kilka razy próchno (bale z drewnianego domu), ale w suchym i świeżym, przy ostrym łańcuchu bezproblemowo. Orginalna Zębatka napędowa umarła po 10 latach, a zamienniki już zdecydowanie szybciej kończyły życie. Szczotki były superżywotne.
Obecnie mocno bym się zastanawiał czy sensowniej nie jest kupić marketówkę a jeśli padnie to oddać na gwarancji.
Nawet Stihl w wersjach "domowych" jest plastikowy.
@@michalje6295 ja miałem makite duc 254 i nic się nie działo, układ tnący taki jak w każdej innej pilarce. Druga sprawa że spokojnie dopasujesz np oregon.
Swoją drogą pilarke ta sprzedalem, a teraz pracuje na makicie duc 406, uc003 oraz uc011 i ta ostatnia ma typowy łańcuch oregon 80xtl tylko w kartoniku makity. Podejrzewam że reszta makit podobnie korzysta z łańcuchów oregon.
@@ka85tomic Dla mnie 1800W byłaby optymalna, bo to jest jakieś 2.5km, 2200W to już jest czym poszaleć. Masz rację, bo mam sporo elektronarzędzi Makity i Boscha. Niestety z Japonią już wiele nie ma to wspólnego, jeszcze wiertarkę i dużą kątówkę mam Made in UK, ale wkrętarka jest już China i niestety ma mankamenty, wyrabianie się łożysk i inne bzdety. Nawet mała kątówka w wersji PRO jest produkowana w Chinach.
Łańcuch .325, 1.1 mm, niski profil, to chyba jakaś nowość. Jest w ofercie Oregona (mikro dłuto) i Husqvarny (półdłuto) (Stihl go nie ma). Znaczy to, że tanio nie będzie (oregonowski, 59 DL/82,50zł). A po uwzględnieniu długości ząbka (co kot napłakał), to koszty zaoszczędzone na benzynie i oleju pójdą na łańcuchy. Dodatkowo, 14" prowadniczka w tym standardzie, to u Oregona ponad 120 zł (żadnego wyboru, poza typem mocowania).
Akumulator, to jak wynika z tabliczki/naklejki 30 ogniw 18650 (3 równolegle x 10 w szeregu). I po całkowitej pojemności (w Wh) wynika, że są to ogniwa markowe (muszą być wysokoprądowe, a pomimo to mają ok. 11Wh/sztuka). Ciekawe tylko czyje i jakie. Szkoda, że nie pokusił się Pan zajrzeć do środka.
Mam swoje ograniczenia. Liczę na Monshone, lubię jego eksperymenty, i innych oczywiście. Pozostawiam duży plac do rozwoju tematu, zwłaszcza że kocham młodszych i bardziej inteligentnych i ambitnych twórców. Monschine jest debesthciarski. Liczę na niego.
@@lukasztarkowski3668 Porównywał Pan 3/8" LP, 1.1mm z 1/4", 1.1mm? Czy także 3/8" LP, 1.1mm z 3/8" LP, 1.3mm? Ciekawi mnie jaki wpływ na wydajność pilarki małej mocy może mieć szerokość rowka? (przy założeniu, że pozostałe parametry, tzn. typ łańcucha, są takie same). Porównując 1/4" z 3/8" trzeba uwzględnić ilość zębów na zębatce, bo przypuszczam, że są różne.
@@aaronozjaszowiczszechter9665 W pilarce o mocy 2km porownywalem nowe 3/8 1.1 mm z1.3 mm pełne dłuta 1.1 na wiekszych klockach jest szybszy o OK 20% . z 1/4 nie powiem obiektywnie był kilka razy ostrzony, napewno jednak małe srednice tnie sie przyjemniej (mniej szarpie)
Najbardziej eko jest piła ręczna. Albo moja twoja!😜
2:07 wyprodukowana w Polsce. Husqvarna bardzo dużo rzeczy produkuje w Polsce i to nalezy pochwalić.
To ja zwrócę tylko uwagę na napis na aku "Made in Poland" ;) I w kwestii zużywania się akumulatora to ten ma już 5 lat (produkcja 2018 rok). 36v i 9.4ah to jest większe aku niż w "normalnych" akumulatorowych piłach na 2x18v, gdzie takie aku nie ma z reguły więcej niż 8ah.
DeWalt ma opcję dwunapięciiwych baterii w jednej baterii 18 v i 54v. Amatorskie elektronarzędzia 18v można zasilać 54v bateriami linii profesjonalnej. To jest miły ukłon w stronę klienta. Można coś pomiksować i czasem wyjdzie coś taniej. Do tego Stanley fatmax to tak naprawdę tańszy DeWalt. Ten sam koncern. Za pomocą przejściówki z allegro albo olx można zasilać Stanley'a fatmaxa dużymi wszystkimi bateriami od DeWalt. Nawet tymi 54v które robią robotę. Przetestowane osobiście.
Mój elektryczny Oregon ma też bardzo cienki łańcuch. Ale za to tnie jak szatan.
Mam wersje 536LIXP, spalinowki ida w kąt. Kupilem ja 4 lata temu, rewelacja.
To prawda. Jest już czym ciąć.
Widząc trociny miałem wrażenie, że są drobne. Mówił Pan, że ostrzył łańcuch, ciekawe tylko czy pod dobrymi kątami. Nie wiem jakie podaje do swojego Husqvarna (nie umiem u nich nic znaleźć), ale znalazłem dla Oregona i dla tego typu (oznaczenie 80txl) podają (dla pilnika) odpowiednio - 4mm, 25⁰, 10⁰, 70⁰ i standardowy ogranicznik. Czyli trochę inaczej niż nisko profilowe 3/8" (tam na 30⁰, 0⁰ i 75-80⁰ - ten akurat nie do zmierzenia).
Robiłem jak najlepiej, jak dla siebie, troszkę za miałkie te trociny, ale dostałem łańcuch ogryzek. Proszę wybaczyć.
@@Dariusz_iD Jest i dla Husqvarnoskiego X-CUT SP21G:
4,0 mm,
30⁰,
0⁰,
60⁰.
Czyli dla tego kąty standardowe.
'Ogryzek', to tam prawie od nowości - króciutka półka tnąca.
Piłą sama w sobie może i fajna, ale gdy uwzględnimy taki szczegół jak cena to robi się z tego dosyć kiepski żart. Jeśli już iść w tę stronę to chyba Stihl prezentuje się o wiele lepiej z modelem msa 300, który też drogi jak złoto ale przynajmniej dorównuje kilkukonnym spalinówkom. Tak czy tak, ta droga rozwoju pił to ślepa uliczka jak dla mnie. Mogli by się skupić na 100% na małych gałęziówkach zamiast pchać się w kategorię w której nic nie osiągną
Będzie o aku. Stihl. Musimy o tym pogadać, przynajmniej spojrzeć na produkty Stihl. Dziękuję, pozdrawiam.
Dokładnie tak. Gałęziówka, której się używa w arborystyce, gdzie co chwila trzeba ją zgasić, aby się przewiązać, w wersji aku jak najbardziej. Jest dużo rozsądniejszym rozwiązaniem, nawet z punktu widzenia żywotności silnika i optymalnych warunków jego pracy.
@@ka85tomic Także uwielbiam elektryki na wysokości, nie ma nic lepszego. Pozdrawiam.
Czy nadchodzi rewolucja?
Zdecydowanie tak! Ona już nadeszła.
Używam pilarek na aku makity (uc003, uc011 oraz duc406) i żadnej bym nie zamienił na nic innego. Jedyny minus na tą chwilę to nie odpowiednika pilarki która miałaby moc ok 6km taka np ea7901, ale oczywiście nie jest to to słabe urządzenie (z prowadnica 45cm spokojnie tnie akacje ok 50-60cm-uc011)
No i druga sprawa to te łańcuchy 1.1mm szybko się tępią (przynajmniej w moim odczuciu).
Z największych plusów są różne aku. Zawsze jeśli pilarke potrzebujesz gdzieś wyżej wnieść, pracujesz na wysięgniku, z drabiny, w koronie itd, a nie potrzebujesz długiego czasu pracy oraz nie jest Ci potrzebna duża moc to spokojnie pracujesz na małym aku, potrzebujesz dłuższego czasu pracy i większej mocy to zakładasz duże aku(masz ok 1kg różnicy wagi)
W pełni się zgadzam, i nie tylko ja, wywalamy 1,1 i wskakujemy na 1,3 i jest bajka.
fajna pilarka ale rzeczywiście cena odstrasza, pozdrawiam
Witam Panie Dariuszu co Pan myśli o modelu 550xp mark2 warto kupić? Jak z awaryjnością
Nie chcę wróżyć z fusów, pewnie będzie problem z uruchomieniem, ale ja bym chciał ją mieć, zastosował bym olej Motul 800 of road lub Ipone Samuraj i by miał reszte w poważaniu. Tak warto kupić. Do własnego użytku nie powinno być problemu.
@@Dariusz_iD Oglądałem film z prezentacją tej piły na Pana kanale i zrobiła na mnie ogromne wrażenie
@@Danek19861 Bardzo mnie to cieszy, ale mówię o elektryku, ona występuje w Husqvarnie w dwóch wersjach:
1. z łańcuchem 325 - odradzam
2, z łańcuchem 3/8 - polecam - w takim zestawie - ogień - do obalania się nada. Akumulatory są "The Best" można iść w las.
Łańcuch 1,1 w elektrykach to porażka - na pierwsze cięcia demonstracyjne ok, dalej najlepiej 3/8 1,3 - super.
@@Danek19861 Mam 550xpMk2 pół roku i naprawdę jestem mega zadowolony,mocy pod dostatkiem, chodzi jak wyścigówka aż miło nią pracować, waga przyzwoita, na razie żadnych problemów odpala od kopa na zimnym jak i ciepłym silniku. Od początku jade na mieszance Motul 800 road racing.Pzdr.
@@rollandson3514 Miło słyszeć, dopracowali maszynę. Olej swoje robi, najlepszy z możliwych. Do extremalnych wyczynowych maszyn. Chyba nie ma lepszego. Pogratulować wyboru. Inteligencja wygrywa z krzykaczami. Pozdrawiam.
WItam super materiał pilarka też lecz wolę spalinowe pozdrawiam
Cena aku i ładowarki spadła aktualnie o połowę. Sama pilarka nadal 3,5 tys.
Makita lub Bosch 1800W kosztuje 650zł i ta bździnka nie ma z nimi szans. Jak koło domu to bym wolał taką, bo akumulator się zużywa i nie można nim cały czas ciąć. A jak bym do lasu jechał i nie miał spalinówki to bym chyba wolał agregat na przyczepkę wrzucić.
No to sie mylisz malo ktora 40cm3 pila ma z nia szanse,mialem na mysli pojemnosc. Nie bede sie z Toba sprzeczal kazdy lubi co ma
@@jeepxj4bt zajebisty argument podałeś, czyli 40cm. Prowadnicę 40cm to możesz i do Stihla MS881 założyć. Rozkręć ją i pilarkę nawet elektryczną 1800W, porównaj wielkość silnika. Np. szlifierka kątowa elektryczna na kabel o tej samej mocy ma około 8-10 razy większy silnik. Nie mówiąc już o tym, że masz prąd stały i napięcie 18V, a nie 230.
Mialem na mysli pojemnosc co do pojemnosci bateri to 300 daje rade kazdy swoje chwali
Panie Dariuszu czy można spodziewać się filmu o czyszczeniu pilarki ? Nie ukrywam że posiadam echo 4510 i czyszczenie jej jest dość kłopotliwe bo pod pokrywą ma wiele zakamarków do których ciężko dojść i trzeba męczyć się z pedzelkami i patyczkami żeby wydłubać trociny. Dobre jest też sprężone powietrze. Czy można spodziewać się filmiku o czyszczeniu pilarki ? Pozdrawiam
Tak, tylko troszkę jestem zarobiony, jak to na wiosnę. Robię co mogę, ale jak nie mam czasu to wstawiam stare filmy jak ten o Husqvarnie 540i xp, który był zrobiony rok temu. Co do czyszczenia, najważniejsze by cylinder był czysty, pozostałe zakamarki są mniej istotne. Wodą lepiej nie płukać bo rdza się pojawi na kole magnesowym, śrubach. Sprężone powietrze jak najbardziej, ale ostrożnie by nie uszkodzić wężyków i innych gumowych elementów.
@@Dariusz_iD rozumiem. Ja lubię mieć czysty sprzęt po pracy tak by sprzęt ładnie się prezentował jak najdłużej bo na takim czystym sprzęcie aż się chce pracować i miło patrzeć . A nie ukrywam że pod pokrywą sprzęgła w echo 4510 jest strasznie dużo zakamarków z których trudno wygrzebywac zalepione trociny i jest to kłopotliwe. Ciekawi mnie jak się ma to do innych pił. Pozdrawiam
@@piotrprask980 W innych markach jest też sporo zakamarków. W Husqvarnie bardzo dużo, dodatkowo są gaźniki amortyzowane, dlatego trzeba uważać by nie zniszczyć gumowego zawieszenia gaźnika. Echo jest spoko. Z tym częstym czyszczeniem nie ma co przesadzać, zwłaszcza że dla samego wyglądu. Cylinder, to podstawa i filtr powietrza. Dbamy z głową, a nie dla wyglądu.
Często u osób które czyszczą bardzo często, elementy obudowy są porysowane, utleniają się, zaś te rzadko czyszczone, okazjonalnie, są bez skazy, jak nowe.
Bateria z Polski kosztuje u mnie 300$ a caly komplet kolo 950$
Jasny pieron 😮 można kupić MS 462 70cc 6KM i tysiak zostaje albo dołożyć tysiaka i mieć MS 500i.
To prawda.
Na razie to trochę taki gadżet i fanaberia z czasem ceny spadną.
Cześć panie Dariuszu 😁 szczerze mówiąc zainteresował mnie pan tego typu pilarką.Kabla nie trzeba, nie kopci. 😀
Ja też się zainteresowałem, tylko celuję w tanie modele, Parkside, oni maja duże aku. Budżetowa, dla mnie wystarczy.
@@Dariusz_iD parkside to pan ma parę narzędzi na aku.
@@wiktor5607 tak, dlatego aku i tak wykorzystam.
@@Dariusz_iD oto chodzi. Nie zamykać drzwi dla pilarek na Aku tak powiem.W ogrodzie i poza przydatne narzędzie ☝Pozdrawiam serdecznie 💚
Teraz to już prawie norma, że firmy od elektronarzędzi mają w swojej ofercie pilarki łańcuchowe. I jeden Aku do całego zestawu.
16:50 - Darek - za bogato bo dymi 😀👍
Pali się, i nie chce ciąć.
@@Dariusz_iD to robota w rękach się pali.
@@XY-qw8ef 😀😀😀
Pilarka fajna, może nawet dopracowana ale to wciąż tylko elektryk, może kiedyś zrobią elektryki z napędem atomowym ktore pochodzą miesiąc bez przerwy wtedy będą warte uwagi 😂 pzdr.
Na ruskim uranie. Nawet usa 25 % swego zapotrzebowania bierze od ruskich. A my se elektrownie atomową postawimy i będzie po ruskiej ropie gazie i węglu ruski uran.
Ileeee ????
dziś już nie 3,5 tys. a 3,999 tys.
@@Dariusz_iD lepiej stihla 261 :)
Miałem do czynienia z elektrycznymi pilarkami tylko raz. Znajomy przyszedł z tym wynalazkiem, by pomóc i pochwalić się, w cięciu obalonych brzóz. Ja MS192 pociąłem 3 jedną, a on skończył w tym czasie jedną 30 cm część obcinać. Co do elektryków i psycholi z UE - Ciekawe kiedy UE zacznie elektrycznymi rakietami latać w kosmos?
Bardzo cenne spostrzeżenie, widać mamy bardziej inteligentnych widzów od euroosłów. Serduszko obowiązkowo za taki koment. Pozdrawiam.
@@Dariusz_iD Jest pytanie. Ludzie obudzą się "z ręką w nocniku" poddając się zarządowi z Brukseli?
@@LJ3Mr Zdecydowanie, to rynek i gospodarka kreuje zapotrzebowanie na produkty. Komuchy, lewicowcy wszystko dewastują i niszczą, a to w tej chwili EU kreuje.
@@Dariusz_iD To już było i miało nigdy nie wrócić, a wróciło. Sprawdza się powiedzenie: "Nigdy nie mów nigdy". 😒
@@LJ3Mr To jest straszne, najgorsze jest to że komuchów do parlamentu przywrócił przewodniczący PO - Grzegorz Schetyna - szok. Wprowadził PZPR- owców do parlamentu europejskiego. Tragifarsa. Trzeba było ich pozamykać w pierdlu za lata komuny, a oni teraz nakładają podatki na obywateli Polski. Katastrofa. Śmiech historii - trzeba ich .................. do zera, ......................, bo Polskę mają za nic, tylko własnym interesem się kierują.
Proszę o podpowiedź. Jaką piłę do przeżynania wałków 60-90 (czasem grubszych) w obwodzie długich na 160-180 cm na blaty grube na 5-8 cm? Dodam tylko, że piła będzie używana wraz z prowadnicą własnej roboty. Jakieś typy mam już w głowie ale dla pewności postanowiłem dopytać, może ktoś podpowie coś sensownego (prosiłbym powstrzymać się od pisania komentarzy typu: piły spalinowe nie są do przecinania pni wzdłuż) z góry dziękuje i pozdrawiam.
Napisze tak - gdybym miał takie większe klocki ciąć piłą moja-twoja i jeśli ktoś dałby mi za darmo ten wynalazek to bym skorzystał😁 Ale mając spalinówkę, to bym nawet nie spojrzał na elektryka 😁
tak.
Jaka by nie była ta na baterię to ja i tak wolę spalinową ,dźwięk zapach benzyny ,to jest to a nie takie gwizdajło..
Jak masz dobry katalizator(choć ja to wywaliłem i mocy przybyło) lub korzystasz z benzyny syntetycznej, którą można kupić już jako mieszankę z olejem to nie ma żadnych zapachów. Jak nie tniesz ogromnych ilości i zależy Ci na żywotności sprzętu to zainteresuj się tematem benzyny syntetycznej.
Jak dla mnie dramat, miałczy jak moja kobita jest wściekła na mnie.
Myślę że elektryk idealnie się wpisuje w dzisiejszą młodzież w obcisłych spodniach i kostkami odsłoniętymi.
Panie Darku fajną robotę robisz ale już nie katuj nas elektrykami.
Dramat !!!!!
Wiem, doskonale to rozumiem, ale musze pokazać, kto mądry i inteligentny to od razu zobaczy w czym problem. Pozdro.
Żyjesz stereotypami a to zły sposób na postrzeganie swiata. Nie lubie spodni do kostek do tego bcisłych i nie ma to tu nic do rzeczy. Ta maszyna narazie droga. Ale co dobre dzisiaj tanie. To fajna sprawa przy domu przy okrzesywaniu itd. Jak ktoś odcxytał bateria z 2018 roku robiona w PL i daje radę. Nie ma huku warkotu drgań i smrodu.
@@hubihubertus1966 przedmówca właśnie o tym pisał , dla ciot i emerytów. Cichutka taka i ładna.
bateria made in poland :) Polska gurom
a chyba są baterie ww zamienniku po 600 -900 zł
Masakra ta cena jeśli się nie mylę można kupić chyba 572xp, osobiście raczej niegdy się nie przekonam do elektryków drogie mało praktyczne miejmy nadzieję że nas nie zmusza do nich jak chyba w niektórych miastach uk
A ja się powoli przkeonuję widze w tym przysżłosć. Dorog jeszcze jest to fakt.
Cena🤯
Cześć Szymek. To prawda, okropnie droga. To chyba tylko bogate firmy mogą sobie pozwolić na takie maszyny.
@@Dariusz_iD firmy też kalkulują, pozdrawiam serdecznie 🖐️😀
@@szymonrekowski Tak firmy kalkulują i dla wielu już się opłaca. Budowlanka, alborystyka inne specjallistyczne prace. Nie musisz się obawiać w duzej firmie , że jakiś pracownik czystej benzyny naleje , że filtra nie wyczyści. Dla wielu to juz się opłaca.
Można jakiegoś chińczyka kupić za kilkaset złotych posłuży 2-3 lat a może nawet dłużej 😀
Tyle kasy za takie słabe tempo cięcia
EU zabroniła od 2035r. sprzedaży aut spalinowych, to lada moment to samo będzie z piłami spalinowymi.
Oby nie, mam nadzieję, że mądrzejsi ludzie dojdą do władzy i cofną te kretyńskie pomysły.
@@Dariusz_iD Bedzie tylko gorzej i będą nowe wyssane z palca przepisy i normy😣
Tak. Na dzień dzisiejszy utopia. Chyba, że wejdzie jakaś kosmiczna technologia. Co my wiemy...
@@rafarafalski7076 My to tylko nawóz dla rządzących i elit
@@Dariusz_iD Gdyby nie te idiotyczne normy to by dalej klepali stare modele tylko w nowym wydaniu.Ale cuz Łunia tak kaze
Kds
Husqvarna generalnie do tanich marek nie należy cena z dupy, za 1/4 ceny tej husqvarny kupiłem echo akumlatorową 58 V z dwoma akumulatorami i ładowarką na kanale Project farm były testy pił akumulatorowych piły de walt i echo zostawiły w tyle husqvarne i sthila ,ja sobie chwalę piłę bateryjną przy dwóch aku można sensownie popracować na jednym aku tne na kawałki wsadowe do pieca do 15 europalet
Dokładnie, ja kupiłem DeWalt dcm 575. Też przed zakupem oglądałem dużo filmików z amerykańskiego RUclips. Z racji , że wcześniej nabyłem dmuchawę na duże baterie 54v wraz z baterią i ładowarką, to samo pilarka wyniosła mnie poniżej 1300 zł. A wydajność ma bardzo dobrą. Po prostu firmy od elektronarzędzi budowlanych na baterie, pierwsze weszły w tą technologię i zwyczajnie mają więcej doświadczenia. To może być też przyczyną niższej ceny. Do tego DeWalt ma ogromną bazę elektronarzędzi. Pewnie unifikacja też obniża cenę. A Husqvarna oferuje pilarki i coś do ogrodu tylko.