Przebudowa maszynowni z pompą ciepła Daikin
HTML-код
- Опубликовано: 7 фев 2025
- W tej instalacji brakowało odpowiedniego przepływy wody na wszystkich pętlach ogrzewania podłogowego , spowodowane było to tym że pompa obiegowa w pompie ciepła ma zbyt małą wydajność aby zasilić tak duży dom ponadto instalacja będzie wyposażona w sterowniki pokojowe a co za tym idzie musi być w takiej instalacji bufor ciepła .
Bufor w takiej instalacji będzie służył jako magazyn energii cieplnej na defrost dla pompy ciepła a ponadto będzie poleknił rolę sprzęgła hydraulicznego .
Link do filmu z budowy instalacji ogrzewania podłogowego w tym budynku .
• Ogrzewanie podłogowe 2...
Miło jest pooglądać fachowców przy pracy, ale jako elektryk mogę w sumie tylko popatrzeć. Za to serdecznie dziękuję za kącik kulinarny - to bardzo sympatyczne, gdy twórcy spełniają życzenia widzów. Taka dwustronna komunikacja daje wiele satysfakcji :)
Dziękuję i pozdrawiam
Jak oglądam Twoje filmy to wszystko wydaje się takie proste i oczywiste. Gdyby tak było to wszystko śmigało by bez żadnych poprawek i nawet partacze potrafili by zrobić prawidłowo.
Mega wiedza, wszystko przemyślane w najdrobniejszych szczegółach, wykonanie idealne technicznie i optycznie.
Szacun 👍.
Co do przepływów i średnicy wewnętrznej rur wystaczyło by czytać DTRki. Piękna praca Panowie.
Witam Panie Stanisławie jak zwykle super książkowe wykonanie.Pozdrawiam
Dziękuję 😄👍
Pięknie i wszystko estetycznie ale ja dałbym zawory kulowe przy buforze w razie wymiany ale to tylko moja opinia. Praca pięknie wykonana 👍
Doktor Stanisław z zespołem wszystko uratują . Praca pierwsza klasa pozdrawiam 😉🏅👏👏
Dziękuję 😄👍
zajebisty Pan, ktory nam pokazuje droge!
dziekuje Rafral dziekuje staszek!
Panowie, no robota pierwsza klasa. Większość robót w Polsce tak wygląda. Sprzedają urządzenie i trzeba kupić oczywiście z montażem bo nie będzie gwarancji a później się ściąga specjalistę żeby podłączył wszystko jak trzeba. Jakie to polskie 🤣
Haha to prawda każdy fachowiec a jak przyjdzie co do czego to Panie to pana winna 😅
Super dobrze was się ogląda pozdr
Dziękuję😄👍
Jak to mówią chytry traci dwa razy pozdro sławek :)
Taki update instalacji to ja rozumiem :)
Świetna robota
Świetna robota jak zwykle,ale Tych akurat rur stalowych nie polecam. Gniją już leżąc na magazynie w hurtowni.
Pozdrawiam
One się nadają tylko od systemów zamkniętych i tam się super sprawdzają.
@@rap_chad6408 A kto montuje jeszcze układy otwarte?
Pierwsza klasa👍Pełen szacunek👍
Dziękuję
Podziwiam te instalacje za estetykę, naprawdę. Chciałbym mieć tak u siebie w domu, który w tym roku będzie miał wstawianą instalację. Pewnie tanio jest u Ciebie? 😉
A zawor roznic cisnien nie jest potrzebny? Bo widziałem że dużo instalatorów montuje przy pompach ciepla
👀✔👌Witam serdecznie oczywiście pozdrawiam.👌✔👀
Takie połączenie obniża sprawność Pompy ciepła. Zasilanie powinniście puścić bezpośrednio w obieg a powrót w dół zbiornika i wyjść na górę zbiornika i wyjść dołem. Pompa Ciepła będzie dążyła do wypełnienia bufora Ciepłą wodą i w momencie pracy będzie miała 100$ sprawność z najniższej temperatury, i zanim zacznie działać znów po schłodzeniu /gdy ciepła woda będzie jeszcze w górze zbiornika będzie miała cały czas 100% sprawność. W innym przypadku zawsze to wymiesza wodę w buforze a Pompa ciepła będzie grzać ciepłą wodę co da niższą sprawność na wymienniku
Ja nie pisze o przepływach ale o tym że w takim przypadku występuje pomieszanie a pompa ciepła pracuje na nieporównywalnie innych przepływach jak instalacja i potrzebuje zaworu równoważące go obieg bypasu a nie zbiornika pozdrawiam
szkoda że takich fachowców u mnie w mieście nie ma.
Piękna robota. Jeśli chodzi o zaworki do płukania pętli przy pompach to jest to trójnik plus zawór odcinający? Na przyszłość dla siebie pytam bo rozwiązanie uważam genialne :)
Dokładnie tak👍
w sumie dziwne, taki panasonic robi 300m domy i nawet nie wiem czy nie na pex32 a przeplywy na pompie max
dziwne to pamietam nawet glowny polski przedstawiciel panasa tlumaczyl ze pompka w pompie daje rade w prawie kazdych domowych warunkach wiec daikin nie powinien odstawac i to na 40tce
Czyli wracamy do przekrojów rur 2- 2,5 cala ,niczym poczciwa stara instalacja stalowa do pieca węglowego. Niech żyje ekologia!!!! A wystarczy zwykły kondensat i na 22mm chodzi elegancko. Unia wymaga,Polska robi co Pan karze,szkoda......Pozdro
Panowie wbudowane pompy obiegowe w PC marki Daikin obsługują duże powierzchnie 300-350 m2 przy prawidłowo wykonanej podłogówce. Bufor jest konieczny kiedy ograniczycie przepływy zakładając siłowniki na rozdzielaczu? Te wszystkie zabawki jedynie zwiększą zapotrzebowanie na prąd? Piszę to ponieważ posiadam serwis fabryczny tych urządzeń. Montażem pomp ciepła marki Daikin zajmuję się od 15 lat i w dokumentacji jest jasno zapisane w jakim przypadku stosujemy bufor! To co zrobiliście jest jak najbardziej poprawne ale w przypadku marki Daikin warto zajrzeć do dokumentacji lub skonsultować z serwisem fabrycznym przed montażem.
A jeśli jest bufor, to wbudowana pompa obiegowa też da radę, czy wtedy za buforem musi być dodatkowa pompa?
czyli w przypadku sterowania temperaturą w każdym pomieszczeniu potrzebny jest bufor ciepła przy pompie daikin?
I co teraz kto za to zapłaci??inwestor pewnie, a partacze od pompy się nie przyznają?. Mam podobnie źle zrobioną pompę Nibe F2120 Monoblok podłączona rura pp32 między jedn zewnętrzną i między wew. a buforem. Przepływ na tyle mały że w buforze ciągle podmieszanie. Wejście na bufor 45 C a wyjście z bufora na instalację 32 C.
To jest odpowiednia rura do tego urządzenia, pod warunkiem, że PN będzie 10 max 16.
@@freegass11 Producent pompy określa, że rura powinna mieć światło minimum 25mm. Rura PP32 ma chyba ok 22 mm. Ponadto w moim przypadku rurociąg między szafą hydrauliczną a buforem posiada 8 kolan gdzie na każdym opory wzrastają.
@@roniyn Rura PP32 PN10 ma średnicę 26,20 mm. Instalatorzy nie chcą tego stosować, bo w hurtowniach leżą tylko rury PN20 bo są do wszystkiego, a to że majster nie przywiązuje większej wagi to procesu zgrzewania to już inna bajka.
Mi się udało zrobić 2 kondygnacje na jednej obiegowej ale mały dom na pp40 i śmiga
Nie rozumiem co hydraulicy mają w głowach gdzie głównym błędem jest za mała średnica, ile to chcą wyciągnąć więcej od inwestora jak użyją mniejszej średnicy? Bo nie wierzę że to niewiedza bo takie zasady odpowiednich średnic w domowych maszynowniach można spisać na jednej stronie.
Czy te nowe rury press to ocynk? Daikin nie dopuszcza ocynku w instalacji, niestety jest po gwarancji producenta
To czarna stał ocynk jest na zewnątrz
Tylko kształtki są ocynkowane dwustronnie.
Jakiej grubości rurami podłączyliście pompę ciepła do bufora? Na oko wygląda mi to na miedź 28. Popraw mnie jeżeli się mylę ;)
Miedź 28
Czy w tym domu jest requperacja ?. A i jaki to film w ktorym robiliście tą instalację
Tak jest rekuperacja
Link do filmu jest w opisie
Pozdrawiam
ruclips.net/video/s0IsDXz-WFc/видео.html
Dzień dobry , a w rurach PP ? Rura 40 jest ok dla bosch compress 7000 aw 13 ?
Będzie ok
Witam. Jaki to rodzaj płytek jest na ścianie?
Gres
I co Pan Szanowny Stanisław powie o daikin jakie wrażenia ?
Dzikim i Mitsubishi to najlepsze pompy na rynku
Wolę pompy Bosch choć ta wygląda solidnie to automatyka pozostawia sobie wiele do życzenia
Pozdrawiam
Witam.
A co się może stać ja by się przesadziło z przekrojem?
To zależy w którą stronę
@@StanisawMigas
Czy mozna dać duzo za duży przekrój ? Np projekt 20 wykonanie 40
@@andrzejzochowski3316 Zwiększy się powierzchnia i ewentualne straty ciepła na rurociągu, a opory zmniejszą się 16x. Opory są wprost proporcjonalne do promienia w 4 potędzie.
Prawo Hagena-Poiseuille’a
Hej, podrzuci ktoś w komentarzu link do konkretnego typu zaworu serwisowego jak w filmie ?
Dzięki z góry!
euroterm24.pl/zawor-spustowy-12%22%22-16bar-z-asag-z-raczka-139940399-schell-id-sch490-139940399
Ten bufor sprawia wrażenie jakby był też sprzęgłem hydraulicznym (?)
Oczywiście ze jest sprzęgłem hydraulicznym
Powiem tak kiedyś były proste instalacje działają do tej pory a teraz 5 pompek zaworów a efekt taki sam tyle że montaż i ewentualne naprawy eksploatacja zrobione pod serwis no i co rok przegląd i kasa.
Powiem tak kiedyś się do konia furmankę podczepiło i sie z kobitą na targ do miasta pojechało, a teraz samochodem sie jeździ. A w samochodzie turbin, dpf, adblue, czujników nawalone. Wszystko zrobione pod serwis, tylko kase wydawać. Koniowi sie owsa i wody dało i sie jechało. Koń jak był chory to sie weteryniarza wzywało, a jak leczenie za drogo wychodziło to koniowi pałą w łeb i na kiełbase był przerabiny i sie nowego konia kupywało. A teraz jeździj pan co chwila z samochodem do majstra bo samemu to sie nie naprawi.
@@lucekzieba787 nowe rozwiązania maja sens wtedy kiedy mają uzasadnienie ekonomiczne rozkładając koszt na lata użytkowania i efektywność a takie krótkie tylko komplikują obsługę a wiele nie wnoszą są bez sensu... . Nowe samochody silniki co trochę wpadki i wady fabryczne nie mogą dociągnąć 100 tys bez awarii dobre rozwiązania nie muszą być drogie i skomplikowane nie każdego stać wydać 50 tys na pompę ciepła inwestycją mało opłacalna jeśli ktoś ma sprawny piec na gas pelet ekogroszek
Wielokrotnie mówiłeś że rura do naczynie nie może być ocieplona żeby woda wytraciła swoją temperaturę a teraz robisz zasilanie naczynia z samej góry bufora gdzie temperatura jest największa 🤨
Ale rurę do naczynia masz nie za izolowaną więc traci ciepło i nic się złego znaczeniem nie stanie, pozdrawiam.
3 kilometry rury to ponad 300m2 i to grubo ponad.
Dokładnie było 330 m2 .
No i to ja aprobuje ;P
Tak trzeba robić i tak trzeba żyć,
U mnie odcinek bez kącika kulinarnego łapki nie dostanie ten ma ;P
Ten dostaje. Zaliczam na mocne 4- bo degustacji nie było ;P
Mój numer łapy 254.
Dzięki pozdrawiam 😄👍
A mnie ciekawi jaka temperatura wody zasila bufor z pompy ciepła a jaka temperatura wychodzi z bufora na pompy obiegowe
W teorii temp zasilania bufora będzie musiała być 2 do 3 stopnie większa niż temperatura której potrzebuje instalacja w danym momencie co zmniejszy SCOP o około 5%
Jeszcze chwilę i znowu zaczniecie wkładać rury 2 cale
Tu pompy beż mieszaczy a na innych twoich instalacjach są zazwyczaj pomy z mieszaczem
Panie ale ja tak zawsze robiłem i pogadaj z takim.
"Panie! Ja tak zawsze robiłem..."
Tak - wstawiając 25 kW kocioł węglowy do budynku, który wymagał 14 kW, a potem "kiszony" węgiel psuł powietrze w promieniu 3 km.
@@Szopler predzej słysze to od monterów kotłów gazowych. Którzy ułożyli podłogówke i zapytani jak dobrali średnice zasilania rozdzielacza nie potrafią udzielić sensownej odpowiedzi.