Nem vagy egyedül ezzel, és ahogy olvasom, más vidéki ember sem hallott ezekről. Viszont furcsa, hogy a pestiek több vidéki kifejezést tudnak, mint a vidéki :D. Ezek talán inkább idejétmúlt szavak, mint sem tipikus vidékiek.
De, ezekből sok a régen használt szó, és pont, hogy Budapesten (meg ahol elterjedt volt a német nyelv) használták őket (ziherejsztű, flaszter, fuszekli stb.). Jövevényszavak, amiket már nem használunk.
Mint "vidéki", a pöcsmácsikot eddig csak nyugdíjaskorútó hallottam, azt hittem, ő találta ki ezt a szót :D A sicherheits-tű az pesti szó. Csak valóban régi. Aki a fuszeklire azt mondta, hogy szék, az a stokedlire, vagy a hokedlire gondolt. A zsebrőzse erdélyi beütésű, ahogy az éjjeli bátoros mondat is. :D Amúgy imádnivalóak a reakciók :D
Még Bácskában sem, csak a zihertűt (ziherejtű) meg a górét. Amúgy a góré nálunk a hivatalos magyar, sokan csardáknak hívják amit valószínű a szerbből vettünk át.
Ezek nagy része nem vidéki szó, hanem a monarchia idejéből németből magyarosodott régi szó, amit legnagyobb részt pestiek használtak régen. Üdv a szintén nagyon tájékozott készítőknen
István Eszterházy Ezt aláírom. :) hajdúszoboszlói vagyok a párom pécsi... legalább egy tucatnyi különbséget tudnánk kifejezésekben szavakban, szokásokban felsorolni. Együtt élünk Pesten, kellett idő mire megszoktuk egymás dolgait..jaa és hozzáteszem az Én tapasztalatom az, hogy egy budapestinél nem vettem annyi különbözőséget észre mint egy Pécsett élőnél. lásd példának: a pesti érti mi az hogy csikol- míg a Baranya megyei a csikál szót használja rá. :)
Nem is vidéki szavak, még csak nem is tájszólások. Főleg sváb eredetű régies szavak, amik leginkább Pesten voltak használatosak 100+ évvel ezelőtt. Én is falusi gyerek vagyok, de ezekből alig értettem valamit. Palóc vagyok, a Jászságban és Szabolcsban is tanultam, ott is alig párat használnak ezek közül. Mint a kommentekből is kiderül, vagy pesti, vagy olyan Nyugat-dunántúli helyeken ismerik ezeket a szavakat, ahol jelentős (volt) a sváb/német hatás.
Érdemesebb lett volna más, olyan szavakat mutatni nekik, amik használatban is vannak. :D Pl.: levonó vagy tengeri. Hallottam már pestieket, akik ezeket nem tudták, és az számomra jóval viccesebb volt :D
innye hejsza, én osztán ismörtem minden szót, mert ihun vidéken mink pontosan így beszélünk ám! na, de menek is mert ez a éjjeli bátor most meg kihordta nekem az összes serclit a góréból
Nagy részük ugyanis nem is tájszó. (amúgy a tájszavak is változnak tájegységekként, például a tócsnit az ország különböző részein hívják prószának, lapcsánkának, hremzlinek stb.)
Na, már nem kell leírnom akkor. :D én is vidéki vagyok, de kb 3-4et ismertem belőle..Pedig épp most húztam el a firhangot, hogy lássam a telázsi mellett a sifony akasztóját :D
ezek nem vidéki, hanem kb 40-60 de inkább még több évvel ezelőtti kifejezések, melyeket innen onnan jövevényszóként érkeztek nyelvünkbe, csak a legtöbbet már nem használjuk elévülésük miatt... kérdezd csak meg 40 év múlva mi az a "lájkolni".... jókat lehetne majd hahotázni :P
Vidéki szavak pesti füleknek: tisztesség, ne legyél bunkó ha nem muszáj, elsőbbségadás kötelező, munkáért jár a pénz nem a pofázásért ha megsértettem vele valakit akkor vegye magára
Lehet, hogy valami múlt századi vidéki szavakat kerestek elő amiket már a vidékiek sem használnak. Remélem a vidéki nagyvárosokban és a fővárosban sem gondolják, hogy az emberek így beszélnek. Az ilyen "kérdezzük az utca emberét" riportok eléggé torzítják a valóságot.
Felénk a bozótosra még van kétféle kifejezés ....a Susnyás, meg a Zsöndicés,. Plusz, egy öreg helybéli bácsi azt mondja a bokrosra, hogy ...Pusztulat...:D " Bé mentek a berkák a pusztulatba...Berci kergette ki onnét őket " :D
A celluxot én is gyakran hallottam úgy, hogy tixó, a kenyérvéget inkább úgy, hogy gyürke, a nudlit bucinudlinak, vagy néhányaktól angyalbögyörőnek, a vitatkozást pörölésnek/perelésnek, a góréban mást is lehet tárolni (de hivatalosan tényleg főleg kukoricát szoktak), a bozótot bundzsujként/satnyásként ismertem, a csalamádé (vegyes savanyúság) rázott savanyú, a tócsnit a többség berének mondta a környezetünkben, de mi otthon inkább cicegének mondjuk, az evőeszközt hallottam néhányaktól úgy, hogy esszcájg, a szulákot (kúszó gyomnövény) gyövőtinynek, a tarackbúzát pörgyének, az eperfát szederfának nevezték (Győr környékén nőttem fel).
Számomra az volt a legsokkolóbb nyelvjárási felismerés, mikor megtudtam, hogy a "picsa" szó alatt egyesek totál más testrészt értenek. pina vs. segg (nálam egyértelműen segg)
Nem értem ezek miért vidéki kifejezések!? Én Budapestről költöztem vidékre, de nem tapasztalok ilyet. Sok helyütt dolgoztam, nyilván vannak jellegzetes kifejezések, de ezek részben műszavak (éjjeli bátor), részben rétegnyelv. Budapesten is számos nyelvjárásban beszélnek, társadalmi közegtől, kultúrális és szellemi háttértől függően, tehát ez nem vidék kontra Budapest dolog. Roppant taszítónak találom ezt a " megmosolyogtatón ostobácska fajta vidéki ember" beállítást. Ez a fajta külömbség egyszerűen nem létezik. Vannak tájszavak, vannak miliők, ahol alig érteni az emberek szavát, mert eltérő a kultúrális háttér, de ez, mint mondtam Budapestre éppúgy jellemző, mint vidékre. Nagyon gáz!
Ez a videó csak arra jó, hogy a kevésbé tájékozott Bp-i emberkében erősítse a főváros-vidék közti kontrasztot. Ez egy pici ország, itt már ilyen nagy különbségek inkább csak korosztályok között vannak. Én pesti vagyok, mégis a nagy részét ismerem, vagy legalábbis nagyjából tudom, mivel kapcsolatos. Egy ziherejsztű, vagy egy góré már mért lenne vidéki szó? (Bp-en is láttam már górét, és azt is így hívják :D ) Tájegységekre jellemző szavakból pedig rengeteg van, és amit használnak Szabolcsban, nem feltétlenül értik Baranyában. Ez szerintem nagy kulturális érték, és jó lenne, ha nem vesznének az ilyen szavak. Zsebrőzse XD
A vidékiek még mind bőgatyát hordanak, gulyást főznek és fütyülős barackot isznak... Bezzeg a pestiek, külön kaszt... Jó lenne, ha már eltűnne a köztudatból a vidéki és a pesti közötti különbség, mivel nincs, csak a pestiek fejében létezik. Grat. Jó vidi lett. :(
Régen volt Tyxo ás Cellux is. Szerintem, mindkettő márkanév. A sichereisztűből a sichereis német eredetű. Ezeknek a szavaknak semmi közük vidékhez vagy fővároshoz.
a tócsi a kedvenc magyar szavam, az ország minden részén máshogy hívják, és ezzel kb be is lehet határolni ki honnén származik. Vagy 5 nevét ismerem már.
Imre! Talán ötöt, hatot ismerek azok közül amit leírtál, lefordítanád "magyarra"? Jó lenne azért tudni, hogy mit is jelentenek és melyik tájegységben honos?
+Nemes Imre sajnos nem sajat tudás, a neten talaltam, 70 elnevezes a tocsnira azt kell beütni a keresobe. megprobalok linket is rakni. viszont első kezbol tudom hogy a lengyeleknel is ismerik !
berétnek és tócsinak ismerjük a dunántúlon ezt az ételt. Medvének a tiszántúliak hívják. Tócsni-nak a Szombathely környékiektől hallottam. Lapcsánka van Borsod megyéből asszem. A cicege meg passz. Ezt a mamám mondtam még, hogy így is hívják, de ez nálunk nem elerjedt.
A macskára én Heves megyében a lesmester megnevezést hallottam :) A vödör bidon volt, az üvegezett tornác pedig ámbitus... Egyébként a videóban hallható szavak egy része szleng volt, néhány idegenből meghonosodott mellett!
Vicces, de tisztázzuk, hogy kinek mi a vidéki! Budapestinek a városi. A városinak a falusi. Ki a pesti? Az aki ott született, aki ott él, vagy az aki feljár dolgozni. Érdekes lenne az is, hogy a megkérdezettek tősgyökeres budapesti lakosok-e vagy csak felköltöztek "vidékről". A szavakkal kapcsolatban annyit, hogy egy részüket a nagymamámtól, idősebb emberektől hallottam. Ezeket leginkább falvakban használták/használják.
A Budapestiek azok az emberek,akik mindenhova lemennek,természetesen ami nem pest az vidék,ezáltal hozzájuk csak felmenni tudunk,közértbe járnak,és grízes tésztát esznek!:DDD Egyébként nem vagyok falusi,és pesti sem(hála istennek),de azért pár szó kivételével ismerem ezeket a szavakat!
Vidéki vidéki, de melyik vidéki? Még borsodon belül sem mindegy sokszor, hogy észak, vagy dél... Én a mátra mellett nőttem fel, így annyira értem az őrségi tájszavakat, mint a szegediek. Ez így nagyon pestire sikerült :D
Nem vagyok nyelvész, de úgy érzem,. hogy a régi szavak fogalmát több esetben sikerült összekeverni a vidéki szavakkal... Nem kicsit sértő a vidékre nézve. Tényleg szeretitek az országot?
én meg bácsi vagyok (már akinek :-), igaz nincs Rolling pólóm, de sok új bandát én mutattam meg a huszonéves unokahúgoknak (67. vagyok) és amire büszke vagyok, hogy az egyik nagynéném (felvidéki volt, Pozsonyban lakott) az a 60-as években, amikor én tini voltam, jobban ismerte az új és abban az időben kezdődő beat, rockzene előadóit mint én, vagy bármelyik kortársam, pedig ő akkor 60 felé volt. Amikor ilyen fiatalt látok, akinek talán a kedvence a 60-as, 70-es évek rockzenéje, akkor nagyon örülök, mert ebből látszik, hogy már nincs akkorra ellentét a generációk között mint volt az én gyerek és ifjúkoromban. Persze, megtalálhatók a neten olyanok akik fiatal koruk ellenére vénebbek az országútnál (mármint a gondolkodásuk), de azért jó olyat látni mint amilyen te is vagy! Remélem, hogy egyre többen lesztek!
ezeknek nagy része tájszólás! A lányom perfekt angol (nem túlzok!), de mesélte, hogy kint találkozott olyanokkal, akiknek a beszédéből szinte egyetlen szót sem értett, vagyis a legtermészetesebb dolog, hogy tájanként kialakulnak bizonyos egyedi szavak. Ezért aztán egyáltalán nem szégyen ha egy pesti, vagy akár az ország másik részéből származó nem érti, fogalma sincs, hogy mit is jelent. Ennek a világon semmi köze a magyarsághoz, mert azt hiszem, hogy nincs a világon egyetlen nép sem amelyiknél tájanként nem alakul át a nyelv, nem vesz fel egyedi vonásokat.
Olvass el néhány értelmesebb hozzászólást. Kiderül, hogy nagy részük nem tájszólás, hanem németből átvett szó, amit németek lakta helyeken, így Pesten is használtak kb. 150 éve. Meg van egy, ami márkanév, az se tájszólás.
A szüleim családja 1921 és 1947 óta pesten élnek. Erre már mondhatjuk, hogy tősgyökeres pesti vagyok. A sziherejsztűt én sem hallottam még soha biztosítótűnek. A pöcsmácsikot nem hallottam, de az angyalbögyörőből kikövetkeztettem, hogy nudli, vagy nokedli féle. Az egyedüli amit nem tudtam a éjjeli bátoros mondat. Viszont ezeknek a fele nem is vidéki szó, hanem régi szóhasználat szimplán, csak kikopott a mai nyelvhasználatban. Attól még nem lesz vidéki. A grenadírmarsot pedig hamarabb hallottam A Tanúban mielőtt nagymamámtól hallottam volna:D Szerintem ennél vannak sokkal egyedibb szavak amik adott tájegységre jellemzők. Pl. Vas és Zala megyékben a kágyilló, hömbölödik, köped és a legképtelenebb a kelempászmadár. A tedd be az ajtót meg egyszer sikerült megértetnem egy közösséggel, hogy az szimplán helytelen és logikátlan. Mikor el kezdték mondani, hogy a csukni az amikor kulccsal bezárod. Mondtam, hogy ott van benne a mondatban, az a zárni, kulcs nélkül meg csukni. Jó volt látni a döbbenetet, hogy feleszmélnek, hogy 3 megyében is indokolatlanul használják a szót :D:D:D:D Mellesleg a videóban az emberek fele nem is tősgyökeres pesti
Erről jutott eszembe és biztos nem én találtam ki valaha, de annak idején ezt mondtam a későbbi nejemnek (ma is kínozzuk egymást :-) Előzetesen meg kell jegyeznem, hogy érthető legyen: zenekarom volt (akkor még úgy hívták, hogy beat zenekar) és egy ismerős csaj ajánlotta, hogy van egy nővére aki tud énekelni. Mondtam küld el, majd meghallgatjuk. No ebből nem csak az következett, hogy énekelt a zenekarban (1968-1983), hanem házasság is lett belőle. Amikor ott álltunk a színpadon és ugye lent rengeteg jó csaj volt, akin az ember legeltethette a szemét, mondtam az akkor még csajomnak: hűséget fogadok, de vakságot nem. Amit ő el is fogadott és így már lassan 50 éve vagyunk együtt (úristen!). Ez a "vakság" dolog azóta sem változott, természetes, hogy megnézem a nőket, persze az általad említettek nekem már csak gyerekek, így nem tartoznak abba a körbe akikre mint nőkre figyelnék fel, de azt hiszem ez így normális. A baj csak akkor van amikor olyan csajok akikre nagyon is felfigyelek, azt mondják: csókolom bácsi! :-) Ez az ami tudatja az emberrel, hogy bizony már elmúlt az ifjúsága, ami nem jelenti azt, hogy lélekben is öreg lennék. Megjegyzem: nekem tetszik amiket írni szoktál. Ebben a világban amikor csak a gyűlölködés a "menő" üdítő kivétel vagy! Üdv.
Én két szót ismertem. A "toszigálni a babakocsit/gyereket"=tologatni a babakocsit; az "alufóliát, mert mindjárt becsinálok"= alufóliát, mert elfogyott és kell a befőzéshez (ezt a boltban mondják). Ezt a kettőt Kismarján mondják/mondták, és csak onnan tudom, hogy anyum ott lakott még régen egy kis ideig.
A tixo márkanévből ered, mint a rotring, egyáltalán nem "vidéki szó". A sercli így hangzás alapján sváb szó, az sem igazán vidéki, hiszen a sváb lakosság jórészt városokban él(t). Ugyanez igaz a "zihereisztűre", amit szerintem senki nem ír magyarosan, aki használja.
Én az Észak-Alföldön nőttem fel, családom Dél-alföldi, de csak a tixót használjuk, felváltva a celluxszal, szinonimaként. A grenadírmarst is sokan mondják errefelé, de már ez sem jellemző, inkább az is krumplis tészta. A többi szó dédnagyanyámék szókincsét idézi, ma már kb. senki nem használja őket.....
Matthias Nagy Csonrad megyei vagyok es en ismerem. Legalabb is mi igy hivjuk az anyukam altal keszitett reszelt krumplis, fokhagymas etelt. Es nagyon szeretjuk. Bar rajtunk kivul szinte senki sem ismeri :)
vidékiként kérdezném hogy én vagyok kivétel vagy más se hallott a fenti szavak 90% -ról?
borsodi vagyok kis faluban ,de én se hallottam még jó párat ! ezt valami idióta találta ki ,zsebrőzse meg ilyenek ,istenem !
Más sem hallotta még, ne aggódj!!!! Azon csodálkoztam hogy ennyi szót tudtak a pestiek...
hát, én győri vagyok, és talán a felsoroltakból ha 3 volt, amit nem tudtam kapásból...
Én se
Nem vagy egyedül ezzel, és ahogy olvasom, más vidéki ember sem hallott ezekről. Viszont furcsa, hogy a pestiek több vidéki kifejezést tudnak, mint a vidéki :D. Ezek talán inkább idejétmúlt szavak, mint sem tipikus vidékiek.
Ezek nem vidéki szavak, ezek régi kifejezések. Az, hogy valaki Bp-től 200+km-re lakik nem egyenlő a "lemaradással" :/
Alexandra Varga nem régi kifejezések, hanem nyelvjárási szavak
A háromnegyede szlovák (tót), meg sváb.
De, ezekből sok a régen használt szó, és pont, hogy Budapesten (meg ahol elterjedt volt a német nyelv) használták őket (ziherejsztű, flaszter, fuszekli stb.). Jövevényszavak, amiket már nem használunk.
Alexandra Varga Mi használjuk..:D Salgótarján és környéke..:D
Mint "vidéki", a pöcsmácsikot eddig csak nyugdíjaskorútó hallottam, azt hittem, ő találta ki ezt a szót :D
A sicherheits-tű az pesti szó. Csak valóban régi.
Aki a fuszeklire azt mondta, hogy szék, az a stokedlire, vagy a hokedlire gondolt.
A zsebrőzse erdélyi beütésű, ahogy az éjjeli bátoros mondat is. :D
Amúgy imádnivalóak a reakciók :D
Vidéki vagyok és van bal fülem is.
nekem igazán csak jobb fülem van, mert a balra rosszul hallok :-)
Ja és én is vidéki vagyok :-)
Én mondjuk pesti vagyok de nekem is van bal fülem :D A videó enyhe ideggörcsöt okozott nálam a végig jobb fülre jutó hang miatt.
best comment EU
Nekem a fülestem bal fele pont nem szól ugyhogy király
Azért, szeretném megnyugtatni a Pestieket, nem nagyon használunk ilyen szavakat. Legtöbbről nem is hallottam itt Borsodban
Még Bácskában sem, csak a zihertűt (ziherejtű) meg a górét. Amúgy a góré nálunk a hivatalos magyar, sokan csardáknak hívják amit valószínű a szerbből vettünk át.
én se hallottam még jó párat pedig lassan 30 éves vagyok (BORSOD)
Mi a körülbelül a felét használjuk Szabolcsban.
Deto a feléről azt sem tudom mi az!! Ez a videó gagyi!!
Makuka, csőcső, jösztök, levonó :D
Ezek nagy része nem vidéki szó, hanem a monarchia idejéből németből magyarosodott régi szó, amit legnagyobb részt pestiek használtak régen.
Üdv a szintén nagyon tájékozott készítőknen
Emlékszem a felvételre.Nagyon pozitív élmény volt.És a drága Matyi kutyusom is rajta van
Ez nem attól függ, hogy pesti vagy-e vagy sem, hanem attól, hogy melyik
tájegységen élsz. Minden tájegységnek megvannak a sajátosságai a
nyelvben is.
István Eszterházy
Ezt aláírom. :) hajdúszoboszlói vagyok a párom pécsi... legalább egy tucatnyi különbséget tudnánk kifejezésekben szavakban, szokásokban felsorolni. Együtt élünk Pesten, kellett idő mire megszoktuk egymás dolgait..jaa és hozzáteszem az Én tapasztalatom az, hogy egy budapestinél nem vettem annyi különbözőséget észre mint egy Pécsett élőnél. lásd példának: a pesti érti mi az hogy csikol- míg a Baranya megyei a csikál szót használja rá. :)
"Vidéki" létemre 1 szót ismertem csak XD
Nem is vidéki szavak, még csak nem is tájszólások.
Főleg sváb eredetű régies szavak, amik leginkább Pesten voltak használatosak 100+ évvel ezelőtt.
Én is falusi gyerek vagyok, de ezekből alig értettem valamit.
Palóc vagyok, a Jászságban és Szabolcsban is tanultam, ott is alig párat használnak ezek közül.
Mint a kommentekből is kiderül, vagy pesti, vagy olyan Nyugat-dunántúli helyeken ismerik ezeket a szavakat, ahol jelentős (volt) a sváb/német hatás.
BBernadettL én is 1 2 öt
Cuki vagy.
De cuki vagy.
@ ja. ÉN meg ürömi vagyok ( sváb falu Észak Pest megyében ) és sokat tudtam ezek közül
Na hát ettől egyből abbahagytam a kácsongást, beraktam a gépet a supetlibe, elhúztam a firhangot és inkább durmoltam egyet
Tof.Fefee 😂😂😂
😂😂😂😂😂
Ezt mondd magyarul. De legalább oláhul.
Érdemesebb lett volna más, olyan szavakat mutatni nekik, amik használatban is vannak. :D Pl.: levonó vagy tengeri. Hallottam már pestieket, akik ezeket nem tudták, és az számomra jóval viccesebb volt :D
hereszőr kötőző :DDDDDDDDDDD
naaaaa xd
cs1gafos xDDDD
innye hejsza, én osztán ismörtem minden szót, mert ihun vidéken mink pontosan így beszélünk ám!
na, de menek is mert ez a éjjeli bátor most meg kihordta nekem az összes serclit a góréból
Rossz helyre kopiztad a falusi beszédet
furik, makuka, komód, csőcső
u.i.: A zenétől valószínűleg gyógyíthatatlan beteg lettem
Itt is ? :D
talicska, szotyi, a komód az komód :) De, hogy mi az a csőcső, fogalmam nincs. :)
a csőcső természetesen az, aminek tűnik. Köszönés :)
ÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁDÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁM!!!!!!!4444!4444444 csőcső
Az is pl amin Röszkénél hangosan beszéltek....régen csak cső volt hangositó nélkül is...
A fehér pólós napszüveges srác szimpatikus nekem! Véletlenül se jó választ mond, az energiaital a legjobb! :)
Vidéki vagyok,de még a szavak felét eddig még nem is hallottam soha.Fura
Én se ismertem őket.
borsodi vagyok de jó ha tudtam 4-et:D
Nagy részük ugyanis nem is tájszó.
(amúgy a tájszavak is változnak tájegységekként, például a tócsnit az ország különböző részein hívják prószának, lapcsánkának, hremzlinek stb.)
+pollux az egyik barátom 500méterel lakik lejebb és a tócsnit úgy hívja hogy mackó:D meg az egész családja.
Na, már nem kell leírnom akkor. :D én is vidéki vagyok, de kb 3-4et ismertem belőle..Pedig épp most húztam el a firhangot, hogy lássam a telázsi mellett a sifony akasztóját :D
Mindenki őszinte, jópofa ember volt ! Öröm volt végignézni a videót. Kb fele szót tudtam. 😀😀😀😀😀😀
ezek nem vidéki, hanem kb 40-60 de inkább még több évvel ezelőtti kifejezések, melyeket innen onnan jövevényszóként érkeztek nyelvünkbe, csak a legtöbbet már nem használjuk elévülésük miatt... kérdezd csak meg 40 év múlva mi az a "lájkolni".... jókat lehetne majd hahotázni :P
A Ripálni kivételével mindegyikre tudtam a választ, ismerem ezeket a szavakat, kifejezéseket. :)
A sercli meg a ziherejsztű pesti német szavak, mint a hokedli, smarni, vekni... Nagymamám szokta ezeket mondani, Pesten született is élt mindig.
Vidéki szavak pesti füleknek: tisztesség, ne legyél bunkó ha nem muszáj, elsőbbségadás kötelező, munkáért jár a pénz nem a pofázásért ha megsértettem vele valakit akkor vegye magára
targaryen aerys Neked meg mi a f*sz bajod van? -.-
Hm érdekes apukám pesti és ezek egyáltalán nem igazak rá >:(
Én nagyvárosi vagyok, de ezeknek a szavaknak mégis ismerem kb. 80%-át.
Még ha hallana is valamit az ember ezen az idegesítő zenén kívül akkor jó lenne!
szerintem a gépeddel lehet valami baj, mert én mindent értek a beszélgetésekből, pedig ráadásul az egyik fülemre rosszul is hallok :-)
Csak a jobb oldalon van beszédhang, lehet nem sztereóban hallgatod.
the man Én is hallottam a beszélgetéseket! Nem az a baj! A köztes zene bejátszások idegesítően hangosak!
szuperrosszarcu Rick és Mortys profilkèp 😱😱😱😱😱😱
XD
"Az a baj, hogy mi pestiek vagyunk" :-DDDD
Én vidéki vagyok, de ezeket a szavakat soha nem hallottam o.o
kb :D
Jaa ez valami hardcore vidék lehet, mert én is vidéki vagyok de ezeknek felét is alig tudom :D
Lehet, hogy valami múlt századi vidéki szavakat kerestek elő amiket már a vidékiek sem használnak. Remélem a vidéki nagyvárosokban és a fővárosban sem gondolják, hogy az emberek így beszélnek. Az ilyen "kérdezzük az utca emberét" riportok eléggé torzítják a valóságot.
Azért a fuszeklit csak hallotta mindenki :D
Felénk a bozótosra még van kétféle kifejezés ....a Susnyás, meg a Zsöndicés,. Plusz, egy öreg helybéli bácsi azt mondja a bokrosra, hogy ...Pusztulat...:D " Bé mentek a berkák a pusztulatba...Berci kergette ki onnét őket " :D
Nálunk a susnyás helyett csádét szoktak.
Egy embertől hallottam már a dzsedvát is :-)
Igen, igen...
Él az a kifejezés is :)
Dzsindzsás
dzsumbúj
A celluxot én is gyakran hallottam úgy, hogy tixó, a kenyérvéget inkább úgy, hogy gyürke, a nudlit bucinudlinak, vagy néhányaktól angyalbögyörőnek, a vitatkozást pörölésnek/perelésnek, a góréban mást is lehet tárolni (de hivatalosan tényleg főleg kukoricát szoktak), a bozótot bundzsujként/satnyásként ismertem, a csalamádé (vegyes savanyúság) rázott savanyú, a tócsnit a többség berének mondta a környezetünkben, de mi otthon inkább cicegének mondjuk, az evőeszközt hallottam néhányaktól úgy, hogy esszcájg, a szulákot (kúszó gyomnövény) gyövőtinynek, a tarackbúzát pörgyének, az eperfát szederfának nevezték (Győr környékén nőttem fel).
Számomra az volt a legsokkolóbb nyelvjárási felismerés, mikor megtudtam, hogy a "picsa" szó alatt egyesek totál más testrészt értenek. pina vs. segg (nálam egyértelműen segg)
a két kislány nagyon okos. Ők a legjobbak,meg a göndörke srác
Tixo és biztosítótű ez a két szó amit ismertem :D
Nem értem ezek miért vidéki kifejezések!? Én Budapestről költöztem vidékre, de nem tapasztalok ilyet. Sok helyütt dolgoztam, nyilván vannak jellegzetes kifejezések, de ezek részben műszavak (éjjeli bátor), részben rétegnyelv. Budapesten is számos nyelvjárásban beszélnek, társadalmi közegtől, kultúrális és szellemi háttértől függően, tehát ez nem vidék kontra Budapest dolog. Roppant taszítónak találom ezt a " megmosolyogtatón ostobácska fajta vidéki ember" beállítást. Ez a fajta külömbség egyszerűen nem létezik. Vannak tájszavak, vannak miliők, ahol alig érteni az emberek szavát, mert eltérő a kultúrális háttér, de ez, mint mondtam Budapestre éppúgy jellemző, mint vidékre. Nagyon gáz!
Ebbe az a brutális, hogy vidêki vagyok de nekem ezek a szavak ismeretlenek voltakxD😂
Vidéki vagyok de felénk ezeket a szavakat még sosem hallottam.
Mamám használja ezeket a szavakat
Ez a videó csak arra jó, hogy a kevésbé tájékozott Bp-i emberkében erősítse a főváros-vidék közti kontrasztot. Ez egy pici ország, itt már ilyen nagy különbségek inkább csak korosztályok között vannak. Én pesti vagyok, mégis a nagy részét ismerem, vagy legalábbis nagyjából tudom, mivel kapcsolatos. Egy ziherejsztű, vagy egy góré már mért lenne vidéki szó? (Bp-en is láttam már górét, és azt is így hívják :D ) Tájegységekre jellemző szavakból pedig rengeteg van, és amit használnak Szabolcsban, nem feltétlenül értik Baranyában. Ez szerintem nagy kulturális érték, és jó lenne, ha nem vesznének az ilyen szavak. Zsebrőzse XD
Gratulálok! Sokmindent lehet hallani! :D
Pesti vagyok és mindegyik kifejezést ismertem, némelyik szót használom is rendszeresen 😂
A vidékiek még mind bőgatyát hordanak, gulyást főznek és fütyülős barackot isznak... Bezzeg a pestiek, külön kaszt... Jó lenne, ha már eltűnne a köztudatból a vidéki és a pesti közötti különbség, mivel nincs, csak a pestiek fejében létezik. Grat. Jó vidi lett. :(
tixo?? szerintem az a taxi részeg változata XDDD meghaltam nagyon nagy forma a srác XDDD
"Nagy forma", de kicsi a szókincse. :-)
Semmit nemhallani a zenétől,grat!
Jó a prof. képed. :D
Régen volt Tyxo ás Cellux is. Szerintem, mindkettő márkanév.
A sichereisztűből a sichereis német eredetű.
Ezeknek a szavaknak semmi közük vidékhez vagy fővároshoz.
Én vidéki lány vagyok, és nem egész nap sminkelem magam hanem a csirkék közt vagyok..... bár ez se túl jó... 😁
Miss. Jacksone Én pösti vagyok és rúzst SE használok, nemhogy sminket 😂😂
Mi szoktunk curikkolni is. :)
Mi nem csak a lovak, legalábbis mifelénk.
Tényleg vannak vidéki szavak amiket használunk, de azok nem ezek :'D Ezek régies szavak, nem ugyanaz ;)
Sok szeretettel Baranyából :D
Hereszőr kötöző :D:D:D
Dzsindzsás, susnyás szavakat nagyon szeretem használni :DDD
a 2 lány nagyon okos szinte mindet tudta..:) biztos van vidéki rokona vagy valami tapasztalata..vagy csak sokat olvas:)
Ezek pont hogy pesti szavak, legalábbis a nagy részük.
Az ejjeli bator kifejezest inkabb mi szekelyek hasznaljuk...:-)
Na, az tényleg nem pesti... :)
Kellene ennek egy fordítót változata !!
Egy ismeretlen jelentésű ige, amit ketten együtt csinálnak = mindenki egyből rosszra gondol.
Vidéken élek mégse ismerem 90%-át szavaknak :D
Ezek még véletlenül sem vidéki szavak. Egy csomó német szó van köztük
Én vidéken lakok, de a dzsindzsáson és a zihereisztűn kívül semmit nem tudtam :D
a tócsi a kedvenc magyar szavam, az ország minden részén máshogy hívják, és ezzel kb be is lehet határolni ki honnén származik. Vagy 5 nevét ismerem már.
bandurák, bere, beré, berét, berhe, bodag, borzaska, bramborák, buhi, cicedli, cicege, cincogó, cinke, derrentyű, egérke, enge-menge, görhöny, hadi, hadirántotta, harula, hlebcsánka, hremzli, Kartoffelpuffer, kremzli, krumplibaba, krumplifasírt, krumplilepény, krumplimálé, krumpliplacki, krumpliprósza, krumplitócsni, krumplis tócsni, lapcsánka, lapcsinka, latke, lapotya, lapótya, lapotyka, lepcsák, lepcsánka, lepkepotyi, leppalacsinta, mackó, macok, macskanadrág, matutka, matyutyka, medvetalp, nist, pacsa, pacsni, placki, prósza, recsege, reszelt krumplis, röstiburgonya, rösztike, siligó, sisznyi, smacog, sündisznó, süni, szisznyi, tocsi, tócsi, tocsnyi, tócsni, tócsnyi, toksa, vakhús.
Imre! Talán ötöt, hatot ismerek azok közül amit leírtál, lefordítanád "magyarra"? Jó lenne azért tudni, hogy mit is jelentenek és melyik tájegységben honos?
+Nemes Imre sajnos nem sajat tudás, a neten talaltam, 70 elnevezes a tocsnira azt kell beütni a keresobe. megprobalok linket is rakni. viszont első kezbol tudom hogy a lengyeleknel is ismerik !
berétnek és tócsinak ismerjük a dunántúlon ezt az ételt.
Medvének a tiszántúliak hívják.
Tócsni-nak a Szombathely környékiektől hallottam.
Lapcsánka van Borsod megyéből asszem.
A cicege meg passz. Ezt a mamám mondtam még, hogy így is hívják, de ez nálunk nem elerjedt.
Krumplimacii ♥
A macskára én Heves megyében a lesmester megnevezést hallottam :) A vödör bidon volt, az üvegezett tornác pedig ámbitus...
Egyébként a videóban hallható szavak egy része szleng volt, néhány idegenből meghonosodott mellett!
Pest a legnagyobb videk!!!
legyen még ilyen ez nagyon jó
how the fuck did i get here??
Gagarin Gagarinovič lol
Vicces, de tisztázzuk, hogy kinek mi a vidéki! Budapestinek a városi. A városinak a falusi. Ki a pesti? Az aki ott született, aki ott él, vagy az aki feljár dolgozni. Érdekes lenne az is, hogy a megkérdezettek tősgyökeres budapesti lakosok-e vagy csak felköltöztek "vidékről". A szavakkal kapcsolatban annyit, hogy egy részüket a nagymamámtól, idősebb emberektől hallottam. Ezeket leginkább falvakban használták/használják.
A Budapestiek azok az emberek,akik mindenhova lemennek,természetesen ami nem pest az vidék,ezáltal hozzájuk csak felmenni tudunk,közértbe járnak,és grízes tésztát esznek!:DDD
Egyébként nem vagyok falusi,és pesti sem(hála istennek),de azért pár szó kivételével ismerem ezeket a szavakat!
Úgy-úgy. Szerencsére én sem.
A régi öregek által használt szavak:pl:uscsupre jelentése siess! lajtorja: létra! ...stb
Akinek már a gondolat megszületik a fejében, hogy "felköltözik", az már pesti.
A pestiek 70%-a vidéki.
a mardék meg proli :D
Cinadór,hömbölgőznyi,ede boda,dédó,docska,tő,és még stb. üdv Csallóközből..
Remélem, tavaly nyár óta megoldottátok a hangot, mert nem nagy hadművelet a sztrereósítás, de ha azóta se megy, szívesen segítek :)
Én se vágtam néhányat. Ez nem attol függ hogy ki hova tartozik, hanem ki mit hallott az őseitől/öregeitől vagy más időstől. Régen ilyenek voltak
Vidéki vidéki, de melyik vidéki? Még borsodon belül sem mindegy sokszor, hogy észak, vagy dél... Én a mátra mellett nőttem fel, így annyira értem az őrségi tájszavakat, mint a szegediek. Ez így nagyon pestire sikerült :D
Elvégre az 50s' évektől terjedt el a helyi ;
"Pösti vagy? ,- a hát kifejezés a legnagyobb magyar falura!
Nem vagyok nyelvész, de úgy érzem,. hogy a régi szavak fogalmát több esetben sikerült összekeverni a vidéki szavakkal... Nem kicsit sértő a vidékre nézve. Tényleg szeretitek az országot?
Ezek régi vidéki szavak amik már kevés helyen hallhatóak.
Én is keveset tudok ezek közül, de az akcentus az ott van :D
-egy alföldi 28 éves srác.
Olvasd el például TotiHun hozzászólását (kicsivel lejjebb).
Van nekem is bal fülem szintén vidékiként mondom ezt. Viszont én sem hallottam a fenti szavak 90%ról.
vannak érdekes dolgok.
A kedvenceim: "Ez magyar mind?" ; "Hereszőr-kötözőnek tűnik." :D:D
A sercli tipikusan pesti sváb szó.
ebben a videóban a néni Rolling Stone-os pólója a legmenőbb :D
én meg bácsi vagyok (már akinek :-), igaz nincs Rolling pólóm, de sok új bandát én mutattam meg a huszonéves unokahúgoknak (67. vagyok) és amire büszke vagyok, hogy az egyik nagynéném (felvidéki volt, Pozsonyban lakott) az a 60-as években, amikor én tini voltam, jobban ismerte az új és abban az időben kezdődő beat, rockzene előadóit mint én, vagy bármelyik kortársam, pedig ő akkor 60 felé volt. Amikor ilyen fiatalt látok, akinek talán a kedvence a 60-as, 70-es évek rockzenéje, akkor nagyon örülök, mert ebből látszik, hogy már nincs akkorra ellentét a generációk között mint volt az én gyerek és ifjúkoromban.
Persze, megtalálhatók a neten olyanok akik fiatal koruk ellenére vénebbek az országútnál (mármint a gondolkodásuk), de azért jó olyat látni mint amilyen te is vagy! Remélem, hogy egyre többen lesztek!
Nem akarom kivetíteni az egész városra, mert itt ezeket a szavakat 90%-ban nem lehet hallani, de szekszárdiként (egy kivételével) mindet ismertem. :D
ezeknek nagy része tájszólás! A lányom perfekt angol (nem túlzok!), de mesélte, hogy kint találkozott olyanokkal, akiknek a beszédéből szinte egyetlen szót sem értett, vagyis a legtermészetesebb dolog, hogy tájanként kialakulnak bizonyos egyedi szavak. Ezért aztán egyáltalán nem szégyen ha egy pesti, vagy akár az ország másik részéből származó nem érti, fogalma sincs, hogy mit is jelent. Ennek a világon semmi köze a magyarsághoz, mert azt hiszem, hogy nincs a világon egyetlen nép sem amelyiknél tájanként nem alakul át a nyelv, nem vesz fel egyedi vonásokat.
Olvass el néhány értelmesebb hozzászólást. Kiderül, hogy nagy részük nem tájszólás, hanem németből átvett szó, amit németek lakta helyeken, így Pesten is használtak kb. 150 éve. Meg van egy, ami márkanév, az se tájszólás.
Ez nagyon jó lett! :)
Hargita megyéből vagyok de sok szó idegen ezekből
A szüleim családja 1921 és 1947 óta pesten élnek. Erre már mondhatjuk, hogy tősgyökeres pesti vagyok. A sziherejsztűt én sem hallottam még soha biztosítótűnek. A pöcsmácsikot nem hallottam, de az angyalbögyörőből kikövetkeztettem, hogy nudli, vagy nokedli féle. Az egyedüli amit nem tudtam a éjjeli bátoros mondat. Viszont ezeknek a fele nem is vidéki szó, hanem régi szóhasználat szimplán, csak kikopott a mai nyelvhasználatban. Attól még nem lesz vidéki. A grenadírmarsot pedig hamarabb hallottam A Tanúban mielőtt nagymamámtól hallottam volna:D
Szerintem ennél vannak sokkal egyedibb szavak amik adott tájegységre jellemzők. Pl. Vas és Zala megyékben a kágyilló, hömbölödik, köped és a legképtelenebb a kelempászmadár.
A tedd be az ajtót meg egyszer sikerült megértetnem egy közösséggel, hogy az szimplán helytelen és logikátlan. Mikor el kezdték mondani, hogy a csukni az amikor kulccsal bezárod. Mondtam, hogy ott van benne a mondatban, az a zárni, kulcs nélkül meg csukni. Jó volt látni a döbbenetet, hogy feleszmélnek, hogy 3 megyében is indokolatlanul használják a szót :D:D:D:D
Mellesleg a videóban az emberek fele nem is tősgyökeres pesti
Fele sem vidéki,hanem idegen nyelvből átvett szavak!
3:23 -nál de nagyon aranyos az a lány! ☺
hasonló korú vagy? Sajnos nekem már a következő két csaj is ifjúnak számít, neked lehet, hogy nénik? :-)
+Nemes Imre szerintem kétszer annyi lehetek, mint Ő :)))
Erről jutott eszembe és biztos nem én találtam ki valaha, de annak idején ezt mondtam a későbbi nejemnek (ma is kínozzuk egymást :-) Előzetesen meg kell jegyeznem, hogy érthető legyen: zenekarom volt (akkor még úgy hívták, hogy beat zenekar) és egy ismerős csaj ajánlotta, hogy van egy nővére aki tud énekelni. Mondtam küld el, majd meghallgatjuk. No ebből nem csak az következett, hogy énekelt a zenekarban (1968-1983), hanem házasság is lett belőle. Amikor ott álltunk a színpadon és ugye lent rengeteg jó csaj volt, akin az ember legeltethette a szemét, mondtam az akkor még csajomnak: hűséget fogadok, de vakságot nem. Amit ő el is fogadott és így már lassan 50 éve vagyunk együtt (úristen!). Ez a "vakság" dolog azóta sem változott, természetes, hogy megnézem a nőket, persze az általad említettek nekem már csak gyerekek, így nem tartoznak abba a körbe akikre mint nőkre figyelnék fel, de azt hiszem ez így normális. A baj csak akkor van amikor olyan csajok akikre nagyon is felfigyelek, azt mondják: csókolom bácsi! :-)
Ez az ami tudatja az emberrel, hogy bizony már elmúlt az ifjúsága, ami nem jelenti azt, hogy lélekben is öreg lennék.
Megjegyzem: nekem tetszik amiket írni szoktál. Ebben a világban amikor csak a gyűlölködés a "menő" üdítő kivétel vagy!
Üdv.
Én két szót ismertem.
A "toszigálni a babakocsit/gyereket"=tologatni a babakocsit;
az "alufóliát, mert mindjárt becsinálok"= alufóliát, mert elfogyott és kell a befőzéshez (ezt a boltban mondják). Ezt a kettőt Kismarján mondják/mondták, és csak onnan tudom, hogy anyum ott lakott még régen egy kis ideig.
Mindenki milyen felvilágosult a ,,dzsindzsás ,, - t illetően :-)))))) Talán sokszor látogatták ,látogatják , ilyen - olyan okokból :-)))))))))
A tixo márkanévből ered, mint a rotring, egyáltalán nem "vidéki szó".
A sercli így hangzás alapján sváb szó, az sem igazán vidéki, hiszen a sváb lakosság jórészt városokban él(t). Ugyanez igaz a "zihereisztűre", amit szerintem senki nem ír magyarosan, aki használja.
ezek mind régi szavak, semmi több..... kár ezzel égetni az embereket.
Én az Észak-Alföldön nőttem fel, családom Dél-alföldi, de csak a tixót használjuk, felváltva a celluxszal, szinonimaként. A grenadírmarst is sokan mondják errefelé, de már ez sem jellemző, inkább az is krumplis tészta. A többi szó dédnagyanyámék szókincsét idézi, ma már kb. senki nem használja őket.....
Én forditva csinálnám ezt meg azaz városi szavak
Fura, a pestiek több "vidéki" szót ismertek fel mint én vidékiként... Szeretlek Budapest ország...
Gyerekkoromban én a puszedlire mondtam azt, hogy fuszekli :D
Nana! És hol marad a lapcsánka??!! Szabolcsiak figyelem! :)
Matthias Nagy Csonrad megyei vagyok es en ismerem. Legalabb is mi igy hivjuk az anyukam altal keszitett reszelt krumplis, fokhagymas etelt. Es nagyon szeretjuk. Bar rajtunk kivul szinte senki sem ismeri :)
Akkor nem csak szabolcsban hívják így, ennek örülök! ;)
GY-M-S-ban lepcsánka vagy tócsni.
pecú,köszméte,lipityóka ,kolompért,sezlony,dikó,pilács,lajbi,szotyi :D
Ezek szerint én nem vagyok eléggé vidéki... :D Nálunk az "ögyé könyeret möggyee! Ha nem kő, tödd ee, majj mögöszöd röggee" van.
2:24 végem van..... :D Hereszőrkötöző , tényleg azt mondta ? :D Édes Istenem. :D
300 lelkes kis faluból származom, de ilyeneket még az öregasszonyoktól sem hallottam.
Kurtafarkú róka 😂😂😂😂
Vidéki vagyok, ahogy a Pesti ember mondja, de a pöcsmácsikot tudom mert Veszprém megyében Ajka környékén így hívják. :)
Én még a Ciberét, vagy a Csoroszlyát, vagy akár bödölét is megkérdeztem volna.
Amúgy a paprikás krumplit azt még ismerem serpenyős rostélyos néven
taxi részeg változata :DD
Falun nőttem fel (mondjuk nem az az igazi nagyon parasztfalva hatalmas tájszólással), de egyedül a tixót meg a górét ismertem :D
Falusi vagyok de mégis csak a Dzsindzsást tudtam, hogy mi 😂
Az a durva, hogy vidéki vagyok, de a sercli kivételével semelyiket sem tudtam :O
"Vidéki szavak - pesti füleknek" - azzal a kis szépséghibával, hogy BUDÁN készült a riport!!!:)))
Én is vidéki vagyok, de egy páron kívül azt se tudtam, eszik e vagy isszák... 😂
De szép az a régi Audi a háttérben!
Kimaradt a bakurász. Amúgy amikor legutóbb Pesten jártam, láttam, hogy Bakfark Bálint utca elég rövid.
zene a bal fülben, szöveg pedig a jobb fülben szól. hát grat
Nagymamám a dzsindzsásat dzsumbujnak hívja 😅 rám is rámragadt re a többit nem ismerem pedig vidéki vagyok 😂😂