#nauczsięreagować

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 1 авг 2024
  • Pobierz edukacyjny pakiet antydyskryminacyjny:
    www.polska1.pl/pl/dzialania/ak...
    Każdy z nas był choć raz świadkiem dyskryminacji. Niechęć oraz idące za nią niemiłe słowa i gesty wynikają często z braku wiedzy. Jak rozmawiać o dyskryminacji z młodzieżą? We współpracy z nauczycielami i pedagogami stworzyliśmy spot antydyskryminacyjny #nauczsięreagować wraz z zestawem materiałów, które pomogą rozmawiać młodzieżą, ucząc przeciwstawiać się oznakom nietolerancji.
    Do wspólnej pracy nad spotem zaprosiliśmy grupę nauczycieli. Chcieliśmy poznać doświadczenia osób na co dzień pracujących młodzieżą w szkole. Wspólnie stworzyliśmy scenariusz krótkiego filmu, korzystając ze wsparcia specjalistów. Do współpracy włączyliśmy: psychologa i trenerkę antydyskryminacyjnej - Bogusławę Gontarz oraz nauczyciela mianowanego tytułem: Nauczyciel Roku 2018 - Przemka Staronia, reprezentujących Centrum Rozwoju Jump, a także Dominika Wernera - filmowca, który opracował scenariusz oraz część wizualną spotu.
    W lutym i marcu 2020 roku odbył się cykl warsztatów dla nauczycieli, podczas których piętnastoosobowa grupa uczestników miała okazję dyskutować na temat przejawów dyskryminacji w szkole pod opieką Bogusławy Gontarz. Była to także okazja, aby poznać filmowe zaplecze powstawania spotów czy kampanii społecznych, o których opowiedział Dominik Werner.
    Na podstawie wniosków z warsztatów powstał scenariusz, zaopiniowany pod względem merytorycznym przez Centrum Rozwoju Jump. Zależało nam, aby spot nie tylko pokazywał, czym jest dyskryminacja i jak się przejawia, ale także, że warto reagować na mowę nienawiści i nierówne traktowanie. Stąd hasło pojawiające się w spocie: #nauczsiereagować.
    Spot uzupełnia pakiet edukacyjny, zawierający treści teoretyczne oraz ćwiczenia do przeprowadzenia w klasie szkolnej. Można w nim zapoznać się między innymi z rozdziałem dotyczącym przejawów mowy nienawiści w intrenecie oraz nierównego traktowana osób z niepełnosprawnościami. Pakiet ten jest narzędziem, z którego mogą samodzielnie skorzystać nauczyciele oraz rodzice. Za warstwę merytoryczną pakietu odpowiadała Bogusława Gontarz.
    Koordynacja projektu: Ludwika Radacka-Majek, Kaja Długosz, Marta Otrębska, Zuzanna Sitek
    Współpraca przy projekcie: Centrum Rozwoju Jump.
    Realizacja: NORTH.FILM
    Scenariusz, reżyseria: Dominik Werner, Rafał Malko
    Szczególne podziękowania dla II Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Gdyni za udostępnienie przestrzeni na nagranie spotu.

Комментарии • 2

  • @MateuszPetkiewicz
    @MateuszPetkiewicz 3 года назад +3

    Bardzo ważny spot!

  • @tokidokipl
    @tokidokipl 3 года назад +16

    Ten filmik pokazuje jak mało trzeba, aby pomóc drugiej osobie. O ile świat będzie piękniejszy, jeżeli takie zachowanie będzie powszechne