Колега. Няколко конструктивни критики. 1. Филтъра трябва да е преди помпата както каза че вече са ти препоръчали да го смениш. Не споменаваш какви радиатори използваш, но ти препоръчвам магнитен филтър който е много по ефективен за топло обменните тела. 2. Използването на инерционен съд с който разделяш системата на два кръга (първичен и вторичен) ще повиши КПД-то на системата ти. Литража на този съд се изчислява според мощността у броя на радиаторите ти. Недостатъка е че ще имаш нижда от две циркулационни помпи. Помпата на първичния кръг не трябва да е голяма тъй като ще движи водата само между топло обменното тяло у инерциония съд. Но за вторичния кръг е препоръчително помпата да бъде ауто регулируема (погледни помпите на ДАБ) да скъпа е, но е много по ефективна при положение че радиаторите достигнат желаната температура у термостатът им ги отреже 3. Препоръчвам ти монтажа на измерители на потока на водата за всеки кръг, по този начин можеш визуално на регулираш потока на водата за всеки радиатор да бъде единакъв. 4. Медните тръби за фреон от климатика до топло обменните тела е нужно да спазват размера си за високото и за ниското налягане. Тоест високото налягане излиза 6мм и 6мм трябва да е до топло обменното тяло за да няма спад в налягането. Също така тръбата за ниско налягане трябва да излиза от горната част на топло обменното тяло за да подсигуриш възврата на фреона в газово състояние.
София 95 квадрата къща на 2 етажа. Външна изолация 10см стиропор и 2рия етаж на тавана има фибран.Термопомпа 18кв с радиатори, като поддържам 35С на водата. Консумацията е около 16кв на ден за последните 10 дни. Температурите навън са горе долу същите като при вас (-5 до +17С)
Хареса ми идеята и реализцията. Моля кажете как се подбират вида на пластинчатия толообменник и мощността на климатика, чието външно тяло използвате! Благодаря!
Здравейте, пластинчатия топлообменник се подбира да отговаря или да е малко по голям, от максималната мощност на отдаване, в режим на отопление на климатика. Мощността на климатика се подбира индивидуалон спрямо това колко квадрата ще отоплявате и колко добре са изолирани помещенията. Имайте в предвид, че мощността обявена на климатика е при положителни температури, така че тя ще намалее наполовина на -5 и повече на -10. Така че е добре да имате запас от мощност.
При изчисленията на цената не взе под предвид нощната тарифа. Иначе аз се отоплявам с 5 климатика, 4 от които работят постоянно, а 5тия само когато се ползва стаята. Имам и няколко неизползвани стаи, коридори и стълбища, които дърпат топлина. Днес ми излезе сметката за октомври - 145лв. За сравенение летните месеци е около 60лв, така че предполагам отоплението ми е струвалооколо 80лв. Къщата е добре изолирана, но изложението не е оптимално - по-голямата част е изток с малки части на север и юг. От запад е калкан, но без да има сграда, която да ме топли от там.
Здравейте, супер ви е разхода, но все пак месеца беше топъл. При мен може би ще е нещо подобно, като се вземе в прдвид и нощната енергия. Отоплявал съм се на климатици и това което не ми харесва е това постоянно духане и шум. Няма нищо по комфортно и равномерно от отопление с радиатори или подово. Температурата е еднаква навсякъде и няма големи разлики от пода до тавана. Но и вашия вариант не е лош, въпреки че ви е стувал повече инвестиция.
@mogaisam така е, но за подовото трябва да е помислено при замаската, а радиаторите трябва да са преоразмерени няколко пъти. Имам радиатори и преди години се отоплявах на газ - в студените месеци трябваше да вдигам температурата на водата до 60 градуса, за да успяват да стоплят стаята. Иначе климатиците не вдигат чак толкова шум при положение, че не ги спирам цял сезон и само поддържат температурата.
При мен разхода е подобен. Макар че все още не съм я пускал тази година. Без буферен съд съм .Датчика ми следи температурата на водата и като му стане студено сам я вдига. Ползвам втора употреба климатик 24 Ка .r407. Изходящата ми вода към радиаторите е 39 градуса и се връща охладена до 34 в студените месеци. Помпата съм я оставил на 2 или 3 степен не мисля че има голямо значение. Същата вода отоплява и бойлер в който винаги имам едни 120 литра вода с температура около 37-8 градуса става за директно къпане. Пак казвам ако към днешни време трябваше да правя подобна система то бих си я взел готова . Нова китайска на Мидея е около 5000 лв без отстъпките и всичко вътре е сметнато заводски и с гаранция. Ентусиазма си струваше преди 5-6 години когато всички тези неща бяха скъпи.
3кВ на основния + 2 кВ на Дайкина може и да направи тези 35С на водата даже и не казва какви са му тополообменниците, ако са китайчета ...да забрави до година за тях с тези обикновенни цедки за помпа, ще се затиснат още тая година на 50%, ще му качи консумацията , ще вдига скорости на помпи и ще се чуди това щщо аджеба взе да харчи толкова много а миналата година бешше добре!!!!?????!!!!!🤔🤔🤔🤔🤔АБЕЕЕЕ НЕКА СЕ БУТА ЧОВЕКА ИМА АМБИЦИЯ АМА БЕЗ ПОЗНАНИЯ!!!!!!
Здравейте, да китайчета са, 7квт, Засега дори не съм пуснал втория климатик , защото няма нужда. Специално за вас ще направя видео след година, с информация за топлообменниците. Не съм професионалист, не твърдя и че знам всичко по темата. За това са и винаги приемам градивна критика.
Разясни малко повече , как по налягане на климатика , което се мени спрямо Т която подържа си го допълнил пък то и с 150 гр......????? Аз съм невеже , но обясни , че ми е интересно, може пък и моя да трябва да го допълня???? Н всеки пластинчат топлообменник има обем и литри отбелязани от производителя, може би от там да си се ориентирал, ама едва ли!!!!!
Здравейте, ще ви кажа как го направих аз, не твърдя че е 100% правилно, но при мен работи. След поставянето на климатика , според мен машината не работеше добре и имаше висок разход. Четох ,че е добре да се дозареди със около 150 гр фреон/на 1 метър над 5тия метър тръба. Така че изчислих ,че трабва да дозаредя около 150 гр. за моята дължина от 6 м. Дозареждането стана с компресор и нагнетяване на фреона. След пускане на машината следих налягането да не надвишава 29 бара на макс. мощност. В крайна сметка дозаредих около 220 гр фреон, с няколко спирания и проверка.
Изглежда много добре системата и сметките са достоверни. Успех за напред
Благодаря ви за позитивния коментар. Бъдете здрави!
интересно видео. трябва още такива!
Благодаря ви, ще има продължение!
Много полезно видео.Благодаря за идеята!
Здравейте, радвам се че съм ви бил полезен. Ако имате някакви въпроси, с радост ще ви отговоря!
Колега. Няколко конструктивни критики.
1. Филтъра трябва да е преди помпата както каза че вече са ти препоръчали да го смениш. Не споменаваш какви радиатори използваш, но ти препоръчвам магнитен филтър който е много по ефективен за топло обменните тела.
2. Използването на инерционен съд с който разделяш системата на два кръга (първичен и вторичен) ще повиши КПД-то на системата ти. Литража на този съд се изчислява според мощността у броя на радиаторите ти. Недостатъка е че ще имаш нижда от две циркулационни помпи. Помпата на първичния кръг не трябва да е голяма тъй като ще движи водата само между топло обменното тяло у инерциония съд. Но за вторичния кръг е препоръчително помпата да бъде ауто регулируема (погледни помпите на ДАБ) да скъпа е, но е много по ефективна при положение че радиаторите достигнат желаната температура у термостатът им ги отреже
3. Препоръчвам ти монтажа на измерители на потока на водата за всеки кръг, по този начин можеш визуално на регулираш потока на водата за всеки радиатор да бъде единакъв.
4. Медните тръби за фреон от климатика до топло обменните тела е нужно да спазват размера си за високото и за ниското налягане. Тоест високото налягане излиза 6мм и 6мм трябва да е до топло обменното тяло за да няма спад в налягането. Също така тръбата за ниско налягане трябва да излиза от горната част на топло обменното тяло за да подсигуриш възврата на фреона в газово състояние.
Чудесни клипове. Поздравления! От един град сме❤
Благодаря, и вашите са много добри, а и тематиките ни са сходни ❤️
София 95 квадрата къща на 2 етажа. Външна изолация 10см стиропор и 2рия етаж на тавана има фибран.Термопомпа 18кв с радиатори, като поддържам 35С на водата. Консумацията е около 16кв на ден за последните 10 дни. Температурите навън са горе долу същите като при вас (-5 до +17С)
Супер ви е консумацията! Благодаря Ви за информацията.
Може ли подробен епизод с частите и схеми. Частта с преработване нанвътрешното тяло ако може също. Благодаря
Здравейте, ще направя подробно видео със всичко необходимо, за тези които искат да си направят сами.
добре се получи
Благодаря Ви! Бъдете здрави!
Колега интересува ме колко киловата са топлообменниците и има ли поставени предостати за високо и ниско налягане
Здравейте, топлообменниците са 7 кв всеки. Няма поставени пресостати за високо и ниско налягане, защото климатика си има вградени такива.
уникално
може би е добра идея да се свърше с серпентината наа бойлера
Здравейте, в момента е включена на слънчевия колектор и скоро ще я превключа на темопомпата!
Хареса ми идеята и реализцията. Моля кажете как се подбират вида на пластинчатия толообменник и мощността на климатика, чието външно тяло използвате! Благодаря!
Здравейте, пластинчатия топлообменник се подбира да отговаря или да е малко по голям, от максималната мощност на отдаване, в режим на отопление на климатика. Мощността на климатика се подбира индивидуалон спрямо това колко квадрата ще отоплявате и колко добре са изолирани помещенията. Имайте в предвид, че мощността обявена на климатика е при положителни температури, така че тя ще намалее наполовина на -5 и повече на -10. Така че е добре да имате запас от мощност.
Здравейте, от каде се купуват тези топлообменици?
Здравейте, аз си закупих от тук: frigocommerce.com/bg/toploobmennici-199
При изчисленията на цената не взе под предвид нощната тарифа. Иначе аз се отоплявам с 5 климатика, 4 от които работят постоянно, а 5тия само когато се ползва стаята. Имам и няколко неизползвани стаи, коридори и стълбища, които дърпат топлина. Днес ми излезе сметката за октомври - 145лв. За сравенение летните месеци е около 60лв, така че предполагам отоплението ми е струвалооколо 80лв. Къщата е добре изолирана, но изложението не е оптимално - по-голямата част е изток с малки части на север и юг. От запад е калкан, но без да има сграда, която да ме топли от там.
Здравейте, супер ви е разхода, но все пак месеца беше топъл. При мен може би ще е нещо подобно, като се вземе в прдвид и нощната енергия. Отоплявал съм се на климатици и това което не ми харесва е това постоянно духане и шум. Няма нищо по комфортно и равномерно от отопление с радиатори или подово. Температурата е еднаква навсякъде и няма големи разлики от пода до тавана. Но и вашия вариант не е лош, въпреки че ви е стувал повече инвестиция.
@mogaisam така е, но за подовото трябва да е помислено при замаската, а радиаторите трябва да са преоразмерени няколко пъти. Имам радиатори и преди години се отоплявах на газ - в студените месеци трябваше да вдигам температурата на водата до 60 градуса, за да успяват да стоплят стаята. Иначе климатиците не вдигат чак толкова шум при положение, че не ги спирам цял сезон и само поддържат температурата.
здравей, когато го оставиш да изстине, колко такта изсвирва и замръзва ли малката тромпета
Не разбирам за какво говорите..
@ kuga pravi defrost kolku stepeni sliza malkata trubicka nee li zamrzva
При мен разхода е подобен. Макар че все още не съм я пускал тази година. Без буферен съд съм .Датчика ми следи температурата на водата и като му стане студено сам я вдига.
Ползвам втора употреба климатик 24 Ка .r407.
Изходящата ми вода към радиаторите е 39 градуса и се връща охладена до 34 в студените месеци. Помпата съм я оставил на 2 или 3 степен не мисля че има голямо значение. Същата вода отоплява и бойлер в който винаги имам едни 120 литра вода с температура около 37-8 градуса става за директно къпане.
Пак казвам ако към днешни време трябваше да правя подобна система то бих си я взел готова . Нова китайска на Мидея е около 5000 лв без отстъпките и всичко вътре е сметнато заводски и с гаранция. Ентусиазма си струваше преди 5-6 години когато всички тези неща бяха скъпи.
Ти вярваш ли му, защото аз НЕ!!!!!!
@gavrailgeorgiev523 защо да не му вярвам като имам подобна система?
Моля разхода за 24ч при : външна -10 / вътрешна ??????
3кВ на основния + 2 кВ на Дайкина може и да направи тези 35С на водата
даже и не казва какви са му тополообменниците, ако са китайчета ...да забрави до година за тях с тези обикновенни цедки за помпа, ще се затиснат още тая година на 50%, ще му качи консумацията , ще вдига скорости на помпи и ще се чуди това щщо аджеба взе да харчи толкова много а миналата година бешше добре!!!!?????!!!!!🤔🤔🤔🤔🤔АБЕЕЕЕ НЕКА СЕ БУТА ЧОВЕКА ИМА АМБИЦИЯ АМА БЕЗ ПОЗНАНИЯ!!!!!!
Здравейте, ще направя видео, щом стане навън толкова студено с подробни данни за разхода!
Здравейте, да китайчета са, 7квт, Засега дори не съм пуснал втория климатик , защото няма нужда. Специално за вас ще направя видео след година, с информация за топлообменниците. Не съм професионалист, не твърдя и че знам всичко по темата. За това са и винаги приемам градивна критика.
Разясни малко повече , как по налягане на климатика , което се мени спрямо Т която подържа си го допълнил пък то и с 150 гр......????? Аз съм невеже , но обясни , че ми е интересно, може пък и моя да трябва да го допълня???? Н всеки пластинчат топлообменник има обем и литри отбелязани от производителя, може би от там да си се ориентирал, ама едва ли!!!!!
Здравейте, ще ви кажа как го направих аз, не твърдя че е 100% правилно, но при мен работи.
След поставянето на климатика , според мен машината не работеше добре и имаше висок разход. Четох ,че е добре да се дозареди със около 150 гр фреон/на 1 метър над 5тия метър тръба. Така че изчислих ,че трабва да дозаредя около 150 гр. за моята дължина от 6 м. Дозареждането стана с компресор и нагнетяване на фреона. След пускане на машината следих налягането да не надвишава 29 бара на макс. мощност. В крайна сметка дозаредих около 220 гр фреон, с няколко спирания и проверка.