Z doświadczenia własnego wiem, a robię właśnie 2 studnię studnie na bardzo trudnym terenie z warstwami gliny, iłu i właśnie kurzawki, że bardzo ważna jest technika pracy szlamówką. Rura oczywiście obciążona na max, mam w tej chwili 250 kg. Woda wypompowana ile tylko s3 da. Szlamówka dociążona 2 sztabkami po 2 kg i krótkie ruchy nad dnem studni. Uderzenie w dno i po krótkiej chwili w gorę na max 5-10 cm. I od nowa. Po ciężarze czuć kiedy ją wyciągać. Powoli ale systematycznie rura schodzi do dołu. Jestem już na 8 metrze, od 3,3 metra przeszkadza mi woda gruntowa. Planiję do wiosny zejść jeszcze chociaż 5 metrów.
@@ampasja przy 13 metrach będzie ok. Potrzebuję studni do podlewania ogrodu, słup wody 10 m w rurze 160 mam daje minimum 200 litrów w najgorszym przypadku wód gruntowych na zasadzie skarbonki
Witam :) Tak wibruje :( I z tego co piszą to powinna ubijać piasek. Ale w moim przypadku nie miałem zbytnio innej możliwości, było za głęboko. Pompa z hydroforem nie dawała rady już na 8 metrze. Ja zajechałem 2 pompy, słabym ogniwem okazała się obudowa piasek a raczej kurzawka robiła w niej dziury. Ale na pomoc przyszedł mocny klej do metalu i pompa jeszcze działa :) Teraz używa pompy głębinowej i nie widzę spadku wydajność. Do kopania studni pompa głebinowa się nie nadaje.
Możesz powiedzieć mi w jakiej mniej więcej lokalizacji masz tą studnię?? Ja planuję wykopać sobie na mazowszu okolice Grójca- Mogielnicy. I nie wiem czego się spodziewać bo wszyscy mi mówią że choc bym kopał 30 m w dół to i tak tu wody miał nie będę.
Podobnie robiłem aj doszedłem do 6,5 m głębokości ale wodę miałem od 1 m od terenu u mnie jest około 600litrów wody przy jednym podejściu ale ogródek mam 100m2 wiec mi starcza teraz szykuje sie na większa studnie...głębsza bo będzie miała 1000m2 do zrobienia ;)
Co to w ogóle jest ta kurzawka ? Jakiś drobny mół ? I to niszczy pompę ? Ciekawi mnie co to takiego, bo nigdy nie kopałem a myślę aby wykopać. Czemu to taki wielki problem ?
Kurzawka (potocznie ruchome piaski) - luźne lub spoiste grunty zachowujące się przy pewnych warunkach (dużym nawodnieniu) w całej swojej masie jak ciecze. Jest to także drobnoziarnisty luźny osad, na przykład piasek lub muł, nasycony wodą pod znacznym ciśnieniem. Kurzawki należą do gruntów o złych parametrach mechanicznych. Jak wyschnie jest jak pył.
@@ampasja dzięki za wyjaśnienie. Zastanawiam się dlaczego słyszę na youtubie od tych co kopią studnie że pojawiła się kurzawka. Jeśli to taki miękki puł , jeśli dobrze zrozumiałem, to wbić w to głębiej rurę to chyba nie ma problemu. Więc nie wiem o co tu chodzi. Taki miękki że do szlamówki nie wchodzi czy co ? Rozumiem twarda glina to jest ciężko to wydobyć ale nie wiem jaki jest problem z kurzawką. Pozdrawiam
Przedstawię mój punktów widzenia:) Bardzo często robią studnię na zasadzie tworzenie naturalnego filtra to znaczy że wbijają rurę z otworami a później kolejną wkładają do sierotka z mniejszymi otworami lub z siatka filtrującą, i wszystko fajnie ale jak natrafią na kurzawkę to zazwyczaj jest tak że ona zapycha całkowicie środek a że zachowuję się jak woda to cały czas nachodzi przez otwory. Można ją próbować wypompowywać ale będzie miała tendencja do zasypywania. Ja miałem filt owinięty siatką studniarska i wyglądało to tak że jak wypompowałem 3 taczki kurzawki to rura poszła może o 5cm. Tak jakby pod ciśnieniem nachodziła od dołu rury.
@@ampasja dzięki za info. Teraz już kumam o co chodzi. To ja myślę tak. Skoro wybierasz a to nachodzi z powrotem i stoisz w miejscu to trzeba zastosować inną technikę. Wlewać wodę od góry z pompy aż będzie pełna i wtedy troszkę podnosić i w dół, no i ciśnienie wypłuka do góry. Widziałem jak gościu wsadził tak 6m rury a z małzera 1000l lał . Super to wyglądało. No ale jak jest woda to tak można próbować. No i rure miał bez dziurek , potem wyciągnął wsadził filter i gitara. Ja kupiłem pompę. Będę "kopać" tak jak się da. Sąsiadka ma studnie to porzyczę wody. Oddam. Może coś pójdzie. A jak nie, to wypożyczę szlamówki i wiertła albo do wiertarki dokręce wiertło i już. Zobaczymy . Pozdrawiam
Przyjacielu, na Ali kupisz sobie za ok 60zł czujnik poziomu wody z sondami i przekaźnikiem który po przekroczeniu zadanego poziomy wyłączy pompę i nie dopuści do tzw. "suchobiegu". Nie musisz stosować programatora. Czujnik przypilnuje, abyś wypompował tyle wody, ile faktyczine możesz.
Dzięki :) Tylko nie wiem czy go potrzebuję, pompa nie zrywa mi lustra wody tylko zaczyna mi w małym stopniu zaciągać powietrze. Już patrzyłem pompa chodziła 4h bo o niej zapomniałem i cały czas woda leciała. Te powietrze widać dopiero jak włożę wąż do wody jak działa pompa to w tedy widać jakieś bąbelki powietrza. Ale jak się coś zmieni no na pewno tak zrobię. Pozdrawiam
Ja bym spróbował włożyć wiertnice i spróbować może jest tam jakieś kamień i blokuje. Albo rury zablokowały się na kołnierzu. Jeszcze bym próbował może coś się ruszy.
To że lustro wody jest na 6 metrach to o niczym nie znaczy. A głebokość miała 12 lub 11 metra. Ale rozumiem że porównuje pan do studni głębinowych wierconych profesjonalne... I tam też bardzo często nawet na znacznej głebokość woda musi być uzdatniana przez specjalnie filtry. A to jest studnia do podlewania i nie widzę potrzeby aby była głębsza.
Bardzo fajny poradnik, pozdrawiam
Dzięki :)
Również pozdrawiam
Z doświadczenia własnego wiem, a robię właśnie 2 studnię studnie na bardzo trudnym terenie z warstwami gliny, iłu i właśnie kurzawki, że bardzo ważna jest technika pracy szlamówką.
Rura oczywiście obciążona na max, mam w tej chwili 250 kg. Woda wypompowana ile tylko s3 da. Szlamówka dociążona 2 sztabkami po 2 kg i krótkie ruchy nad dnem studni. Uderzenie w dno i po krótkiej chwili w gorę na max 5-10 cm. I od nowa. Po ciężarze czuć kiedy ją wyciągać.
Powoli ale systematycznie rura schodzi do dołu.
Jestem już na 8 metrze, od 3,3 metra przeszkadza mi woda gruntowa.
Planiję do wiosny zejść jeszcze chociaż 5 metrów.
Dzięki za podzielenie się wiedzą...
Trzymam kciuki za kolejne 5m :)
I kolejne 5m może :)
Powodzenia
@@ampasja przy 13 metrach będzie ok.
Potrzebuję studni do podlewania ogrodu, słup wody 10 m w rurze 160 mam daje minimum 200 litrów w najgorszym przypadku wód gruntowych na zasadzie skarbonki
Można też spróbować szlamowka z wyjściem na podmywanie i podpiąć kompresor.
Brawo 😊
Dzięki :)
Dobry kawał roboty
Dzięki :)
Jaka dokladnie pompe mebranowa masz ? Nie wibruje ona? Nie powoduje ubijania sie piasku wokol rury? No i czy piasek nie zaciera pompy?
Witam :)
Tak wibruje :(
I z tego co piszą to powinna ubijać piasek.
Ale w moim przypadku nie miałem zbytnio innej możliwości, było za głęboko.
Pompa z hydroforem nie dawała rady już na 8 metrze.
Ja zajechałem 2 pompy, słabym ogniwem okazała się obudowa piasek a raczej kurzawka robiła w niej dziury.
Ale na pomoc przyszedł mocny klej do metalu i pompa jeszcze działa :)
Teraz używa pompy głębinowej i nie widzę spadku wydajność.
Do kopania studni pompa głebinowa się nie nadaje.
Dzięki wielkie za Twój czas
Dzięki :)
Pozdrawiam
@@ampasja będę robił w maju odwiert w Afryce Zachodniej u mnie na działce pozdrawiam z Gambi
Bardzo przydatne wiadomości
Dzięki za miłe słowo :)
Możesz powiedzieć mi w jakiej mniej więcej lokalizacji masz tą studnię?? Ja planuję wykopać sobie na mazowszu okolice Grójca- Mogielnicy. I nie wiem czego się spodziewać bo wszyscy mi mówią że choc bym kopał 30 m w dół to i tak tu wody miał nie będę.
W Łódzkim ale polecam poszukać map z poziomem wód są chyba na gov.pl
U mnie pokazywało na 10m a woda pokazała się na 6m więc nie są super dokładne ale zawsze coś :)
Dziękuję za odpowiedź.❤️
Podobnie robiłem aj doszedłem do 6,5 m głębokości ale wodę miałem od 1 m od terenu u mnie jest około 600litrów wody przy jednym podejściu ale ogródek mam 100m2 wiec mi starcza teraz szykuje sie na większa studnie...głębsza bo będzie miała 1000m2 do zrobienia ;)
To trzymam kciuki za nowy projekt :)
Pozdrawiam
W 1/3 antyporadnik ,ale dobre i to.
Co to w ogóle jest ta kurzawka ? Jakiś drobny mół ? I to niszczy pompę ?
Ciekawi mnie co to takiego, bo nigdy nie kopałem a myślę aby wykopać. Czemu to taki wielki problem ?
Kurzawka (potocznie ruchome piaski) - luźne lub spoiste grunty zachowujące się przy pewnych warunkach (dużym nawodnieniu) w całej swojej masie jak ciecze. Jest to także drobnoziarnisty luźny osad, na przykład piasek lub muł, nasycony wodą pod znacznym ciśnieniem. Kurzawki należą do gruntów o złych parametrach mechanicznych.
Jak wyschnie jest jak pył.
@@ampasja dzięki za wyjaśnienie. Zastanawiam się dlaczego słyszę na youtubie od tych co kopią studnie że pojawiła się kurzawka. Jeśli to taki miękki puł , jeśli dobrze zrozumiałem, to wbić w to głębiej rurę to chyba nie ma problemu. Więc nie wiem o co tu chodzi. Taki miękki że do szlamówki nie wchodzi czy co ?
Rozumiem twarda glina to jest ciężko to wydobyć ale nie wiem jaki jest problem z kurzawką. Pozdrawiam
Przedstawię mój punktów widzenia:)
Bardzo często robią studnię na zasadzie tworzenie naturalnego filtra to znaczy że wbijają rurę z otworami a później kolejną wkładają do sierotka z mniejszymi otworami lub z siatka filtrującą, i wszystko fajnie ale jak natrafią na kurzawkę to zazwyczaj jest tak że ona zapycha całkowicie środek a że zachowuję się jak woda to cały czas nachodzi przez otwory. Można ją próbować wypompowywać ale będzie miała tendencja do zasypywania.
Ja miałem filt owinięty siatką studniarska i wyglądało to tak że jak wypompowałem 3 taczki kurzawki to rura poszła może o 5cm. Tak jakby pod ciśnieniem nachodziła od dołu rury.
@@ampasja dzięki za info.
Teraz już kumam o co chodzi. To ja myślę tak. Skoro wybierasz a to nachodzi z powrotem i stoisz w miejscu to trzeba zastosować inną technikę.
Wlewać wodę od góry z pompy aż będzie pełna i wtedy troszkę podnosić i w dół, no i ciśnienie wypłuka do góry. Widziałem jak gościu wsadził tak 6m rury a z małzera 1000l lał . Super to wyglądało.
No ale jak jest woda to tak można próbować. No i rure miał bez dziurek , potem wyciągnął wsadził filter i gitara.
Ja kupiłem pompę. Będę "kopać" tak jak się da. Sąsiadka ma studnie to porzyczę wody. Oddam.
Może coś pójdzie. A jak nie, to wypożyczę szlamówki i wiertła albo do wiertarki dokręce wiertło i już.
Zobaczymy . Pozdrawiam
Na pewno będzie dobrze :)
Trzeba próbować i się uda.
Pozdrawiam
Przyjacielu, na Ali kupisz sobie za ok 60zł czujnik poziomu wody z sondami i przekaźnikiem który po przekroczeniu zadanego poziomy wyłączy pompę i nie dopuści do tzw. "suchobiegu". Nie musisz stosować programatora. Czujnik przypilnuje, abyś wypompował tyle wody, ile faktyczine możesz.
Dzięki :)
Tylko nie wiem czy go potrzebuję, pompa nie zrywa mi lustra wody tylko zaczyna mi w małym stopniu zaciągać powietrze.
Już patrzyłem pompa chodziła 4h bo o niej zapomniałem i cały czas woda leciała.
Te powietrze widać dopiero jak włożę wąż do wody jak działa pompa to w tedy widać jakieś bąbelki powietrza.
Ale jak się coś zmieni no na pewno tak zrobię.
Pozdrawiam
@@ampasja Jak coś, szukaj po DF-96DK
masz jakiś link jak to wygląda ?
Jestem na 8m i rura mi nie siada obciarzenie ok 200kg
A masz wodę?
I jaki masz urobek :)
Piasek czy może coś innego?
@@ampasja wody coś jest a pojawił się już żwir
@@ampasja pompuje pompą mębranową i wybieram szlamówką z szlamówki wychodzi ok 3l żwiru
Ja bym spróbował włożyć wiertnice i spróbować może jest tam jakieś kamień i blokuje.
Albo rury zablokowały się na kołnierzu.
Jeszcze bym próbował może coś się ruszy.
@@ampasja wyciągnęłem rure i włożyłem ją spowrotem coś siada ale wyciagnekem Ok 10 taczek piachu i woda jest podskórna i zwir się pojawił dość gruby
No ja wierciłem Ok 11metrow ...I co....śmierdząca niebieska woda
Ja mam 10 metrów +1 metr zasypany żwirem.
U mnie nie śmierdzi ale na pewno ma żelazo :(
Ale to standard.
Do podlewania jest ok.
Witam ponownie ile Twoja pompa pompuje litrów na min?
10l około 20s
Ale to zależy od poziomu wody czym jest niżej lustro wody tym wydajność spada.
To że 6 metrów i lustro wody to noe jest studnia głębinowa, co ty pierdolisz!
To że lustro wody jest na 6 metrach to o niczym nie znaczy.
A głebokość miała 12 lub 11 metra.
Ale rozumiem że porównuje pan do studni głębinowych wierconych profesjonalne...
I tam też bardzo często nawet na znacznej głebokość woda musi być uzdatniana przez specjalnie filtry.
A to jest studnia do podlewania i nie widzę potrzeby aby była głębsza.