Szkoda że ludzi boli że gościu się zna a że wydaje rozporządzenia pracownikowi to dobrze bo robi to z kulturą i szacunkiem, martwi się by nic mu się niekomfortowego nie stało . Jest mądry i wie co robi to niech zarządza. Każdy może iść do szkoły i czerpać po latach z tego korzyści . Można też ćpać i tylko zjebane komentarze pisać które nie mają podparcia naukowego. Szacunek Chłopy . Dobra robota. P.S. Pan Pracownik bardzo ogarnięty i wie co robi a przy okazji wiele się nauczy i pewnie za jakiś czas sam będzie szefem w Swojej firmie. Pozdrawiam Was Panowie 👍🙂
No dokładnie tak jak piszesz, trzeba się w jakiś sposób doświadczeniem podzielić. Chłopak akurat robił to pierwszy raz i bardzo dobrze mu poszło. Wątpię żeby ktoś z komentujących i wyśmiewających tak sobie poradził z tym zadaniem.
Jak byś milion razy podpinał to mogło by ci się raz pomylić - to się nazywa rutyna, człowiek nie myśli tylko podpina. A tego typu studnię na tego typu podłożu można nawet pod budynkiem zrobić i nic się nie stanie. Pozdrawiam eksperta.
W podobny sposób zabijałem słupy z rur w dnie jeziora na kąpielisku. A tym co krytykują bliskość budynku wyjaśnię, że taka lokalizacja na pewno powoduje jakieś tam osuszanie fundamentu czy odwodnienie piwnicy. Na Mazurach w starych chałupach w piwnicach widziałem zainstalowane ręczne pompy. Praktyczne i wygodne zwłaszcza w zimie. Bardzo dobry instruktażowy film.
Osuszanie fundamentu czy odwodnienie piwnicy? Jakieś napewno, ale czy zauważalne to już nie jest takie oczywiste. Żeby "osuszyć fundamenty" czy "odwodnić piwnicę" należało by obniżyć "powierzchnię" wody gruntowej podciąganej kapilarnie poniżej fundamentów/piwnicy. Jeśli woda ze studni będzie pobierana sporadycznie to fundamenty będą "osuszone" sporadycznie (zależy to też od wydajności takiej studni) . A jeśli fundamenty czy piwnica "stoi" w wodzie (gruntowej) to pompa w owej studni musiała by pracować gdy tylko poziom wody gruntowej dosięgnie fundamentów. Lepszym rozwiązaniem jest drenaż wokół budynku (o odpowiedniej wydajności), bo odsącza wodę na całej swej długości (na długości rur drenażowych - na około budynku, jeśli jest poprawnie zrobiony), a taka jedna studnia filtrowa to obniży "powierzchnię wody" najbardziej nad sobą gdy pompa wyłączy się z powodu braku wody do wypompowywania. Najlepiej nie budować budynków na terenach podmokłych (nawet tych okresowo podmokłych np. po roztopach, ulewach) - nie dotyczy oczyszczalni ścieków. Duże studnie np. wodociągów miejskich potrafią "osuszyć teren" w pewnym promieniu od tej "dużej studni". Dziedziną nauki od wód powierzchniowych, przypowierzchniowych czy głębinowych jest hydrologia, hydrologia (dział hydrologii) od wód gruntowych.
Z moich doświadczeń sugeruję jednak zostawiać 1,5 - 2,5 m rury . Zapobiega to zamulaniu odwiertu przez wierzchnią warstwę tzw humusu . Dodatkowo obkopuję na sztych i zasypuję grubym żwirem / średnica + - 1m. Na terenach gliniastych ta rura osłonowa musi sięgać do 1 warstwy wodonośnej. Dodatkowo wodę wypływającą z urobkiem zbieram w wykopie i używam jej w obiegu zamkniętym.
Robimy pierwsze 4 metry dziury dużo szersze niż rura więc i tak te warstwy ziemi się tam później obsypują i mieszają. Za to na koniec staramy się zasypać dziurę samym piachem. Dla wydajności ujęcia i tak największe znaczenie ma warstwa wodonośna w której umieszczony jest filtr - jeśli piach w tej warstwie jest drobny to szału nie będzie. Używanie wody w obiegu zamkniętym w niektórych sytuacjach doprowadzało by do zbyt dużego niszczenia ogrodu a my staramy się aby po wierceniu studni nie było śladu.
@@stepujacybudowlaniec Obieg zamknięty można zrobić (prowizorycznie) choćby z dwóch beczek, z których jedna będzie odstojnikiem a druga źródłem płuczki. Wtedy to dopiero nie będzie śladu. No i zasypując piaskiem, nawet rodzimym, chyba dla źródła nie pomogliście za bardzo. Żwir, to zawsze to jakaś dodatkowa warstwa, jakiś "bąbel" magazynujący wodę na dole, gotową do wydobycia. Nawet, jak szału nie ma z wydajnością 🙂
@@MinSziHo taki bąbel ze żwiru to się robi ale w zupełnie innych sytuacjach i na zupełnie innym gruncie - w piasku nie ma to totalnie sensu bo nie ma z tego żadnych korzyści (zero mierzalnego wzrostu wydajności studni)
Super film. A ujęcie jest bezpieczne dla budynku. Inaczej się to ma jeśli ktoś wkłada ponacinaną rurę bez filtra z siatki lub geowłókniny i pompuje taczki piasku żeby stworzyć mityczną "bańkę wodną". Wtedy można zrobić sobie spore kuku. A tu mamy małą dziurę i filtr przepuszczający tylko wodę i jakiś mega drobny mułek (i to tylko przy pierwszym pompowaniu). pozdrawiam Stefan
najważniejszy jest kierownik operator kamerki idealnie wydaje komendy co mają robić wzorowa praca ekipy nikt się nie wymądrza i burzy tylko wykonuje polecenia super się to ogląda co do samego odwiertu rewelacja poszło jak spłatka super
Teraz robimy tak, że najpierw wiercimy dziurę świdrem w najtwardszej ziemi a później dopiero wkładamy rurę i wypłukujemy piach już z warstwy wodonośnej.
Mam pytanko A jeśli na 3 m jest żwir tak gruby jak paznokcie praktycznie bez piachu mam taki pomysł jak oprócz wody dodać drugi przewód ze sprężonym powietrzem 10 barów a najlepiej by było żmijki obrotową do Karcher do przepychania rur kanalizacyjnych
@@stepujacybudowlaniec za to ty się znasz na wszystkim 🙂 Ej, mam dla ciebie pomysł - weź butelkuj ta wodę i sprzedawaj, albo kurde otwórz uzdrowisko jak w Krynicy. Przecież ta woda taka świetna.
Świetny filmik, podziwiam szefa za stoicki spokój ;) Czemu ujęcie bez rury osłonowej ? I czy nie boicie się wiercić tak blisko fundamentów ? Ze po czasie użytkowania ujęcia może coś spękać, tąpnąć ?
Rura osłonowa blokuje przepływ wody i jest całkowicie zbędna gdy filtr jest już w ziemi. To nie studnia głębinowa, która wypłukuje grunt żebym się miał martwić zapadaniem. Z tego ujęcia nie leci cały czas syf tak jak ze studni głębinowej.
@@Roger_exe różdżkarze to ściema. Po prostu robimy wywiad środowiskowy, pytamy czy są w okolicy jakieś studnie - jeśli nie ma to wody też nie będzie a jeśli są to pytamy na jakiej głębokości jest woda - jeżeli woda jest poniżej pięciu metrów to nie robimy studni.
@@stepujacybudowlaniec Zwróciłem uwagę, że rejestracja ze Stalówki. Później się upewniłem, że te tereny, bo przejrzałem filmiki na Twoim kanale i tam jest Jeziorko Machowskie tzn. filmik
Witam jaką pompę muszę zakupić do takiej dziurki. Wodę mam u siebie prawdo podobnie gdzieś na 30 i więcej metrach. Robiłem metoda tradycyjną czyli ręczna wiertnica i stanąłem na 12m.
@@stepujacybudowlaniecI actually wonder how deep you could go with a method like this. We have mostly silt in my area a very long way down, maybe clay, I am not sure. What is the main limitation here?
@@thehillsidegardener3961 This method works best when drilling in sand that is submerged in water. It will also work in hard ground, but very slowly, and you need an inexhaustible source of water (maybe a loop).
@@stepujacybudowlaniec Oh, yes, I think you definitely need a loop, but it might not be a big deal, even a cheap mud pump can produce quite a lot of pressure - fortunately it has to pump the water down, not up! Of course you need a very long hose as well! We don't seem to have sand, just some poorly permeable clay/silt. Fairly easy to wash and loosen, but not great for providing lots of water ...
To nie jest ani dom ani budynek mieszkalny, to zwykła szopa na narzędzia. Po drugie to ujęcie nie powoduje erozji gleby - nie wypłukuje piasku i można je mieć bezpośrednio pod fundamentami. Tak to wygląda od strony technicznej a jak od strony prawnej to nie wiem.
@@stepujacybudowlaniec jak nie wypłukuje piasku? a ten "muł" i piasek dookoła co leciał z dziury to co jest? wypłukując tak piasek twarzą się małe kawerny. jeżeli filtr jest źle dobrany (za duże oczka) plus za mocna pompa zrobi swoje.
@@danken1906 to nie żaden muł tylko piasek - widać jak to na filmie gdy podkładam rękę pod płuczkę i na ręce zostaje piasek. Tego typu ujęcia są na tych terenach już od 40 - 50 lat i nikomu nic się nigdy nie zapadło.
@@stepujacybudowlaniec Od strony prawnej, wygląda to tak że musisz mieć zgłoszenie wodnoprawne do wód polskich, jest to urządzenie wodne i korzystasz z wód podziemnych
@@stepujacybudowlaniec to znaczy, że to chujnia z grzybnią, pochodzi rok, max dwa i się to zatka, wody nie będzie. Ale spoko wyryjecie wtedy nową dziurę i będzie git. Byle by ktoś tego nie pił, na tak małej głębokości taka woda to szambo.
Najlepiej doprowadzić rudę do ogrzewanego budynku. Wtedy zima nam nie straszna i można wody używać przez cały rok. Jeśli studnia ma być narażona na mróz to samej studni nic się nie stanie bo rura jest elastyczna i może w niej zamarzać woda bez żadnej szkody dla rury. Natomiast należy koniecznie spuścić wodę z pompy (każda pompa hydroforowa ma do tego odpowiednią śrubkę) ponieważ zamarzająca woda rozsadzi pompę - z reguły uszkodzeniu ulegają żeliwne elementy pompy.
Metoda dosyć pracochłonna ale skuteczna jak widać. Widzę że moje okolice ja z pod Nowej Dęby jestem i wiem że nie wszędzie da się takie ujęcie wykonać.
@@stepujacybudowlaniec świetna sprawa, oglądałem inne filmy o studniach i tam się męczyli z wiertłem, tutaj to wygląda o wiele efektywniej. Nic się nie stanie, że tak blisko jest ta studzienka domu? Nie będzie wilgoć wchodziła na mur?🤔
@@segnawierzchowcu8562 nie będzie problemu z wilgocią i nic się nie stanie. Piasek się tak łatwo nie poddaje, taka rurka w ziemi nie robi różnicy. Inni robią pewnie głębsze studnie i do tego pewnie w glinie i kamieniach.
@@stepujacybudowlaniecU mnie jest najpierw 2 m piasku, 2,5 m sinej gliny, 2, 7 m białego piasku z wodą potem już iły torfowe z muszelkami. Do torfu przewierciłem świdrem 200 mm co było bardzo pracochłonne. Pokłady dobrej wody są poniżej 10 m.
@@piotroleszczuk4014 z głębokości większej niż 8 metrów nie zaciągnie pompa, do takich celów robi się studnie głębinowe. Nie robiłem nigdy studni głębinowej więc się nie wypowiem jakby to wyglądało u pana. Ogólnie gdy woda jest głębiej niż 4 metry to moje rozwiązanie nie ma za bardzo sensu - za duży spadek wydajności pompy.
@@stepujacybudowlaniec Pompa zaciągnie gdy zastosuje się dwa zawory zwrotne, osobiście mam zwykły zestaw hydroforowy i pobieram wodę z 16 metrów (wiadomo spadek wydajności zestawu) ale tylko przy dwóch zaworach zwrotnych utrzymujących słup wody w rurze.
@@mcszpaku800 widziałem - gość szukał wody w miejscu gdzie woda jest wszędzie - jednym słowem ściema i oszustwo. Niby na jakiej zasadzie ma to działać?
@@stepujacybudowlaniec wody nie ma wszędzie, chyba że mówimy o mikrokroplach w ziemi, że nie jest sucha to tak, natomiast różdżką szuka się sporych źródeł wody, które się prędko nie skończą. Chyba u siebie nie wiercicie byle gdzie podpadnie studni?
@@mcszpaku800 wiercimy gdzie popadnie bo woda jest wszędzie. Niby jakim cudem miało by jej nie być w niektórych miejscach? Tam jest wszędzie piach a przecież piach przepuszcza wodę więc jakim cudem ma jej wszędzie nie być? Zrobiłem mnóstwo odwiertów i wszystko zależy tylko od wysokości gruntu nad poziom morza. Jeśli grunt jest w jakimś miejscu wyżej niż standardowo to woda po prostu będzie dla mojej sześciometrowej rury zbyt głęboko. Nie wiercimy głębiej bo to już studnia głębinowa jest do tego potrzebna a ja takich studni nie robię. Rzadko się to też zdarza na naszych terenach. Woda u nas jest z reguły miedzy 1 a 4 metry od poziomu gruntu. Z reguły jest to tak, że jak grunt jest na poziomie 152 metrów nad poziom morza to woda jest na głębokości jednego metra a jeśli na 156 metrach nad poziom morza to woda jest na głębokości 4 metrów. Po prostu pod naszymi nogami jest wielkie jezioro o średnicy około 25 kilometrów z małymi wyjątkami. To tak jakby ktoś wielkie jezioro zasypał piaskiem - ta zasypana woda nigdzie nie wsiąka i cały czas tam jest. Mam nadzieję, że wytłumaczyłem? A różdżki to ściema, jak można w takie bajki wierzyć?
@@Neodinni no to po całym dniu w gumowcach na 100% miał byś uszkodzoną skórę poobcieraną w wielu miejscach chyba, że byś miał długie spodnie do tego albo podkolanówki. Co byś wolał długie spodnie czy podkolanówki do krótkich spodni? W gumowcach miał byś do tego wodę z piaskiem. A na drugi dzień te gumowce były by oczywiście mokre w środku od samego rana i jebały by okrutnie. Dalej byś w nich chodził?
@@stepujacybudowlaniec .OK! Rozumiem, niestety kupiłem działkę ,teren GLINIASTY, do wodociągu ok 300 m , plus przebitka pod drogą powiatową. Taniej będzie studnię wybić.
@@stepujacybudowlaniec A co z urobkiem który wypłukaliście? coś ten brak uzupełni ;) Czyli osiadanie gruntu, będzie to widoczne nie po miesiącu, ani dwóch, tylko po latach- poproszę o komentarz :) Pozdrawiam
@@stepujacybudowlaniec Chciałbym jeszcze spytać jaki wydatek ma tego typu studnia, i jakie jest zapotrzebowanie na wodę w tym konkretnym przypadku, nie chce się czepiać ;) Tak z czystej ciekawości.
@@barteczny w zależności od przepuszczalności warstwy wodonośnej - z reguły wydatek wody wynosi między 60 a 80 litrów na minutę dla pompy o wydajności 100 l/min. Jeśli wydatek wody jest niższy to z reguły robię takie samo ujęcie w odległości kilku metrów i łączę je ze sobą.
Witam mam pytanie kiedy będę wiedział żeby zakończyć wiercenie i to jest właściwy punkt do zamontowania filtra ? czy to jest wystarczająca głębokość w jakiej osadzić filtr i zacząć czerpać wodę
Ja z reguły wcześniej wiem na jakiej głębokości jest woda na podstawie innych studni w okolicy albo zbiorników wody. Ogólnie to jeśli się robi pierwszy raz w jakiejś okolicy i nie ma się kompletnie możliwości sprawdzić poziom wód gruntowych to można po prostu wypłukać dziurę i sprawdzić na jakiej głębokości jest woda w rurze. Tylko ta metoda działa pod warunkiem, że poziom wody w róże spadł dość szybko (kilkanaście sekund). Jeśli poziom wody w rurze opada powoli to koniec rury jest w warstwie słabo przepuszczającej wodę i dobrej studni z tego nie będzie. W warstwie słabo przepuszczającej poziom wody w rurze może się utrzymywać powyżej poziomu wód gruntowych przez bardzo długi czas.
Ogolnie to rozumiem ze praca w wodzie itd. Ale zajebiscie ze szef zapewnia buty bhp. Czyli na bosaka a chlopak do pracy przychodzi w swoich starych butach pewnie.
Chcialam zapytać czy zrobiłby pan u mnie na podwórku taka wodę mam studnie ale ona nie stoi na żyle i jest w niej mało wody ale żyła jest bo było sprawdzone proszę o odpowiedź
@@stepujacybudowlaniec mieszkam w łętowni kolo nowej sarzyny zalezalo by mi na wodzie poniewaz mam małe gospodarstwo i wody idzie chciałabym żeby ktoś mi to zrobił będę wdzięczna jeśli się pan odezwie może na tel mój nr 782027208
Chcialam powiedzieć ze ta studnia stoi tylko częścią na żyle była kopana przez mojego św pamięci tatę trochę na pamięć ale kiedyś był różdżkarz i właśnie mówił ze nie całkiem stoi na żyle do tego kiedyś zagadaliśmy do niej i chyba jest ze 4 betonu zamułona a tata mówił ze była na 8 myślałam że jakby w tej zrobił taki wąz może by Pan coś doradzil ?
6m! Z Tej głębokości to się raczej nie nadaje do picia 😅może do podlewania ogródka . 20-25 m i dobra pompa głębinowa np. Polska pompa firmy IBO kosztuje ok.700plz.po badaniu wody w moim odwiercie nadaje się do picia .😊
To jest akurat studnia pod nawodnienie ale ogólnie na naszych terenach w bardzo wielu miejscach woda z tej głębokości jest zdatna do picie i jest bardzo smaczna.
Myślisz, że prąd tak sobie przeskoczy z pompy na kogoś kto stoi obok niej? Raczej ładunek rozejdzie się w gruncie który jest mokry i ma olbrzymią pojemność. Najważniejsze to nie dotykać takiego urządzenia (ja dotykałem i to był błąd ale na szczęście pompa jest sprawna i nie ma przebicia).
czy nie za blisko domu robicie ten "podkop". Wiem, że w zależności ile wody chce sie uciągnąć tym dalej od budynków mieszkalnych trzeba "doić" ale widzę że tu coś koło metra i czy nie będzie to skutkować tym, że fundamenty za kilka lat nie będą osiadać?
Na naszych terenach mamy pokłady piasku a piasku akurat ten filtr nie przepuszcza więc nie ma ryzyka, że zostanie on wypłukany. Nic nie będzie osiadać - ludzie tutaj mają w domach studnie typu "szpic" przez dziesięciolecia i nigdy nic nie osiadło.
@@marekbacawek2363 ok, znalazłem - myślałem, że to odmiana od tyszówki czy coś w tym stylu i źle wpisywałem. Widzę, że jesteście 200 metrów nad poziomem morza a to 50 metrów więcej niż u nas. Nie wiem czy to ma znaczenie ale plusem jest to, że jest u was płasko - nie widzę górek (chyba, że mnie Google oszukuje). Są też w okolicy stawy więc wody gruntowe muszą być dość płytko. Pozostaje jedna kwestia - czy tam jest piach czy glina?
Jaka musi być minimalna wydajność pompy aby uzyskać taki efekt wiercenia wodą???? Dlaczego przynajmniej część tej rury nie można zostawić- np. do wymiany filtra?
Nie wiem jaka jest minimalna wydajność pompy ale ta której używamy ma 800 litrów na minutę i wydaje się być w sam raz chociaż czasami trochę brakuje mocy. Rura zostawiona w ziemi nie przepuszcza wody i obniża sprawność ujęcia, zostawienie jej było by dodatkowym kosztem a nie dawało by żadnych korzyści. Filtra się nie wymienia bo nie ma takiej potrzeby. Kilka razy wyciągałem filtr (gdy był na przykład zbyt długi albo gdy robiłem testy wydajności i próbowałem zwiększyć wydajność ujęcia i montowałem różne filtry) ale wtedy wystarczy wywiercić dziurę na rurze, która idzie do filtra i nie ma większego problemu z jego wyciągnięciem. Dodatkowo rura wystająca z ziemi brzydko by wyglądała. Największy jednak problem to bardzo duży spadek wydajności bo woda do filtra miała by utrudniony dostęp.
@@roberts4764 nie, rurę osłonową wyciągamy a filtr zostaje pod ziemią. Jeśli nie ma tego na filmie to można obejrzeć inne z tej serii. Na końcu filmu powinny być linki.
Ona kosztuje dokładnie tyle samo co prąd, który zużywa pompa aby ją wypompować z ziemi. Czyli metr sześcienny kosztuje w przypadku pompy, która pompuje 92 litry na minutę (jak na moim najnowszym filmie) a zużywa 1,3 kW na godzinę to w ciągu godziny wypompuje nam 92 litry razy 60 minut i 1,3 kW razy 65 groszy co daje 5520 litrów w cenie 0,85 PLN a to z kolei daje nam 0,15 PLN za metr sześcienny. A butelka wody w sklepie kosztuje coś koło dwóch złotych. Czyli za 15 groszy mamy 666 butelek wody. Myślę, że w ogóle się nie opłaca ;)
Jest taka możliwość ale to dość mocno zredukuje wydajność studni. Poza tym taka rura nie jest tania więc dodatkowy, niepotrzebny koszt, który jedyne co robi to obniża wydajność. Właściwie w jakim celu ta rura miała by tam zostać? Filtr z geowłókniny jest wystarczający - dużo dokładniejszy niż nacinana rura bo nie przepuszcza w ogóle piasku.
Zabawa z wypłukiwaniem ziemi w pobliżu fundamentu? Nad tym nie ma żadnej kontroli, efekty takiej zabawy mogą wyjść po kilku latach a budynek zacznie osiadać w tym miejscu. Jeśli mówimy o instruktażu, to raczej jak tego nie robić.
@@stepujacybudowlaniec Oczywiście, że może wypłukać piasek- muł w cieku wodnym. Do tego na około rury ktora została jest otwór po rurze wyjętej, podłoże będzie pracować gdy będzie sie ten otwór zasypywał. Nie obrażam , ale pisał Pan , że nie wie z punktu prawnego a wie z punktu technicznego. Wiedza jest zatem średnia... Studni nie robi się obok budynków. Teksty typu " już się wypłukała" po 20 sekundach😂 Powinna pompować minimum 2 godziny z przerwami 5 minut , 20 pracy. Czy pić można, należy zrobić badania. Wygląd to nie wszystko... Nie robi pan studni blisko domów... tu niby jest jakaś szopa.... więc niby ok, ale ta odległość to trochę amatorka. Co do jakości wody to jest to tak zwana woda podskurna i ma mnustwo zanieczyszczeń i kamienia 😉. Czy ktoś może zachorować po wypiciu? I tak i nie. W dłuższych ilościach picia jest zapewne mniej zdrowa....
@@dlabajeru8459 oczywiście, że piasku nie wypłucze bo ten filtr nie przepuszcza piasku a mułu u nas w warstwie podskórnej nie ma. Po rurze dziura jest zasypywana i nawet jeśli będzie coś osiadać to jednak nie pod fundamentem a nawet jakby to siadało pod fundamentem to jest to zbyt mała powierzchnia. Wiem co piszę bo u nas szpice zabija się w piwnicach od lat siedemdziesiątych i nigdy nic nie osiadło.
@@admin1x1y ja w Krakowie od miesiąca szukam firmy co mi zrobi studnie 30 metrów do 9 tys zł i nie ma chętnych, każdy kręci nosem, ja piernicze co za czasy... Na jakiegoś dziadka nawet trafiłem co mi chciał kręgi wkopywać. Max 15 metrów i 800zł za metr 🙂
To nie jest problem bo z reguły na każdej pompie jest to oznaczone. Problem jest taki, że rutyna potrafi takie cuda stworzyć jak przykręcenie rury nie z tej strony pompy. Człowiek wyłącza myślenie i robi coś bez zastanowienia, na automacie a wtedy o pomyłkę łatwo.
Proponuję namalować strzałki na pompie wlot i wylot dla kogoś kto widzi pompę po raz pierwszy. Film instruktażowy jak nie podłączać pompy a jak podłączać żeby pompowało.
Po pierwsze to nie jest dom tylko stodoła a po drugie nie ma tam żadnego źródła tylko piasek a piasek się w wodzie nie rozpuszcza - pomyliła Ci się sytuacja ze studnią w glinie albo ze studnią głębinową z filtrem z siatki studniarskiej która przepuszcza piasek.
Filtr się nie zamuli i z każdym sezonem będzie działał coraz lepiej (przetestowane) a gruba rura nie przepuszcza wody i jakby jej nie wyciągnąć to filtr by nie działał w ogóle.
Buty szybko gniją od wody a w gumowcach chodzić w taki upał to średnia przyjemność. Zresztą po całym dniu w wodzie w gumowcach niezły gnój. Z kablami trzeba uważać a mokre buty na pewno bezpieczeństwa ci nie zwiększą.
Jaka cena takiej studni?? Myślałem nad wykonaniem takiej studni do podlewania mojego ogródka. Mały ogródek ale własny. Problem jak wodę znaleźć ,czy jest w ogóle i na jakiej głębokości jeśli już by była . Teren po dawnej KWK.
Nie mam doświadczenia w szukaniu wody bo w naszych okolicach jest wszędzie i nie trzeba jej szukać. A wywiercanie studni to koszt 700 złotych. Taka ciekawostka - nawadnianie trawnika zużywa dużo więcej wody niż dom jednorodzinny - czasem w ciągu jednego dnia nawodnienie zużywa więcej wody niż dom jednorodzinny w miesiąc - wszystko zależy od wielkości trawnika.
Jak to jest film instruktażowy, to ja pierdzielę. Nieszczelne połączenia, wąż zasilający porażka, a już hit to odwrotne podłączenie pompy. Całe Rzeszowskie, tak trzymać, prowizora jak talala.
Wiesz jak ktoś ma trochę oleju w głowie to się czegoś nauczy. A jak ktoś ma trochę pojęcia o fizyce to wie, że szczelny wąż zaciągnie całą wodę z baniaka nawet po wyłączeniu pompy jeśli końcówka będzie niżej niż poziom wody w baniaku. No ale oczywiście jak ktoś jest cymbałem to od razu widać po komentarzu.
@@stepujacybudowlaniec Widac, ze male masz pojecie w glinie wody nie ma zgadza sie dlatego trzeba sie przez ta gline przebic zeby dostac sie do warstwy piaskow wodonosnych tak wiec troche pokory koguciku bo wszystkich rozumow nie pozjadales co udowadniasz swoim komentarzem;)
@@michalbury9062 koguciku? Chłopcze my nie wiercimy w glinie wodą więc się uspokój. W glinie można wiercić świdrem bez problemu. Jeszcze raz pozdrawiam i mniej emocji życzę bo to prosta droga do wariatkowa.
Ekologia w wydaniu Polaka. 😞Jedni apelują np o kupowanie zmywarek, bo wody na planecie zaczyna brakować i parę litrów zaoszczędzić można, a drudzy przy pomocy hektolitrów wody dziurki sobie "produkują" na podwórzu i propagują fatalną technologię... Szkoda, że dziś każdy, bez wyjątku może mieć dostęp do sieci. 😞Niektórym, mało odpornym na głupotę powinno się dostęp ograniczać. Ale czego dziś się nie robi dla lansu, polubień, popularności i innych "płytkości"...
Ty byś miał ograniczony dostęp w pierwszej kolejności - dawno nie czytałem takich kretynizmów, które tutaj piszesz. Dziura w ziemi służy do pobierania wód gruntowych i jest to bardzo ekologiczny sposób, dużo bardziej ekologiczny niż pobieranie wody z sieci wodociągowej, która dodatkowo jest uzdatniana, chlorowana i musi być badana. Ta woda, która jest pobierana z takiej studni służy do nawadniania trawnika i wsiąkając w ziemię wraca z powrotem do wód gruntowych i nie zawiera chloru więc nie zanieczyszcza ziemi chlorem.
Zbadać? Wodę podskórną? Po co? Przecież zanim odbierzesz wyniki to jej skład będzie całkiem inny zależnie od tego co się działo w okolicy. Taka woda tylko do podlewania.
@@przemo3651 studnie z którym moja miejscowość oraz Stalowa Wola pobierają wodę są tylko kilka metrów głębsze. Dziesiątki tysięcy ludzi to piją. Kilkadziesiąt lat temu z jeszcze płytszych studni ludzie wodę pili. Oddychasz tym samym powietrze z którego ten deszcz pada i zasila wody gruntowe więc nie wiem czemu miałbyś tego nie pić?
To nie jest studnia która wypłukuje grunt, tam jest filtr który nie przepuszcza piachu więc nie ma obaw o to, że coś się stanie. Gdyby to było na innym gruncie (nie na piasku) to wtedy było by duże ryzyko wypłukania gruntu.
Szkoda że ludzi boli że gościu się zna a że wydaje rozporządzenia pracownikowi to dobrze bo robi to z kulturą i szacunkiem, martwi się by nic mu się niekomfortowego nie stało . Jest mądry i wie co robi to niech zarządza. Każdy może iść do szkoły i czerpać po latach z tego korzyści . Można też ćpać i tylko zjebane komentarze pisać które nie mają podparcia naukowego. Szacunek Chłopy . Dobra robota. P.S. Pan Pracownik bardzo ogarnięty i wie co robi a przy okazji wiele się nauczy i pewnie za jakiś czas sam będzie szefem w Swojej firmie. Pozdrawiam Was Panowie 👍🙂
No dokładnie tak jak piszesz, trzeba się w jakiś sposób doświadczeniem podzielić. Chłopak akurat robił to pierwszy raz i bardzo dobrze mu poszło. Wątpię żeby ktoś z komentujących i wyśmiewających tak sobie poradził z tym zadaniem.
@@stepujacybudowlaniec dokładnie tak.
Szacunek za kulturę. Bardzo fajny film, a wpadka z pompą pouczająca. Zresztą cały film jest niezłą lekcją.
👍
szef złoto bo tłumaczy wszystko fajnie i do tego ma ciekawe patenty. Przy kimś takim można stać się fachowcem i zarabiać dobre pieniądze. Pozdrawiam .
@@jinjin9852 ψωμί
Najbardziej podoba mi się bliskość odwiertu od fundamentów budynku !! Prawie jak czeski film --- sąsiedzi z tym podłączaniem do pompy !!
Jak byś milion razy podpinał to mogło by ci się raz pomylić - to się nazywa rutyna, człowiek nie myśli tylko podpina. A tego typu studnię na tego typu podłożu można nawet pod budynkiem zrobić i nic się nie stanie. Pozdrawiam eksperta.
@@stepujacybudowlaniec Ale ekspert ma rację....ruclips.net/video/8VG_lRzHtYE/видео.html
Widziałem jak niektórzy kopali takie studnie w kotłowni w budynku i nic się nie działo
Gdy fuamenty stoją w wodzie to dobrze dla betonu. Wzrasta jego trwalość i robi się mocnejszy.
a co do tego mają fundamenty? Sam wywierciłem studnie 2m od budynku a póznie podłączyłem pod instalacje domową. pozdrawiam
super film, pozdrawiam
Pozdrawiam
W podobny sposób zabijałem słupy z rur w dnie jeziora na kąpielisku. A tym co krytykują bliskość budynku wyjaśnię, że taka lokalizacja na pewno powoduje jakieś tam osuszanie fundamentu czy odwodnienie piwnicy. Na Mazurach w starych chałupach w piwnicach widziałem zainstalowane ręczne pompy. Praktyczne i wygodne zwłaszcza w zimie. Bardzo dobry instruktażowy film.
Dziękuję za ciekawy komentarz.
Osuszanie fundamentu czy odwodnienie piwnicy? Jakieś napewno, ale czy zauważalne to już nie jest takie oczywiste. Żeby "osuszyć fundamenty" czy "odwodnić piwnicę" należało by obniżyć "powierzchnię" wody gruntowej podciąganej kapilarnie poniżej fundamentów/piwnicy. Jeśli woda ze studni będzie pobierana sporadycznie to fundamenty będą "osuszone" sporadycznie (zależy to też od wydajności takiej studni) . A jeśli fundamenty czy piwnica "stoi" w wodzie (gruntowej) to pompa w owej studni musiała by pracować gdy tylko poziom wody gruntowej dosięgnie fundamentów. Lepszym rozwiązaniem jest drenaż wokół budynku (o odpowiedniej wydajności), bo odsącza wodę na całej swej długości (na długości rur drenażowych - na około budynku, jeśli jest poprawnie zrobiony), a taka jedna studnia filtrowa to obniży "powierzchnię wody" najbardziej nad sobą gdy pompa wyłączy się z powodu braku wody do wypompowywania. Najlepiej nie budować budynków na terenach podmokłych (nawet tych okresowo podmokłych np. po roztopach, ulewach) - nie dotyczy oczyszczalni ścieków. Duże studnie np. wodociągów miejskich potrafią "osuszyć teren" w pewnym promieniu od tej "dużej studni". Dziedziną nauki od wód powierzchniowych, przypowierzchniowych czy głębinowych jest hydrologia, hydrologia (dział hydrologii) od wód gruntowych.
Ale buty tego pana co trxyma rure są eleganckie takie skurkowe pozdrawiam 😁
Pozdrawiam
Mogliście pomalować sprayem plamy na rurach, lepiej byłoby widać jak się zagłębia :-)
Dobry pomysł
Z moich doświadczeń sugeruję jednak zostawiać 1,5 - 2,5 m rury . Zapobiega to zamulaniu odwiertu przez wierzchnią warstwę tzw humusu . Dodatkowo obkopuję na sztych i zasypuję grubym żwirem / średnica + - 1m. Na terenach gliniastych ta rura osłonowa musi sięgać do 1 warstwy wodonośnej. Dodatkowo wodę wypływającą z urobkiem zbieram w wykopie i używam jej w obiegu zamkniętym.
Robimy pierwsze 4 metry dziury dużo szersze niż rura więc i tak te warstwy ziemi się tam później obsypują i mieszają. Za to na koniec staramy się zasypać dziurę samym piachem. Dla wydajności ujęcia i tak największe znaczenie ma warstwa wodonośna w której umieszczony jest filtr - jeśli piach w tej warstwie jest drobny to szału nie będzie. Używanie wody w obiegu zamkniętym w niektórych sytuacjach doprowadzało by do zbyt dużego niszczenia ogrodu a my staramy się aby po wierceniu studni nie było śladu.
@@stepujacybudowlaniec Obieg zamknięty można zrobić (prowizorycznie) choćby z dwóch beczek, z których jedna będzie odstojnikiem a druga źródłem płuczki. Wtedy to dopiero nie będzie śladu. No i zasypując piaskiem, nawet rodzimym, chyba dla źródła nie pomogliście za bardzo. Żwir, to zawsze to jakaś dodatkowa warstwa, jakiś "bąbel" magazynujący wodę na dole, gotową do wydobycia. Nawet, jak szału nie ma z wydajnością 🙂
@@MinSziHo taki bąbel ze żwiru to się robi ale w zupełnie innych sytuacjach i na zupełnie innym gruncie - w piasku nie ma to totalnie sensu bo nie ma z tego żadnych korzyści (zero mierzalnego wzrostu wydajności studni)
Piękna robota.
Dziękuję
Bardzo dobrze robi człowiek uczy od człowieka i tak powinno być
Dziękuję
Super film. A ujęcie jest bezpieczne dla budynku. Inaczej się to ma jeśli ktoś wkłada ponacinaną rurę bez filtra z siatki lub geowłókniny i pompuje taczki piasku żeby stworzyć mityczną "bańkę wodną". Wtedy można zrobić sobie spore kuku. A tu mamy małą dziurę i filtr przepuszczający tylko wodę i jakiś mega drobny mułek (i to tylko przy pierwszym pompowaniu). pozdrawiam Stefan
Jeżeli się o czymś nie ma pojęcia, to lepiej się nie odzywać.
@@Ja-nw4xr niby wiesz a się nie stosujesz
najważniejszy jest kierownik operator kamerki idealnie wydaje komendy co mają robić wzorowa praca ekipy nikt się nie wymądrza i burzy tylko wykonuje polecenia super się to ogląda co do samego odwiertu rewelacja poszło jak spłatka super
dziękuję za ciepłe słowa
Super film ,super wykonawcy .
Dziękujemy
Żeby lżej schodziła w dół i bez szarpania warto na początku rury nacięcia zrobić takie ząbki woda nimi wypływa wraz z piaskiem i o wiele lżej 💪
Teraz robimy tak, że najpierw wiercimy dziurę świdrem w najtwardszej ziemi a później dopiero wkładamy rurę i wypłukujemy piach już z warstwy wodonośnej.
Mam pytanko A jeśli na 3 m jest żwir tak gruby jak paznokcie praktycznie bez piachu mam taki pomysł jak oprócz wody dodać drugi przewód ze sprężonym powietrzem 10 barów a najlepiej by było żmijki obrotową do Karcher do przepychania rur kanalizacyjnych
Nagraj film z tej akcji - chętnie obejrzę
Ale dobra robota chciałbym takich mieć fachowców na swojej działce panowie wolne terminy zrobimy ?
Coś tam się znajdzie
Jak już to wystarczy, starczy to jest wiek ;)
Starczy już internetów na dziś
Jaki jest koszt wykonania takiej studni? Prośba o jakieś namiary.
727694292
Ja kocham wiercić studnie. U siebie mamy jedną z hydroforem a druga z pompą abisynka w razie braku prądu. U sąsiada też wywierciłem wspólnie.
To elegancko
Epoka kamienia łupanego .Pozdrawiam.
Widzę, ze nie znasz się ale mimo wszystko postanowiłeś się zbłaźnić
@@stepujacybudowlaniec za to ty się znasz na wszystkim 🙂 Ej, mam dla ciebie pomysł - weź butelkuj ta wodę i sprzedawaj, albo kurde otwórz uzdrowisko jak w Krynicy. Przecież ta woda taka świetna.
@@przemo3651 pomysł to jest pikuś, idź pod budkę z piwem tam jest mnóstwo pomysłów tylko gorzej z realizacją.
Świetny filmik, podziwiam szefa za stoicki spokój ;) Czemu ujęcie bez rury osłonowej ? I czy nie boicie się wiercić tak blisko fundamentów ? Ze po czasie użytkowania ujęcia może coś spękać, tąpnąć ?
Rura osłonowa blokuje przepływ wody i jest całkowicie zbędna gdy filtr jest już w ziemi. To nie studnia głębinowa, która wypłukuje grunt żebym się miał martwić zapadaniem. Z tego ujęcia nie leci cały czas syf tak jak ze studni głębinowej.
@@stepujacybudowlaniec to jeszcze jedno szybkie pytanie. Jak wybieracie miejsce wiercenia ? Korzystacie z różdżkarzy czy w jakiś inny sposób ?
@@Roger_exe różdżkarze to ściema. Po prostu robimy wywiad środowiskowy, pytamy czy są w okolicy jakieś studnie - jeśli nie ma to wody też nie będzie a jeśli są to pytamy na jakiej głębokości jest woda - jeżeli woda jest poniżej pięciu metrów to nie robimy studni.
@@stepujacybudowlaniec dzięki za rzeczową odpowiedz. Pozdrawiam.
@@Roger_exe Różdźkarz to zabobon😁😁😁
W Tarnobrzegu płuczecie, że siarka wchodzi w grę, czy obawa, że do piekła się dobiliście? W piekle też siarką wali.
W Lipie. Tam woda daje siarką okrutnie. Ale nie wszędzie, zależy od warstwy.
@@stepujacybudowlaniec Zwróciłem uwagę, że rejestracja ze Stalówki. Później się upewniłem, że te tereny, bo przejrzałem filmiki na Twoim kanale i tam jest Jeziorko Machowskie tzn. filmik
@@stepujacybudowlaniec W Lipie? Tam ten zielarz coś buduje. Drzewi się nazywa. Pozdro
Witam jaką pompę muszę zakupić do takiej dziurki. Wodę mam u siebie prawdo podobnie gdzieś na 30 i więcej metrach. Robiłem metoda tradycyjną czyli ręczna wiertnica i stanąłem na 12m.
Tak jak mówiłem podczas rozmowy telefonicznej - to nie jest kwestia tylko i wyłącznie pompy. Są jeszcze inne istotne czynniki.
Jaka jest wydajność pompy zasilającej "wiercenie" studni ? i jaką najgłębszą studnie udało się wykonać tą metodą ?
800 l/min i niedawno zrobiliśmy studnię 10 metrów głębokości ale to nie jest żaden limit.
@@stepujacybudowlaniecI actually wonder how deep you could go with a method like this. We have mostly silt in my area a very long way down, maybe clay, I am not sure. What is the main limitation here?
@@thehillsidegardener3961 This method works best when drilling in sand that is submerged in water. It will also work in hard ground, but very slowly, and you need an inexhaustible source of water (maybe a loop).
@@stepujacybudowlaniec Oh, yes, I think you definitely need a loop, but it might not be a big deal, even a cheap mud pump can produce quite a lot of pressure - fortunately it has to pump the water down, not up! Of course you need a very long hose as well! We don't seem to have sand, just some poorly permeable clay/silt. Fairly easy to wash and loosen, but not great for providing lots of water ...
witam, czy ujęcie nie jest zrobione za blisko domu/budynku mieszkalnego ?
pewnie że tak, tylko czekać aż ściany zaczną pękać. Trzeba być idiotą żeby wpaść na taki pomysł.
To nie jest ani dom ani budynek mieszkalny, to zwykła szopa na narzędzia. Po drugie to ujęcie nie powoduje erozji gleby - nie wypłukuje piasku i można je mieć bezpośrednio pod fundamentami. Tak to wygląda od strony technicznej a jak od strony prawnej to nie wiem.
@@stepujacybudowlaniec jak nie wypłukuje piasku? a ten "muł" i piasek dookoła co leciał z dziury to co jest? wypłukując tak piasek twarzą się małe kawerny. jeżeli filtr jest źle dobrany (za duże oczka) plus za mocna pompa zrobi swoje.
@@danken1906 to nie żaden muł tylko piasek - widać jak to na filmie gdy podkładam rękę pod płuczkę i na ręce zostaje piasek. Tego typu ujęcia są na tych terenach już od 40 - 50 lat i nikomu nic się nigdy nie zapadło.
@@stepujacybudowlaniec Od strony prawnej, wygląda to tak że musisz mieć zgłoszenie wodnoprawne do wód polskich, jest to urządzenie wodne i korzystasz z wód podziemnych
Fajans
Co to znaczy?
@@stepujacybudowlaniec to znaczy, że to chujnia z grzybnią, pochodzi rok, max dwa i się to zatka, wody nie będzie. Ale spoko wyryjecie wtedy nową dziurę i będzie git.
Byle by ktoś tego nie pił, na tak małej głębokości taka woda to szambo.
@@przemo3651 chłopie ogarnij się i nie pisz bzdur zwłaszcza jak piłeś
@@stepujacybudowlaniec nie odpisuj jak nie możesz się odnieść merytorycznie.
Czy wykonujecie taki odwiert na Warmii i mazurach w Olsztynie?
Nie
A w Nisku na Podkarpaciu ? 😏 Ile z metra?
Robimy. Ile metrów potrzeba?
Jakie pompy używasz do płukania ?
800 litrów na minutę
@@stepujacybudowlaniec A motopompa 4 suwowa 2" taka popularna z allegro 6,5 KM by dała radę? Niby 600l/min teoretycznie. Pozdrawiam.
@@tomek378 nie wiem, nie próbowałem nigdy. My używamy rur 3"
Chciałbym skorzystać z waszych usług czy to możliwe jest Tadeusz
Oczywiście Bartek
😇👍!SUPER
dziękuję
A co jesli traficie na kamien?
Ostatnio mieliśmy taką sytuację, że w miejscu w którym robiliśmy studnię ktoś zakopał koparką gruz. Zrobiliśmy wtedy studnie w innym miejscu.
ok, ale jak taką studzienkę zabezpieczyć zimą? Pozdrówka
Najlepiej doprowadzić rudę do ogrzewanego budynku. Wtedy zima nam nie straszna i można wody używać przez cały rok. Jeśli studnia ma być narażona na mróz to samej studni nic się nie stanie bo rura jest elastyczna i może w niej zamarzać woda bez żadnej szkody dla rury. Natomiast należy koniecznie spuścić wodę z pompy (każda pompa hydroforowa ma do tego odpowiednią śrubkę) ponieważ zamarzająca woda rozsadzi pompę - z reguły uszkodzeniu ulegają żeliwne elementy pompy.
@@stepujacybudowlaniec ale po co w zimie używac tej wody? Przeciez ona się nadaje tylko do podlewania, taki syf podskórny.
super ^^^&*
Cieszę się, że się podobało
U mnie na głęboko,sci ok metra jest pas kamiennego łupka o grubosci około 80 cm. Jak go przejśc? Czy mozna zamówić wykonanie takiej studni?
A skąd pan jest?
Metoda dosyć pracochłonna ale skuteczna jak widać. Widzę że moje okolice ja z pod Nowej Dęby jestem i wiem że nie wszędzie da się takie ujęcie wykonać.
W tamtych okolicach jeszcze nie robiliśmy.
@@stepujacybudowlaniec w glinie by poszło coś ?
@@Andrerealworld nie
Od początku widać kto jest szefem he he
;)
Fajna robota - na jaka głębokość schodzicie ?
6 metrów
@@stepujacybudowlaniec świetna sprawa, oglądałem inne filmy o studniach i tam się męczyli z wiertłem, tutaj to wygląda o wiele efektywniej. Nic się nie stanie, że tak blisko jest ta studzienka domu? Nie będzie wilgoć wchodziła na mur?🤔
@@segnawierzchowcu8562 nie będzie problemu z wilgocią i nic się nie stanie. Piasek się tak łatwo nie poddaje, taka rurka w ziemi nie robi różnicy. Inni robią pewnie głębsze studnie i do tego pewnie w glinie i kamieniach.
@@stepujacybudowlaniec dobrze wiedzieć, kiedyś zrobię coś podobnego, dzięki, dobra robota ;)
Jeszcze jedno pytanie czy tylko ten pan używa samej wody nie wierci niczym żeby rury wkładać ok dzięki za odpowiedź czekam
Można na początku świdrem wywiercić kilka metrów aż do warstwy wodonośnej. Tak jest nawet szybciej.
@@stepujacybudowlaniec ten pomysł mi się podoba.
@@creativemario101 tak właśnie teraz robimy
Czy przez 2,5- metrowy pokład gliny uda się ta metoda?
W glinie nie ma wody więc nie ma sensu w niej montować filtra.
@@stepujacybudowlaniecU mnie jest najpierw 2 m piasku, 2,5 m sinej gliny, 2, 7 m białego piasku z wodą potem już iły torfowe z muszelkami. Do torfu przewierciłem świdrem 200 mm co było bardzo pracochłonne. Pokłady dobrej wody są poniżej 10 m.
@@piotroleszczuk4014 z głębokości większej niż 8 metrów nie zaciągnie pompa, do takich celów robi się studnie głębinowe. Nie robiłem nigdy studni głębinowej więc się nie wypowiem jakby to wyglądało u pana. Ogólnie gdy woda jest głębiej niż 4 metry to moje rozwiązanie nie ma za bardzo sensu - za duży spadek wydajności pompy.
@@stepujacybudowlaniec Pompa zaciągnie gdy zastosuje się dwa zawory zwrotne, osobiście mam zwykły zestaw hydroforowy i pobieram wodę z 16 metrów (wiadomo spadek wydajności zestawu) ale tylko przy dwóch zaworach zwrotnych utrzymujących słup wody w rurze.
@@dariuszk005 nie wiem jakim cudem jest to możliwe skoro 16 metrów wody to -1,6 atmosfery. Takie podciśnienie tworzy próżnię i woda się gotuje.
Różdżką Pan chodził czy jak miejsce wyznaczyliscie?
A co różdżka by pokazała jak woda jest wszędzie na naszych terenach - nie ma miejsca w którym nie ma wody pod nogami. Zresztą różdżki to oszustwo.
@@stepujacybudowlaniec nie zgodzę się, różdżki nie są oszustwem, chyba kolega nie widział na żywo szukania w ten sposób wody
@@mcszpaku800 widziałem - gość szukał wody w miejscu gdzie woda jest wszędzie - jednym słowem ściema i oszustwo. Niby na jakiej zasadzie ma to działać?
@@stepujacybudowlaniec wody nie ma wszędzie, chyba że mówimy o mikrokroplach w ziemi, że nie jest sucha to tak, natomiast różdżką szuka się sporych źródeł wody, które się prędko nie skończą. Chyba u siebie nie wiercicie byle gdzie podpadnie studni?
@@mcszpaku800 wiercimy gdzie popadnie bo woda jest wszędzie. Niby jakim cudem miało by jej nie być w niektórych miejscach? Tam jest wszędzie piach a przecież piach przepuszcza wodę więc jakim cudem ma jej wszędzie nie być? Zrobiłem mnóstwo odwiertów i wszystko zależy tylko od wysokości gruntu nad poziom morza. Jeśli grunt jest w jakimś miejscu wyżej niż standardowo to woda po prostu będzie dla mojej sześciometrowej rury zbyt głęboko. Nie wiercimy głębiej bo to już studnia głębinowa jest do tego potrzebna a ja takich studni nie robię. Rzadko się to też zdarza na naszych terenach. Woda u nas jest z reguły miedzy 1 a 4 metry od poziomu gruntu. Z reguły jest to tak, że jak grunt jest na poziomie 152 metrów nad poziom morza to woda jest na głębokości jednego metra a jeśli na 156 metrach nad poziom morza to woda jest na głębokości 4 metrów. Po prostu pod naszymi nogami jest wielkie jezioro o średnicy około 25 kilometrów z małymi wyjątkami. To tak jakby ktoś wielkie jezioro zasypał piaskiem - ta zasypana woda nigdzie nie wsiąka i cały czas tam jest. Mam nadzieję, że wytłumaczyłem? A różdżki to ściema, jak można w takie bajki wierzyć?
26:46 proč dáváš sací trubku na výtlak čerpadla!? :-)))
Pomyliłem się, rutyna i przestałem myśleć
@@stepujacybudowlaniec OK :-)
Co wy macie z tym chodzeniem na boso?
Wolał byś chodzić cały dzień w gumowcach albo mokrych butach?
@@stepujacybudowlaniec zdecydowanie wolałbym w gumowcach niż uszkodzić skóre
@@Neodinni no to po całym dniu w gumowcach na 100% miał byś uszkodzoną skórę poobcieraną w wielu miejscach chyba, że byś miał długie spodnie do tego albo podkolanówki. Co byś wolał długie spodnie czy podkolanówki do krótkich spodni? W gumowcach miał byś do tego wodę z piaskiem. A na drugi dzień te gumowce były by oczywiście mokre w środku od samego rana i jebały by okrutnie. Dalej byś w nich chodził?
A na ciężkiej glebie ( glina) to masz Pan sposób na bicie studni?
U nas nie ma takich tematów. Jak jest wierzchnia warstwa dość twarda to używamy świdra. Ale zaraz potem jest piach.
@@stepujacybudowlaniec .OK! Rozumiem, niestety kupiłem działkę ,teren GLINIASTY, do wodociągu ok 300 m , plus przebitka pod drogą powiatową. Taniej będzie studnię wybić.
@@jurekjagu8468 na jakiej głębokości są pokłady wodonośne?
@@stepujacybudowlaniec . Średnio od 17 do 23 m.
Nigdy tego nie robiłem. W glinie można wiercić świdrem bo się nie obsuwa sama. Piasek pod tym względem jest bardzo uciążliwy.
Z czasem róg budynku może się zapaść bo odwiert został zrobiony za blisko.
Nie zapadnie się bo filtr nie przepuszcza piasku.
@@stepujacybudowlaniec A co z urobkiem który wypłukaliście? coś ten brak uzupełni ;) Czyli osiadanie gruntu, będzie to widoczne nie po miesiącu, ani dwóch, tylko po latach- poproszę o komentarz :) Pozdrawiam
@@barteczny to co wypłukaliśmy wrzucamy z powrotem do dziury
@@stepujacybudowlaniec Chciałbym jeszcze spytać jaki wydatek ma tego typu studnia, i jakie jest zapotrzebowanie na wodę w tym konkretnym przypadku, nie chce się czepiać ;) Tak z czystej ciekawości.
@@barteczny w zależności od przepuszczalności warstwy wodonośnej - z reguły wydatek wody wynosi między 60 a 80 litrów na minutę dla pompy o wydajności 100 l/min. Jeśli wydatek wody jest niższy to z reguły robię takie samo ujęcie w odległości kilku metrów i łączę je ze sobą.
Witam mam pytanie kiedy będę wiedział żeby zakończyć wiercenie i to jest właściwy punkt do zamontowania filtra ? czy to jest wystarczająca głębokość w jakiej osadzić filtr i zacząć czerpać wodę
Ja z reguły wcześniej wiem na jakiej głębokości jest woda na podstawie innych studni w okolicy albo zbiorników wody. Ogólnie to jeśli się robi pierwszy raz w jakiejś okolicy i nie ma się kompletnie możliwości sprawdzić poziom wód gruntowych to można po prostu wypłukać dziurę i sprawdzić na jakiej głębokości jest woda w rurze. Tylko ta metoda działa pod warunkiem, że poziom wody w róże spadł dość szybko (kilkanaście sekund). Jeśli poziom wody w rurze opada powoli to koniec rury jest w warstwie słabo przepuszczającej wodę i dobrej studni z tego nie będzie. W warstwie słabo przepuszczającej poziom wody w rurze może się utrzymywać powyżej poziomu wód gruntowych przez bardzo długi czas.
Do nas przywoza specow z hameryki by gazu lupkowego szukali a tu taka Spec grupa z podworka 👌👍💪
Tą metodą gazu nie znajdziesz
Ogolnie to rozumiem ze praca w wodzie itd. Ale zajebiscie ze szef zapewnia buty bhp. Czyli na bosaka a chlopak do pracy przychodzi w swoich starych butach pewnie.
Buty się nie nadają do takiej roboty. Na jachcie też się bez butów chodzi.
Chcialam zapytać czy zrobiłby pan u mnie na podwórku taka wodę mam studnie ale ona nie stoi na żyle i jest w niej mało wody ale żyła jest bo było sprawdzone proszę o odpowiedź
A gdzie pani mieszka?
@@stepujacybudowlaniec mieszkam w łętowni kolo nowej sarzyny zalezalo by mi na wodzie poniewaz mam małe gospodarstwo i wody idzie chciałabym żeby ktoś mi to zrobił będę wdzięczna jeśli się pan odezwie może na tel mój nr 782027208
Chcialam powiedzieć ze ta studnia stoi tylko częścią na żyle była kopana przez mojego św pamięci tatę trochę na pamięć ale kiedyś był różdżkarz i właśnie mówił ze nie całkiem stoi na żyle do tego kiedyś zagadaliśmy do niej i chyba jest ze 4 betonu zamułona a tata mówił ze była na 8 myślałam że jakby w tej zrobił taki wąz może by Pan coś doradzil ?
To było kopane w latach 60 i pobranie chyba nie jest bezpieczne ale myślę że jakby się dostał przez ten muł to woda by była bo kiedyś było jej więcej
@@magorzatagosia9083 Można pogłębić tę istniejącą
Jaką długość i średnicę ma najdłuższa rura (chodzi mi o tą czarną) z której Pan korzysta? W jakim sklepie można zakupić tak długie rury?
Rura ma długość 6 metrów a kupiłem ją w firmie Aqua-pipe w Stalowej Woli. Ale z tego co wiem to nie mają ich zawsze.
Mam identyczna pompę oglądam i myślę jak to kurba u mnie działa. Przecież chłopaki nie mogli się pomylić 😄😄😄😄😄
Ano, rutyna zabija - człowiek wyłącza myślenie i leci schematem.
6m! Z Tej głębokości to się raczej nie nadaje do picia 😅może do podlewania ogródka . 20-25 m i dobra pompa głębinowa np. Polska pompa firmy IBO kosztuje ok.700plz.po badaniu wody w moim odwiercie nadaje się do picia .😊
To jest akurat studnia pod nawodnienie ale ogólnie na naszych terenach w bardzo wielu miejscach woda z tej głębokości jest zdatna do picie i jest bardzo smaczna.
@@stepujacybudowlaniec 👍
Fantazja czy głupota by chodzić na bosaka przy podłączonej pompie
Czasem też może być zasilanie izolowane od ziemi, transformator separacyjny albo zasilanie z inwertera i aku auta.
Myślisz, że prąd tak sobie przeskoczy z pompy na kogoś kto stoi obok niej? Raczej ładunek rozejdzie się w gruncie który jest mokry i ma olbrzymią pojemność. Najważniejsze to nie dotykać takiego urządzenia (ja dotykałem i to był błąd ale na szczęście pompa jest sprawna i nie ma przebicia).
Ile metrów dtudnia
6
A różdżkarz był 😜?
A czy ja wyglądam na idiotę?
W jakim rejoni e wiercicie?
Okolice Stalowej Woli
@@stepujacybudowlaniec O to witam na moich okolicach😀
@@mikitiki8921 witam, również
czy nie za blisko domu robicie ten "podkop". Wiem, że w zależności ile wody chce sie uciągnąć tym dalej od budynków mieszkalnych trzeba "doić" ale widzę że tu coś koło metra i czy nie będzie to skutkować tym, że fundamenty za kilka lat nie będą osiadać?
Na naszych terenach mamy pokłady piasku a piasku akurat ten filtr nie przepuszcza więc nie ma ryzyka, że zostanie on wypłukany. Nic nie będzie osiadać - ludzie tutaj mają w domach studnie typu "szpic" przez dziesięciolecia i nigdy nic nie osiadło.
Ile kosztuje zrobienie takiej studni z pompą z jakimś filtrem w Lubelskim a dokładnie Tyszowce
Mapy Google nie znajdują mi takiej miejscowości.
@@stepujacybudowlaniec woj.Lubelskie Tyszowce
@@marekbacawek2363 ok, znalazłem - myślałem, że to odmiana od tyszówki czy coś w tym stylu i źle wpisywałem. Widzę, że jesteście 200 metrów nad poziomem morza a to 50 metrów więcej niż u nas. Nie wiem czy to ma znaczenie ale plusem jest to, że jest u was płasko - nie widzę górek (chyba, że mnie Google oszukuje). Są też w okolicy stawy więc wody gruntowe muszą być dość płytko. Pozostaje jedna kwestia - czy tam jest piach czy glina?
@@stepujacybudowlaniec Nie mam pojęcia ponieważ w zeszłym roku kupiłem tam działkę,ale wydaję mi się że jest na 1000%piach
@@marekbacawek2363 proszę dzwonić na 727694292 to ustalimy szczegóły
Jaka musi być minimalna wydajność pompy aby uzyskać taki efekt wiercenia wodą????
Dlaczego przynajmniej część tej rury nie można zostawić- np. do wymiany filtra?
Nie wiem jaka jest minimalna wydajność pompy ale ta której używamy ma 800 litrów na minutę i wydaje się być w sam raz chociaż czasami trochę brakuje mocy. Rura zostawiona w ziemi nie przepuszcza wody i obniża sprawność ujęcia, zostawienie jej było by dodatkowym kosztem a nie dawało by żadnych korzyści. Filtra się nie wymienia bo nie ma takiej potrzeby. Kilka razy wyciągałem filtr (gdy był na przykład zbyt długi albo gdy robiłem testy wydajności i próbowałem zwiększyć wydajność ujęcia i montowałem różne filtry) ale wtedy wystarczy wywiercić dziurę na rurze, która idzie do filtra i nie ma większego problemu z jego wyciągnięciem. Dodatkowo rura wystająca z ziemi brzydko by wyglądała. Największy jednak problem to bardzo duży spadek wydajności bo woda do filtra miała by utrudniony dostęp.
@@stepujacybudowlaniec
A z czego jest zrobiony filtr?
@@roberts4764 z geowłókniny
@@stepujacybudowlaniec
To znaczy, że ten ostatni odcinek jest ponacinany i obiwązany kilkoma warstwami agrowłókniny?
@@roberts4764 nie, rurę osłonową wyciągamy a filtr zostaje pod ziemią. Jeśli nie ma tego na filmie to można obejrzeć inne z tej serii. Na końcu filmu powinny być linki.
Wydobywać taką ilość pasku tak blisko fundamentów, kiepski pomysł.
Ta dziura ma tylko 11 centymetrów średnicy i jest później zasypywana
@@stepujacybudowlaniec Ta dziura, którą widać to pikuś, na końcu tej dziury powstaje spora wolna przestrzeń.
@@webman2027 bardzo śmieszne
No dobra a co jak trafi na kamień czy coś innego?
Przesuwamy rurę w bok o parę centymetrów
Czy ta woda nie kosztuje wiecej niz prąd ?
Ona kosztuje dokładnie tyle samo co prąd, który zużywa pompa aby ją wypompować z ziemi. Czyli metr sześcienny kosztuje w przypadku pompy, która pompuje 92 litry na minutę (jak na moim najnowszym filmie) a zużywa 1,3 kW na godzinę to w ciągu godziny wypompuje nam 92 litry razy 60 minut i 1,3 kW razy 65 groszy co daje 5520 litrów w cenie 0,85 PLN a to z kolei daje nam 0,15 PLN za metr sześcienny. A butelka wody w sklepie kosztuje coś koło dwóch złotych. Czyli za 15 groszy mamy 666 butelek wody. Myślę, że w ogóle się nie opłaca ;)
@@stepujacybudowlaniec coś dużo litrów jest w Twoim metrze sześciennym, skoro wyszło 15gr
@@MichalK_Photo W metrze sześciennym jest tysiąc litrów - gdzie popełniłem błąd według ciebie?
@@stepujacybudowlaniec Wszystko się zgadza, przecinek mi się przesunął bo policzyłem 552L :)
Jaki koszt jest takiej studni?
Około 700 PLN.
Cena bardzo przystępna.
@@stepujacybudowlaniec dziękuję bardzo
A czy jest możliwość nawiercenia otworów na czarnych rurach i pozostawienie jej w ziemi jako dodatkowy filtr
Jest taka możliwość ale to dość mocno zredukuje wydajność studni. Poza tym taka rura nie jest tania więc dodatkowy, niepotrzebny koszt, który jedyne co robi to obniża wydajność. Właściwie w jakim celu ta rura miała by tam zostać? Filtr z geowłókniny jest wystarczający - dużo dokładniejszy niż nacinana rura bo nie przepuszcza w ogóle piasku.
@@stepujacybudowlaniec dziękuję za wyjaśnienie super robota
Dzien dobry chcialbym nawiązać kontakt z Panem kierownikiem prac ma ktoś może nr tel do Pana kierownika bardzo proszę dziekuje,
W jakim celu?
Zabawa z wypłukiwaniem ziemi w pobliżu fundamentu? Nad tym nie ma żadnej kontroli, efekty takiej zabawy mogą wyjść po kilku latach a budynek zacznie osiadać w tym miejscu. Jeśli mówimy o instruktażu, to raczej jak tego nie robić.
Wytłumacz jeszcze wszystkim czemu uważasz, że budynek osiądzie - co niby zostanie wypłukane?
@@stepujacybudowlaniec Panie Bartoszu, czemu mam to tłumaczyć. Jak Pan nie rozumie jak to działa to już Pan nie zrozumie.
@@robertchrzanowski3272 jakim cudem mam nie rozumieć jak to działa skoro sam wymyśliłem ten filtr?
@@stepujacybudowlaniec Oczywiście, że może wypłukać piasek- muł w cieku wodnym. Do tego na około rury ktora została jest otwór po rurze wyjętej, podłoże będzie pracować gdy będzie sie ten otwór zasypywał. Nie obrażam , ale pisał Pan , że nie wie z punktu prawnego a wie z punktu technicznego. Wiedza jest zatem średnia... Studni nie robi się obok budynków. Teksty typu " już się wypłukała" po 20 sekundach😂 Powinna pompować minimum 2 godziny z przerwami 5 minut , 20 pracy. Czy pić można, należy zrobić badania. Wygląd to nie wszystko... Nie robi pan studni blisko domów... tu niby jest jakaś szopa.... więc niby ok, ale ta odległość to trochę amatorka. Co do jakości wody to jest to tak zwana woda podskurna i ma mnustwo zanieczyszczeń i kamienia 😉. Czy ktoś może zachorować po wypiciu? I tak i nie. W dłuższych ilościach picia jest zapewne mniej zdrowa....
@@dlabajeru8459 oczywiście, że piasku nie wypłucze bo ten filtr nie przepuszcza piasku a mułu u nas w warstwie podskórnej nie ma. Po rurze dziura jest zasypywana i nawet jeśli będzie coś osiadać to jednak nie pod fundamentem a nawet jakby to siadało pod fundamentem to jest to zbyt mała powierzchnia. Wiem co piszę bo u nas szpice zabija się w piwnicach od lat siedemdziesiątych i nigdy nic nie osiadło.
Przynajmniej tytuł właściwy a nie jak większość błędnie pisze kopanie studni
No tak, kopania to tu za wiele nie ma
@@admin1x1y i studni też nie ma. Ot rura wsadzona kawałek w ziemię, po zimie wody już tu nie będzie bo się zamuli wszystko i zaklei.
@@admin1x1y ja w Krakowie od miesiąca szukam firmy co mi zrobi studnie 30 metrów do 9 tys zł i nie ma chętnych, każdy kręci nosem, ja piernicze co za czasy...
Na jakiegoś dziadka nawet trafiłem co mi chciał kręgi wkopywać. Max 15 metrów i 800zł za metr 🙂
Koszt takiej studni ?
Zależy skąd pan jest
Szczecin
@@paweanasiak3944 nie robimy w Szczecinie
Tak szukaja bursztynu :)
Ale po co im studnia do szukania bursztynu? Nie lepiej zasysać wodę z piachem i puszczać na jakieś sita?
Dziwi mni dlaczego tak blisko domu wiercisz skoro masz tyle miejsca na podwórku?
bo chyba nie dlatego, że wiesz, że tam jest żwir?
Nie chciałem wiercić na przejeździe
@@stepujacybudowlaniec 👍
I co cisza ile kosztuje ze wszystkim taka studnia
Sama studnia to jest koszt około 700 PLN. Co pan ma na myśli pisząc "ze wszystkim"? Z nawodnieniem ogrodu?
np panowie strone ssawna pompy trzeba rozpoznac .....
To nie jest problem bo z reguły na każdej pompie jest to oznaczone. Problem jest taki, że rutyna potrafi takie cuda stworzyć jak przykręcenie rury nie z tej strony pompy. Człowiek wyłącza myślenie i robi coś bez zastanowienia, na automacie a wtedy o pomyłkę łatwo.
Proponuję namalować strzałki na pompie wlot i wylot dla kogoś kto widzi pompę po raz pierwszy. Film instruktażowy jak nie podłączać pompy a jak podłączać żeby pompowało.
Nie potrafię wytłumaczyć czemu podpiąłem pompę ze złej strony - robiłem to setki razy wcześniej.
Co byś Ty chodził po wodzie i prosił o szklankę czystej wody do picia gratuluję pomysłu opatetuj swój pomyslik
Dziękuję i pozdrawiam
Tanahnya berpasir. Lunak ya...
Tak
Cena za wywiercenie takiej studni ??
W tym roku już za późno - sezon się skończył
Tylko patrzec jak dom sie zapadnie jak woda wypłucze zrodlo pod domem 😂😂😂
Po pierwsze to nie jest dom tylko stodoła a po drugie nie ma tam żadnego źródła tylko piasek a piasek się w wodzie nie rozpuszcza - pomyliła Ci się sytuacja ze studnią w glinie albo ze studnią głębinową z filtrem z siatki studniarskiej która przepuszcza piasek.
A w piwnicy woda po kolana i fundamenty przemoczone
Przecież tam nie ma żadnej piwnicy
widać, że ekipa to robi 1 raz w życiu.....
Dlatego była okazja aby nagrać film ze szkolenia
Filtr szybko zamuli i co ? po co było wyciągać gruba rurę>>.
Filtr się nie zamuli i z każdym sezonem będzie działał coraz lepiej (przetestowane) a gruba rura nie przepuszcza wody i jakby jej nie wyciągnąć to filtr by nie działał w ogóle.
@@stepujacybudowlaniec Zwracam honor i przepraszam .
U mnie ziemia celina i kamulce po 20 kg
Celina to glina? U nas wszędzie piach jak na jakiejś pustyni. Dzięki temu woda jest praktycznie wszędzie dostępna.
No i bedze bajoro że ryby będzie można za chodowac
Coś ci się w głowę stało?
Jak jest glina to juz chyba tak nie idzie
Jak jest glina to wiercimy świdrem albo wcale bo w glinie nie ma wody
Nie wiedza jak pompe podlaczyc !
Wiedzą, podłączali setki pomp wcześniej. Taki błąd nazywa się fachowo rutyną.
Jełopy pompę żle podłączyli popatrzcie na strzałki przód jest ssący
zwykła pomyłka
W piasku jest OK robię to na codzień a jak jest gruby żwir i kamienie temat się kończy
Na naszych terenach ani grubego żwiru ani kamieni nie uświadczysz
Wszystko spoko bo nie trafiliście na kamienie
Ciężko jest trafić na kamienie w miejscu gdzie nie ma kamieni.
Bedziemy....🤣
Rozkręciłeś się z komentarzami
A gdzie zasady BHP! Na boso dookoła woda i kable elektryczne aż się prosi o nieszczęście.
Buty szybko gniją od wody a w gumowcach chodzić w taki upał to średnia przyjemność. Zresztą po całym dniu w wodzie w gumowcach niezły gnój. Z kablami trzeba uważać a mokre buty na pewno bezpieczeństwa ci nie zwiększą.
@@stepujacybudowlaniec Życie masz tylko jedno🥴
@@krzysztofbinkowski4673 przecież tłumaczę ci, że z kablami trzeba bardzo uważać zwłaszcza przy wodzie
@@stepujacybudowlaniec Ty mi nie tłumacz tylko wyciągnij słuszne wnioski bo to podobno "film instruktażowy".
@@krzysztofbinkowski4673 dlatego zawsze ktoś stał przy wtyczce od przedłużacza gdy pompa pracowała
Jaka cena takiej studni?? Myślałem nad wykonaniem takiej studni do podlewania mojego ogródka. Mały ogródek ale własny. Problem jak wodę znaleźć ,czy jest w ogóle i na jakiej głębokości jeśli już by była . Teren po dawnej KWK.
Nie mam doświadczenia w szukaniu wody bo w naszych okolicach jest wszędzie i nie trzeba jej szukać. A wywiercanie studni to koszt 700 złotych. Taka ciekawostka - nawadnianie trawnika zużywa dużo więcej wody niż dom jednorodzinny - czasem w ciągu jednego dnia nawodnienie zużywa więcej wody niż dom jednorodzinny w miesiąc - wszystko zależy od wielkości trawnika.
Jak to jest film instruktażowy, to ja pierdzielę. Nieszczelne połączenia, wąż zasilający porażka, a już hit to odwrotne podłączenie pompy. Całe Rzeszowskie, tak trzymać, prowizora jak talala.
Wiesz jak ktoś ma trochę oleju w głowie to się czegoś nauczy. A jak ktoś ma trochę pojęcia o fizyce to wie, że szczelny wąż zaciągnie całą wodę z baniaka nawet po wyłączeniu pompy jeśli końcówka będzie niżej niż poziom wody w baniaku. No ale oczywiście jak ktoś jest cymbałem to od razu widać po komentarzu.
Tak to se mozna w piasku robic otwor w glinie by sie zes**l
W glinie nie robimy bo niby po co skoro tam nie ma wody? A zesrałeś to się ty w swoim komentarzu. Pozdrawiam i miłego dnia życzę.
@@stepujacybudowlaniec Widac, ze male masz pojecie w glinie wody nie ma zgadza sie dlatego trzeba sie przez ta gline przebic zeby dostac sie do warstwy piaskow wodonosnych tak wiec troche pokory koguciku bo wszystkich rozumow nie pozjadales co udowadniasz swoim komentarzem;)
@@michalbury9062 koguciku? Chłopcze my nie wiercimy w glinie wodą więc się uspokój. W glinie można wiercić świdrem bez problemu. Jeszcze raz pozdrawiam i mniej emocji życzę bo to prosta droga do wariatkowa.
W górach w życiu by takim czymś nie wykopał studni
Jasna sprawa
A w górach jak się robi studnie?
@@ralf7198 Też jestem ciekawy
Chyba nam Piotrek nie powie :)
@@ralf7198 gryzerem do skał
Ludzie od zadań specjalnych ...
:)
Zawór zwrotny na rurę i pompa się zapowietrza nie będzie
Jest zawór zwrotny, obejrzyj sobie ten film to zobaczysz gdzie go montujemy ruclips.net/video/i6tF5C9z-ZU/видео.html
Ekologia w wydaniu Polaka. 😞Jedni apelują np o kupowanie zmywarek, bo wody na planecie zaczyna brakować i parę litrów zaoszczędzić można, a drudzy przy pomocy hektolitrów wody dziurki sobie "produkują" na podwórzu i propagują fatalną technologię... Szkoda, że dziś każdy, bez wyjątku może mieć dostęp do sieci. 😞Niektórym, mało odpornym na głupotę powinno się dostęp ograniczać. Ale czego dziś się nie robi dla lansu, polubień, popularności i innych "płytkości"...
Ty byś miał ograniczony dostęp w pierwszej kolejności - dawno nie czytałem takich kretynizmów, które tutaj piszesz. Dziura w ziemi służy do pobierania wód gruntowych i jest to bardzo ekologiczny sposób, dużo bardziej ekologiczny niż pobieranie wody z sieci wodociągowej, która dodatkowo jest uzdatniana, chlorowana i musi być badana. Ta woda, która jest pobierana z takiej studni służy do nawadniania trawnika i wsiąkając w ziemię wraca z powrotem do wód gruntowych i nie zawiera chloru więc nie zanieczyszcza ziemi chlorem.
Nie stać Was na statyw? Przecież to tania rzecz. Film byłby nie tyle ciekawy co użyteczny.
Ten film był robiony na statycznej kamerze ruclips.net/video/mIxkmRGrWMI/видео.html
Podłączenie pompy 😂 ale janusze
Jakbyś coś robił milion razy to też byś się mógł pomylić Michale
Muszę przyznać że pomyśl fajny i szybki ale wykonanie i sprzęt bardziej ,,PAPUDRACKIEGO,, nie widziałem, nawet powiedział bym że Polskie Janusze🤣🤣🤣🤣🤣
Napisz lepiej jakiego sprzętu ty byś użył i jak byś to wykonał.
Wodę najlepiej zbadać
tak
Zbadać? Wodę podskórną? Po co? Przecież zanim odbierzesz wyniki to jej skład będzie całkiem inny zależnie od tego co się działo w okolicy. Taka woda tylko do podlewania.
@@przemo3651 studnie z którym moja miejscowość oraz Stalowa Wola pobierają wodę są tylko kilka metrów głębsze. Dziesiątki tysięcy ludzi to piją. Kilkadziesiąt lat temu z jeszcze płytszych studni ludzie wodę pili. Oddychasz tym samym powietrze z którego ten deszcz pada i zasila wody gruntowe więc nie wiem czemu miałbyś tego nie pić?
Moim zdaniem,za blisko budynku.
To nie jest studnia która wypłukuje grunt, tam jest filtr który nie przepuszcza piachu więc nie ma obaw o to, że coś się stanie. Gdyby to było na innym gruncie (nie na piasku) to wtedy było by duże ryzyko wypłukania gruntu.