👍 Subskrybuj moreleTV ➡️ morele.tv/subskrybuj Procesory i9, i7, i5 oraz płyta główna z wideo ➡️ morele.tv/Intel-Comet-Lake Intel Core i9 10900K ➡️ morele.tv/Intel-Core-i9-10900K-3-7-GHZ Płyta główna MSI MAG Z490 Tomahawk ➡️ morele.tv/MSI-MAG-Z490-TOMAHAWK Ciekły metal Thermal Grizzly Conductonaut ➡️ morele.tv/Thermal-Grizzly-Pasta Płyty główne Z490 ➡️ morele.tv/Płyty-Głowne
Jak na moim 8700k, po zmianie z i5 4590 który był dużo mniej wydajny wrażenia z gry czasami są całkowicie zepsute. Co ciekawe prawdopodobnie nie wszystkie procki tak mają, w recenzjach nigdy się na to nie natknąłem, tylko na kanale gamers Nexus o tym mówili i nie potrafili tego wytłumaczyć.
Jak ja ci dziekuje za ten komentarz wkońcu sie dowiedziałem jak sie nazywa ten ten problem. Tak mnie to irytuje a mam to zawsze w każdej grze od 3 lat.
Ogulnie to super odcinek tylko chciał bym sprostować 1 albo w sumie 2 sprawy płynnym metalem nie toksycznym jest gal , jest jeszcze rtęć ale rtęć jest toksyczna więc rtęci na 100% się nie stosuje Ale wracając gal sam w sobie zaczyna się topić w około 30 stopniach więc np kulka Galu powolnie stopi się w naszych rękach , jego związki topią się w około 20 stopniach , więc po 1 pasta termo przewodząca nazywana "płynnym metalem" nie może nim być bo by była kawałkiem metalu który musieli byśmy podgrzać żeby uzyskać płynną substancje , tą 2 sprawą jest to że gal bardzo mocno i gwałtownie reaguje z aluminium i dosłownie rozbija struktury aluminium niszcząc je doszczętnie a IHS procesora jest wykonywany w 90% przypadków z aluminium , więc ergo pasty termo przewodzące tak dumnie przez wszystkich nazywane płynnym metalem , nie mogą nim być bo albo była by to rtęć i była by diabelnie toksyczna dla nas albo był by to gal lub jego związki co niszczyło by doszczętnie IHS procesora . Nie mam na celu nic wytykać ani nikogo obrażać a jedynie sprostowanie temat . Pozdrawiam ;-)
Do zaklejenia proponuje urzyć "Pattex Extreme Repair-Tamir" Jest to rodzaj silikonopodobnego kleju który po związaniu robi się bardzo twardy lecz minimalnie dalej jest elastyczny. Jedyne co to trzeba z nim szybko pracować oraz uważać gdyż jest bardzo lepki.
Glownym powodem dla ktorego jest widoczny spadek temperatury nie jest po prostu zmniejsenie odleglosci miedzy DIE a IHS po takim oskalpowaniu. Jakbyś jeszcze delikatnie zdarł powierzchnie DIE na drobnym papierze sciernym to temperatura by byla jeszcze nizsza. CHodzi glownie o to ze tu zostały obcięte bumpery na ktorych przyklejony jest IHS do PCB i to zmniejszylo odleglosc pomiedzy rdzeniem i IHS. Wrazenie jednak robi niesamowite fakt ze tak mocny i wysokotaktowany procesor w 14nm potrafi nawet bez skalpa byc stosunkowo chlodnym.
Na pewno były inne. Dla testu próbowałem takich numerów ze starym prockiem chyba drugiej generacji, przekładałem go chyba z 15 razy i nie puścił, w końcu pękł rdzeń.
Fajnie byłoby zobaczyć twój puls i ciśnienie podczas operacji skalpowania tego procesora XD Widząc tego nożyka i fakt skalpu ręce by mi chyba same latały :d
czy wyniki testow to jedna proba? czy byly przeprowadzane kilka serii a wyniki przedstawione w materiale to srednia? pozdrawiam p.s chyba intel sie nie popisal z obecną generacją
Nie, kilka prób - różnice były tak wysokie, że powtarzałem testy nawet więcej razy niż zwykle. I nie chodzi o to, że intel się nie spisał, po prostu ind ma pewne ograniczenia w stosunku do ciekłego metalu.
Trzeba pamiętać, że po jakichś 2 latach ciekły metal straci swoje właściwości i temperatury będą wyższe. Mam jednak pytanko. Czy zdejmowanie IHS, który jest przylutowany do procesora nie jest łatwiejsze jeśli procesor jest rozgrzany? To samo pytanie dotyczy usuwania tego lutu z rdzenia skalpelem/nożykiem do tapet - czy nie łatwiej by było jakby procek był rozgrzany?
Ind można w bardzo łatwy sposób usunąć ciekłym metalem (rozpuści się bo jest jednym ze skłaników LM - gal ,ind ,cyna) więc nie warto sie meczyc nożykiem i ryzykować uszkodzenie rdzenia .
Ciekawy filmik :) jeszcze szlif czapeczki + dobra pasta i będzie komplet :) Na szczęście mam starego "lutowańca" i temperatury bardzo ok, idle max 30C, gry: do 55C ze zwykłym Fera 3 + Arctic MX4 bez żadnych dodatkowych zabiegów. ruclips.net/video/C0Yoa8wOS40/видео.html
Może jakiś materiał o stutteringu w grach. Sam mam ten problem i próbowałem już chyba wszystkiego. Najgorzej w bf v i ac oddysey. Niby ok 100 fps ale spadki nawet do 20 fps. I7 9700k @4.6GHz + msi 1070ti stock + 16GB 3200MHz cl14. Temperatury max 75 stopni na gpu i cpu. Nie pomaga wyłączenie HPET, nowe sterowniki, reinstall windowsa, przywracanie ustawień fabrycznych w BIOS, wyłączanie niepotrzebnych usług itp. POMOCY !
Wszystko pięknie, ładnie ale pasty termoprzewodzącej czy "cieklego metalu" nie powinno się rozmazywać.... Przy rozmazywaniu pozostają pęcherze powietrza pomiędzy powierzchniami, które są bardzo dobrym izolatorem... Najlepszą metodą jest położenie wałeczka i tylko na samym procesorze. Tzw. voidy mogą zniweczyć całą pracę, a nawet pogorszyć chłodzenie.
Siema, mam pomysł na odcinek, Tytuł: Top 5/10 Tabletów Graficznych dla początkujących Testować tam byścię mogli piórka itd. Myślę że taki film przydałby się jakiejś części osób.
decydujac sie na skalpowanie procka za ponad 3 tys użył bym lepszej chłodnicy np 480mm z wydajnymi wentylatorami np noctua i do tego blok full nickiel dużo lepiej odprowadzi ciepło niż ta efektowna zabawka z rgb której użyłeś, na wierzchu tez ciekły metal (gallium tak to sie chyba nazywa nie wiem czy dobrze napisałem) i mysle ze spokojnie kolejne kilka stopni mniej
@@TekTesters Chyba podeślę mojego ciągle działającego i od 14 lat podkręconego E6750...Ciekawe co on ma w środku... Wygrzewam go BF4 na przykład... 😉 Pasta też z 2007go roku. Taki kamyk w oko "miszczom" pasty co chwila 😀
Ciepły metal ma tą przewagę ,że jest stopniowo stwardnieje i po 2 latach spadają jego właściwości termalne do poziomu luta który jest już na start twordy ,więc jeśli bawić się w skalowanie procesora do i tak trzeba to robić przynajmniej co 2 lata.
nie przesadzaj, nie jest źle. robiliśmy test, gdzie wymieniałem LM po dwóch latach, minimalną degradację można było po temperaturach zauważyć. dużo mniejszą niż zyski temperatur uzyskane tutaj, więc raz na trzy czy cztery lata mogę taki zabieg powtórzyć.
@@TekTesters jest test o tym chyba u Rafała w VBT i troszkę coś innego to pokazało. Tak jak wspomniałem- temperatury i ilości godzin pracy w wysokich temperaturach przekładają się na żywotność. Ps. Ja nie mówię ze to zły zabieg, wręcz przeciwnie, szczególnie jak ktoś chce kręcić mocniej ale wtedy trzeba kontrolować i obserwować w czasie sytuację z temperatura.
@@dzejsonbrodi7392 widzialem ten film i dla mnie porazka degradacja powinna byc max 3stopnie nie wiecej :) z reszta jest duzo tego typu filmikow i roznice sa minimalne
Czemu używacie żyletki do ściągnięcia lutu jest to bardzo niebezpieczne, nie lepiej na lut cpu i ihs zapodać metalliqid poczekać i wszystko ładnie ściągnąć razem z rozpuszczonym lutem?
Ciekawe, kiedyś zdjęcie takiego luta, choćby z Xeona X5690, to trzeba było specjalnie go podgrzewać. Inaczej się nie dało. Czyżby znowu intel przyoszczędził? Tym razem na lucie, zrobionym chyba z kału-cyny.
Intel po prostu wyłączył niektóre backdoory, hardware bugs, i połowę spywaru w swoich procesorach i od razu temperatury spadły. wszyscy spodziewali że będzie bardzo gorąca, a jest jedynie bardzo ciepło
Jakby co to gwarancji zbytnio się nie traci: Intel wspomniał że w wyniku działań na procesorze, gdy ulegnie on spaleniu ma się prawo do jednokrotnej wymiany za ~25$ (przypomnę że nikt nie stwierdzi tego czy spaliliśmy ten procesor czy uległ zniszczeniu sam, więc wszystko działa na gwarancji fabrycznej) więc spokojnie można robić skalpa a później jak coś nie wyjdzie można spróbować go złożyć idealnie i powiedzieć że sam padł ;)
@@stark_2991 Gwarancję fabryczną? nie nie, chyba czegoś nie rozumiesz - oni nie są w stanie stwierdzić czy twój procesor uległ sam uszkodzeniu czy w wyniku twoich działań przez co można skorzystać z gw. fab. zamiast tej drugiej od Intela na "prawo wymiany"
nie skalpowalem nigdy procka ale gdybym to robil to nie kladlbym procka nozkami na niczym bez zabezpieczenia ich w jakis sposob , po odklejeniu ihs wyczyscilbym go benzyna extrakcyjna przy pomocy jakiejs sciereczki , to samo na rdzeniu a nie skrobal i rysowal co paradoksalnie moze i polepszy parametry gdy metal sie styka z blaszka i na koniec wszystko zmontowane na raz , a tego tez bym nie robil, tylko najpierw ihsa przyklei a potem dopiero po wyschnieciu paste dobrze rozprowadzil i na to radiator , a tu wsio naraz paste krople jak leci dal i nara sorry ale nie kupuje tego
Ciekawe który procesor od AMD wyciągnie przyzwoitą wydajność w grach i wskoczy na 5.4 GHz :D I ciekawe jak I9-10900K na 5.4 GHz wypadłby w grach przeciwko AMD.
Podejrzewam, że żaden, prędzej przejdą na 5nm niż wskoczą na 5,4GHz, intel od lat "dopracowuje" swoje 14nm, no chyba, że AMD zatrzyma się na 7nm jak intel na 14 xD.
@@rustusx7417 Zależy co kto woli, jak ktoś chce budżetowe procesory, które będą dobre w kategorii cena/jakość no to jego sprawa, jest na przykład E8400 który kosztuje niecałe 4 złote a wydajność ma taką, że nawet nowe gry odpalają na 5-30 fpsach :D
pod czapką lut na czapce glut XD takie rymy , a tak wgl to gdybym robił coś takiego to dał bym ciekły metal też na ihs w 1 i 2 teście wtedy możliwe że różnica była by jeszcze większa
@@TekTesters najbardziej podzespoły ale kiedyś tvgry wstawiło materiał odnośnie starych czasów, jak się kupowało pirackie "legalne" kooie gier na targach, jak spolszczenia z rosyjskim akcentem były. Mam 24 lata ale lat 90 niestety tak dobrze jak inni nie znam a brdzo mnie ciekawi jak branża IT wtedy wyglądała. Twoje opowieści jak w sklepie ojca pracowałes też świetnie mi się słuchało :)
bo roznica tu juz jest zadna - najwieksza roznica jest przy DIE bo ma mala powierzchnie. Druga kwestia to fakt ze raz osklapowany procesor zostaje juz z LM pod czapka i sie tego nie rusza a chlodzenie czasem trzeba zdjąc i mozna bajzlu sobie narobic ostrego na plycie glownej bo on bardzo dlugo jest plynny.
@@taknie6177 Cyna to nie ciekły metal(i nie jakiś super przewodnik) , trzeba grzać żeby puściła a c.m. nie trzeba poza tym to trzy metale ,odsyłam do filmiku Foresta od gpu jak robił sam .
Tylko, że po dwóch latach ciągłej pracy, ciekły metal straci swoje właściwości. Także lepiej zostawić lut, bo i tak to lepsze, niż wcześniej stosowany glut intela.
zgaduję, że z kwestii praktycznych, zwykła-dobra pasta bardzo nie odstaje i dużo łatwiej usunąć, poza tym ciekły metal reaguje z aluminium i miedzią, więc nie powinien być używany z niektórymi chłodzeniami
Krystian Że z aluminium reaguje to wiem, ale że z miedzią też to nie słyszałem. Kurde mam ciekły metal miedzy prockiem a blokiem wodnym.. myślisz, że powinienem tam zajrzeć ? :D
Czemu lut usuwasz nożem? Ja bym do tego raczej użył gorącego powietrza i plecionki miedzianej. Pomijam fakt że ja robię skalp tylko gdy zastanawiam się czy procesor wymienić teraz, czy może jeszcze poczekać, bo wiadomo że nic obliczeniowa tanieje.
nie wiem jak dla Was, ale dla mnie cały zabieg nie ma sensu. Dajmy sobie to, że możesz skopać proc. Cały zabieg nie jest wart zachodu, bo fabrycznie te procki są już dość mocne dla przeciętnego kowalskiego. ;)
👍 Subskrybuj moreleTV ➡️ morele.tv/subskrybuj
Procesory i9, i7, i5 oraz płyta główna z wideo ➡️ morele.tv/Intel-Comet-Lake
Intel Core i9 10900K ➡️ morele.tv/Intel-Core-i9-10900K-3-7-GHZ
Płyta główna MSI MAG Z490 Tomahawk ➡️ morele.tv/MSI-MAG-Z490-TOMAHAWK
Ciekły metal Thermal Grizzly Conductonaut ➡️ morele.tv/Thermal-Grizzly-Pasta
Płyty główne Z490 ➡️ morele.tv/Płyty-Głowne
Ja to Cię mega szanuje, solidna robota! ;)
dzięki :)
jaki stuttering 1:17
Też to zauważyłem i dlatego zostawiam like pod Twoim komentarzem
Jak na moim 8700k, po zmianie z i5 4590 który był dużo mniej wydajny wrażenia z gry czasami są całkowicie zepsute. Co ciekawe prawdopodobnie nie wszystkie procki tak mają, w recenzjach nigdy się na to nie natknąłem, tylko na kanale gamers Nexus o tym mówili i nie potrafili tego wytłumaczyć.
@@tomaszlis2573 a to nie jest przypadkiem spowodowane brakiem limitu klatek co powoduje ich kolejkowanie?
mam to na co dzień od pół roku
Jak ja ci dziekuje za ten komentarz wkońcu sie dowiedziałem jak sie nazywa ten ten problem. Tak mnie to irytuje a mam to zawsze w każdej grze od 3 lat.
Ogulnie to super odcinek tylko chciał bym sprostować 1 albo w sumie 2 sprawy płynnym metalem nie toksycznym jest gal , jest jeszcze rtęć ale rtęć jest toksyczna więc rtęci na 100% się nie stosuje
Ale wracając gal sam w sobie zaczyna się topić w około 30 stopniach więc np kulka Galu powolnie stopi się w naszych rękach , jego związki topią się w około 20 stopniach , więc po 1 pasta termo przewodząca nazywana "płynnym metalem" nie może nim być bo by była kawałkiem metalu który musieli byśmy podgrzać żeby uzyskać płynną substancje , tą 2 sprawą jest to że gal bardzo mocno i gwałtownie reaguje z aluminium i dosłownie rozbija struktury aluminium niszcząc je doszczętnie a IHS procesora jest wykonywany w 90% przypadków z aluminium , więc ergo pasty termo przewodzące tak dumnie przez wszystkich nazywane płynnym metalem , nie mogą nim być bo albo była by to rtęć i była by diabelnie toksyczna dla nas albo był by to gal lub jego związki co niszczyło by doszczętnie IHS procesora . Nie mam na celu nic wytykać ani nikogo obrażać a jedynie sprostowanie temat . Pozdrawiam ;-)
Do zaklejenia proponuje urzyć "Pattex Extreme Repair-Tamir" Jest to rodzaj silikonopodobnego kleju który po związaniu robi się bardzo twardy lecz minimalnie dalej jest elastyczny. Jedyne co to trzeba z nim szybko pracować oraz uważać gdyż jest bardzo lepki.
Glownym powodem dla ktorego jest widoczny spadek temperatury nie jest po prostu zmniejsenie odleglosci miedzy DIE a IHS po takim oskalpowaniu.
Jakbyś jeszcze delikatnie zdarł powierzchnie DIE na drobnym papierze sciernym to temperatura by byla jeszcze nizsza.
CHodzi glownie o to ze tu zostały obcięte bumpery na ktorych przyklejony jest IHS do PCB i to zmniejszylo odleglosc pomiedzy rdzeniem i IHS.
Wrazenie jednak robi niesamowite fakt ze tak mocny i wysokotaktowany procesor w 14nm potrafi nawet bez skalpa byc stosunkowo chlodnym.
boli mnie jak rysuje rdzeń xD
Jan Nowak hehe kupa, eot
Dobry materiał. Tyle, że właśnie zabrakło lekkiej polerki rdzenia i IHS, ale pewnie przyjdzie na to czas:).
Czy w przeszłości pod czapką nie było lutów "twardych", które puszczały tylko po podgrzaniu?
Na pewno były inne. Dla testu próbowałem takich numerów ze starym prockiem chyba drugiej generacji, przekładałem go chyba z 15 razy i nie puścił, w końcu pękł rdzeń.
Zrobiłem Delid starego pentiuma który był lutowany ale zszedł bardzo łatwo tak jakby lut już nie trzymał i nie trzeba było grzać ihsa.
Spoko filmik :) planuje właśnie kupno takiego zestawu i pytam was jak pasuje ta MB MSI z490 Tomahawk z tym prockiem do kręcenia?
Fajnie byłoby zobaczyć twój puls i ciśnienie podczas operacji skalpowania tego procesora XD Widząc tego nożyka i fakt skalpu ręce by mi chyba same latały :d
Eh nawet porządnego lutu nie potrafią zrobić xD
czy wyniki testow to jedna proba? czy byly przeprowadzane kilka serii a wyniki przedstawione w materiale to srednia? pozdrawiam p.s chyba intel sie nie popisal z obecną generacją
Nie, kilka prób - różnice były tak wysokie, że powtarzałem testy nawet więcej razy niż zwykle. I nie chodzi o to, że intel się nie spisał, po prostu ind ma pewne ograniczenia w stosunku do ciekłego metalu.
Trzeba pamiętać, że po jakichś 2 latach ciekły metal straci swoje właściwości i temperatury będą wyższe. Mam jednak pytanko. Czy zdejmowanie IHS, który jest przylutowany do procesora nie jest łatwiejsze jeśli procesor jest rozgrzany? To samo pytanie dotyczy usuwania tego lutu z rdzenia skalpelem/nożykiem do tapet - czy nie łatwiej by było jakby procek był rozgrzany?
Jak temperatury na sekcji zasilania mobo?
Bardzo dobra robota. Z chęcią zobaczę ile jeszcze da się uszczknąć temperatur po szlifie IHS
dzięki! do tego już jakąś szlifierkę konkretną muszę kupić chyba :)
@@TekTesters Na pewno lepiej kupić szlifierkę niż zetrzeć sobie opuszki palców jak ostatnim razem
@@TekTesters po ostatnim szlifie palce pewnie do dzisiaj cierpią katusze
Nie lepiej było nałożyć chłodzenie na czysty rdzeń bez czapki? (pompka z AIO jest raczej zbyt lekka,aby skruszyć rdzeń).
5:49 to po co jakąś pastę termo zamiast i w tym miejscu dać ciekły metal ?
Nie prościej podgrzać lut na procesorze hotairem i zebrać?? Dlaczego nie sklejasz IHS z prockiem po zaaplikowaniu ciekłego metalu?
Szlifowanie na lustro + ciekły metal ,to jest to 😍
Witam Sado-maso materiał powinien być dostępny od co najmniej 21 roku życia :D
Ind można w bardzo łatwy sposób usunąć ciekłym metalem (rozpuści się bo jest jednym ze skłaników LM - gal ,ind ,cyna) więc nie warto sie meczyc nożykiem i ryzykować uszkodzenie rdzenia .
A co to te Ind?
@@szymonmodzelewski8753 Indium (Ind) pl.wikipedia.org/wiki/Ind
Ciekawy filmik :) jeszcze szlif czapeczki + dobra pasta i będzie komplet :)
Na szczęście mam starego "lutowańca" i temperatury bardzo ok, idle max 30C, gry: do 55C ze zwykłym Fera 3 + Arctic MX4 bez żadnych dodatkowych zabiegów.
ruclips.net/video/C0Yoa8wOS40/видео.html
Ciekawe jaka byłaby różnica gdyby użyć także ciekłego metalu na górze ihsa.
Zabrakło w tym filmie direc die i próby wykręcenia go na 5,5 ghz.
Miło też będzie zobaczyć z tym szlifem IHS'u
PS: Kozak film
Zgadzam się! Direct Die zabrakło do porównania
Direct die robiliśmy niedawno z 8700k, tutaj chodziło o porównanie lut vs ciekły metal. Pozdrawiam
Mam pytanie. Czy jeśli mam przy pamięci ram chipset 110 to moge próbować coś ją podkręcać czy przy tym chipsecie nic nie da się podkręcić??!
Ten chipset obsługuje max 2666 MHz.
Może jakiś materiał o stutteringu w grach. Sam mam ten problem i próbowałem już chyba wszystkiego. Najgorzej w bf v i ac oddysey. Niby ok 100 fps ale spadki nawet do 20 fps. I7 9700k @4.6GHz + msi 1070ti stock + 16GB 3200MHz cl14. Temperatury max 75 stopni na gpu i cpu. Nie pomaga wyłączenie HPET, nowe sterowniki, reinstall windowsa, przywracanie ustawień fabrycznych w BIOS, wyłączanie niepotrzebnych usług itp. POMOCY !
Brawo AMD! Nie dość że Intel daje więcej rdzeni to jeszcze przypomnieli sobie jak się lutuje procesory ;-)
Nooo coś jednak nie dają Więcej Rdzeni
Witam ! Czy usuwanie lutu nie byłoby możliwe poprzez jego podgrzanie i odessanie ?
wreszcie jakiś dobry kanał w reklamach yt
Wszystko pięknie, ładnie ale pasty termoprzewodzącej czy "cieklego metalu" nie powinno się rozmazywać....
Przy rozmazywaniu pozostają pęcherze powietrza pomiędzy powierzchniami, które są bardzo dobrym izolatorem...
Najlepszą metodą jest położenie wałeczka i tylko na samym procesorze.
Tzw. voidy mogą zniweczyć całą pracę, a nawet pogorszyć chłodzenie.
Siema, mam pomysł na odcinek,
Tytuł: Top 5/10 Tabletów Graficznych dla początkujących
Testować tam byścię mogli piórka itd. Myślę że taki film przydałby się jakiejś części osób.
Zanotowane!
Można u ciebie zamówić usługę skalpa 9900k?
Dobry materiał. Dzięki
Dzięki!
Jak to się ma później do wymiany?
Piękna robota , świetny wynik. Czyli w sumie glut lepszy bo się łatwiej zmienia ;-P
decydujac sie na skalpowanie procka za ponad 3 tys użył bym lepszej chłodnicy np 480mm z wydajnymi wentylatorami np noctua i do tego blok full nickiel dużo lepiej odprowadzi ciepło niż ta efektowna zabawka z rgb której użyłeś, na wierzchu tez ciekły metal (gallium tak to sie chyba nazywa nie wiem czy dobrze napisałem) i mysle ze spokojnie kolejne kilka stopni mniej
Ja bym 5.3 Ghz zostawił i niższe napięcie. Daj znać ile stopni zyskasz po polerowaniu ihs, może jeszcze ciekły metal na ihs zamiast pasty?
Ja mam metal na 7700k pod czapka i na czapce. 5.2 Ghz 1.42V AIo corsair. W stresie AidaOlny fpu dobija do 90 *c. W gamingu max 65*c.
Kamil czy skalpel nie jest bardziej precyzyjny niż popularny "tapeciak"?
Fajny film. Pozdro.
Pewnie jest, ale sprawdził się idealnie nożyk. Dzięki, również pozdrawiam 🙂
@@TekTesters Chyba podeślę mojego ciągle działającego i od 14 lat podkręconego E6750...Ciekawe co on ma w środku... Wygrzewam go BF4 na przykład... 😉
Pasta też z 2007go roku. Taki kamyk w oko "miszczom" pasty co chwila 😀
Ciepły metal ma tą przewagę ,że jest stopniowo stwardnieje i po 2 latach spadają jego właściwości termalne do poziomu luta który jest już na start twordy ,więc jeśli bawić się w skalowanie procesora do i tak trzeba to robić przynajmniej co 2 lata.
Do zdjęcia lutu z procesora polecam czyścik z włókna szklanego. Zdecydowanie bezpieczniej ;-)
Nie było wzmianki o trwałości ciekłego metalu po takim zabiegu a ta nie powala jednak, szczególnie gdy mamy solidne OC.
nie przesadzaj, nie jest źle. robiliśmy test, gdzie wymieniałem LM po dwóch latach, minimalną degradację można było po temperaturach zauważyć. dużo mniejszą niż zyski temperatur uzyskane tutaj, więc raz na trzy czy cztery lata mogę taki zabieg powtórzyć.
@@TekTesters jest test o tym chyba u Rafała w VBT i troszkę coś innego to pokazało.
Tak jak wspomniałem- temperatury i ilości godzin pracy w wysokich temperaturach przekładają się na żywotność.
Ps. Ja nie mówię ze to zły zabieg, wręcz przeciwnie, szczególnie jak ktoś chce kręcić mocniej ale wtedy trzeba kontrolować i obserwować w czasie sytuację z temperatura.
@@dzejsonbrodi7392 widzialem ten film i dla mnie porazka degradacja powinna byc max 3stopnie nie wiecej :) z reszta jest duzo tego typu filmikow i roznice sa minimalne
Może jakiś filmik o markach wentylatorów, jaką wybrać. Coś podobnego do tego z pastami co kiedyś był
Czemu używacie żyletki do ściągnięcia lutu jest to bardzo niebezpieczne, nie lepiej na lut cpu i ihs zapodać metalliqid poczekać i wszystko ładnie ściągnąć razem z rozpuszczonym lutem?
Dlaczego na procesor nałożyłeś pastę a nie ciekły metal?
Nie mozna uzyc lutownicy i odsysarki do sciagniecia lutu ??
Ciekawe jak się mają temperatury komputera w akwarium z oleju do temperatur chłodzenia wodnego
super material i bardzo pewna reka;)pozdrawiam..
Dzięki, również pozdrawiam!
Czemu po prostu nie rozlutowałeś starego spoiwa w piecyku lutowniczym?
Supcio filmik pozdrawiam całą ekipe
Dzięki! również pozdrawiamy!
Pozdrawiamy!
Jeżeli bym potrzebował procesora do pracy to dopiero bym robił takie rzeczy, żeby wydłużyć jego żywotność
Ciekawe, kiedyś zdjęcie takiego luta, choćby z Xeona X5690, to trzeba było specjalnie go podgrzewać. Inaczej się nie dało. Czyżby znowu intel przyoszczędził? Tym razem na lucie, zrobionym chyba z kału-cyny.
Intel po prostu wyłączył niektóre backdoory, hardware bugs, i połowę spywaru w swoich procesorach i od razu temperatury spadły.
wszyscy spodziewali że będzie bardzo gorąca, a jest jedynie bardzo ciepło
@@erisium6988 no chyba ty
Jakby co to gwarancji zbytnio się nie traci: Intel wspomniał że w wyniku działań na procesorze, gdy ulegnie on spaleniu ma się prawo do jednokrotnej wymiany za ~25$ (przypomnę że nikt nie stwierdzi tego czy spaliliśmy ten procesor czy uległ zniszczeniu sam, więc wszystko działa na gwarancji fabrycznej) więc spokojnie można robić skalpa a później jak coś nie wyjdzie można spróbować go złożyć idealnie i powiedzieć że sam padł ;)
Najpierw chyba trzeba taką gwarancję wykupić :)
@@stark_2991 Gwarancję fabryczną? nie nie, chyba czegoś nie rozumiesz - oni nie są w stanie stwierdzić czy twój procesor uległ sam uszkodzeniu czy w wyniku twoich działań przez co można skorzystać z gw. fab. zamiast tej drugiej od Intela na "prawo wymiany"
nie skalpowalem nigdy procka ale gdybym to robil to nie kladlbym procka nozkami na niczym bez zabezpieczenia ich w jakis sposob , po odklejeniu ihs wyczyscilbym go benzyna extrakcyjna przy pomocy jakiejs sciereczki , to samo na rdzeniu a nie skrobal i rysowal co paradoksalnie moze i polepszy parametry gdy metal sie styka z blaszka i na koniec wszystko zmontowane na raz , a tego tez bym nie robil, tylko najpierw ihsa przyklei a potem dopiero po wyschnieciu paste dobrze rozprowadzil i na to radiator , a tu wsio naraz paste krople jak leci dal i nara sorry ale nie kupuje tego
Tyle roboty z prockiem A na koniec pasta termoprzewodzaca... 🤪
"zobaczysz nagrasz ten filmik to sprzedaż Procków wzrośnie"
no szkoda że nie zrobiłeś KAmil 3-go testu po szlifie ihs
Będę zamawiał komputer u was częściami i trochę się boję Ponieważ patrząc na opinie coś może być używane albo źle złożone albo coś
Nie musisz się niczego obawiać. ;) Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, śmiało napisz do nas ;)
Może jaka najlepsza konfiguracja do laptopów w różnych przedziałach cenowych. Serduszko Proszę:))
Z chęcią zobaczę
a nie robił czegoś takiego ZMASLO dopiero co?
@@TekTesters są już nowsze cpu i gpu
Ciekawe który procesor od AMD wyciągnie przyzwoitą wydajność w grach i wskoczy na 5.4 GHz :D I ciekawe jak I9-10900K na 5.4 GHz wypadłby w grach przeciwko AMD.
Hmmmm, może porozmawiajmy o stosunku ceny do wydajności, bo tutaj AMD bije na łeb już od kilku lat intela.
Póki co nie, ale 3gen potrafi robić 4.6ghz w dobrej sztuce. I nie żeby coś, ale ta i9 bierze z 300w na takim napięciu xD
Podejrzewam, że żaden, prędzej przejdą na 5nm niż wskoczą na 5,4GHz, intel od lat "dopracowuje" swoje 14nm, no chyba, że AMD zatrzyma się na 7nm jak intel na 14 xD.
@@rustusx7417 Zależy co kto woli, jak ktoś chce budżetowe procesory, które będą dobre w kategorii cena/jakość no to jego sprawa, jest na przykład E8400 który kosztuje niecałe 4 złote a wydajność ma taką, że nawet nowe gry odpalają na 5-30 fpsach :D
Spokojnie, jak Intel przejdzie na 7 nm to też mu zegary spadną poniżej 5 GHz :)
Jakby co wystarczy taka mała kropka tej pasty termoprzewodzącej na procesor to się samo rozplynie jakby co
Pewnie Kamil zaraz co niektórzy napiszą do Ciebie: "proszę sprzedaj mi ten cpu!" :)
Trzeba było jeszcze zrobić test bez IHS'a
pod czapką lut na czapce glut XD takie rymy , a tak wgl to gdybym robił coś takiego to dał bym ciekły metal też na ihs w 1 i 2 teście wtedy możliwe że różnica była by jeszcze większa
Ja to sie boje zmieniać paste termo przewodzącą
nauwa się tylko jedno konkretne pytanie... PO CO?
może następny film ze szlifowania ihs oraz direct die polecam też wyłączenie ht do grania i z wyłączonym ht próbować wyższego napiecia oraz zegarów
Po takich wynikach brałbym się zaraz do roboty. Jesli zaopatrzę sie w 10600K to będzie skalpowany na 100%.
Ale on jest lutowany
Fajne i niebezpieczne
Zrób teraz lapping tego procka, to bedzie polaczenie chyba wszystkiego co sie da zrobic w domu w celu oc
Nożem po rdzeniu .... tak działa co się czepiasz ... oczy bolą
czemu nie podgrzać tego hot air ? mniejsze ryzyko xD
9:24 spytam z ciekawości, w jakim celu dokonywałeś szlifowania już spolerowanego do stanu lustra krzemu?
Jeszcze mógłbyś spróbować dołożyć miedziany ihs
Kamil to umie zmrozić krew w żyłach:)
Sub-Zero 😁
Skoro sa takie roznice w tmp to czemu producenci od razu go nie stosuja?
Zarabisty material
Bardzo dziękujemy. ;)
Świetny materiał
dzięki!
@@TekTesters będą na twoim kanale w niedalekiej przyszłości materiały o retro sprzęcie? Grach?
@@wojny307 pewnie, że będą 🙂 coś konkretnego Cię interesuje?
@@TekTesters najbardziej podzespoły ale kiedyś tvgry wstawiło materiał odnośnie starych czasów, jak się kupowało pirackie "legalne" kooie gier na targach, jak spolszczenia z rosyjskim akcentem były. Mam 24 lata ale lat 90 niestety tak dobrze jak inni nie znam a brdzo mnie ciekawi jak branża IT wtedy wyglądała. Twoje opowieści jak w sklepie ojca pracowałes też świetnie mi się słuchało :)
Nie spłynie to z procesora jak procesor jest montowany pionowo?
warstwa jest bardzo cienka i przy takim docisku nie spłynie bo posiada napiecie powierzchniowe wieksze od wody.
Ciekawi mnie dlaczego między czapkę a chłodnice nie dajesz ciekłego metalu tylko jakąś pastę?
bo roznica tu juz jest zadna - najwieksza roznica jest przy DIE bo ma mala powierzchnie. Druga kwestia to fakt ze raz osklapowany procesor zostaje juz z LM pod czapka i sie tego nie rusza a chlodzenie czasem trzeba zdjąc i mozna bajzlu sobie narobic ostrego na plycie glownej bo on bardzo dlugo jest plynny.
@@fi5h81 długo zostaje płynny, chyba że nie przykryjesz go miedzianym radiatorem #pdk ;)
Może teraz oskalpuj jakiegoś ryzena o ile się da
Da się ale to nie ma sensu, Ryzeny mają seryjnie ciekły metal
@@taknie6177 nie żeby coś ale lut to właśnie ciekły metal xD
*
@@taknie6177 Cyna to nie ciekły metal(i nie jakiś super przewodnik) , trzeba grzać żeby puściła a c.m. nie trzeba poza tym to trzy metale ,odsyłam do filmiku Foresta od gpu jak robił sam .
@@taknie6177 Sam jesteś ciekły metal w Ryzenie. Są normalnie lutowane jak Intele ruclips.net/video/VEUG9d4Mjug/видео.html
A co by się stało, gdyby zamiast pasty termoprzewodzącej użyć też ciekłego metalu?
Jak radiator ma miedzianą powierzchnie chyba spoko, ale aluminium zżera wiec bylaby dziura
Ceramika procesora jak coś a nie kość :) a na drugi raz użyj do tego nitro rozpuszczalnik bez drapania tej ceramiki ;) Pozdrawiam.
Na necie są podstawki do położenia chłodzenia na sam rdzeń procesora 😁
To jeszcze zrób porównanie z DELIDEM i DIRECT DIE
Tylko, że po dwóch latach ciągłej pracy, ciekły metal straci swoje właściwości. Także lepiej zostawić lut, bo i tak to lepsze, niż wcześniej stosowany glut intela.
Glut traci właściwości jeszcze szybciej
Lets go with lapping
Git film
dzięki!
a już chciałem pochwalić a tu widzę ze laminat można było ładniej doczyścić 5:23
Dlaczego między blok a ihs już poszła zwykła pasta ??
zgaduję, że z kwestii praktycznych, zwykła-dobra pasta bardzo nie odstaje i dużo łatwiej usunąć, poza tym ciekły metal reaguje z aluminium i miedzią, więc nie powinien być używany z niektórymi chłodzeniami
Krystian Że z aluminium reaguje to wiem, ale że z miedzią też to nie słyszałem. Kurde mam ciekły metal miedzy prockiem a blokiem wodnym.. myślisz, że powinienem tam zajrzeć ? :D
@@leonidasiii8479 jak zauważysz wzrost temperatur, to tak.
We wszystkich procesorach lut jest taki jak plastelina?
Tak, ind ma taką charakterystykę.
Czyli można skalpować nawet stare procesory?
A jak by tak nie zakładać czapki? 🤔
Czy polecacie ciekły metal między chłodzeniem a procesorem? I czy to w ogóle działa?
Działa ale ciekły metal reaguje z miedzią, więc nie zaleca się go do chłodzeń z taką podstawą
ha ha no nie wierzę, bez silikonu na ihs?
Czemu lut usuwasz nożem? Ja bym do tego raczej użył gorącego powietrza i plecionki miedzianej. Pomijam fakt że ja robię skalp tylko gdy zastanawiam się czy procesor wymienić teraz, czy może jeszcze poczekać, bo wiadomo że nic obliczeniowa tanieje.
materiał byłby lepszy bez "no jak widzicie".
Mów to co masz powiedzieć, bez zrywania tego przerywnikiem. Dzięki temu materiał będzie lepiej odbierany.
Czsemu nie bylo testu bez IHS z jakims Dieguard
Bo nie taki był temat materiału 🙂
nie wiem jak dla Was, ale dla mnie cały zabieg nie ma sensu. Dajmy sobie to, że możesz skopać proc. Cały zabieg nie jest wart zachodu, bo fabrycznie te procki są już dość mocne dla przeciętnego kowalskiego. ;)
Tu nie chodzi o moc, tylko o temperatury. 8-10 stopni różnicy to dużo.
A może test bez czapki? Chłodzenie bezpośrednio na krzem?
roznica 5% max bedzie.