Wszystko o zmiękczaniu wody za pomocą żywic jonowymiennych. Jak działa moduł DEMI w filtrach RO

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 20 окт 2024
  • Wszystko o zmiękczaniu wody za pomocą żywic jonowymiennych. Jak działa moduł DEMI w filtrach RO
    Jeśli masz ochotę, możesz mi postawić wirtualną kawę ;)
    buycoffee.to/po...
    -------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Mój Facebook
    www.facebook.c...
    --------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Oferty biznesowe
    podwodne.swiaty.aqua.test@gmail.com
    ---------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Blog na wodzie pisany. Łukasz Kaczmarek
    wodawakwarium....
    Zacznij wspierać ten kanał, a dostaniesz te bonusy:
    / @podwodneswiaty

Комментарии • 83

  • @ZenonAqua
    @ZenonAqua Год назад +2

    OOO i teraz jak dostane takie pytanie a jest ich sporo odnośnie domowych zmiękczaczy odeśle go do tego filmu ;)

  • @marekdrozdowski85
    @marekdrozdowski85 Год назад +2

    Pozdrowienia dla Doktora i Pana Profesora! 😁😉

    • @lukaszk76
      @lukaszk76 Год назад

      Dziękuję i również pozdrawiam

  • @AgnieszkaKazmierska
    @AgnieszkaKazmierska Год назад +1

    Bardzo lubię filmy we współpracy z dr Łukaszem. Pozdrawiam 😁

  • @arturk3413
    @arturk3413 Год назад

    Super odcinek długo na taki czekałem .Pozdrawiam

  • @dominikminiof1476
    @dominikminiof1476 Год назад

    W końcu znalazłem ten temat ☺️
    Jutro zanoszę wodę z za i z przed zmiękczacza do laboratorium. Zobaczę co wyjdzie.
    Wiem na pewno że GH zbitego do "0" nie mam.

  • @marcinwachcinski1096
    @marcinwachcinski1096 Год назад

    Świetna robota!

  • @monky913
    @monky913 Год назад +1

    Wydaje mi się, ze większość dużych zmiękczaczy z żywica jonowymienna montuje się za bypassem, można skręcić dwa zaworki i wtedy omijamy zmiękczacz. Ja tak wlasnie robię, kiedy robię podmianke to omijam zmiekczacz i wtedy zbijam twardość mieszając te kranówkę z woda RO

  • @romandendek5675
    @romandendek5675 Год назад +1

    Witam. Przeczytałem wszystkie komentarze oraz oglądałem film z dwa razy. Nie wiem dalej czy woda po zmiękczaczu mająca np gh 5, kh 12 a pH 8 nadaje się dla pyszczaków Malawi. Podobne parametry występują w ich naturalnym środowisku. Mam bardzo twarda wodę i chce aby akwarium nie zarastało "kamieniem". Więc mogę taka wodę użyć w akwa czy nie 🤔 jeśli chodzi o pyszczaki. Mam stację oczywiście która regeneruje wyczerpane złoże solanką a potem płucze wszystko. Dziękuję
    Dodam parametry wody po zmiękczaczu:
    Ph- 8
    GH - 3
    KH- 12
    NO3 - 20
    PO4 - 0,2
    K-0
    MG-3
    CA-10
    Dla Pyszczaków chyba ok ale czy po zmiękczaczu zwiększona ilośc jonów sodu nie wpłynie źle na ryby ?

  • @balon88TV
    @balon88TV Год назад +3

    Witam
    Mam zmiekczacz wody i parametry w akwarium z tej wody sa takie
    Ph - 7,6 -8
    Gh - 6
    Kh - 20
    Co mozna zrobic na poprawe tej wody w akwarium.
    Nie chce montowac filtra RO

    • @sawekwenic1967
      @sawekwenic1967 Месяц назад

      Dowiedziałeś się jak to zrobić ? Bo też właśnie montuję zmiękczacz wody w domu

  • @maciexofootball9894
    @maciexofootball9894 Год назад +1

    Bardzo ciekawy film jak zawsze. Oglądam wszystkie! Zabrakło tylko informacji co zrobić ze zmiękczoną wodą w stacji tak by stosować do akwarium oprócz napowietrzania. Ja mam stację zmiękczania ale nie pozbywam się całkowicie twardości tylko ją obniżam tak by zachowane zostały parametry wody do picia. Twardość po stacji wynosi ok. 6 stopni niemieckich. Stacja do zmiękczania wody Aquahome Duo z dodatkowym filtrem
    węglowym (regenerowanym razem ze złożem jonowymiennym). Wodę stosuję do podmian bezpośrednio z kranu. Wszystko wydaje się w porządku. Zauważam że po podmianie rośliny mocno bomblują. Szczególnie jest to widoczne w niedawno założonym (ok. 2 miesiące temu) zbiorniku dla bojownika bez filtracji. Rośliny fajnie rosną (akwarium AQUAEL CLASSIC BOX 40/P D&N - oświetlenie 7W; rośliny: Eleocharis sp. MINI, Ludwigia sp. Super Mini Red, CHRISTMAS MOSS Vesicularia montagnei, Echinodorus magdalensis, Rotala rotundifolia, Lobelia cardinalis Mini). W drugim akwarium 54l z neonkami i gupikami Endlera też stosuję co tydzień wodę do podmian z kranu.

    • @lukaszk76
      @lukaszk76 Год назад +1

      Tu muszę wyjaśnić bo może niezbyt klarownie to wytłumaczyliśmy w filmie. W przypadku domowego zmiękczacza z jonitem regenerowanym solą napowietrzanie nie ma sensu. Tu poprostu pojawi się w wodzie sód Na+, z którym praktycznie nic nie da się zrobić - chyba, żeby przepuścić wodę przez RO ale wtedy po co zmiękczacz? Napowietrzanie ma sens w przypadku stosowania jonitów regenerowanych kwasem (jak np. Zoolek Filtrax kH) ponieważ w takim przypadku wydziela się CO2 jako efekt wtórnej reakcji. Napowietrzanie ma na celu usunięcie tego CO2.

    • @maciexofootball9894
      @maciexofootball9894 Год назад

      @@lukaszk76 Bardzo dziękuję za wyjaśnienia. Ciekawe do jakiego poziomu warto "zamieniać" wapń na sód żeby można było jak najlepiej korzystać z wody na cele: pitne, domowe i do akwarium?

    • @lukaszk76
      @lukaszk76 Год назад

      @@maciexofootball9894 Na to pytanie nie ma prostej odpowiedzi. Po pierwsze w ogóle są to raczej teoretyczne rozważania ponieważ to akurat nie bardzo jest regulowalne. Potrzebowałbym kartki papieru i ołówka aby to wytłumaczyć dokładniej ale generalnie jest tak, że tego typu filtry z żywicą jonowymienną wymieniają praktycznie wszystkie jony np. Ca2+ aż do chwili, kiedy przestają całkowicie działać bo jonit się wyczerpał. Właściwie nie ma stanu pośredniego (dla ścisłości jest ale bardzo krótki). Jedynym sposobem regulacji byłoby ewentualne mieszanie takiej wody z nieuzdatnioną i w ten sposób można by mówić o tym, że tylko część twardości wymieniliśmy na sód. Po drugie należałoby się zastanowić po co coś takiego robić? Bo tego typu filtry mają na celu przede wszystkim zabezpieczyć domowe urządzenia przed wytrącaniem się kamienia. Zamiana tylko części jonów wapnia nie zabezpieczy przed tym zjawiskiem (choć pewnie ograniczy). Z drugiej strony dla akwarysty, jeśli potrzebuje wody z niską zawartością minerałów bo np. hoduje paletki czy inne ryby wymagające takiej wody, to niezależnie od tego czy w wodzie będzie wapń czy sód to i tak słabo. Czyli w takim przypadku raczej rekomendowałbym zastanowienie się nad zakupem filtra ro - nie tylko da lepszy efekt ale też będzie pewnie tańszy w zakupie i eksploatacji. Jeśli natomiast ktoś hoduje ryby o przeciwnych wymaganiach (np. afrykańskie pielęgnice) to po co w ogóle zmiękczać?

    • @maciexofootball9894
      @maciexofootball9894 Год назад

      @@lukaszk76 Bardzo dziękuję za odpowiedź. W mojej stacji jest pokrętło regulowania twardości - do mieszania wody zmiękczonej i surowej. Więc nie cała woda płynąca do wylewki baterii np. umywalkowej jest zmiękczana. U mnie twardość końcowa wynosi 6 st. niemieckich (z 20 st.). W instrukcji stacji jest informacja: "w gospodarstwach domowych zaleca się używanie wody o twardości pomiędzy 3 a 6 stopni niemieckich". Pytanie w pewnym sensie pozostaje - czy taka woda jest lepsza na cele pitne i do akwarium? Czy nie ma to znaczenia? Bo na cele gospodarstwa bardzo sobie chwalę - brak kamienia na armaturze, do prania i kąpieli jest świetna.

    • @lukaszk76
      @lukaszk76 Год назад +1

      @@maciexofootball9894jak chodzi o zastosowanie takiej wody do picia to pytanie sprowadza się do tego czy lepiej pic sód czy wapń i magnez lub ewentualnie jaka jest optymalna dla ludzi proporcja między nimi. Niestety to pytanie bardziej do lekarza lub może dietetyka a nie chemika. Natomiast jak chodzi o zastosowania akwarystyczne to można spojrzeć na to z tej strony , że w naturalnych wodach słodkich rzadko mamy do czynienia z większymi ilościami sodu. Zazwyczaj dominującym metalem jest wapń a potem magnez. Czasami spotyka się wody z zauważalna domieszka sodu (wydaje mi się że tak jest np w Tanganice - gdzieś czytałem analizy składu chemicznego wód z jezior afrykanskich) ale nadal nie jest to pierwiastek dominujący. Więc wydaje się ze woda po takim domowym filtrze jest dość niepodobna składem chemicznym do wód naturalnych.

  • @MaciejMaciejewski1410
    @MaciejMaciejewski1410 Год назад +1

    Dzięki! Aż dwa razy obejrzałem by choć po części zrozumieć moją sytuację lepiej. Mam zmiękczacz żywicowy regenerowany solą. Woda dokładnie jak opisujesz, GH=0, KH+-10, pH=8,1. Akwarium 160l (moje pierwsze) od prawie roku na takiej wodzie chodzi w sumie bezproblemowo. Od pół roku podczas podmian dodatkowo dodaję preparat pH-, oraz mineralizator. Jedyne co muszę utrzymywać to wysoki poziom natlenienia, czyli bąbelki intensywne cały czas. Próby zmniejszenia, czy przejścia na zafalowanie wody zdecydowanie nie podobały się mieszkańcom. Tak czy inaczej utwierdziłeś mnie w przejściu na RO, tylko pytanie jeśli można. Zestaw RO będzie zamontowany na tej zmiękczonej, nasyconej Na+ wodzie (technicznie dodtkowej rury/wężyka przez dwa piętra nie mam jak zrobić w łatwy sposób), czy na coś szczególnego zwrócić uwagę przy wyborze zestawu, czy dowolny będzie OK?

    • @lukaszk76
      @lukaszk76 Год назад +1

      Myślę, że tu głównym problemem może być niskie ciśnienie (drugie piętro) na wejściu do filtra i w związku z tym jego niska wydajność. W związku z tym wybrałbym filtr z pompą podnoszącą ciśnienie (tzw. booster) lub ewentualnie dokupił taką pompę oddzielnie. To nie jest duży wydatek a znacznie podnosi wydajność zestawu - zwłaszcza w przypadku niskiego ciśnienia w sieci.

  • @dawiddawid9038
    @dawiddawid9038 10 месяцев назад +1

    Film zby techniczny jak dla mnie, cenie Pana jakosc ale tutaj to Pan troche przesadzil z ta chemia😅 Panowie co lepiej zwykla kranowka o gh 26 czy zmieczkona o Gh 6 ? Akwarium ogólne ze spora iloscia roslin.

  • @krzysztoflisicki2085
    @krzysztoflisicki2085 Год назад +1

    Bardzo dobry odcinek na ciekawy temat. Osobiście zastanawiam się jaki sens dla akwarystyki ma zakładanie filtrów narurowych na układzie wody użytkowej w domu. Np filtry sznurkowe/piankowe (wiadomo oczyszczają osady) węglowy, zmiękczający, odrzelaźniający. Czy mogą one realnie wpłynąć na ilość wody RO w stosunku do tzw "odpadu"? I o ile mogą zbić realnie GH i KH oczyszczając przy okazji wodę z innych składników. Pozdrawiam serdecznie i czekam na kolejny odcinek🎉😁

    • @lukaszk76
      @lukaszk76 Год назад

      Takie filtry mają sens przede wszystkim jako osłonowe dla membrany - przed filtrem ro. Montuje się je więc aby wydłużyć żywotność membrany ro. Zawiesina może fizycznie zablokować membranę. Niektóre typy membran (głównie starsze z octanu celulozy) są dosyć wrażliwe na silne utleniacze. A takim jest na przykład chlor stosowany czasami do dezynfekcji wody wodociągowej. Węgiel aktywny ma zdolność katalitycznej "neutralizacji" chloru - stąd obecność filtra z wkładem węglowym aby zapewnić bezpieczeństwo membrany. W przypadku braku filtra ro to sensowność stosowania tego typu filtrów jest dyskusyjna. To znaczy zawiesiny nie powinno być w kranie na tyle dużo aby stanowiło to problem dla akwarium (co innego dla membrany). Jeśli z kranu leciałaby woda z zauważalną zawiesiną to raczej łapałbym za telefon i dzwonił do wodociągów a nie kupował filtr narurowy. Skuteczność usuwania chloru na węglu aktywnym też byłaby dyskusyjna. To znaczy aby reakcja przebiegła skutecznie konieczny jest odpowiednio długi czas kontaktu wody z węglem aktywnym. W przypadku filtra ro woda płynie przez układ wstępnego oczyszczania dość wolno. W przypadku zwykłego nalewania wody z kranu (bez ro) przepływ raczej będzie na tyle duży, że węgiel nie zdąży skutecznie zadziałać.

  • @bartoszxo9556
    @bartoszxo9556 Год назад

    Super że powstał taki film, mam bardzo słabą jakoś wody (bardzo twarda) chciałem ratować się wlansie takim filtrem zmiękczającym a tu okazuje się że nic by to nie dało, a co powiecie na taki potrójny filtr narurowy z wkładami (mechanik, Węgiel, zmiękczający)? Nie mam zbytnio miejsca na odstawianie ro a potrzebuje do podmiany około 50-80l 🤷‍♂️

    • @lukaszk76
      @lukaszk76 Год назад

      Ten narurowy filtr zmiękczający zawiera właśnie żywicę jonowymienną. Wszystko zależy jaka żywica została tam władowana. Ponieważ, jak rozumiem, taki filtr narurowy nie jest przeznaczony do regeneracji to istnieje szansa, że jest wypełniony mieszaniną kationitu i anionitu (jak w filtrach demi stosowanych po ro) - wtedy jak najbardziej ok. Choć powstaje pytanie jak długo taki niewielki filtr jest w stanie skutecznie działać zanim się wyczerpie. Jeśli natomiast wkładem jest tylko kationit w cyklu sodowym to działa on dokładnie tak samo jak filtry regenerowane solą omawiane w odcinku. Jedyna różnica jest taka, że producent zamiast umożliwić regenerację woli aby klient kupił od niego kolejny wkład ;-)

  • @jarekzloty
    @jarekzloty Год назад +2

    Ożesz kurza noga zaś chemia , a ja z chemii jestem cienki jak barszcz kurna czarna magia

    • @lukaszk76
      @lukaszk76 Год назад

      :-) Dlatego tłumaczymy co i jak z tą chemią. Gdyby każdy był mocny z chemii to takie odcinki nie miałyby sensu. Pozdrawiam.

  • @DawidKowalski-it8ju
    @DawidKowalski-it8ju 11 месяцев назад

    Chce dać korpus filtracyjny z żywicą jonowymiennej firmy Dafi przed filtr czy takie coś może być żeby zmiękczyć wodę?

  • @MrZenbin
    @MrZenbin 9 месяцев назад

    Czyli do akwarium słodkowodnego nie stosujemy żywicy mb 400, jako ostatni filtr w odwróconej osmozie?

  • @Kaszpef
    @Kaszpef 10 месяцев назад +1

    Chłop pyta: Panie! Filtruję wodę żywicą zanim wleje do akwarium. Czy takiej wodzie czegoś brakuje? Mineralizacji? Konkretnych pierwiastków?
    Wytłumaczcie coś proszę po chłopsku :/

    • @Podwodneswiaty
      @Podwodneswiaty  10 месяцев назад

      Brakuje. Jest jałowa. Mineralizuj odpowiednim preparatem

  • @elzielasso
    @elzielasso Год назад

    Jak zwykle profesionalne podejście do tematu ! 👍
    Czyli posiadając taki "zmiękczacz wody" dla domu to i tak powinno przepuścić się wodę przez filtr RO i z mineralizować do celów akwarystycznych ? (Bo parametry z kranu będą np. GH0, KH20 i 300 ppm.) Dobrze rozumiem ?

    • @lukaszk76
      @lukaszk76 Год назад +1

      No jeśli nie da się obejść takiego zmiękczacza to tak. Poprostu z punktu widzenia akwarystycznego jest to zbędny element bo i tak trzeba by wodę przepuścić przez ro.

    • @elzielasso
      @elzielasso Год назад

      @@lukaszk76 Dziękuję za odpowiedź 👍

  • @AkwariumwgZHO
    @AkwariumwgZHO Год назад

    Mam wodę w kranie o twardości ogólnej 29n, pH koło 8, gdy odkryłem filtr RO. Myślałem że złapałem Pana Boga za nogi okazało się jednak że sztuką jest dobrać odpowiedni zestaw soli do mineralizacji takiej wody nie wszystkie minelizatory dawały pożądany efekt. W przypadku złego minalizatora pojawiały się flagi sinic i innych paskudztwo. Odetnąłem tylko przez 10 lat kiedy miałem morskie. Tam nie było problemu

    • @marcinbienkowski2308
      @marcinbienkowski2308 Год назад

      Co masz na myśli zły mineralizator ? Pytam bo sam mineralizuję siarczanem wapnia i siarczanem magnezu . Mam takie sinice , że wychodzą z akwarium . Morze to ma jakiś związek z siarczanami 🤨 Zastanawia mnie w takim razie jak jest zbudowany mineralizator np. QualDrop według mnie jest w formie siarczanów bo ma kH 0 więc węglany odpadają .

    • @lukaszk76
      @lukaszk76 Год назад

      U mnie dobrze sprawdzał się Vimi. Obecnie mam poprostu w zbiorniku kilka kamieni podnoszących twardość (z wapieniem lub dolomitem) i podmieniam na czystą r.o. a przewodność sama się podnosi w naturalny sposób - zapomniałem o remineralizatorach

  • @arturk6124
    @arturk6124 Год назад +2

    Wlasnie na ten odcinek czekalem. Montuje zmiekczacz i sie zastanawiam co z woda do akwa.

    • @tomaszkrzywulski615
      @tomaszkrzywulski615 Год назад

      przed zmiekczaczem zamontuj zawor i bedziesz lal wode prosto z wodociagu. Ja tak teraz robie, jak doszedlem do tego w koncu czemu mi wszystkie rosliny w akwarium zaczely padac przez tą wode, u mnie GH=0, Kh=25

    • @tomaszlapa9269
      @tomaszlapa9269 7 месяцев назад

      A jaką wodę masz przed zmiękczaczem ?@@tomaszkrzywulski615

  • @kamilgangbanggangsta9812
    @kamilgangbanggangsta9812 Год назад

    Panie Danielu! Mam jedną kwestie myśle wartą poruszenia. Jak dobrze wiemy (również z Pana filmów) bakterie nitryfikacyjne nie pływają sobie swobodnie w wodzie. Jednak w sklepach z morszczyzną można kupić tzw żywą wode. Czy mógłby Pan rozwinąć temat? Pozdrawiam i dziekuje za całą dotychczasową prace i przekazaną wiedzę :))

    • @lukaszk76
      @lukaszk76 Год назад +1

      No to nie do końca jest tak ze nie pływają sobie w wodzie. Inaczej jak by się „roznosiły” po świecie? A przecież jest tak, ze wcale nie trzeba „szczepić” akwarium bakteriami kupowanymi w buteleczkach a filtracja biologiczna i tak ruszy… Bakterie są wszędzie i pojawia się w nawet zupełnie jałowym zbiorniku - choćby z powietrza. Preparat moze jedynie przyspieszyć proces przez bardziej masowe pojawienie się bakterii. Bakterie odpowiedzialne za filtrację biologiczna, w tym nitryfikacyjne, osiągają pełna efektywność działania w kolonii rozwijającej się na powierzchniach zaniżonych ciał stałych ale to wcale nie oznacza, ze nie występują również w toni wodnej. Poprostu jest ich tam mniej i mniej sprawnie działają - z różnych powodów.

    • @Podwodneswiaty
      @Podwodneswiaty  Год назад +1

      No tak jak Łukasz pisał coś tam w tej wodzie jest, bo jakiś muszą się rozsiewać. Ale swoją robotę robią gdy już pojawią się na ciałach stałych i gdy się już namnożą jest ich tam nieporównywalnie więcej, delikatnie mówiąc. Dlatego w bez większego problemu możemy używać przepływowych lamp UV w akwarium. I jak się na to spojrzy w ten sposób to każda woda jest żywa.... A po za tym bakterie w wodzie to nie tylko bakterie nitrifikacyjne.

  • @tomekadin
    @tomekadin Год назад

    Witam temat trafiony w punkt. Borykam się ze zmiękczaniem wody juz ładnych parę lat. W rurach mam Ph 8,2 gh23 kh 14. Kilka razy przymierzałem się do do filtra RO ale przy zbiorniku 450L ogromna ilość wody trafiłaby prosto do sedesu a tego nie chce robić bo na świecie wody coraz mniej, dlatego wpadłem na pomysł żywicą jonowymienną. Wlewam 20 L do wiadra +zwykly filtr wewnetrzny obłożony rudym kationitem filtruje przez noc i efekt wychodzi kh0, hg0 ph 5,5. Mieszam z kranówką i mam ph6,5 gh15 kh7. Czyli jest tak jak chciałem teraz napisz Co jest źle?

    • @myrzeszow
      @myrzeszow Год назад +2

      Od kiedy na świecie jest coraz mniej wody? :D

    • @tomaszlapa9269
      @tomaszlapa9269 7 месяцев назад

      Jaki to jest zwykły filtr bo efekt zadawalający ?@@myrzeszow

    • @arczi5741
      @arczi5741 6 месяцев назад

      Parametry Twojej wody w kranie skłaniają do założenia Malawi. Wtedy z tą wodą nie musisz robić nic 😁

  • @dariuszjarosz752
    @dariuszjarosz752 Год назад

    Ja obniżam KH Acidem Buffer firmy Seachem, ale czy są tego jakieś skutki uboczne to nie wiem🤔

  • @Kaszub-bx2gp
    @Kaszub-bx2gp Год назад

    Witam pana profesora, mam pytanie odnośnie produktu zoolek filtrax KH i GH. A mianowicie używam filtraxa KH 10 woreczków i jestem z niego zadowolony gdyż twardość KH utrzymuje się na granicy 11 do 15 problem jest z GH gdyż mimo obniżenia KH to GH wynosi ponad 35. Dokupiłem filtraxa GH tez 10 woreczków. Pytanie czy można używać je razem w jednym filtrze?? Czy raczej osobno?? Jeżeli osobno to jak przechowywać raz już użyte woreczki?? Zamoczone w regeneratorze?? Czy może w suchym pudełku?? Proszę o szczegółowa odpowiedz co i jak?

    • @Podwodneswiaty
      @Podwodneswiaty  Год назад +1

      Można razem. Jeden woreczek obniża o 5 stopni w w 200L. Nie wolno gwałtownie obniżać twardości, tylko stopniowo. Ryby mogą to fatalnie znosić.
      Woreczki GH po zregenerowaniu przechowuje sie w świeżym roztworze soli 10%. (100g soli na 1L wody) Nie w tym samym w którym je regenerowałeś.

    • @Kaszub-bx2gp
      @Kaszub-bx2gp Год назад

      @@Podwodneswiaty a woreczki KH?? Tez się przechowuje w świeżym roztworze z regeneratora KH ??

    • @Podwodneswiaty
      @Podwodneswiaty  Год назад +1

      Dokladnie na tej samej zasadzie, tylko nie w roztworze soli a w regeneratorze czyli roztworze kwasu solnego.

    • @Kaszub-bx2gp
      @Kaszub-bx2gp Год назад

      Dziekuje panie profesorze za cenne rady wszystko działa jak należy, nasilają się jeszcze tylko dwa pytania:
      1: jak długo należy trzymać woreczek w roztworze HCL by się w pełni zregenerował?
      2: jak długo można przechowywać takie woreczki które były już użyte ??

  • @Mateusz-Czekaj
    @Mateusz-Czekaj Год назад

    Witaj imperatorze, jaką żywice Demi polecisz? Obecnie używam wspomnianej mb400. Czy jest coś innego równie godnego uwagi?

    • @lukaszk76
      @lukaszk76 Год назад

      Jeśli nie masz problemu z używaniem kwasu i zasady do regeneracji jonitów to można rozważyć stosowanie oddzielnie kationitu i anionitu (2 odrębne korpusy). Wtedy po wyczerpaniu możnaby zregenerować jonity zamiast kupować nową porcję MB400 czy innej mieszanki.

    • @rafalputrym9101
      @rafalputrym9101 Год назад

      @@lukaszk76 A jakie jonity byłyby najlepsze do takiej oddzielnej demineralizacji?

    • @lukaszk76
      @lukaszk76 Год назад

      @@rafalputrym9101 Generalnie chodzi tu bardziej o typ jonitów niż konkretne nazwy handlowe. Potrzebny byłby jakiś kationit silnie kwaśny w cyklu wodorowym (regenerowany kwasem solnym) i anionit silnie zasadowy w cyklu wodorotlenowym (regenerowany zasadą np. NaOH lub KOH). Od jakiego producenta to pochodzi to już mniej istotne. Zapraszam na mojego bloga - w dziale "archiwum" jest mój już dość stary, 2-częściowy artykuł wydrukowany kiedyś w kwartalniku AquaForum. Opisuję w nim różne metody zmieniania twardości ale między innymi jest opis różnych układów żywic jonowymiennych (w zależności od tego jaki efekt chcemy uzyskać).

  • @morpheus1123
    @morpheus1123 Год назад

    Dzień dobry.
    Przepraszam, że tak bezczelnie przypominam ale już nie mogę się doczekać.
    Obiecał Pań kiedyś, że zrobi odcinek na temat "bimbrowni" taki od A do Z...z instrukcją.
    Dałoby radę cos takiego zrobić?...w necie są miliony przepisów ale jakieś takie szemrane a do Pana mam zaufanie ;)

  • @1974bob
    @1974bob Год назад +1

    Nic nie rozumiem ale łapa leci . Pozdrawiam !

  • @pawejabucki4882
    @pawejabucki4882 Год назад

    Witam.Proszę o pomoc.Parametry kranówki :
    ph-7,6,KH-10,GH-16,
    parametry w akwa :ph-6,0,KH-0,GH-19,
    akwa700 l z dyskowcami,kilka dni temu podmieniłem 100 l wody RO,
    nie wiem czemu tak wysokie Gh,a tak niskie KH - utrzymuje się to już dłuższy czas,jak zmiękczyć tą wode w akwa?W filtrze włożone są woreczki zooleku na zmniejszenie GH i są mało skuteczne🙈

    • @lukaszk76
      @lukaszk76 Год назад +1

      Być może woreczek w akwarium już się wyczerpał? Zdecydowanie lepszą strategią niż korygowanie parametrów w akwarium wydaje się stopniowa podmiana na wodę o oczekiwanych parametrach. W przypadku paletek wydaje mi się, że bez filtra ro będzie trudno bo akurat te ryby wymagają wyjątkowo niskiej zawartości minerałów i niskiego pH. Można taki efekt osiągnąć też żywicami jonowymiennymi lub nawet destylacją (wariant raczej teoretyczny) ale będzie znacznie więcej "zabawy" i wcale nie wiem czy taniej

    • @pawejabucki4882
      @pawejabucki4882 Год назад

      Dziękuje i pozdrawiam😏

  • @danielnaglik4020
    @danielnaglik4020 Год назад

    Mam wrażenie, że przejęzyczył się Pan mówiąc o twardości ogólnej równej zero. Czy nie chodziło o twardość niewęglanową? Tak mi się kojarzy ze twardości ogólna to suma twardości węglanowej i nieweglanowej więc trudno żeby przy KH 9 była równa 0. Nie jestem jednak chemikiem i mogę się mylić.

    • @lukaszk76
      @lukaszk76 Год назад +1

      Zgadza się. W filmie jednak mowa była o tym co wskażą testy gH i kH a nie ile wynosi kH i gH. To jest subtelna różnica ponieważ testy kH wcale nie mierzą kH tylko stężenie węglanów. Stąd dość częsty paradoks, że test kH pokazuje więcej niż gH, co oczywiście z definicji twardości ogólnej i węglanowej nie może być prawdą

  • @lapawakwa
    @lapawakwa Год назад

    Ja to moge słuchac Profesora w kółko

  • @Gapa92
    @Gapa92 Год назад

    A czy woda po zmiękczaczu nadaje się do biotopu Malawi ?

    • @RobertWojtczak
      @RobertWojtczak Год назад

      Też mnie to ciekawi. Rozumiem że zawiera niepotrzebny w akwarystyce sód. Ale czy warto było by coś dodawać do akwarium malawi, może muszle lub wapienie? Rozumiem że zmiękczacz na sól usunie Ca 2+ i Mg2+ ale nie rozumiem w jaki sposób go uzupełnić. Drugie akwarium jest amazonka i myślałem że mam fajną wodę miękka a tu wychodzi że nie do końca. Nie rozumiem. Pozdrawiam

    • @lukaszk76
      @lukaszk76 Год назад +2

      Z punktu widzenia chemii wody to woda po takim zmiękczaczy nie jest podobna ani do wody z Malawi ani z Amazonki. Woda w Amazonce jest generalnie miękka i pozbawiona minerałów a po filtrze będzie miękka ale nadal będzie zawierała dużo minerałów - bo sód. Woda w Malawi jest twarda i zawiera dużo minerałów. Woda po filtrze będzie wprawdzie zawierała dużo minerałów ale nie będzie twarda (deficyt Ca i Mg). Czy to szkodzi organizmom? Pewnie to pytanie do biologa ale myśle ze większy problem będzie w przypadki Amazonki bo tu będzie spora różnica w ciśnieniu osmotycznym roztworu (polecam odcinek o TDS - tam wyjaśnialiśmy co to i dlaczego to ważne). W przypadku Malawi problemem może być raczej niedobór konkretnych pierwiastków. Na ile one są potrzebne rybom - nie chce się wypowiadać bo to nie moja domena. Natomiast ewentualny dodatek wapnia do takiej wody po zmiękczaczu jonitowym regenerowanym solą spowoduje bardzo wysoką ogólna mineralizacje wody (TDS) i „przegięcie” w druga stronę . Najlepszym wyjściem byłoby stosowanie wody z by-passu zmiękczacza (nie zmiękczonej ). Jeśli się nie da to chyba próbowałbym bez dodatku wapnia. Lub wodę po zmiekczaczu przepuścić przez RO i dopiero wtedy remineralizowac - ale robi się wtedy z tego cały ciąg technologiczny. Przerost formy nad treścią - to nie lepiej już lać prosto z kranu - bez uzdatniania ?

    • @RobertWojtczak
      @RobertWojtczak Год назад

      Dziękuję bardzo za wyczerpującą odpowiedź. Problem jest w tym że mieszkam ma wsi, mam wodę że studni z dużą ilością żelaza i manganu, nie mam przyłącza wodociągów. Tylko z tego względu stosuje zmiękczacz-odzelazniacz. Muszę chyba porobić trochę testów wody

  • @marcinszczesniak9215
    @marcinszczesniak9215 Год назад

    Witam ja z innej beczki jak zbyć NO2

    • @lukaszk76
      @lukaszk76 Год назад

      NO2 w prawidłowo działającym akwarium nie powinno być praktycznie mierzalne ponieważ jest natychmiast utleniane przez bakterie nitryfikacyjne do NO3. Jeśli mierzysz jakieś większe stężenie azotynów to znaczy, że coś jest nie tak z funkcjonowaniem bakterii tlenowych. Może jest za mało tlenu w wodzie? Może bakterie są czymś przytrute (jakieś leczenie ryb?). Może zbiornik jest bardo świeży? Generalna odpowiedź jest taka, że obniżyć NO2 można przez zapewnienie bakteriom tlenowym dobrych warunków a doraźnie najlepiej przez podmianę wody

  • @stanisawsiemionow4419
    @stanisawsiemionow4419 Год назад

    Mam pytanie, czy można dodać wywar z garbników do wody o pH wyższym niż 7? Ja mam gh 4 kh 7 ph 7.8, co może zrobić taki sód w akwarium? Z góry dziękuje za odpowiedź. Ps. uwielbiam oglądać Pana filmy.

    • @lukaszk76
      @lukaszk76 Год назад +1

      Sód nic specjalnie jako taki nie zrobi. Tylko jeśli hodujemy ryby, które w naturze występują w wodach o niskiej zawartości minerałów, która jest oczywiście też miękka, to taka woda nie spełnia tego warunku. To znaczy owszem będzie miękka ale nadal będzie zawierała dużo rozpuszczonych minerałów - bo tylko nastąpiła zamiana wapnia i magnezu na sód. A jak staraliśmy się wyjaśnić z jednym z wcześniejszych odcinków ta ogólna zawartość rozpuszczonych soli mineralnych jest często ważniejsza od twardości. Więc taka woda średnio nadaje się do hodowli gatunków np. z Amazonii czy innych ekosystemów charakteryzujących się niską zawartością soli mineralnych.

    • @stanisawsiemionow4419
      @stanisawsiemionow4419 Год назад

      Dziękuję za odpowiedź.

  • @jacekg2mini586
    @jacekg2mini586 Год назад

    A było się uczyć chemii w szkole

  • @michawatorski2197
    @michawatorski2197 Год назад

    Po trzecim obejrzeniu nadal mało rozumiem. Jutro druga tura.

    • @Podwodneswiaty
      @Podwodneswiaty  Год назад +1

      Jak się dobrze wsłuchać to nie jest tak źle 😉

    • @lukaszk76
      @lukaszk76 Год назад +3

      i jak po drugiej turze? Pytam poważnie bo to ważny feedback czy tłumaczymy dostatecznie zrozumiale. To nie są całkiem proste sprawy ale też nie jest to budowa statku kosmicznego i powinno się dać wyjaśnić w miarę przystępnie. Zapraszam też na mój blog (link w podpisie pod filmem) gdzie prawie dokładnie ten sam tekst można też na spokojnie przeczytać

    • @michawatorski2197
      @michawatorski2197 Год назад +1

      @@lukaszk76 Ja jestem bardziej techniczny niż chemiczny, może dlatego jest to dla mnie trochę skomplikowane. A latka już nie te, żeby przyswajać swobodnie nową wiedzę. Ale po drugiej turze stwierdzam, że jest ok. Na Pana blogu też byłem. Wielkie brawa za wiedzę i włożoną pracę!