Let's see if we can't get all the remaining 212 other ways of getting to 120... lol... you can put them under this separate video: ruclips.net/user/shortsF4ut5_ogbeM?feature=share
The first round is an easy round. In addition to the contestants' solutions, there are several alternatives: 25 + 75 = 100 100 / 100 = 1 6 + 1 = 7 7 x 50 = 350 6 x 50 = 300 75 - 25 = 50 300 + 50 = 350 75 / 25 = 3 3 x 100 = 300 300 + 50 = 350 6 + 6 = 12 100 / 50 = 2 12 + 2 = 14 14 x 25 = 350 Fpr the second round, apart from Rachel's solution, there are a couple of factoring solutions, since 920 = 8 x 5 x 23: 9 + 6 = 15 15 x 100 = 1500 1500 / 75 = 20 50 - 4 = 46 46 x 20 = 920 6 + 4 = 10 50 / 10 = 5 100 + 75 + 9 = 184 184 x 5 = 920 The third round is another easy round. Since 120 = 3 x 2 x 2 x 2 x 5, there are lots of factoring solutions: 9 + 3 = 12 (or 8 + 4 = 12) 12 x 5 x 2 = 120 9 - 3 = 6 6 x 4 x 5 = 120 The last round is not hard. I found the contestants' solution only within five seconds.
Chatoyant can be better understood by referring to minerals crystals and gemstones. It is the flash of light that is reflected and sparkles in a gemstone/mineral/crystal.
In the first round, I saw both contestants' solutions. If you want a more interesting approach to 350, though it's not necessary, you can do this: 75 + 6 + 6 = 87 100 x 87 = 8700 8700 + 50 = 8750 8750 / 25 = 350 Since I'm ultimately dividing by 25, the 100 is equivalent to 4 and the 50 to 2, making the whole equation the equivalent of (75 + 6 + 6) x 4 + 2 = 350 In the second numbers round, I had this alternative: 50 - 4 = 46 100 x 46 = 4600 9 + 6 = 15 4600 x 15 = 69000 69000 / 75 = 920 15 / 75 is a 1 : 5 ratio, and 100 / 5 is 20. So effectively all I've done is multiply 46 x 20 = 920. In the third round, I saw both contestants' solutions. There are others you can do like the following: 9 x 8 = 72 4 x 3 = 12 72 - 12 = 60 60 x 2 = 120 But what's the point? In the fourth round, I saw both contestants' solution, and also had this one. I used all the numbers to make it more of a challenge: 8 x 6 = 48 50 + 48 = 98 98 - 1 = 97 97 x 10 = 970 970 - 75 = 895
Let's see if we can't get all the remaining 212 other ways of getting to 120... lol... you can put them under this separate video: ruclips.net/user/shortsF4ut5_ogbeM?feature=share
Colin is so sweet. I’m glad they’ve decided to keep him. 🐶
350:
6 * 50 = 300
75 - 25 = 50
300 + 50 = 350
6 + 6 = 12
12 * 25 = 300
300 + 50 = 350
75 / 25 = 3
3 * 100 = 300
300 + 50 = 350
75 + 25 = 100
100 / 100 = 1
6 + 1 = 7
50 * 7 = 350
120 = 5! and you have exactly 2,3,4,5 available
And if you want to, you could also do 9-8=1 to complete everything!
The first round is an easy round. In addition to the contestants' solutions, there are several alternatives:
25 + 75 = 100
100 / 100 = 1
6 + 1 = 7
7 x 50 = 350
6 x 50 = 300
75 - 25 = 50
300 + 50 = 350
75 / 25 = 3
3 x 100 = 300
300 + 50 = 350
6 + 6 = 12
100 / 50 = 2
12 + 2 = 14
14 x 25 = 350
Fpr the second round, apart from Rachel's solution, there are a couple of factoring solutions, since 920 = 8 x 5 x 23:
9 + 6 = 15
15 x 100 = 1500
1500 / 75 = 20
50 - 4 = 46
46 x 20 = 920
6 + 4 = 10
50 / 10 = 5
100 + 75 + 9 = 184
184 x 5 = 920
The third round is another easy round. Since 120 = 3 x 2 x 2 x 2 x 5, there are lots of factoring solutions:
9 + 3 = 12 (or 8 + 4 = 12)
12 x 5 x 2 = 120
9 - 3 = 6
6 x 4 x 5 = 120
The last round is not hard. I found the contestants' solution only within five seconds.
4:30 An interesting observation is that 120 = 5! (5 factorial), and Florence's solve gets it done that way.
9-8 gives you the 1 to use all the numbers and make it a true 5!
Chatoyant can be better understood by referring to minerals crystals and gemstones. It is the flash of light that is reflected and sparkles in a gemstone/mineral/crystal.
920:
100 + 75 + 9 = 184
4 + 6 = 10
50 / 10 = 5
184 * 5 = 920
50 - 4 = 46
9 + 6 = 15
75 / 15 = 5
100 / 5 = 20
46 * 20 = 920
120:
8 + 4 = 12
5 * 2 = 10
12 * 10 = 120
8 + 2 = 10
9 + 3 = 12
10 * 12 = 120
4 * 3 = 12
5 * 2 = 10
12 * 10 = 120
8 * 4 = 32
32 - 5 = 27
27 * 9 = 243
243 - 3 = 240
240 / 2 = 120
920 100+75+9=184 4+6=10 50÷10=5×184=920
First numbers game
75 x 6 = 450
450 - 100 = 350
895
10 + 8 = 18
18 x 50 = 900
900 + (6-1) = 895
350
75 x 6 = 450
450 - 100 = 350
895:
8 * 6 = 48
50 - 1 = 49
48 + 49 = 97
97 * 10 = 970
970 - 75 = 895
6 * 10 = 60
60 + 75 = 135
8 - 1 = 7
135 * 7 = 945
945 - 50 = 895
75 - 10 = 65
8 + 6 - 1 = 13
65 * 13 = 845
845 + 50 = 895
120
8 x 5 = 40
40 x 3 = 120
895 6×8=48-1=47 +50=97×10=970-75=895
In the first round, I saw both contestants' solutions. If you want a more interesting approach to 350, though it's not necessary, you can do this:
75 + 6 + 6 = 87
100 x 87 = 8700
8700 + 50 = 8750
8750 / 25 = 350
Since I'm ultimately dividing by 25, the 100 is equivalent to 4 and the 50 to 2, making the whole equation the equivalent of (75 + 6 + 6) x 4 + 2 = 350
In the second numbers round, I had this alternative:
50 - 4 = 46
100 x 46 = 4600
9 + 6 = 15
4600 x 15 = 69000
69000 / 75 = 920
15 / 75 is a 1 : 5 ratio, and 100 / 5 is 20. So effectively all I've done is multiply 46 x 20 = 920.
In the third round, I saw both contestants' solutions. There are others you can do like the following:
9 x 8 = 72
4 x 3 = 12
72 - 12 = 60
60 x 2 = 120
But what's the point?
In the fourth round, I saw both contestants' solution, and also had this one. I used all the numbers to make it more of a challenge:
8 x 6 = 48
50 + 48 = 98
98 - 1 = 97
97 x 10 = 970
970 - 75 = 895
In Jimmy Carr’s words: And in charge of the numbers it’s Rachel Riley!
120 3×5×8=120
350 100÷25=4×75=300+50=350
Those poor contestants. How could neither of them clean their teeth before going on TV?
Clean ? there are teeth missing.
75 x 50 = 3750
100 + 6 = 106
3750 - 106 = 3644
3644 / 4 = 911
*911 + 9 = 920*