2023 - Michał Ostruszka - Things I wish I knew before I started with event sourcing

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 25 окт 2024

Комментарии • 6

  • @JohnMcclaned
    @JohnMcclaned 8 дней назад

    thanks for doing this in english

  • @korniszon68
    @korniszon68 11 месяцев назад +2

    szanuję i rozumiem dlaczego tak jest, ale to jest raczej najgorszy rodzaj dyktatury mniejszości.
    OCZYWIŚCIE, w IT każdy cośtam po angielsku umie, raczej więcej niż mniej. OCZYWIŚCIE każdy chce być "międzynarodowy" i "fajny" bo taki "po angielsku". Oczywiście jest wiele innych powodów, żeby zrobić prezentacje po angielsku.
    Ale skąd założenie, że na sali KAŻDY swobodnie rozumie angielski? Jak dla mnie to jest grube nadużycie i nie powinno być tak, że jakiś jeden wysrywek z końca sali co z jakiegoś powodu nie umie po polsku a mimo to znalazł się na polskojęzycznej konferencji narzucał warunki wszystkim innym.
    Jest to pójście o 2 kroki za daleko.
    Neokolonializm w najczystszej formie.
    Teraz Polaku, co nie znasz angielskiego - wstydź się.
    Wybacz prezenterze, że taki manifest polityczny piszę tutaj, bo pewnie znalazłeś się w tej sytuacji nie do końca świadomie a na pewno włożyłeś w to dużo pracy. Ale polacy nie gęsi i swój język mają, a materiałów anglojęzycznych w internecie i tak już jest za dużo.
    Ostatecznie, już z mojego idealistycznego skrzywienia -> dlaczego Angielski, a nie np. natywny do tych dwóch sierot, co nie wiedziały gdzie idą? Dlaczego nie esperanto? Przecież SAMI stawiamy się w pozycji defensywnej wobec ludzi, którzy w tem języku myślą, żyją i poznają świat, a nie tylko używają go od święta.
    Alternatywnie możemy oczywiście zadeklarować, że Polska to "Fifty first state of the United States of America" and switch the official language to English to give us cultural advantage and more openess to the English-speaking world... But is that really what we want?

    • @wBacz
      @wBacz 11 месяцев назад

      pracujesz w PKP i piszesz kod po polsku?

    • @korniszon68
      @korniszon68 11 месяцев назад

      ​@@wBacz nawet nie pracuję w Polsce, ale twoje pytanie sugeruje, że nic nie zrozumiałeś z mojego wpisu, więc spróbuje powtórzyć.
      To, że ktoś pisze isDog() zamiast czyPies() to nie znaczy zaraz, że jest w stanie zrozumieć świat i myśleć po angielsku.
      A ja nawet nie o tym -> jak chcecie konkurować z anglikami w ich własnym języku to niestety zawsze będziecie najwyżej na 2 miejscu, bo oni po prostu zawsze będą zabawniejsi, bardziej elokwentni i lepiej artykułujący w swoim własnym języku (średnio). Pierwsze miejsca uniwersytetów ANGLOJĘZYCZNYCH nie biorą się z niczego - zresztą zapraszam do porównania samemu.
      Pytanie czy warto stawać do wyścigu, w którym jesteś skazany na porażkę, czy raczej szukać swoich szans w dostarczaniu wartości do publiki, która z różnych powodów nie jest w stanie tego zrobić po angielsku. Szczególnie jeśli wykład i konferencja z założenia miała być po polsku...
      Oczywiście - opisana przeze mnie alternatywa nadal jest możliwa - po prostu wprowadzić angielski jako urzędowy, wywalić polski i już za 2 pokolenia będziemy w tym samym wyścigu co amerykanie i anglicy. Wnuki być może docenią (albo wręcz przeciwnie)

    • @wBacz
      @wBacz 11 месяцев назад

      @@korniszon68 j. ang. to jest podstawowy język w zawodzie programisty. Ja tam się ucieszyłem, że prezentacja była po ang. bo dzięki takim słuchowiskom szkolę też swój język. A przy okazji 2 anglojęzyczne osoby nie zostały pominiętę i też mogły skorzystać z wykładu.

    • @korniszon68
      @korniszon68 11 месяцев назад +1

      @@wBacz przecież w internecie masz miliony materiałów po angielsku. to jest twój problem jeśli nie jesteś w stanie ich znaleźć, a nie tych (wszystkich-2), że ktos w polsce na polskojęzycznej konferencji ciśnie po angielsku.