Přijímačky SŠ - kompletní test III. část (GEOMETRIE - úlohy 9 a 10)

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 4 мар 2023
  • Úlohy 9 a 10 z vybraného testu k přijímacím zkouškám na střední školy. Velmi podrobné vysvětlení postupu řešení daných příkladů. Tato část se týká konstrukčních úloh, tzn. geometrie - konkrétně si zde ukážeme konstrukci rovnoramenného trojúhelníku a čtverce.
    Bližší popis a timestampy budou přidány po dokončení editace zbývajících příkladů.

Комментарии • 9

  • @milankocka7211
    @milankocka7211 Год назад

    Kdybyste použil klasickou tabuli, dřevokružítko s křídou, dřevotrojúhelník, jako používal ve filmu pan Sovák ,byla by tato elementární záležitost geometrie pro ZŠ vysvětlena 1,2 (raz dva).

    • @dusankovarik651
      @dusankovarik651  Год назад

      To je mi jasný, jenže dřevěnou tabuli nemám a ani si ji nehodlám pořizovat, protože netuším, kam bych ji doma dal. Už tak mi tu ta bílá zabírá místa na stěně až až. Jinak pan Sovák byl třída, o tom žádná 🙂

  • @milankocka7211
    @milankocka7211 Год назад

    Myslím si, že v těch úvahách si nejste příliš jistý ...

    • @dusankovarik651
      @dusankovarik651  Год назад

      Děkuji za názor. Geometrie je trochu jiná oblast matematiky, a je pravda, že studenti se s ní na mě neobracejí tak často. Spíš přemýšlím, jak ji efektivně vysvětlit způsobem, který je srozumitelný pro ně, nikoli pro mě, protože to je to, o co tady jde. V minulosti jsem se opakovaně setkával s tím, že těmi "raz dva" způsoby ji sice vysvětlím rychle, ale jen pro sebe, a velká část záků to prostě nepobere. Bohužel 🤷 Kromě toho nelze udělat video, které by bylo přínosné pro všechny. Ale jak jsem říkal, nad tímhle budu muset víc popřemýšlet, jak to příště udělat líp. Dostanu-li více zpětných vazeb, vezmu je v potaz.

    • @milankocka7211
      @milankocka7211 Год назад

      @@dusankovarik651 Tak, těch konstrukcí tohoto problému je jistě vícě. Ale nejednodušší raz-dva :
      -- kolmice z definované přímky na středový bod (hned znám délku strany a/2)
      - vynešení a/2 na obě strany od průsečíku kolmice se středovým bodem (tedy poznám rohy čtverce B,C resp celou stranu a)
      - vynešení dvou kolmách polopřímek z B a C a vynesu na nich délku celé strany a - no a je hotovo. (tedy poznám rohy čtverce body A i D)

    • @milankocka7211
      @milankocka7211 Год назад

      A pak těm chytejším dětem zadat tuto konstrukci jen kružítkem a pravítkem (bez použití pravoúhlého trojúhelníku).

    • @dusankovarik651
      @dusankovarik651  Год назад

      @@milankocka7211 Rozumím. Cermat má v klíči řešení právě pomocí té kružnice se středem v průsečíku úhlopříček čtverce, nechtěl jsem mást studenty jiným postupem. Ale Váš nápad se mi líbí. Rozdělit to na dvě části, udělat to tím jednodušším způsobem a pak doplnit souvislost mezi těmi úhlopříčkami a kružnicí. Díky za námět, je pro mě přínosný.

    • @milankocka7211
      @milankocka7211 Год назад

      @@dusankovarik651 No potěš PánBůh, to vypadá, že kdyby se obecně matematika a fyzika řešila podle jedině správných návodů podle myslitelů v Cermatu, tak Einstein končil velkou násobilkou.