Avon stabilizovaný zdroj 30V 1A

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 22 авг 2024
  • НаукаНаука

Комментарии • 8

  • @tajtrlik1111
    @tajtrlik1111 10 месяцев назад +1

    Ďakujem ti za toto veľmi pekné video, mňa ako retromaniaka takáto stará technika vždy zaujme. Len ma prekvapilo, že tie rezistory, tie 2W čo sú pod sieťovým konektorom (sú to sovietske MLT-2), že majú, čo som si všimol až 120 stupňov, ale fungujú a to je dôležité. Na tom výstupe dali ten veľký elektrolytický kondenzátor 470uF možno preto, lebo mali problémy so stabilitou zdroja pri vývoji a pri menších kapacitách, tak ho takýmto spôsobok "zatĺkli" aby nekmital, ale to je len môj odhad. Ale nikde tam na výstupe nevidím predzáťažový rezistor, ktorý by pri znížení napätia zdroja vybíjal tento kondenzátor, ja by som tam pridal povedzme 2k2 na 2W, ale o tých 13mA by zase bol ochudobnený maximálny výstupný prúd pri nastavenom napätí 30V (čo by ale podľa mňa zas taký problém nebol). Ale kvôli tejto pomerne veľkeje kapacite sa musí dávať pozor na to, že keď zdroju nastavíš vyššie napätie a malý prúd a skratuješ výstupné svorky, alebo ich napojíš cez nejaký malý odpor alebo polovodičový priechod, ktorý by si takto chcel testovať, tak tam bude veľká prúdová špička, takže takýtmo spôsobom by som polovodičové priechody na tomto zdroji netestoval (najmä svietivé diódy, tie majú malý povolený prúd), lebo tou prúdovou špičkou by sa mohla daná súčiastka zničiť. Vhodný spôsob testovania polovodičových priechodov by bol taký, že prúdový limit nastavíš na potrebnú hodnotu, potom nastavíš nulové napätie, zapojíš nejakú zátaž na zdroj pre istotu spolu s voltmetrom, aby napätie kleslo na nulu a až potom zvyšujes pomaly napätie. Ale celkovo testovať polovodičové súčiastky na laboratórnom zdroji touto metódou je podľa mňa nevhodné, lepšie je nastaviť väčšie napätie a zapojiť ten polovodičový priechod cez rezistor požadovanej hodnoty (podľa prúdu, ktorý má tiecť priechodom). Tak to som sa zase trochu rozpísal, takže ešte nakoniec ťa zdravím zo Šaštína - Stráží.

  • @andosvk
    @andosvk 10 месяцев назад

    Ja pouzivam sampon na vlasy z Avonu uz dlhe roky, je to kvalita... 😋

  • @frantisekcelko344
    @frantisekcelko344 10 месяцев назад

    Ahoj Paľo ten zdroj je super. Možná bych koupil. Pokut by byla příznivá cena..

  • @NikiBretschneider
    @NikiBretschneider 10 месяцев назад +2

    Což kondenzátory, těm nic moc nebude, tohle bude vyrobené na začátku 90., takže v tom budou výprodejové součástky tak z poloviny 80. let, což je přesně to, co mnohé české firmy ještě radostně prodávají jako „nové“. Tohle s temi kondenzátory je moderní mánie, to nemá cenu řešit. Horší věc je jiná, tam jsou nějaká šeredná záda ohledně toho proudového omezení, viz 8:39. Tam bude něco nemocného kolem toho operáku. Aby tam bylo nastavených 10V a výstup pomalu lezl k 26V tak to je na mě moc. Tam je vůbec otázka jak je to celé zapojené, protože MAA723 nejde dostat do nuly, atd. Každopádně proudová regulace nějakým způsobem přetlačuje dekádu v případě, že je stažená do nuly, možná i v případě, kdy zareaguje, protože napříč celým videem byla v nule nebo na maximu. Je otázka, zda vůbec funguje, protože napěťový pád nad 900mA může být klidně způsoben nízkou β výstupního tranzistoru a proudovými možnostni pomocných zdrojů/budiče/whatever, takže z toho se nic nevyčte, ta LED u proudového omezení nesvítila v žádném stavu, takže je patrně mrtvá.
    Tohle má smysl spíš pro sběratele.

    • @pauls.electronics
      @pauls.electronics  10 месяцев назад

      Ahoj Niki, ďakujem za krásny koment. Ako sa máš?

    • @tajtrlik1111
      @tajtrlik1111 10 месяцев назад

      Ja som odhadoval rok výroby niekedy v druhej polovici 80. rokov, ale môže to kľudne byť aj začiatok 90-tych, ako si povedala.

    • @pavel8099
      @pavel8099 10 месяцев назад

      Škoda, že si s tím víc nepohrál, ale pokud při nastavených 10V to letí nahoru, hodil by se změřit proud, kt. toto dělá a jestli se to dá lehce stáhnout. Také to ubírání je dramaticky pomalé. Proto se zdrojem bez ukazatele napětí bych s ním pak pracoval velmi omezeně.
      Hlavně mi ale neušlo to, co chtěl Palo dokázat, a to, že se při 1V1A skoro utaví tranzistor a při 30V1A to bude o.k. Sám si to nastínil, měření to nepotvrdila a nezabýval se tím...
      Asi to bude mít co dočinění s těmi tyristory, kt. jen tak přeskočil a pak i asi s tím skokovým přepínáním (aby se daly ty tyrisrtory ovládat). Odhaduji, schéma neznám.
      Ale jak v těch Třech oříškách pro Popelku, něco tě cvrnkne do nosu ... protože při 1V1A bude na vst. C asi 60V a to je 60W ztráta na T a to by jinak vypadal...
      Pokud mám pravdu, tak škoda, že nebylo vysvětleno také i pro nového majitele. Taky pak pochopitelně není třeba akt. chlazení.
      A s těmi C 100% souhlas, nic bych neměnil. Doma jich mám z dětství hromadu, kapacita 110 -120%, ESR O.K. a dyť je to lineár s dostatečnou rezervou, přeci...

    • @pavelsvoboda3019
      @pavelsvoboda3019 4 месяца назад

      Ty modre kondenzatory (nekdy cira buzirka) jsou pomerne kvalitni (TF) zpravidla maji i po 40 letech pomerne slusne parametry a neni treba je menit. Zato ty v te ruzove buzirce nebo hole stribrne (TE) jsou zpravidla kaput nebo dokonce maji i hodne popraskanou gumovou pruchodku.