85. Jaki koszt SSO i SSZ? Jakie ogrzewanie domu wybraliśmy? Koszty budowy domu 2022

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 31 дек 2024

Комментарии •

  • @marekx6220
    @marekx6220 2 года назад +4

    Miałem podobne dylematy jak Ty. Jestem w trakcie budowy, miał być gaz, dostaliśmy odmowę przyłącza... Gruntowa PC odpadła ze względu na koszty, monoblok jakoś mnie nie przekonuje(zawory spustowe w razie braku prądu itp)... Stanęło na splicie. Rozważałem między Panasonic, Nibe i Mitsubishi. Panasonica proponował mi instalator, Nibe ma mój kolega i sprawuje się ok(ponadto firma jest u mnie w mieście, więc serwis dobry), ale po wszystkim zdecydowałem się na Mitsubishi. Marka wydaje się być sprawdzona, ma zbiornik z nierdzewki grzany wymiennikiem(sprawniejsze i ekonomiczniejsze grzanie wody). Mi za pompę wyszło 36k. Proponuję zrobić oferty w CNC pompy ciepła, będziesz miał porównanie. I patrz też na wykresy mocy. Mitubishi EcoInverter 6kW ma praktycznie taką samą krzywą mocy jak Nibe 8kW. Patrz też na czynnik w pompie(R32 nie podlega żadnym zgłoszeniom w przeciwieństwie do R410). Mitsubishi okazało się, że ma mój instalator, który proponował mi Panasonic. A i najważniejsze - u mnie Panasonic odpadł, bo ma jedną grzałkę pomocniczą 3kW(wersje pomp do 9kW). Czyli w razie awarii pompy masz tylko grzałkę 3kW. Mitsubishi i Nibe w jednostkach wewnętrznych mają 9kW i to też mnie przekonało. Ponadto skupiłbym się na jednostkach all in one, bo są one dopracowane, zajmują mało miejsca i łatwiej porównać oferty. W wielu ofertach instalatorzy manipulują zbiornikami itp i stąd są różnice cenowe.

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 года назад +1

      Cześć! Dzięki za porady. Póki co mam ofertę od lokalnego instalatora i od CNC. Czekam jeszcze na kilka i będę zawężał. Co do jednostek all-in-one to podchodzę do nich z dystansem, ale to ja, wszystkim innym mogą się podobać i śmiało, niech kupują.
      All-in-one: Chodzi o to, że one tak naprawdę zajmują zazwyczaj tyle samo miejsca co split z ustawionym zbiornikiem poniżej, są jedynie schludniejsze. Kwestia wymiarów zbiornika. Oczywiście takiego all-in-one nie dostaniesz ze zbiornikiem 300 tylko 190 czy bliżej tej pojemności. Rozmawiałem z instalatorem i mówił, że nie będzie problemu z zamocowaniem wszystkiego jedno pod drugim, więc tyle samo miejsca co split. Tyle samo zajmuje też gruntowa i monoblok. Zatem ja osobiście tego argumentu "najmniej miejsca w kotłowni" nie biorę pod uwagę przy żadnej pompie, bo mam na nią miejsce 90x200 cm, a czy to 59x60 czy 60x60 czy 65x60 to nie ma dla mnie znaczenia.
      Zbiornik CWU: Rozważam zakup zbiornika ze stali nierdzewnej z powiększoną wężownicą zamiast zbiornika emaliowanego. Trochę większa inwestycja, ale posłuży dłużej niż emaliowany i nie trzeba myśleć o wymianie anody.
      I teraz punkt główny ;) Dlaczego nie all-in-one, skoro mają zbiorniki ze stali nierdzewnej? Ponieważ jeśli pompa ulegnie nienaprawialnej-nieopłacalnej awarii za 10-12 lat, to zbiornik ze stali nierdzewnej dopiero skończy być objęty gwarancją. Po co wymieniać całą pompę razem ze zbiornikiem, skoro można wymienić samą pompę, a zbiornik posłuży kolejne 10 lat pewnie. Zawsze to jakaś oszczędność przy kolejnej wymianie źródła ciepła ;)
      Pozdrawiam!

    • @rosoma11
      @rosoma11 2 года назад +1

      @@ProgramistaNaBudowie idac twoim tokiem myslenia, to jezeli zainwestujesz w dobry zbiornik cwu, to kup taniego monobloka i w razie awarii wymieniasz tylko relatywnie tania pompe, a zbiornik pozostaje ten sam.

    • @ewaadamczyk5440
      @ewaadamczyk5440 2 года назад

      @@rosoma11 witam serdecznie można na priv

  • @dawidbudowlaniec6434
    @dawidbudowlaniec6434 2 года назад

    Witam oby wszystkie prace szły zgodnie z planem , pozdrawiam i łapka w górę.

  • @wojtekkrerowicz326
    @wojtekkrerowicz326 2 года назад +1

    Witaj Tomku.
    Dobrze że zrezygnowałeś z pompy gruntowej uf...
    Zapytaj o firmę Nilan Polska.
    Jest to duński producent pomp ciepła, mój sąsiad właśnie założył taką w drugimi kwartale ubiegłego roku.
    Pozdrawiam serdecznie Wojtek

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 года назад +1

      Cześć Wojtku! Czy dobrze to nie wiem, czas pokaże. Jeśli pompa, którą wybierzemy wytrzyma 10 lat bez awarii to będę zadowolony. U nas w okolicy nikt takiej pompy nie proponuje akurat. Staram się szukać w miarę lokalnie, bo serwis też w jest istotny. Pozdrawiam!

    • @wojtekkrerowicz326
      @wojtekkrerowicz326 2 года назад

      @@ProgramistaNaBudowie hejka.
      U nas od 14 jest na domkach czyli skończyła 7rok działa bez żadnych zarzutów.Co do tego czy będzie chodzić bez awaryjnie 10 lat hmm.
      Napewno tu na zachodzie robią to jak należy czyli bez żadnych kombinacji alpejskich typu tu zmienimy tam obejdziemy (będzie tuniej).U mnie osobiście gaz mamy i piecyk Vaillant chodzi od 98 bez zarzutów,raz w 2008 płytka sterująca odmówiła posłuszeństwa,fachowiec wymienił moduł i do dziś jest ok. Nie reanimował nie lutowal płytki tylko wymiana modułu.
      Mój sąsiad wziął chyba tą firmę Nilan bo wie że będzie miał sąsiada za chwilę z Danii 🤣🤣
      Ale całkiem serio zestaw się sprawdza.
      Nilan compact P AIR9
      U nas już po wichurze ale dawało nieźle.Jak tam Twój dach, dachówki??
      Wytrzymały wichry.
      Muszę Ci powiedzieć Tomku że Twój wasz dach robota poświęcenie wypociny sposób wykonania efekt końcowy naprawdę są uznaniem wielu ludzików na innych forach. Programista na budowie pokazał jak samemu można ogarnąć pokrycie dachu-
      efekt powalający.
      Pozdrawiam serdecznie, trzymaj się cieplutko 🙋🙋

  • @stodoanaswoim6180
    @stodoanaswoim6180 2 года назад +2

    Cześć fajna kwota wyszła u nas wyszlo ok 270 tys bez scian działowych ale z ociepleniem bo w technologii izodom2000. Mamy podobny budynek 135m2. Tak jak Ty budujemy sami. Super robotę robisz. Pozdrawiam

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 года назад

      Cześć Stodoło Na Swoim! Dzięki za podzielenie się kosztami ;) To trochę drożej jednak wyszło za mniejszą powierzchnię. Ciekaw jestem z czego to może wynikać. Ten bloczki takie drogie czy gdzieś indziej poszło więcej pieniędzy niż na moich etapach? Pozdrawiam!

    • @stodoanaswoim6180
      @stodoanaswoim6180 2 года назад

      @@ProgramistaNaBudowie plyta wyszła podobnie 45tys tylko jest troche grubsza, sciany bloczek 45cm U=0,10 71tys, wiazary 31 tys, pokrycie 192m2 z rynnami 36 tys okna z roletami i żaluzjami 81 tys, drzwi 7,5 tys.

  • @vvvvinci
    @vvvvinci 2 года назад +1

    Od roku mam na Warmii domek o podobnym metrażu i dociepleniu. Wybrałem splita 7kw. Dałem 29tysi, a w tym roku za ogrzanie domu wyjdzie 2100 kWh. Także polecam, ale jednak pamiętaj, że najważniejsze jest profesjonalne uszczelnienie i docieplenie domu.

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 года назад

      Cześć Witek! Dzięki za komentarz. Izolacja najważniejsza, wiadomo. Pozdrawiam!

  • @holiboodzdrowydom
    @holiboodzdrowydom 2 года назад

    Czesc, zdecydowanie nie bierz splita. Jak powietrzna to tylko monoblok. Znam 3 mega specjalistow i zgodnie twierdza to samo. Ale jeszcze wazniejsze od samej pompy to wykonanie instalacji podlogowki.
    Pozdrawiam!

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 года назад +1

      Cześć! Na podłogówkę mam przeliczony projekt, wszystko będzie jak należy. Mogę prosić kontakt do Ciebie na mojego maila programistabuduje@gmail.com? Pozdrawiam!

    • @Arturinho1409
      @Arturinho1409 2 года назад

      Holibood może jakiś filmik o tym? Właśnie jestem na etapie doboru pompy ciepła i mam mega mętlik, pewnie nie tylko ja

  • @89jack
    @89jack 2 года назад

    U nas dom projekt zosia6- stan surowy zamkniety 170tys zl. Poczatek budowy grudzien 2021. Szacowalismy ze w kwietniu tego roku beda sciany… ale pogoda pozwolila:)
    Narazie pauza, bo kasa sie skonczyla i kredyt trzeba zaciagnac. Ale…wujas elektryk, kuzyn kierownik hurtowni elektrycznej, drugi kuzyn hydraulik, kolega ma hurtownie hydrauliczna, do konca bede mial pomoc tescia- budowlanca… szacuje ze w 400tys sie zmiescimy. Ogrzewanie bedzie pelletem, nie bedzie kamer, rolet, alarmow… bo kase trzymamy na koncie a nie w szufladzie jak u Was. 70%mebli i wyposazenia przeniesiemy ze starego mieszkania. Mam nadzieje ze sie uda zmiescic:) oczywiscie nie wliczam kosztow ogrodzenia docelowego, kostki, trawnika… Koszt robocizny to 35tys zl dla mastrow murarzy. Z tesciem robilismy poszycie dachu sami. Okna i drzwi firma.

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 года назад +1

      Cześć Jack! Dzięki za podzielenie się kosztami. W przeliczeniu na powierzchnię wychodzi jakoś 10% więcej niż moje koszty, ale tutaj wiele czynników wchodzi w grę, więc aż tak nie ma co porównywać. Z pewnością nieporównywalnie mniej wydacie na instalację elektryczną i hydraulikę pewnie też bo domek jest zwarty jak widzę po projekcie.
      My kasę też mamy na kontach - takie czasy ;) Dużą gotówkę w czasie budowy to mało kto chce przyjmować. Alarm natomiast i kamery stosujemy przede wszystkim jako odstraszacze. Wiemy, że po okolicznych osiedlach kręcą się ludzie i łażą po podwórkach. Moi rodzice też nigdy kamer nie zakładali, a jak się dowiedzieli, że w okolicy grasują złodzieje, to pierwsi polecieli po sprzęt choć żadnych kosztowności nie mają. Nikt po prostu nie chce być okradzionym z własnej woli :) Natomiast jasne, niech każdy decyduje sam czy mu alarm potrzebny czy nie. Jestem w stanie zrozumieć tych, którzy alarmu nie zakładają.
      Przeniesienie większości mebli da wam niesamowitą oszczędność, przynajmniej do czasu zanim zdecydujecie się je wymienić. U nas niestety nie wchodzi to w grę, może jedynie łóżko tymczasowo zabierzemy do nowego domu w przyszłości.
      Powodzenia w waszej budowie! Pozdrawiam!

  • @__MJ__
    @__MJ__ 2 года назад +3

    Jak chcesz mieć podgląd pompy i sterowanie w automatyce to Panasonic jest nie do pobicia. Oryginalny moduł wifi zamieniasz na mała kostkę za parę euro i daje parametry i sterowanie po mqtt. Wszystko da się zrobić i zobaczyć. Ja zakładałem w sierpniu 7ke split od Panasa ze zbiornikiem cwu 300l (emalia), filtrem cząstek stałych, pompą wilo do cyrkulacji, naczyniem itd. Czyli cały komplet z montażem zapłaciłem ~23 tyś brutto - dokładnej kwoty z głowy nie podam ale to było między 23 a 24 tys. Teraz sobie to w dochodzie odliczę. A oferty na to samo dostałem od 23 do 50!!! tysięcy. Tak wiec trzeba mocno uważać.
    Pompa działa, w domu ciepło. Zakładam, że cały roczny koszt ogrzewania i cwu nie przekroczy 1500 zl. A, ja mam taryfę g12 ale grzanie jest puszczone samopas a cwu grzeje w tanim prądzie.
    Szczerze? Ile zejdziesz z takiej kwoty mając gruntówkę? Ile to się będzie zwracać? 50 lat? W tym czasie 3x wymienisz źródło ciepła.
    A pompy powietrzne jak wybierasz to patrz na wykresy mocy bo czasami jest tak, że pompa różnych producentów albo linii produktowych 6kw i 12kw przy -18,-20 stopniach da tyle samo energii. No i jakieś realne OZC można zrobić przed wydaniem "dzieści" tysięcy na pompę.

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 года назад

      Cześć Michał! Co do sterowania to jakoś nie mam presji by tam sterować jakoś specjalnie, ale może nie jestem świadomy bo nie zgłębiałem aż tak. Pompa niech tam sobie grzeje na krzywej, a siłowniki będą puszczać wodę dalej, tak mi się wydaje, ale może nie mam racji. Co do gruntowej to gdy liczyłem dla inwestycji 35 tys vs 60 tys, to zrównanie następowało po 20 latach. Gruntowa może tyle pożyć. Natomiast po tych podwyżkach to ja podziękuję, bo nasz portfel niestety nie wyrobi. OZC mam wykonane ;) Pozdrawiam!

    • @__MJ__
      @__MJ__ 2 года назад +1

      @@ProgramistaNaBudowie To się przydaje. Detekcja taktowania, przełączanie parametrów, podgląd danych itd. Mega wygodne. No ale przekonywać na siłę nie będę. W jednym masz rację. Jak będziesz miał pompę wybraną idealnie w punkt do ozc i nie pomylisz się robiąc ocieplenie i wszystkie etapy dalej to fakt, sterowanie i podgląd nie są potrzebne. Ale znam parę osób które w wyższych temperaturach właczają tryb cichy żeby pompa nie taktowała. Można to zrobić z ręki, można automatyką. U mnie np liczy się zużycie prądu z podiczników w automatyce bo to z pompy jest słabe i nie potrafi policzyć zużycia z 2 taryf. I tak mogę długo. Czy tego użyjesz? Nie wiem, ale wybór jaki teraz dokonasz może zaważyć na tym czy jak dojrzejesz do tej decyzji później to w ogole będzie wykonalne :)
      Większość apek do pomp to syf z gilem że tak powiem, mało co tam widać i mało co da się ustawić.
      A robiąc pompę albo zdasz się na instalatora w 100% albo będziesz sprawdzał co zrobił.
      BTW sterowanie na rozdzelaczach przy pompie i podłogówce jest kompletnie bez sensu. Wiem co mówie, miałem tak 10 lat. Sterowniki teraz leżą na strychu w pudełku. Raz że musisz mieć bufor, co podwyższa koszty i użytkowe i inwestycyjne. Dwa bezwłądność na podłogówce jest taka, że sterowanie tym przypomina chęc zrobienia driftu statkiem kontenerowym.
      Gruntówka jest lepsza przy mrozach. Za to powietrzna powyżej temperatury wody na dolnym źródle w gruntówce. W takich temperaturach średnich jakie teraz mamy w PL to się wg mnie zrównuje.

    • @G.ThoMass
      @G.ThoMass 2 года назад

      @@__MJ__ napisz kolego co to za moduł do panasa bo na 99% taki będę użytkować wkrótce.

    • @patryk-9460
      @patryk-9460 2 года назад

      @Michał J jaki model pompy ?

    • @G.ThoMass
      @G.ThoMass 2 года назад

      @@patryk-9460 panasonic Ale in one split 7kw. Przy okazji zapytam może wiesz czy warto robic cyrkulację cwu czy to przy pompie ciepła nie potrzebne.

  • @peeremek
    @peeremek 2 года назад +1

    Hello fellow Intiver! Pompa split da radę. Przemysł odkurzać centralny, dużo zachodu z rozmieszczeniem tego bo zaraz konflikty z innymi instalacjami itd. My zamiast tego, w tej samej cenie kupimy sobie bezprzewodowego dysona (polecam) i roombe ze stacją. I nie ma plątaniny z rurami w ścianach i przewodów. Pozdrawiam i trzam kciuki!

    • @artura3579
      @artura3579 2 года назад

      Również zastanawiam się nad uzasadnieniem instalacji odkurzacza centralnego versus np. taki zestaw jak podał @peeremek. Może Tomek powie coś na ten temat jeszcze, bo do tej pory nie wyłapałem.

    • @kaen7125
      @kaen7125 2 года назад +2

      @@artura3579 nie ogarniam w ogóle skąd wzięła się ta dziwna moda na odkurzacze centralne... tak samo jak na tuje nawalone dookoła i drabinki zamiast ogrodzenia. Mamy roombe i jeden bezprzewodowy odkurzacz, jest lux.

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 года назад

      Cześć! Odkurzacz centralny mam już przemyślany. Myślałem o nim na dużo wcześniejszym etapie i instalację mam pogodzoną z innymi, więc problemu specjalnego nie będzie. Tutaj odpowiadałem w komentarzu dlaczego zdecydowaliśmy się na odkurzacz: ruclips.net/video/YJwMPS4SL6Y/видео.html&lc=UgxFVEgwqG8HYuarQwR4AaABAg.9YVv8dRvrV19YW11L4tbJR - Pozdrawiam!

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 года назад

      Cześć Artur! W filmie o instalacji odkurzacza przedstawię swoje stanowisko ;) Tam w komentarzu podlinkowanym możesz przeczytać, a dodatkowo chcę spróbować na własnej skórze. Mam znajomych, którzy uważają, że to najlepszy odkurzacz jaki może być, więc zdania w tej kwestii są podzielone ;) Pozdrawiam!

    • @michalp4747
      @michalp4747 2 года назад +1

      Mieszkałem w domu z odkurzaczem centralnym i raczej nie zdecyduje się na takie rozwiązanie z paru powodów:
      - nie nosisz odkurzacza ale za to rura musi być o wiele dłuższa i przeszkadza w odkurzaniu
      - dzisiaj w dobie odkurzaczy autonomicznych takie rozwiązanie jest po prostu przestarzałe
      - filtry do takich odkurzaczy są trudniejsze w dostaniu (i odpowiednio droższe)
      - taki odkurzacz zajmuje sporo miejsca (trzeba też gdzieś rurę trzymać)
      Z plusów to chyba tylko cisza przy odkurzaniu.
      Jeśli będziesz miał rekuperację to już w samym systemie będą filtry, dzięki czemu rzadziej będzie trzeba odkurzać.

  • @astaroth666
    @astaroth666 2 года назад +4

    Jaka motywacja do odkurzacza centralnego? To trochę przeżytek przy wszystkich Xiaomi/roombach czy innych bezprzewodowych.

    • @EmiNetworks
      @EmiNetworks 2 года назад

      Też bym kompletnie w to nie szedł. Bez sensu taki odkurzacz centralny imho. Do tego w rurach będą rozwijać się żyjątka...

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 года назад

      Cześć Adam! Opisałem swoją motywację w komentarzu pod ostatnim filmem. Link do komentarza: ruclips.net/video/YJwMPS4SL6Y/видео.html&lc=UgxFVEgwqG8HYuarQwR4AaABAg - Pozdrawiam!

    • @marekwisniewski5572
      @marekwisniewski5572 2 года назад

      @@ProgramistaNaBudowie Chłopie mieszkałem w domu z takim odkurzaczem - po 2-3 latach ludzie przestają je używać !!! rury pękają , latasz z taką rurą przepinasz się etc... to jest DZIADOSTWO TOTALNE - lepiej mieć 2-3 dysony lub coś w tym stylu plus większy warsztatowy w domu niż tracić przestrzeń kasę na centralny który zużywa znacznie więcej energii bo zasysa na całej instalacji i do tego jeszcze ma duże opory . To jest G... przez WIELKIE G. Znam 3 osoby które na osiedlu założyły i NIE UŻYWAJĄ bo węże do nich tarabanić , deptać po nich to porażka . NIE RÓB TEGO

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 года назад +1

      @@marekwisniewski5572 Cześć Marku! Żadnej rury nie będziemy przepinać bo rury wychodzą ze ściany, więc co najwyżej będziemy chować jedną rurę i wyciągać drugą. Nie jestem pewien czy 2-3 dysony plus warsztatowy odkurzacz zabiorą mniej miejsca niż jednostka centralna i teleskopowa rura. Już pominę ich łączny koszt. Odkurzacz będzie nad pralką, więc miejsca praktycznie nie zabierze. Nasza instalacja to trzy rury. Rury są zaślepione jeśli nie masz nic do nich podłączone, to on nie ma nawet co ciągnąć z tych zaślepionych rur, a jedynie z tej, do której masz podłączoną rurę teleskopową. Myślę, że nie ma co panikować. Jeśli się nam nie spodoba, to będziemy myśleć. Na teraz jestem pozytywnie nastawiony, a jako punkt referencyjny biorę nasz obecny odkurzacz domowy.

    • @marekwisniewski5572
      @marekwisniewski5572 2 года назад

      @@ProgramistaNaBudowie liczyłeś długość rury od jednostki centralnej do końcówki ? opór tłoczenia przez taką rurę masz olbrzymi bo suma sumarum chyba wszystko musi trafić do worka centralnego ?? czy się mylę ? to jak masz rurę sztywną gładką do odkurzacza typu Dyson to zastanów się ile mniej energii jest potrzebne do wytworzenia tego samego ssania . OK jeśli masz zwijane rury w 3 punktach to przynajmniej nie musisz latać z kłębkiem rury od punktu do punktu ale gdzieś ta rura się chyba chowa ? i to w 3 punktach - tam ona nie zajmuje miejsca ? - jest na poddaszu ? ( sorry że zadaje może głupie pytania ale od kilku lat może jakieś nowinki mnie ominęły w tej materii bo jak ja takie instalacje widziałem to w każdej ofercie był długi wąż ( zamiast przedłużacza od klasycznego odkurzacza ) z kablem sygnałowym i napięciem dość sztywny - te rury często się psuły i zestyki w gniazdach były awaryjne ) Patentu z chowanymi rurami gdzieś w ścianie lub suficie nie widziałem. ale zakładam, że to jest zawsze newralgiczny punkt bo wąż jest elastyczny a kabel w nim sygnałowy jest narażony na zmęczenie materiału ( chyba jest w nim jakaś końcówka ze sterowaniem ?? ) . Do tego jeszcze musisz gdzieś mieć różne końcówki nie zawsze operujesz jedną ( w takim ręcznym masz jakieś przy obudowie zamienne a tu za każdym razem latasz po kolejną nie wiem schowaną gdzieś w szafie ? ) . Powiem tak sam mieszkałem za granicą w domu z centralką ponad 3 lata ( koszmar - może stara technologia ) znajomi wszyscy MIELI albo nie używają albo się popsuły i nie chcieli już reperować. Poważnie nie znam nikogo kto by ostatecznie miał pozytywne doświadczenia.

  • @lalo1660
    @lalo1660 2 года назад +1

    Gdybym budował drugi dom to właśnie w takim stylu jak Ty . Bardzo mi się podobają nowoczesne stodoły. Jak to mówią: Gust się zmienia zwiekiem 🙂a mam 41l . Dom budowałem Jak miałem 33l

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 года назад +1

      Cześć! No to super ;) Mi się stodoły podobały odkąd je zobaczyłem w nowoczesnej wersji właśnie. Wcześniej się nad tym nie zastanawiałem. Ja dom zacząłem budować pół roku przed 30-tką ;) Ależ ten czas leci. Pozdrawiam!

  • @maciejkurowski227
    @maciejkurowski227 2 года назад +2

    165 m2 na parterze i też wiązary. Dach kopertowy łącznie z podbitka
    250 tys.
    Ok 30 % pracy samemu

  • @dgregd
    @dgregd 2 года назад +1

    Hej, pytanie do kolegi po fachu, jaka jest sumaryczna powierzchnia okien w waszym domu? Czy w trakcie planowania wyliczaliście ile później będzie kosztowało "ogrzanie" takich okien, tzn jaka jest ich strata cieplna? Ja jestem w trakcie ustalania planu, będzie to parterowa długa "stodoła", i wg propozycji architekta okna będą miały prawie 60 m2. Trochę mnie to przeraża, czy pompa ciepła taki dom ogrzeje i ile to będzie kosztowało. Ciekawy jestem czy wy robiliście jakieś wyliczenia.

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 года назад +1

      Cześć Grzegorz! Nie interesowało mnie jaka energia będzie potrzebna do ogrzania tego. Okna ustawiliśmy na południowym-wschodzie gdzie są spore zyski słoneczne. Polecam rozpatrywać tak usytuowane okna w kategorii czy stać cie na ich zakup. 60 m2 po 1500-1600 zł/m2 to się robi poważna kwota. U nas jest łącznie 35 m2 okien. Pozdrawiam!

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 года назад +1

      Dodam, że pierwotnie mieliśmy projekt, gdzie było 54 m2 okien i zanim zatwierdziłem tą wizję dla siebie, bo to ja rysowałem na tym etapie, to pojechałem do salonu okien wycenić ile by to kosztowało ;) Po czym szybciutko zacząłem myśleć jak zmniejszyć ich ilość ;)

  • @gumis1112
    @gumis1112 2 года назад

    SSZ 70m2 pow. użytkowej- niecałe 100tyś, dokładnie nie pamiętam dawno temu to było, kosztorysu brak, w pewnym momencie zapisywanie wszystkiego przestało mieć jakiekolwiek znaczenie :D. Swoją drogą tak na szybko licząc, w twoim przypadku w pół miliona powinno się wszystko zamknąć jeśli chodzi o sam dom (stan pod klucz).

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 года назад

      Cześć Karol! Tak, teraz to zapisuję dla samego zapisywania, ale to też jakaś kontrola wydatków, można zobaczyć na czym stoisz :) Pół miliona to do deweloperskiego, to się zgodzę. Pozdrawiam!

  • @Neonixx15
    @Neonixx15 2 года назад

    U nas na chwilę obecną stan prawie deweloperski (bez bramy garażowej, zamówiona) 258m2 przeszło ponad milion zł. Dokładnie 1 017 259 zł, w archoncie napisane jest że ten dom miał kosztować ok 600.000 stan deweloperski. Bardzo zaniżają kosztorysy, lepiej uważać

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 года назад

      Cześć Marcin! Dzięki za podzielenie się kosztami, kwota robi wrażenie. Czy to jest kwota bez działki? Pozdrawiam!

    • @Neonixx15
      @Neonixx15 2 года назад

      @@ProgramistaNaBudowie Tak jest to kwota bez działki. Działka w w 2019 pod Lublinem (5km) od centrum 13,68a kosztowała nas 170.000, w dniu dzisiejszym ta sama bliźniacza działka obok nas wyceniona jest na 520.000 :) Mamy szczęście, ponieważ SSZ zakończyliśmy w tamtym roku od maja do grudnia. W tym roku że po podwyżkach cen materiałów myślę, że do tego stanu kwota wyszłaby o 200k więcej. Realizujemy z archonu projekt Dom w Maciejkach 2 (G2)

  • @mx-art
    @mx-art 2 года назад

    Zaczynałem w grudniu 2020 i rachunki trzymam tylko po to aby mieć obraz jak kiedyś było tanio, ani tego już nie liczę ile poszło ani ile pójdzie (zbyt szybko następują zmiany cen).

  • @skorpion4709
    @skorpion4709 2 года назад

    witam gdzie zamawiałes styropian na posadzki ? Pozdro .Dobra robota.

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 года назад +1

      Cześć! Dzięki! Styropian zamawiałem w hurtowni internetowej. Musisz poszukać bo to w zależności od wielkości zamówienia może opłacać się wziąć w jednej z kilku dostępnych w internecie. Niektórzy mają minimalne limity i różnie z ceną transportu. Pozdrawiam!

    • @skorpion4709
      @skorpion4709 2 года назад

      @@ProgramistaNaBudowie a mozesz podać stronkę sklepu ?

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 года назад

      ​@@skorpion4709 Odsyłam do mojego komentarza w poprzednim filmie: ruclips.net/video/YJwMPS4SL6Y/видео.html&lc=Ugx8sBWBfmBPOZxBAc54AaABAg.9YJWim2Kbne9YNhP1jgzbS

  • @Raf1037
    @Raf1037 2 года назад

    I to jest wlasnie jeden z minusow robienia samemu Mysli sie ze sie oszczedza co zamuje duzo czasu a ceny nastepnych etapow odlatuja w kosmos I tez podziwiam partnerke za cierpliwosc bo moja juz na etapie stanu surowego oswietlenie kupowa itp a jak bym jej powiedzial kochanie to tak jeszcze z rok to sam bym pewnie musial leciec w ten kosmos 😊😊pozdrawiam i zycze powodzenia

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 года назад

      Cześć Rafał! Prawdą jest to co piszesz. Nikt się natomiast nie spodziewał takich dużych podwyżek. Narzeczona bardzo cierpliwa :) Pozdrawiam :)

    • @Raf1037
      @Raf1037 2 года назад

      @@ProgramistaNaBudowie A tak bardziej powaznie niech pan mnie posucha prosze sobie kupic te drzwi to nawet nie chodzi o pieniadze ale zeby sie nie okazlo ze nanie bedzie trzeba czekac nastepne pol roku lub dluzej ( i Narzeczona sie ucieszy)

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 года назад

      Racja, tak zgadzam się, trzeba iść szukać drzwi zaraz.

    • @Raf1037
      @Raf1037 2 года назад

      @@ProgramistaNaBudowie wogole prosze bardziej zwrocic na to uwage i miec reke na pulsie Bo w marketach i na necie niby wszystko jest i pisze do 5 dni a w rzeczywistosci jak chce sie cos w wiekszej ilosci np plytki podlogowe czy laziekowe itp trzeba czekac co najmiej miesiac lub teraz podobno jeszcze dluzej

  • @karoljoc
    @karoljoc 2 года назад

    Cześć. Nie rezygnuj tak szybko z gruntowej. Zaraz rozpoczyna się program "móje cieplo" i na gruntową jest 21 tys dofinansowania, na powietrzną tylko 7 tys. Wiec może się opłacać gruntowa 👍dzięki za podsumowanie. Na pewno kwota by była o 120 tys wyższa gdyż sam tego byś nie robił 👍

    • @mirekstach4207
      @mirekstach4207 2 года назад +1

      Tak będą dofinansowania, ale trzeba spełnić warunki dotyczące EP na poziomie 65 kWh. Więc nie jest to takie oczywiste że każdy się na to załapie.

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 года назад +3

      Cześć Karol! Wiesz co, ja te dotacje traktuję jako ciekawostkę. Dostanę do pompy którą wybiorę, to super. Nie dostanę, to trudno. Natomiast nie chcę uzależniać swojego wyboru, bo może rządzący dadzą mi dotację. Jest druga strona tego medalu. Mam wrażenie, że obecne podwyżki na pompy i ogrzewanie to robienie gruntu pod dopłaty. Jak tylko dopłaty ruszą oficjalnie, np. za 30 dni, to nie spodziewaj się, że ceny pomp będą takie jak dziś. Instalatorzy też chcą się nachapać. Dlaczego oni mają być poszkodowani i nie dostać pieniędzy? Tylko dlatego, że oni nie montują pompy u siebie? Maksymalna dopłata za PC PW przy 35 tys. to 30% (10,5), gruntowa za 70 tys. to 19 500 zł (28%). Będę w wielkim szoku, jeśli PC PW nie podrożeją w ciagu 2-3 miesięcy o dodatkowe 5k, a gruntowe o 10k. Każdy musi swoje wziąć. Instalatorzy nie przepuszczą takiej okazji. Ale to tylko moja opinia, może niekoniecznie być prawdziwa. Pozdrawiam!

    • @karoljoc
      @karoljoc 2 года назад

      @@ProgramistaNaBudowie Masz tu racje, prawdopodobnie wykorzystają tą okazje. :-) Ja miałem wycenę 51 tys brutto za Panasonic split 9kw (all in one) razem z hydrauliką, kanalizacją i podłogówką (bez wylewki i styropianu), powierzchnia 145m2.

  • @MhUser
    @MhUser 2 года назад

    a może tak zadziałaj ekonomicznie i ekologicznie i bierz kocioł dolnego spalania na drewno z buforem albo porządny piec do salonu robiony przez zduna z buforem; brak emisji CO2, wysoka sprawność, pewne offgridowe paliwo, łatwość magazynowania paliwa na lata, zawsze najniższa cena, może działać bez zasilania prądem, w opcji pieca możesz w nim gotować (piekarnik chlebowy, pizza :P), łatwy serwis możliwy do wykonania samemu, przy opcji pieca funkcja rekreacyjna, nie będziesz odpowiedzialny za paleniem węglem brunatnym w zabytkowych elektrowniach i kopalnie odkrywkowe; jeśli chodzi o instalację PV to zdążył byś zrobić, chyba że nie masz przyłącza prądu w trakcie budowy?

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 года назад

      Cześć! Zrezygnowaliśmy świadomie z kominów w domu jak i z kominków i kotłów :) Chcemy mieć dom bezobsługowy jak mieszkanie jeśli chodzi o ogrzewanie. Kocioł to jasne, ale w razie wojny czy totalnego blackoutu, gdy dorobię dobudówkę, postawię przy niej komin i przewiercę się przez ścianę z rurami i podłączę do istniejącej instalacji. Tylko kocioł trzeba kupić przed taką sytuacją, bo później mogą nie być dostępne jak przyjdzie co do czego ;) Tak, może i bym zdążył z tymi panelami, ale naprawdę nie chcę się w to bawić, ścigać się z rządzącymi żeby tylko zrobić przed upływem terminu. Poczekamy zobaczymy jak to będzie z tym prosumentem, bo może im się odwidzi i aneksem zmienią zasady lub rozwiążą umowę. Kto by im tam powierzał cokolwiek. Pozdrawiam!

    • @MhUser
      @MhUser 2 года назад

      @@ProgramistaNaBudowie o bezobsługowości domu marzą wszyscy zanim się nie wprowadzą, potem codziennie jest co robić a ogrzewanie to promil z tego co jest do zrobienia; btw pompę ciepła też trzeba obsługiwać, sprawdź sobie w przyszłości ile będziesz siedział przy sterowniku ile razy będziesz, sprawdzał, kontrolował, zamawiał przeglądy i serwisy, itp. :)

    • @pawe3691
      @pawe3691 2 года назад

      @@MhUser Tylko wtedy zapomnij o jakimkolwiek wyjeździe w trakcie zimy, albo proś rodzinę, sąsiadów, znajomych żeby przyszli Ci w domu napalić. Zresztą za chwilę i tak zabronią ogrzewać domów węglem czy drewnem.

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 года назад

      @@MhUser mam porównanie bo w domu był kocioł na węgiel i trzeba było do niego podkładać. Wszystko jest lepsze od takiego rozwiązania. Teraz w domu mamy kocioł na pelet s podajnikiem i jest luksus. Tata chodzi co 2-3 dni do kotłowni wrzucić opał i spokój, plus nie trzeba pilnować żeby nie przechajcowac. To samo chce mieć z pompą. Ustawić i niech się kręci, nie podkładać, nie ustawiać. Ewentualnie coś tam zwiększyć lub zmniejszyć. A czemu umawiać przeglądy? Przegląd jest raz do roku, a nie co kwartał.

    • @MhUser
      @MhUser 2 года назад

      @@ProgramistaNaBudowie to zależy jak zaprojektujesz dom; ja w swoim piecu w salonie w przeciągu ostatniego tygodnia paliłem w niedziele i czwartek; nic nie podkładam, rozpalenie trwa parę minut, plecy grzałem, przy okazji upiekłem kurczaka na obiad; sezon grzewczy mam listopad - marzec, resztę czasu wszystko działa pasywnie czyli na prawdę bezobsługowo; no i nie kupuję energii od putina, mam cały czas niski koszt i pewne ogrzewanie; przy moim niskim zużyciu gdybym zrobił centralne ogrzewania i kocioł z podajnikiem to uzupełniał bym paliwo pewnie raz na miesiąc

  • @adrianwerner5709
    @adrianwerner5709 2 года назад +1

    Dom 123m2 okna żaluzje fasadowe dach dwuspadowy dachówka koramic actua (droga:) dzialowki zrobione ssz na dzień dzisiejszy ok 165tys

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 года назад

      Cześć Adrian! Bardzo dobry wynik w przeliczeniu na m2. Dzięki za podzielenie się kosztami i pozdrawiam!

  • @tomaszk8400
    @tomaszk8400 2 года назад

    Cześć . Zastanawiałeś się nad polską pompą ciepła kołton ? Niby lepiej nadaje się na nasze warunki .

  • @tosieporobilo
    @tosieporobilo 2 года назад

    147m2 użytkowej czy zabuodwy ? Super tanio :) zazdro

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 года назад

      Cześć Kamil! Użytkowej 147 m2. Płyta fundamentowa ma 170 m2. Pozdrawiam!

  • @laserozy7795
    @laserozy7795 2 года назад

    Moj koszt SSZ to jakieś 160 z elektryka, dokładnie rok temu. Parterowka jak Twoja, 130 m2

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 года назад

      Zatem w przeliczeniu tej kwoty na m2 po Twojej cenie, gdybyś zbudował 147 m2, to nasz dom wyszedł drożej o 50 tys. zł od Twojego, zakładając, że zastosowaliśmy te same materiały, choć raczej tak nie jest do końca, bo pewnie są różnice.

    • @laserozy7795
      @laserozy7795 2 года назад

      @@ProgramistaNaBudowie Hej. Myślę, że tak, choc w tej kwocie jest 20 tys za robociznę (ułożenie dachowki, z laceniem, prace blacharskie i wynagrodzenie dla pomocników przy murarce). Rok temu elektryka zrobilem w kwocie poniżej 5 tysięcy. Stolarka otworowa z HSem i dwoma drzwiami wejściowymi przy moich upustach i znajomościach to było jakieś 30 tysięcy. Generalnie ta różnica wskazuje na skalę podwyżek. Wprowadziłem się do gotowego domu (nie mam finalnego tynku, ale liczę meble oraz RTV AGD) z kwota rzędu ok 370 tysi. Ale zleciłem jeszcze gladzie (5t.), ocieplenie (8t.) i po znajomości plytki (65 m2 podłogi, WC + lazienka) 6,5t. Niby mieszkam na gotowym, ale wokół jeszcze mam z 50t. do wlozenia😅 Pozdrawiam serdecznie i kibicuje dalej Tobie, bo prowadzisz z Dawidem budowlańcem jeden z najciekawszych kanałów budowlanych.

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 года назад

      ​@@laserozy7795 Obecnie za zwykłą elektrykę samemu na cały dom z rozdzielnicą, to by trzeba było liczyć z 8 tys w takiej wersji "zwykłej", że tak powiem po taniości z najtańszym ogranicznikiem przepięć i dwoma wyłącznikami różnicowo-prądowymi oraz kilkoma wyłącznikami nadprądowymi. Tak jak piszesz, jak są jakieś dojścia to można wykombinować coś taniej, no i w zeszłym roku czy dwa lata temu zdecydowanie było taniej niż obecnie. Dzięki za komentarz i pozdrawiam!

  • @marekwisniewski5572
    @marekwisniewski5572 2 года назад

    Odkurzacz centralny to największe G.... przez WIELKIE G... jak możesz na czymś oszczędzić to kup lepiej 2 -3 szt. dysonów czy podobnych i olej centralkę to porażka latać z dużym wężem jest gorzej niż z takim ręcznym a do garażu i warsztatu i tak inny.

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 года назад

      Cześć Marku! Zaczniemy korzystać to będziemy wiedzieć czy się nam podoba czy nie. Jeśli się nie spodoba to jaki problem sprzedać jednostkę centralną? Pozdrawiam!

    • @marekwisniewski5572
      @marekwisniewski5572 2 года назад

      @@ProgramistaNaBudowie węże kupisz, punkty narobisz to też koszt i chyba raczej nie mały. Naprawdę jeśli jakiś odkurzacz centralny w domu jest przydatny to nazywa się REKUPERATOR - on nie wpuszcza Ci do domu zapylonego powietrza ( i nie mówię tu o pyle miejskim ) ale np. pylącej sośnie , czy pyle od sąsiadów kopcących eko groszkiem . do tego masz realne oszczędności na ogrzewaniu ja w domu bo straty energii to w 35-40% wentylacja i nieszczelności.

  • @piotrkalinski6938
    @piotrkalinski6938 2 года назад

    Witaj, czy po pozwoleniu na budowę (w którym wykazano FV i ogrzewanie elektryczne) możesz teraz zmienić na Pompę ciepła Split? Czy wymaga to zmiany pozwolenia? Pozdrawiam

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 года назад

      Cześć Piotr! To trzeba dopytać kierownika budowy. Być może nie będzie trzeba nic robić, być może aneks, a być może coś innego. Jeszcze się tym nie zajmowałem. Po instalacji źródła ciepła będę myślał co dalej :) Pozdrawiam!

    • @marlenastaniurska7301
      @marlenastaniurska7301 2 года назад

      Z tego co się orientuje nie trzeba zgłaszać zmiany jeżeli jest to zmiana na ekologiczne źródło ciepła. My tez się budujemy w projekcie mieliśmy pellet jednak teraz zmieniliśmy zdanie na pompę powietrzną, pytałam swojego kierownika i taką dostałam informacje 🙂 pozdrawiam

  • @domanscybuduja8423
    @domanscybuduja8423 2 года назад +1

    Ładna kwota! I mega szacun za własną robotę 👍 cenowa przyszłość jest przerażająca... też to przerabiamy i łączymy się w bólu. Jak masz chwilę to wpadaj do nas na kanał. Też pokazujemy jak wyglądają budowlane realia 😬

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 года назад +1

      Cześć Domańscy budują! Oj realia budowlane to ja znam i to bardzo dobrze :) Dzięki za komentarz, powodzenia w waszej przygodzie i pozdrawiam!

  • @axis-kk4cp
    @axis-kk4cp 2 года назад

    dlaczego rezygnacja z PV? na ta chwile rozliczenia będą wyglądać podobnie jak w teraz...

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 года назад

      Cześć! Tak jak wspomniałem, nie chcę zostać specjalistą do spraw polityki OZE w kraju ;) Może kiedyś, po zamieszkaniu jak zobaczymy ile prądu zużywamy to coś zamontujemy. Wiem, że można teraz założyć i będzie 80% zwrotu niewykorzystanej energii "z elektrowni". A przynajmniej do czasu aż nie wprowadzą aneksów lub nie zerwą umów z ludźmi, którzy zamontowali panele. Natomiast jakoś nie chce mi się w to bawić i szczerze, to też nie mam wolnej gotówki na inwestycję w panele w obecnej chwili. Wszędzie podwyżki, że nie wiadomo co kupować najpierw. Pożyjemy, zobaczymy. Pozdrawiam!

    • @axis-kk4cp
      @axis-kk4cp 2 года назад

      @@ProgramistaNaBudowie dziękuję za odpowiedź. Zamiast pompy ciepła zainstaluj kocioł elektryczny i masz środki na pv. Ryzyko tak jak piszesz... Nie wiadomo jak w przyszłości będziemy rozliczać prąd.

  • @wojciechszura5880
    @wojciechszura5880 2 года назад

    Hej, zdradzisz gdzie kupiłeś styropian. Pozdrawiam.

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 года назад

      Cześć Wojciech. Styropian kupiłem w hurtowni internetowej styro24.pl. Co hurtownia to inaczej, więc warto wysłać zapytania do kilku lub użyć kalkulatorów na stronie. Każda hurtownia ma inne ceny transportów w zależności od ilości poniżej minumum logistycznego. Pozdrawiam!

  • @magdah2919
    @magdah2919 2 года назад +1

    Super wynik !! Patrząc jak w zastraszajacym tempie wszystko drożeje tym bardziej daje powód do zadowolenia. Pomijając samą satysfakcję z ogromu włożonej samodzielnej pracy !!
    Również planowaliśmy kocioł elektryczny. Ostatecznie będzie PC choć bez FV się nie obędzie ☹️
    No ale zobaczymy jak to się będzie kalkulowało za rok - 1,5 🙈🙈
    Powodzenia !!!

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 года назад

      Cześć Magda! Moim zdaniem bez fotowoltaiki jak najbardziej się obejdzie. Przede wszystkim przed zakupem fotowoltaiki to policzyć ile może kosztować ogrzewanie i policzyć czas zwrotu w inwestycję z paneli. Bo może się to średnio opłacać. Ja nie decyduję się na panele do pompy i nigdy nie rozważałem, ponieważ dla mnie rachunek rzędu 2000-2500 zł za ogrzewanie domu i wody przez rok to bardzo małe pieniądze. Teraz płacimy za ciepłą wodę i ogrzewanie w mieszkaniu 54 m2 2500 zł rocznie ;) Pozdrawiam!

    • @magdah2919
      @magdah2919 2 года назад

      @@ProgramistaNaBudowie
      Dzięki. Chyba masz rację. Musimy przeliczyć i zobaczyć. Jeśli rachunki będą koło tej kwoty oscylowały to rzeczywiście nie będzie sensu.
      Wprowadzicie się zapewne szybciej niż my, będę czekać na relacje 😉

    • @onomatopejaB
      @onomatopejaB 2 года назад

      @@ProgramistaNaBudowie trochę się komentarz niestety źle „zestarzał” niestety :( Kalkulowałeś może jak będzie wychodzić w aktualnej sytuacji?

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 года назад

      @@onomatopejaB Cześć Bartku! Przyznam, że nie wiem jaka jest obecna sytuacja, nie wiem ile ma kosztować kWh. Nie widziałem ostatecznych tabel, dokumentów z cenami, które wskazują ile będzie kosztować prąd w G12w po zmianach. Pompa grzeje dom raczej nocą, więc taryfa dwustrefowa z tanimi weekendami może tutaj dać jakieś oszczędności. Na chwilę obecną gdzieś tam liczę, że będzie potrzeba 2500 kWh na grzanie CO i CWU przez cały rok oraz ze 3000 kWh na prąd bytowy. Prąd bytowy można w większości obskoczyć fotowoltaiką na offgrid chociażby z jakimś małym magazynem typu 5-10 kWh, ale pewnie jest to obecnie niezbyt opłacalne. Trzeba by policzyć. Nie wiem na ile te nowe stawki są aktualne i czy wszystko już jest jasne czy to nadal pisanie patykiem po wodzie.

  • @wd6818
    @wd6818 2 года назад

    Witam. Dlaczego nie możesz zainstalować bufora z grzałkami bez fotowoltaiki? Pozdrawiam

    • @PawelKruszewski
      @PawelKruszewski 2 года назад +1

      Odpowiedź padła w filmie.

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 года назад

      Wskaźnik EP, wspomniałem w filmie zaraz po tym jak powiedziałem, że nie mogę go zainstalować legalnie. Pozdrawiam!

  • @radekpostawa4024
    @radekpostawa4024 2 года назад

    czołem:) weź pompę powietrzną. Ja mam panasonic 6kW. Dom 200m2 podłogi. Koszt zimy ok 2400zl.
    Polecam firmę WOJTEX.:)

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 года назад

      Część Radku! O, dzięki za cynk. Wyślę do nich zapytanie :) Pozdrawiam!

  • @marcink1980
    @marcink1980 2 года назад

    Dom
    130m2 parterowka dach dwuspadowy okna i drzwi zewnętrzne dachowka ceramiczna pelne deskowanie papa strop monolityczny ssz 165000zl

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 года назад +1

      Cześć Marcin! To bardzo fajny wynik w przeliczeniu na m2 :) Trzeba się cieszyć. Pozdrawiam!

    • @marcink1980
      @marcink1980 2 года назад

      @@ProgramistaNaBudowie budowa zaczęta w 2021luty Pustaki kupowałem wcześniej płaciłem jeszcze po 8zl sztuka No i wszystko robilem sam

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 года назад +1

      Ekstra, u mnie bloczki po 10 z hakiem już były jak kupowałem na koniec 2020.

  • @unitra
    @unitra 2 года назад

    69 tys za pompe 7kw? Szok :) Nie szedłbym w takim razie w gruntową (lepsza sprawność przez cały rok) tylko za 20 -25 tys założyć powietrze woda (gorsza sprawność przez 2 miesiące w roku) a różnice w cenie przeznaczył na rachunki przez całe życie :D
    Swoją drogą skąd wiesz że 6-7kw wystarczy? Ktoś to liczył? Szacowałem według kalkulatorów internetowych pompę ciepła powietrze woda 5-6 kw do domu 100m^2 którego będę budować według identycznych standardów a Ty masz sporo większy dom i wysoki sufit w salonie :)
    Planuje budować identycznie jak Ty - prawie bez użycia ekip - jedynie okna i tynki ktoś zrobi, reszta samodzielnie z pomocą rodziny. Jak myślisz czy na stodołę bez fajerwerków 100m^2 300tys starczy budując w ten sposób? PS Mistubishi Ecodany to jedne z najdroższych pomp, moim zdaniem przesada. Tanie to Meeting, NewEnergy, Haier, może KAISAI (od lata robi klimatyzacje a to to samo), droższe Panasonic, Hitachi podobno bardzo dobre. Wybór ciężki, nie zazdroszczę, też będę miał ten dylemat, może za rok :)

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 года назад +2

      Cześć! Myślę, że nie znajdziesz na rynku pompy powietrze-woda za 20-25 z montażem w kotłowni. Chyba, że mówimy o najniższej dostępnej pólce, ale to ja podziękuję i wezmę droższą jednak. Najniższa oferta jaką dostałem to było 35 tys i obejmowała jedynie postawienie jednostki zewnętrznej na moim fundamencie, który przygotuję, oraz zamontowanie jednostki wewnętrznej i przyłączenie jej za pomocą rur miedzianych w otulinie kauczukowej do mojej instalacji CO i CWU, którą przygotuję i do mojego zbiornika CWU, który zakupię. Do tego kilka przyrządów typu filtry i jakieś niezbędne zawory w instalacji.
      Co do mocy pompy to tak, ktoś to liczył. Mam OZC, mam PCHE i projekt instalacji ogrzewania podłogowego. Moc pompy jeszcze muszę potwierdzić, bo z projektu ogrzewania wychodzi chyba trochę więcej niż myślałem wcześniej, około 7 kW przy -16 stopni i muszę się upewnić czy te pompy, które mi proponowano nie będą za małe. Co do mocy to jeszcze jest taka sprawa, że np. Panasonic 7 kW, to jest to samo co Daikin 6 kW. Trzeba brać poprawkę na deklarowaną moc w nazwie.
      Koszty budowy... startując w tym roku to można się sporo przeliczyć. Polecam zrobić kosztorys budowy przynajmniej do SSZ żeby mieć jakiś pogląd na sytuację. Nasz dom wyszedł 155 zł/m2 do SSZ. Nie sądzę, że za tyle wybudujesz teraz 100 m2. Raczej celowałbym w 2000 zł/m2. Więc tak licząc zgrubnie to do SSZ wydasz 200 tys. i założę się, że 100 tys. ci nie starczy do deweloperskiego. Ale to tylko moje wróżenie. Najlepiej spisać etapy, rozłożyć na mniejsze prace i postarać się wycenić materiały i jakąś robociznę. Jak zaczniesz rozkładać etapy na mniejsze prace to będziesz w stanie to sensownie policzyć.
      Pozdrawiam!

    • @unitra
      @unitra 2 года назад +1

      @@ProgramistaNaBudowie ok, ja myślałem o monoblock'u. Nie wiedziałem że splity są aż o tyle droższe. Monoblock za 17 z montażem idzie kupić chociażby panasonica i mieć z 10 na kotłownie z buforem. Rynek pomp puchnie jak fotowoltaiki, szczególnie teraz kiedy nie można się do gazu podłączyć a program prostumenta przestanie obowiązywać. Obłęd jakie ceny wołają za klimatyzator powietrze/woda za to że dodali do niego wymiennik ciepła :D

  •  2 года назад

    Wow, tanio. A liczysz ile czasu Cię to wszystko kosztowało? W sensie porównując to do opcji gdzie cały dzień buduje Ci ekipa, a Twój czas jest przeznaczany na podejmowanie decyzji, wybieranie materiałów, itp.

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 года назад +6

      Cześć Albert! Gdybyśmy zdecydowali się na budowę ekipą, to już byśmy mieszkali i spłacalibyśmy kredyt ;) Do stanu SSZ byłem na budowie 328 razy, średnio po 5,5 godziny dziennie. 1800 godzin pracy. Dziękuję. Pozdrawiam ;)

    • @Dawido122
      @Dawido122 2 года назад

      @@ProgramistaNaBudowie w skrócie jakby podsumować warto było samemu budować? Czy z perspektywy czasu lepiej wziąć ekipę, szybko postawić ale za to spłacać właśnie kredyt dużo większy jakby budować samemu? Osobiście na tą chwilę chce budować samemu poza dachem, elektryką i hydrauliką/CO. Także murowanie i wykańczanie wewnątrz i zewnątrz po mojej stronie dzięki czemu ( mam nadzieję) nie będę musiał brać dużego kredytu na budowę. Wolę zarobione pieniądze wydać na wakacje i hobby 😉
      Pozdrawiam 🙂

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 года назад +3

      @@Dawido122 Cześć Dawid! Fajna sprawa budować dom i jeździć sobie na wakacje ;)) To wszystko jak zwykle zależy. Pierwsze pytanie: budujesz sam bez kredytu czy sam z kredytem? Jeśli sam z kredytem to moim zdaniem lepiej dobrać kredyt i wynająć ekipę. Uwinąć się w 2 lata, bo chyba taki jest wymóg przy kredycie od dziury w ziemi do odbioru czy przynajmniej do zakończenia tego kredytowanego etapu (mogę się mylić), to będzie nie lada wyzwanie samemu i to jeszcze pracując na etacie w międzyczasie. Przy budowie samemu za gotówkę pieniądze znikają wolniej, ale w pewnym momencie możesz nie dać rady na bieżąco zarabiać i wydawać, więc mogą być obsuwy. Myślę, że bez wcześniejszego uzbierania tych 120-150 tys na początek budowy na materiały to nie ma co startować jeśli myślisz o domu 150 m2 i pompie ciepła. Od etapu dachu kurek z kasą jest odkręcony i czasami potrzeba jednorazowo sporo hajsu: więźba, dachówka, okna, drzwi, posadzka, tynki, źródło ciepła, ocieplenie. To są takie strzały, na które trzeba być przygotowanym z gotówką jeśli chcesz budować bez kredytu. A też te etapy będą następować w odstępie gdzieś 3 miesiące od siebie maksymalnie.
      Natomiast jeśli budujesz za gotówkę i jeśli potrafisz wykonywać różne takie manualne prace, posługiwać się narzędziami i nie straszne ci kolejne etapy wykończeniówki w sumie zaczynając od kładzenia paneli poprzez kładzenie płytek, montaż listew i inne, to możesz tak zrobić i będzie okej. Myślę, że przy takim domu jak nasz, gdzie na wykończenie pójdzie ok. 250 tys. w materiałach to robiąc samemu oszczędzasz te 80 tys. które nie wydasz na robociznę.
      Jest jeszcze ta kwestia, że ja nie miałem żadnego doświadczenia ani narzędzi, więc wtedy zaczynając budowę nie wierzyłem, że dam radę sam zrobić wykończeniówkę. Z czasem budując i ucząc się posługiwania narzędziami i wykonując różne prace manualne doszedłem do wniosku, że z pewnością poradzę sobie i wykończę sam. Więc u mnie uważam, że to dobrze, że podjąłem się wszystkiego samemu właśnie z tego powodu, oraz dlatego, że mi się ta praca teraz podoba. Też wyszedłem wtedy z założenia, że tu nie ma aż tak skomplikowanych prac, a jedynie czasochłonne, więc po rozpoznaniu większości tematów postanowiłem, że zacznę sam, a później się zobaczy. Wiesz, ekipę możesz wynająć na każdym etapie, kredyt wziąć też praktycznie zawsze można.
      Budowa samemu pochłania cały wolny czas oraz wszystkie pieniądze. Kolejny temat, to podwyżki. Na przykładzie ostatniego roku widać idealnie, że rynek jest bardzo niestabilny, a może w sumie stabilny tylko pro wzrostowo jeśli chodzi o ceny wszystkiego. Bardzo dużo kasy, którą zaoszczędziłem na poprzednich etapach zostało zjedzone przez kilkukrotne podwyżki tego co muszę kupować teraz. Więc uderza mnie to na każdym etapie, przy każdym produkcie. Gdybym zlecił, to teraz płaciłbym kredyt, większy lekko o 200 tys. niż wydam budując sam, ale też z podwyższonym oprocentowaniem, więc też bym dostawał po portfelu. Zakładam, że zapłaciłbym więcej o te 200 tys. zł oraz jak patrzę na kalkulator rat, to dodatkowo płaciłbym te 900-1100 zł większą miesięczną ratę przez obecną sytuację ekonomiczną. Kredyt brałbym oczywiście na 30 lat, bo to najrozsądniejsza decyzja, ale nadpłacałbym gdybym miał możliwość.
      Ciężka decyzja w tym momencie w ogóle jeśli chodzi o budowę domu jak nie ma konkretnego musu a tylko chęć. Pozdrawiam!

    • @onomatopejaB
      @onomatopejaB 2 года назад

      @@ProgramistaNaBudowie dzięki za bardzo dobry, analityczny komentarz :) Minęło kolejne pół roku i sytuacja jeszcze bardziej zawiła. Chyba decyzja z fotowoltaiką trochę chybiona jednak :( Jak sobie myśle jak będę budować swój dom to pójdę w pasywny z elementami off-grid 🤷‍♂️ Tzn można przyjąć jakąś bazę i jak pomysłowy dobromir rozbudowywać różne elementy wg potrzeb…
      Pozdrawiam i życzę powodzenia :)

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 года назад +1

      @@onomatopejaB Cześć Bartku! Z fotowoltaiką to nie mam za bardzo zdania. Zobaczymy jak się sytuacja z prądem rozwinie. Obecnie nie panikuję specjalnie. Zobaczymy jak będzie gdy zamieszkamy. Panele w off-grid i akumulator czy też instalacja on-grid zawsze można zrobić. Jeśli fotowoltaika, to u nas dopiero po zamieszkaniu. Jak zaczynałem budowę to było głośno, że prosument, że 15 lat bez zmian, zakładajcie panele, itp. A zobacz, od tego czasu już tyle zmian wprowadzili do fotowoltaiki, że daj spokój. Co roku coś zmieniają, kombinują, nie wiedzą jak liczyć. Teraz straszą tym 2 zł za kWh i że ci z fotowoltaiki będą tyle płacić od pierwszej kWh. Nikt nie wie jak to dokładnie policzyć i jak uwzględnić trayfę G12w chociażby. Ja się nie napalam na nic, poczekam i zobaczę jak to wyjdzie u innych. Jak stracę przez to czekanie kilka tysięcy a zachowam spokój to tylko lepiej dla mnie. Zaraz wprowadzą podatek od ilości paneli na dachu za to, że kiedyś je zdejmiesz i będziesz musiał zutylizować i znów się zwrot z inwestycji wydłuży. Później dorzucą podatek od zbyt małego magazynu energii albo że w ogóle masz magazyn. Już oni wiedzą jak ściągnąć kasę i z kogo najpierw. Także nielicznym pewnie się uda zaoszczędzić, a inni zrobią instalację z przymusu, więc wydadzą kasę i tak czy siak na tym nie zaoszczędzą. Pokręcone to wszystko, dlatego staram się za dużo czasu nie poświęcać fotowoltaice. Kto chce niech robi, ja póki co będę się przyglądał z boku. Pozdrawiam :)

  • @m.m.9450
    @m.m.9450 2 года назад +1

    U nas 150 m pow zabudowy, ssz ok 220-230 tys, cześć prac jeszcze w 2020, wszystkie prace do ssz zlecone. Podziwiam za ogrom własnej pracy!

  • @pkbudownictwo6585
    @pkbudownictwo6585 2 года назад

    Dobrze ze sam sobie zrobiłeś... nasze szczecińskie ceny za usługi nie należą do niskich 🤣

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 года назад

      Cześć! Oj zdecydowanie nie należą do najtańszych... Dziękuję za komentarz i pozdrawiam!

  • @elektro761
    @elektro761 2 года назад

    Jaka powierzchnia grzania ?

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 года назад

      Cześć Marcin! 147 m2 minus spiżarnia 4 m2. Zatem 143 m2. Ta spiżarnia nie ma ogrzewania, ale jednak powietrze tam będzie uciekać pod drzwiami z pewnością i będzie tam te 16-18 stopni. Pozdrawiam!

    • @elektro761
      @elektro761 2 года назад

      Cześć u mnie 115 grzania. Myślę o pompie ciepła gruntowej firmy Gejzer polska . Moc 7 Kw dwa odwierty po 85 metrów .

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 года назад

      I jaki koszt? Gejzer mi w ogóle nie odpisał.

    • @elektro761
      @elektro761 2 года назад

      W okolicach około 50 tys.

  • @grzegorzporczynski2525
    @grzegorzporczynski2525 2 года назад

    ja bede montowal panasonic

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 года назад

      Cześć Grzegorz! No i ekstra, jakiej mocy i jaka powierzchnia domu?

    • @grzegorzporczynski2525
      @grzegorzporczynski2525 2 года назад

      @@ProgramistaNaBudowie 7kw powieschnia ogrania ok 130m2 umnie bredxie off grid pompa bedxie ladowała bufor 1000l do tego planuje ok 6kw pików paneli pv wsxystko odłacxone od sieci
      sory mam walnienty klawisx po miedxy shift a t

  • @jakk7777
    @jakk7777 2 года назад

    Powiedz tak szczerze czy opłaca się robić samemu i ciągnąć tą budowę tyle czasu? Moim zdaniem cała para poszła w gwizdek, gdybyś budował firmą, dawno byś tam mieszkał, a tak to co zaoszczędziłeś na robociźnie wydałeś na droższe materiały a do końca budowy jeszcze daleko. Oczywiście owoce pracy własnych rąk cieszą i chyba tylko tutaj widzę wartość dodaną takich przedsięwzięć.

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 года назад

      Cześć Jakub! Cały proces zależy od wielu czynników. Kto by pomyślał, że aż tak mocno materiały pójdą do góry i to w tak krótkim czasie? Jak zaczynałem budowę to powiedziałbym, że było bardzo stabilnie. Stal za 2700 zł/tona, płyta OSB 3 22 mm 95 zł/szt, styropian EPS 100 036 180 zł/m3. Być może okaże się, że nasza budowa skończy się na braku oszczędności i wyjdę na zero. Ale raczej nie dopłacę do tego interesu.
      Przed nami po na koniec będzie jeszcze etap wykończeniówki, którą jestem niemal pewien, że zrealizuję samemu prócz zlecenia mebli na wymiar, tam też jest bardzo dużo kasy do wydania na robociznę, czyli do urwania. Ogrodzenie też sam sobie postawię. Gdybym nie zaczął budować domu to z pewnością nie myślałbym o wykonaniu wykończeniówki samemu. Gdybym wszystko zlecał, to myślisz, że chciałoby mi się malować wszystkie pokoje samemu? Koszt malowania teraz na biało takiego domu bez materiału to 5000 zł netto. Za mniejszą połowę tego można kupić bardzo fajną sprężarkę, która przyspieszy malowanie samemu, a dodatkowo wykorzystać ją później do różnych celów w garażu czy chociażby na budowie do tynkowania własnego domu (kolejne oszczędności). Kładzenie płytek 60x60 kosztuje 110 zł/m2. Sama płytka kosztuje mniej! To samo panele. Tego nikt za darmo nie robi, a tam liczy się robienie metrów, czyli wszystko kosztuje mega.
      Ale tak, masz rację, poszło wszystko mega do góry i się smutno robi patrząc na to wszystko. Staram się za dużo nie rozmawiać o cenach ze znajomymi, którzy są trochę dalej ode mnie. Ich ceny dobijają, a co dopiero mnie jak ja dopiero za jakiś czas będę kupował różne materiały czy elementy wykończenia. Trzeba też mieć na uwadze, że być może teraz moja budowa się tak nie opłaca, ale przyszłe budowy mogą się nadal opłacać, bo prócz materiałów, to robocizna poszła mega dużo do góry i podejrzewam, że nadal jest z czego urywać. Trudna decyzja, trzeba przygotować na spokojnie przed budową harmonogram, zapoznać się z każdym etapem, wycenić materiały i zobaczyć ile to wyjdzie swoimi rękoma, a ile ekipami.
      Kiedyś wrócę do tego pytania jak już będziemy mieć stan deweloperski. Wtedy będzie można coś podsumować bo będzie to koniec tego ogromnego etapu budowy. Życzę sobie i wszystkim stabilnych cen, nawet tych szalonych, ale żeby było stabilniej ;) Pozdrawiam!

    • @jakk7777
      @jakk7777 2 года назад

      ​@@ProgramistaNaBudowieTendencja w budownictwie od lat jest taka sama. Z roku na rok jest tylko drożej. Mam znajomych, którzy mogli zacząć lata temu ale zbierali kasę. Finalnie ludzie budują się później i drożej, oszczędności i wyrzeczenia idą na wzrost cen a można było już dawno fajnie mieszkać, wziąć większy kredyt i tyle. Sam obecnie buduję dom. Z przyczyn formalnych budowę musiałem opóźnić o rok i już wiem że stracę na tym ok 100 tys lub nawet więcej. Przy galopującej inflacji liczy się czas. Do tego dochodzą koszty okołobudowlane, które rzadko są poruszane na podobnych kanałach. Przez cały czas budowy inwestorzy płacą odsetki od kredytu, opłacają swoje obecne lokum, dochodzą koszty prądu, wody. Warto to wszystko policzyć. Najlepszą formą oszczędności jest wzrost wpływów :) I tego życzę każdemu inwestorowi.​

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 года назад

      Gdybym budował z kredytem to napewno nie decydowałbym się na budowę samemu tylko wszystko zlecał. Masz rację, zgadzam się, trzeba wszystko policzyć dokładnie i podjąć decyzje jaki model budowy wybrać. Mi się spinało jak liczyłem przed budową, i założę się że na przełomie 2019-2020 mało kto liczył, że w 2022 wszystko będzie 2x droższe. Ja zakładałem 20% podwyżki względem startu budowy i się przeliczyłem.

    • @skibens
      @skibens 2 года назад

      @@ProgramistaNaBudowie A po co od razu sprężarki? Wałek dobry i ogień. Lepiej zainwestowac w sprzęt do płytek, coś co znacznie ulatwi prace. Budowalem się z kredytem, elektryke robiłem z pomocą rodzinki, a tak malowanie wszystkiego, styropiany na podłogę, układanie ogrzewania podlogowego ( oczywiście bez kotłowni i podlaczenia), panele, podlogi, montaż drzwi wew, parapetów robiłem wszystko sam. Żałuję że nie podjalem się łazienki do zrobienia samemu. Zaoszczędzilem kupę kasy, a zrobiłem pewnie lepiej niż nie jeden fachowiec. Do tego dodam że od 8do 16 praca normalna, później robiłem na budowie do pozna, w soboty cały dzień. Bylo ciężko, ale pewnie ze 40tys zostało w kieszeni. Chociaż patrząc na dzisiejsze ceny to ze 60. Odrobine pojęcia, reszta youtube, kupować dobre narzedzia, później je odsprzedac i gitara. A później jak człowiek zamieszka, staral się, gladziowal dolki itd to dzieciak weźmie mlotek, dziur narobi w ścianach, pomaluje, pobrudzi :-) więc niektóre rzeczy przy małych dzieciach bym robił w domu na odpierdziel teraz :-)

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 года назад

      @@skibens Cześć Sylwester! Można wałkiem ściany malować, jasne że tak, ale przy elewacji lepiej chyba nakładać tynk maszynowo za pomocą sprężarki właśnie. Tak mi się wydaje, ale jeszcze nie zgłębiałem tematu. Przy budowie z kredytem miałem na myśli, że to trzeba dosyć szybko budować, bo masz tam chyba 2 lata na wybudowanie się jeśli się nie mylę, więc dla niektórych to może nie być najlepsza opcja. Super, że udało ci się wykonać wszystko samemu i to po pracy! Pozdrawiam!

  • @Syrinxification
    @Syrinxification 2 года назад

    Przy pompie gruntowej dostałbyś 27tys zwrotu. Przy powietrznej dają tylko 7.

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 года назад

      Cześć Michał! Nie zgodzę się. Sprawdź jaka ma być dopłata do pompy za 70 tys. Dodatkowo być może bym dostał o ile ruszy ten program. Pewnie ruszy, ale niechciałbym podejmować decyzji finansowych na obiecankach. Pozdrawiam!

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 года назад

      Ogólnie przy obu pompach mają zwracać 30%, więc nie ma znaczenia ilość złotówek, a liczy się tylko procent. Z tych 21 tys. dopłaty przy 70 tys. zrobi się realnie 11, bo dychę zabierze instalator po kolejnych podwyżkach jak tylko ten program ruszy. Inaczej nie będzie. Do powietrznej będzie realnie ze 4 tys. Tylko ci, którzy kupią przed startem programu to się załapią w miarę na tą pełną wartość dofinansowania.

    • @Syrinxification
      @Syrinxification 2 года назад

      @@ProgramistaNaBudowie Sam się zdecydowałem na powietrzną pompę ciepła plus fotowoltaika. Dofinansowania to jakieś marne grosze, ale zawsze się coś przyda na wyposażenie wnętrza. Trafiłem na Twój kanał jak jeszcze krzaki na działce miałeś i dopiero opracowywałeś plan budynku. Ja w końcu z braku czasu i możliwości poświęcenia się budowie zdecydowałem się na dom prefabrykowany. Z pierwotnych planów w sumie tylko antresola została ;)

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 года назад

      @@Syrinxification Krzaki na działce, to było tak dawno temu ;) Na własną budowę trzeba bardzo dużo swojego czasu i cierpliwości drugiej połówki :) Pozdrawiam!

    • @Syrinxification
      @Syrinxification 2 года назад

      @@ProgramistaNaBudowie No u mnie największym problemem jest 500km odległości od obecnego miejsca zamieszkania. Jeżdżąc tylko w wakacje budowałbym się 10 lat.

  • @abduzedo
    @abduzedo 2 года назад

    Stan Zero - 156 tys dla domu 190m + wolno stojący budynek gospodarczy 21m

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 года назад

      Napewno stan zero? Chyba chodzi o surowy otwarty?

    • @abduzedo
      @abduzedo 2 года назад

      @@ProgramistaNaBudowie nie nie, stan zero. Wczoraj wysłany beton na fundamenty był. Działamy z generalnym wykonawcą

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 года назад

      @@abduzedo ma to sens w takim razie. Generalny wykonawca lubi przytulić sporą część pieniędzy już na etapie fundamentu. Widziałem takie oferty, które nie pokrywają się z materiałami ani nakładem pracy. Oni będą mieli na tym etapie sporo pieniędzy na materiały na kolejne etapy. A całość do SSZ czy deweloperskiego jak tam wychodzi?

    • @abduzedo
      @abduzedo 2 года назад

      @@ProgramistaNaBudowie musiałbym zerknąc w dokumenty jeśli chodzi o poszczególne etapy ale stan deweloperski z pompą ciepła Kołton i fotowoltaika 7kw wstępnie + zbiornik retencyjny + wylewki pod tarasy, płyty GK i gładzie w całym domu (sufity i ściany) oraz wymurowanie frontowej części plotu działki oraz ogrodzenie modułowe na pozostałych częściach (działka narożna) wychodzi 1.1kk

    • @lesnekaty7224
      @lesnekaty7224 2 года назад +1

      @@ProgramistaNaBudowie Nie zwróciłem uwagi że piszę z nie tego konta youtube 😊 Jeśli chciałbyś zerknąc na parę szczegółów z naszej budowy, jaki dom budujemy itp, zapraszamy na naszego instagrama (link na profilu youtube) a już niedługo pojawi się również nasz debiut przed obiektywem na youtube 😊

  • @tomaszmikaszewicz3820
    @tomaszmikaszewicz3820 2 года назад

    Gazu nie masz?

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 года назад

      Cześć Tomasz! Nie chcemę gazu, nie mam w projekcie, a teraz i tak nie można się przyłączać nawet gdybym chciał. Pozdrawiam!

  • @Zalewskibuduje
    @Zalewskibuduje 2 года назад

    Fajne filmy, zawsze jest co dobrego pooglądać 👌🏼😁 oby tak dalej, zapraszamy na nasz kanał ❤️

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 года назад +1

      Cześć Zalewscy Budują ;) Dziękuję za komentarz i pozdrawiam!

  • @Spiritex12
    @Spiritex12 2 года назад +1

    My stawialiśmy w kwietniu ubiegłego roku, bryła mniej więcej 11,5 x 7,5m, dach dwuspadowy, szkieletówka, z poddaszem użytkowym. ~140m2 powierzchni całkowitej, ~115 użytkowej.
    SSZ ciężko określić, bo mieliśmy w cenie niejako rozszerzony. Projekt, fundament, dach, okna, drzwi, na parterze szkielety ścian działowych, elewacja, rynny, podbitki i parapety zewnętrzne wyniosły 252 tyś. zł.
    Nie wiem czy to dużo czy mało. Nam się wydawało korzystnie z uwagi na to, że robiła to jedna firma.
    Co do PC to my zdecydowaliśmy się na Althermę 3 6kW. Monobloki mają tą wadę, że jeśli się zepsują, to są praktycznie do wyrzucenia. Splity można naprawić niezależnie. W przypadku Daikina podobno praktycznie wszystkie części zamienne są dostępne. Czy to prawda, się okaże :)
    Do tej pory mieliśmy do czynienia z PC tylko do grzania CWU i jest to pompa TWEETOP EcoHeatPro 200. Działa świetnie już chyba ponad 5 lat.

    • @LejdiRosso
      @LejdiRosso 2 года назад +1

      Wow świetna cena! Nas za dom 200m2 wychodzi SSZ 410 tyś w tym momencie:(

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 года назад +1

      Cześć Paweł! Zauważyłem kiedyś, że te konstrukcje drewniane są tańsze przy zlecaniu generalnemu wykonawcy niż zlecane domy murowane. W porównaniu do tego, że ja sam wszystko robiłem, to bardzo dobra cena za waszą konstrukcję. Co do innych aspektów to nie porównuję, bo to inne konstrukcje, a ja też za dużo nie porównywałem obu konstrukcji, ponieważ wiedziałem, że drewnianej nie wykonam sam. Najważniejsze, żeby się dobrze mieszkało :) Dzięki za podzielenie się kosztami i pozdrawiam!

  • @artur17k
    @artur17k 2 года назад +1

    Okna ze złota?

    • @LejdiRosso
      @LejdiRosso 2 года назад

      A kiedy Pan zamawiał okna? My wyceny w marcu zwanego roku mieliśmy na 35 tyś +8tys rolety. W listopadzie jak zamawialismy kosztowały 58 tyś z roletami w tej samej firmie. A inne wyceny były na poziomie 65-70 tyś....

    • @emgie4964
      @emgie4964 2 года назад

      @@LejdiRosso Rolety, to nie żaluzje (fasadowe). Zupełnie inna bajka. Okna... kwestia parametrów, montażu itp. Tomasz ma bardzo solidnie to zamontowane (tzw. szczelny montaż), również okna mają dobre parametry. Tak więc okno oknu nierówne.

    • @LejdiRosso
      @LejdiRosso 2 года назад +2

      @@emgie4964 nie odnosilam się do cen okien Pana Tomasza tylko komentarza Pana Artura. Porządne okna są teraz w cenie i jak ktoś uważa, że 60-70 tyś to abstrakcja to znaczy, że nie wie jakie ceny są na rynku. Ja na oknach w salonie również będę mieć żaluzje fasadowe, plus 5m HS plus szczelny montaż także uważam, że cena okien Pana Tomasza jest przyzwoita.

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 года назад

      Cześć Artur! Tak jak piszą poprzednicy. Oraz mamy tych okien 35 m2. Zapraszam do filmu o oknach i żaluzjach i film z montażu po szczegóły. Okna gdyby były ze złota to już by były rozkradzione. Pozdrawiam!

    • @emgie4964
      @emgie4964 2 года назад

      @@LejdiRosso a to małe przeoczenie ;)

  • @moto-budowlaniec
    @moto-budowlaniec 2 года назад +1

    Oglądałem Ciebie przez jakiś czas a od jakiegoś czasu mi zniknołeś. Zauważyłem że nie zasubskybowałe twojego kanału więc dzisiaj na sprawiam swój błąd. Pozdrawiam serdecznie i zapraszam na mój skromny kanał

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 года назад +1

      Cześć Moto-Budowlańcu :) Dzięki za komentarz i pozdrawiam!