Это видео недоступно.
Сожалеем об этом.

Rehabilitacja po udarze mózgu - John Krakauer - POLSKIE NAPISY

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 24 ноя 2019
  • Jak powinna wyglądać rehabilitacja po udarze? Jak długo ćwiczyć? Czy ilość powtórzeń ma znaczenie? Czy fizjoterapeuta powinien prowadzić ten proces?
    Na te pytania odpowiada John Krakauer - neurolog i naukowiec zajmujący się działaniem mózgu. Obecnie pracuje, jako profesor neurologii, medycyny fizykalnej i rehabilitacji na uniwersytecie Johna C. Malone'a. Jest także dyrektorem laboratorium BLAM (Brain, Learning, Animation, and Movement) oraz współzałożycielem projektu KATA w Johns Hopkins University School.
    Jeżeli chcesz dowiedzieć się, czym jest udar i jak wygląda specyfika pracy z pacjentem po udarze, polecam pakiet "udarowych webinarów":
    "Udarowy pakiet szkoleń on-line z mgr Joanną Tokarską - Fizjopozytywną":
    Sprawdź szkolenie tutaj: med-coach.pl/filmy/udarowy-pa...
    ---
    Jeśli trafiłaś_eś na ten kanał, ale nie do końca wiesz, o co chodzi, przygotowałam dla Ciebie mini przewodnik po tym, co tu się dzieje.
    Ja mam na imię Aśka i zawodowo i z zamiłowania zajmuję się edukacją w fizjoterapii. Większość treści, jakie tu znajdziesz kierowana jest do fizjoterapeutów i pokrewnych zawodów medycznych.
    Jeżeli jesteś pacjentem, pamiętaj, że żaden materiał edukacyjny nie zastąpi indywidualnej porady u medyka. Korzystaj z zawartych tu treści z rozsądkiem.
    Kanał Joanna Tokarska fizjopozytywnie to zbiór materiałów edukacyjnych z różnych dziedzin fizjoterapii. Czy każda z nich jest ciekawa? Tak. Czy każda zaciekawi Ciebie? Niekoniecznie.
    Poniżej znajdziesz opisy głównych działów, w jakich warto poszperać w poszukiwaniu wiedzy:
    Zacznij od odwiedzenia strony głównej, na której znajdziesz nowości oraz główne działy tematyczne kanału. / @fizjopozytywni
    Jeśli szukasz odpowiedzi na konkretne pytania, sprawdź te działy:
    Jak pomóc osobie po udarze? - Tutaj znajdziesz nagrania, jakie stworzyłam dla fizjoterapeutów, ale też samych pacjentów i ich opiekunów w temacie udaru mózgu.
    • Jak pomóc osobie po ud...
    Urazy rdzenia kręgowego - Pacjent po urazie rdzenia kręgowego wymaga specyficznego i rozważnego podejścia do fizjoterapii. Z tych materiałów dowiesz się, jak rozpocząć swoją terapeutyczną drogę w tym temacie.
    • Urazy rdzenia kręgowego
    Neurologia - Królowa nauk - to mój ulubiony dział fizjoterapii. Tutaj znajdziesz informacje na temat fizjoterapii w różnorodnych schorzeniach neurologicznych.
    • Neurologia
    EBM - Tutaj znajdziesz materiały oparte na doniesieniach naukowych, analizy badań naukowych, streszczenia wytycznych.
    • EBM
    Fizjoterapia dzieci - Pediatrii nigdy za wiele - przynajmniej tak pisze wiele osób. W tym miejscu znajdziesz filmy omawiające różne aspekty fizjoterapii w pediatrii.
    • Fizjoterapia dzieci
    Dlaczego boli - Paczka wiedzy na temat współczesnego podejścia do dolegliwości bólowych. Każdy medyk powinien to wiedzieć!
    • Dlaczego boli
    Koronawirus i fizjoterapia - Materiały stworzone na potrzeby fizjoterapeutów w dobie pandemii covid19.
    • Koronawirus i fizjoter...
    Physiotherapy in English - Materiały dla osób nie mówiących po polsku.
    • Physiotherapy in English
    Jeśli tego Ci mało, to znajdziesz mnie też na:
    Instagramie: @fizjopozytywna fizjopozyty...
    Facebooku: Fizjopozytywni / fizjopozytywni
    Facebookowej grupie, na której fizjoterapeuci wspierają się wzajemnie: / fizjopozytywni
    Podcaście: Fizjopozytywnie o zdrowiu: ​​ / fizjopozytywnieozdrowiu
    Blogu: joannatokarska.pl/
    Źródło grafiki:
    www.transparentpng.com//detail...

Комментарии • 29

  • @Iksigrekzet.
    @Iksigrekzet. 4 года назад +3

    Jejku, dziękuję Asia za ten wywiad. Opiekuję się mamą, miała pół roku temu duży udar (i spędziła w szpitalu 2 miesiące). Jeszse jak była w szpitalu to ćwiczylam z nią bierne. Jakieś 2 tygodnie po przyjściu do domu zauważyłam, że mama chce wykonać ruch (odwodzenie kd) sama, ale przychodzi jej to z wielkim trudem. Pierwsze kilka ruchów wykonane PRAWIE bezbłędnie, ale noga szybko się zmęczyła.
    O tym mówi tu profesor, chory chce wykonać ruch, ale kończyna jest "za ciężka".
    Widziałam jak mamie jest ciężko. Chce, a nie może, bo za ciężko, bo nie ma siły. Na myśl przyszło nic innego jak ODCIĄŻYĆ! Z tą myślą, chcąc ułatwić mamie, wyciągnęłam deskę, położyłam na niej łatwoślizg i ruch odwodzenia jak ta lala. I mama zadowolona, że MOŻE SAMA coś wykonać! Zakupiłam już PUR. Przed nami wiele do zrobienia.
    Chciałabym móc pozdrowić tego profesora :) :)
    Jeszse raz dziękuję za świetny wywiad. Chwilami słuchałam ze łzami w oczach.

  • @weronikaradzka8896
    @weronikaradzka8896 4 года назад +3

    Dziękujemy Pani Asiu że dzięki Pani mamy szansę wysłuchać takich mądrych ludzi 😀😀😀 super film 😄

  • @kasiaka7900
    @kasiaka7900 4 года назад +3

    Joanno, zbyt wiele ciekawych i wartościowych tu materiałów u Ciebie! Chcę wszystko tu i teraz :) dziękuję dziękuję, oglądałam wielu specjalistów w Twojej branży, ale to do Twoich filmów chcę wracać. Może to neurologia, właśnie, i sposób jej przekazywania :)

  • @MrJedrek555
    @MrJedrek555 4 года назад +5

    Bardzo ciekawy materiał. Jednocześnie uważam, że świetnie by było zrobić live lub coś w rodzaju internetowej dyskusji (może na fizjopozytywnych) na temat konkretnych sposobów neuro-restoracji np. w szpitalu, gdzie często sale rehabilitacyjne po południami świecą pustkami, a pacjenci po udarze leżą bezczynnie na salach. Umiejętnie zaplanowany UGUL na pewno się nada, ale wydaje mi się, że można by wykorzystać piłki i gumy. Jeżeli raz czy dwa nauczymy takich pacjentów samodzielnej pracy nawet przez 30 min to i tak byłby to dobry start i wstęp do dalszej pracy :)

  • @iwonaszponar127
    @iwonaszponar127 4 года назад

    Dziekuje za to video. 👍👍👍

  • @wojciechgregorowicz3152
    @wojciechgregorowicz3152 4 года назад +2

    Jestem po udarze i to prawda że trzeba ćwiczyć systematycznie icierpliwie czekać na efekty a przyjdą.życzę wytrwałości.

    • @fizjopozytywni
      @fizjopozytywni  4 года назад +1

      Miód na moje serce! Oby więcej osób tak podchodziło do tematu.

  • @grazynarzeczkowska4858
    @grazynarzeczkowska4858 3 года назад +1

    Świetny wywiad! Dziękuję bardzo!

  • @pawekmiec168
    @pawekmiec168 4 года назад

    Dziękuję za to nagranie :)
    W skrócie, pacjenci potrzebują kilku godzin rehabilitacji dziennie, do końca życia, zaczynając od ruchów niecelowych, jak dzieci szukające możliwości metodą prób i błędów. Okno możliwości intensywniejszej odpowiedzi na terapię trwa 4-8 tygodni ale nie jest to wyrok.
    Moim zdaniem dzieci mimo wszystko mają (świadome lub podświadome) cele np. obrócić się, sięgnąć do czegoś, usiąść - żeby eksplorować swoje środowisko. Pytanie jak zachęcić do tego osobę dorosłą? Jakieś pomysły?

  • @beata6265
    @beata6265 3 года назад

    wywiad super.Lubię nowinki i szukam innych technik.bardzo fajny kanał .Kiedy będzie gość za granicy ?😉

    • @fizjopozytywni
      @fizjopozytywni  3 года назад

      Dziękuję! Na kanale jest wielu zacnych gości z za granicy też. Polecam!

  • @swiezaczek
    @swiezaczek 2 года назад

    a jak cwiczyc pamiec i funkcje konitywnem pod katem neurorestoracji? Jako laikowi - chłopakowi pacjentki jest ciezko to sobie wyobrazic. Jakies wskazówki?? Z góry dziękuję

    • @fizjopozytywni
      @fizjopozytywni  2 года назад +1

      Myślę, że to pytanie najlepiej zadać neuropsychologom.

  • @siymia_904
    @siymia_904 4 года назад +5

    badania naukowe o UGULACH trafią do USA, temat wstydliwy okaże się pomysłem na nowej generacji rehabilitację neurologiczną :D Kaśka jesteś wielka, NFZ Ci się do końca życia nie wypłaci :P ;-))))

  • @beatasikora2077
    @beatasikora2077 2 года назад +1

    Jak w domu ćwiczyć no GE po udarze nin czuje lewej nogi i przecina mi się kolano

    • @fizjopozytywni
      @fizjopozytywni  2 года назад +1

      Najlepiej poprosić o indywidualny zestaw ćwiczeń swojego fizjoterapeutę. Nie ma dwóch takich samych osób, nie ma więc uniwersalnych ćwiczeń dla każdej „nogi po udarze”.

    • @beatasikora2077
      @beatasikora2077 2 года назад

      @@fizjopozytywni dziękuje bardzo pozdrawiam

  • @trisp3545
    @trisp3545 2 года назад +1

    Prawda o rehabilitacji w Polsce? W szpitalu pacjent dostaje skierowanie na rehabilitację. Każdy lekarz powie nam-trzeba zacząć jak najwcześniej. Szukamy zatem placówki na NFZ i słyszymy że najbliższy wolny termin jest za dwa lata.

    • @fizjopozytywni
      @fizjopozytywni  2 года назад

      W wypadku wczesnej rehabilitacji przepisy nakazują przyjęcie pacjenta w ciągu maksymalnie 14 albo 30 dni od wypisu z poprzedniego szpitala. Długie terminy dotyczą tzw. późnej/przewlekłej rehabilitacji.

    • @trisp3545
      @trisp3545 2 года назад

      @@fizjopozytywni Może i tego nakazują ale kto przyjmie pacjenta skoro NIE MA MIEJSC w szpitalach i innych placówkach? No...chyba, że się słono zapłaci.

    • @trisp3545
      @trisp3545 2 года назад +1

      @@fizjopozytywni Gdzie bym nie dzwoniła i pytała, nie ma miejsc. To szpital powinien załatwiać miejsce takiej osobie w odpowiedniej placówce - jak najbliżej miejsca zamieszkania, a w tym kraju człowiek jest pozostawiony samemu sobie. Szpital wypisuje i dalej radź sobie człowieku sam.

    • @fizjopozytywni
      @fizjopozytywni  2 года назад

      @@trisp3545 przykro mi, że masz takie doświadczenia.

    • @trisp3545
      @trisp3545 2 года назад +2

      @@fizjopozytywni Doświadczenia takie same jak u wielu innych ludzi, którzy mają bliskich po udarze mózgu. W tym kraju prędzej się człowiek zrehabilituje sam w domu, niż dzięki służbie zdrowia. Ja tak miałam po skręcenie kolana i przeszczepie wiązadła krzyżowego. Ponieważ na rehabilitację na NFZ musiałabym czekać rok, zdecydowałam się zapłacić za trzy prywatne wizyty. Dowiedziałam się wtedy co i jak muszę ćwiczyć, poszukałam trochę w internecie i rehabilitację przeprowadziłam sobie sama. Dzięki temu dziś mogę chodzić.

  • @ukaszroszkiewicz9108
    @ukaszroszkiewicz9108 3 года назад +1

    Czasami pacjenci mają tak spontaniczne ruchy, że spadają z tapczanu.