Super film pozdrawiam właścicieli Zetorów, najlepsze traktory, a takiej kabiny jak zetor żaden ciągnik na świecie nie oferował można jechać w 3 i jest jeszcze miejsca a miejsca w 5 da się jechać.
Mamy jeszcze 7011. Trochę jeszcze robi ale to raczej emerytura bo tylko lżejsze pracę, opryskiwacz, owijarka, siewnik do nawozu, zgrabiarka, tyle właściwie. Na wiosnę regenerowalismy przednią oś i przy okazji uruchomilismy amortyzację. Na pewno jest lepszy od naszej 60-tki. Większa moc, przede wszystkim sprzęgło wałka z możliwością osobnej pracy samej pompy, walka, większy udzwig podnośnika lepsza kabina z wentylatorem i radiem w standardzie, większe opony a co za tym idzie trochę wieksza prędkość i to chyba tyle.
@@RZMofficial na nie wiem w naszym było od początku co prawda tylko z jednym fabrycznym głośnikiem, założyłem potem nowsze i dwa głośniki. Ile ciągników tyle wersji. Nasz np nie miał wspomagania kierownicy choć było miejsce na zamontowanie a 7211 już miały. Nie widziałem żadnego bez. Nasz w porównaniu do 7211 był na 30 felgach z tyłu a nie na 28,inna jest też pompa paliwa a reszta to chyba bardziej lift, maska i kabina bo w naszym jeszcze maska trumna 🤣
@@marekr7187 jakoś mi to nigdy nie przeszkadzało. Aktualnie mam ja wyjęta. Może to kwestia przyzwyczajenia bo dla mnie ten ciągnik jest od zawsze i innego nie znałem.
@@RZMofficial u mnie leży w domu gdzieś orginalne radio blaupunkt wraz z głośnikiem z tej samej marki więc wynika ze to byl standard to nawet sąsiad ze wsi gdy kupował zetora 7211 nowego to juz radio było w standardzie
Mamy zetora 5320 i to jest maszyna nie do zajechania, ryk tego silnika to coś pięknego, żadnych awarii i jedyne co było robione przy siilniku to pompa która padła i po odpaleniu dawała maksymalne obroty a tak to nic poza tym, śmiga aż miło. świetny materiał, pozdrawiam
Takiego materiału brakowało na yt. Sam mam wersje eksportową do francji zetora 6011 z 84 roku bardzo twarda maszyna. A co do cen zetorów zgadzam się z tobą niektórzy strasznie drogo się za nie cenią. Pozdrawiam.
Najlepsze , najpiekniejsze ciągniki z tamtych lat . Mimo ich teraz chore ceny kosztują , to i tak oferują sporo komfortu pracy . Każdy czekał na przydział na Zetora 5211 lub 7211 . Ursusy totalnie bez podjazdu byly
Trudno się nie zgodzić z autorem odnośnie fanatyzmu wobec tej marki. C360 był około 2,5 razy tańszy i dużo łatwiej dostępny. Zachodnie ciągniki z końca lat 90' mają lepszy komfort i ergonomię pracy niż współczesne Zetory. Koszt kupna aktualnie Zetora 7745 jest wyższy niż nowszego i większego zachodniego ciągnika.
Jak szczęśliwy posiadacz Zetora majora 3011 mogę śmiało stwierdzić że to bardzo dobry ciagnik, jedyna awaria jaką miał to spierdolenie się skrzyni (nie jakoś bardzo), na szczęście szybko naprawiona
Ta końcówka filmu mnie zabolała... Jestem posiadaczem,,klasycznej,, 7'demki i moge stwierdzić ze to fanatyczny ciągnik jak za takue $. W 2007r byl to (moim zdaniem) najlpeszy wybór w fej półce cenowej. Do wyboru wchodzil farmtrak wiadomej fla tamtych czasów jakości, farmer który sie zamkną (produkowany niedaleko mnie) i nh td i jego odpowiedniki. Zetor mial siodełko dla pasażera, srodek z tworzywa ala derma i nawet DOPASOWANĄ , SZCZELNĄ KABINĘ. Mysle ze wybór byl prosty pozdrawiam Ps. Czemu nie bylo wspomniane o kabinie typowej dla 7745
Witam, ciekawi mnie o jakim konkretnie Zetorze piszesz (i z którego jest roku). Co do dalszej części, to tak jak powiedziałem w filmie (albo i nie) niestety mogłem gdzie nie gdzie powiedzieć coś nie tak ze względu na moje nastawienie do tych maszyn. Co do kwestii komfortu w budżetowych ciągnikach muszę się zgodzić że w tamtych latach Zetor był porównywalny a nawet lepszy w przypadku niektórych opcji. A i jeszcze o co chodzi z typową kabiną na 7745, bo wiem doskonale że były dwa typy (duża oraz wąska) ale nigdy nie słyszałem żeby ta druga (bo tak cię zrozumiałem) była bardziej typowa niż ta pierwsza.
@@RZMofficial wąska kabina na rynek Skandynawii była o wiele lepiej wyciszona to co było w tej dużej to ogromna różnica tam było znacznie gorsze wyciszenie
Ceny na rynku wtórnym są zależne od dostępności czesci zamiennych oraz łatwości naprawy. U nas od ręki mamy czesci do ursusa, zetora i mtz, do zachodnich marek ściągasz na zamówienie. Mając jeden lub dwa ciagniki nie pozwolił bym sobie na kilkudniowy przestój lub szykanie czesci używanych. To jest aspekt który powoduje takie a nie inne ceny maszyn używanych.
@@RZMofficial mówię o fendt ze sprzęgłem turbomatic. Case, deutzfahr valtra, nh z częściami jest ciężko a jeśli mowa oskrzyniach biegów to w większości czesci używane.
@@gracjanspryszynski7174 Po pierwsze, Fendt ma sprzęgło hydrokinetyczne a nie pneumatyczne - i jest to dość duża różnica. Po drugie jego zakup faktycznie nie należy do najtańszego ale optymalnie serwisowane (tzn. wymiana oleju) pracuje o wiele dłużej niż te w Zetorach oraz innych ciągnikach. Nie chce pisać jaka jest jego średnia żywotność, ale pewne jest to że przeżyje minimum 2-3 sprzęgła Zetora. Co do skrzyni biegów, to przyznam że części zapewne nie są najtańsze (w moim skrzynia jeszcze nie tykana) ale da się kupić do niektórych wymienionych pozycji nowe części. Po za tym kupując takiego Fendta z lat 90. i Zetora z podobnego rocznika cena zakupu przemawia na korzyść zachodniej maszyny. Nie będę nawet pisał jaka to jest różnica - bo ktoś, kto nigdy nie jeździł jednym i drugim nigdy nie tego zrozumie.
Zrób film o pionierze i wynalazcy maszyn rolniczych ,, Cyrus Hall Mccormick ,, który sto lat wcześniej wymyślił konstrukcje dzisiejszych maszyn. Takie Amerykańskie firmy jak IHC Farmall Fordson Hard Paar zmodernizowały świat rolniczy a nie żadne gloryfikowane tu zetory.
My posiadamy Zetora obecnie 6211 sądzę że ciągnik jest dobry do pracy mieliśmy 5211 kupionego nowego w 1991 r w Krakowie był do 2008r bez żadnego poważnego remontu typu silnik skrzynia był głównym ciągnikiem. Obecnie 6211 z Irlandii wersja export i też nic nie robione przy silniku czy skrzyni podnośnik trzyma ma siłownik pomocniczy i daje radę z każdą maszyna nie sądzę że bym zamienił na jakiegoś MF bo co chodzi o uciąg jest to mocny prosty ciągnik. I nie chodzi że jestem uczulony na zachodnie bo posiadam dwa ciągniki Renault Ares i wcześniej 10314.
osobiście najlepszy ciągnikiem serii ur1 uważam 7340 na ciężkim moście. Zalety ? pompa w rozrządzie hydrauliczna ( najbardziej istotna zmiana). Rewers w końcu nie trzeba wybijać terenowych biegów żeby cofnąć szybciej. Nowe odciągi, bardzo dobre polecam. Szkoda że już wtedy nie klepali klimatyzacji, dopiero od maski plastikowej to zrobili jak wprowadzili pompę wody na 3 paski. Seria EKO zajebiście odpala w zimie, 7211 igła silnik się chowa. Hamulce tarczowe to jest duży plus. Tak wiem w 77 już były, ale w nowszej serii już były w standardzie chociaż nie wszystkich. Sterowanie podnośnikiem z zewnątrz, super pomocne. Kratki na masce które służą latami, a nie jak w 72xx po 3 latach pękają. Wałek 1000 obrotów to też przydatna rzecz. A z wad, wzmacniacz to tylko wykańczalnia sprzęgła, te carraro może i dobry skręt, blokada ale delikatne( słabe połączenie wału napędowego przystawka napędu, zwrotnice też mnie nie przekonują).
suchy filtr powietrza uznaje za plus. Z minusów jeszcze bym dodał ten serwomechanizm, hamulce bębnowe, odciągi na łańcuchach, zaczepy później się pojawiały automatyczne, za mało wyjść hydraulicznych, przedni tuz oryginalny porażka. Elektryka porażka. Sterowanie przedni wom duży minus. Pneumatyka słaba. Skoro zrobili sterowanie hamulcami hydraulicznymi przyczepy to mogli zrobić przedni wom na takim sam rozwiązaniu. Rama po całości powinna być w standardzie.
Dopełnie trochę ten film. Z tego co udalo mi się wyszukać w internecie zetory np. 3045 niestety miały napęd na przednią oś tylko na biegach szosowych czyli tak jak domorosłe przeróbki c360. Dopiero późniejsze modele miały reduktor wyposażony w 6 kół zębatych a nie 4 co wyeliminowało ten problem. Kabiny to niestety pięta achillesaowa jeśli chodzi o gnicie gdyż konstruktorzy z Brna postawili na gąbkę, która może i wygłusza ale również dobrze chłonie wodę. Przerabiałem ten temat w swoim 5011. Na szczęście kabina jest zrobiona z prostych kątowników i kabiny więc nie jest trudno ją naprawić a gąbke można wywalić i zastosować maty bitumiczne. Co do eksportu to był też epizod wysyłania tych traktorów do krajów Ameryki łacińskiej pod logiem John Deere, do Australii pod nazwą Agtor a także bodajże 3 tys sztuk zmontowanych w Kaliszu.
@@RZMofficial Były różnica w kształcie tych drzwi, dachy różne, te tylne błotniki, końcówki też się różnią, a zaczęło to wszystko być widać na naszym rynku i handlarze nasprowadzali różnego gatunku egzemplarzy, bo przedtem to królował tylko 7211, ewentualnie 5211 i tyle Polaki widzieli małego Zetora
Posiadam zerora 4011 z 1966r ciągnik kyoiony w 2003r z Holandii za 1000 euro !!!! Tak tysiąc euro ok 4 tys zł w oryginale po wprowadzeniu tylko nowe słupki przez kilkanaście lat użytkowania nue było naprawiane kompletnie nic. Żaden krajowy ciągnik typu ursus c-360 nie mógł mu się równać jakość materiałów uxytych do produkcji kilku krotnie gorsza 😀 pierwszy szkif wału po 50 latach kiedy to zachwalane wały polskie z Ostródy dawno były po,5 szkufach akbo trzeci nowy 😅 ciągnik wzbudzał zaibtereseowanie bo silnik do dziś chodzi ba fabrycznej pokpoe wtryskowej z plombami a tylny most czy zwilnice nigdy jie wyły kazdy się ze zdumieniem oglądał hsk to jest możliwe 😊
Odnośnie cen jeszcze, słusznie zauważyłeś, że nie można porównywać c360 z 7211, dla przykładu, mój sąsiad w 87 roku dostał przydział na 360, ale nie było dostępnych (nic dziwnego w tamtych czasach😂) natomiast na składnicy stał 7211, i pytają się czy chce Zetora, ale jest tylko jedno ale, kosztuje tyle co dwie sześćdziesiątki, przykład z życia wzięty, nie że ktoś tam gdzieś tam mówił.
@@mrernest1849pomiędzy 82 a 89r ceny się bardzo zmieniły. Ktoś podawał ceny w internecie dla 1985r C360 kosztował 595tys zetor 5011 579tys a zetor 7011 857tys. Także 7011 nie był wtedy dwa razy drozszy od c360.
@@marekr7187 MF 675, hydraulika o 3 razy większym przepływie, ta sama moc ale moment obrotowy aż o 20% większy w przypadku Masseya (tak to dalej Perkins, o mniejszym spalaniu nawet nie wspominam), większy udźwig podnośnika, szybsza i lepsza skrzynia biegów (35 km/h) oraz mechaniczny półbieg (lub wzmacniacz momentu MFPower bez sprzęgła). W innych kwestiach wszystko jest na takim samym lub podobnym poziomie, ale no w większości wygrywa MF. W cenie swojego Zetora (jeśli jest ładny) mógłbyś kupić prawdziwy rarytas. Oczywiście można byłoby też rwać się na coś lepszego jak Fendt, no ale tutaj trzeba by było go bardzo dobrze sprawdzić żeby nie wbić się na minę, bo przy MF 70% części pasuję z polskich 4514 i 5314.
Wujek kupił w 1986 roku nowego Zetora 5211 w szerokiej kabinie. Był to pierwszy prywatny Zetor w naszym powiecie. Dodam ze wujek nigdy w partii nie był ale fakt, był obrotny i wiedział gdzie i komu dać w kieszeń .
Trzeba uczciwie powiedzieć że cała ta seria ciągników pod warunkiem że nie została zarżnięta w jakim skr lub PGR jest nie do zajechania. Większość 7211 które znam ma jeszcze oryginalne wały bez szlifu a liczniki niejednokrotnie idą drugi bądź trzeci raz od nowa. Wiadomo że technologicznie od zachodnich odstają taki ich urok ale do prac które wykonują nie trzeba więcej
Trochę jak moja trzydziestka, napraw główna powinna być przy 5 tysięcy mth. Ale jak ją na poprawkach złożyli zaraz po zakupie to przechodziła 15 i dopiero zapowiada się remont kapitalny.
Dokładnie C330 to ta sama historia. Pełna zgoda co do tego że zetory dźwiga ją mniej na tuz niż inne zachodnie mają mniej przełożeń itd ale właśnie dzięki temu są upalane przez lata i nadal chodzą
Na chwilę obecną na małe areały to chyba najlepszy wybór według mnie bo zestawiając go z Mf z tych samych lat. Po pierwsze to dostępność części a po drugie ich koszt. W każdym większym sklepie rolniczym do Zetora jest praktycznie wszystko od ręki a z Mf nie licząc 235 i 255 jest dużo gorzej. Nie mam żadnego z tych ciągników bo na moje 7ha wystarcza mi 30 i 60 ale jakbym musiał coś większego kupić wybrałbym Zetora ze względu na dostępność części i ich koszta
Zastawiłem go nie bez przyczyny z MF 600 ponieważ posiadałem oba (7211 i 675) i wiem doskonale że części do MF pasują w znacznej większości od Polskich 4514 i 5314 dlatego z częściami i ich cenami nie ma problemu. Dlatego też gdy nasze gospodarstwo miało 14 hektarów ,to słuszną decyzją był zakup MF i przełamanie stereotypu że zachodnie to złe i drogie.
@@RZMofficial Ja zawsze korzystałem żeby nie korzystać z walka podczas zawracania. Nie musiałem się bać że go za mocno złamie podczas pracy. Zresztą przy wielu maszynach tak robiłem.
Tatra - založil Ignác Šustala . ČKD - založil Kolben a Daněk . Škoda Plzeň - založil Emil Škoda. Dnešní auto Škoda - založil Laurin a Klement. Zetor - založen v r. 1946. Který velký podnik založili Němci , nebo Rakušané ?
., němci nic. Hlupáku. Jen zbylo něco po RU. Naopak zaostalému a chudému a zoufalému polsku pomáhalo ČESKOSLOVENSKO jak mohlo. Naše autobusy ŠKODA 706 RTO -KAROSA zvané okurka byly u vás skládané z dílů z ČESKOSLOVENSKA a přeznačeny ostudně na jelcz. Také traktory ZETOR skládané z dílů ZETOR přeznačeny na ursus. Motocykly junak s motorem JAWA 50 , nákladní vozy jelcz mají pouze vlastní kabinu , jinak všechno bylo z Madarska./HU/ Motory, převodovky, rám, nápravy, rám, řízení a další. Kombajn Bizon opět motor, převodovka, rám, brzdy, řízení , elektro opět HUNGARY.Osobní auta Siréna motor i převodovka WARTBURG. Fiat je ITALY. Polonez opět vše od FIAT 124. AUTOBUSY BALTIK opět motor, převodovka, rám, a další opět ŠKODA 706 RO. NIKOLIV RTO.
Tylko to nie wina konstruktorów z ursusa. 4011 nie miało być, tylko rozwinie c325 w wersji 3 i 4 cyl. Później jak już weszło 4011 był projekt c360 z 60 konym s43, niezależną hydrauliką, czy szybkim wom. A to tylko miała być przejściówka do serii U. Tylko decyzją polityczną zamiast tego była licencją MF
Spytam jedynie czy rozwój tej serii do właśnie wspomnianego stadium był potrzebny, ponieważ pod spodem w większości wszystko opierało się na starej technologii . Dzisiaj w modzie jest mówienie im starsze tym lepsze, ale zastawiając takiego Zetora 7340 z JD 6200 nie trzeba być geniuszem żeby stwierdzić że mimo różnicy technologicznej ciągniki są tak samo trwałe, ale to jednak JD pracuje się o wiele lepiej.
@@bkaz-f2s Ale ty wiesz że prototypowe ciągniki powstały i miały inne tyły niż C-325? Ba, nawet prototypowa C-328 z 1962 roku posiadała taki tył żeby uprościć ewentualną produkcję (tylny most i skrzynie nie psują się już w C-325, to jak tamto jest jeszcze mocniejsze to skrzynia jest na całe życie 3 pokoleń). Ciekawostka Zetor w przypadku 4011 sprzedał nam go do produkcji jako prototyp! A to przecież wymaga chyba badań jak wspomniałeś nie? A nie... Brak tradycji? MF też nie miał tradycji do montowania V8 w ciągnikach a jednak to zrobił bo tak mu kazał rynek. 4011 był nowoczesny, ale w zastawieniu z prototypowym C-342 nie wypadał wcale tak najlepiej. Samo sprzedanie praw do produkcji 4011 prawdopodobnie było związane z tym że inżynierowie którzy jeszcze pracowali przy polskich ciągnikach - a w Zetorze chyba mieli problem ze stworzeniem czegoś wielkiego, i dopiero po zaproszeniu Polskich Inżynierów do Brna, po kilku latach powstała seria ciężka.
Skoro rozwinięcie bazujace na c325 do 3 cylindrów to taki absurd to dlaczego powstał taki ciągnik jak Escort 450 i był chwalony? To wersja z 3 cylindrami ciągnika z silnikiem 2 cylindrowym - Escorta 335. Ciągniki sprzedawane w latach dwutysięcznych, a eskort 335 był trochę zmodyfikowana licencją naszego ,,ciapka" od ursusa...
Dzięki a co to za film akcji z zetorem był .bo mam takiego z napędem i siedzeniem pasażera.ale chętnie zobaczyłbym ten czeski film.jeszcze raz Dziękuję
Mój tata kupił Fendt Co ma 100 koni nowego to go od razu sprzedał i kupił Zetora 110 koni nowego z turem i przyczepami nowymi w tych samych piniodzach i nie żałuje 2008 roku
Od polowy roku posiadam zetora 6341 i narazie zlego slowa nie powiem, szukałem tez mf3060/3065 ale praktycznie kazdy taki ferguson jest sprowadzony i okradziony u handlarza, znaleźć takiego u rolnika to jest cud nie mówiąc już o tym że praktycznie każdy jest wytłuczony jak stara k**wa nie mowiac juz o kosztach naprawy skrzyni. Zetor pełna mechanika jak na te lata wydaje mi sie ze ciagnik nie do zajechania.
Paradoks zetora jest taki, że w latach 70 tych mieli już wzmacniacz, synchronizator czy wspomaganie, a w latach 80 tych np. w większości modeli 5211 nie było ani wspomagania ani synchronizatora 4/5
To masz takie same zdanie o zetorze jak ja o 360. 😅 Ja wychowany na 7211. U nas od nowego z 1985. Później w 89 dołączył 7245. 😊 Tak, znajomości pomogły, wujek był naczelnikiem w gminie 😅. Jak dla mnie to 360 można co najwyżej porównywać do... 🤔 nawet nie wiem do której generacji zetora. Bo zetor był lata świetlne od Ursusa. Nawet głupia kabina, już od lat 70 były kabiny komfortowe, bez znaczenia czy eksport czy krajowy rynek... A w ursusach dalej blaszaki i to jako opcje....
@@finn914 Nie to że coś, ale prywatnie uważam C-360 za wyrób traktoropodobny - A Zetora stawiam tylko deko wyżej bo pracowałem zachodnim i widać przepaść.
@@RZMofficial wyrób traktoropodobny, dobre 😅 no nie ma co porównywać zaora do zachodu. Bo osobiście nie znam żadnego modelu zachodniej produkcji, który przechodzilby modernizację przez 40-50 lat. Nie zmieniając całkowicie budowy. 😉Zetora można porównywać do ciągników bloku wschodniego.. Tam jest bardziej wiarygodne porównanie.
IV Generacja - Modele z końcówkami 11 I 18 mają napęd na tylne koła, z tym że ten drugi ma fabryczną kabinę. Modele z końcówkami 45 i 48 mają napęd na 4 koła, ale tylko ten z 48 na końcu posiadał fabryczną kabinę. Po latach to nie musi być aż tak przejrzyste jak pisze, no ale tak to miało wychodzić wg. Zetora.
Uważam że moje porównanie jest ok.4 cylindry ursusa do 4 cylindrów Zetora a Zetora 5211 można porównać właśnie do 60 3p bo mają 3 cylindry i podobna pojemność.
@@marekignacik2041 porównać 3p do 5211 można akurat bardzo łatwo ponieważ to i to ma po 47km lecz moim zdaniem Zetor 5211 jest i tak lepszy od zwykłej 360 która ma 52km ponieważ Zetor przez swoją masę ma lepszy uciąg a o wygodzie i wykonaniu Zetora to już nie wspomnę
Nie wiem jak to jest, ale nigdy jeszcze nie słyszałem żeby 3 cylindrowy Zetor palił dużo. Niektórzy zrównywali go z perkinsem no ale w to nie jestem wstanie uwierzyć. Natomiast 4 cylindrowe silniki Zetora, niestety są paliwożerne i tak oczywiście możemy się spierać, że nie i nie i nie - ale niewielu było by chętnych do porównania spalania np. w MWM czy Perkinsach bo wtedy okaże się że Zetor pali dużo. Ogólnie Zetor jest jak JD, gdy jedzie i ma 1400 czy 1500 obrotów to można powiedzieć że pali normalnie, a powyżej no to już wir w baku.
Posiadam zetora 6211 1988 i 7340 2004 super traktory nie zamienił bym nawet na nowego new Holland o tej samej mocy bo to szrot , który nie może wytrzymać 1000 mth bez naprawy
@@RZMofficial raczej nie ta sama jakość bo mój Zetor 7340 ma już 5000 mth i nic nie naprawiane a kolega ma nowego new Holland 8 miesięcy i był już naprawiany w serwisie 3 razy , najpowazniejsza naprawa to wymiana całego sprzęgła
@@januszjankowski501 Zapewne taki mu się trafił. Ja w swoim Farmerze (Fendt oczywiście) mam 14600 mth zrobione i w moim gospodarstwie jak na razie najdroższa naprawa kosztowała 120 złotych. Z tego co mi wiadomo poprzedni właściciel robił w nim szlif wału i to chyba jedyna grubsza robota.
@@ukasz-qb4wv W 1988 wchodziły już Ursusy 4512 które były równie komfortowe, no ale w porównaniu do dalej produkowanej C-360 faktycznie Zetor był luksusem.
@@RZMofficial Dużo pominiętych tak z zarysu począwszy od nazewnictwa "Z25" dalszej wersji "h", dat: zamiast "51r" powinno być to "49r", błędne brakujące moce z ńiutami choćby wersji "25A", modeli z lat 84-95r, synchronizacja pełna skrzyni była dopiero po millenium a tak to 4 z 5-tym biegiem, brak info o exportach i dużo więcej,... ale nie chce Cię dobitnie dołować.
@@agrotester8711 To tylko film o Zetorze robiony przez gościa który tej marki prywatnie nie lubi, tak też podejrzewał bym że jakieś błędy mogły się trafić. Pragnę przypomnieć że w filmie o Eksportowych Ursusach już powiedziałem, że gdybym chciał opowiedzieć o samych eksportach od A do Z i mówić wszystko na co mam potwierdzenie no to film trwałby 2 godziny, Mam podejrzenia że w tym wypadku było by całkiem podobnie. Tylko po co wspominać o takich bzdetach jak zmiana tylnej szyby w szerokiej kabinie? każdy kto ogląda widzi i rozumie że były to zmiany z modelu na model. O mocy i momencie obrotowym w latach 1984-1995 była informacja. Nigdzie w filmie nie użyłem sformułowania pełna synchronizacja, bo w nawet Zetorowskim katalogu do najnowszych modeli była tam tylko synchronizacja 4 i 5 biegu o czym mówiłem. Zapewniam cię że nie uda ci się mnie zdołować, bo te ciągniki zwyczajnie mnie nie interesują a jedynie społeczność nalegała na stworzenie takiego materiału. Wcale też się sobie nie dziwie że jest trochę niekompletny - bo w tematach w których mam większą biegłość zdarzy mi się czegoś mniej lub bardziej ważnego nie dopowiedzieć, ale staram się to prostować. Tutaj prostują to ludzie i jestem im za to wdzięczny dlatego dziękuje też i tobie za to że chciało ci się poprawić mnie przy początkowych niedomówieniach.
@@RZMofficial Osobiście również nie jestem jakimś wielkim fanem tej marki kiedyś byłem posiadaczem, a to co się lubi, nie ma znaczenia w tego typu filmach. Najważniejsze jest podejście, trzeba mieć na uwadze że nie każdy jest w danym temacie i wówczas trzeba doprecyzowywać, natomiast obszerniejszy materiał, będzie ciekawszy dla wytrwałego odbiorcy. A choćby wtrącenie z notabene synchronizacją zostało nieprawidłowo użyte na początku i można to odebrać jako całościowe w początkowych seriach z lat 70-tych, gdzie dopiero później, od nowszych serii zostało to doprecyzowane. To co ludzie podpowiadają nie zawsze musi pokrywać się z prawdą.
@@RZMofficial trzeba pamiętać że była Czechoslawcja była krajem komunistycznym i zatem biedniejszymi od RFN gdzie był produkiwany fendt zetora porównać można do forszaja jeśli chodzi o Niemieckie ciągniki. Zresztą zetor nie wypada wcale źle na tle innych ciągników a nawet lepiej. Zetor jako pierwszy zastosował kabine na poduszkach gdzie inne ciągniki skopiowały ten patent w tym np Fendt.
@@RZMofficial Zetor i Fendt to zupełnie inna konstrukcja z dwóch różnych światów zaś siuntka bazuje na tej samej konstrukcji a i też świat oraz realia te same.
Moj Ojciec z Kolegą Z krecili Sami CIAGNIK C-28.Pamietam byl malutki ale swoje zrobil.....Ojciec pracowal URSUS NIEMIECKI co w czasie wojny SS-Srozwozili jedzenie po lasach.Dokladnie jak w FILMIE:Czterej PANCERNIJ I PIESI tak beda zmieniac w nie skonczonosc
Super film pozdrawiam właścicieli Zetorów, najlepsze traktory, a takiej kabiny jak zetor żaden ciągnik na świecie nie oferował można jechać w 3 i jest jeszcze miejsca a miejsca w 5 da się jechać.
Mamy jeszcze 7011. Trochę jeszcze robi ale to raczej emerytura bo tylko lżejsze pracę, opryskiwacz, owijarka, siewnik do nawozu, zgrabiarka, tyle właściwie. Na wiosnę regenerowalismy przednią oś i przy okazji uruchomilismy amortyzację. Na pewno jest lepszy od naszej 60-tki. Większa moc, przede wszystkim sprzęgło wałka z możliwością osobnej pracy samej pompy, walka, większy udzwig podnośnika lepsza kabina z wentylatorem i radiem w standardzie, większe opony a co za tym idzie trochę wieksza prędkość i to chyba tyle.
Radio to nie był standard
@@Marcin1980005 W tych seriach chyba najbardziej wkurzała ta szyba z tyłu, że nie można całej otworzyć tylko tą środkową część
@@RZMofficial na nie wiem w naszym było od początku co prawda tylko z jednym fabrycznym głośnikiem, założyłem potem nowsze i dwa głośniki. Ile ciągników tyle wersji. Nasz np nie miał wspomagania kierownicy choć było miejsce na zamontowanie a 7211 już miały. Nie widziałem żadnego bez. Nasz w porównaniu do 7211 był na 30 felgach z tyłu a nie na 28,inna jest też pompa paliwa a reszta to chyba bardziej lift, maska i kabina bo w naszym jeszcze maska trumna 🤣
@@marekr7187 jakoś mi to nigdy nie przeszkadzało. Aktualnie mam ja wyjęta. Może to kwestia przyzwyczajenia bo dla mnie ten ciągnik jest od zawsze i innego nie znałem.
@@RZMofficial u mnie leży w domu gdzieś orginalne radio blaupunkt wraz z głośnikiem z tej samej marki więc wynika ze to byl standard to nawet sąsiad ze wsi gdy kupował zetora 7211 nowego to juz radio było w standardzie
Zetor UR 1 najlepszy z najlepszych
I jest film o moich ulubionych zetorach ,pozdrawiam :)
Mamy zetora 5320 i to jest maszyna nie do zajechania, ryk tego silnika to coś pięknego, żadnych awarii i jedyne co było robione przy siilniku to pompa która padła i po odpaleniu dawała maksymalne obroty a tak to nic poza tym, śmiga aż miło.
świetny materiał, pozdrawiam
Takiego materiału brakowało na yt. Sam mam wersje eksportową do francji zetora 6011 z 84 roku bardzo twarda maszyna. A co do cen zetorów zgadzam się z tobą niektórzy strasznie drogo się za nie cenią. Pozdrawiam.
Najlepsze , najpiekniejsze ciągniki z tamtych lat . Mimo ich teraz chore ceny kosztują , to i tak oferują sporo komfortu pracy . Każdy czekał na przydział na Zetora 5211 lub 7211 . Ursusy totalnie bez podjazdu byly
Trudno się nie zgodzić z autorem odnośnie fanatyzmu wobec tej marki. C360 był około 2,5 razy tańszy i dużo łatwiej dostępny. Zachodnie ciągniki z końca lat 90' mają lepszy komfort i ergonomię pracy niż współczesne Zetory. Koszt kupna aktualnie Zetora 7745 jest wyższy niż nowszego i większego zachodniego ciągnika.
Chyba się z uje..m na łby pomienia łeś
Jak szczęśliwy posiadacz Zetora majora 3011 mogę śmiało stwierdzić że to bardzo dobry ciagnik, jedyna awaria jaką miał to spierdolenie się skrzyni (nie jakoś bardzo), na szczęście szybko naprawiona
Z chęcią obejrzę filmik o ich czeskich przyczepach bss bo chciałbym się dowiedzieć coś o tych przyczepach
Miesiac temu kupilem Zetora 7211 za całe 50.000tys zl i nie żałuję suoer traktor.
Też mam
Było brać Arbosa ... Oferuje więcej i nie ma tak nasrane elektroniki jak te nowoczesne sprzety którymi nie idzie pod kiszonke podjechać 😃
Będziesz z niego zadowolony, mam go 12 lat.
7245 nie lepszy byl by ?
@@patrycjuszwspanialy757 szukałem ale nic sensownego nie było w miarę blisko a jak był to do remontów
..
Ta końcówka filmu mnie zabolała...
Jestem posiadaczem,,klasycznej,, 7'demki i moge stwierdzić ze to fanatyczny ciągnik jak za takue $. W 2007r byl to (moim zdaniem) najlpeszy wybór w fej półce cenowej. Do wyboru wchodzil farmtrak wiadomej fla tamtych czasów jakości, farmer który sie zamkną (produkowany niedaleko mnie) i nh td i jego odpowiedniki. Zetor mial siodełko dla pasażera, srodek z tworzywa ala derma i nawet DOPASOWANĄ , SZCZELNĄ KABINĘ. Mysle ze wybór byl prosty pozdrawiam
Ps. Czemu nie bylo wspomniane o kabinie typowej dla 7745
Witam, ciekawi mnie o jakim konkretnie Zetorze piszesz (i z którego jest roku). Co do dalszej części, to tak jak powiedziałem w filmie (albo i nie) niestety mogłem gdzie nie gdzie powiedzieć coś nie tak ze względu na moje nastawienie do tych maszyn. Co do kwestii komfortu w budżetowych ciągnikach muszę się zgodzić że w tamtych latach Zetor był porównywalny a nawet lepszy w przypadku niektórych opcji. A i jeszcze o co chodzi z typową kabiną na 7745, bo wiem doskonale że były dwa typy (duża oraz wąska) ale nigdy nie słyszałem żeby ta druga (bo tak cię zrozumiałem) była bardziej typowa niż ta pierwsza.
Podlasiak, Typowa dla tej serii była szeroka czeska kabina, nie wiem dlaczego wąską słowacką przypisujesz do 7745.
@@RZMofficial wąska kabina na rynek Skandynawii była o wiele lepiej wyciszona to co było w tej dużej to ogromna różnica tam było znacznie gorsze wyciszenie
Ceny na rynku wtórnym są zależne od dostępności czesci zamiennych oraz łatwości naprawy. U nas od ręki mamy czesci do ursusa, zetora i mtz, do zachodnich marek ściągasz na zamówienie. Mając jeden lub dwa ciagniki nie pozwolił bym sobie na kilkudniowy przestój lub szykanie czesci używanych. To jest aspekt który powoduje takie a nie inne ceny maszyn używanych.
Proszę nie pisać bzdur. Do niektórych zachodnich części może i od ręki nie ma, ale to tylko niektórych. Wiem po swoim traktorze.
@@RZMofficial czesci do sprzegla pneumatycznego również.? Ile kosztuje np zębatka od 2 biegu i jak z jej dostępnością?
@@gracjanspryszynski7174 My mówimy o zachodnim ciągniku a nie forszaju z NRD.
@@RZMofficial mówię o fendt ze sprzęgłem turbomatic. Case, deutzfahr valtra, nh z częściami jest ciężko a jeśli mowa oskrzyniach biegów to w większości czesci używane.
@@gracjanspryszynski7174 Po pierwsze, Fendt ma sprzęgło hydrokinetyczne a nie pneumatyczne - i jest to dość duża różnica. Po drugie jego zakup faktycznie nie należy do najtańszego ale optymalnie serwisowane (tzn. wymiana oleju) pracuje o wiele dłużej niż te w Zetorach oraz innych ciągnikach. Nie chce pisać jaka jest jego średnia żywotność, ale pewne jest to że przeżyje minimum 2-3 sprzęgła Zetora. Co do skrzyni biegów, to przyznam że części zapewne nie są najtańsze (w moim skrzynia jeszcze nie tykana) ale da się kupić do niektórych wymienionych pozycji nowe części. Po za tym kupując takiego Fendta z lat 90. i Zetora z podobnego rocznika cena zakupu przemawia na korzyść zachodniej maszyny. Nie będę nawet pisał jaka to jest różnica - bo ktoś, kto nigdy nie jeździł jednym i drugim nigdy nie tego zrozumie.
Zrób film o pionierze i wynalazcy maszyn rolniczych ,, Cyrus Hall Mccormick ,, który sto lat wcześniej wymyślił konstrukcje dzisiejszych maszyn. Takie Amerykańskie firmy jak IHC Farmall Fordson Hard Paar zmodernizowały świat rolniczy a nie żadne gloryfikowane tu zetory.
My posiadamy Zetora obecnie 6211 sądzę że ciągnik jest dobry do pracy mieliśmy 5211 kupionego nowego w 1991 r w Krakowie był do 2008r bez żadnego poważnego remontu typu silnik skrzynia był głównym ciągnikiem. Obecnie 6211 z Irlandii wersja export i też nic nie robione przy silniku czy skrzyni podnośnik trzyma ma siłownik pomocniczy i daje radę z każdą maszyna nie sądzę że bym zamienił na jakiegoś MF bo co chodzi o uciąg jest to mocny prosty ciągnik. I nie chodzi że jestem uczulony na zachodnie bo posiadam dwa ciągniki Renault Ares i wcześniej 10314.
@@Pat1122 MF ma większy uciąg niż Zetor wiem z doświadczenia bo miałem oba.
Super film. Dzięki.
osobiście najlepszy ciągnikiem serii ur1 uważam 7340 na ciężkim moście. Zalety ? pompa w rozrządzie hydrauliczna ( najbardziej istotna zmiana). Rewers w końcu nie trzeba wybijać terenowych biegów żeby cofnąć szybciej. Nowe odciągi, bardzo dobre polecam. Szkoda że już wtedy nie klepali klimatyzacji, dopiero od maski plastikowej to zrobili jak wprowadzili pompę wody na 3 paski. Seria EKO zajebiście odpala w zimie, 7211 igła silnik się chowa. Hamulce tarczowe to jest duży plus. Tak wiem w 77 już były, ale w nowszej serii już były w standardzie chociaż nie wszystkich. Sterowanie podnośnikiem z zewnątrz, super pomocne. Kratki na masce które służą latami, a nie jak w 72xx po 3 latach pękają. Wałek 1000 obrotów to też przydatna rzecz. A z wad, wzmacniacz to tylko wykańczalnia sprzęgła, te carraro może i dobry skręt, blokada ale delikatne( słabe połączenie wału napędowego przystawka napędu, zwrotnice też mnie nie przekonują).
suchy filtr powietrza uznaje za plus. Z minusów jeszcze bym dodał ten serwomechanizm, hamulce bębnowe, odciągi na łańcuchach, zaczepy później się pojawiały automatyczne, za mało wyjść hydraulicznych, przedni tuz oryginalny porażka. Elektryka porażka. Sterowanie przedni wom duży minus. Pneumatyka słaba. Skoro zrobili sterowanie hamulcami hydraulicznymi przyczepy to mogli zrobić przedni wom na takim sam rozwiązaniu. Rama po całości powinna być w standardzie.
@@grzesiekdaleki9162w których były hamulce hydrauliczne przyczepy?
a będą filmy o kolejnych modelach proxima forterra i o jej poprzedniku 7541 itp
Być może
Przecież część czeska "poddała się" od razu, dziwne, aż że nie chcieli w Niemczech zostać
Mam Zetora 7045 i Ursusa c 360 i obydwa spisują się dobrze. Zetora używam do cięższych prac polowych, a 60 do lżejszych.
Dopełnie trochę ten film. Z tego co udalo mi się wyszukać w internecie zetory np. 3045 niestety miały napęd na przednią oś tylko na biegach szosowych czyli tak jak domorosłe przeróbki c360. Dopiero późniejsze modele miały reduktor wyposażony w 6 kół zębatych a nie 4 co wyeliminowało ten problem.
Kabiny to niestety pięta achillesaowa jeśli chodzi o gnicie gdyż konstruktorzy z Brna postawili na gąbkę, która może i wygłusza ale również dobrze chłonie wodę. Przerabiałem ten temat w swoim 5011. Na szczęście kabina jest zrobiona z prostych kątowników i kabiny więc nie jest trudno ją naprawić a gąbke można wywalić i zastosować maty bitumiczne.
Co do eksportu to był też epizod wysyłania tych traktorów do krajów Ameryki łacińskiej pod logiem John Deere, do Australii pod nazwą Agtor a także bodajże 3 tys sztuk zmontowanych w Kaliszu.
Zgadzam się. Zapomniałem o kilku kwestiach i dziękuje za uzupełnienie.
Jeżdżę 6718 bardz fajnie sie prowadzi , most trzeba bylo szybszy założyć 😅 jeszcze k25 do renowacji . Tylko czasu brak 😉
A gdzie 7745 i 7745 turbo? Białe kruki aktualnie, gdzie omówienie rodzaju kabin z laty 80-tych? Panie kolego
Było o 7745 i 7745 Turbo natomiast o kabinach nie chciałem się już rozwodzić.
@@RZMofficial Były różnica w kształcie tych drzwi, dachy różne, te tylne błotniki, końcówki też się różnią, a zaczęło to wszystko być widać na naszym rynku i handlarze nasprowadzali różnego gatunku egzemplarzy, bo przedtem to królował tylko 7211, ewentualnie 5211 i tyle Polaki widzieli małego Zetora
Posiadam zerora 4011 z 1966r ciągnik kyoiony w 2003r z Holandii za 1000 euro !!!! Tak tysiąc euro ok 4 tys zł w oryginale po wprowadzeniu tylko nowe słupki przez kilkanaście lat użytkowania nue było naprawiane kompletnie nic. Żaden krajowy ciągnik typu ursus c-360 nie mógł mu się równać jakość materiałów uxytych do produkcji kilku krotnie gorsza 😀 pierwszy szkif wału po 50 latach kiedy to zachwalane wały polskie z Ostródy dawno były po,5 szkufach akbo trzeci nowy 😅 ciągnik wzbudzał zaibtereseowanie bo silnik do dziś chodzi ba fabrycznej pokpoe wtryskowej z plombami a tylny most czy zwilnice nigdy jie wyły kazdy się ze zdumieniem oglądał hsk to jest możliwe 😊
Ciekawe i niezbyt prawdziwe zarazem.
Znowu kolejny dobry film!
Dzięki, A i życzę ci żebyś robił podobne a nawet jeszcze lepsze.
@@RZMofficial Dziękuje!
Hej, zatem ten 3 cylindrowy zetor 5245 miał 51 km ? Jest nastepna 3340 ma 45 koni . Czyżby zmniejszono moc ?
25:24 masz jakieś wiarygodne źródło tej informacji? Kiedyś szukałem i nic nie znalazłem.
Tractorbook jest średni, ale traktorlexikon nie kłamie.
Jak myślisz czy ktoś kupi Ursusa? Czy nagrasz film na ten temat gdy wszystko bedzie widome?
Nie wiem, zobaczymy jak będzie.
Nagrałbyś też coś o nowszych Zetorach? Od Proximy wzwyż
Może kiedyś.
Fajny film teraz nakręć film o Kubota Japan style
Pomyślimy.
Odnośnie cen jeszcze, słusznie zauważyłeś, że nie można porównywać c360 z 7211, dla przykładu, mój sąsiad w 87 roku dostał przydział na 360, ale nie było dostępnych (nic dziwnego w tamtych czasach😂) natomiast na składnicy stał 7211, i pytają się czy chce Zetora, ale jest tylko jedno ale, kosztuje tyle co dwie sześćdziesiątki, przykład z życia wzięty, nie że ktoś tam gdzieś tam mówił.
Tak było kiedyś i jest dzisiaj, dziś za Zetora idzie kupić fajny ciągnik z zachodu.
@@RZMofficial Mam Zetora 6245, co proponujesz na zamianke z zachodu w tym budżecie?
Zgodzę się z kolegą u nas było tak samo dziadek kupił c360 za dwa miliony w 82 a w 89 Zatora 7211 za 4miliony
@@mrernest1849pomiędzy 82 a 89r ceny się bardzo zmieniły. Ktoś podawał ceny w internecie dla 1985r
C360 kosztował 595tys zetor 5011 579tys a zetor 7011 857tys. Także 7011 nie był wtedy dwa razy drozszy od c360.
@@marekr7187 MF 675, hydraulika o 3 razy większym przepływie, ta sama moc ale moment obrotowy aż o 20% większy w przypadku Masseya (tak to dalej Perkins, o mniejszym spalaniu nawet nie wspominam), większy udźwig podnośnika, szybsza i lepsza skrzynia biegów (35 km/h) oraz mechaniczny półbieg (lub wzmacniacz momentu MFPower bez sprzęgła). W innych kwestiach wszystko jest na takim samym lub podobnym poziomie, ale no w większości wygrywa MF. W cenie swojego Zetora (jeśli jest ładny) mógłbyś kupić prawdziwy rarytas. Oczywiście można byłoby też rwać się na coś lepszego jak Fendt, no ale tutaj trzeba by było go bardzo dobrze sprawdzić żeby nie wbić się na minę, bo przy MF 70% części pasuję z polskich 4514 i 5314.
Wujek kupił w 1986 roku nowego Zetora 5211 w szerokiej kabinie. Był to pierwszy prywatny Zetor w naszym powiecie. Dodam ze wujek nigdy w partii nie był ale fakt, był obrotny i wiedział gdzie i komu dać w kieszeń .
Trzeba uczciwie powiedzieć że cała ta seria ciągników pod warunkiem że nie została zarżnięta w jakim skr lub PGR jest nie do zajechania. Większość 7211 które znam ma jeszcze oryginalne wały bez szlifu a liczniki niejednokrotnie idą drugi bądź trzeci raz od nowa. Wiadomo że technologicznie od zachodnich odstają taki ich urok ale do prac które wykonują nie trzeba więcej
Trochę jak moja trzydziestka, napraw główna powinna być przy 5 tysięcy mth. Ale jak ją na poprawkach złożyli zaraz po zakupie to przechodziła 15 i dopiero zapowiada się remont kapitalny.
Dokładnie C330 to ta sama historia. Pełna zgoda co do tego że zetory dźwiga ją mniej na tuz niż inne zachodnie mają mniej przełożeń itd ale właśnie dzięki temu są upalane przez lata i nadal chodzą
Masz racje nie ma co porównywać c360 do zetora bo 60 to nie ciągnik tylko maszyna do tortur jak z średniowiecza
Po przesiadce z takiego Fendta, Zetor też jest jak za kare :)
@@RZMofficial owszem są to tortury stopniowe 🤣
60 jest jeszcze w miarę. Pamiętaj że wciąż są ludzie - gloryfikujący pracę końmi! 😉 pozdrawiam
Ti nemaš pojma o traktorima. Zetor postao od ursusa.
@@radovanpersola1609 XDDD z
Na chwilę obecną na małe areały to chyba najlepszy wybór według mnie bo zestawiając go z Mf z tych samych lat. Po pierwsze to dostępność części a po drugie ich koszt. W każdym większym sklepie rolniczym do Zetora jest praktycznie wszystko od ręki a z Mf nie licząc 235 i 255 jest dużo gorzej. Nie mam żadnego z tych ciągników bo na moje 7ha wystarcza mi 30 i 60 ale jakbym musiał coś większego kupić wybrałbym Zetora ze względu na dostępność części i ich koszta
A to da się jeszcze z takiego areału utrzymać co na tym polu siejesz
@@_______MCK._________ Nie da się. No chyba że to badylarz.
Zastawiłem go nie bez przyczyny z MF 600 ponieważ posiadałem oba (7211 i 675) i wiem doskonale że części do MF pasują w znacznej większości od Polskich 4514 i 5314 dlatego z częściami i ich cenami nie ma problemu. Dlatego też gdy nasze gospodarstwo miało 14 hektarów ,to słuszną decyzją był zakup MF i przełamanie stereotypu że zachodnie to złe i drogie.
Kto tu nie ma napędu 😢
Mogleś jeszcze wspomnić że wersie eko wsystkie 4 miały silnik 3.9 litra różniły sie tylko pompami.
No niestety człowiek zapomniał o tym fakcie 😅 dzięki za przypomnienie.
Durzo różnych zmian było jak by o wszystkich wspomnieć to by film trwał 3 godziny nawet 7211 a 5320 niby to samo a nie do końca jest sporo zmian.
@@rafaiwicki9528 Nie chce być złośliwy, ale zmiany w Zetorze względem tego co działo się w zachodnich ciągnikach to malutkie lifty.
A jest gdzieś jeżdżącym orginal 4011 z napędem ? Fotki filmy i ile sztyk wyszło z fabfyki
34:16 Święte słowa
Nie wspomnialeś o sprzegle WOM, mega sprawa przy pracach z np. Prasa na zawrociach.
@@Mateekk96 było powiedziane, ale czy to taka super sprawa do prasy? Mi jeszcze nie zdarzyło się tak z tego korzystać
@@RZMofficial Ja zawsze korzystałem żeby nie korzystać z walka podczas zawracania. Nie musiałem się bać że go za mocno złamie podczas pracy. Zresztą przy wielu maszynach tak robiłem.
Wiekszosc tego przemyslu w Czechslowacji i tak zbudowali Niemcy i Austriacy.
Tatra - založil Ignác Šustala . ČKD - založil Kolben a Daněk . Škoda Plzeň - založil Emil Škoda. Dnešní auto Škoda - založil Laurin a Klement. Zetor - založen v r. 1946. Který velký podnik založili Němci , nebo Rakušané ?
., němci nic. Hlupáku. Jen zbylo něco po RU. Naopak zaostalému a chudému a zoufalému polsku pomáhalo ČESKOSLOVENSKO jak mohlo. Naše autobusy ŠKODA 706 RTO -KAROSA zvané okurka byly u vás skládané z dílů z ČESKOSLOVENSKA a přeznačeny ostudně na jelcz. Také traktory ZETOR skládané z dílů ZETOR přeznačeny na ursus. Motocykly junak s motorem JAWA 50 , nákladní vozy jelcz mají pouze vlastní kabinu , jinak všechno bylo z Madarska./HU/ Motory, převodovky, rám, nápravy, rám, řízení a další. Kombajn Bizon opět motor, převodovka, rám, brzdy, řízení , elektro opět HUNGARY.Osobní auta Siréna motor i převodovka WARTBURG. Fiat je ITALY. Polonez opět vše od FIAT 124. AUTOBUSY BALTIK opět motor, převodovka, rám, a další opět ŠKODA 706 RO. NIKOLIV RTO.
I pomyśleć że to powstało z zetora 4011, a u nas jedyne co to tylko układ kierowniczy zmienili
Tylko to nie wina konstruktorów z ursusa. 4011 nie miało być, tylko rozwinie c325 w wersji 3 i 4 cyl.
Później jak już weszło 4011 był projekt c360 z 60 konym s43, niezależną hydrauliką, czy szybkim wom. A to tylko miała być przejściówka do serii U. Tylko decyzją polityczną zamiast tego była licencją MF
@@machefi6539 Dokładnie tak jak piszesz.
Spytam jedynie czy rozwój tej serii do właśnie wspomnianego stadium był potrzebny, ponieważ pod spodem w większości wszystko opierało się na starej technologii . Dzisiaj w modzie jest mówienie im starsze tym lepsze, ale zastawiając takiego Zetora 7340 z JD 6200 nie trzeba być geniuszem żeby stwierdzić że mimo różnicy technologicznej ciągniki są tak samo trwałe, ale to jednak JD pracuje się o wiele lepiej.
@@bkaz-f2s Ale ty wiesz że prototypowe ciągniki powstały i miały inne tyły niż C-325? Ba, nawet prototypowa C-328 z 1962 roku posiadała taki tył żeby uprościć ewentualną produkcję (tylny most i skrzynie nie psują się już w C-325, to jak tamto jest jeszcze mocniejsze to skrzynia jest na całe życie 3 pokoleń). Ciekawostka Zetor w przypadku 4011 sprzedał nam go do produkcji jako prototyp! A to przecież wymaga chyba badań jak wspomniałeś nie? A nie... Brak tradycji? MF też nie miał tradycji do montowania V8 w ciągnikach a jednak to zrobił bo tak mu kazał rynek. 4011 był nowoczesny, ale w zastawieniu z prototypowym C-342 nie wypadał wcale tak najlepiej. Samo sprzedanie praw do produkcji 4011 prawdopodobnie było związane z tym że inżynierowie którzy jeszcze pracowali przy polskich ciągnikach - a w Zetorze chyba mieli problem ze stworzeniem czegoś wielkiego, i dopiero po zaproszeniu Polskich Inżynierów do Brna, po kilku latach powstała seria ciężka.
Skoro rozwinięcie bazujace na c325 do 3 cylindrów to taki absurd to dlaczego powstał taki ciągnik jak Escort 450 i był chwalony? To wersja z 3 cylindrami ciągnika z silnikiem 2 cylindrowym - Escorta 335. Ciągniki sprzedawane w latach dwutysięcznych, a eskort 335 był trochę zmodyfikowana licencją naszego ,,ciapka" od ursusa...
@Rolnicy z Mazowsza zrobisz odc o bizonie kombajnie
W przyszłym roku jak już.
Mam następce czyli 5320 i po przesiadce wtedy z 4011,nigdy go nie sprzedam.
Takie same zdanie miałem o swoim Farmerze gdy przechodziłem na niego z Zetora.
Dzięki a co to za film akcji z zetorem był .bo mam takiego z napędem i siedzeniem pasażera.ale chętnie zobaczyłbym ten czeski film.jeszcze raz Dziękuję
Jutro sprawdzę.
Hodinářova svatební cesta korálovým mořem, trochę zapomniałem o tym ale udało mi się znaleźć tytuł.
Dzięki za słowniść wieczorem oglądamy z krecikiem.
Witam serdecznie może coś o mtz 95km 136 więcej i tych mocieszych
Widział pan co zrobiono na oficjalnej stronie ursusa jest zdjęcie martwego niedźwiedzia
@@staszkin4606 tak, martwi mnie to.
Hej a niema nic o kabinach ost. Seri UR1 . Niektóre miały ścięte błotniki.a inne takie jak w 8045.czemu taka różnica.pozdro.
Piękna historia zetora szkoda że upadł bo te traktory ursus i zetory itd niepowrucom jusz niestety 😢😢😢😢
Nie upadł i ma się prawie dobrze
@@Kubekjakubek366 prawie robi duża różnice
Mój tata kupił Fendt Co ma 100 koni nowego to go od razu sprzedał i kupił Zetora 110 koni nowego z turem i przyczepami nowymi w tych samych piniodzach i nie żałuje 2008 roku
@@MarcelMarek-h4k współczuję!
@@RZMofficial Zetory to chyba w przeszłości Ci jakąś krzywdę wyrządziły ,skoro tak ich nie trawisz🙂
Użytkuje 6711c z małą kabiną. Dobry ciągnik ale współczuje każdemu kto tego też używa z tą kabiną
Od polowy roku posiadam zetora 6341 i narazie zlego slowa nie powiem, szukałem tez mf3060/3065 ale praktycznie kazdy taki ferguson jest sprowadzony i okradziony u handlarza, znaleźć takiego u rolnika to jest cud nie mówiąc już o tym że praktycznie każdy jest wytłuczony jak stara k**wa nie mowiac juz o kosztach naprawy skrzyni. Zetor pełna mechanika jak na te lata wydaje mi sie ze ciagnik nie do zajechania.
Paradoks zetora jest taki, że w latach 70 tych mieli już wzmacniacz, synchronizator czy wspomaganie, a w latach 80 tych np. w większości modeli 5211 nie było ani wspomagania ani synchronizatora 4/5
Dużo zależało od kraju do jakiego szedł dany model. Na zachód szły lepiej wyposażone jak do Polski, u nas przeważnie były biedne wersje.
@@Cherry-br4xq dokładnie, na zachód można było sobie wybrać wyposażenie, a do nas trzeba było brać co przyszło do agromy
A ja też pozdrawiam wszystkich posiadaczy i użytkowników Fendów!
To masz takie same zdanie o zetorze jak ja o 360. 😅 Ja wychowany na 7211. U nas od nowego z 1985. Później w 89 dołączył 7245. 😊 Tak, znajomości pomogły, wujek był naczelnikiem w gminie 😅. Jak dla mnie to 360 można co najwyżej porównywać do... 🤔 nawet nie wiem do której generacji zetora. Bo zetor był lata świetlne od Ursusa. Nawet głupia kabina, już od lat 70 były kabiny komfortowe, bez znaczenia czy eksport czy krajowy rynek... A w ursusach dalej blaszaki i to jako opcje....
@@finn914 Nie to że coś, ale prywatnie uważam C-360 za wyrób traktoropodobny - A Zetora stawiam tylko deko wyżej bo pracowałem zachodnim i widać przepaść.
@@RZMofficial wyrób traktoropodobny, dobre 😅 no nie ma co porównywać zaora do zachodu. Bo osobiście nie znam żadnego modelu zachodniej produkcji, który przechodzilby modernizację przez 40-50 lat. Nie zmieniając całkowicie budowy. 😉Zetora można porównywać do ciągników bloku wschodniego.. Tam jest bardziej wiarygodne porównanie.
@@finn914 Zgadzam się z tobą w zupełności.
Co sądzisz o marce Zetor?😂😂😂
Kamil trojanowski będzie na twoim filmie w następnym
Pou
Po obejrzeniu tego filmu i wysłuchaniu Twojej opinii o Zetorze, kupie sobie Zetora.
Kupuj śmiało ;)
😮Ale w twoim filmie starsze zetory z napędem mają oznaczenie 48 a nie jak mówisz że było to 45. Tak to super
Były obie wersje modelowe jak się orientuję...
IV Generacja - Modele z końcówkami 11 I 18 mają napęd na tylne koła, z tym że ten drugi ma fabryczną kabinę. Modele z końcówkami 45 i 48 mają napęd na 4 koła, ale tylko ten z 48 na końcu posiadał fabryczną kabinę. Po latach to nie musi być aż tak przejrzyste jak pisze, no ale tak to miało wychodzić wg. Zetora.
7245 udany medalel 10 lat ja takim pracoealem
Ursus c-360 ma opinię paliwożernego ciągnika a jak pod względem wypada jego najbliższy konkuret Zetor 6211 który ma podobną moc i pojemność silnika?
do ursusa c-360 3p lub zwykłej 360 porównuj 5211 a nie 6211 ponieważ 5211 jest bardziej zbliżony mocą
@@mateuszszczepanski981 5211 mogę porównać z 3p bo mają 3 cylindry i podobna poj
Uważam że moje porównanie jest ok.4 cylindry ursusa do 4 cylindrów Zetora a Zetora 5211 można porównać właśnie do 60 3p bo mają 3 cylindry i podobna pojemność.
@@marekignacik2041 porównać 3p do 5211 można akurat bardzo łatwo ponieważ to i to ma po 47km lecz moim zdaniem Zetor 5211 jest i tak lepszy od zwykłej 360 która ma 52km ponieważ Zetor przez swoją masę ma lepszy uciąg a o wygodzie i wykonaniu Zetora to już nie wspomnę
Nie wiem jak to jest, ale nigdy jeszcze nie słyszałem żeby 3 cylindrowy Zetor palił dużo. Niektórzy zrównywali go z perkinsem no ale w to nie jestem wstanie uwierzyć. Natomiast 4 cylindrowe silniki Zetora, niestety są paliwożerne i tak oczywiście możemy się spierać, że nie i nie i nie - ale niewielu było by chętnych do porównania spalania np. w MWM czy Perkinsach bo wtedy okaże się że Zetor pali dużo. Ogólnie Zetor jest jak JD, gdy jedzie i ma 1400 czy 1500 obrotów to można powiedzieć że pali normalnie, a powyżej no to już wir w baku.
Zetor - jakość wschodnia za cenę zachodnią 😂😂😂
., URSUS již 35 let mrtvý. Dříve skládal traktor z dílů ZETORA a jen přeznačil na ursus.
Mam 7745 super ciagnik polecam
Przywiozlem go z Finlandii jestem mega zadowolony grzałka w bloku baja 10 min i pali od strzala
Ludzie sie smieja z Zetora a My co Mamy ?
Lepiej nie mieć nic niż Zetora
@@RZMofficial Stary ,bądźmy poważni.
@@RZMofficial ., URSUS NA LICENCI JE MRTVÝ 35 LET.
@@romansvehla7352wciąż cię dupka piecze, że ZTS przejął produkcję, czy może twoim autorytetem jest prowadzenie gównoburzy z jakimkolwiek Polakiem?
Posiadam zetora 6211 1988 i 7340 2004 super traktory nie zamienił bym nawet na nowego new Holland o tej samej mocy bo to szrot , który nie może wytrzymać 1000 mth bez naprawy
@@januszjankowski501 A ja bym zamienił chętnie za 7340 bo to taka sama jakość
@@RZMofficial raczej nie ta sama jakość bo mój Zetor 7340 ma już 5000 mth i nic nie naprawiane a kolega ma nowego new Holland 8 miesięcy i był już naprawiany w serwisie 3 razy , najpowazniejsza naprawa to wymiana całego sprzęgła
@@januszjankowski501 Zapewne taki mu się trafił. Ja w swoim Farmerze (Fendt oczywiście) mam 14600 mth zrobione i w moim gospodarstwie jak na razie najdroższa naprawa kosztowała 120 złotych. Z tego co mi wiadomo poprzedni właściciel robił w nim szlif wału i to chyba jedyna grubsza robota.
Sąsiad od wielu lat użytkuje ,, Niuhole '' i chwali je sobie .
Tata jak kupił Zetora 7211 w 1988 nowego to był Fendt w tamtych czasach cicha kabina ogrzewana szczelna to był cudowny porównać do ursusa
@@ukasz-qb4wv W 1988 wchodziły już Ursusy 4512 które były równie komfortowe, no ale w porównaniu do dalej produkowanej C-360 faktycznie Zetor był luksusem.
Kuzyn w 1982r kupił nowego 7011 to przy kampanii buraczanej był mercedesem wśród ówczesnych ciągników.
@@RZMofficialTylko w Ursusie siedziało się jak w taczce.
@@Mateekk96 po przejściu na Fendta stwierdzam że w Zetorze siedziało się jak w betoniarce
dużo pominiętych i błędów w info
Co np.?
@@RZMofficial Dużo pominiętych tak z zarysu począwszy od nazewnictwa "Z25" dalszej wersji "h", dat: zamiast "51r" powinno być to "49r", błędne brakujące moce z ńiutami choćby wersji "25A", modeli z lat 84-95r, synchronizacja pełna skrzyni była dopiero po millenium a tak to 4 z 5-tym biegiem, brak info o exportach i dużo więcej,... ale nie chce Cię dobitnie dołować.
@@agrotester8711 To tylko film o Zetorze robiony przez gościa który tej marki prywatnie nie lubi, tak też podejrzewał bym że jakieś błędy mogły się trafić. Pragnę przypomnieć że w filmie o Eksportowych Ursusach już powiedziałem, że gdybym chciał opowiedzieć o samych eksportach od A do Z i mówić wszystko na co mam potwierdzenie no to film trwałby 2 godziny, Mam podejrzenia że w tym wypadku było by całkiem podobnie. Tylko po co wspominać o takich bzdetach jak zmiana tylnej szyby w szerokiej kabinie? każdy kto ogląda widzi i rozumie że były to zmiany z modelu na model. O mocy i momencie obrotowym w latach 1984-1995 była informacja. Nigdzie w filmie nie użyłem sformułowania pełna synchronizacja, bo w nawet Zetorowskim katalogu do najnowszych modeli była tam tylko synchronizacja 4 i 5 biegu o czym mówiłem. Zapewniam cię że nie uda ci się mnie zdołować, bo te ciągniki zwyczajnie mnie nie interesują a jedynie społeczność nalegała na stworzenie takiego materiału. Wcale też się sobie nie dziwie że jest trochę niekompletny - bo w tematach w których mam większą biegłość zdarzy mi się czegoś mniej lub bardziej ważnego nie dopowiedzieć, ale staram się to prostować. Tutaj prostują to ludzie i jestem im za to wdzięczny dlatego dziękuje też i tobie za to że chciało ci się poprawić mnie przy początkowych niedomówieniach.
@@RZMofficial Osobiście również nie jestem jakimś wielkim fanem tej marki kiedyś byłem posiadaczem, a to co się lubi, nie ma znaczenia w tego typu filmach. Najważniejsze jest podejście, trzeba mieć na uwadze że nie każdy jest w danym temacie i wówczas trzeba doprecyzowywać, natomiast obszerniejszy materiał, będzie ciekawszy dla wytrwałego odbiorcy. A choćby wtrącenie z notabene synchronizacją zostało nieprawidłowo użyte na początku i można to odebrać jako całościowe w początkowych seriach z lat 70-tych, gdzie dopiero później, od nowszych serii zostało to doprecyzowane.
To co ludzie podpowiadają nie zawsze musi pokrywać się z prawdą.
Zetor i Ursus to gówno
🤫😎
Teraz tak, w prl'u miałeś do wyboru tylko to...
To weź teraz porównaj siontke z 84 roku z zetorem z tego samego roku 😂. Nawet z takim z 80 roku 😂
Wez teraz porównaj Zetora nawet z 2000 roku do fendta z 1980. Niestety porównanie to obraza dla Zetora.
@@RZMofficial od kiedy sie porownuje zachodnie sprzęty to polskich,to teraz porównaj sobie fiata 126p do audi 80 b2
@@RZMofficial trzeba pamiętać że była Czechoslawcja była krajem komunistycznym i zatem biedniejszymi od RFN gdzie był produkiwany fendt zetora porównać można do forszaja jeśli chodzi o Niemieckie ciągniki. Zresztą zetor nie wypada wcale źle na tle innych ciągników a nawet lepiej. Zetor jako pierwszy zastosował kabine na poduszkach gdzie inne ciągniki skopiowały ten patent w tym np Fendt.
@@RZMofficial Zetor i Fendt to zupełnie inna konstrukcja z dwóch różnych światów zaś siuntka bazuje na tej samej konstrukcji a i też świat oraz realia te same.
@@blackred1772 Drogi fanboju porównaj sobie ceny i warunki w jakich były produkowane te ciągniki
Moj Ojciec z Kolegą Z krecili Sami CIAGNIK C-28.Pamietam byl malutki ale swoje zrobil.....Ojciec pracowal URSUS NIEMIECKI co w czasie wojny SS-Srozwozili jedzenie po lasach.Dokladnie jak w FILMIE:Czterej PANCERNIJ I PIESI tak beda zmieniac w nie skonczonosc