Vysoké ceny bytů nejsou projevem nefunkčnosti trhu, ale jsou absolutním selháním státu, tvrdí Slaný

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 31 окт 2024

Комментарии • 25

  • @Marcela-p5j
    @Marcela-p5j 4 дня назад +2

    Hypotéka doživotní nesvoboda,pokud mám několik bytů,které pronajímám,super,ale naopak...neskutečná drahota bydlet v podnájmu,jedině,že se tam nacpe deset uk .Mladé rodiny s dětmi to mají v dnešní době a v naší zemi opravdu těžké,dospělé děti se stěhují zpátky k rodičům,spíše ještě důchodci z toho mála musí pomáhat.Proč už nejsou družstevní byty ???

  • @Marcela-p5j
    @Marcela-p5j 4 дня назад +2

    Bydlení je nedostupné !!!! Hlavně,že se nadávalo na panelákové králíkárny,kdeže zlaté časy sou.

  • @PavelMichal
    @PavelMichal 4 дня назад +1

    při ceně práce řemeslníků jsou byty ještě na dluh

  • @huk4646
    @huk4646 4 дня назад

    38:56 Zásadní sdělení, které už by si všichni měli vzít k srdci a jednat podle toho!👍👍👍

    • @marian0321
      @marian0321 3 дня назад

      Co jako?, ze inteligent prohlasi, ze trh funguje perfektne opravdu nic nerika...
      Vy jednodussi lidi byste meli dostat nejakym zazrakem moznost vnimat svet v sirsim kontextu a souvislostech.
      Pokud to tedy nevis, tak trh je tady deformovany, protoze toto zbozi, ktere ma otrocit nase obyvatelstvo vykupuji nadnarodni korporace a ty jako primitiv spolu s ceskymi Curdy tomu akorat tleskas..
      Vyspele narody si trhy chrani a sarancata si tam nepusti. Je bezne, ze je regulovano, kolik procent smi sarancata kupovat.

  • @MyKuba1998
    @MyKuba1998 4 дня назад +1

    Nazor Ekonoma?Ekonom tomu prece nerozumi,na to je prece Businessman/Developer.

  • @johny62
    @johny62 4 дня назад

    jak slyším slovo památkář tak se mi otevírá kudla v kapse!! jinak bydlíme v městském bytě za dobrý peníz (15% z příjmu) . kdyby jsme si měli ten samí byt pořídit za hypo tak jenom na úrocích platíme víc.. takže dnešním nenažraným majitelům a developerům ukazuju imaginární prostředníček.

  • @jankocka5658
    @jankocka5658 5 дней назад +2

    kecy v kleci.....hypoteky = vše vlastní nakonec banky

  • @jiripecka2685
    @jiripecka2685 3 дня назад

    jdu zvraceté

  • @irenamesickova2327
    @irenamesickova2327 4 дня назад

    Zajímalo by mě ,jestli p.Slaný bydlí v podnájmu nebo vlastní dům s bazénem ?🤔Když to všichni chtějí …

  • @yorgTube
    @yorgTube 4 дня назад

    Absolutní selhání státu? Ale prd vážení. Problémem je lenost dnešní mladé generace. Zatím co generace boomerů se starala a stavěla rdinné domy nebo bytové jednotky svépomocí, tak dnes si každý "nechá něco postavit". A když na to nemá, tak je vinen stát. Idiocismus nejvyššího stupně.

    • @JiriMarsalik
      @JiriMarsalik 4 дня назад +3

      mozna castecne mate taky trochu pravdy, ale primarne to cely zpusobil stat svou prebyrokrativnosti

    • @yorgTube
      @yorgTube 4 дня назад

      @@JiriMarsalik Evidentně jste nezažil byrokracii za bolševika. Kdy navíc úředník na stavebním úřadě čekal na úplatek a když úplaatek nebyl, tak stavební řízení prodlužoval jak jen to šlo. Vyřídit stavbu rodinného domu mi trvalo více jak rok. Přesto se stavělo. Proč? Protože lidem nic jiného nezbývalo. Obviňování státu by k ničemu nevedlo a když chtěli bydlet, tak se museli o to postarat. Stavěl jsem dům 3 roky stylem ráno do práce (a tam jsem se opravdu neflákal), z práce na barák a večer do postele. Že jsem měl čerstnvě narozené děti? Ano, ty jsem moc často neviděl a dodnes mě to mrzí, ale potřebovali jsme bydlet a ne jen být 2 rodiny ve dvoupokojovém bytě. Převážně jsem stavěl sám nebo s pomocí rodiny. Samozřejmě bez dovolených a to i hezkých pár let po stavbě, protože jednoduše na to nebylo. Navíc se stavělo z toho, co se podařilo sehnat, ne jak dnes, když člověk má obrovské možnosti výběru.
      Pak když dnes slaším, jak ti boomeři to měli jednoduché a jak jednoduše přišli k bydlení, tak bych to těm stěžovatelů přál zažít. Ale oni si jen stěžují zatím co jezdí na dovolené a chtějí žít (a často na dluh žijí) jak vidí v reklamách.

    • @dxtrombley
      @dxtrombley 4 дня назад +5

      Srovnáváte dobu boomerů, kdy byly dostupnější levné pozemky, výhodné státní půjčky a příspěvky na výstavbu ve výši dnešních cca 1,5 milionu, pracovní doba do půl třetí, kratší dojížďka, stejně tak to měli i přátelé a rodina, potřebná razítka na technologie. Super podmínky pro výstavbu svépomocí - byly peníze i volný čas během dne.
      Ano, dnes se staví méně svépomocí, ale důvod nelze zjednodušovat na lenost.

    • @yorgTube
      @yorgTube 4 дня назад

      @@dxtrombley Uvádíte samé nesmysly popřípadě přímo nepravdy. Obraz dnešní doby. Vlastní lenost, pohodlnost a neschopnout házet na jiné ať se postarají za mě.
      Ano pozemky byly levnější, ale i dnes jsou levné. Stačí se poohlédnout třeba na Moravě po Bruntálsku a nebo Rýmařovsku. Nemusí každý bydlet v centru a nebo blízko centra.
      Výhodné státní půjčky a příspěvky na výstavbu? Tak to žijete v omylu. Půjčka byla z 2,7% na 35 let a to není daleko od hypoték v době kdy ekonomika nebyla v útlumu. Příspěvek na výstavbu? Na to jste přišel jak? Žádný nebyl.
      Pracovní doba do 14:30? Ano, od 6 ráno a pokud jste dělal něco jiného jak manuální práci, tak jste si práci nosil v hlavě domů stejně jak dnes.
      Kratší dojížďka? To snad záleží na vaši šikovnosti, ne?
      Byly peníze? Ano, byly. Po VŠ jsme s manželkou několik let pilně spořili bez dovolených s vidinou, že šetříme na bydlení. Dnes se šetří dovolenou na Bali a pak se vykřikuje, že se stát nepostará o bydlení. To s platem 2800 hrubého, což bylo nad průměrno mzdou. U manželky podstatně méně. Zkuste si to pronásobit s dnešní průměrnou mzdou a podívejte se na dnešní ceny. Zjistíte, že je cca stejně draho.
      Volný čas během dne? Ano, trávil jsem ho na stavbě a ne ve fitku, sportem nebo na koncertech.
      Dnes se nestaví svépomocí a není pro to důvodem lenost? Tak co jiného než lenost a pohodlnost za tím je? Poučte mě.

    • @dxtrombley
      @dxtrombley 4 дня назад +3

      ​@@yorgTube Byly levnější, ale i dnes jsou levné. Takže potvrzujete , že byly levnější - takže byly dostupnější. Ceny rostou samozřejmě všude, já se nebavím o Praze.
      Příspěvky na výstavbu neexistovaly? Můj otec, ještě před sňatkem, dostal někdy okolo roku 1990 příspěvek na individuální bytovou výstavbu 85 tisíc. V přepočtu podle vývoje mezd to bylo dnešních cca 1,25 milionu. Manželé dostávali více. Před tím existovaly různé půjčky, bezúročné, se zvýhodněným úrokem, s úlevami při narození dítěte. Pokud chcete srovnávat úroky z úvěru, tak je potřeba srovnávat úroky a příspěvky na spořících účtech. To v malíku nemám, ale spousta by toho šla dohledat.
      Pochopitelně se bavím o pracovní době od šesti. Ale k čemu je vám dnes odpracovat stejných osm hodin od 8 do 17, když než namícháte maltu, padne tma. To myslím tím volným časem během dne. Ne v noci. U dat pro dojížďku vycházím ze statistiky. Pokud se budeme bavit o jednotlivých případech, tak to nedává smysl. Doba dojížďky se ze statistik prodlužuje. Posouváme se z výrobního hospodářství do terciálního sektoru, kde je vyšší přidaná hodnota a tím i vyšší mzdy. Problém je v tom, že tyto dobré pracovní příležitosti nejsou rozložené napříč republikou tak, jako dříve. Kdo chce dobrou mzdu musí statisticky více cestovat (nebo dráž bydlet). V místní fabrice za podprůměrnou mzdu si nevyděláte.
      Kde konkrétně vidíte nesmysly nebo nepravdy?
      Já vám žádná čísla nedám, já jsem ten mladý lenoch, který se zmůže akorát tak na hypotéku. Můj aktuální problém je s chabou nabídkou na trhu starších nemovitostí v zájmové lokalitě. Realizované ceny znám. V nabídce jsou ležáky, které realizovaným cenám neodpovídají, jsou objektivně přestřelené vzhledem ke stavu. Poslední použitelná pro mě atraktivní nabídka tam byla před rokem. Jinak našetřeno na základ hypo mám, na Bali jsem nikdy nebyl, na dovolené nejezdím, v posledních letech jsem byl zvyklý odkládat každou korunu. Měl jsem nějakou dobu dvě práce v režimu 6 hodin spánku rozděleného na dvě části, práce v noci od 1-6 hod., hlavní práce od 7-18 včetně dojížďky. Dvě hodiny volno na obstarání potřeb. Teď už mám jen jednu práci, 52 tisíc hrubého, dojížďka hodina jedna cesta, homeoffice tak 2:3 kancl/HO. Bohužel i na HO musím dodržovat pevnou část pracovní doby. Jedu na vlastní pěst sám, takže ano, dělám si to možná těžší, když na to nejsme dva. Ale s tím počítám, respektive na statistickou dostupnost, kterou řešíme, to nemá vliv a ne, nežádám kvůli tomu žádnou pomoc. Ani nechci ty příspěvky, které byly dřív, aby to tak nevyznělo. Jen pokud chceme porovnávat dobu, tak je to rozdíl v neprospěch dneška.
      Jestli se nestydíte, tak pro ilustraci napište, jak jste se dostal k pozemku (dar / dědictví / od obce pod tržní cenou / inzerce za tržní cenu), kolik jste za něj dal za m2 a v jakém to bylo roce, ať se to dá porovnat s průměrem mezd. Opět ale podotýkám, že jestli chceme srovnávat dobu, je potřeba vycházet ze statistických údajů.
      Bohužel průměrné ceny pozemků asi nedohledáme. S otcem jsme přepočítávali cenu stavebních materiálů a došli jsme k tomu, že jsou dnes v poměru ke mzdám +- stejné. Za kolik procent jste spořili? Kolik % byl případný státní příspěvek? Měli jste nějaké úlevy z úvěru za děti?