EKSTREMALNE STANY MATERII cz.1 PLAZMA KWARKOWO GLUONOWA

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 10 янв 2025

Комментарии • 10

  • @parazaurolofek
    @parazaurolofek Год назад

    Zastanawiam się jak to jest z tymi łukowatymi, kolorowymi krzywymi obrazującymi efekt zderzenia np. protonów. Kiedyś słyszałem, że naukowcy wykrywają tylko te cząstki, o których coś wcześniej wiedzą. Detektory to nie są sita, które wyłapują wszystko, ale są dostosowane do każdej ze znanych cząstek. Zatem ile jest w tym prawdy? Czy jest możliwe, że tych cząstek jest więcej podczas takiego eksperymentu ale nie ma po nich żadnych kolorowych kresek, bo nikt nie zakładał, że mogą istnieć?

  • @iwonagrabacz8180
    @iwonagrabacz8180 2 года назад

    Mam takie pytanie: i czemu ma to wszystko służyć, po co to wszystko???

  • @kazimierzmarkiel5400
    @kazimierzmarkiel5400 2 года назад

    Prosze o ustosunkowanie się do poniższych kwestii:
    1-W chwili Wielkiego Wybuchu masa jeszcze nie istniała- bo gdyby tak było, to Wszechświat zapadłby sie do jednej czarnej dziury, zamiast ekspandować.
    2- Przedstawione w wykładzie procesy nie uwzgledniają faktu, że : oddziaływania popmiędzy kwarkami działają w zakresie średnicy nukleonu, oddziaływania silne i słabe działąja w zakresie średnic jąder atomowych, oddziaływanie elektromagnetyczne działaja na dystansach np systemów słonecznych ( gwiazdowych), oddziaływanie grawitacyjne działą w skali galaktycznej do grup galaktyk. Powyżej tego - oddziaływania są pomijalnie małe. Jak ten fakt wpływa na obraz przedstawiony w wykładzie?
    3- Kiedy w historii Wszechświata pojawiła sie masa i jaki to miało wpływ na ekspansję Wszechświata
    4- Kiedy w historii Wszechswiata pojawiły się czarne dziury i jaki to miało wpływ na ekspansję Wszechświata?
    5- Czy mozemy mówić o spójności przestrzeni Wszechświata?
    6- Czy na podstawie wykonanych prób i pomiarów potrafi Pan określić warunki, w których reaktory fuzji jąder będą w stanie wytwarzać nadmiar energii w stosunku do energii włożonej? Kiedy to może nastąpić?
    Stary

    • @janpluta8629
      @janpluta8629 2 года назад +2

      Załączam krótkie komentarze na temat poruszonych tu kwestii:
      1. Chwili Wielkiego Wybuchu nie można opisać z pomocą aktualnie istniejących teorii fizycznych. Potrzebna jest teoria, która mogłaby opisać równocześnie efekty kwantowe i grawitacyjne, czyli teoria kwantowej grawitacji. Co było przed Wielkim Wybuchem, też nie wiemy. Wielki Wybuch oznacza początek przestrzeni i czasu. Do chwili Wielkiego Wybuchu nie można odnosić pojęć opisujących Wszechświat obecnie obserwowany, w tym także tworzenie się czarnych dziur.
      2. Zasięg oddziaływań silnych i słabych ogranicza się do rozmiarów cząstek elementarnych. Oddziaływania elektromagnetyczne i grawitacyjne mają zasięg nieskończony. Przedstawione w wykładzie procesy w pełni to uwzględniają.
      3. Pierwotny stan materii do czasu 10 -43 s (tzw. era Plancka), to gigantyczne gęstości i temperatury, a więc masa i energia, ale jakie były relacje pomiędzy masą i energią i w jakiej postaci była to masa, jakie były relacje pomiędzy oddziaływaniami - tego nie wiemy. Trwają prace nad teorią wielkiej unifikacji, ale takiej teorii wciąż nie ma. Pierwszy stan, który umiemy opisać (a nawet odtworzyć w laboratorium) to plazma kwarkowo-gluonowa, która w procesie hadronizacji przeszła w stan materii obecnie obserwowanej, co miało miejsce po czasie ok. 10-6 s. Okres gwałtownej ekspansji (era inflacji) nastąpił wcześniej. Ekspansja Wszechświata trwa nadal, a czarne dziury stanowią element struktury i ewolucji Wszechświata.
      4. Czarna dziura pojawia się, kiedy wystarczająco duża masa gromadzi się w małej objętości. Prowadzić mogą do tego różne procesy, wśród nich kolaps masywnej gwiazdy na podobieństwo tego, który prowadzi do powstania gwiazdy neutronowej. Mogły też powstawać na etapie tworzenia się galaktyk a więc w pierwszych miliardach lat po Wielkim Wybuchu. Istnieje hipoteza pierwotnych czarnych dziur, które powstały wkrótce po wielkim wybuchu z niezwykle gęstej wtedy materii. Hipoteza ta nie ma jednak dotychczas doświadczalnego potwierdzenia.
      5. Jeśli spójność przestrzeni Wszechświata rozumieć jako jednorodny i izotropowy rozkład materii, we Wszechświecie, to za potwierdzenie można uznać rozkład przestrzenny tzw. reliktowego promieniowania tła, które jest jednorodne z dokładnością do jednej stutysięcznej.
      6. Rozumiem, że chodzi o to, kiedy reakcja termojądrowa może być reakcją samopodtrzymującą się w warunkach ziemskich. Zwykle przywołuje się tu tzw. kryterium Lawsona, które mówi, że iloczyn gęstości jąder w plazmie i czas utrzymywania plazmy w temperaturze zapłonu musi przekraczać określoną wartość. W rzeczywistości występuje tu wiele czynników i dla praktycznej weryfikacji tej możliwości buduje się specjalne układy doświadczalne. Aktualnie działa taki układ o nazwie JET, a budowany jest większy o nazwie ITER.
      Poruszane tu kwestie stanowią wciąż przedmiot badań, w których rozważane jest wiele hipotez i omówienie ich mogłoby stanowić przedmiot dedykowanych wykładów. Niektóre kwestie są już komentowane w wykładach dostępnych przez ATVN.
      Jan Pluta

  • @onieznajomy9553
    @onieznajomy9553 3 года назад

    mily i sympatyczny z pana czlowiek, ale czy nie uwaza pan ze te eksperymenty z tym zderzaniem czastek doszly juz do sciany i niewiele nowego nam moga dac, moze czas na jakis nowy rodzaj eksperymentu, a upieranie sie przy tym CERNie to takie dbanie o swoje etaty ?

    • @janpluta8629
      @janpluta8629 2 года назад +1

      Nie, nie doszły do ściany, co więcej - taka ściana najprawdopodobniej nie istnieje, bo wyniki jednych odkryć prowadzą zwykle do pojawienia się nowych pytań takich, z istnienia których wcześniej nie zdawaliśmy sobie sprawy. I to jest właśnie fascynujące, że z jednej strony wciąż dowiadujemy się, że wiele jeszcze nie wiemy, a z drugiej, że na pojawiające się kolejne pytania - wcześniej lub później znajdujemy odpowiedzi, często bardzo zaskakujące. Zapewniam Pana, że to nie kwestie finansowe stanowią kryterium wyboru życiowej drogi badań naukowych. I miło mi dodać, że dotyczy to także młodego pokolenia, którego przykładem są studenci naszego Wydziału Fizyki PW, organizujący z własnej inicjatywy w wolnym czasie dyskusje i uzupełniające zajęcia dla swych młodszych kolegów.
      Do prowadzenia danego typu badań potrzebna jest adekwatna aparatura. W CERNie zgromadzony jest ogromny potencjał badawczy, stanowiący unikalną bazę do dalszych badań. Dotyczy to zarówno samej aparatury, jak i wiedzy ludzi, tego „know-how” bez którego dalszy rozwój nie nierealny. Pozdrawiam, JP

    • @onieznajomy9553
      @onieznajomy9553 2 года назад

      @@janpluta8629
      Mnie bardziej chodzi o to że badania są potrzebne ale CERN to tylko jedna droga a może powinniśmy też pomyśleć i spróbować innej, kiedyś alchemicy mieszali różne składniki i podgrzewali żeby zrobić z nich złoto i zapierali się ze zrobienie złota to tylko kwestia czasu i wsparcia finansowego ich badań, tylko że to było upieranie się przy jednej drodze, tak trochę jak z tym przyspieszaczem czastek

    • @janpluta8629
      @janpluta8629 2 года назад +1

      @@onieznajomy9553
      Alchemicy działali „na ślepo” nie wiedząc, że do wyprodukowania nowego pierwiastka nie wystarczy chemia, ale potrzebna jest fizyka i to fizyka jądrowa. Byli więc z założenia bez szans. W naszych badaniach, każdy nowy eksperyment poprzedzony jest analizami teoretycznymi i symulacjami komputerowymi uwzględniającymi naszą aktualną wiedzę w temacie i realne możliwości aparatury. Wybiera się (lub buduje się) taką aparaturę, która najlepiej spełni wymagania eksperymentu. Dla przykładu, w celu wykrycia tzw. punktu krytycznego przemian fazowych ( o czym wspominałem w moim referacie) nie podwyższa się energii zderzających się jąder, ale je obniża i nowe eksperymenty planowane są w laboratoriach innych niż CERN, o czym też wspominałem. Fizyka jest nauką kompletnie niedemokratyczną. Praw fizyki nie da się przegłosować w sejmie, ani zablokować w senacie, a niezgodność z wynikami jednego rzetelnie wykonanego eksperymentu, może obalić dotychczas aprobowaną teorię. W tym jest także piękno i urok fizyki. JP

    • @waclawadobek826
      @waclawadobek826 Год назад

      @@janpluta8629 Monika Cichocka .

  • @jarosawkucypera2218
    @jarosawkucypera2218 9 месяцев назад

    Jakość dźwięku fatalna, nie da się słuchać, w 21 wieku to na prawdę nie powinno być problemem