Młody człowieku, cieszę się, że na Ciebie trafiłam. Magluje materiały ,które wypuściłeś. Chłonę jak gąbka przygotowując się do zmian. Opracowuje właśnie zmianę mojej strategii. Zmieniam, dodaję, odrzucam, dodaję, dodaję, odrzucam. Chylę czoło Twojej wiedzy i doświadczeniu
Jakie ETFy polecasz do portfela IKE? Te o których wspomniałeś w video? Fajnie jakbyś nagrał przykładowy "build" konta IKE z % udziałem ETF i innych bardziej bezpiecznych instrumentów typu obligacje.
Testuję sobie Capitally. Miałem okazję poznać jej twórcę i Rafał jest fajny gość. Co do apki, to na razie za dużo nie powiem... bo testuję. Jest potencjał na pewno. :)
@@mr_pankracyCzy liczysz wydajność w czasie. Ile realnie zajmuje zajmowanie się tymi inwestycjami w stosunku do danego zysku rocznie i jak to ma się do inwestowania w rozwój własnych biznesow. Mi osobiście wydaje się to dziwne że młodzi przedsiębiorcy inwestują czas, uwagę, edukację i pieniądze nie we własną firmę, nie w praktyczne umiejętności tylko w obce biznesy, w spekulacje tracąc tym samym na rozwoju własnej firmy. Czy to aby przypadkiem nie jest jak strzał w stopę. Gdzie co najmniej rozprasza się uwagę i jednocześnie zakłada że własna firma nie ma szans zapewnienia poczucia bezpieczeństwa finansowego. W tego typu dywersyfikacja uwagi i środków to tak jakby z góry przekreślało sie własne możliwości, jak gdyby podcinając sobie skrzydła. Typu inwestycje są dobre dla pracowników którzy nie mają smykałki do robienia biznesu a więc nie potrafią, nie chcą, boją sie pomnażać sami pieniędzy. Oddając swoje środki i uwagę innym tak Jak zwykli oddawać swój czas i swoje umiejętności do dyspozycji innych, w pracy u kogoś. Inwestycja w obce firmy to jest kontynuacja tego typu dziwnej zależności. Gdzie powierzają i swoje życie swój czas i swoje środki innym zamiast samemu je inwestować dużo bardziej skutecznie rozwijając własny biznes który też potrzebuje kapitału a przede wszystkim skupionej nań uwagi.
Testuję sobie Capitally. Miałem okazję poznać jej twórcę i Rafał jest fajny gość. Co do apki, to na razie za dużo nie powiem... bo testuję. Jest potencjał na pewno. :)
To Capitally. Miałem okazję poznać jej twórcę i Rafał jest fajny gość. Co do apki, to na razie za dużo nie powiem... bo testuję. Jest potencjał na pewno. :)
Bardzo dobry odcinek :) masz talent do wyciągania esencji. Można powiedzieć, że w tak krótkim odcinku jest praktycznie wszystko od aspektów technicznych przez strategię kończąc na psychologii inwestowania :)
Pankracy, widzę, że zagraleś bezpiecznie w kwestii XTB i inwestycji tam. Bardzo dobrze to świadczy o Tobie, że przyznajesz się do 27% zysku, gdzie zapewne są pojedyncze osoby, które mialy wzrost 60-80 a i niektórzy co polecieli w odpowiednie Crypto w wysokości przekraczające 100%. Szanuję bardzo bezpieczne podejście z dużą dozą rozsądku! Pozdrawiam i życzę sukcesów w 2025.
Świetny materiał. Pytanie nie związane z odcinkiem ale chciałbyś kiedyś nagrać film omawiający Revoluta? Czy ma jakieś zalety względem innych kont oraz, które funkcję są przydatne a których lepiej unikać itp. To oczywiście luźna propozycja ale bardzo chętnie bym taki materiał obejrzał.
Mam pytanie - i do autora i w sumie do wszystkich innych. Wyobraźny sobie, że ekspozycje na rynki mamy podzieloną w MyFund (lub innym narzędziu) według państw. Tyle, że - jak myślicie, lepiej dzielić według państwa czy giełdy? Na przykładzie: InPost to spółka polska, działająca w Polsce, lecz pytanie czy zaliczać ją do ekspozycji na rynek polski czy rynek holenderski? - bo jest notowana na giełdzie holenderskiej
Hej, Pankracy a mógłbyś kiedyś poświęcić kilka słów Coinbase? Na Business Insider jest porównanie z Binance, ale jak to wygląda od strony bezpośredniego użytkownika? A może masz na kanale już coś na ten temat?
Opowiedz proszę trochę jakich narzędzi używasz do śledzenia swojego portfela? Na przykład na samym początku filmu masz to wszystko ładnie pokazane, pogrupowane - patrząc po agnlojęzycznym interfejsie zakładam że to jakiś gotowy soft a nie twoja grafika. Z czego korzystasz?
Tak dokładnie, to Capitally. Miałem okazję poznać jej twórcę i Rafał jest fajny gość. Co do apki, to na razie za dużo nie powiem... bo testuję. Jest potencjał na pewno. :)
Wspomniałeś, że na początku roku wypełniasz limity IKE i IKZE. Robię tak samo, ale mam pytanie czy jakoś specjalnie przejmujesz się kiedy robisz zakupy etf? Znalazłem statystyki, które jednoznacznie wskazują, że po początkowym “efekcie stycznia” lepiej zakupić jednostki pod koniec miesiąca. Co sądzisz na ten temat?
Dobra pierwsze pytanie. Co sądzisz o cykliczności na rynkach oraz głównie o 18 letnim cyklu makroekonomicznym za sprawą którego teraz mówi się o recesji, za sprawą którego ten rok był tak dobry ponieważ wszystko było na ath dlatego te następne lata mają być mocno spadkowe. Drugie pytanie. Co to za aplikacja gdzie masz rozpisane wszystkie twoje portfele i zysk bądź stratę procentowo ? Super to wygląda i dla kogoś kto jest mega zdywersyfikowany.
O to to. I chciałbym widzieć konkretne wyliczenia ile się traci, bądź zyskuje w przypadku wahań kursu na przykładzie uśrednionego zysku z inwestycji. Np mamy zysk w okolicach 8 % rocznie i ile trzeba z tego zdjąć po na przykład obsuwie kursu naszej waluty. Czy nie jest tak, że nagle z tych 8 % robi się 5 - 6 %. Czyli jesteśmy na poziomie obligacji skarbowych, bądź oprocentowania kont oszczędnościowych.
@@rafau9230 Na przykładzie Polskich inwestorów inwestujących w sp500 w październiku 2022 roku: kurs indeksu wzrósł o 20%, i złotówka osłabła względem dolara o 19%, więc zysk wynosił całe 1%
To Capitally.com - miałem okazję poznać jej twórcę i Rafał jest fajny gość. Co do apki, to na razie za dużo nie powiem... bo testuję. Jest potencjał na pewno. :)
Co to jest ten coinbase [crypto]? Czy stock coinbase meme. Czytalem ksiazke psychologia pieniedzy i patrzac na ten coinbase i btc to sie ma nie jak do ksiazki .
Coinbase to giełda kryptowalut. Podobnie jak binance. Na tych giełdach mam bitcoina oraz odrobinę etehrium. Nie widzę sprzeczności z książką psychologia pieniędzy. Książka ta nie jest też jednak dla mnie wyrocznią (chociaż oczywiście jest bardzo dobra i jest w niej wiele cennych lekcji). :)
@@mr_pankracy Gorąco polecam stworzyć sobie portfel, najlepiej kupić sprzętowy - to koszt 500 zł, przesłać krypto na tenże portfel i nie trzymać niczego na giełdzie. Wiadomo, jeśli trejdujesz to musisz to tam trzymać, ale wydaje mi się, że to ciebie nie dotyczy. To jest podstawowa zasada w krypto: nie trzymaj krypto na giełdzie, bo te upadają!!! Przykładem niech będzie FTX, który był niewypłacalny, a końcowo jego upadek zakończył poprzednią hossę. Wiem, że to się może wydawać trudne, ale odrobina researchu pozwoli ci na niepopełnienie błędów przy przesyłaniu środków, a dzięki temu będziesz miał pewność, że twoje kryptowaluty są bezpieczne. Pozdrawiam, kryptoświrek, który lubi cię oglądać, może kiedyś natchnie mnie żeby podziałać na tym nudnym rynku i zrobić parenaście/paredziesiąt procent w rok ;)
To Capitally.com - miałem okazję poznać jej twórcę i Rafał jest fajny gość. Co do apki, to na razie za dużo nie powiem... bo testuję. Jest potencjał na pewno. :)
warto kupić bitcoina a nie ETF. Bądź właścicielem, to może być twoja własność. Po to zostało stworzone krypto. Lepiej wejść kiedykolwiek niż nigdy, bo nigdy nie będzie idealnego momentu. Cena aktualnie jest bardzo wysoka, zdecydowanie bardziej poleciłbym zakup ETH, na które jak już się uprzesz to też możesz zakupić w formie etfa
Waluta w jakiej wyceniany jest dany ETF nie ma znaczenia. Luczy się tylko to co jest w środku ETFa. To tam jest ryzyko walutowe. Kupując ETF na cały świat będziemy mieć ekspozycję na dolara (głównie), euro, funta, jena itd. w takich proporcjach jak aktywa ETFa. Bez względu na walutę w jakiej wyceniany jest etf. :)
Kiedy wieje wiatr zmian, jedni budują mury, inni wiatraki 💡 Technologie AI - rozwój sztucznej inteligencji 🌍 Energia odnawialna - zielona przyszłość 📈 ETF-y - dywersyfikacja inwestycji 💻 Kryptowaluty - blockchain i nowe możliwości 🏠 Nieruchomości - stabilność w zmiennych czasach
@@RobieMVPAplikacjeKarolBocian Myślę, że wrócimy do... węgla. (A właściwie nie musimy wracać bo w Grudniu pokrył on ponad 100% naszego zapotrzebowania na prąd, tak, ponad 100% bo jeszcze ratowaliśmy Niemców, którzy bez nas mieliby klimatyczne święta przy świecy) Póki co większości nie mieści się to w głowie ale alternatyw nie ma, jeżeli chcemy zachować jakikolwiek rozwój musimy posiadać tanią energię a darmowa ze słońca i wiatru jest dziesiątki razy droższa niż ta z węgla (zakładając, że liczymy koszty bez praw do emisji CO2, które sami sobie wymyśliliśmy). Najtańsze elektrownie to te, które zostały już wybudowane, a tak się składa że tych na węgiel mamy dostatek - wystarczy modernizować, żeby osiągać jak najlepszą efektywność. Elektrownie atomowe zaś to energia o połowę tańsza od elektrowni węglowych (według najbardziej optymistycznych, tudzież stronniczych szacunków), co przy koszcie inwestycji przedsięwzięcia powinno stawiać duży znak zapytania. Dodatkowo węgiel mamy pod ziemią, znamy technologię, "w razie wu" nie będziemy nikogo prosić ani o obsługę, ani o paliwo - jak w przypadku EJ. Co do green dealów - Wells Fargo, Goldman Sachs już wycofało się z zielonych inwestycji, nadchodzi nowy trend, 2025 będzie ciekawy.
No nie wiem jeśli inwestor który sam mówił o tym aby nie bić rynku tylko być na rynku się z niego wycofuję i cykliczność rynku wskazuje na recesję to wypłacenie środków jest zbyt logiczne jeśli nawet stracimy 24% zysku które moglibyśmy zyskać na akcjach przez rok i zamiast nich zyskamy 5-6% na obligacjach w trakcie recesji odkupimy się na dołku nadrabiając stratę zysku i kupując na akcje na przyszłość z dużą przeceną
Tylko, że niektórzy inwestorzy zwieszczą kryzys co roku. Tak, kiedyś będą mieli rację, ale jeśli stracisz dekadę będąc poza rynkiem, to już nigdy tego nie odrobisz. Próbowanie przewidzenia zachowania rynku (timing rynkowy), zwykle nie działa. Kryzys zwykle przychodzi wtedy kiedy nikt się nie spodziewa. :)
chciałbym kupić obligacje skarbu państwa, ale mieszkam w Holandii, nie mam konta w Polsce ani dowodu osobistego tylko polski paszport, a xtb mnie odrzuciło, cos złe wypełniłem w ankiecie
Prawda jest taka, że najwięcej zarabiają jutuberzy i ich magiczne strategie. Tak naprawdę giełda, szczególnie polska to wtopa. Ludzie mają setki tysięcy złotych na kontach maklerskich i podniecają się, że "oszukali" inflację i dostali 250zł dywidencdy.
Nie pracowałem nigdy za granicą. To znaczy moja firma głównie obsługuje klientów z zagranicy, ale teoretycznie jest to praca w Polsce. Chyba, że to o coś takiego Ci chodziło? :)
Prawdopodobnie dlatego, że IKE dopiero teraz (od miesiąca około) jest dostępne w XTB i dodatkowo tylko w aplikacji moblinej. DM BOŚ oferuje ike i ikze od dłuższego czasu. Ale na ogół lepsze jest IKE w XTB
Hej ja dopiero w wieku 43 lat trafiłem na filmy jak Twój,żałuje że tak póżno jak miałem 20lat nikt mi nie powiedział aby inwestować...ale trudno było mineło.. Co Twoim zdaniem zrobic jesli zarabiam około 5 tys miesiecznie w co bys inwestował sp 500? Jak pokonac strach przed inwestowaniem? Pozdrawiam i dziekuje
czy ktoś byłby w stanie rozwiać moje wątpliwości i wypowiedzieć sie na temat podatku od kryptowalut? czy jest jakaś minimalna kwota od jakiej trzeba płacić podatek? czy dotyczy on tylko osób powyżej 26 r.z?
Dlaczego po prostu nie wybrałeś jakiegoś ETFa na klasykę, czyli S&P500? Jeśli stany będą miały kłopoty to ETFy wybrane przez Ciebie też dostaną po tyłku, choć nieznacznie mniej
To w drugą stronę :) Dlaczego ETF na Stany skoro ETF na świat ma odpowiednio dużo USA? Jesli USA będzie sobie dobrze radzić to taki ETF też zyska, najwyżej nieznacznie mniej :) Imho świat jest lepszy, bo o to w takim podejściu chodzi - nie musieć się bawić w zgadywanie co będzie lepsze, a co gorsze, tylko kupić jak najszerszy rynek. A cały świat jest szerszy niż same Stany. Jak nawiększa dywersyfikacja, kosztem potencjalnego mniejszego zwrotu.
@@radosawrusiniak2709 No ale samo kupno ETFa to już duża dywersyfikacja względem kupowania akcji pojedynczych spółek. Jak będziemy robić dywersyfikację dywersyfikacji, to może się okazać, że nawet w optymistycznym scenariuszu nasz zysk na koniec będzie bardzo podobny do zysku z obligacji jednak przy wystawieniu na znacznie większe ryzyko przez cały ten czas. What's the point? Chętnie poznam zdanie autora filmu w tym temacie, a najlepiej to w ogóle jakieś analitycznie porównanie, bo może coś pomijam
@@BShKF To w jeszcze inną stronę - dlaczego kupujesz ETF na Stany zamiast ETF na jakiś sektor, np. IT? Też możesz powiedzieć, że taki ETF na sektor to już "duża dywersyfikacja" (bo przecież słowo "dużo" jest niemierzalne i przyjmie to, czego sobie autor wypowiedzi zażyczy ;) ) w porównaniu do akcji pojedynczych spółek, a jak IT będzie sobie źle radziło to i Stany będą miały problem. Ktoś może powiedzieć, że już ETF na całe Stany to nadmierna "dywersyfikacja dywersyfikacji". I wracamy do podstawowego punktu, dywersyfikacja (a więc de facto niższy maksymalny drawdown) kosztem potencjalnego zwrotu. Nie ma tu dobrych odpowiedzi, po prostu każdy ma inne preferencje. Z tego co czytałem/oglądałem to historycznie S&P 500 dawało 10%, a All World 7%. Obligacje to bardziej wartość inflacji, więc ~3%. Tu mogę się mylić, z pamięci piszę. Widać, że do obligacji "daleko". Pytanie też gdzie kończy się inwestowanie pasywne, a zaczyna aktywne. Wybierając samo USA będziesz czytał analizy jak radzi sobie USA względem reszty świata i monitorował czy warto zmienić taki ETF? Co jeśli jednak rynki azjatyckie wzrosną dużo bardziej niż USA i to All World poradzi sobie lepiej? Nie będziesz żałował? Znowu, nie ma dobrych odpowiedzi, wszystko zależy od preferencji inwestora :) Tym niemniej, dla mnie, pasywnie to pasywnie i cały świat w tym kontekście wydaje się bardziej pasować.
@@BShKFdokładnie nad tym samym się zastanawiałam, a potem doszłam do wniosku, że z naszymi obligacjami też może zadziać się różnie w obliczu tego jak rośnie nasze zadłużenie i ryzyka geopolitycznego… Można rozkminiać bez końca
@@nataliakp8237 Tak, obligacje też nie są inwestycją całkowicie pozbawiona ryzyka, ale panuje chyba konsensus, że to ryzyko jest prawdopodobnie najniższe ze wszystkich dostępnych instrumentów
Mam pytanie. Niedawno zalozylem xtb. Jak wplacilem powiedzmy 500zl w ike na xtb i to zainwestowalem w s&p 500 to z tego odsetki nie rosna tylko wszystko zalezy od tego etfa ile zarobie lub strace tak? Jesli chcialbym zeby rosly odsetki na IKE to musze trzymac w depozycie?
Stary ale benchmark zarobił 26%, moim zdaniem zbyt dywersyfikujesz aktywa, powinieneś postawić w większości na rynek akcji. Rozumiem poduszkę bezpieczeństwa, ale pieniądze z niej mogłyby pracować
Kluczowe pytanie- czy jest sens inwestować np w dwa lub trzy wybrane ETFY ? np. 1. iShares MSCI ACWI UCITS 2. iShares Core S&P 500 UCITS 3.iShares NASDAQ 100 UCITS czy lepiej skupić sie na jednym max 2 ?
Zależy od Twojej strategii inwestycyjnej. To może być dobry pomysł, ale nie musi. Polecam przejrzeć całą playlistę inwestowanie dla początkujących na moim kanale. To darmowy sposób, żeby zdobyć wszystkie podstawowe informacje potrzebne, żeby zacząć skutecznie inwestować! :)
@@mr_pankracy no to albo wypłukać się z całego hajsu jaki zgromadziłeś bo wiadomo jakie ceny mieszkań a co dopiero działka+dom, albo kredycik przy takich stopach miłego
Masz 26 lat a obrales taktyke inwestowania 60 latka. Metale szlachetne, obligacje panstwowe w twoim wieku nie maja wielkiego sensu jezeli twoim celem jest optymizacja zwrotu inwestycji. Jezeli inwestujes poprzez opakowania podatkowe i nie planujesz utrzymywac sie z tych inwestycji przed 50ka ciezko jest zrozumiec tak konserwatywne portfolio. Historia pokazala wielokrotnie ze wiekszosc multiasset investments nie siegaja piet akcjom i wiekszosc znanych i westorow ktorzy to propaguja(a niektodzy z nich otworzyli swoje wlasne fundusze inwestycyjne) maja marne wyniki w porownaniu do kogos kto ma portfolio 90% stocks i 10% bonds badz max 80% stocks i 20% bonds. Metale szalechetne dla zabawy moze z 1 do 2%. Ale w twoim wieku zainsestowalbym 100% w ftse global all cap. Po 50ce moze dodalbym 20% bonds jezeli planowalbym przejsc na emeryture w wieku 60 lat.
Czasami tak człowiek ma, że szybko policzy i wg 1 ryc powinieneś mieć bez złota i krypto +- 372,8 a drugi rysunek nagle 468k :) Nie doszacowałem czy jednak cyfry się nie pokryły? do 373 dodajac krypto 53,6k + złota monet 11k = 437k
Nie do końca rozumiem, ale chyba chodzi Ci o wykres gdzie są wpłaty i wartość. 380 to wpłaty, 468 to aktualna wartość. Nie są tutaj wzięte pod uwagę: złoto, srebro oraz cześć kryptowalut, ponieważ nie są podłączone do aplikacji. Nie liczą się więc, ani jeśli chodzi o wpłaty, ani o całkowitą wartość. :)
To prawda, że giełda w długim terminie rośnie, ale to nie oznacza wzrostów przez kolejne 30 lat. Wszystko zależy od tego w którym momencie kupi się akcje czy ETF. Załóżmy, że ktoś ma dzisiaj 40 lat i trafia na szczyt akurat, a potem rynek 30 lat w spadku czy konsolidacji. Taki człowiek nigdy nie uwierzy, że rynek w długim terminie rośnie, bo wyszedłby lepiej na lokatach czy obligacjach. Nawet obecnie Goldman Sachs straszy wzrostami na poziomie średniorocznie 3% na SP500 przez kolejne 10 lat. To na lokatach zarobisz więcej. Problem polega na tym z człowiekiem, że ten nie może wiecznie czekać na wzrosty i co z tego, że SP500 od 120 lat rośnie. Po prostu ludzie tyle nie żyją. Jak trafisz na zły okres to dramat, więc poleganie tylko na czasie jest głupotą. Giełda to jest miejsce, gdzie zarządza się ryzykiem i trzeba nauczyć się jak obniżać te ryzyko, a i spekulacja staje się niestraszna. Jak ktoś kupił w 1929 - wyszedł dopiero 1956 na zero. Po 27 latach. Jak ktoś kupił w 1968 - wyszedł dopiero 1986 na zero. Po 18 latach. Jak ktoś kupił 2000 - wyszedł dopiero w 2013 na zero. Po 13 latach. Wszystko zależy od tego, kiedy kupisz tego ETF na SP500. Spójrz historycznie jak wygląda SP500. Dokupywanie na bieżąco nie sprawi, że nie stracisz lat kiedy spada SP500. Możesz co najwyżej trochę zmniejszyć ilość lat w czekaniu, ale strata i tak nastąpi. W tych okresach wieloletnich spadków zwykłe obligacje dadzą Ci wygrać, bo przynajmniej będziesz na plus. Co z tego, że będziesz dokupywał jak nadal będzie spadać, a ty kolejne lata tracisz, bo jesteś na co raz większym minusie. Czas to najważniejsze co masz w inwestowaniu. Wyobraź sobie, że ktoś ma 50 lat i zaczyna inwestować i dodatkowo inwestuje w 1929 lub okres powtórzy się. Tak naprawdę jest szansa, że może nie dożyć wzrostów lub wyjścia na zero, dlatego w fazach kryzysu zalecana jest strategia dywidendowa lub ETFy dystrybuujące. W prawdzie SP500 spada, ale coś tam kapie. Ale RUclipsr powiedział, że w długim okresie rośnie. Szkoda, że nie dożyje. Nie wszyscy zaczynają inwestować w wieku 20 lat. Niektórzy zaczynają przy 35 lat albo 45, a wtedy masz już jakieś pieniądze, które wrzucasz całość na rynek. Nie wszyscy na początku inwestowania mają 1000 PLN i krok po kroczku dorzucają. Niektórzy, którzy zaczynają wrzucają od razu 50 000 USD na rynek i dopiero potem powoli dorzucają. I co będziesz jak trafisz na szczyt z tymi 50 000 USD ? Dramat będzie. Co z tego, że potem będziesz dorzucał po 500 USD miesięcznie jak twoja największa kwota wrzucona na rynek tonie przez kilkanaście lat. Wyobraź sobie sytuację, że dziecko Ci zachoruje i będziesz potrzebował nagle pieniędzy na operację - to co zrobisz dasz mu umrzeć, bo jeszcze nie wyszedłeś na zero ? Ludzie. Problem z inwestorami w akcje czy ETF polega na tym, że nie potrafią rozpoznać kryzysu. Nie potrafią rozróżnić korekty od kryzysu.
Argumentacja nie najgorsza, tyle że najdłuższy rynek niedźwiedzia na SP500 o ile mój szybki research nie jest błędny (zachęcam do sprawdzenia we własnym zakresie) trwał ledwie 3 lata. Konkretnie w latach 1946-1949. Co więcej, w ciągu kolejnych kilki lat to odrobił. Ktoś mający 40 lat na spokojnie zarobiłby swoje w tym scenariuszu.
@@kacperskodowski1125 Jak ktoś kupił w 1929 - wyszedł dopiero 1956 na zero. Po 27 latach. Jak ktoś kupił w 1968 - wyszedł dopiero 1986 na zero. Po 18 latach. Jak ktoś kupił 2000 - wyszedł dopiero w 2013 na zero. Po 13 latach. Wszystko zależy od tego, kiedy kupisz tego ETF na SP500. Spójrz historycznie jak wygląda SP500.
Masz błędny tok myślenia, tak jak już ktoś wyżej wspomniał. Żeby Twoja argumentacja była słuszna to na rynek musiałbyś wejść jednorazowo i przez kolejne lata nic nie dokupować, np. dostałeś w spadku 100tys zł i w jeden dzień kupujesz taki ETF za wszystko co masz. A w inwestowaniu długoterminowym chodzi o coś innego, ażeby regularnie np. raz na miesiąc kupować jakieś aktywa typu ETF na S&P500. I w takim przypadku Twoja argumentacja jest bez sensu i żadne bezpieczne aktywa typu lokaty czy obligacje skarbowe w dłuższym terminie (20-30-40lat) nie będą lepsze od szerokiego rynku akcji.
@@20matias12 Dokupywanie na bieżąco nie sprawi, że nie stracisz lat kiedy spada SP500. Możesz co najwyżej trochę zmniejszyć ilość lat w czekaniu, ale strata i tak nastąpi. W tych okresach wieloletnich spadków zwykłe obligacje dadzą Ci wygrać, bo przynajmniej będziesz na plus. Co z tego, że będziesz dokupywał jak nadal będzie spadać, a ty kolejne lata tracisz, bo jesteś na co raz większym minusie. Czas to najważniejsze co masz w inwestowaniu. Wyobraź sobie, że ktoś ma 50 lat i zaczyna inwestować i dodatkowo inwestuje w 1929 lub okres powtórzy się. Tak naprawdę jest szansa, że może nie dożyć wzrostów lub wyjścia na zero, dlatego w fazach kryzysu zalecana jest strategia dywidendowa lub ETFy dystrybuujące. W prawdzie SP500 spada, ale coś tam kapie. Ale RUclipsr powiedział, że w długim okresie rośnie. Szkoda, że nie dożyje. Nie wszyscy zaczynają inwestować w wieku 20 lat. Niektórzy zaczynają przy 35 lat albo 45, a wtedy masz już jakieś pieniądze, które wrzucasz całość na rynek. Nie wszyscy na początku inwestowania mają 1000 PLN i krok po kroczku dorzucają. Niektórzy, którzy zaczynają wrzucają od razu 50 000 USD na rynek i dopiero potem powoli dorzucają. I co będziesz jak trafisz na szczyt z tymi 50 000 USD ? Dramat będzie. Wyobraź sobie sytuację, że dziecko Ci zachoruje i będziesz potrzebował nagle pieniędzy na operację - to co zrobisz dasz mu umrzeć, bo jeszcze nie wyszedłeś na zero ? Ludzie. Problem z inwestorami w akcje czy ETF polega na tym, że nie potrafią rozpoznać kryzysu. Nie potrafią rozróżnić korekty od kryzysu.
@@wojtek8951 Patyna i 'milk spoty' są powszechne i duża część srebrnego bulionu jest nimi dotknięta w mniejszym lub większym stopniu - nie ma to wpływu na jego wartość.
Ale ludzie którzy kupowali cały indeks i dokupowali przez cały czas wyszli już świetnie. Dlatego właśnie nie inwestuję w akcje konkretnych spółek, tylko pasywnie. W cały, globalny indeks. :)
wg mnie nie warto, polskie banki oferujące IKE i przy tym DM z każdej strony maja jakieś prowizje, najlepiej wypada mbank/bossa ze wzgledu na najmniejsze oplaty. XTB pod tym względem króluje bo nie zaplacimy złotowki oprócz przewalutowania 0,5% (choć to da sie ominac wplacajac euro/dolary z konta walutowego)
A nie lepiej nudne spółki Usa które jeszcze nie są takie drogie. Trump zapowiada inwestycje w infrastrukturę i zasoby naturalne. Technologiczne już b. wysoko
✅ Najlepsze i najgorsze inwestycje na 2025: ruclips.net/video/z_KICxQOS04/видео.html
Co to za sklep skupujący monety?
W tym materiale znajdziesz odpowiedź: ruclips.net/video/KGn_7x7NaSc/видео.html :)
Młody człowieku, cieszę się, że na Ciebie trafiłam. Magluje materiały ,które wypuściłeś.
Chłonę jak gąbka przygotowując się do zmian. Opracowuje właśnie zmianę mojej strategii. Zmieniam, dodaję, odrzucam, dodaję, dodaję, odrzucam.
Chylę czoło Twojej wiedzy i doświadczeniu
Jakie ETFy polecasz do portfela IKE? Te o których wspomniałeś w video? Fajnie jakbyś nagrał przykładowy "build" konta IKE z % udziałem ETF i innych bardziej bezpiecznych instrumentów typu obligacje.
6:35
Skoro sam zamierza je kupować to odpowiedź chyba wysnuwa się sama
Super materiał, czytelny, nie tak jak inni ci chcą ci wmówić, że pomnażają oni pieniądze zawsze…
Dzięki za miłe słowa. Takie bajki, to nie tutaj :)
przypomnę o 23% vat na platynę i srebro który ma się pojawić od przyszłego roku
Skupy podniosą ceny o te 23% czy tylko diler podniesie a co za tym idzie przestanie to być opłacalne ?
Diler też podniesie niestety. Od przyszłego roku będzie drożej. :(
@@mr_pankracy hej co to za platforma gdzie widać statystki 8:25
Ale to tylko na srebrne monety czy na sztabki też???
@@Warzelan84 Jeśli dobrze rozumiem to sztabki już są opodatkowane 23%, teraz dojdą do tego monety.
0:36 - Co to za program do śledzenia inwestycji?
Testuję sobie Capitally. Miałem okazję poznać jej twórcę i Rafał jest fajny gość. Co do apki, to na razie za dużo nie powiem... bo testuję. Jest potencjał na pewno. :)
@@mr_pankracyCzy liczysz wydajność w czasie. Ile realnie zajmuje zajmowanie się tymi inwestycjami w stosunku do danego zysku rocznie i jak to ma się do inwestowania w rozwój własnych biznesow. Mi osobiście wydaje się to dziwne że młodzi przedsiębiorcy inwestują czas, uwagę, edukację i pieniądze nie we własną firmę, nie w praktyczne umiejętności tylko w obce biznesy, w spekulacje tracąc tym samym na rozwoju własnej firmy. Czy to aby przypadkiem nie jest jak strzał w stopę. Gdzie co najmniej rozprasza się uwagę i jednocześnie zakłada że własna firma nie ma szans zapewnienia poczucia bezpieczeństwa finansowego. W tego typu dywersyfikacja uwagi i środków to tak jakby z góry przekreślało sie własne możliwości, jak gdyby podcinając sobie skrzydła. Typu inwestycje są dobre dla pracowników którzy nie mają smykałki do robienia biznesu a więc nie potrafią, nie chcą, boją sie pomnażać sami pieniędzy. Oddając swoje środki i uwagę innym tak Jak zwykli oddawać swój czas i swoje umiejętności do dyspozycji innych, w pracy u kogoś. Inwestycja w obce firmy to jest kontynuacja tego typu dziwnej zależności. Gdzie powierzają i swoje życie swój czas i swoje środki innym zamiast samemu je inwestować dużo bardziej skutecznie rozwijając własny biznes który też potrzebuje kapitału a przede wszystkim skupionej nań uwagi.
Super materiał :) z jakiego programu/ strony/ aplikacji korzystasz do wyciągania statystyk ze swoich inwestycji, aby się w tym nie pogubić :) ?
Testuję sobie Capitally. Miałem okazję poznać jej twórcę i Rafał jest fajny gość. Co do apki, to na razie za dużo nie powiem... bo testuję. Jest potencjał na pewno. :)
8:25 a ja mam pytanie, co to za platforma gdzie widac takie statystyki z wielu platform?
Tez chce wiedzieć @mr_pankracy
To Capitally. Miałem okazję poznać jej twórcę i Rafał jest fajny gość. Co do apki, to na razie za dużo nie powiem... bo testuję. Jest potencjał na pewno. :)
@@mr_pankracy dziękuje bardzo za odpowiedź!
Bardzo dobry odcinek :) masz talent do wyciągania esencji. Można powiedzieć, że w tak krótkim odcinku jest praktycznie wszystko od aspektów technicznych przez strategię kończąc na psychologii inwestowania :)
Dzięki za miłe słowa. Twój komentarz tak mi się spodobał, że aż udostępniłem go na relacji na Instagramie! :)
Fajnie, prosto i na temat👍
:)
Pankracy, widzę, że zagraleś bezpiecznie w kwestii XTB i inwestycji tam. Bardzo dobrze to świadczy o Tobie, że przyznajesz się do 27% zysku, gdzie zapewne są pojedyncze osoby, które mialy wzrost 60-80 a i niektórzy co polecieli w odpowiednie Crypto w wysokości przekraczające 100%. Szanuję bardzo bezpieczne podejście z dużą dozą rozsądku! Pozdrawiam i życzę sukcesów w 2025.
Dobra dawka informacji, robisz dobrą robotę
Dzięki Krzysztof, kłaniam się! :)
Świetny materiał. Pytanie nie związane z odcinkiem ale chciałbyś kiedyś nagrać film omawiający Revoluta? Czy ma jakieś zalety względem innych kont oraz, które funkcję są przydatne a których lepiej unikać itp. To oczywiście luźna propozycja ale bardzo chętnie bym taki materiał obejrzał.
Co Pan mysli o zakupie platyny w formie fizycznej?
Co to za aplikacja której używasz w 8:25? Dzięki i pozdrawiam
Mam pytanie - i do autora i w sumie do wszystkich innych. Wyobraźny sobie, że ekspozycje na rynki mamy podzieloną w MyFund (lub innym narzędziu) według państw. Tyle, że - jak myślicie, lepiej dzielić według państwa czy giełdy? Na przykładzie:
InPost to spółka polska, działająca w Polsce, lecz pytanie czy zaliczać ją do ekspozycji na rynek polski czy rynek holenderski? - bo jest notowana na giełdzie holenderskiej
Hej, Pankracy a mógłbyś kiedyś poświęcić kilka słów Coinbase? Na Business Insider jest porównanie z Binance, ale jak to wygląda od strony bezpośredniego użytkownika? A może masz na kanale już coś na ten temat?
Opowiedz proszę trochę jakich narzędzi używasz do śledzenia swojego portfela? Na przykład na samym początku filmu masz to wszystko ładnie pokazane, pogrupowane - patrząc po agnlojęzycznym interfejsie zakładam że to jakiś gotowy soft a nie twoja grafika. Z czego korzystasz?
capitally. Odpisał innemu userowi.
Tak dokładnie, to Capitally. Miałem okazję poznać jej twórcę i Rafał jest fajny gość. Co do apki, to na razie za dużo nie powiem... bo testuję. Jest potencjał na pewno. :)
Świetny materiał. Byś pokazał jakie posiadasz akcje bo nie wiem czy minąłem ten filmik jak pominąłem to podeślesz link?
A Bitcoina coś wypłaciłeś czy trzymasz dalej?
Trzymam :)
@ a masz jeszcze jakieś krypto w portfelu?
Wszystko co posłałem na materiale cały czas mam. Nie mam nic więcej. :)
jak się nazywa ta aplikacja gdzie masz podpięte ike ikze xtb itp?
Wspomniałeś, że na początku roku wypełniasz limity IKE i IKZE. Robię tak samo, ale mam pytanie czy jakoś specjalnie przejmujesz się kiedy robisz zakupy etf? Znalazłem statystyki, które jednoznacznie wskazują, że po początkowym “efekcie stycznia” lepiej zakupić jednostki pod koniec miesiąca. Co sądzisz na ten temat?
Dobra pierwsze pytanie. Co sądzisz o cykliczności na rynkach oraz głównie o 18 letnim cyklu makroekonomicznym za sprawą którego teraz mówi się o recesji, za sprawą którego ten rok był tak dobry ponieważ wszystko było na ath dlatego te następne lata mają być mocno spadkowe.
Drugie pytanie. Co to za aplikacja gdzie masz rozpisane wszystkie twoje portfele i zysk bądź stratę procentowo ? Super to wygląda i dla kogoś kto jest mega zdywersyfikowany.
Bardzo przydatny odcinek 😎👊 A cxy będzie można liczyć na odcinek, dotyczący najlepszych potencjalnie spółek na nowy rok? Pozdrawiam
wypowiedziałbyś się kiedyś na temat ryzyka walutowego w przypadku zakupu zagranicznych etf?
O to to. I chciałbym widzieć konkretne wyliczenia ile się traci, bądź zyskuje w przypadku wahań kursu na przykładzie uśrednionego zysku z inwestycji. Np mamy zysk w okolicach 8 % rocznie i ile trzeba z tego zdjąć po na przykład obsuwie kursu naszej waluty. Czy nie jest tak, że nagle z tych 8 % robi się 5 - 6 %. Czyli jesteśmy na poziomie obligacji skarbowych, bądź oprocentowania kont oszczędnościowych.
@@rafau9230 Na przykładzie Polskich inwestorów inwestujących w sp500 w październiku 2022 roku: kurs indeksu wzrósł o 20%, i złotówka osłabła względem dolara o 19%, więc zysk wynosił całe 1%
Dzięki za film! Powiedz proszę - jaka to strona do monitorowania Twoich inwestycji?
Podbijam pytanie @mr_pankracy
To Capitally.com - miałem okazję poznać jej twórcę i Rafał jest fajny gość. Co do apki, to na razie za dużo nie powiem... bo testuję. Jest potencjał na pewno. :)
Super, dzięki za info. Pozdrawiamy Kierowniku
Co konkretnie wpisać w wyszukiwarce ETF żeby pojawił się ten konkretny ETF iShares?
Najlepiej wpisać sobie kod ISIN. Możesz go dostać zapisując się na mój darmowy newsletter (link w opisie). :)
Gratulacje 100k!
Dzięki! :)
Na jakiej platformie kupujesz te ETFy ?
Na jakiej stronie śledzisz portfel?
Konto IKE jest takze na XTB. Dlaczego akurat DM BOŚ, czy XTB daje duzo gorsze warunki czy nie ma znaczenia czy wybiore xtb czy dm boś?
Zerknij sobie na ranking tutaj: ruclips.net/video/KFTu4ohvIbg/видео.html :)
Co to jest ten coinbase [crypto]? Czy stock coinbase meme. Czytalem ksiazke psychologia pieniedzy i patrzac na ten coinbase i btc to sie ma nie jak do ksiazki .
Coinbase to giełda kryptowalut. Podobnie jak binance. Na tych giełdach mam bitcoina oraz odrobinę etehrium. Nie widzę sprzeczności z książką psychologia pieniędzy. Książka ta nie jest też jednak dla mnie wyrocznią (chociaż oczywiście jest bardzo dobra i jest w niej wiele cennych lekcji). :)
@@mr_pankracy Gorąco polecam stworzyć sobie portfel, najlepiej kupić sprzętowy - to koszt 500 zł, przesłać krypto na tenże portfel i nie trzymać niczego na giełdzie. Wiadomo, jeśli trejdujesz to musisz to tam trzymać, ale wydaje mi się, że to ciebie nie dotyczy. To jest podstawowa zasada w krypto: nie trzymaj krypto na giełdzie, bo te upadają!!! Przykładem niech będzie FTX, który był niewypłacalny, a końcowo jego upadek zakończył poprzednią hossę. Wiem, że to się może wydawać trudne, ale odrobina researchu pozwoli ci na niepopełnienie błędów przy przesyłaniu środków, a dzięki temu będziesz miał pewność, że twoje kryptowaluty są bezpieczne.
Pozdrawiam, kryptoświrek, który lubi cię oglądać, może kiedyś natchnie mnie żeby podziałać na tym nudnym rynku i zrobić parenaście/paredziesiąt procent w rok ;)
Hej, co to za aplikacja z początku do podsumowania własnego portfolio?
To Capitally.com - miałem okazję poznać jej twórcę i Rafał jest fajny gość. Co do apki, to na razie za dużo nie powiem... bo testuję. Jest potencjał na pewno. :)
Dzięki. 😊
:)
Jak nazywa się strona na której zakupiłeś monetę?
W tym materiale znajdziesz odpowiedź: ruclips.net/video/KGn_7x7NaSc/видео.html :)
Każdy kryzys daje nowe możliwości ;)
O ile dysponujesz wolną gotówką
Jedziemy 🎉
:)
Co z Etf-ami na Bitcoin? Warto kupować?
warto kupić bitcoina a nie ETF. Bądź właścicielem, to może być twoja własność. Po to zostało stworzone krypto. Lepiej wejść kiedykolwiek niż nigdy, bo nigdy nie będzie idealnego momentu. Cena aktualnie jest bardzo wysoka, zdecydowanie bardziej poleciłbym zakup ETH, na które jak już się uprzesz to też możesz zakupić w formie etfa
Czekaj na koniec hossy. Za rok dwa kupisz po taniosci. Teraz mamy lekko korekte co prawda, ale juz jestesmy na szczytach wiec jest mega ryzyko IMO
Cześć mam pytanie dlaczego na binance wpłacasz w euro a nie w usd?
Co to za appka gdzie masz podłączone wszystkie swoje aktywa? Możesz się podzielić?
To Capitally
Czyli inwestujesz tylko w jednego ETFa?
Jest jakiś szczególny powód wyboru ETF w US a nie w EUR? Jestem bliski swoich pierwszych zakupów, ale teraz zacząłem się zastanawiać
W długim terminie EUR będzie traciło w stosunku do USD
@@tommyem2019 pozyczysz kule wrozbito?
@@gp4653 bardziej chodziło mi o to że biorąc pod uwagę gospodarkę stanów i europy to dolar powinien być stabilniejszy
Waluta w jakiej wyceniany jest dany ETF nie ma znaczenia. Luczy się tylko to co jest w środku ETFa. To tam jest ryzyko walutowe. Kupując ETF na cały świat będziemy mieć ekspozycję na dolara (głównie), euro, funta, jena itd. w takich proporcjach jak aktywa ETFa. Bez względu na walutę w jakiej wyceniany jest etf. :)
@@mr_pankracy zgadza się, dopóki nie realizujemy zysku to nie ma większego znaczenia
z jakiej aplikacji to zrzut ekranu w 6 sekundzie?
Capitally
Kiedy i czy mogę wypłacić pieniądze z IKE szybciej jeśli zaistniała by taka potrzeba?
Co to za apka do której masz podłączone różne konta?
Kiedy wieje wiatr zmian, jedni budują mury, inni wiatraki
💡 Technologie AI - rozwój sztucznej inteligencji
🌍 Energia odnawialna - zielona przyszłość
📈 ETF-y - dywersyfikacja inwestycji
💻 Kryptowaluty - blockchain i nowe możliwości
🏠 Nieruchomości - stabilność w zmiennych czasach
Energia odnawialna - 2025 to będzie jej koniec. Nieruchomości - być może początek spadków.
@@Psaawkel Myślisz, że wrócimy do atomu (jako Europa) czy będzie coś innego?
@@RobieMVPAplikacjeKarolBocian Myślę, że wrócimy do... węgla. (A właściwie nie musimy wracać bo w Grudniu pokrył on ponad 100% naszego zapotrzebowania na prąd, tak, ponad 100% bo jeszcze ratowaliśmy Niemców, którzy bez nas mieliby klimatyczne święta przy świecy) Póki co większości nie mieści się to w głowie ale alternatyw nie ma, jeżeli chcemy zachować jakikolwiek rozwój musimy posiadać tanią energię a darmowa ze słońca i wiatru jest dziesiątki razy droższa niż ta z węgla (zakładając, że liczymy koszty bez praw do emisji CO2, które sami sobie wymyśliliśmy). Najtańsze elektrownie to te, które zostały już wybudowane, a tak się składa że tych na węgiel mamy dostatek - wystarczy modernizować, żeby osiągać jak najlepszą efektywność. Elektrownie atomowe zaś to energia o połowę tańsza od elektrowni węglowych (według najbardziej optymistycznych, tudzież stronniczych szacunków), co przy koszcie inwestycji przedsięwzięcia powinno stawiać duży znak zapytania. Dodatkowo węgiel mamy pod ziemią, znamy technologię, "w razie wu" nie będziemy nikogo prosić ani o obsługę, ani o paliwo - jak w przypadku EJ.
Co do green dealów - Wells Fargo, Goldman Sachs już wycofało się z zielonych inwestycji, nadchodzi nowy trend, 2025 będzie ciekawy.
Co z OIPE , warto ?
No nie wiem jeśli inwestor który sam mówił o tym aby nie bić rynku tylko być na rynku się z niego wycofuję i cykliczność rynku wskazuje na recesję to wypłacenie środków jest zbyt logiczne jeśli nawet stracimy 24% zysku które moglibyśmy zyskać na akcjach przez rok i zamiast nich zyskamy 5-6% na obligacjach w trakcie recesji odkupimy się na dołku nadrabiając stratę zysku i kupując na akcje na przyszłość z dużą przeceną
Tylko, że niektórzy inwestorzy zwieszczą kryzys co roku. Tak, kiedyś będą mieli rację, ale jeśli stracisz dekadę będąc poza rynkiem, to już nigdy tego nie odrobisz. Próbowanie przewidzenia zachowania rynku (timing rynkowy), zwykle nie działa. Kryzys zwykle przychodzi wtedy kiedy nikt się nie spodziewa. :)
Pozdrawiam 👍
:)
Palantir - polecam idzie jak burza
BTC najlepiej kupić na binance?
Jaki sklep do zakupu monet? Był jakiś film na ten temat?
Tutaj znajdziesz tę informację: ruclips.net/video/KGn_7x7NaSc/видео.htmlsi=rSTJk5maph1PayaW :)
Hej, gdzie moge kupić wspomniany przez Ciebie ETF?
Na xtb np
Tutaj znajdziesz odpowiedź co do tego z czego sam korzystam: ruclips.net/video/j_4iEBT5L6Q/видео.htmlsi=MWD2H8sJzHio-E9A
chciałbym kupić obligacje skarbu państwa, ale mieszkam w Holandii, nie mam konta w Polsce ani dowodu osobistego tylko polski paszport, a xtb mnie odrzuciło, cos złe wypełniłem w ankiecie
Prawda jest taka, że najwięcej zarabiają jutuberzy i ich magiczne strategie. Tak naprawdę giełda, szczególnie polska to wtopa. Ludzie mają setki tysięcy złotych na kontach maklerskich i podniecają się, że "oszukali" inflację i dostali 250zł dywidencdy.
Pelna zgoda, polecam wszystkim kupowac za mala kwote albo taka ktora mozesz zamrozic na kilka lat/miesiecy. ETF - SP500 lub caly swiat. I zapomniec.
Dla większości osób, świetna opcja! :)
A gdzie polecasz to nabyć? Na jakiej stronie?
Jakie etf na sp500 i world macie i dlaczego? Lekko się mieszam a mam zamiar otworzyć pod to ike w xtb
@@FastZiomall vwra ale ETF w IKE to nienajlepszy pomysl poniewasz nie generuje zadnego zysku. Czyli ten spadochron podatkowy nie dziala.
Działa, działa. Nie płacisz podatku od zysku na koniec inwestycji :)
Dlaczego wybrałeś akurat ten etf, a nie S&P 500 UCITS?
Może nagrasz coś o pracy za granicą , która pozwoli uwolnić się pod danym czasie od etatu.
Nie pracowałem nigdy za granicą. To znaczy moja firma głównie obsługuje klientów z zagranicy, ale teoretycznie jest to praca w Polsce. Chyba, że to o coś takiego Ci chodziło? :)
A mógłbys powiedzieć ile z tych 90tyś w rok było włożone przez ciebie a ile rzeczywiscie zarobiłeś czyli wyodrebniłbyś wkład i zysk?
To jest tylko zysk. :)
Mnie ciekawi czemu IKZE i IKE masz w DM BOŚ a nie XTB.
Pewnie o tym mówiłeś w jakimś filmie bo kojarzę że był taki o tym
Prawdopodobnie dlatego, że IKE dopiero teraz (od miesiąca około) jest dostępne w XTB i dodatkowo tylko w aplikacji moblinej. DM BOŚ oferuje ike i ikze od dłuższego czasu.
Ale na ogół lepsze jest IKE w XTB
@ dzięki za odpowiedź
@@FreeEmptyWhole spoczko
Hej, jaki portfel do krypto jest najlepszy ?
Ledger, trezor
Hej ja dopiero w wieku 43 lat trafiłem na filmy jak Twój,żałuje że tak póżno jak miałem 20lat nikt mi nie powiedział aby inwestować...ale trudno było mineło..
Co Twoim zdaniem zrobic jesli zarabiam około 5 tys miesiecznie w co bys inwestował sp 500?
Jak pokonac strach przed inwestowaniem?
Pozdrawiam i dziekuje
Cześć, w jakim narzędziu trackujesz swoje inwestycje?
Hej. Mam 10k euro na koncie. Polecasz to rozmienic na PLN, czy szukać inwestycji bezpośrednio w euro?
czy ktoś byłby w stanie rozwiać moje wątpliwości i wypowiedzieć sie na temat podatku od kryptowalut? czy jest jakaś minimalna kwota od jakiej trzeba płacić podatek? czy dotyczy on tylko osób powyżej 26 r.z?
Niestety nie ma kwoty minimalnej i dotyczy on wszystkich, a nie tylko osób powyżej 26 roku życia. :(
@ a jak i kiedy go odprowadzać? mam 18 lat i dopiero wchodzę w ten świat.
o jeden co mądrze gada, polać mu 👍
Pozdrawiam
:)
Witaj, jakiego oświetlenia używasz?
Tanich softboxów. Najprostszych jakie są :)
Boję się bardzo że nie będę potrafił rozliczyć pitu przez to że kupuje akcje na giełdzie, albo że będę musiał zapłacić jakiś wielki podatek
Podatek płacisz tylko w momencie kiedy sprzedasz akcje z zyskiem, podatek od dywidend Polskich spółek jest pobierany automatycznie przez brokera.
Jakiego programu używasz do liczenia ? Wygląda dużo lepiej niż myfund :)
To Capitally. Na razie testuję :)
Na jakiej platformie kupujesz akcje i obligacje ?
Obligacje za pośrednictwem PKO. Tutaj znajdziesz odpowiedź co do akcji: ruclips.net/video/j_4iEBT5L6Q/видео.htmlsi=MWD2H8sJzHio-E9A
A co myślisz o OIPE?
No właśnie, czy po ike i ikze używać te oipe czy co innego? Podpinam się do pytania. 😊
Z jakiego brookera korzystasz?
Jaki polecasz? Interesuje mnie inwestycja w sp500
Zapraszam tutaj: ruclips.net/video/j_4iEBT5L6Q/видео.htmlsi=yECQCUd6akdzAZ0J :)
A w co masz zainwestowane na xtb? Pojedyncze akcje firm czy coś innego?
ETF-y na akcje. Nie inwestuję w pojedyncze spółki. :)
I w te same ETF-y, które masz na IKE?
czyli long usa...
Dlaczego po prostu nie wybrałeś jakiegoś ETFa na klasykę, czyli S&P500? Jeśli stany będą miały kłopoty to ETFy wybrane przez Ciebie też dostaną po tyłku, choć nieznacznie mniej
To w drugą stronę :) Dlaczego ETF na Stany skoro ETF na świat ma odpowiednio dużo USA? Jesli USA będzie sobie dobrze radzić to taki ETF też zyska, najwyżej nieznacznie mniej :) Imho świat jest lepszy, bo o to w takim podejściu chodzi - nie musieć się bawić w zgadywanie co będzie lepsze, a co gorsze, tylko kupić jak najszerszy rynek. A cały świat jest szerszy niż same Stany. Jak nawiększa dywersyfikacja, kosztem potencjalnego mniejszego zwrotu.
@@radosawrusiniak2709 No ale samo kupno ETFa to już duża dywersyfikacja względem kupowania akcji pojedynczych spółek. Jak będziemy robić dywersyfikację dywersyfikacji, to może się okazać, że nawet w optymistycznym scenariuszu nasz zysk na koniec będzie bardzo podobny do zysku z obligacji jednak przy wystawieniu na znacznie większe ryzyko przez cały ten czas. What's the point? Chętnie poznam zdanie autora filmu w tym temacie, a najlepiej to w ogóle jakieś analitycznie porównanie, bo może coś pomijam
@@BShKF To w jeszcze inną stronę - dlaczego kupujesz ETF na Stany zamiast ETF na jakiś sektor, np. IT? Też możesz powiedzieć, że taki ETF na sektor to już "duża dywersyfikacja" (bo przecież słowo "dużo" jest niemierzalne i przyjmie to, czego sobie autor wypowiedzi zażyczy ;) ) w porównaniu do akcji pojedynczych spółek, a jak IT będzie sobie źle radziło to i Stany będą miały problem. Ktoś może powiedzieć, że już ETF na całe Stany to nadmierna "dywersyfikacja dywersyfikacji". I wracamy do podstawowego punktu, dywersyfikacja (a więc de facto niższy maksymalny drawdown) kosztem potencjalnego zwrotu. Nie ma tu dobrych odpowiedzi, po prostu każdy ma inne preferencje.
Z tego co czytałem/oglądałem to historycznie S&P 500 dawało 10%, a All World 7%. Obligacje to bardziej wartość inflacji, więc ~3%. Tu mogę się mylić, z pamięci piszę. Widać, że do obligacji "daleko".
Pytanie też gdzie kończy się inwestowanie pasywne, a zaczyna aktywne. Wybierając samo USA będziesz czytał analizy jak radzi sobie USA względem reszty świata i monitorował czy warto zmienić taki ETF? Co jeśli jednak rynki azjatyckie wzrosną dużo bardziej niż USA i to All World poradzi sobie lepiej? Nie będziesz żałował? Znowu, nie ma dobrych odpowiedzi, wszystko zależy od preferencji inwestora :) Tym niemniej, dla mnie, pasywnie to pasywnie i cały świat w tym kontekście wydaje się bardziej pasować.
@@BShKFdokładnie nad tym samym się zastanawiałam, a potem doszłam do wniosku, że z naszymi obligacjami też może zadziać się różnie w obliczu tego jak rośnie nasze zadłużenie i ryzyka geopolitycznego… Można rozkminiać bez końca
@@nataliakp8237 Tak, obligacje też nie są inwestycją całkowicie pozbawiona ryzyka, ale panuje chyba konsensus, że to ryzyko jest prawdopodobnie najniższe ze wszystkich dostępnych instrumentów
Mam pytanie. Niedawno zalozylem xtb. Jak wplacilem powiedzmy 500zl w ike na xtb i to zainwestowalem w s&p 500 to z tego odsetki nie rosna tylko wszystko zalezy od tego etfa ile zarobie lub strace tak? Jesli chcialbym zeby rosly odsetki na IKE to musze trzymac w depozycie?
Tak, XTB ma oprocentowanie niezainwestowanych środków
Stary ale benchmark zarobił 26%, moim zdaniem zbyt dywersyfikujesz aktywa, powinieneś postawić w większości na rynek akcji. Rozumiem poduszkę bezpieczeństwa, ale pieniądze z niej mogłyby pracować
Kluczowe pytanie- czy jest sens inwestować np w dwa lub trzy wybrane ETFY ? np. 1. iShares MSCI ACWI UCITS 2. iShares Core S&P 500 UCITS 3.iShares NASDAQ 100 UCITS czy lepiej skupić sie na jednym max 2 ?
ETFy ktore wymieniłeś pokrywają się w bardzo dużym stopniu, więc nie ma to sensu
Czy polecałbyś kupowanie co jakiś czas takich monet ?
Zależy od Twojej strategii inwestycyjnej. To może być dobry pomysł, ale nie musi. Polecam przejrzeć całą playlistę inwestowanie dla początkujących na moim kanale. To darmowy sposób, żeby zdobyć wszystkie podstawowe informacje potrzebne, żeby zacząć skutecznie inwestować! :)
ok inwestycje, złoto itd
masz 500k łacznie
a swoje mieszkanie/dom masz ? czy wynajmujesz albo u rodziców mieszkasz
Tutaj odpowiedź: ruclips.net/video/h_UNGDIBRis/видео.htmlsi=R5ypBGHDZElbw1lB
@@mr_pankracy no to albo wypłukać się z całego hajsu jaki zgromadziłeś bo wiadomo jakie ceny mieszkań a co dopiero działka+dom, albo kredycik przy takich stopach
miłego
Albo zarobić! 😉
Szkoda że taki krótki
Cieszę się, że się podobało! :)
inwestować sobie mogę.. gorzej z tym gdzie co opłacać jakie podatki itp...
Masz 26 lat a obrales taktyke inwestowania 60 latka. Metale szlachetne, obligacje panstwowe w twoim wieku nie maja wielkiego sensu jezeli twoim celem jest optymizacja zwrotu inwestycji. Jezeli inwestujes poprzez opakowania podatkowe i nie planujesz utrzymywac sie z tych inwestycji przed 50ka ciezko jest zrozumiec tak konserwatywne portfolio. Historia pokazala wielokrotnie ze wiekszosc multiasset investments nie siegaja piet akcjom i wiekszosc znanych i westorow ktorzy to propaguja(a niektodzy z nich otworzyli swoje wlasne fundusze inwestycyjne) maja marne wyniki w porownaniu do kogos kto ma portfolio 90% stocks i 10% bonds badz max 80% stocks i 20% bonds. Metale szalechetne dla zabawy moze z 1 do 2%. Ale w twoim wieku zainsestowalbym 100% w ftse global all cap. Po 50ce moze dodalbym 20% bonds jezeli planowalbym przejsc na emeryture w wieku 60 lat.
ja nie mogę :O kompletnie nie mam pojęcia o czym mówisz chcę inwestować ale nie mam pojęcia jak się za to zabrać
Rzuć okiem na playlistę "inwestowanie dla początkujących" na moim kanale. Może pomoże. :)
Czasami tak człowiek ma, że szybko policzy i wg 1 ryc powinieneś mieć bez złota i krypto +- 372,8 a drugi rysunek nagle 468k :) Nie doszacowałem czy jednak cyfry się nie pokryły?
do 373 dodajac krypto 53,6k + złota monet 11k = 437k
Nie do końca rozumiem, ale chyba chodzi Ci o wykres gdzie są wpłaty i wartość. 380 to wpłaty, 468 to aktualna wartość. Nie są tutaj wzięte pod uwagę: złoto, srebro oraz cześć kryptowalut, ponieważ nie są podłączone do aplikacji. Nie liczą się więc, ani jeśli chodzi o wpłaty, ani o całkowitą wartość. :)
Ja chyba zainwestuje dużo pieniędzy w Bloober team przed Games Awards
poczekaj poczekaj, myślisz że jak sprzedają nówkę bulion za 11k to w skupie Ci dadzą 10.8k ? wez mi to potwierdz gdzie xD
Na screenie dosłownie jest podana cena skupu. Tak, za taką cenę można od ręki sprzedać taka monetę. :)
@@mr_pankracyJaka strona z tymi monetami?
Informuję, że powiadomienia z maila działają :D
Wyśmienicie! :)
To prawda, że giełda w długim terminie rośnie, ale to nie oznacza wzrostów przez kolejne 30 lat.
Wszystko zależy od tego w którym momencie kupi się akcje czy ETF.
Załóżmy, że ktoś ma dzisiaj 40 lat i trafia na szczyt akurat, a potem rynek 30 lat w spadku czy konsolidacji.
Taki człowiek nigdy nie uwierzy, że rynek w długim terminie rośnie, bo wyszedłby lepiej na lokatach czy obligacjach.
Nawet obecnie Goldman Sachs straszy wzrostami na poziomie średniorocznie 3% na SP500 przez kolejne 10 lat.
To na lokatach zarobisz więcej.
Problem polega na tym z człowiekiem, że ten nie może wiecznie czekać na wzrosty i co z tego, że SP500 od 120 lat rośnie. Po prostu ludzie tyle nie żyją. Jak trafisz na zły okres to dramat, więc poleganie tylko na czasie jest głupotą.
Giełda to jest miejsce, gdzie zarządza się ryzykiem i trzeba nauczyć się jak obniżać te ryzyko, a i spekulacja staje się niestraszna.
Jak ktoś kupił w 1929 - wyszedł dopiero 1956 na zero. Po 27 latach. Jak ktoś kupił w 1968 - wyszedł dopiero 1986 na zero. Po 18 latach. Jak ktoś kupił 2000 - wyszedł dopiero w 2013 na zero. Po 13 latach. Wszystko zależy od tego, kiedy kupisz tego ETF na SP500. Spójrz historycznie jak wygląda SP500.
Dokupywanie na bieżąco nie sprawi, że nie stracisz lat kiedy spada SP500. Możesz co najwyżej trochę zmniejszyć ilość lat w czekaniu, ale strata i tak nastąpi. W tych okresach wieloletnich spadków zwykłe obligacje dadzą Ci wygrać, bo przynajmniej będziesz na plus. Co z tego, że będziesz dokupywał jak nadal będzie spadać, a ty kolejne lata tracisz, bo jesteś na co raz większym minusie. Czas to najważniejsze co masz w inwestowaniu. Wyobraź sobie, że ktoś ma 50 lat i zaczyna inwestować i dodatkowo inwestuje w 1929 lub okres powtórzy się. Tak naprawdę jest szansa, że może nie dożyć wzrostów lub wyjścia na zero, dlatego w fazach kryzysu zalecana jest strategia dywidendowa lub ETFy dystrybuujące. W prawdzie SP500 spada, ale coś tam kapie. Ale RUclipsr powiedział, że w długim okresie rośnie. Szkoda, że nie dożyje.
Nie wszyscy zaczynają inwestować w wieku 20 lat. Niektórzy zaczynają przy 35 lat albo 45, a wtedy masz już jakieś pieniądze, które wrzucasz całość na rynek. Nie wszyscy na początku inwestowania mają 1000 PLN i krok po kroczku dorzucają. Niektórzy, którzy zaczynają wrzucają od razu 50 000 USD na rynek i dopiero potem powoli dorzucają. I co będziesz jak trafisz na szczyt z tymi 50 000 USD ? Dramat będzie. Co z tego, że potem będziesz dorzucał po 500 USD miesięcznie jak twoja największa kwota wrzucona na rynek tonie przez kilkanaście lat. Wyobraź sobie sytuację, że dziecko Ci zachoruje i będziesz potrzebował nagle pieniędzy na operację - to co zrobisz dasz mu umrzeć, bo jeszcze nie wyszedłeś na zero ? Ludzie.
Problem z inwestorami w akcje czy ETF polega na tym, że nie potrafią rozpoznać kryzysu. Nie potrafią rozróżnić korekty od kryzysu.
Argumentacja nie najgorsza, tyle że najdłuższy rynek niedźwiedzia na SP500 o ile mój szybki research nie jest błędny (zachęcam do sprawdzenia we własnym zakresie) trwał ledwie 3 lata. Konkretnie w latach 1946-1949. Co więcej, w ciągu kolejnych kilki lat to odrobił. Ktoś mający 40 lat na spokojnie zarobiłby swoje w tym scenariuszu.
@@kacperskodowski1125 Jak ktoś kupił w 1929 - wyszedł dopiero 1956 na zero. Po 27 latach. Jak ktoś kupił w 1968 - wyszedł dopiero 1986 na zero. Po 18 latach. Jak ktoś kupił 2000 - wyszedł dopiero w 2013 na zero. Po 13 latach. Wszystko zależy od tego, kiedy kupisz tego ETF na SP500. Spójrz historycznie jak wygląda SP500.
Dlatego dobry sposób to nie kupować raz i zapomnieć, tylko regularnie wpłacać, wtedy cena się usredni a z tych 18 lat się zrobi parę
Masz błędny tok myślenia, tak jak już ktoś wyżej wspomniał. Żeby Twoja argumentacja była słuszna to na rynek musiałbyś wejść jednorazowo i przez kolejne lata nic nie dokupować, np. dostałeś w spadku 100tys zł i w jeden dzień kupujesz taki ETF za wszystko co masz. A w inwestowaniu długoterminowym chodzi o coś innego, ażeby regularnie np. raz na miesiąc kupować jakieś aktywa typu ETF na S&P500. I w takim przypadku Twoja argumentacja jest bez sensu i żadne bezpieczne aktywa typu lokaty czy obligacje skarbowe w dłuższym terminie (20-30-40lat) nie będą lepsze od szerokiego rynku akcji.
@@20matias12 Dokupywanie na bieżąco nie sprawi, że nie stracisz lat kiedy spada SP500. Możesz co najwyżej trochę zmniejszyć ilość lat w czekaniu, ale strata i tak nastąpi. W tych okresach wieloletnich spadków zwykłe obligacje dadzą Ci wygrać, bo przynajmniej będziesz na plus. Co z tego, że będziesz dokupywał jak nadal będzie spadać, a ty kolejne lata tracisz, bo jesteś na co raz większym minusie. Czas to najważniejsze co masz w inwestowaniu. Wyobraź sobie, że ktoś ma 50 lat i zaczyna inwestować i dodatkowo inwestuje w 1929 lub okres powtórzy się. Tak naprawdę jest szansa, że może nie dożyć wzrostów lub wyjścia na zero, dlatego w fazach kryzysu zalecana jest strategia dywidendowa lub ETFy dystrybuujące. W prawdzie SP500 spada, ale coś tam kapie. Ale RUclipsr powiedział, że w długim okresie rośnie. Szkoda, że nie dożyje.
Nie wszyscy zaczynają inwestować w wieku 20 lat. Niektórzy zaczynają przy 35 lat albo 45, a wtedy masz już jakieś pieniądze, które wrzucasz całość na rynek. Nie wszyscy na początku inwestowania mają 1000 PLN i krok po kroczku dorzucają. Niektórzy, którzy zaczynają wrzucają od razu 50 000 USD na rynek i dopiero potem powoli dorzucają. I co będziesz jak trafisz na szczyt z tymi 50 000 USD ? Dramat będzie. Wyobraź sobie sytuację, że dziecko Ci zachoruje i będziesz potrzebował nagle pieniędzy na operację - to co zrobisz dasz mu umrzeć, bo jeszcze nie wyszedłeś na zero ? Ludzie.
Problem z inwestorami w akcje czy ETF polega na tym, że nie potrafią rozpoznać kryzysu. Nie potrafią rozróżnić korekty od kryzysu.
Czyścisz swoje srebro? Swoją drogą od nowego roku będzie na nie pełny VAT
srebro nieczyszczone zawsze będzie więcej warte niż czyszczone. Chyba, że sprzedajemy w formie złomu
@@TheNewLooter Czyli na bulion małe zabrudzenia nie mają negatywnego wpływu?
@@wojtek8951 Patyna i 'milk spoty' są powszechne i duża część srebrnego bulionu jest nimi dotknięta w mniejszym lub większym stopniu - nie ma to wpływu na jego wartość.
@@TheNewLooterdzięki
Nie, nie czyszczę. :)
Dziękuję za ciekawy materiał!! A co powiesz o inwestowaniu w NASDAQ100? Dla mnie to takie okrojone S&P500.
Drugi raz nie trafia, sam siebie teraz podsumowałeś 😅🙈
Nie za bardzo - ja nic nie przewiduję :)
Allegro to czwarta platforma zakupowa w Europie
No ludzie ktorzy kupowali shitowe comy nie wyszli na tym dobrze trzymajac to dlugo
Ale ludzie którzy kupowali cały indeks i dokupowali przez cały czas wyszli już świetnie. Dlatego właśnie nie inwestuję w akcje konkretnych spółek, tylko pasywnie. W cały, globalny indeks. :)
W PKO od 29.11 trwa promocja na IKE, brak opłat za wpłaty. Myślisz że jest to coś ciekawego?
wg mnie nie warto, polskie banki oferujące IKE i przy tym DM z każdej strony maja jakieś prowizje, najlepiej wypada mbank/bossa ze wzgledu na najmniejsze oplaty. XTB pod tym względem króluje bo nie zaplacimy złotowki oprócz przewalutowania 0,5% (choć to da sie ominac wplacajac euro/dolary z konta walutowego)
A nie lepiej nudne spółki Usa które jeszcze nie są takie drogie. Trump zapowiada inwestycje w infrastrukturę i zasoby naturalne. Technologiczne już b. wysoko
0:52 dopóki nie sprzedałeś NIC nie zarobiłeś :)
Chyba nic nie mówię w tym miejscu o zarabianiu, chyba że coś przeoczyłem. :)
Pierwsza
w czym
zęby sobie wybiel: cena 2 k, a poprawia wizerunek
XD