Świetny kanał. Będę częściej tu zaglądała. Mieszkam niedaleko od Krakowa i wstyd się przyznać, nigdy nie zwiedzałam Wawelu. Byłam jedynie na dziedzińcu. Ciekawie Pan opowiada, dobrze się słucha, materiał nie jest przeładowany szczegółami i datami, no i ten radiowy głos...
Bardzo ciekawe rzeczy pan przedstawił. Dziękuję. Lubię wszystko co dotyczy Wawelu,to nasza duma narodowa,dobrze,że hitkerowcy zostawili go nam i dalej cieszy oczy. Goska🎉🎉🎉
Super kanal. Nie myslalem ze kiedykolwiek znajde kanal polskiego autora z podpisami. Niestety spora czesc nasser kultury nie jest dostepna dla nieslyszacych. Dziekuje bardzo I bede tu czest6m gosciem. Wspanialego now nowego round panic Kamilu!
Dziękuję za miłe słowa. Zapewniam, że we wszystkich kolejnych odcinkach też będą napisy. Przyznam, że nie rozumiem czemu inni ich nie dodają - odbiorcom ewidentnie na tym zależy, średnio 50% wszystkich widzów ogląda z włączonymi napisami.
@@WielkaHistoria Lenistwo i wygoda :( Dzięki napisom umieszczonym przez Autora - film jest bardziej dostępny dla widzów nie władających naszym językiem. Nawet system rozpoznawania mowy przez YT generujący napisy nie zapewania tej jekości, a gdy ma to przełożyć na inny język - wychodzi mało strawna sieczka.
Super! Pierwszy raz oglądam Pana film... Oczywiście zachecona będę oglądać więcej... Cieszę się, że taki przypadek się zadział 😊 miło się słucha pasjonatów
Zawsze chętnie i z przyjemnością oglądam. Kolejną zagadką Wawelu są ceny biletów. Drożej niż Luwr, Centrum Pompidue i wiele innych... Czym uzasadnione? Te ceny nie przystające do naszych dochodów.
Tak porównanie z Luwrem dosłownie szokuje. Tam ceny są przystępne nawet dla nas, nie mówiąc o Francuzach. Zgodnie z logiką że do tak ważnej instytucji kultury powinien być w stanie wybrać się każdy, a nie tylko ten, kogo stać....
@@WielkaHistoria pmiętajmy że tego typu instytucje korzystają z państwowego finansowania. Oraz ważnym jest ilość odwiedzających. Powinny mieć status non profit. A ceny dopasowane do możliwości. Każdy polak powinien mieć szansę (obowiązek) poznania jednego z najważniejszych zabytków w kraju.
Mówiąc zupełnie poważnie - trudno znaleźć muzeum które byłoby droższe, jeśli porówna się cenę zwiedzania wszystkich ekspozycji. Sam tego ostatnio boleśnie doświadczam, bo poszedłem kilka razy by sfilmować różne części Wawelu na potrzebę przyszłych odcinków. Oj, kosztowało to.
Wspaniała historia. Pewnie większość zwiedzających traktuje te budynki jako 17-18 wieczne , więc nie zwracają po prostu na nie uwagi . Muszę koniecznie kupić Panska książkę .
Fakt, że do dzisiaj mówi się o nich niekiedy, że to "dawne seminarium" robi swoje - ludzie faktycznie automatycznie zakładają, że gmachy muszą pochodzi z czasów seminarium, a więc właśnie z XVIII wieku. Wielka szkoda, że renowacja przeprowadzona na początku XXI wieku nie odbiła się szerszym echem. Bo przecież teraz średniowieczną formę widać już na pierwszy rzut oka - tam gdzie jest wyeksponowana cegła i kamień, a nie tynk, są pierwotnie, gotyckie części. Tylko że osoba, która się w tym nie specjalizuje raczej nigdzie nie znajdzie informacji na ten temat.
Cieszę się że natrafiłam na te filmowe ciekawostki autora serii bardzo interesujących książek o kobietach na przestrzeni wieków które stoją na moich półkach ☺️
Komentarz z nika "dorotascisowska... " ma zupełną rację, że propaguje Pan historię Polski, myślę, że z dużym oddaniem tej Wielkiej sprawie. Szacunek dla Pana, serdecznie pozdrawiam. Życzę wszystkiego dobrego Panu i Fanom Kanału w Nowym 2024 Roku 💖🎆.
witam, trafiłem przypadkiem z racji tematyki turystycznej. byłem 3 razy nawet może 4 na wawelu licząc w tym 2 pełne zwiedzania ale nigdy nie wiedziałem że te budynki od głównego wejścia to były pałace. Szok
Przypominam, że cały zabytkowy nienaruszony Kraków, oczywiście jako polskie miasto , zawdzięczamy genialnemu strategowi, marszałkowi zsrr Iwanowi Koniewowi, który zręcznym manewrem doprowadził do wyzwolenia Krakowa z rąk Hitlerowców.
A guzik prawda. Zawdzięczamy to po prostu ucieczce Niemców z Krakowa. Tam praktycznie nie było do kogo strzelać. Niemcy Krakowa nie bronili. I proszę nie powielać bzdur o jakimś oszczędzaniu miast przez jedną czy drugą stronę. W nosie to mieli. Warszawa, Gdańsk czy Wrocław są tego dowodem.
@@mariuszborowski2646 Taaa, oczywiście, ,,,ucieczka Niemców...'''' Ewenement na skalę dziejów drugiej wojny światowej, szczególnie w olkresie obłemu hitlera, rzucaniu do walki dzieci i niszczenia wszystkiego co Niemcy nie zdołali wywieźć. Kto ci pisał ,,,historię''''? Czerscy?
Kolejny kamyczek HISTORII. Pomimo, że jestem krakusem z urodzenia i coś mnie ciągnie do historii, to tych pałacach nie wiedziałem. Same budynki znałem, lecz nie przywiązywałem do nich wagi. p.s. Czy do wykluczenia z kręgu podejrzanych o niegodne zachowanie wobec Jej Wysokości Królowej wystarczy, że kiedyś się chodziło na Wawel do pracy (z łopatą w rękach)?
@@WielkaHistoria Wykop pod elektrykę i oświetlenie wzdłuż b. seminarium i dalszego budynku administracyjnego, tego przy Baszcie Złodziejskiej. Dziwnie się kopie, gdy każdą łopatę ziemi przegląda archeolog...
Nie wątpię, to musiało być ciekawe doświadczenie :). Swoją drogą o tym budynku przy wieży Złodziejskiej też muszę kiedyś zrobić wideo. Mało kto zdaje sobie sprawę, że to najnowszy gmach na Wawelu - powstał od zera dopiero po II wojnie światowej (circa 1950), bez żadnego starszego trzonu. Jedyna taka widoczna "atrapa" na wzgórzu.
@@WielkaHistoria No własnie - nie znam jego historii, a zupełnie mi nie pasuje do gmachu o monumentalnej fasadzie widocznego na starszych zdjęciach. Ani się nie zgrywała linia zabudowy, ani wysokość. O stylu XIX biurowca nie wspominam. Warto będzie posłuchać!
Dziękuję za bardzo ciekawą audycję. Patrząc na Wawel w obecnym kształcie nasuwa się refleksja, jak wiele se współczesnego wyobrażenia Wawelu jest wizją artystyczną profesora Adolfa Szyszko Bohusza stylizowaną na średniowiecze i Renesans a ile to prawdziwa pozostałość po dawnej świetności. Ciekawość, że Wawel ma formę typową dla starożytnych rzymskich miast lokowanych na wzgórzu podobnie jak np Lazium. Jest to bez wątpienia zbieżność nieprzypadkowa. Czy w związku z tym Wawel stanowił odrębne miasto? Zgodnie z rzymskimi zasadami panującymi też w średniowieczu cita miała miasta podległe zwane burgami albo bergami, które świadczyły funkcję sluzebną wobec cita, która stanowiła centrum administracyjne, wojskowe a także była siedzibą lokalnego władcy. Ciekawe jest też, że słowo Wawel zdaje się mieć źródłosłów arabski i w językach semickich w tym w arabskim oznacza bramę lub zastawkę. Podobnie brzmi z resztą po łacinie i angielsku: valve. Słowo Vava czyli semicka nazwa Warszawy oznacza z resztą to samo, czyli być może nazwa Wawelu i Warszawy ma ten sam źródłosłów? Zarówno Zamek Królewski w Warszawie jak i w Krakowie jest zlokalizowany na brzegu rzeki co nasuwa przypuszczenie że słowo Wawel być może miało naturę techniczną coś jak baza, obóz, checkpoint? Nazwa zbocza wzgórza od strony Wisły określona mianem Bulwarów Czerwieńskich akurat nikogo interesującego się historią gospodarczą Krakowa nie dziwi bo oznacza po prostu, że ta okolica musiała odgrywać ogromną rolę gospodarczą w handlu koszeliną pozyskiwaną z czerwca polskiego. Dziękujemy za przywołanie średniowiecznego skandalu obyczajowego w królewskich kręgach. Ciekawość, że Władysław Jagiełło, który miał podobno znaczący udział w śmierci Królowej Jadwigi i jej nowo narodzonego dziecka oskarżał potem o cudzołóstwo o wiele młodszą żonę , która podejrzewana była też o otrucie córki Władysława Jadwigi, a zesłany do lochu podejrzany kochanek został nagle ułaskawiony i zrobił oszałamiającą karierę za czasów następcy Władysława Jagiełły? A może Kazimierz po prostu ułaskawił swojego biologicznego ojca?
1:502:01 mężczyźni zapuszczaja brodę aby nadać sobie POZORY siły i stanowczosci. Dziś panuje zniewiescienie i dlatego tyle brod widzimy ! POZORY!!! Wyglądają brzydko i staro.
Nie sądzę, by dało się na to pytanie odpowiedzieć - w zamkach które były nadal używane po czasach średniowiecznych wykusze zwykle usuwano, więc dzisiejszy stan niewiele mówi o pierwotnym. Na przykład na Wawelu wykusze wieży Sandomierskiej przywrócono dopiero w XXI wieku.
Może to głupie pytanie, ale jak wyglądały okna za czasów królów? Wiadomo zimą bywało chłodno okien szklanych raczej nie było więc jak radzili sobie z chłodem
A więc ten średniowieczny Wawel dosyć przypominał strukturalnie obecny zamek w Pradze(tam zachowało się więcej takich właśnie pomniejszych budynków, oprócz pałacu królewskiego).
Jeden z omawianych pałaców został przekazany mansjonarzom, stąd taka nazwa. Nie chciałem już jednak skręcać w tej etap historii, by nie przeciągać ponad miarę :). Ale ma Pan oczywiście słuszność, gratuluję znajomości szczegółów.
@@WielkaHistoria dziękuje za odp. chodziło mi raczej o wnętrza tych pałaców o których mowa w tym konkretnym odcinku.z pewnością tam przetrwało sporo ciekawych elementów. a inne odcinki znam na pamięć :)
Aaaaaa.... niestety jak pisałem książkę to ani nie miałem jeszcze obecnej kamery ani nie przyszło mi do głowy że będę robić Youtuba :). Większość tych wnętrz nie jest ogółem udostępniana, to biura, archiwum, biblioteka. Ale jeśli będę tam ponownie w bibliotece to spróbuję coś nakręcić :). Choć ogółem wpierw planuje odcinki o innych częściach Wawelu - o ile oczywiście będzie zainteresowanie.
Dobrze byłoby żeby zrekonstruować te historyczne budowle na placu wawelskim, podobnie jak odbudowano Zamek Królewski w Warszawie czy jak się obecnie odbudowuje Pałac Saski w Warszawie. Z pewnością wzgórze wawelskie i ta pusta przestrzeń, to jeszcze bardziej zyskałyby na atrakcji.
Tylko że na Wawelu większość zabudowy nie została zniszczona przez żadnego okupanta ani najeźdźcę. Rozbiórki dokonali sami Polacy. Tak kiedyś rozumiano "upięknianie" przestrzeni.
@@WielkaHistoria Wiem, że żaden okupant nie miał w tym udziału. Chodzi mi tylko o to, że ta pusta przestrzeń jakoś nie pasuje i psuje urok wzgórza wawelskiego, jakby tam czegoś brakowało do kompletu. I dobrze by było, żeby tą pustą przestrzeń odpowiednio i rozsądnie zabudować-urozmaicić byłymi budowlami w tamtym stylu. I może to by wypełniło i zamknęło wzgórze wawelskie w jedną całość, tak jak kiedyś ono wyglądało i jak tętniło życiem. I przez to wzgórze wawelskie może byłoby jeszcze bardziej ciekawsze i atrakcyjne dla zwiedzających.
Do poprzedniego mojego wpisu dodam jeszcze, że gdyby tą pustą przestrzeń na placu wawelskim wypełnić obiektami-budowlami z tamtej epoki itp., to z pewnością na dzień dzisiejszy budowle te nie byłyby żadnym zabytkiem i pod tym względem nie stanowiłyby żadnej wartości. Ale już za 100, 200 czy 500 lat, to obiekty te już byłyby zabytkami i ówcześni potomni by nam byli za to bardzo wdzięczni.
Nie, przykro mi to mówić, ale się Pan/Pani myli. Zamek na Wawelu to ogólny obręb umocnień murowanych, a więc zamkowych. Zamek górny to odseparowana zabudowa w północno-wschodniej części wzgórza. Głównym elementem zabudowy zamku górnego na Wawelu jest pałac monarszy, który sam w sobie w żadnym razie nie jest zamkiem, a więc strukturą warowną. Mówienie o wszystkim co jest na Wawelu po prostu "zamek" to kolokwializm, a naukowo błąd.
Bardzo ładnie i merytorycznie Pan opowiada, i ładny głos. Dziękuję serdecznie!!❤
Dziękuję za tak miłe słowa :)
Ogromna wiedza.uwielbiam słuchać takich ludzi jak Pan.
Bardzo ciekawa historia. Nigdy nie myślałam, że to są pałace.Dziękuję.
Dzięki panu poszerzam swoją wiedzę ,slucham i ciągle mi mało ! Aby się dobro mnożyło,życzenia na Nowy Rok dla nas wszystkich śle!!!
Jestem urodzoną krakowianką i z pasją chłonę nieznane mi dotąd historie mojego ukochanego Wawelu❤
Ci co nie są "krakowiakami" z urodzenia a z wyboru też chłoną ; )))
Dziękuję za ogrom wiedzy. Pozdrawiam.
Dziękuję za propagowanie naszej polskiej historii
Świetny kanał. Będę częściej tu zaglądała. Mieszkam niedaleko od Krakowa i wstyd się przyznać, nigdy nie zwiedzałam Wawelu. Byłam jedynie na dziedzińcu. Ciekawie Pan opowiada, dobrze się słucha, materiał nie jest przeładowany szczegółami i datami, no i ten radiowy głos...
Super. Wreszcie ktoś opowiedział o tych budynkach! Zawsze byly pomijane i nie wiedziałem co sie tam mieściło.
Dziękuję za lekcję historii uwielbiam pana opowiesc❤
Bardzo ciekawe rzeczy pan przedstawił. Dziękuję. Lubię wszystko co dotyczy Wawelu,to nasza duma narodowa,dobrze,że hitkerowcy zostawili go nam i dalej cieszy oczy. Goska🎉🎉🎉
Bardzo lubię Pana filmy o historii Polski. Podziwiam Pana ogromną wiedzę. Życzę szczęścia i sukcesów w Nowym Roku 💖 ❤🎉🍀
Dziękuję za tak miłe słowa :)!
Wawel jest na planie serca , z lotu ptaka to widac . Wawel to serce sławian .
Nieznane mi fakty z interesującej historii. Dzięki za film w dobrej jakości i treści :)
Panie Kamilu swietnie Pan opowiada i swietna na Pan biblioteke. Dziekuje i pozdrawiam
Bardzo ciekawy filmik
Super kanal. Nie myslalem ze kiedykolwiek znajde kanal polskiego autora z podpisami. Niestety spora czesc nasser kultury nie jest dostepna dla nieslyszacych. Dziekuje bardzo I bede tu czest6m gosciem. Wspanialego now nowego round panic Kamilu!
Dziękuję za miłe słowa. Zapewniam, że we wszystkich kolejnych odcinkach też będą napisy. Przyznam, że nie rozumiem czemu inni ich nie dodają - odbiorcom ewidentnie na tym zależy, średnio 50% wszystkich widzów ogląda z włączonymi napisami.
@@WielkaHistoria Lenistwo i wygoda :(
Dzięki napisom umieszczonym przez Autora - film jest bardziej dostępny dla widzów nie władających naszym językiem. Nawet system rozpoznawania mowy przez YT generujący napisy nie zapewania tej jekości, a gdy ma to przełożyć na inny język - wychodzi mało strawna sieczka.
EKSTRA bardzo dziękuję za odcinek 🥳
W jednym z tych palazzo mieliśmy lekcję muzealną o muzyce na Wawelu i tańczyliśmy pawanę. Super było. Pozdrawiam autora i wszystkich miłośników Wawelu
No to teraz wiedzą wszyscy. Gratulacje.
Jeszcze nie wszyscy, ale ewidentnie popsułem tajemnicę ;-)
Super! Pierwszy raz oglądam Pana film... Oczywiście zachecona będę oglądać więcej... Cieszę się, że taki przypadek się zadział 😊 miło się słucha pasjonatów
Jak zawsze swietne
Bardzo ciekawe nieznane mi fakty 🙂🍀👍
Pozdrawiam serdecznie 😊
Ps. piękny kocurek 😊
Pójść na Wawel bez Pana książki to jak wejść do jaskini bez latarki
Dziękuję, to zdecydowanie jeden z najmilszych komentarzy jakie dostałem pod swoimi wideami :).
Świetnie powiedziane
Szczęśliwego Nowego Roku i świetny kanał,brawo!
Wspaniale opowiedziane,ludzie nie lubia historii,mysle ze nie mieli takiego swietnego nauczyciela ,jak pan
Jak zwykle - bardzo ciekawy odcinek. Dziękuję za podzielenie się wiedzą
Zawsze chętnie i z przyjemnością oglądam. Kolejną zagadką Wawelu są ceny biletów. Drożej niż Luwr, Centrum Pompidue i wiele innych... Czym uzasadnione? Te ceny nie przystające do naszych dochodów.
Tak porównanie z Luwrem dosłownie szokuje. Tam ceny są przystępne nawet dla nas, nie mówiąc o Francuzach. Zgodnie z logiką że do tak ważnej instytucji kultury powinien być w stanie wybrać się każdy, a nie tylko ten, kogo stać....
@@WielkaHistoria pmiętajmy że tego typu instytucje korzystają z państwowego finansowania. Oraz ważnym jest ilość odwiedzających. Powinny mieć status non profit. A ceny dopasowane do możliwości. Każdy polak powinien mieć szansę (obowiązek) poznania jednego z najważniejszych zabytków w kraju.
W Brukseli też mniej płaciłem za muzea 😆
@@robertjakubczak9437 chyba łatwiej wymienić droższe, bo jest ich niewiele...
Mówiąc zupełnie poważnie - trudno znaleźć muzeum które byłoby droższe, jeśli porówna się cenę zwiedzania wszystkich ekspozycji. Sam tego ostatnio boleśnie doświadczam, bo poszedłem kilka razy by sfilmować różne części Wawelu na potrzebę przyszłych odcinków. Oj, kosztowało to.
Dziękuję za film był super 👍👍👍👍
Fajnie było słuchać!
Właśnie zaczynam czytać książkę pt. "Cywilizacja Słowian" - bardzo dobrze napisana.
Dziękuję i wszystkiego najlepszego w Nowym Roku. Piszę to żeby się uratować.
Super materiał. Dziękuję :)
Wspaniała historia. Pewnie większość zwiedzających traktuje te budynki jako 17-18 wieczne , więc nie zwracają po prostu na nie uwagi . Muszę koniecznie kupić Panska książkę .
Fakt, że do dzisiaj mówi się o nich niekiedy, że to "dawne seminarium" robi swoje - ludzie faktycznie automatycznie zakładają, że gmachy muszą pochodzi z czasów seminarium, a więc właśnie z XVIII wieku. Wielka szkoda, że renowacja przeprowadzona na początku XXI wieku nie odbiła się szerszym echem. Bo przecież teraz średniowieczną formę widać już na pierwszy rzut oka - tam gdzie jest wyeksponowana cegła i kamień, a nie tynk, są pierwotnie, gotyckie części. Tylko że osoba, która się w tym nie specjalizuje raczej nigdzie nie znajdzie informacji na ten temat.
Mam tę książkę o Wawelu. Bardzo ciekawa. Dziękuję i życzę wszystkiego najlepszego.
Bardzo interesujące fakty
Dziękuje 💐
Z wielka przyjemnoscia slucham ! Jest pan super
Dziękuję :)
Cieszę się że natrafiłam na te filmowe ciekawostki autora serii bardzo interesujących książek o kobietach na przestrzeni wieków które stoją na moich półkach ☺️
Ma Pan świetną dykcję. Z przyjemnością się Pana słucha.
Dobry i wartościowy film .
Nie boję się królowej ale zostawiam łapkę w górę i komentarz 😅 Fajna kicia 😻 Szczęśliwego Nowego Roku 🎉👍 Ciekawe historie, dziękuje.
dzięki za materiał, subik leci
Dziękuję za tak ogromną wiedzę. Pozdrawiam
Ożywił Pan Wawel!😂
Bardzo dziekuję za tak wiarygodną (będacą owocem solidnych studiów), tak pięknie i dowcipnie przekazaną opowieść🎉
super informacje dziekuje
Super, dla mnie szalenie interesujące.
Posłucham jeszcze kilku odcinków i kupię pewnie książkę. Często bywam na Wawelu. Kocham to miejsce.
Super materiał
DZIEJUJĘ ZA PORCJĘ WIEDZY
Milo się Pana słucha
Komentarz z nika "dorotascisowska... " ma zupełną rację, że propaguje Pan historię Polski, myślę, że z dużym oddaniem tej Wielkiej sprawie.
Szacunek dla Pana, serdecznie pozdrawiam. Życzę wszystkiego dobrego Panu i Fanom Kanału w Nowym 2024 Roku 💖🎆.
Bardzo ciekawy temat. Nie za długo i nie za krotko. Podoba mi się że są dołączone rysunki.
Pozdrawiam serdecznie.
Serdecznie dziękuję i pozdrawiam!!👌🌹
Bardzo dziękuję
Super ciekawostki
Dziekuje bardzo
Ratuję się😊
Nie chcę być posądzony o tak zdrożne rzeczy..więc dla ratunku zostawiam komentarz
Super.
oj, jak lubię Pana filmy! 😊
Wspaniale Pan opowiada, na pewno kupię książkę
witam, trafiłem przypadkiem z racji tematyki turystycznej. byłem 3 razy nawet może 4 na wawelu licząc w tym 2 pełne zwiedzania ale nigdy nie wiedziałem że te budynki od głównego wejścia to były pałace. Szok
Dziękuję.
Cóż za sympatyczny kanał!
Czuję duchową więź z historią Wawelu. Nazwisko mojej prababci z linii przodków od XVII to Golak.
Bardzo ciekawe. Byłam kilka razy na Wawelu i nawet nie zwróciłam wielkiej uwagi na te budynki.
Jestem z Mazur.Zawsze fascynuje mnie temat związany z Wawelem.Interesuje mnie głównie wnętrze Zamku-nigdy tam nie byłam.Bardzo żałuję.😢😢
Przypominam, że cały zabytkowy nienaruszony Kraków, oczywiście jako polskie miasto , zawdzięczamy genialnemu strategowi, marszałkowi zsrr Iwanowi Koniewowi, który zręcznym manewrem doprowadził do wyzwolenia Krakowa z rąk Hitlerowców.
A guzik prawda. Zawdzięczamy to po prostu ucieczce Niemców z Krakowa. Tam praktycznie nie było do kogo strzelać. Niemcy Krakowa nie bronili. I proszę nie powielać bzdur o jakimś oszczędzaniu miast przez jedną czy drugą stronę. W nosie to mieli. Warszawa, Gdańsk czy Wrocław są tego dowodem.
@@mariuszborowski2646 Taaa, oczywiście, ,,,ucieczka Niemców...'''' Ewenement na skalę dziejów drugiej wojny światowej, szczególnie w olkresie obłemu hitlera, rzucaniu do walki dzieci i niszczenia wszystkiego co Niemcy nie zdołali wywieźć. Kto ci pisał ,,,historię''''? Czerscy?
@@mariuszborowski2646 Warszawa? Ukrze, doucz się historii Polski w szczególności o tym co zrobili niemcy-podpuszczeni przez zachód- z warszawą
Kolejny kamyczek HISTORII. Pomimo, że jestem krakusem z urodzenia i coś mnie ciągnie do historii, to tych pałacach nie wiedziałem. Same budynki znałem, lecz nie przywiązywałem do nich wagi.
p.s.
Czy do wykluczenia z kręgu podejrzanych o niegodne zachowanie wobec Jej Wysokości Królowej wystarczy, że kiedyś się chodziło na Wawel do pracy (z łopatą w rękach)?
Tak, zdecydowanie wystarczy :). A co konkretnie Pan tam robił z łopatą?
@@WielkaHistoria Wykop pod elektrykę i oświetlenie wzdłuż b. seminarium i dalszego budynku administracyjnego, tego przy Baszcie Złodziejskiej.
Dziwnie się kopie, gdy każdą łopatę ziemi przegląda archeolog...
Nie wątpię, to musiało być ciekawe doświadczenie :). Swoją drogą o tym budynku przy wieży Złodziejskiej też muszę kiedyś zrobić wideo. Mało kto zdaje sobie sprawę, że to najnowszy gmach na Wawelu - powstał od zera dopiero po II wojnie światowej (circa 1950), bez żadnego starszego trzonu. Jedyna taka widoczna "atrapa" na wzgórzu.
@@WielkaHistoria No własnie - nie znam jego historii, a zupełnie mi nie pasuje do gmachu o monumentalnej fasadzie widocznego na starszych zdjęciach.
Ani się nie zgrywała linia zabudowy, ani wysokość. O stylu XIX biurowca nie wspominam.
Warto będzie posłuchać!
Proszę o więcej wystąpień.
Komentarz dla zasięgu i aby się uratować :)
Dziękuję za bardzo ciekawą audycję. Patrząc na Wawel w obecnym kształcie nasuwa się refleksja, jak wiele se współczesnego wyobrażenia Wawelu jest wizją artystyczną profesora Adolfa Szyszko Bohusza stylizowaną na średniowiecze i Renesans a ile to prawdziwa pozostałość po dawnej świetności. Ciekawość, że Wawel ma formę typową dla starożytnych rzymskich miast lokowanych na wzgórzu podobnie jak np Lazium. Jest to bez wątpienia zbieżność nieprzypadkowa. Czy w związku z tym Wawel stanowił odrębne miasto? Zgodnie z rzymskimi zasadami panującymi też w średniowieczu cita miała miasta podległe zwane burgami albo bergami, które świadczyły funkcję sluzebną wobec cita, która stanowiła centrum administracyjne, wojskowe a także była siedzibą lokalnego władcy. Ciekawe jest też, że słowo Wawel zdaje się mieć źródłosłów arabski i w językach semickich w tym w arabskim oznacza bramę lub zastawkę. Podobnie brzmi z resztą po łacinie i angielsku: valve. Słowo Vava czyli semicka nazwa Warszawy oznacza z resztą to samo, czyli być może nazwa Wawelu i Warszawy ma ten sam źródłosłów? Zarówno Zamek Królewski w Warszawie jak i w Krakowie jest zlokalizowany na brzegu rzeki co nasuwa przypuszczenie że słowo Wawel być może miało naturę techniczną coś jak baza, obóz, checkpoint? Nazwa zbocza wzgórza od strony Wisły określona mianem Bulwarów Czerwieńskich akurat nikogo interesującego się historią gospodarczą Krakowa nie dziwi bo oznacza po prostu, że ta okolica musiała odgrywać ogromną rolę gospodarczą w handlu koszeliną pozyskiwaną z czerwca polskiego. Dziękujemy za przywołanie średniowiecznego skandalu obyczajowego w królewskich kręgach. Ciekawość, że Władysław Jagiełło, który miał podobno znaczący udział w śmierci Królowej Jadwigi i jej nowo narodzonego dziecka oskarżał potem o cudzołóstwo o wiele młodszą żonę , która podejrzewana była też o otrucie córki Władysława Jadwigi, a zesłany do lochu podejrzany kochanek został nagle ułaskawiony i zrobił oszałamiającą karierę za czasów następcy Władysława Jagiełły? A może Kazimierz po prostu ułaskawił swojego biologicznego ojca?
Obecnie jestem w trakcie czytania biografi Wawelu. Polecam przeczytać. Opisuje dużo ciekawych informacji na temat zamku
Super
Zwiedzając Wzgórze Wawelskie i patrząc na te nieznane mi budynki , myślałam zawsze , że powstały one dla funkcji pomocniczych Wawelu . 🤔
ŚWIETNE !
1:50 2:01 mężczyźni zapuszczaja brodę aby nadać sobie POZORY siły i stanowczosci. Dziś panuje zniewiescienie i dlatego tyle brod widzimy ! POZORY!!! Wyglądają brzydko i staro.
Ciekawe z jakiego powodu kobiety pokrywają się tatuażami.
@@utahdan231
.kto się pokrywa ten się pokrywa. Piękne ciało nie potrzebuje tego.
@@utahdan231 Tęsknota do patologii ,,spod celi'''.
Brodate ,,drwale'' i tzw ,,twardziele''... Zakompleksione, metroseksualne , ,,nowoczesne'' pachołki systemu.
Podejrzewam, że często to jest z lenistwa.
Na jakim zamku jest najwięcej wykuszy? Bez słuchawek jest tobie do twarzy 😊
Nie sądzę, by dało się na to pytanie odpowiedzieć - w zamkach które były nadal używane po czasach średniowiecznych wykusze zwykle usuwano, więc dzisiejszy stan niewiele mówi o pierwotnym. Na przykład na Wawelu wykusze wieży Sandomierskiej przywrócono dopiero w XXI wieku.
Gdyby dało się wzamian za spoufalanie się z królową dostać zamek, to ja chętnie! 😃
❤
W pałacu Jana Glowacza zdaje się jest obecnie wystawa "Wawel odzyskany"?
Może to głupie pytanie, ale jak wyglądały okna za czasów królów? Wiadomo zimą bywało chłodno okien szklanych raczej nie było więc jak radzili sobie z chłodem
W Pińczowie dnieje? Czy to dlatego, że położony na północnym zachodzie pałac "Pińczów" najpóźniej był oświetlany promieniami wstającego slońca?
A więc ten średniowieczny Wawel dosyć przypominał strukturalnie obecny zamek w Pradze(tam zachowało się więcej takich właśnie pomniejszych budynków, oprócz pałacu królewskiego).
❤🍀
❤❤❤❤❤❤❤❤❤
Niestety jeżeli nawet mieliśmy nowoczesny sprzęt to zazwyczaj nie zostało dobrze wykorzystane.
A mnie bardziej interesuje w jaki rzeczywisty sposób są dzisiaj wykorzystywany te obiekty z naciskiem na "rzeczywisty", pozdrawiam...
Czy budynek nr 7 nie był, może nadal jest, nazywany Domem Mansjonarzy?
Jeden z omawianych pałaców został przekazany mansjonarzom, stąd taka nazwa. Nie chciałem już jednak skręcać w tej etap historii, by nie przeciągać ponad miarę :). Ale ma Pan oczywiście słuszność, gratuluję znajomości szczegółów.
👍👍👍
a może nagrałby Pan coś ze środka? przetrwało tam coś ciekawego? jakieś elemety takie jak kominki, portale ?
Był ostatnio odcinek o pokojach fraucymeru :). "Zakazane pokoje Wawelu". A wcześniej m.in. o skarbcu.
@@WielkaHistoria dziękuje za odp. chodziło mi raczej o wnętrza tych pałaców o których mowa w tym konkretnym odcinku.z pewnością tam przetrwało sporo ciekawych elementów. a inne odcinki znam na pamięć :)
Aaaaaa.... niestety jak pisałem książkę to ani nie miałem jeszcze obecnej kamery ani nie przyszło mi do głowy że będę robić Youtuba :). Większość tych wnętrz nie jest ogółem udostępniana, to biura, archiwum, biblioteka. Ale jeśli będę tam ponownie w bibliotece to spróbuję coś nakręcić :). Choć ogółem wpierw planuje odcinki o innych częściach Wawelu - o ile oczywiście będzie zainteresowanie.
😊
Dlaczego baszta złodziejska?
Było tam jedno z kilku więzień funkcjonujących na zamku wawelskim. Swoją drogą w baszcie trzymano też Krzyżaków pojmanych w wielkiej wojnie z zakonem.
pełny profesjonalizm
Dobrze byłoby żeby zrekonstruować te historyczne budowle na placu wawelskim, podobnie jak odbudowano Zamek Królewski w Warszawie czy jak się obecnie odbudowuje Pałac Saski w Warszawie. Z pewnością wzgórze wawelskie i ta pusta przestrzeń, to jeszcze bardziej zyskałyby na atrakcji.
Tylko że na Wawelu większość zabudowy nie została zniszczona przez żadnego okupanta ani najeźdźcę. Rozbiórki dokonali sami Polacy. Tak kiedyś rozumiano "upięknianie" przestrzeni.
@@WielkaHistoria Wiem, że żaden okupant nie miał w tym udziału. Chodzi mi tylko o to, że ta pusta przestrzeń jakoś nie pasuje i psuje urok wzgórza wawelskiego, jakby tam czegoś brakowało do kompletu. I dobrze by było, żeby tą pustą przestrzeń odpowiednio i rozsądnie zabudować-urozmaicić byłymi budowlami w tamtym stylu. I może to by wypełniło i zamknęło wzgórze wawelskie w jedną całość, tak jak kiedyś ono wyglądało i jak tętniło życiem. I przez to wzgórze wawelskie może byłoby jeszcze bardziej ciekawsze i atrakcyjne dla zwiedzających.
Do poprzedniego mojego wpisu dodam jeszcze, że gdyby tą pustą przestrzeń na placu wawelskim wypełnić obiektami-budowlami z tamtej epoki itp., to z pewnością na dzień dzisiejszy budowle te nie byłyby żadnym zabytkiem i pod tym względem nie stanowiłyby żadnej wartości. Ale już za 100, 200 czy 500 lat, to obiekty te już byłyby zabytkami i ówcześni potomni by nam byli za to bardzo wdzięczni.
Jeszcze koszary?
tylko Tosia jest wyluzowana wobec wspaniałości naszego Wawelu
No dobra, ja się uratowałem.
Chociaż w ostatniej chwili.
Na Wawelu był i jest zamek a nie "pałac".
Nie, przykro mi to mówić, ale się Pan/Pani myli. Zamek na Wawelu to ogólny obręb umocnień murowanych, a więc zamkowych. Zamek górny to odseparowana zabudowa w północno-wschodniej części wzgórza. Głównym elementem zabudowy zamku górnego na Wawelu jest pałac monarszy, który sam w sobie w żadnym razie nie jest zamkiem, a więc strukturą warowną. Mówienie o wszystkim co jest na Wawelu po prostu "zamek" to kolokwializm, a naukowo błąd.