Czesław Miłosz - antypolak czy nasz wielki poeta? Patriotyzm, Żydzi, Dmowski, Michnik | prof. K.Kloc

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 5 фев 2025
  • 🔹 Jaki był i z czego się wziął stosunek Czesława Miłosza do polskości i polskiego patriotyzmu?
    🔹 Miłosz naprawdę uważał się za Litwina czy tylko lubił prowokować?
    🔹 Skąd silna niechęć Miłosza do endecji? Czy poeta kiedykolwiek czytał Dmowskiego, zmierzył się z intelektualnym dziedzictwem polskiego nacjonalizmu, czy posługiwał się prostymi kalkami?
    🔹 Czy Miłosz mówił dobrze o Polakach wobec obcokrajowców?
    🔹 Co poeta znany z wiersza "Campo Fiori" pisał o postawie Polaków wobec Żydów w czasie II wojny światowej? Czy obwiniał nasz naród o udział w Holokauście?
    🔹 Miłosz poczuł się doceniony po otrzymaniu Nobla i wtedy stał się mniej krytyczny wobec Polaków?
    🔹 Czy Miłosz chciał odgrywać rolę narodowego autorytetu w III RP? Rzeczywiście był przyjacielem Adama Michnika i chciał wspólnie z nim budować nową Polskę?
    🔹 Czy Czesława Miłosza można wkomponować w panteon wielkich polskich twórców?
    O tym mówił u Kacpra Kity prof. Krzysztof Kloc z Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej
    🔴 WSPIERAJ NAGRYWANIE KOLEJNYCH FILMÓW nlad.pl/wesprz...
    🔥 BONUSY / @nowyladtv
    👉PATRONITE: patronite.pl/n...
    🔔 SUBSKRYBUJ KANAŁ bit.ly/Subskry...
    Śledź nasze media społecznościowe:
    👉 FACEBOOK: / nowylad
    ➡️ TWITTER: / nowylad
    👉 GRUPA NA FB: / 447189470429350
    29. numer „Polityki Narodowej” kupisz tutaj:
    🔵 EMPIKcutt.ly/owB3ZFVg
    🔵 Sklep internetowy Capitalbook.pl capitalbook.co...
    🔵 Sklep internetowy ProPatriae.pl propatriae.pl/...
    🔵Sklep Internetowy Nasz-Sklep nasz-sklep.net...
    Nową książkę Kacpra Kity kupisz tutaj:
    🟥 debogora.com/p...
    Fot. Autorstwa Artur Pawłowski - Praca własna, CC BY-SA 4.0, commons.wikime...
    #Polska #literatura #Miłosz

Комментарии • 49

  • @nowyladtv
    @nowyladtv  8 месяцев назад +1

    Polecamy rozmowę z Łukaszem Warzechą: bit.ly/3wsScQL
    🔹 Jak oceniać listy poszczególnych partii do Parlamentu Europejskiego?
    🔹 Czy narracja Platformy o walce z prorosyjską prawicą może zażreć?
    🔹 Czy rywalizacja PiSu i Konfederacji to gra o sumie zerowej?
    🔹 Jak wielu wyborców Konfederacja jest w stanie odebrać PiSowi w tych wyborach? A może jej szansą jest osłabienie Trzeciej Drogi, która zyskała kosztem Konfederacji w wyborach do Sejmu?
    🔹 PiS przyjmując narrację antyunijną jest w stanie osłabić Konfederację czy jest w tym niewiarygodny?
    🔹 Czy wystawienie kilku ministrów odchodzących z rządu już po kilku miesiącach obciąża partie koalicji?
    🔹 Czy sprzeciw wobec Zielonego Ładu sprawi że frekwencja do PE będzie tym razem wysoka? Jest ryzyko przegrzania tego tematu?
    🔹 Temat CPK wpłynie na wybory, czy już się wypala i rząd będzie w stanie go przeczekać?

    • @pawez2953
      @pawez2953 8 месяцев назад

      Łukasz Warzecha działa na mnie jak płachta na byka a ja konsumuję właśnie drugą kawę ale dzięki

    • @zofiabrzozowska6995
      @zofiabrzozowska6995 8 месяцев назад

      Miłosz dla mnie jest zdecydowanie postacią negatywna, Pan prof. zdecydowanie usprawiedliwia niecne zachowania tego człowieka….

  • @Polskie_Podziemie_Narodowe
    @Polskie_Podziemie_Narodowe 8 месяцев назад +16

    Historia Żydów na ziemiach polskich rozpoczęła się około 1000 lat temu, od kupców poszukujących na tych terenach głównie niewolników, których kastrowali i sprzedawali później w krajach muzułmańskich. Pierwsze, niewielkie, wspólnoty żydowskie istniały w Polsce w XIII wieku, później powiększyły się, przyjmując wypędzonych Żydów z całej Europy, w tym z Niemiec (1346), Węgier (1349-1526 i 1686-1740), Francji (1394), Austrii (1420), Hiszpanii (1492), Portugalii (1497), Kijowa (1886), Moskwy (1891). Król Kazimierz III Wielki jest uznawany za protektora Żydów w Polsce. W 1334 Kazimierz Wielki wyłączył Żydów spod jurysdykcji prawa niemieckiego, od tego czasu gminy żydowskie zaczęły bezpośrednio podlegać sądom królewskim. Po decyzji Kazimierza Wielkiego chroniącej bezpieczeństwo i interesy Żydów Królestwo Polskie stało się bezpieczną przystanią dla Żydów wypędzanych z innych państw w Europie. Od czasów powstania Królestwa Polskiego, poprzez utworzoną w 1569 roku Rzeczpospolitą Obojga Narodów, aż do okresu klęsk wojennych powstania Chmielnickiego i potopu szwedzkiego, w XVII w. Polska była jednym z najbardziej tolerancyjnych państw Europy i stała się domem dla dużej społeczności żydowskiej. Nazywano (Samuel Adalberg) ówczesną Polskę rajem dla Żydów (łac. paradisus Iudaeorum), a szesnastowieczny rabin krakowski Mojżesz ben Israel Isserles podkreślał, że "jeśliby Bóg nie dał Żydom Polski jako schronienia, los Izraela byłby rzeczywiście nie do zniesienia". Pod koniec XVIII wieku Niemcy, Rosja i Austria dokonały trzech rozbiorów, aż w 1795 r. Polska całkowicie zniknęła z mapy świata. Kiedy w 1918 r. dzięki krwawej walce i Bożej pomocy odzyskała niepodległość, w Polsce mieszkało kilka milionów Żydów. Ale piękne chwile nie trwały długo. W 1939 roku Niemcy i Rosja podpisały pakt o IV rozbiorze Polski i rozpoczęła się II wojna światowa. W jej trakcie z rąk Niemców zginęło 3 mln Polaków i 3 mln polskich Żydów. Prawie cała infrastruktura Polski została zrównana z ziemią. To, co pozostało, zostało zrabowane przez Rosjan i wywiezione do ich kraju. Po wojnie rozpoczęła się odbudowa kraju z ruin. Po sfałszowanych wyborach do władzy doszli komuniści, którzy byli marionetkami w rękach ZSRR. Stalin i jego otoczenie osadzili Żydów na najważniejszych stanowiskach w polskim rządzie i w aparacie bezpieczeństwa. W czystkach i krwawych akcjach komuniści zabili dziesiątki tysięcy polskich patriotów. Do 1968 r. większość żydowskich komunistów odpowiedzialnych za mordy na polskich bohaterach po walkach frakcyjnych wewnątrz partii PZPR wyemigrowała do Izraela a także do Szwecji, USA, Wielkiej Brytanii. Ciał większości polskich bohaterów z czasów II wojny światowej i powstania antykomunistycznego, zabitych przez komunistyczny reżim nie odnaleziono do dziś. Ofiary grzebano potajemnie na wzór sowiecki, podobnie jak Rosjanie uczynili z 20 tysiącami polskich oficerów których zamordowali w Katyniu.

    • @mateuszlubicz7981
      @mateuszlubicz7981 8 месяцев назад +9

      100/100 dziękuję, trzeba to pisać, bo wiele osób wciąż nie wie, jak było

    • @Christina-bf3lb
      @Christina-bf3lb 8 месяцев назад +3

      Dzieki za ten wpis. A co o Cz.Miloszu Pan napisze?

    • @muchazlegnicy2403
      @muchazlegnicy2403 8 месяцев назад +1

      Wpis dobry, ale niepełny. Żydzi pierwszej większej zdrady dokonali już w czasie Potopu, wpuszczali do miast, pomagali Szwedom zdobywać miasta. Pomoc była na tyle widoczna, że król musiał wydać specjalny dekret zabraniający brania pomsty na Żydach. Sejm Czterech Ziem, będący najwyższą reprezentacją samorządu żydowskiego, posiadał specjalny fundusz do korumpowania urzędników i posłów polskich. Oprócz handlu i rzemiosła zajmowali się lichwą i arendą, co było jednym z ważnych powodów niepokojów wśród chłopów na Rusi. Niepokornych dłużników bito, czasem łamiąc kończyny.
      Niechęć żydów do Polaków była ogromna, czego znakomitym przykładem był żydowski bohater Polski Berek Joselewicz. Oficer ten walcząc o wolną, choć rewolucyjną Polskę, poległ pod żydowskim miasteczkiem Kockiem. Miejscowi Żydzi zabronili go pochować na lokalnym cmentarzu, bo ten zadawał się z Polakami. Dlatego jego grób leży obok drogi. Pod zaborami Żydzi byli filarami polityk zaborczych, włącznie z pogromem Polaków w Buku, gdzie bili i zabijali.
      W czasie wojny polsko-bolszewickiej trzeba było internować jednostki złożone z żydów, bo przechodziły całe oddziały na stronę wroga. W międzywojniu stanowili większość komunistów, łącznie z zarządem, dokonując zamachów terrorystycznych i zabójstw, będąc agenturą sowiecką. W czasie wojny żydzie en mass zdradzili na rzecz sowietów.

    • @Polskie_Podziemie_Narodowe
      @Polskie_Podziemie_Narodowe 8 месяцев назад

      ​@@Christina-bf3lbDostał Nagrodę Nobla tak jak Wałęsa, Szymborska i Tokarczuk. Więc widocznie na nią zasłużył. Wielki Europejczyk albo nawet kosmopolita.

    • @Christina-bf3lb
      @Christina-bf3lb 8 месяцев назад +3

      @@Polskie_Podziemie_Narodowe Tak samo, jak i wyżej wymienieni zasłużyli..Zostawie to bez komentarza.

  • @proszedomnie
    @proszedomnie 8 месяцев назад +4

    Superinteresująca rozmowa👍👍👍Dziękuję i pozdrawiam!

  • @MultiZez
    @MultiZez 2 месяца назад

    Bardzo ciekawe. Panie Kloc, pozdrowienia z Warszawy! Czekam na książkę! A.

  • @kruanne
    @kruanne 8 месяцев назад +3

    Bardzo ciekawa rozmowa. Dzieki.

  • @emmbowe5948
    @emmbowe5948 8 месяцев назад +9

    Ten segment historyczno kulturalny zasługuje w Nowym Ładzie na rozwinięcie. Fajnie byłoby posłuchać o Herlingu Grudzińskim, chyba lepszym prozaiku niż Miłosz i bliższym narodowej tradycji.

  • @tadeuszwyszomirski9328
    @tadeuszwyszomirski9328 8 месяцев назад +2

    Tak trudno zrozumieć że Miłosz przez całe życie czuł się Litwinem a nigdy Polakiem w sensie nowoczesnym!!!!! Jego Rodzice byli pierwszym pokoleniem w rodzie którzy się spolonizowali!!!!!!

  • @kamilziemian995
    @kamilziemian995 8 месяцев назад

    Wspaniała dyskusja.

  • @pawez2953
    @pawez2953 8 месяцев назад +1

    Dobry materiał👍

  • @Zawisza_Czarny_
    @Zawisza_Czarny_ 8 месяцев назад +2

    Czytałem kilka książek Miłosza i miałem wrażenie, że on się zatrzymał mentalnie w przedwojennej II RP, konkretnie w Wilnie i Warszawie... trochę jeszcze poruszał tematy wojny i komunizmu, ale już mniej.
    Dlatego nie zaczytywali się w nim Polacy. To co pisał można przeczytać, jako ciekawostkę historyczną... Natomiast mam wrażenie, że po II wojnie nastał kompletnie inny świat, a Miłosz, jakby tego nie zauważył.
    Natomiast, jako popularyzator kultury polskiej na świecie, jako jeden z ciekawych intelektualistów polskich, tłumaczy (tłumaczył nawet księgi biblijne), poetów itd. Oczywiście za to doceniam Miłosza.

    • @Gfvghugfrtyjkbgr56
      @Gfvghugfrtyjkbgr56 4 месяца назад

      Serio? Uczy się dzieci, że autor „Campo do Fiori” był naocznym świadkiem zabawy na karuzeli, gdy getto ginęło... To on rozpowszechnił ten fałszywy obraz. Oczywiście można się zasłaniać wizją poetycką..

  • @Grzegorz-yy4ri
    @Grzegorz-yy4ri 4 месяца назад +2

    Rzadko spotykane gdzieś indziej, że redaktor daje się wypowiedzieć swobodnie rozmówcy. Pozdrawiam.

  • @jozefwitek8253
    @jozefwitek8253 8 месяцев назад +4

    Milosz czyli Poska poezja i proza preof . uniwersytetu w Berklej .... Dzieki jego publikacji w latach 80-tych zdalem mature z Polkiega ,prof. byl zachwycony i pytal z kad mam ta wiedze ....odparlem dziekuje Miloszowi ...........A to byla wiedza na temat Calosci literatury z eu. srodkowej jak i interpretacja literatory Rosyjskiej .......Przeczytajcie Doline Issy....moze go zrozumiecie .......

    • @Christina-bf3lb
      @Christina-bf3lb 8 месяцев назад +1

      Ale po polsku Pan nie potrafi pisać. Nie wie Pan kim jest C.Miłosz.

    • @Zawisza_Czarny_
      @Zawisza_Czarny_ 8 месяцев назад

      Czytałem Dolinę Issy.

  • @mklar1487
    @mklar1487 8 месяцев назад +6

    Dwie rzeczy nie padły w rozmowie. Jedna to Miłosz na słuzbie krwawej rewolucji w Polsce ludowej. Tutaj jego skrupuły nie dzialaly. Dobrze go zdiagnozował wtedy Piasecki. Druga rzecz to katolicyzm Polaków. Mysle, że obelga endeckosci polskiej kultury to inaczej nazwana nienawiść wobec katolicyzmu. Może wpływ na to miały homoseksualne zapędy Miłosza, które katolicyzm potepiał w ogólności.

  • @tadeuszwyszomirski9328
    @tadeuszwyszomirski9328 8 месяцев назад +1

    Boże nie lubił Polakow a nas powinni wszyscy kochać!!!! 😂😂😂😂😂

  • @woodzu90
    @woodzu90 8 месяцев назад

    👍

  • @emmbowe5948
    @emmbowe5948 8 месяцев назад +5

    Bardzo ciekawy program. Pokrewieństwa intelektualne Miłosza ze Stanisławem Brzozowskim są moim skromnym zdaniem trwałe i uzasadnione. W pracy Miłosza poświęconej Brzozowskiemu "Sam wśród skorpionów" silnie wybrzmiewa ton oskarżycielski względem Polski i równie silnie da się odczuć, że Miłosz z Brzozowskim się solidaryzuje (i to chyba bardziej emocjonalnie niż intelektualnie). Miłosz oskarża nas o ten rodzaj głupoty, który wyraża się w nieuzasadnionym przekonaniu o własnej wyższości. To nieuzasadnione przekonanie zapewnia nie praca, nie wkład w spusciznę cywilizacji, ale świadomość poniesionego cierpienia, niewoli i szykan. Oskarżenia o zdradę kierowane wobec Brzozowskiego też się jakoś wpisują w nasz rodzimy folklor. I również z oskarżeniami (wyrażali je min. Mackiewicz i Herling Grudzinski) Miłosz musiał się zmierzyć. Nieobce Miłoszowi jest również pragnienie modernizacji, pragnienie aby narody Wschodniej Europy stanęły bez kompleksów w rownym szeregu z narodami o trwałej państwowości i bogatej kulturze. Pokrewieństwo można również dostrzec w rozczarowaniu socjalistycznymi mrzonkami i powrót do katolicyzmu, zarówno kulturowo jak i religijnie. A co do oceny to zgadzam się z redaktorem Kitą. Na zewnątrz był Miłosz Polakiem i emisariuszem polskiej kultury. W wewnętrznej debacie bywał wobec Polski bardzo często okrutny.

    • @Christina-bf3lb
      @Christina-bf3lb 8 месяцев назад +1

      C.Miłosz nie uważał się za Polaka.

    • @emmbowe5948
      @emmbowe5948 8 месяцев назад +3

      @@Christina-bf3lb trzeba ostrożnie i z dystansem podchodzić do takich deklaracji, zwłaszcza jeżeli pochodzą od pisarzy. Poza tym, jak twierdził Czapski, polskość to kategoria indywidualna.

    • @Christina-bf3lb
      @Christina-bf3lb 8 месяцев назад

      @@emmbowe5948 Nie rozumiem Pana wpisu. Czy Pan jest Polakiem?

    • @Gfvghugfrtyjkbgr56
      @Gfvghugfrtyjkbgr56 4 месяца назад

      ​@@emmbowe5948Miłosz to kawał ...zakłamany antypolak. Czuł się Litwinem i jak wielu Litwinów czuł nieuzasadniona niechęć do Polaków, która podczas wojny zaowocowała masowymi mordami. Oczywiście, że Miłosz nienawidził Polski, ale nie mordował. Za to zaklamywał, niby poetycko, jak w Campo di F i o r i ... Swój życiorys..Kłamczuch schowany za poetycką wrażliwością.

  • @1352-j5g
    @1352-j5g 8 месяцев назад +2

    Skoro był takim fanem komunizmu, to czemu żył w USA a nie w PRL albo ZSRR?

  • @tomek4224
    @tomek4224 6 месяцев назад

    Profesor w wieku 30/40 lat🤦‍♂️ stosujmy może tytuły i pojęcia zgodnie z ich prawidłowym znaczeniem, czyli profesor to osoba ze stopniem naukowym formalnie uzyskanym, w tradycyjnym rozumieniu a nie profesurą jakiejś uczelni prywatnej (niezależnie od kompetencji wypowiadającego się tutaj pana).

    • @katarzyna915
      @katarzyna915 5 месяцев назад

      Tak się przyjęło, że do doktora habilitowanego zwraca się w Polsce per profesorze

  • @tadeuszwyszomirski9328
    @tadeuszwyszomirski9328 8 месяцев назад +2

    Kto dzisiaj czyta Miłosza??????? 😂😂😂😂

  • @tadeuszwyszomirski9328
    @tadeuszwyszomirski9328 8 месяцев назад +1

    Miłosz był z pochodzenia Litwinem czy Polakom tak trudno to zrozumieć???? 😂😂😂😂