Nawożenie gnojówkami pomidorów gdy mamy zimny maj i początek czerwca.

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 26 авг 2024
  • Miesiąc maj jaki mamy w tym roku sprawił, że temperatury są niskie, spadające w nocy w okolice zera stopni, gdy gleba nie jest jeszcze nagrzana nie nie powinno stosować się nawożenia gnojówkami z powodu słabych warunków do nitryfikacji czyli przemiany azotu amonowego do azotu azotanowego. W gnojówce zdecydowana większość azotu występuje w formie amonowej nh4.
    Innymi nawozami w których występuje forma amonowa jest także obornik jak również nawozy sztuczne jak siarczan amonu, fosforan amonu, saletra amonowa i inne nawozy mineralne które zawierają duży procentowy udział azotu amonowego nh4.
    Rośliny pobierają azot w największych ilościach w formie azotanowej no3, później w formie amonowej nh4 ( z gnojówki).
    Rośliny mają zdolności pobierania jeszcze azotu z organicznej formy jaką jest mocznik ale jest to sprawa marginalna.
    Należy podkreślić że azot jest głównym pierwiastkiem, który odpowiada za rozwój, wzrost i funkcjonowanie każdej komórki rośliny.
    Dla pomidora we wczesnej fazie wzrostu jak teraz maj/czerwiec oraz w sumie w całym okresie wegetacji optymalnym stosunkiem jonów azotanowych no3 do amonowych nh4 z gnojówki zakładając, że w litrze podłoża jest optymalne 120mg/l azotu ogólnego było by występowanie formy amonowej w ilości 30mg/l a formy azotanowej 90mg w litrze podłoża. Od 50 mg w litrze azotu w formie amonowej z gnojówki ilość ta będzie już zaczynała być toksyczna dla pomidorów w uprawie w tunelu i przy podaniu w formie nie sypkiej a jako pożywka w postaci wodnej gnojówki.
    Jony amonowe w większym stężeniu są toksyczne a pomidor należy do tej grupy roślin wrażliwych na nieodpowiedni stosunek między azotanem a amonem.
    Przy nadmiarze azotanów może występować uszkodzenia korzeni, więdnięcie fizjologiczne jak przy zasoleniu i nie chodzi tu o brak wody w podłożu a nie możność jej pobrania przez uszkodzone korzenie.
    Nadmiar amonu powodować może jeszcze zawijanie liści w rulon do góry jak także ogólne zaburzenie równowagi jonowej w roślinie.
    Oczywiście nadmiar azotu azotanowego tego którego ma być więcej także będzie szkodliwe dla roślin.
    Gdy jest zimno proces nitryfikacji amonu z gnojówki do azotu azotanowego przez bakterie nitryfikacyjne ulega zahamowaniu wraz z obniżaniem się temperatury podłoża.
    Idealne warunki dla bakterii przetwarzających azot amonowy na azotanowy są przy temperaturze około 25 stopni, wilgotności na poziomie 50% masy podłoża, dobremu natlenieniu gleby oraz odpowiednie ph podłoża w granicach 5.5 w górę do 7.2.
    W innych warunkach przemiany azotu w glebie zostają zahamowane i jak jest zimno i mało światła pomidory napiją się przeważnie azotu amonowego, który to spowodować może jeszcze wzrost wegetatywny pomidora w dalszych okresie wzrostu.
    Co ważne pomidor azot amonowy może pobrać już od temperatury około 8-10 stopni powyżej zera a do pobrania formy azotanowej potrzebna jest temperatura dużo wyższa.
    W połowie maja gdy pomidory są już jakiś czas posadzone i mają rozwinięty system korzeniowy przy nawożeniu azotem amonowym, który występuje w gnojówkach nadmiar azotu amonowego NH4 spowodować może przejście pomidora ze zrównoważonego rozwoju między rozwojem generatywnym a wegetatywnym do rozwoju wegetatywnego. Rozwój wegetatywny objawia się tym, że łodygi robią się grube, skrócone zostają międzywęźla ,liście robią się potężne i ciemno zielone a co gorsza nadmiar azotu doprowadzić może do niedorozwoju gron, będą mikro grona, które w skrajnych przypadkach całkowicie usychać. Nie doświadczeni jeszcze ogrodnicy widząc takie krzaki chwalą się nimi twierdząc, że mają niesamowicie pięknie rosnące okazy.
    Ale prawda jest inna i trzeba w miarę możliwości interweniować:
    Aby zniwelować działanie azotu NH4 nie należy podlewać na noc jak na drugi dzień ma być pochmurno bo pomidor napije się amonu a w dzień z prądem transpiracji nie pobierze azotu azotanowego, absolutnie nie nawozić w czasie zimna azotem, zostawiać wilki aby przejadły nadwyżki azotu dopóki pomidor nie wróci do wzrostu generatywnego. Trzeba by było zapewnić też większą różnicę temperatur między dniem a nocą ale w nie ogrzewanym tunelu jest to niewykonalne.
    Są odmiany podatne na wzrost wegetatywny a są odmiany, które ciężko wprowadzić je we wzrost wegetatywny. Pomidor, który wejdzie w ciężki stan wegetatywny może już do końca sezonu już z niego nie wyjść wiem bo miałem takie przypa

Комментарии • 133

  • @ogrodniknewstv
    @ogrodniknewstv  2 года назад +14

    Morał z filmu jest taki bo w sumie nie dopowiedziałem oczywistego, że nie nawozimy żadnym azotem a szczególnie azotem w formie amonowej nh4 z gnojówek a w szczególności w formie nawozu płynnego, który błyskawicznie dotrze do korzeni i może narobić bałaganu we wzroście w okresie chłodów.

    • @monikawos5359
      @monikawos5359 2 года назад +2

      Witam. A co sądzisz o nawozie EM ogród?

    • @monikawos5359
      @monikawos5359 2 года назад +2

      I jeszcze jedno pytanie? Przy takich temperaturach jak dziś15 stopni-wietrzyć tunel czy raczej zamykać.? I jak w nocy? gdy jest średnio 7-11stopni? To zamykać czy raczej otworzyć delikatnie? Bo to trochę temat woda i w końcu nie wiem jak postępować. Bardzo byłabym wdzięczna za odpowiedź 🙂

    • @ogrodniknewstv
      @ogrodniknewstv  2 года назад +2

      @@monikawos5359 Jak zimno to tunel zamykaj na noc ale nie podlewaj aby wilgoci nie było bo i tak nie ma potrzeby. W dzień Jak pochmurno i zimno to też można zamknąć i ewentualnie lekko uchylić. Potem jak już są ciepłe dni to tunelu nie zamykam jedynie jak nadchodzi burza.
      Co do nawozu to jeśli masz ziemię organiczną i nawozisz kompostem i obornikiem to ten nawóz jest zbyteczny.

    • @monikawos5359
      @monikawos5359 2 года назад +2

      A jeszcze mam jedno tylko pytanko..bo oglądam właśnie Twój kanal i mówiłeś o herbatce tymiankowej. Ale mi się pokazuje z alkoholem? To ma być na alkoholu czy we wrzątku? 😏Bo w końcu nie wiem. Wiem że tymol rozpuszcza się i w tym i w tym. To co wkoncu dać?? 😄😄😄 dzięki za odpowiedź bo już trochę zdurnilam,😄😄😄😄

    • @ogrodniknewstv
      @ogrodniknewstv  2 года назад +1

      @@monikawos5359 herbatka tymiankowa na alkoholu

  • @madziulexmax4688
    @madziulexmax4688 2 года назад +20

    Pan powinien wykladac na uniwersytetach. Wsumie po takim wykladzie wylaliby pana z pracy, bo teraz ucza przyszlych rolnikow jaka chemie rzucic aby szybko i dobrze rosly. Tak samo lekarze, nie znaja sie na przyczynach choroby i organizmie czlowieka tylko wykute maja we łbie jaka chemie dac na jakie objawy choroby

    • @pawelw.9172
      @pawelw.9172 2 месяца назад

      nie, uważam właśnie odwrotnie. To ludzie dają się zmanipulować że wszędzie jest "chemia", a nie rozumiejąc chemii tworzą własne mikstury nie rozumiejąc, że mogą używać nawet gorszej chemii. Kolejna teoria to "chemia czy środki naturalne", a co nie jest chemią w naturze? NIenaturalne są jedynie nienaturalne połączenia czy syntezy, których w świecie naturalnym nie ma - ale jak wszystko wiedza, nadmiar lub niedobór zawsze szkodzi. I to wszystko nie byłoby jeszcze problemem, problemem jest to, że ludzie czując się oszukani odwracają się zupełnie od nauki. Wolą posłuchać bajkopisarzy, nowotwora leczyć u szeptuchy itp. lub tworzyć takie uogólnienia - lekarze mają wykute jaką chemie dać. Skąd Pan wie? Był Pan na studiach medycznych? Niech Pan pamięta też że kasa niszczy idee, ale nie ma to żadnego związku z dobrem jaki w nasze życie wnosi nauka. Chyba, że podważa się w ogóle naukę jako taką, i pokazuje się za przykład nomadów, którzy bez niej sobie radzili i mieli się powiedzmy.. świetnie.

  • @rosacanina5353
    @rosacanina5353 2 года назад +5

    Bardzo cenne porady.Dziękuję!🙂

  • @beatabeata5670
    @beatabeata5670 2 года назад +1

    Jest pan super nauczyciel ..normalnie żyć be pana porad nie mogę ,uzaleznilam się od pana porad ..bo są wykładane od czynników pierwszych a nie że coś robic bo rośnie po tej gnojówce ..

  • @nocry3153
    @nocry3153 2 года назад +1

    Ogrodnik news , dzięki za tak wiele odpowiedzi w komentarzach, z przyjemnością czytam. Dzieki za takie wsparcie dla nas. Klasa.

  • @zofiakozie6345
    @zofiakozie6345 2 года назад +2

    Super filmik dzięki Panu mam nadzieję że utrzymam moje pomidory w dobrym stanie 👍💙 pozdrawiam 😀

  • @korneliazawitkowska7910
    @korneliazawitkowska7910 2 года назад +12

    Jedyny kanał prócz pogotowia w którym prowadzący zna się na tym co nagrywa. Zastanawia mnie fakt czy są jeszcze kanały na polskim you tubie z dobrym poziomem merytorycznym.
    Pewnie wszystkich jeszcze nie odkryłam ale jak znacie to piszcie jak się nazywają.
    Tylko aby nie takie jak np. dzien z życia ogrodnika amatora. Gość niemający totalnie pojęcia o czym mówi, nagrywa plagiaty to co inni już dawno powiedzieli jak. ulitki Robsona czy gnojówka jako stymulator wzrostu co ogrodnik dawno nagrał. Zaśmiecają tylko serwery i nasz czas.
    Piszcie nazwy kanałów z chęcią poznam nowe.🌶🌶🌱🌱🌹🌹

    • @pabli3707
      @pabli3707 2 года назад +7

      „ w tunelu „ bardzo dobry kanał a dzień z życia ogrodnika amatora to większość robi chyba dla kasy bo co chwile jakaś reklama pozdrawiam

    • @Ada-el9kh
      @Ada-el9kh 2 года назад

      @@korneliazawitkowska7910 chora jesteś kobieto

    • @pabli3707
      @pabli3707 2 года назад +1

      @@korneliazawitkowska7910 niestety na yt dużo takich znawców co tak naprawdę nic nie wiedza

    • @marcinkwapisz7752
      @marcinkwapisz7752 2 года назад +1

      Fakt, chyba jedyny kanał ogrodniczo/przetwórczy który oglądam aktualnie na YT. A zarobiony strasznie jestem. W tygodniu robota, a w weekend działalność ogrodnicza. Zaraz pyrki będę musiał przejechać pielnikiem, bo po deszczach rzucą się chwasty. W tym roku pierwszy raz w tunelu bez agrowłókniny. Ale w zeszłym roku zafundowałem porządne odchwaszczanie mechaniczne. Przed sadzeniem dla pewności jeszcze poszła w ruch glebogryzarka. Jak się metoda sprawdzi, to tak zostanie.

    • @katarzynabazelak3349
      @katarzynabazelak3349 2 года назад +4

      "naturalnie o ogrodach"

  • @maciekszablewski3142
    @maciekszablewski3142 3 месяца назад +1

    Nie Podlewalem przez tydzień, zaczynaja kwitnąć....

  • @Nibyjak
    @Nibyjak Год назад +2

    Fachowo i bez zbędnego p. !

  • @romihofi8848
    @romihofi8848 2 года назад +1

    Szacun.... pozdrawiam 👍👍

  • @wiktorlapa3492
    @wiktorlapa3492 2 года назад +2

    Dzięki 👍

  • @izaiza2018
    @izaiza2018 2 года назад +4

    W zeszłym sezonie właśnie tak wyhodowałam swoje pomidory, że były przenawozone. Pięknie wyglądały krzaki, ale bardzo późno zaczęły dojrzewać owoce długo czas były pp prostu zielone i dopiero końcem sezonu miałam więcej owoców. Była to nauczka i w tym sezonie już widzę, ze jest lepiej. Obym nie poszła w drugą stronę, a więc za małej ilości składników:)

    • @romihofi8848
      @romihofi8848 2 года назад +1

      Raz na cztery lata daje obornik i jest ok.. niczym nie nawoze .. pozdrawiam 👍

  • @MhUser
    @MhUser 2 года назад +2

    wydaje mi się, że dając gnojówki to myślimy raczej o odżywianiu życia glebowego, utrzymaniu zróżnicowanego ekosystemu a nie o 'nawożeniu'; rośliny sobie poradzą jeśli ziemia jest żywa

    • @ogrodniknewstv
      @ogrodniknewstv  2 года назад

      Raczej wprowadzamy bakterie gnilne jak e cola i inne niebezpieczne dla ludzi, które i tak naturalnie występują w glebie. Bakterie tlenowe do nitryfikacji są w bardzo dużej mniejszości. Aby glebę zabić trzeba by było bardzo się postarać sypiąc nawozy sztuczne, popiół w ilościach nierozumnych.

    • @MhUser
      @MhUser 2 года назад +1

      @@ogrodniknewstv Ja stosuje metodę prostą 20cm własnego kompost na grzadki, nic nie mierze, nic nie waze, nic nie nawoze, nic nie kopie, wszystko rosnie

    • @MhUser
      @MhUser 2 года назад

      @UCjKWPSPaTdzItTRGhe3tSpw samosiejki rosną setkami sztuk, można kwaśny kompost zrobic

    • @ogrodniknewstv
      @ogrodniknewstv  2 года назад

      @@MhUser Do czasu, kompost ma ph około 7.5 , długo dojrzewający już nie ma tak dużo azotu, nadwyżki potasu i zablokowany fosfor z powodu zbyt wysokiego ph.
      Zbiegiem czasu ph będzie koło 8 a pomidory powinny mieć ph tak około od 5.8 do 6.5 a to zrodzi problemy z mikro i makro.Oczywiście jeśli nie będą przeszkadzało ci to, że pomidory nie rosną jak powinny a jakoś tam rosną to nie ma problemu. Po drugie nie jest to zgodne z naturą bo tylko człowiek potrafi wrzucić na kilkanaście m2 parę metrów sześciennych kompostu na którego powstanie trzeba by było zbierać materię organiczną z kilku arów przez kilka lat. Wysiej kiedyś pomidory w tym kompoście a zobaczysz jaki będzie dramatyczny widok.
      Kompost oczywiście trzeba stosować ale kilka kilo na metr a nie 200l jak piszesz.

    • @ogrodniknewstv
      @ogrodniknewstv  2 года назад

      @@MhUser Samosiejka i na kredzie rośnie tylko tyle ale nie sadzonki co miały od małego dobre warunki do wzrostu. Przejdą szok i nie pozbierają się do końca sezonu.
      Napisz przepis na kwaśny kompost jak możesz?

  • @marektylak9340
    @marektylak9340 2 года назад

    MAM TUNEL FOLIOWY. 8 na 4 m
    40 SADZONEK POMIDORA MOGĘ SIĘ ZATRUDNIĆ JAKO OGRODNIKA ZE SWOIMI AZOTANAMI I FOSFARAMI.

  • @workman3129
    @workman3129 2 года назад +1

    Pozdrowionka

  • @Fabi....
    @Fabi.... 2 года назад

    Siemka, no nie może się ta pogoda zebrać... moje pomidorki malutkie :(

  • @grzesoffg4523
    @grzesoffg4523 2 года назад +1

    Prosta zasada, żeby nie przedobrzyć z nawozami trzeba badać przewodność pożywki którą podlewamy.

    • @ogrodniknewstv
      @ogrodniknewstv  2 года назад

      Ale to w hydroponice a w tunelu jak uprawia się warzywa dla siebie t chyba nikt rozsądny nie podłącza kroplówki do uprawy w celu zysku.

    • @grzesoffg4523
      @grzesoffg4523 2 года назад +1

      Uprawa dla zysku, czy amatorsko nie ma znaczenia, liczą się efekty w postaci dobrych owoców.

    • @ogrodniknewstv
      @ogrodniknewstv  2 года назад

      @@grzesoffg4523 W uprawie tunelowej przy tradycyjnym podłożu w tunelu takie nawożenie doprowadzi w końcu do zasolenia podłoża.

    • @grzesoffg4523
      @grzesoffg4523 2 года назад

      @@ogrodniknewstv Ja w tunelu przygotowuję podłoże od dwóch lat, bo widzę tego efekty. 6 sezon i już są efekty, wystarczy co jakiś czas robić zdjęcia i wyciągać wnioski na kolejny rok.

    • @ogrodniknewstv
      @ogrodniknewstv  2 года назад

      @@grzesoffg4523 Pewnie, że trzeba analizować. Po wyglądzie liści, gron i ogólnym pokroju krzaka można pewnie nawozić prawie jak z analizą chemiczną podłoża. Ale analizę trzeba zrobić na początku uprawy i tak co trzy lata spokojnie wystarczy aby nie przedobrzyć z nawożeniem. Większość tuneli nawożona kompostem, obornikiem po paru latach będzie miała duże nadmiary pożywienia jak stosuje się te nawozy rok w rok.

  • @kibicbarcy9615
    @kibicbarcy9615 2 года назад +1

    Można zrobić oprysk pomidorów gnojówką z pokrzyw, jeśli są już zawiązane owoce? Słyszałem różne opinie, np. żeby nie pryskać bo smak pomidorów popsuje. W tamtym roku pryskałem i było oki ale fajnie wiedzieć jak inni robią 🙂

    • @ogrodniknewstv
      @ogrodniknewstv  2 года назад

      Napił byś się gnojówki? jeśli nie to nie pryskaj nią. Jeśli twoje zmysły smaku i węchu pozwoliły by ci się jej napić to opryskaj.

    • @kibicbarcy9615
      @kibicbarcy9615 2 года назад

      @@ogrodniknewstv Nie można było poprostu napisać że nie można pryskać 🙂? Po co ten ten tekst z piciem gnojówki. Filmików tego typu jest mnóstwo na RUclips tylko w żadnym nie ma wzmianki do którego momentu można pryskać pomidory. Ja w tamtym roku opryskałem gnojówką z pokrzywy gdy pojawiały się małe pomidorki. Nie wpłynęło to na smak pomidora.A w przypadku skrzypu podobnie? Kupiłem gotowy wyciąg ze skrzypu

    • @ogrodniknewstv
      @ogrodniknewstv  2 года назад

      @@kibicbarcy9615 Dałem ci impuls aby zadziałała u ciebie wyobraźnia i jak widać zadziałało, czasami nie da się inaczej komuś przemówić do rozumu. Dodam jeszcze to, że w gnojówce są miliardy paskudnych bakterii i trucizny rakotwórcze, mutagenne przez nie wydzielone (egzotoksyny).

    • @kibicbarcy9615
      @kibicbarcy9615 2 года назад

      @@ogrodniknewstv Skoro takie substancje zawiera to czemu każdy ją poleca do podlewania i oprysku ?Inna kwestia środki ochrony roślin też śmierdzą i raczej nie zawierają zdrowotnych substancji a używa się ich praktycznie przez cały sezon 😐A gdy podlejemy pomidora gnojówką z pokrzywy to poprzez system korzeniowy nie pobierze tych szkodliwych substancji? Chyba raczej tak.. Więc jaki jest sens że nie można opryskać pomidora gdy są owoce ale za to można podlewać gnojówką.

  • @skoreq
    @skoreq 2 года назад +1

    A jak z nawożeniem dolistnym np. oprysk zielonym kristalonem w niewielkim stężeniu? Stosować czy nie?

    • @ogrodniknewstv
      @ogrodniknewstv  2 года назад +1

      W okresie chłodów dałbym tylko magnezu dolistnie.

  • @beatabeata5670
    @beatabeata5670 2 года назад

    Witam .dziękuję za wykład panie profesorze ,ale to nawozić czymś później jak już owoce mają pomidorki bo zgłupiałam juz?.moje pomidorki o żółtych owocach są posadzone za wcześnie i nie chciały rosnąć i górne listeczki są jasne jakby żółtawe ..popsikalam je siarczanem magnezu ,ciekawe czy pomoże..dopiero zaczęły iść do góry w tym tyg jak było w nocy 10-13 a w dzień 24. Arbuzy stanęły też nawet pod przykryciem w szklarni i nie wiem czy jeść coś im dać czy coś ?

    • @ogrodniknewstv
      @ogrodniknewstv  2 года назад

      Jak górne liście żółtawo cytrynowe to barki żelaza ale trzeba by było fotkę zobaczyć.

  • @maciekszablewski3142
    @maciekszablewski3142 3 месяца назад

    Pytanie mam, liście robią się lekko żółte, podłoże po pieczarkach, nie nawozilem ,podkręcałem przez tydzień, cóż to?

    • @ogrodniknewstv
      @ogrodniknewstv  3 месяца назад

      Podłoże po pieczarkach jest za mocne i możliwe, że jest skażone chemicznie więc różne cuda mogą się dziać.

  • @krystynapasieczna7789
    @krystynapasieczna7789 2 года назад

    No to jak już tak zaje***cie zadbałam o pomidory, że i łodyga gruba i liście ciemnozielone, i świeżo podlane gnojóweczką- to co robić? Pierwszy rok gospodarzę🙂

    • @ogrodniknewstv
      @ogrodniknewstv  2 года назад +1

      Czekać aż przejedzą. Azot amonowy ciężko wymyć bo jest buforowany w glebie.

  • @barbaramroz73
    @barbaramroz73 2 года назад

    Prosze,Pana moje pomidory posadzone w gruncie sa,wysmukle wysokie niekto're mialy zawia,zki kwiayowe ale niepokoi mnie ze lis,cie dolne zo' lkly oberwalam je ale ogo' lnie sa, zo'lte tylko wierzcholki ciemniejsze posadzone 2 tygodnie temu czy to juz moze byc' zaraza ziemniaczana czy mozna opryskac' je florowitem .? Bardzo prosxe, o porade,.

    • @ogrodniknewstv
      @ogrodniknewstv  2 года назад

      To nie żadna zaraza a szok po posadzeniu w tym zimnym okresie. Na takie liście lubi szara wejść więc oberwij bo i tak z nich pożytku nie będzie. Nie nawoził bym na razie niczym prócz oprysk magnezem.

  • @BirdsBoxTV
    @BirdsBoxTV 2 года назад +1

    Czyli Auria jest wygodniejsza bo nie trzeba się tak z nią cackać?
    Miałeś może odmianę Crimson Crush? Odporna na zarazę prawie w 100% - ściągałem nasiona z Anglii...

    • @ogrodniknewstv
      @ogrodniknewstv  2 года назад +1

      Aurija rosła u mnie dobrze przy ilości wapnia 5000mg/litr i nie wykazywała chloroz. Teraz rośnie po wymianie podłoża na innym nadmiarze i tak samo nic jej nie dolega.
      Pomidor tytan z potężnym systemem korzeniowym i tak jakby sama regulowała sobie transportery w korzeniach w zależności czego jest za dużo a czego za mało w podłożu.
      Odmiany o której piszesz nie miałem ale możesz pokazać ją w podsumowaniu sezonu czy faktycznie odporna na lęgniowce.

    • @rafag4397
      @rafag4397 2 года назад +2

      Ja miałem Aurije w otwartym gruncie i w bardzo ubogim podłożu jeżeli chodzi o wapń. U mnie bardzo mocno wykazała brak wapnia poprzez Sucha Zgniliznę Wierzchołkową. Dodatkowo owoce nie lubią wiatru bo łatwo się odrywają od krzaka. Można ja polecić do tunelu z podłożem zasobnym w wapń, wtedy naprawdę pokazuje na co ją stać :-). Pozdrawiam

    • @ogrodniknewstv
      @ogrodniknewstv  2 года назад

      @@rafag4397 Aurija łapie SZW i na podłożu co ma 5g wapnia w litrze czyli prawie trzy razy za dużo jak dla pomidora. Trzeba pilnować wilgotności podłoża a jak to nie wystarczy to oprysk profilaktyczny zawiązanych gron wapniem gdy owoce mają około 2cm.

    • @BirdsBoxTV
      @BirdsBoxTV 2 года назад

      @@ogrodniknewstv sypnac dolomitu pod krzaki nie wystarczy? :)

  • @rkurku3649
    @rkurku3649 2 года назад

    No dobra, a co twoim zdaniem będzie najlepsze w formie nawozu wieloskładnikowego dolistnego, Aby można było go stosować przez cały sezon pomidora aż do owocu? Bo tyle co tego wszystkiego jest to masakra, nie wiadomo co kupić ...

  • @piotrk5210
    @piotrk5210 2 года назад

    Mam jedną odmianę co liście wyrastają z niej pod kątem ostrym do ziemi, wiesz co to oznacza, to nie Ty miałeś filmik gdzie tłumaczyłeś takie objawy ?

    • @ogrodniknewstv
      @ogrodniknewstv  2 года назад

      Zasolenie podłoża, pokrój strzałkowy.

  • @ukaszkamyk7642
    @ukaszkamyk7642 2 года назад +1

    To jak to jest, podlewać gnojówka z pokrzywy jak jest ciepło czy nie?

    • @ogrodniknewstv
      @ogrodniknewstv  2 года назад

      Trzeba nawozić jeśli jest taka potrzeba a jeśli nawozi się dla sportu co tydzień to już jest pędzenie warzyw. Jeśli masz głodne pomidory i jest już ciepło to zawsze możesz zasilić gnojówką. Odradzam jej stosowanie w tunelu a szczególnie opryski ze względu na skażenie bakteriami chorobotwórczymi.

    • @ukaszkamyk7642
      @ukaszkamyk7642 2 года назад +1

      @@ogrodniknewstv a gnojówka z żywokostu jak już są grona zawiązane... Polecasz?

    • @ogrodniknewstv
      @ogrodniknewstv  2 года назад

      @@ukaszkamyk7642 Tzn. że ma niby dużo potasu?

    • @ukaszkamyk7642
      @ukaszkamyk7642 2 года назад +1

      @@ogrodniknewstv no tak mówią... Haha

  • @pierrejankiewicz579
    @pierrejankiewicz579 2 года назад

    Moze to prawda ale takie tratatata.... ciezko zrozumiec ! Czy ty czytasz ksiązke ?

    • @ogrodniknewstv
      @ogrodniknewstv  2 года назад +7

      Prędkość razy 0.5 to będzie łatwiej zakumać.

  • @p.j2390
    @p.j2390 2 года назад +2

    Cześć

  • @anna5780
    @anna5780 2 года назад

    No, ja już tak zrobiłam. Młode listki pozwijały się jakby w piąstki. Będzie coś z tego?

    • @ogrodniknewstv
      @ogrodniknewstv  2 года назад

      Jak na wieczór tak wyglądają a rano są wyprostowane to tak może być i jest do przyjęcia. Wyjedzą azot w kilka dni jak nie dane dużo i wrócą do normy.

    • @anna5780
      @anna5780 2 года назад +1

      @@ogrodniknewstv Dzięki.

  • @dominikkepka8189
    @dominikkepka8189 2 года назад

    Mam tunel 2x3 dzień przed posadzeniem pomidorów rozrzucilem ok 5kg kurzego obornika i zlałem całą powieszchnie dużą ilością wody, na drugi dzień przekopałem to wszystko i posadzilem pomidory. Czy to nie popali roślin?

    • @ogrodniknewstv
      @ogrodniknewstv  2 года назад

      Jeśli ten obornik był kompostowany z rok to przy tej ilości nie powinno być mocnych szkód w korzeniach. Jeśli obornik był świeży to trochę będzie widocznej walki na liściach pomidorów jak zrobi się ciepło.

  • @pabli3707
    @pabli3707 2 года назад

    Hej mam pytanie z innej beczki . Czy po zbiorze czosnku wiosennego wiec pewnie jakoś początkiem sierpnia jest sens posadzić ogórki z rozsady czy nie zdążą już wydać zadowalających plonów ?

    • @ogrodniknewstv
      @ogrodniknewstv  2 года назад

      Zdążą

    • @pabli3707
      @pabli3707 2 года назад

      @@ogrodniknewstv dzięki za odpowiedz a tak w ogóle co się stało z tym ogórkiem co nowa odmianę odkryłeś ?

    • @igor3005
      @igor3005 2 года назад

      Po zimowym około 10 lipca ,na to miejsce poszły polany
      Dwa sezony zebrał /na sznurku/ ,trzeci sezon odrobinę .Nadeszły zimne poranki , nie uratował krzaków
      Teraz tylko marchew , wychodzi bardzo urodziwa
      Połyśnica nie zżera , nie wymaga żadnej pielęgnacji

  • @maksymdobry3368
    @maksymdobry3368 2 года назад

    do czego pan używa gnojówki bo widzę że pan ją ma?

  • @adamku3638
    @adamku3638 2 года назад +2

    Taktyk

  • @maroko133
    @maroko133 2 года назад

    Czy mozna posadzic pomidory na jeden ped co 30 cm chodzi o jeden rzadek obok plotu

  • @mariusz_-no4gq
    @mariusz_-no4gq 2 года назад

    Co to za klipsy na pomidorach? Jak nazywają się ,gdzie kupić?😁

  • @pabli3707
    @pabli3707 2 года назад

    U mnie bardzo ciepły maj jest

  • @stefanpawowski8746
    @stefanpawowski8746 2 года назад

    Dzień dobry, posadziłem pomidory w donice 14 litrowe w tunelu foliowym. Do kupionej ziemi do warzyw w workach dodałem dwie garstki obornika granulowanego do każdej doniczki. Po pewnym czasie ok 2-tygodniach zaczęły się zwijać liście. Jaka może być przyczyna. Dziekuję za odpowiedź.

    • @ogrodniknewstv
      @ogrodniknewstv  2 года назад +1

      Jeśli wierzchołek się podwija to dobrały się do azotu. Nie przesuszaj podłoża i unikaj granulatu bo to niezły syf jest.

    • @stefanpawowski8746
      @stefanpawowski8746 2 года назад

      @@ogrodniknewstv Podwijają się od dołu

    • @ogrodniknewstv
      @ogrodniknewstv  2 года назад +1

      @@stefanpawowski8746 Zasolone podłoże (zbyt bogate)

    • @maciejble3044
      @maciejble3044 2 года назад +4

      @@ogrodniknewstv witaj .
      Rozwiniesz po krotce myśl o Oborniki granulowanym?

    • @goldi7624
      @goldi7624 2 года назад +2

      @@ogrodniknewstv czemu nie polecasz granulatu

  • @winterglin
    @winterglin 2 года назад

    Oczywiście że nie nawoże gnojówka bo jej nie mam i mieć nie będę bo same łodygi grube są i tyle

    • @ogrodniknewstv
      @ogrodniknewstv  2 года назад

      Ja gnojówki tak samo nie używam a to ze względu na mikroklimat w tunelu i nie chcę wprowadzam bakterii gnilnych z grupy e-cola i stek innych chorobotwórczych patogenów z gnojówki do ekosystemu w tunelu.
      Po drugie takie koksowanie co tydzień warzyw mija się z celem. Azot wprowadzić na wiosnę i wystarczy. Ewentualnie przy ostrym niedoborze w sierpniu uzupełnić z lekka.

    • @winterglin
      @winterglin 2 года назад

      @@ogrodniknewstv ja używam gnojkowki z pokrzywy do podlewania kompostu który jest używany po roku i to na pewno pomaga mu się rozkładać bo on jest potem wystarczający do warzyw

    • @iwonazebala3125
      @iwonazebala3125 2 года назад +1

      @@ogrodniknewstv prosilabym o to abys sie odniosl co do gnojowki z mniszka lekarskiego,

    • @ogrodniknewstv
      @ogrodniknewstv  2 года назад +1

      @@iwonazebala3125 Co do azotu i tematu filmu nie ma znaczenia z jakiej rośliny jest zrobiona gnojówka. W jednej będzie troszkę więcej azotu w drugiej troszkę mniej ale zawsze to będzie w olbrzymiej przewadze azot amonowy.

    • @iwonazebala3125
      @iwonazebala3125 2 года назад

      @@ogrodniknewstv dziekuje za odpowiedz, napewno wezme pod uwage.

  • @qkenkenu
    @qkenkenu 2 года назад

    odcinek kompletnie do dupy