Tajemnica Zdunowskiego Schlaga!🤫😵Skąd pochodzą te organy?
HTML-код
- Опубликовано: 13 дек 2024
- WITAM W KOLEJNYM FILMIE NA KANALE!!😁
--------------- [Rozwiń opis] ---------------
Krótki opis filmu:
Dziś, wraz z kolegą Leszkiem, powróciliśmy do Zdun, by bardziej poznać tajemnicze organy Schlag & Sohne. Zobacz co odkryliśmy.😎
---------------- [Linkacze] -----------------
🤑WSPÓŁPRACA🤑: uorganistario@gmail.com
Drodzy widzowie, jeżeli ktoś ma jakieś informacje na temat instrumentów poruszonych na filmie, w szczególności Schlaga 416, to bardzo proszę o kontakt. Staramy się już w pełni spisać historię tego instrumentu i zależy nam na jak największej liczby wiadomości. Będziemy wdzięczni!
Z tymi organami jest sprawa do rozwiązania, spróbuje się dowiedzieć trochę na ten temat. Pozdrówki!
Tworzycie świetne materiały czekam z niecierpliwością na kolejne ( będzie kiedyś film z organów A. Homana ?)
@@piterastv2235 Mam nadzieję, że kiedyś uda nam się trafić na organy Homana.
Architektonicznie, to prospekt jest bardzo eklektyczny, ma elementy baroku, klasycyzmu i neorenesansu. Ale wiem że pola piszczałkowe mają tam kształt zaokrąglonych łukiem okien. Pasuje to w zasadzie do założenia synagogi. To częsty motyw w synagogach, w ich ołtarzach, fasadach, oknach czy właśnie prospektach. Nawiązuje do tablic z przykazaniami. Ciekawy instrument panowie, pozdro ze schlaga op 514
Panowie. Zupełnie przypadkiem natrafiłem na instrument 1:1 zgodny z prospektem ze Zdun. W Wejherowie, Kolegiata Świętej Trójcy. Jest bodaj rok starszy od Zdudowskiego instrumentu, również pochodzi z warsztatu Schlaga, a ma 3 głosy mniej. Różnią się tylko niektórymi elementami, które w dodatku potwierdzają obecność zdunowskich organów w synagodze. W Wejherowie, na szczycie, między barokowymi spływami znajduje się krzyż, lecz u was jest to lutnia, jako symbol muzyki. Kolejną różnicą jest barierka o półkolistych szczytach (charakterystyczna dla żydowskiej symboliki) nad bocznymi polami piszcałkowymi, której w instrumencie wejherowskim nie ma.
Nie wiem.. może coś z tego wyniknie.
Powodzenia!
W Sanktuarium NMP W Skrzatuszu W Wielkopolsce jest bardzo ciekawy i duży instrument zbudowany przez Wilhema Sauera z Frankfurtu nad Odrą w 1876 roku.
Fajny, może kiedyś wpadniemy.
Fajnie było by zobaczyć ten instrument, pozdrawiam. @@Riorganista
Czym nagrywacie? Jaki to aparat i obiektyw? Po filmie wydaje się ze to bardzo porządny sprzęt
Sprzęt dość w porządku: Canon eos r i Sigma art 18-35mm f1.8
Obecny stan to kwestia zwykłego zużycia czy brak bieżącej konserwacji? Naprawa pedału to też kwestia rozebrania połowy organów czy po prostu chęci?
Jeśli chodzi o powód takiego stanu instrumentu, to można by dyskutować, bo wpłynęło na to wiele kwestii. A jeśli chodzi o naprawę pedału to niestety w tym momencie już należało by ściągnąć wszystkie piszczałki, zabrać wiatrownice na warsztat i dokonać jej renowacji. Takie postępowanie niestety dotyczy całego instrumentu. Chęci są, ale niestety renowacja takiego zabytku jest dość kosztowna.
@@Riorganista Pytanie wynika z tego, że patrząc po amatorsku, na bazie Waszych filmów, trzeba się bardzo postarać żeby aż tyle rzeczy nie działało... dlatego ponownie pytam, czy można było w bieżącej konserwacji zrobić coś żeby nie było takie agonii?
@@mioszmindak1617 w bieżącej konserwacji nie da rady usunąć większości usterek, ponieważ nawet dostępność do pewnych elementów jest uniemożliwiona poprzez konstrukcje i to jak bardzo "upchany" jest ten instrument, jak większość instrumentów Pana Schlaga, stan agonalny jak Pan stwierdza, moim zdaniem wynika z długiego okresu czasu bez remontów czy bieżących przeglądów, ja osobiście nie tykam instrumentu, mam na myśli jakieś pracy przy nim, dlaczego? nie mam papierów, które na to pozwalają czy też wystarczającej wiedzy aby dokonać napraw poprawnie
Jak się nazywa ten utwór od 26 minuty?
J.S. Bach - Preludium i fuga F-dur BMV 556
To nie fuga tylko tocatta
Tak dokładnie to: Toccata con Fuga Pedaliter ex d, BWV 565.
Czy kolega operator kamery to ten co śpiewa sopranem na RUclips?
Trzeba kolegi zapytać.
Kolega śpiewa w słowikach???
Gdyby nie kontuzja w 65 roku, to dzisiaj byłby wysokiej klasy śpiewakiem operowym.
W katalogu Schlaga jest ten instrument z synagogi z Krotoszyna, 18 głosów, rok 1894
Masz to udokumentowane? Potrzebujemy bardzo.
@@Riorganista mogę Wam wysłać ten katalog
Proszę podeślij na naszego maila, będę wdzięczny.
@@Riorganista wysłałem wszystkie strony, które mam.