Bardzo fajny i co najważniejsze merytoryczny film. Jedyna rzecz jaką bym odradzał to przegrabianie ziemi po rozsypaniu nawozu czy nasion. Z doświadczenia wiem, że nawet przeprowadzone delikatnie powoduje nierówne rozłożenie nasion czy nawozu na glebie.
Bardzo sympatyczny i pożyteczny poradnik => biorę szpadel i idę kopać stary trawnik / i tak nie mam co robić przez tego wirusa, a trochę ruchu się przyda :) ... jak widać bez wypożyczanego walca też można :) Dziękuję i pozdrawiam :)
@@magorzatadziuban5273 W takim razie i ja zaczynam przygodę z trawnikiem w przyszłym tygodniu, mam trochę gorzej, bo teren dość spadzisty plus dużo gruzu :D
Ja własnie przekopuje stary trawnik. Są w nich korzenie od tui więc pracy jest dużo z wyciąganiem korzeni. Do jesieni chce zrobić 60m2 trawnika i wierze że dam rade...dziękuje za poradnik. 😉
Bardzo prosto i jasno przedstawione zakładanie trawnika👏 Będę zakładać trawnik jesienią. Wobec tego jeśli odczyn będzie zasadowy to jaki nawóz użyć do podłoża? I jakiego nawozu użyć jesienią w punkcie 5? Będę wdzięczna za podpowiedź 😊
Jeśli odczyn gleby będzie zasadowy warto wymieszać podłoże z torfem kwaśnym lub zastosować nawóz zakwaszający. Jeśli chodzi o nawóz to najlepiej wtedy użyć nawozu jesiennego do trawników. Poniżej linki do nawozów: agrecol.pl/produkt/nawoz-jesienny-do-trawnikow-przygotowuje-do-zimy/ agrecol.pl/produkt/nawoz-zakwaszajacy-do-iglakow-borowek-i-rododendronow/
Rok temu według według tego sympatycznego filmiku skutecznie rozprawiłem się ze starym trawnikiem :) nowy trawnik ma się dobrze, wesoło gęstnieje a jego jedynym wrogiem jest nasz pies kopiący dołki i obsikujący mozolnie coraz to nowsze miejsca :( aha - ostatecznie zamiast walca do wyrównania i ubicia przed sianiem użyłem przyrządu własnej konstrukcji: dwie dechy zbite w literę T, jedna szeroka, z powkrecanymi długimi wkrętami (coś al'a brony) i dociążona betonowymi obrzeżami chodnikowymi, a druga długa jako dyszel - za konia robiłem ja... i tak kilkukrotnie ciągnąc wzdłuż i w poprzek zmajstrowane samodzielnie "urządzenie" osiągnąlem teren równy jak stół :) Wiem - przyrząd prymitywny... ale okazał się skuteczniejszy od walca, a zrobiony został w 30 minut z podręcznych materiałów ... ot takie polskie przyzwyczajenie do "radzenia sobie jakoś" ;) Pozdrawiam :)
Dziękujemy za podzielenie się swoim pomysłem na domowy wał. Samoróbki nie raz okazują się być równie skuteczne (a czasem nawet lepsze!) od rozwiązań komercyjnych :)
super filmik :) z moiejego doswiadczenia moge powiedziec ze zeby utrzymac piekny trawnik warto zainwestować w dobry zraszacz. Ja mam takki z cellfastu i jestem bardzo zadowolona
Od razu ;) Nasz nawóz nie zaburza kiełkowania nasion, a wręcz wspiera kiełkowanie, byleby przemieszać go z glebą - jak na filmie, bo będzie wtedy ładnie się rozkładał.
Superfilm a proszę powiedzieć. Przekopał trawnik mam zamiar zostawić go pod ziemią na okres zimowy. Dosypac trochę Glinki bo ziemia to czarny piach. Na wiosnę mam kupić ziemie w workach i zaasiac. Czy stara pod zemia będzie miała wpływ na nową?????
Jeśli wysiewam trawę we wrześniu (po przekopaniu glebogryzarką), to koszę ją dopiero na wiosnę, czy jeszcze w październiku, nie będzie jej za zimno, wrzesień mamy zimny już 😊
Jeszcze w październiku jak się ładnie rozroście z dwóch powodów: po pierwsze dlatego że cięcie pobudzi trawę do krzewienia i rozrostu systemu korzeniowego, po drugie dlatego że pokrywa śnieżna przykrywając taką trawę nie ścięta może poczynić szkody w postaci przyduszenia i gnicia.
Trawnik najlepiej jest zakładać na przełomie kwietnia i maja bądź jesienią. Trawy mają wtedy optymalne warunki do szybkiego wzrostu, przez co stanowią silniejszą konkurencję wobec chwastów. Za wcześnie wysiane wiosną nasiona traw mogą przemarznąć (młode siewki są bardzo wrażliwe, a w marcowe noce temperatura nie raz spada znacznie poniżej zera). Ponadto, wczesnowiosenne chwasty, które się przystosowały do kiełkowania i wzrostu w niskich temperaturach, najprawdopodobniej zagłuszyłyby młody trawnik. Z siewem naprawdę jest lepiej poczekać do optymalnych warunków pogodowych - tylko wtedy uzyskamy ładny, zdrowy, gęsty i mało zachwaszczony trawnik. Jeśli zależy Panu koniecznie na założeniu trawnika "teraz" - lepiej sprawdzi się metoda zakładania trawnika z rolki.
Co jest nie tak,sieje trawę, ale potem króluje mech.Nadmieniam że wzdłuż trawnika są tuje.Na jesień posypałam wapnem i co jeszcze mam zrobić. Będę zakładać trawę of nowa.
Poza zakwaszeniem gleby, rozwojowi mchu sprzyjają: zacienienie, ciężka, zbita gleba, nadmierna wilgotność podłoża oraz brak nawożenia. W miejscach nieidealnych nie raz udaje się założyć trawnik, ale nie jest on już tak efektowny oraz trzeba wykorzystać specjalne mieszanki traw, adekwatne do istniejących warunków. Trawnik najlepiej jest zakładać wiosną, w kwietniu-maju. Jeżeli słabo nam wychodzi wysiew ręczny i mamy nierównomierne wschody, to czasem lepiej zainwestować w trawnik zakładany z rolki. Do ograniczania mchu na trawniku dobrze się sprawdzają nawozy z żelazem, np. takie jak ten: agrecol.pl/produkt/nawoz-do-trawnikow-na-mech/
Brak światła, nadmiar wody, niskie koszenie. Ja mam tez taki fragment za domem ok 200m2 i poprostu tak kosze na min 5-6 cm aby pozwolić trawie wybic się nad mech. Tak sobie w symbiozie żyją kilkanaście lat :) Na początku walczyłem Fe, wyczesywaniem itp. A teraz raz na rok, dwa przeczeszę te miejsce gdzie jest go poprostu za dużo i spoko.
Jaki jest najlepszy sposób na zasianie trawnika pod starymi świerkami ? Czy przez zakwaszoną glebę jest to w ogóle możliwe ? Ewentualnie jak ten problem rozwiązać ? Zasadzić rośliny typu barwinek ?
Wysianie trawnika pod świerkami może okazać się walką z wiatrakami, niestety świerk ciągle gubi igły przez co są trudne do usunięcia z trawnika i utrudniają rozwój trawy. Posadzenie roślin okrywowych jest bardzo dobrym rozwiązaniem, tutaj doskonale sprawdzi się barwinek pospolity, barwinek większy, bluszcz pospolity, trzmielina fortune'a (jeśli zależy nam na zimozielonych roślinach). Jest jeszcze wiele rozwiązań z roślin nie zimozielonych.
Czy miał Pan/ Pani na myśli dosypanie żyznej ziemi pod trawnik? Owszem jest to dobre rozwiązanie, wystarczy 15-20 cm żyznego podłoża, aby trawa miała lepsze warunki rozwoju. Można też wykonać piaskowanie gliniastej gleby w celu jej rozluźnienia.
Chyba zrobiłam duży błąd 😞 teraz są wielkie upały u mnie a ja posialam trawę😞 czy coś z tego wyrośnie? Czy w dzień również mam podlewać czy tylko rano i wieczorem?
Trawnik zazwyczaj zakładamy wiosną lub jesienią, ponieważ pogoda jest wtedy bardziej umiarkowana, a podłoże wilgotne. W przypadku temperatur takich jak teraz trawnik można zakładać, chociaż nie jest to optymalny termin. Zdecydowanie podlewanie rano i wieczorem w tej sytuacji okaże się pomocne. Zraszanie w trakcie dnia jest mało efektywne, a spryskiwanie wodą ledwo co kiełkujących źdźbeł trawy w upał może nam przysporzyć więcej kłopotów niż zalet. Pozostaje podlewać tak jak Pani napisała i dopingować trawkę, żeby dała radę :)
Wręcz przeciwnie! Po zastosowaniu nalistnego preparatu chwastobójczego należy pozwolić chwastom go wchłonąć i przetransportować do tkanek podziemnych. Dopiero gdy rośliny uschną należy je usunąć.
Ciekawy filmik i wskazówki, ja dopiero na wiosnę będę wysiewać trawę, ale powoli zagłebiam się w tematyke zakładania trawników, pielęgnacji. No na pewno trzeba trawę nawozić, zastanawiam się tez nad kosiarką spalinową , czy takie kosiarki automatyczne postech.pl/ warto kupić, bo widze że coraz to nowsze modele.
Grunt to dobrze przygotować glebę pod trawnik. Jeśli dobrze wyrównamy powierzchnię i wytyczymy obszar trawnika, to kosiarki automatyczne nie powinny mieć problemu z prawidłowym działaniem.
Najprościej dosypać ziemi w dołki i wysiać tam trawnik od nowa. W przeciwnym razie dołek przecież sam nie zniknie :) Trawa wyrośnie i nie będzie się może tak mocno dołek rzucał w oczy, ale przy koszeniu będzie sprawiał problemy i będzie się można również potknąć. Ewentualnie można zostawić jak jest i dopiero gdy trawnik wyrośnie i się ustabilizuje, to wyciąć nierówny kawałek, dosypać podłoża na równo i wstawić tam kawałek trawnika z rolki.
Lub poprostu sukcesywnie dosypywać ziemię na krótko ścięta trawę w miejscach nierownych - kwestia jaki głęboki dołek i jak szybko chcesz go wyrównać. Tak jak Agrcol pisze można zdjąć darń podsypać ziemię i ją ulożyć. Mozna po ok 0,5-1 cm sukcesywnie dosypywać ziemi i tez zniwelujesz nierowność
Dzięki za filmik, będę zakladal swój pierwszy trawnik niedlugo. Mam 2 pytania: 1. Dlaczego czekamy 2 tyg. po przekopaniu/spulchnieniu gleby (i rozumiem, że rozsiewamy nasiona na tą ubitą po nawozie ziemię?). 2. Czy zamiast przekopywania, jeśli mamy w miarę czystą ziemię (bez starej trawy i chwastów), to mozna użyć glebogryzarki tylko, ręcznej elektrytcznej? Oczywiście nie oczekujemy żadnych odpadów większych w ziemi.
1. Jeśli przejdziemy od razu do siewu, a nie odczekamy tych 2 tygodni to prawdopodobnie będziemy mieć już na starcie zachwaszczony trawnik. Odczekanie 2 tygodni, aby chwasty wykiełkowały i ich usunięcie ich przed siewem znacznie zmniejszy nasze pierwotne zachwaszczenie trawnika. Najpierw stosujemy nawóz, mieszamy go z glebą, a dopiero później wysiewamy nasiona. 2. Glebę jak najbardziej można uprawić również glebogryzarką zamiast ręcznie. Ważne tutaj jest tylko to, żeby nasiona wysiewać na glebie równej i wolnej od chwastów. W przypadku zakładania trawnika we wrześniu glebę można wzbogacić nawozem jesiennym (bez azotu), np. takim: agrecol.pl/produkt/nawoz-jesienny-do-trawnikow-przygotowuje-do-zimy/ Pokazany na filmie nawóz do zakładania trawnika zawiera azot, stąd też stosować go powinniśmy jedynie w okresie marzec-sierpień.
Oczywiście że może Pan zwałować teren przyniesie on takie same pozytywne korzyści jak mówiłam na filmie. Ograniczy parowanie, wyrówna podłoże, przyklepie nasiona do ziemi
Czy jesli juz zasialem trawnik to nalezy ograniczyc chodzenie po tym obszarze ? Chodzi mi glownie o dzieci ktore czasem przebiegna i nie wiem czy sie tym przejmowac bardzo i jakosc wylaczyc z uzytku teren?
Można chodzić po trawniku, ale raczej nie intensywnie, drobne zadeptania trawnik zniesie, ale chodzi też o to, że ziemia jest jeszcze na tyle pulchna, że podczas biegania mogą powstać dziury w podłożu.
Do ogrodu zazwyczaj wystarczy mieszanka uniwersalna i/lub rekreacyjna. W miejsca mniej uczęszczane można dać też mieszankę ekstensywną, gdzie trawa będzie wolniej rosnąć i rzadziej będziemy ją kosić. Na chwilę obecną nie produkujemy nasion traw, więc ciężko coś konkretniej doradzić. Na suchą, słoneczną glebę również należy dobrać inną mieszankę niż na żyzną, gliniastą, gdzie będziemy regularnie podlewać.
Trawnik poleca się zakładać najpóźniej w pierwszej dekadzie października. Tak więc siejąc do nawet połowy października powinno być w porządku. Wszystko zależy od panującego w danym ogrodzie mikroklimatu. W południowych i zachodnich częściach Polski (tych cieplejszych) najprawdopodobniej trawnik bez problemu zdąży wykiełkować i może nawet się rozkrzewić przed nadejściem zimy.
Bardzo przydatny . Zwłaszcza pomysł "desko-walca"🤣😂😅 -sznurki od skakanki lub huśtawki domowej mogą być przydatne. Rady dla adeptów ogrodnictwa przejrzyście podane, co kiedy jakie nawozy 🙂. Jak zniechęcić krety do odwiedzin naszego trawnika. Siatka !🤓 Ja niestety pod dwa swierki, igly wszystkie wygrabione, perz usunbięty, przekopane, cienia dużo, ale trawa już kupiona, do miejsc zacienionych. Powalczymy, moze wzejdzie i będzie jednak cieszyc oko ?
Wiatr trochę mi ja podwiewal i na połączeniach robiły się szpary więc ja trochę ponaciagalem. Boję się że to może mieć negatywny wpływ na rozwój trawy, tzn. (Gdy będzie dluższa może się łamać albo kłaść.) Stąd moje pytanie. Posiałem ja w czwartek pod wieczór, na szczęście pogoda sprzyjała i dzisiaj musiałem ją podlać pierwszy raz. Zauważyłem że już ładnie kielkuje. Pytanie czy zdjąć fizeline gdy już będzie pora na koszenie, czy lepiej teraz? Czy lepiej po pierwszym koszeniu znów ja przykryć? Jakie właściwości ma biała włóknina? Niedługo mam zamiar rozstawać basen A pod koniec lipca mój syn obchodzi 8 urodziny dlatego też zapytałem po jakim czasie trawnik nadaje się do użytkowania. Deptania, chodzenia po nim itp...
Jak już będzie pora na pierwsze koszenie ściągamy i nie zakładamy ponownie. Agrowłóknina ma tylko na celu pobudzić nasionka do kiełkowania, zapewniając im optymalne warunki oraz zapobiec wydziubaniu nasion przez ptaki.
A jak to wygląda z tymi kamieniami? Mam 300m2 I po wygrabieniu jak i ręcznie kamieni to po czasie zawsze się jakiś pokaże. Czy ziemia musi być całkowicie oczyszczona czy jednak kilka kamyczków nie zrobi trawie różnicy?
Kilka kamyczków nie zrobi różnicy. Chodzi o to żeby wybrać te największe i te które zostają na powierzchni, bo one będą zaburzać rozwój trawy i zwyczajnie można się o nie później potknąć.
Super poradnik. Kończę budowę i zaczynam myśleć o trawniku. Zostało mi trochę humusu i rozsypałem na ile starczyło. Natomiast na większości działki jest glina z piachem, po opadach nie trzeba zakładać łyżew żeby pojeździć. Czy muszę to przykryć jakąś lepszą ziemią, jaką, jaka powinna być grubość? Na razie na tej glinie rosną chwasty a i chrzan się znajdzie, na humusie trawa i tam mogę robić to co proponujecie.
Dobrze, aby grubość nawiezionej warstwy gleby wynosiła nie mniej niż 15 cm, ale jeżeli mają rosnąć w tym miejscu inne, głębiej korzeniące się rośliny, to lepiej pokusić się o grubszą warstwę, jeżeli ma Pan dosłownie glinę, czyli taką która nie przepuszcza wody.
Dzien dobry, jak dlugo od zasiania trawy nalezy podlewac? Biorac pod uwage ze nie pada deszcz. Trzeba to robic codziennie przez tydzien, dwa czy inaczej?
Najlepiej podlewać co drugi dzień sporą ilością wody. Przykrycie agrowłókniną powoduje wolniejsze przesychanie ziemi, dzięki czemu oszczędzimy wodę i czas. Pod agrowłókniną powstaje też rosa, która nieco nawadnia nasiona.
A jak liście spadną na trawnik i sie do niego przykleją? Jakiego sprzeta uzyc do sprowokowania trawy do ponownego wzrostu w tym łysym jak głowa Heńka miejscu? Mam kilka takich łysin, wysypalem tam trawe, podlałem ale nie przekopałem. Kupić terminatora do trawy? Taka maszyna z kleszczami co sie kręcą i tam nie wkladaj ręki Heniek. Jest taka w Castoramie.
Oczywiście że może Pan kupić specjalistyczny sprzęt. Ten o którym Pan mówi to zapewne wertykulator ręczny. Może Pan również spróbować wzruszyć warstwę ziemi sztywnymi grabiami.
Po przegrabieniu nawozu z ziemią, od razu może Pan siać trawę. Nawóz do zakwaszania gleb jest bezpieczny dla zwierząt, w przypadku chodzenia po nim itp., ale jak wiadomo po spożyciu w dużych ilościach, może zakończyć się to zatruciem, jak to w przypadku każdej substancji chemicznej. Jednak zwierzęta nie są skłonne do jedzenia nawozów mineralnych, więc bez obaw.
500m2 przekopane, rozgrabione, smieci korzenie mysle ze w 95% wybrane, nawóz agrecol do zakladania trawników posiany nastepnie zwalowany i podlany. Teraz sianie trawy I tu pytanie. Czy mozna posiac trawe i zasypac ja ziemia do trawnika na 3cm czy tez najpierw wysypac ziemie posiac trawe i zagrabić?
Sposób jest obojętny. Jednak 3 cm ziemi to troszkę za dużo, trawa będzie miała problem z wykiełkowaniem spod takiej grubej warstwy. 1 cm ziemi w zupełności wystarczy.
Co zrobić, kiedy na terenie zaplanowanego trawnika są korzenie tui -około 3-5 cm pod powierzchnią? Boje się, że przekopanie zniszczy układ korzeniowy tych starych tui? Czy coś zamiast kopania szpadlem?
Radzimy użycie grabi. Czy korzenie tych tuj sięgają bardzo daleko? Może się zdarzyć, że trawa w tym miejscu będzie rosła słabiutko, więc czasem lepiej zachować większy dystans od tuj i np. rozłożyć ściółkę w tym miejscu. To taka luźna propozycja.
Ciężko w 100% wyeliminować problem z kretami na trawniku, ale jest kilka pomocnych metod. Stosować można różnego rodzaju mechanizmy wywołujące drgania lub emitujące dźwięki, wkopać pionowo siatkę dookoła trawnika jak i można stosować specjalne płyty odstraszające krety. Internetowe metody z zatruwaniem kretów toksycznymi gazami co prawda bywają skuteczne, ale zazwyczaj po jakimś czasie na zwolnione miejsce i tak przychodzi nowy kret. Tutaj można poczytać więcej o metodach walki z kretami i nornicami: agrecol.pl/dra_problem/krety-nornice/
Zgadza się. Nawozy działają najlepiej, gdy są wymieszane z glebą. Dlatego też w przypadku wszystkich upraw wieloletnich tak dużą uwagę przykłada się do przygotowania gleby przed zasianiem/posadzeniem roślin. W przypadku trawnika nawóz wymieszać możemy nawet i na 20 cm wgłąb, a nasiona muszą być znacznie płycej, aby wykiełkować.
Ja napotkałem problem - perz w takiej ilości że z 1m2 wywożę taczkę kłączy. udało mi się przekopać widłami (szpadla nie da się wbić przez ten perz) ok 20m2 i mam dość. Glebogryzarka z napędem 12KM- wymięka. Macie jakieś sugestie tylko proszę nie pisać - spychać i nowa nawierzchnia bo nie ma opcji. Jakis mini traktorek wjedzie . powierzchnia w sumie ok 700m2.
Jeżeli jest taka możliwość, to najlepiej żeby wjechał ciężki sprzęt z pługiem, dzięki temu będzie już znacznie łatwiej. Spotykałam się również z sytuacjami, gdzie nie mógł wjechać traktor, wtedy przekopywano glebę tradycyjnym sposobem: konno z pługiem. Idealnie byłoby przekopać pługiem ten zbity teren na jesień. Posypać wapnem i tak czekać aż do wiosny. Mróz i wapno spowodują, że ziemia skruszeje i stanie się pulchna, więc będzie o niebo łatwiej przekopać i wybrać wszelkie chwasty.
Dopóki nasiona nie wykiełkują nie trzeba się kłopoczyć z podnoszeniem agrowłókniny, ale gdy tylko wzejdzie, lepiej podnieść agrowłóknine bo ciężar wody, może przygnieść młode źdźbła.
Pierwsze koszenie trawnika zakładanego z siewu wykonuje się dopiero, gdy źdźbła osiągną wysokość 8-10 cm. Zależnie od warunków pogodowych trwa to kilka tygodni.
Film był kręcony 3 lata temu, więc ciężko powiedzieć. Po 3-4 tygodniach dopiero kiełkują nasiona niektórych gatunków traw, więc zdecydowanie trzeba by spodziewać się pierwszego koszenia po 7-9 tygodniach. Po ok. 2-3 tygodniach wykonujemy pierwsze koszenie trawnika zakładanego z rolki.
To zależy od tego, jak często trawnik był podlewany, czy nasiona były w porządku, jaka panowała temperatura. Zwykle zajmuje to ponad 2 tygodnie (nasiona muszą napęcznieć). Jednak na przyszłość radzimy rozłożenie białej agrowłókniny - przyśpiesza kiełkowanie nasion, ani się obejrzymy, a trawka podniesie agrowłókninę. :)
@@AGRECOL O nie zauważyłem odpowiedzi, trawa już sobie dobrze rośnie i teraz czekam jak urośnie i pierwsze koszenie. Mam jeszcze pytanie kiedy już można chodzić po trawie?
Witam. Mam około 300 metrow kwadratowych starej trawy i chce założyć nowy trawnik, lecz bez przekopywania starej trawy, a poprostu nasypania nowej warstwy ziemi na teraźniejszy trawnik. Pytanie czy można rozłożyć bezpośrednio nowa ziemię i pośiac trawę i wyrośnie sama trawa czy najpierw wytruć stara trawę i potem pośiac nową i jakim środkiem najlepiej wytruć? Randap czy co? Pozdrawiam
Już śpieszymy z pomocą. Fakt! Przekopanie tak wielkiej powierzchni trawnika może być nie lada wyzwaniem. Ale jeżeli powierzchnia jest w miarę równa, nie ma w niej gruzu, a trawnik jest po prostu przerzedzony i nie występują na nim chwasty to można go po prostu zregenerować :) ! Radziłabym najpierw wykonać aerację lub wertykulacje na wiosnę (trawa pewnie nie chce rosnąć bo trawnik jest już stary a ziemia ubita). W puste przestrzenie nasypać nieco piasku z dodatkiem nasion traw. Na to rozsiać niewielką warstewkę ziemi takiej zakupionej w sklepie (jest ona odżywcza i przykryje nasiona przed wydziubaniem). Trawnik powinien się pięknie zregenerować ;)
Przysypanie starej darni ziemią i ponowny siew trawy będzie miało skutek (nie znam Twojego trawnika) że stara darn, a co gorzej kępy trawy się rozłożą co będzie skutkować nierównością w nowym trawniku. Są 2 wyjścia jeżeli nie chcesz :kopać". Pierwszy jak radzi przedmówca, dopieścić to co masz, powalczyć z chwastami dwuliściennymi - często stawiam na nogi wydające się do zaorania trawniki klientom. Drugi sposób - po prostu ściągamy darń, poprawiamy niwelację terenu dowożąc ziemię (przy okazji jest szansa małym wysiłkiem ułożyć siatkę przeciw kretom - bo zasypiemy ją warstwą wyrównującą) i siew nowej trawy. Ma to plus że nie naruszmy ustabilizowanego gruntu za głęboko, a więc dla przeciętnego ogrodnika dużo łatwiej wyrównać teren, i nie martwić się zanadto wałowaniem/ugniataniem.
Tutaj pomocne może być wypożyczenie sprzętu który wspomoże pracę na takich areałach. Można wypożyczyć glebogryzarkę oraz wał, a jeżeli jest taka możliwość zamówić traktor z pługiem ;)
Dobre i sprawdzone nasiona traw powinny zacząć kiełkować po około 2 tygodniach. Jednak wiele zależy od sprzyjających czynników środowiska. Jeżeli nasionom nie zostanie zapewniona odpowiednia wilgotność mogą wykiełkować z opóźnieniem.
Tak to normalne zawsze przy trawniku z wysiewu, dzieje się tak ponieważ ziemia nie jest równomiernie wilgotna i też panują inne warunki glebowe w różnych miejscach. Dla nas jest to nie zauważalne, ale dla takich małych nasionek owszem bardzo odczuwalna różnica. Po kilku koszeniach różnicy nie będzie widać ;).
Przy zapewnionej odpowiedniej wilgotności podłoża i słoneczku, powinna już po dwóch tygodniach wypuścić kiełki. Ciekawe jest to że, biała agrowłóknina przyspiesza kiełkowanie trawy ;)
Czyli po zerwaniu starej trawy trzeba odczekać dwa tygodnie aż wykiełkują chwasty? A jeśli na starym trawniku prawie nie było chwastów to czy można ten krok pominąć?
Myślę, że można od razu sadzić trawę, jeżeli jest Pani pewna, że nie ma tam np. kłączy perzu. Perz w późniejszym czasie jest bardzo trudny do usunięcia, pozostaje tylko jego wykopywanie. Jednak przybliżę Pani pokrótce taką ciekawostkę. W glebie istnieje tzw. „bank chwastów”. Oznacza to, że nawet głęboko w glebie po przekopaniu znajdują się drobne nasionka, które gdy tylko dostaną się w powierzchniową warstwę gleby otrzymują sygnał do kiełkowania. Dlatego czekamy na ich wykiełkowanie i delikatnie "hakamy" teren by pozbyć się tych chwastów, które mogłyby konkurować z trawą w pierwszych tygodniach jej rozwoju ;)
@@AGRECOLdziękuję bardzo za odpowiedź. Jednak zaryzykowałam i posiadam trawę niecałe 2 tyg temu- wszystko(oprócz czekania na chwasty:) wg Państwa instrukcji. Trawa już po tyg pięknie wzeszła i bardzo ładnie rośnie. Świetny poradnik, polecam:)
Jesteśmy dumni, że pomogliśmy! Najbardziej zależy nam na tym, żeby Państwo sami osiągali satysfakcjonujące efekty :) Dostosowując nasze porady do swoich potrzeb ;)
Oczywiście, ale jeżeli pogoda na to pozwoli :) Gdy okaże się ze nagle pod koniec sierpnia zdarzy się jakaś nieoczekiwana fala upałów to radzimy wstrzymać się do września. Lipiec nas nie rozpieszcza więc trudno przewidzieć co może nas czekać w sierpniu ;)
I mi sie przydał. Ale u mnie po przekopaniu wyglada jak pole po przejeździe ciężkiego sprzetu.. Ale będę walczyl. Fajna opcja zamiast walka. Aha mam każdej wiosny duzo mchu. Co zrobić??
Czy wertykuluje Pan trawnik co wiosnę? Ten zabieg w bardzo łatwy sposób pozwala pozbyć się mchu. Polecamy też specjalistyczny nawóz do trawników na mech Agrecol. Taki nawóz zawiera związki żelaza, którego mech nie znosi, więc jego regularne stosowanie pozwoli pozbyć się na długo mchu i zapobiegnie jego powstawaniu.
@@AGRECOL uzywam co roku każdej wiosny cos na mech z państwa firmy. Pomaga,czasami trawa aż czernieje ale daje odrzywke i po paru tyg bylo ok. Ale ostatnio aż kosiarka stawała ,trawa nie byla taka jak 5 lat temu. Ala murawa na boisku. Straszne bulwy najgorsza byla przy samym chodniku. Narazie zastosuje sie to filmu i zrobie krok po kroku. Dziękuję
Nasiona po wysiewie kiełkują w ciągu 7 - 31 dni (zależnie od gatunku trawy oraz warunków pogodowych). W optymalnych warunkach w ciągu 6 - 8 tygodni trawa powinna ładnie pokryć całą obsianą powierzchnię. Proszę pamiętać, że pierwsze koszenie wykonujemy, gdy trawa osiągnie 8 - 10 cm. Trawniki już założone rządzą się własnymi prawami i zależnie od zastosowanej mieszanki traw, wilgotności gleby, temperatury i nasłonecznienia trawa może rosnąć tak szybko, że konieczne będzie koszenie co kilka dni, a w niesprzyjających warunkach raz na kilka tygodni.
@@AGRECOL z trawnika który został posiany tydzień temu wyrasta peż brązowe pojedyncze Źdźbła przed nawiezieniem ziemi była koparka i wszystko randapowane co zrobic
Czy trawa już wykiełkowała? Jeśli nie, to można jeszcze ten kiełkujący perz ręcznie powykopywać, bo później będzie jeszcze ciężej to wykonać. Jeśli wykiełkowała, to radzilibyśmy poczekać do pierwszego koszenia i wtedy usunąć perz przez wykopywanie. Niestety perz to trawa i nic innego nie poradzimy, niż punktowe usuwanie ręczne lub ewentualnie zastosowanie bezpośrednio na chwast herbicydu.
Mistrzyni poradź coś, wywiozłem darń i kupiłem wywrotkę ziemi niewiadomego pochodzenia. Ziemię rozsypałem, posiałem i zawałowałem. Ziemia jest tak zbita, że aż pęka. Trawa ciężko się przebija. Jak to ratować? Miejscami ma już kilka cm, w niektórych miejscach kiełkuje, a w niektórych nic nie wschodzi. Nakłuwać widłami, podlewać , może jakiegoś torfu dosypać, a może jakiś nawóz ? Proszę o jakąś poradę.
Kupił Pan niestety gliniastą glebę, należałoby ją rozluźnić, piaskiem oraz ziemią kompostową lub kupioną w sklepie ziemię ogrodniczą, jednak jeżeli teren jest duży, pochłonie to olbrzymie nakłady finansowe. Najlepszy byłby czarnoziem nawieziony na nowo. Żaden nawóz tutaj nie sprawi, że ziemia się rozluźni. Polepszyć strukturę gleby może Pan, np obornikiem przemieszanym oczywiście z glebą albo nieco wapnem sypanym na jesień.
W tym przypadku kilka pierwszych koszeń jest kluczowych przy zakładaniu trawnika, ponieważ wpływa ono na rozkrzewienie trawy. Gdy nie skosimy młodych źdźbeł, będą one rzadkie, szybko wkroczą pomiędzy gołą ziemię chwasty, a efekt o którym Pani mówi, czyli ograniczenie parowania wody nie zostanie spełniony. Bo tylko trawnik dojrzały który dokładnie pokrywa powierzchnię ziemi chroni przed nadmiernym parowaniem wody. Zalecenie nie koszenia dotyczy dojrzałych, dawno założonych trawników. Mam nadzieję że wyjaśniliśmy na czym polega zasadność koszenia ;)
Tak na prawdę od razu po wysiewie nawozu można zacząć siać nasiona traw. Tylko wystarczy po wysiewie nawozu przegrabić go delikatnie z glebą dzięki czemu wniknie on głębiej i jak tylko trawa wykiełkuje, będzie miała cały kompleks składników odżywczych potrzebnych na start. Tak zrobiliśmy podczas tworzenia tego filmu ;) Powodzenia!
A ja się spotkałem z opinią by przy zakładaniu trawnika nie sypać nawozu, jeśli już to naprawdę skromnie. Bo wtedy korzenie uczą się szukać składników i rozrastają. A jeśli ktoś przy zakładaniu torfu, to bym się wstrzymał 1-2 miesiące
Proszę się nie martwić :) W pierwszym etapie wzrostu trawnika może on wyglądać przerażająco gdyż wydobyte na powierzchnię nasiona chwastów zaczną nagle kiełkować. Większość chwastów, które kiełkują razem z trawą to jednoroczne chwasty jak komosa biała czy żółtlica drobnokwiatowa. Są to chwasty które znikną wraz z pierwszym koszeniem gdyż są na nie wrażliwe. Może się zdarzyć że zostanie jeszcze kilka innych chwasty których nie udało nam się wydobyć podczas przygotowania gruntu - je możemy jeszcze wykopać delikatnie łopatką. Zabiegi te z pewnością ograniczą chwasty na tyle, że nie będzie trzeba stosować środków. Na trawniku, który ma już jeden rok spokojnie możemy stosować herbicydy przeznaczone do zwalczania chwastów na trawnikach ;)
@@AGRECOL problem jest taki, że w miejscach tych chwastów nie rośnie w ogóle trawa i obawiam się, że może nie wyrosnąć dopóki te chwasty tam będą :) Ręczne usuwanie tych chwastów, to robota na kilka dni :)
@@AGRECOL dosiałem 4 dni temu i przykryłem agrowłókniną. Na koszenie jest jeszcze za wcześnie, bo trawa ma 5-6cm. Pozostaje mi czekać na wyższą trawę i skoszenie tego ziela:)
Wapno należy dobrze przekopać i wymieszać z wierzchnią warstwą gleby. Proszę pamiętać, że wapnowanie wykonuje się poza okresem wegetacji traw, więc jesienią lub na przedwiośniu. Tutaj z wysiewem trawy należałaby się wstrzymać około miesiąca. W tam czasie akurat skiełkują chwasty, więc będzie można je jeszcze wyhakać. Późniejszy wysiew trawy będzie jednak wymagał od Pani częstszego doglądania pod kątem podlewania.
To już zależy tylko od zastosowanych gatunków traw. W gotowych mieszankach zazwyczaj dominuje życica trwała, która jest dosyć wymagająca pod względem pielęgnacji - nawadniania i nawożenia. Jest ona cenną trawą pastewną i jest polecana dla owiec. Jeśli jednak planuje Pan stworzyć miejsce do wypasu owiec, to nie lepiej stworzyć bardziej typowe pastwisko z większą różnorodnością gatunków, niż trawnik rekreacyjny?
Oczywiście, że wyrośnie. Przy czym trawa będzie miała mniej składników, a co za tym idzie słabiej rosła i krzewiła się. Wtedy szybciej będą rosły chwasty, które są przystosowane nawet do słabych gleb. Jeżeli ma Pani/Pan żyzną glebę, to nie trzeba na początku nawozić, ale po jakimś czasie na pewno nawożenie przyda się.
Ma olbrzymi sens. Wałowanie to nie tylko ubijanie wierzchniej warstwy ziemi. Jak wytłumaczyliśmy w filmie odpowiednio ciężki wał, albo tak jak u nas ciężar wykorzystany przez człowieka ubija głębsze warstwy gruntu zbijając go (co ma na celu m.in. ograniczenie parowania wody, lepszy podsiąk kapilarny) . Gdybyśmy tego nie zrobili, to podczas siania nasion chodząc, porobilibyśmy dziury i dołki, bo ziemia nie byłaby odpowiednio ubita. Po wysianiu i przegrabieniu trawy (w celu przemieszania jej delikatnie z wierzchnią warstwą gruntu, a nie tak głębokiego grabienia jak w przypadku równania) wyrównanie nierównego gruntu byłoby wręcz niemożliwe bo spowodowalibyśmy ze w jednym miejscu nasion byłoby mniej w drugim więcej. Mam nadzieję, że teraz lepiej wytłumaczyliśmy Panu, dlaczego taka kolejność jest ważna. Dodam, że przegrabywanie nasion z ziemią to jest tylko pewna opcja - nie konieczność. Są też inne możliwości, aby zwiększyć ilość wykiełkowanych nasion, podane w filmie.
Wszystko zależy od panujących warunków. Jeśli jest ciepło - to w ciągu 2 tyg. powinny zacząć kiełkować nasiona ;). Najszybciej kiełkuje pod agrowłókniną, gdyż ma tam doskonałe warunki, wilgoć i ciepło.
@@Forrest90 Przez jeden sezon trawa się odpowiednio zagęści przy odpowiednim koszeniu, podlewaniu i nawożeniu ;) Więc pod koniec sezonu, możliwe że już trawnik będzie gęsty, a za rok będzie już idealny trawnik :)
Jeżeli przekopujemy na jesień to można zostawić, aby się rozłożyły w ziemi. Jednak radzimy: lepiej je powybierać. Dlaczego? Z kilku powodów: karpy mogą się nie rozłożyć i wtedy dłużej zajmie osiadanie podłoża, co może spowodować, że gdy wysiejemy trawnik i ładnie wzejdzie, po jakimś czasie pojawią się nierówności na powierzchni trawnika. Po drugie karpy mogą zawierać korzenie trudnych do usunięcia chwastów, np. mniszka, którego korzenie bez problemu nawet przerzucone mogą odbić. O ile mniszka zwalczymy specjalistycznymi herbicydami, to z perzem (który również może być w karpach trawy) będzie już ciężko, ponieważ nie istnieje preparat zwalczający perz (trawę) w trawie. Dlatego wyciągając karpy - unikniemy problemów w przyszłości. Wyciągnięte karpy do doskonały materiał do kompostowników, ponieważ zawiera rośliny i cząstki ziemi. My właśnie w ten sposób je spożytkowaliśmy :) Powodzenia.
Już wyjaśniam dlaczego tak robimy. Udeptywanie lub wałowanie ziemi przed wysianiem trawy wykonuje się po to, aby rozbić większe grudy ziemi i aby podłoże nie było mocno rozluźnione, a bardziej przylegało do siebie, dzięki temu woda z głębszych warstw podłoża jest w stanie kapilarnie podsiąknąć do korzeni. Natomiast gdy mowa o przegrabieniu to nie chodzi o bardzo mocne rozluźnienie podłoża ponownie, tylko delikatne przemieszanie nasion z już rozdrobnioną ziemią.
Fajny bo zrobiony przez sympatyczną i uśmiechniętą dziewczynę. Mam znacznie większy teren do posiania ale dam radę bo po obejrzeniu zaraziłem się pozytywną energią :)
Jejku jak miło słyszeć takie słowa! Teraz to Pani dodała nam energię do działania i robienia dalej filmików, żeby z łatwością pielęgnowało się każdy ogródek ;)
Nie trzeba czekać z wysianiem trawy. po takim przegrabieniu z ziemią nawóz dostanie się głębiej i nie będzie miał styczności z nasionkami trawy dlatego bezpośrednio po wysianiu nawozu można siać trawnik. Jednak uwaga! Nawóz ten stosujemy tylko na wiosnę lub w lecie jeżeli wtedy pokusimy się o zakładanie trawnika. Na jesień nie stosujemy nawozów z zawartością azotu.
Absolutnie nie. Taka agrowłóknina jest wykorzystywana zamiast naturalnej ściółki - spełnia inne funkcje. Biała agrowłóknina przepuszcza promienie słońca, które są potrzebne do wykiełkowania trawy i odbija nadmierne promieniowanie, jednocześnie utrzymując wilgoć i ciepło w obrębie gruntu.
Ja nie mam do pomocy nikogo i sam się męczę, nawet na 60 m2 jest co robić. Najgorsze usuwanie starej zakorzenionej trawy. Tak mnie to denerwuje. A ile jeszcze korzeni pod spodem. Ale się wrobiłem. Może do sierpnia dam radę. ;-)
Na pewno da Pan radę! Trzymamy kciuki! Teraz jest dość dużo wolnego czasu, więc bądźmy dobrej myśli ;) Na pewno uda się skończyć trawnik znacznie wcześniej ;)
Bardzo dziękujemy za cenne wskazówki. Na pewno wykorzystamy Pana radę przy kolejnych produkcjach:) A póki co, umieściliśmy podsumowanie wszystkich kroków w opisie pod filmem. Pozdrawiamy:)
Troszkę cierpliwości, być może było jeszcze za zimno i nasiona się nie obudziły. Czasami przykrycie podłożem lub agrowłókniną pomaga gdyż pozwala to na utrzymanie ciepła potrzebnego do kiełkowania nasion. w zależności od nasion mogą one kiełkować 2-3 tygodnie. Proszę jeszcze dla pewności sprawdzić datę ważności nasion lub datę ich pakowania.
mój trawnik to porażka w sumie zawdzięczam to przycięciu i uschnięciu bo tem38C była i pojawiła się chwastnica całe mnogie ilości teraz z nią walczę i zrobię tak jak w filmiku ale we wrześniu
U mnie tak samo :/ same chwasty przez wysokie temp a kiedy spadnie deszcz nasione zmyte z powierzchni ziemi. Totalny koszmar. Najgorsze zakladanie trawnika jakie widzialam. Zakladalam juz nie niejednokrotnie trawnik ale czegos takiego jak w tym roku nie widzialam. Kupa chwastow pozdrawiam
Super przygotowany materiał. Dzięki!
Super :) Dopiero wchodzę w temat przygotowania podłoża do wysiania trawy i teraz czuję się już o wiele raźniej :)
Bardzo fajny i co najważniejsze merytoryczny film. Jedyna rzecz jaką bym odradzał to przegrabianie ziemi po rozsypaniu nawozu czy nasion. Z doświadczenia wiem, że nawet przeprowadzone delikatnie powoduje nierówne rozłożenie nasion czy nawozu na glebie.
Dziękujemy! Słuszna uwaga, dlatego trawa wzeszła nam nie do końca równo ;) Jak widać każda metoda ma swoje wady i zalety ;)
Film majstersztyk. Porady, klimat i ujęcia, cudo 🤩
Jej miód na nasze serce! Dzięki takim komentarzom czujemy, że warto tworzyć dla Was filmy!
Pozdrawia ogrodnik z Bielska giga kox
Bardzo sympatyczny i pożyteczny poradnik => biorę szpadel i idę kopać stary trawnik / i tak nie mam co robić przez tego wirusa, a trochę ruchu się przyda :)
... jak widać bez wypożyczanego walca też można :)
Dziękuję i pozdrawiam :)
Super! Tylko przyda się trochę większy ciężar, bo ja trochę się musiałam naskakać żeby ubić ziemię :)
@@magorzatadziuban5273 W takim razie i ja zaczynam przygodę z trawnikiem w przyszłym tygodniu, mam trochę gorzej, bo teren dość spadzisty plus dużo gruzu :D
Tak :) Niedługo zakładam kolejną część :) filmik przydatny, ugruntował wiedzę :)
Świetny pomysł z tą deska 😊
Dziękujemy! Jak się nie ma sprzętu to kreatywność wkracza na piedestał.
Ja własnie przekopuje stary trawnik. Są w nich korzenie od tui więc pracy jest dużo z wyciąganiem korzeni. Do jesieni chce zrobić 60m2 trawnika i wierze że dam rade...dziękuje za poradnik. 😉
Trzymamy kciuki! :)
Przede wszystkim rzeczowo ale i co również bardzo ważne miło się ogląda :) Pozdrawiam
Bardzo dziękuję 🌹🕊
Bardzo prosto i jasno przedstawione zakładanie trawnika👏
Będę zakładać trawnik jesienią. Wobec tego jeśli odczyn będzie zasadowy to jaki nawóz użyć do podłoża?
I jakiego nawozu użyć jesienią w punkcie 5?
Będę wdzięczna za podpowiedź 😊
Jeśli odczyn gleby będzie zasadowy warto wymieszać podłoże z torfem kwaśnym lub zastosować nawóz zakwaszający. Jeśli chodzi o nawóz to najlepiej wtedy użyć nawozu jesiennego do trawników.
Poniżej linki do nawozów:
agrecol.pl/produkt/nawoz-jesienny-do-trawnikow-przygotowuje-do-zimy/
agrecol.pl/produkt/nawoz-zakwaszajacy-do-iglakow-borowek-i-rododendronow/
Rok temu według według tego sympatycznego filmiku skutecznie rozprawiłem się ze starym trawnikiem :) nowy trawnik ma się dobrze, wesoło gęstnieje a jego jedynym wrogiem jest nasz pies kopiący dołki i obsikujący mozolnie coraz to nowsze miejsca :( aha - ostatecznie zamiast walca do wyrównania i ubicia przed sianiem użyłem przyrządu własnej konstrukcji: dwie dechy zbite w literę T, jedna szeroka, z powkrecanymi długimi wkrętami (coś al'a brony) i dociążona betonowymi obrzeżami chodnikowymi, a druga długa jako dyszel - za konia robiłem ja... i tak kilkukrotnie ciągnąc wzdłuż i w poprzek zmajstrowane samodzielnie "urządzenie" osiągnąlem teren równy jak stół :) Wiem - przyrząd prymitywny... ale okazał się skuteczniejszy od walca, a zrobiony został w 30 minut z podręcznych materiałów ... ot takie polskie przyzwyczajenie do "radzenia sobie jakoś" ;)
Pozdrawiam :)
Dziękujemy za podzielenie się swoim pomysłem na domowy wał. Samoróbki nie raz okazują się być równie skuteczne (a czasem nawet lepsze!) od rozwiązań komercyjnych :)
@@AGRECOL Czy młody trawnik warto podsypać nawozem do zakładania trawników po pierwszym koszeniu (jeśli nie wykonało się tego uprzednio)?
super filmik :) z moiejego doswiadczenia moge powiedziec ze zeby utrzymac piekny trawnik warto zainwestować w dobry zraszacz. Ja mam takki z cellfastu i jestem bardzo zadowolona
Dzięki biorę się do roboty
Super film.
Piękna kobieta i jasne instrukcje ogrodnicze ! Tak trzymać :)
Dziękujemy :)
Bardzo przydatne wiadomości.
Po zastosowaniu tego nawozu do regeneracji po jakim czasie można zasiewać trawę ? Pozdrawiam ;)
Od razu ;) Nasz nawóz nie zaburza kiełkowania nasion, a wręcz wspiera kiełkowanie, byleby przemieszać go z glebą - jak na filmie, bo będzie wtedy ładnie się rozkładał.
Superfilm a proszę powiedzieć. Przekopał trawnik mam zamiar zostawić go pod ziemią na okres zimowy. Dosypac trochę Glinki bo ziemia to czarny piach. Na wiosnę mam kupić ziemie w workach i zaasiac. Czy stara pod zemia będzie miała wpływ na nową?????
tak zawsze gdy się wymiesza ziemie obie wzajemnie na siebie oddziałowują. Dzięki dodaniu nowej ziemi stara będzie żyzniejsza
Świetny filmik!
Jeśli wysiewam trawę we wrześniu (po przekopaniu glebogryzarką), to koszę ją dopiero na wiosnę, czy jeszcze w październiku, nie będzie jej za zimno, wrzesień mamy zimny już 😊
Jeszcze w październiku jak się ładnie rozroście z dwóch powodów: po pierwsze dlatego że cięcie pobudzi trawę do krzewienia i rozrostu systemu korzeniowego, po drugie dlatego że pokrywa śnieżna przykrywając taką trawę nie ścięta może poczynić szkody w postaci przyduszenia i gnicia.
dzięki
Bardzo, bardzo dziękuję za ten film!
Czy trawę można siać w marcu .i czy trawa może zmarznąć
Trawnik najlepiej jest zakładać na przełomie kwietnia i maja bądź jesienią. Trawy mają wtedy optymalne warunki do szybkiego wzrostu, przez co stanowią silniejszą konkurencję wobec chwastów. Za wcześnie wysiane wiosną nasiona traw mogą przemarznąć (młode siewki są bardzo wrażliwe, a w marcowe noce temperatura nie raz spada znacznie poniżej zera). Ponadto, wczesnowiosenne chwasty, które się przystosowały do kiełkowania i wzrostu w niskich temperaturach, najprawdopodobniej zagłuszyłyby młody trawnik. Z siewem naprawdę jest lepiej poczekać do optymalnych warunków pogodowych - tylko wtedy uzyskamy ładny, zdrowy, gęsty i mało zachwaszczony trawnik. Jeśli zależy Panu koniecznie na założeniu trawnika "teraz" - lepiej sprawdzi się metoda zakładania trawnika z rolki.
Przed 1 koszeniem warto zwałować trawę skutecznie poprawi to rozkrzewienie trawy i wzmocni ją przed ścięciem.
O! Jaka świetna wskazówka :)
Co jest nie tak,sieje trawę, ale potem króluje mech.Nadmieniam że wzdłuż trawnika są tuje.Na jesień posypałam wapnem i co jeszcze mam zrobić. Będę zakładać trawę of nowa.
Poza zakwaszeniem gleby, rozwojowi mchu sprzyjają: zacienienie, ciężka, zbita gleba, nadmierna wilgotność podłoża oraz brak nawożenia. W miejscach nieidealnych nie raz udaje się założyć trawnik, ale nie jest on już tak efektowny oraz trzeba wykorzystać specjalne mieszanki traw, adekwatne do istniejących warunków.
Trawnik najlepiej jest zakładać wiosną, w kwietniu-maju. Jeżeli słabo nam wychodzi wysiew ręczny i mamy nierównomierne wschody, to czasem lepiej zainwestować w trawnik zakładany z rolki.
Do ograniczania mchu na trawniku dobrze się sprawdzają nawozy z żelazem, np. takie jak ten:
agrecol.pl/produkt/nawoz-do-trawnikow-na-mech/
Brak światła, nadmiar wody, niskie koszenie. Ja mam tez taki fragment za domem ok 200m2 i poprostu tak kosze na min 5-6 cm aby pozwolić trawie wybic się nad mech. Tak sobie w symbiozie żyją kilkanaście lat :) Na początku walczyłem Fe, wyczesywaniem itp. A teraz raz na rok, dwa przeczeszę te miejsce gdzie jest go poprostu za dużo i spoko.
Super odcinek lapka w górę subskrypcja zstawiona ! pozdrawiam babcia Helenka :)
Jaki jest najlepszy sposób na zasianie trawnika pod starymi świerkami ? Czy przez zakwaszoną glebę jest to w ogóle możliwe ? Ewentualnie jak ten problem rozwiązać ? Zasadzić rośliny typu barwinek ?
Wysianie trawnika pod świerkami może okazać się walką z wiatrakami, niestety świerk ciągle gubi igły przez co są trudne do usunięcia z trawnika i utrudniają rozwój trawy. Posadzenie roślin okrywowych jest bardzo dobrym rozwiązaniem, tutaj doskonale sprawdzi się barwinek pospolity, barwinek większy, bluszcz pospolity, trzmielina fortune'a (jeśli zależy nam na zimozielonych roślinach). Jest jeszcze wiele rozwiązań z roślin nie zimozielonych.
mam gliniaste podłoże ,czy pod trawnik mogę posypaćwierzch
Czy miał Pan/ Pani na myśli dosypanie żyznej ziemi pod trawnik? Owszem jest to dobre rozwiązanie, wystarczy 15-20 cm żyznego podłoża, aby trawa miała lepsze warunki rozwoju. Można też wykonać piaskowanie gliniastej gleby w celu jej rozluźnienia.
Chyba zrobiłam duży błąd 😞 teraz są wielkie upały u mnie a ja posialam trawę😞 czy coś z tego wyrośnie? Czy w dzień również mam podlewać czy tylko rano i wieczorem?
Trawnik zazwyczaj zakładamy wiosną lub jesienią, ponieważ pogoda jest wtedy bardziej umiarkowana, a podłoże wilgotne. W przypadku temperatur takich jak teraz trawnik można zakładać, chociaż nie jest to optymalny termin. Zdecydowanie podlewanie rano i wieczorem w tej sytuacji okaże się pomocne. Zraszanie w trakcie dnia jest mało efektywne, a spryskiwanie wodą ledwo co kiełkujących źdźbeł trawy w upał może nam przysporzyć więcej kłopotów niż zalet. Pozostaje podlewać tak jak Pani napisała i dopingować trawkę, żeby dała radę :)
Czy po zastosowaniu preparatu chwastobójczego jest konieczne przekopanie ziemi?
Wręcz przeciwnie! Po zastosowaniu nalistnego preparatu chwastobójczego należy pozwolić chwastom go wchłonąć i przetransportować do tkanek podziemnych. Dopiero gdy rośliny uschną należy je usunąć.
Świetny filmik, bardzo merytoryczny!
ŚWIETNIE POKAZANY FILM BARDZO ZROZUMIAŁE DLA WSZYSTKICH DZIAŁKOWICZÓW.DZIĘKUJEMY ❤❤❤❤❤
Ciekawy filmik i wskazówki, ja dopiero na wiosnę będę wysiewać trawę, ale powoli zagłebiam się w tematyke zakładania trawników, pielęgnacji. No na pewno trzeba trawę nawozić, zastanawiam się tez nad kosiarką spalinową , czy takie kosiarki automatyczne postech.pl/ warto kupić, bo widze że coraz to nowsze modele.
Grunt to dobrze przygotować glebę pod trawnik. Jeśli dobrze wyrównamy powierzchnię i wytyczymy obszar trawnika, to kosiarki automatyczne nie powinny mieć problemu z prawidłowym działaniem.
Ja założyłem ale mam teren nierówny co zrobić jak kiełkuje bo dołki mi widać
Najprościej dosypać ziemi w dołki i wysiać tam trawnik od nowa. W przeciwnym razie dołek przecież sam nie zniknie :) Trawa wyrośnie i nie będzie się może tak mocno dołek rzucał w oczy, ale przy koszeniu będzie sprawiał problemy i będzie się można również potknąć. Ewentualnie można zostawić jak jest i dopiero gdy trawnik wyrośnie i się ustabilizuje, to wyciąć nierówny kawałek, dosypać podłoża na równo i wstawić tam kawałek trawnika z rolki.
Lub poprostu sukcesywnie dosypywać ziemię na krótko ścięta trawę w miejscach nierownych - kwestia jaki głęboki dołek i jak szybko chcesz go wyrównać. Tak jak Agrcol pisze można zdjąć darń podsypać ziemię i ją ulożyć. Mozna po ok 0,5-1 cm sukcesywnie dosypywać ziemi i tez zniwelujesz nierowność
Dzięki za filmik, będę zakladal swój pierwszy trawnik niedlugo. Mam 2 pytania:
1. Dlaczego czekamy 2 tyg. po przekopaniu/spulchnieniu gleby (i rozumiem, że rozsiewamy nasiona na tą ubitą po nawozie ziemię?).
2. Czy zamiast przekopywania, jeśli mamy w miarę czystą ziemię (bez starej trawy i chwastów), to mozna użyć glebogryzarki tylko, ręcznej elektrytcznej? Oczywiście nie oczekujemy żadnych odpadów większych w ziemi.
1. Jeśli przejdziemy od razu do siewu, a nie odczekamy tych 2 tygodni to prawdopodobnie będziemy mieć już na starcie zachwaszczony trawnik. Odczekanie 2 tygodni, aby chwasty wykiełkowały i ich usunięcie ich przed siewem znacznie zmniejszy nasze pierwotne zachwaszczenie trawnika. Najpierw stosujemy nawóz, mieszamy go z glebą, a dopiero później wysiewamy nasiona.
2. Glebę jak najbardziej można uprawić również glebogryzarką zamiast ręcznie. Ważne tutaj jest tylko to, żeby nasiona wysiewać na glebie równej i wolnej od chwastów.
W przypadku zakładania trawnika we wrześniu glebę można wzbogacić nawozem jesiennym (bez azotu), np. takim:
agrecol.pl/produkt/nawoz-jesienny-do-trawnikow-przygotowuje-do-zimy/
Pokazany na filmie nawóz do zakładania trawnika zawiera azot, stąd też stosować go powinniśmy jedynie w okresie marzec-sierpień.
Czy po przegrabieniu nasion w celu zabezpieczenia mozna je zwalowac czy to blad ?
Oczywiście że może Pan zwałować teren przyniesie on takie same pozytywne korzyści jak mówiłam na filmie. Ograniczy parowanie, wyrówna podłoże, przyklepie nasiona do ziemi
Czy jesli juz zasialem trawnik to nalezy ograniczyc chodzenie po tym obszarze ? Chodzi mi glownie o dzieci ktore czasem przebiegna i nie wiem czy sie tym przejmowac bardzo i jakosc wylaczyc z uzytku teren?
Można chodzić po trawniku, ale raczej nie intensywnie, drobne zadeptania trawnik zniesie, ale chodzi też o to, że ziemia jest jeszcze na tyle pulchna, że podczas biegania mogą powstać dziury w podłożu.
Czy jesienia mozna tez uzyc tego nawozu do zakladania trawnika ?
Jesienią najlepiej będzie użyć nawozu jesiennego do trawników bez azotu.
Świetny film ..Wszystko dokładnie pokazane . Jaką trawę pani poleca ?
Do ogrodu zazwyczaj wystarczy mieszanka uniwersalna i/lub rekreacyjna. W miejsca mniej uczęszczane można dać też mieszankę ekstensywną, gdzie trawa będzie wolniej rosnąć i rzadziej będziemy ją kosić. Na chwilę obecną nie produkujemy nasion traw, więc ciężko coś konkretniej doradzić. Na suchą, słoneczną glebę również należy dobrać inną mieszankę niż na żyzną, gliniastą, gdzie będziemy regularnie podlewać.
Czy w październiku mozna jeszcze siac trawe?
Trawnik poleca się zakładać najpóźniej w pierwszej dekadzie października. Tak więc siejąc do nawet połowy października powinno być w porządku. Wszystko zależy od panującego w danym ogrodzie mikroklimatu. W południowych i zachodnich częściach Polski (tych cieplejszych) najprawdopodobniej trawnik bez problemu zdąży wykiełkować i może nawet się rozkrzewić przed nadejściem zimy.
Bardzo przydatny . Zwłaszcza pomysł "desko-walca"🤣😂😅 -sznurki od skakanki lub huśtawki domowej mogą być przydatne. Rady dla adeptów ogrodnictwa przejrzyście podane, co kiedy jakie nawozy 🙂. Jak zniechęcić krety do odwiedzin naszego trawnika. Siatka !🤓 Ja niestety pod dwa swierki, igly wszystkie wygrabione, perz usunbięty, przekopane, cienia dużo, ale trawa już kupiona, do miejsc zacienionych. Powalczymy, moze wzejdzie i będzie jednak cieszyc oko ?
Z takim zapałem to z pewnością akcja zakończy się sukcesem! :)
@@AGRECOL udalo sie! wzeszla piekna soczysta ! i swierki nie straszne.
Oby tak dalej! Murawy sportowej się w takim miejscu nie stworzy, ale ładny trawniczek ekstensywny może się udać :)
Po jakim czasie można zdjąć fizeline, i po jakim czasie trawnik nadaje się do użytkowania?
Wiatr trochę mi ja podwiewal i na połączeniach robiły się szpary więc ja trochę ponaciagalem. Boję się że to może mieć negatywny wpływ na rozwój trawy, tzn. (Gdy będzie dluższa może się łamać albo kłaść.) Stąd moje pytanie. Posiałem ja w czwartek pod wieczór, na szczęście pogoda sprzyjała i dzisiaj musiałem ją podlać pierwszy raz. Zauważyłem że już ładnie kielkuje. Pytanie czy zdjąć fizeline gdy już będzie pora na koszenie, czy lepiej teraz? Czy lepiej po pierwszym koszeniu znów ja przykryć? Jakie właściwości ma biała włóknina? Niedługo mam zamiar rozstawać basen A pod koniec lipca mój syn obchodzi 8 urodziny dlatego też zapytałem po jakim czasie trawnik nadaje się do użytkowania. Deptania, chodzenia po nim itp...
Jak już będzie pora na pierwsze koszenie ściągamy i nie zakładamy ponownie. Agrowłóknina ma tylko na celu pobudzić nasionka do kiełkowania, zapewniając im optymalne warunki oraz zapobiec wydziubaniu nasion przez ptaki.
Jaki trzeba zachować odstęp czasu między nawożeniem a sianiem trawy?
Można od razu siać trawę po zastosowaniu naszego nawozu do zakładania trawnika
Dziękuje i serdecznie pozdrawiam :)
A jak to wygląda z tymi kamieniami? Mam 300m2 I po wygrabieniu jak i ręcznie kamieni to po czasie zawsze się jakiś pokaże. Czy ziemia musi być całkowicie oczyszczona czy jednak kilka kamyczków nie zrobi trawie różnicy?
Kilka kamyczków nie zrobi różnicy. Chodzi o to żeby wybrać te największe i te które zostają na powierzchni, bo one będą zaburzać rozwój trawy i zwyczajnie można się o nie później potknąć.
@@AGRECOL dziękuję za odpowiedź:)
Super poradnik. Kończę budowę i zaczynam myśleć o trawniku. Zostało mi trochę humusu i rozsypałem na ile starczyło. Natomiast na większości działki jest glina z piachem, po opadach nie trzeba zakładać łyżew żeby pojeździć. Czy muszę to przykryć jakąś lepszą ziemią, jaką, jaka powinna być grubość? Na razie na tej glinie rosną chwasty a i chrzan się znajdzie, na humusie trawa i tam mogę robić to co proponujecie.
Dobrze, aby grubość nawiezionej warstwy gleby wynosiła nie mniej niż 15 cm, ale jeżeli mają rosnąć w tym miejscu inne, głębiej korzeniące się rośliny, to lepiej pokusić się o grubszą warstwę, jeżeli ma Pan dosłownie glinę, czyli taką która nie przepuszcza wody.
Dzien dobry, jak dlugo od zasiania trawy nalezy podlewac? Biorac pod uwage ze nie pada deszcz. Trzeba to robic codziennie przez tydzien, dwa czy inaczej?
Najlepiej podlewać co drugi dzień sporą ilością wody. Przykrycie agrowłókniną powoduje wolniejsze przesychanie ziemi, dzięki czemu oszczędzimy wodę i czas. Pod agrowłókniną powstaje też rosa, która nieco nawadnia nasiona.
A jak liście spadną na trawnik i sie do niego przykleją? Jakiego sprzeta uzyc do sprowokowania trawy do ponownego wzrostu w tym łysym jak głowa Heńka miejscu? Mam kilka takich łysin, wysypalem tam trawe, podlałem ale nie przekopałem. Kupić terminatora do trawy? Taka maszyna z kleszczami co sie kręcą i tam nie wkladaj ręki Heniek. Jest taka w Castoramie.
Oczywiście że może Pan kupić specjalistyczny sprzęt. Ten o którym Pan mówi to zapewne wertykulator ręczny. Może Pan również spróbować wzruszyć warstwę ziemi sztywnymi grabiami.
Dzieki, wyprobuje to na malym fragmencie, bo mam ogrodu pol hektara
Fajnie
Wygląda łatwo i przyjemnie :) Ziemia czeka :)
Czy nawoz do zakwaszania gleb szkodzi zwierzetom? I po jakim czasie moge zasiac trawe
Po przegrabieniu nawozu z ziemią, od razu może Pan siać trawę. Nawóz do zakwaszania gleb jest bezpieczny dla zwierząt, w przypadku chodzenia po nim itp., ale jak wiadomo po spożyciu w dużych ilościach, może zakończyć się to zatruciem, jak to w przypadku każdej substancji chemicznej. Jednak zwierzęta nie są skłonne do jedzenia nawozów mineralnych, więc bez obaw.
500m2 przekopane, rozgrabione, smieci korzenie mysle ze w 95% wybrane, nawóz agrecol do zakladania trawników posiany nastepnie zwalowany i podlany. Teraz sianie trawy I tu pytanie. Czy mozna posiac trawe i zasypac ja ziemia do trawnika na 3cm czy tez najpierw wysypac ziemie posiac trawe i zagrabić?
Sposób jest obojętny. Jednak 3 cm ziemi to troszkę za dużo, trawa będzie miała problem z wykiełkowaniem spod takiej grubej warstwy. 1 cm ziemi w zupełności wystarczy.
Co zrobić, kiedy na terenie zaplanowanego trawnika są korzenie tui -około 3-5 cm pod powierzchnią? Boje się, że przekopanie zniszczy układ korzeniowy tych starych tui? Czy coś zamiast kopania szpadlem?
Radzimy użycie grabi. Czy korzenie tych tuj sięgają bardzo daleko? Może się zdarzyć, że trawa w tym miejscu będzie rosła słabiutko, więc czasem lepiej zachować większy dystans od tuj i np. rozłożyć ściółkę w tym miejscu. To taka luźna propozycja.
Barenburg play & sport czy substral sport może ktoś doradzić?
super filmik!!
love
A co jeśli mam już trawnik ale w ostatnim roku miałem wielki problem z kretem?
Ciężko w 100% wyeliminować problem z kretami na trawniku, ale jest kilka pomocnych metod. Stosować można różnego rodzaju mechanizmy wywołujące drgania lub emitujące dźwięki, wkopać pionowo siatkę dookoła trawnika jak i można stosować specjalne płyty odstraszające krety. Internetowe metody z zatruwaniem kretów toksycznymi gazami co prawda bywają skuteczne, ale zazwyczaj po jakimś czasie na zwolnione miejsce i tak przychodzi nowy kret. Tutaj można poczytać więcej o metodach walki z kretami i nornicami: agrecol.pl/dra_problem/krety-nornice/
Najpierw nawóz później trawa ?
Zgadza się. Nawozy działają najlepiej, gdy są wymieszane z glebą. Dlatego też w przypadku wszystkich upraw wieloletnich tak dużą uwagę przykłada się do przygotowania gleby przed zasianiem/posadzeniem roślin. W przypadku trawnika nawóz wymieszać możemy nawet i na 20 cm wgłąb, a nasiona muszą być znacznie płycej, aby wykiełkować.
Ja napotkałem problem - perz w takiej ilości że z 1m2 wywożę taczkę kłączy. udało mi się przekopać widłami (szpadla nie da się wbić przez ten perz) ok 20m2 i mam dość. Glebogryzarka z napędem 12KM- wymięka. Macie jakieś sugestie tylko proszę nie pisać - spychać i nowa nawierzchnia bo nie ma opcji. Jakis mini traktorek wjedzie . powierzchnia w sumie ok 700m2.
Jeżeli jest taka możliwość, to najlepiej żeby wjechał ciężki sprzęt z pługiem, dzięki temu będzie już znacznie łatwiej. Spotykałam się również z sytuacjami, gdzie nie mógł wjechać traktor, wtedy przekopywano glebę tradycyjnym sposobem: konno z pługiem. Idealnie byłoby przekopać pługiem ten zbity teren na jesień. Posypać wapnem i tak czekać aż do wiosny. Mróz i wapno spowodują, że ziemia skruszeje i stanie się pulchna, więc będzie o niebo łatwiej przekopać i wybrać wszelkie chwasty.
Witam. Czy po zabezpieczeniu nasion poprzez przykrycie jej warstwą ziemi nie trzeba jej znowu zwałować?
Nie trzeba. Ważne, że ziemia już wcześniej została mocno ubita, a cienka warstwa, ok. 1 cm, tego nie zaburzy ;)
Czy po położenie cienkiej agrowłókniny należy ją każdorazowo ściągać do podlewania? Czy polewać agrowłóknine i to wystarczy???
Dopóki nasiona nie wykiełkują nie trzeba się kłopoczyć z podnoszeniem agrowłókniny, ale gdy tylko wzejdzie, lepiej podnieść agrowłóknine bo ciężar wody, może przygnieść młode źdźbła.
Do recznego siania trawy polecam siewnik z celfastu, mozna nim szybko i równomiernie posiać nasiona
Ile trwał proces od siania do koszenia?
Pierwsze koszenie trawnika zakładanego z siewu wykonuje się dopiero, gdy źdźbła osiągną wysokość 8-10 cm. Zależnie od warunków pogodowych trwa to kilka tygodni.
@@AGRECOL tak wiem i właśnie chodziło mi ile tygodni wam rosła trawa do tych 8-10 cm. Czy trwało to 3-4 czy raczej 8-9 tygodni
Film był kręcony 3 lata temu, więc ciężko powiedzieć. Po 3-4 tygodniach dopiero kiełkują nasiona niektórych gatunków traw, więc zdecydowanie trzeba by spodziewać się pierwszego koszenia po 7-9 tygodniach. Po ok. 2-3 tygodniach wykonujemy pierwsze koszenie trawnika zakładanego z rolki.
Po jakim czasie trawa powinna wykiełkować? Bo u mnie nasiona w ziemi leżą już prawie 2 tyg. i nie widać efektów.
To zależy od tego, jak często trawnik był podlewany, czy nasiona były w porządku, jaka panowała temperatura. Zwykle zajmuje to ponad 2 tygodnie (nasiona muszą napęcznieć). Jednak na przyszłość radzimy rozłożenie białej agrowłókniny - przyśpiesza kiełkowanie nasion, ani się obejrzymy, a trawka podniesie agrowłókninę. :)
@@AGRECOL O nie zauważyłem odpowiedzi, trawa już sobie dobrze rośnie i teraz czekam jak urośnie i pierwsze koszenie. Mam jeszcze pytanie kiedy już można chodzić po trawie?
Po pierwszym koszeniu już można, ale na razie delikatnie, a nie rekreacyjnie ;)
Witam. Mam około 300 metrow kwadratowych starej trawy i chce założyć nowy trawnik, lecz bez przekopywania starej trawy, a poprostu nasypania nowej warstwy ziemi na teraźniejszy trawnik. Pytanie czy można rozłożyć bezpośrednio nowa ziemię i pośiac trawę i wyrośnie sama trawa czy najpierw wytruć stara trawę i potem pośiac nową i jakim środkiem najlepiej wytruć? Randap czy co? Pozdrawiam
Już śpieszymy z pomocą. Fakt! Przekopanie tak wielkiej powierzchni trawnika może być nie lada wyzwaniem. Ale jeżeli powierzchnia jest w miarę równa, nie ma w niej gruzu, a trawnik jest po prostu przerzedzony i nie występują na nim chwasty to można go po prostu zregenerować :) ! Radziłabym najpierw wykonać aerację lub wertykulacje na wiosnę (trawa pewnie nie chce rosnąć bo trawnik jest już stary a ziemia ubita). W puste przestrzenie nasypać nieco piasku z dodatkiem nasion traw. Na to rozsiać niewielką warstewkę ziemi takiej zakupionej w sklepie (jest ona odżywcza i przykryje nasiona przed wydziubaniem). Trawnik powinien się pięknie zregenerować ;)
Przysypanie starej darni ziemią i ponowny siew trawy będzie miało skutek (nie znam Twojego trawnika) że stara darn, a co gorzej kępy trawy się rozłożą co będzie skutkować nierównością w nowym trawniku. Są 2 wyjścia jeżeli nie chcesz :kopać". Pierwszy jak radzi przedmówca, dopieścić to co masz, powalczyć z chwastami dwuliściennymi - często stawiam na nogi wydające się do zaorania trawniki klientom.
Drugi sposób - po prostu ściągamy darń, poprawiamy niwelację terenu dowożąc ziemię (przy okazji jest szansa małym wysiłkiem ułożyć siatkę przeciw kretom - bo zasypiemy ją warstwą wyrównującą) i siew nowej trawy. Ma to plus że nie naruszmy ustabilizowanego gruntu za głęboko, a więc dla przeciętnego ogrodnika dużo łatwiej wyrównać teren, i nie martwić się zanadto wałowaniem/ugniataniem.
Bardzo przydatne. W tym roku i mnie to czeka;)
dzięki za radę i w sumie gotowy plan działania... tylko jak ja to uskutecznię przy tych moich areałach... o_0 ...
Tutaj pomocne może być wypożyczenie sprzętu który wspomoże pracę na takich areałach. Można wypożyczyć glebogryzarkę oraz wał, a jeżeli jest taka możliwość zamówić traktor z pługiem ;)
po jakim czasie trawa wyrasta/kiełkuje od momentu zasiania ?
Dobre i sprawdzone nasiona traw powinny zacząć kiełkować po około 2 tygodniach. Jednak wiele zależy od sprzyjających czynników środowiska. Jeżeli nasionom nie zostanie zapewniona odpowiednia wilgotność mogą wykiełkować z opóźnieniem.
@@AGRECOL mi już ładnie wyrasta od 2 dni,czyli od zasiania nie cały tydzień. To normalne że nie rośnie równocześnie wszędzie ?
Tak to normalne zawsze przy trawniku z wysiewu, dzieje się tak ponieważ ziemia nie jest równomiernie wilgotna i też panują inne warunki glebowe w różnych miejscach. Dla nas jest to nie zauważalne, ale dla takich małych nasionek owszem bardzo odczuwalna różnica. Po kilku koszeniach różnicy nie będzie widać ;).
@@AGRECOL To dobrze wiedzieć bo chciałem te miejsca przegrabić aby spulchnić ziemie id dosiać nasion,Jutro pierwsze koszenie :) Dziekuję za porade.
Po jakim czasie od wysiewu zacznie się kiełkowanie trawy (kiedy ją zobaczymy)?
Przy zapewnionej odpowiedniej wilgotności podłoża i słoneczku, powinna już po dwóch tygodniach wypuścić kiełki. Ciekawe jest to że, biała agrowłóknina przyspiesza kiełkowanie trawy ;)
A jak jest dużo giny bardzo dużo to nie mogę dosypać kupionej ziemi?
Oczywiście, że może Pani dosypać ziemi, to bardzo wzbogaci strukturę gleby. To wszystko zależy tylko od nakładów finansowych
Czyli po zerwaniu starej trawy trzeba odczekać dwa tygodnie aż wykiełkują chwasty? A jeśli na starym trawniku prawie nie było chwastów to czy można ten krok pominąć?
Myślę, że można od razu sadzić trawę, jeżeli jest Pani pewna, że nie ma tam np. kłączy perzu. Perz w późniejszym czasie jest bardzo trudny do usunięcia, pozostaje tylko jego wykopywanie. Jednak przybliżę Pani pokrótce taką ciekawostkę. W glebie istnieje tzw. „bank chwastów”. Oznacza to, że nawet głęboko w glebie po przekopaniu znajdują się drobne nasionka, które gdy tylko dostaną się w powierzchniową warstwę gleby otrzymują sygnał do kiełkowania. Dlatego czekamy na ich wykiełkowanie i delikatnie "hakamy" teren by pozbyć się tych chwastów, które mogłyby konkurować z trawą w pierwszych tygodniach jej rozwoju ;)
@@AGRECOLdziękuję bardzo za odpowiedź. Jednak zaryzykowałam i posiadam trawę niecałe 2 tyg temu- wszystko(oprócz czekania na chwasty:) wg Państwa instrukcji. Trawa już po tyg pięknie wzeszła i bardzo ładnie rośnie. Świetny poradnik, polecam:)
Jesteśmy dumni, że pomogliśmy! Najbardziej zależy nam na tym, żeby Państwo sami osiągali satysfakcjonujące efekty :) Dostosowując nasze porady do swoich potrzeb ;)
Czy mogę poradnik zastosować pod koniec sierpnia? Czy najlepiej na wiosnę zakładać?
Oczywiście, ale jeżeli pogoda na to pozwoli :) Gdy okaże się ze nagle pod koniec sierpnia zdarzy się jakaś nieoczekiwana fala upałów to radzimy wstrzymać się do września. Lipiec nas nie rozpieszcza więc trudno przewidzieć co może nas czekać w sierpniu ;)
Chciałbym zapytać jaki powinien być odstęp między tymi czynnościami?
Wszystkie czynności oprócz odchwaszczania środkiem chemicznym, można wykonać na raz. Po użyciu środka chwastobójczego nawozimy dopiero po 7 dniach.
A nawóz i trawę też po sobie?🤗
tak :)
I mi sie przydał. Ale u mnie po przekopaniu wyglada jak pole po przejeździe ciężkiego sprzetu.. Ale będę walczyl. Fajna opcja zamiast walka. Aha mam każdej wiosny duzo mchu. Co zrobić??
Czy wertykuluje Pan trawnik co wiosnę? Ten zabieg w bardzo łatwy sposób pozwala pozbyć się mchu. Polecamy też specjalistyczny nawóz do trawników na mech Agrecol. Taki nawóz zawiera związki żelaza, którego mech nie znosi, więc jego regularne stosowanie pozwoli pozbyć się na długo mchu i zapobiegnie jego powstawaniu.
@@AGRECOL uzywam co roku każdej wiosny cos na mech z państwa firmy. Pomaga,czasami trawa aż czernieje ale daje odrzywke i po paru tyg bylo ok. Ale ostatnio aż kosiarka stawała ,trawa nie byla taka jak 5 lat temu. Ala murawa na boisku. Straszne bulwy najgorsza byla przy samym chodniku. Narazie zastosuje sie to filmu i zrobie krok po kroku. Dziękuję
Ile trawa mniej więcej będzie rosnąć?
Nasiona po wysiewie kiełkują w ciągu 7 - 31 dni (zależnie od gatunku trawy oraz warunków pogodowych). W optymalnych warunkach w ciągu 6 - 8 tygodni trawa powinna ładnie pokryć całą obsianą powierzchnię. Proszę pamiętać, że pierwsze koszenie wykonujemy, gdy trawa osiągnie 8 - 10 cm.
Trawniki już założone rządzą się własnymi prawami i zależnie od zastosowanej mieszanki traw, wilgotności gleby, temperatury i nasłonecznienia trawa może rosnąć tak szybko, że konieczne będzie koszenie co kilka dni, a w niesprzyjających warunkach raz na kilka tygodni.
Witam miesiąc temu siałem trawę i prawie nie wyrosła jaka może być przyczyną?
Być może przeterminowane nasionka. Czasem podczas złego przechowywania może się zdarzyć, że nasiona tracą zdolność kiełkowania.
@@AGRECOL a czy jak się posypie trawę i przegrani i zwaluje to wykiełkuje?
@@AGRECOL mam problem na trawniku który kiełkuje wyrasta pez także pojedyncze Źdźbła co zrobic
@@AGRECOL z trawnika który został posiany tydzień temu wyrasta peż brązowe pojedyncze Źdźbła przed nawiezieniem ziemi była koparka i wszystko randapowane co zrobic
Czy trawa już wykiełkowała? Jeśli nie, to można jeszcze ten kiełkujący perz ręcznie powykopywać, bo później będzie jeszcze ciężej to wykonać. Jeśli wykiełkowała, to radzilibyśmy poczekać do pierwszego koszenia i wtedy usunąć perz przez wykopywanie. Niestety perz to trawa i nic innego nie poradzimy, niż punktowe usuwanie ręczne lub ewentualnie zastosowanie bezpośrednio na chwast herbicydu.
A mogę to zrobić glebogryzarką?
Oczywiście! Tylko zależy to od jej mocy. Czasem gleba jest tak zbita, że można uszkodzić glebogryzarkę.
Traktor i glebogryzarka najlepsze połączenie już trawka zasiania :)
Pozdrawiam ogrodnik Bielsko Biała
Filmik świetny, ale nie wiem czy mam tyle siły i wytrwałości żeby zrobić wszystkie te rzeczy - strasznie dużo roboty 😳
Mistrzyni poradź coś, wywiozłem darń i kupiłem wywrotkę ziemi niewiadomego pochodzenia. Ziemię rozsypałem, posiałem i zawałowałem. Ziemia jest tak zbita, że aż pęka. Trawa ciężko się przebija. Jak to ratować? Miejscami ma już kilka cm, w niektórych miejscach kiełkuje, a w niektórych nic nie wschodzi. Nakłuwać widłami, podlewać , może jakiegoś torfu dosypać, a może jakiś nawóz ? Proszę o jakąś poradę.
Kupił Pan niestety gliniastą glebę, należałoby ją rozluźnić, piaskiem oraz ziemią kompostową lub kupioną w sklepie ziemię ogrodniczą, jednak jeżeli teren jest duży, pochłonie to olbrzymie nakłady finansowe. Najlepszy byłby czarnoziem nawieziony na nowo. Żaden nawóz tutaj nie sprawi, że ziemia się rozluźni. Polepszyć strukturę gleby może Pan, np obornikiem przemieszanym oczywiście z glebą albo nieco wapnem sypanym na jesień.
Czy pierwsze koszenie jest konieczne? Pytam, bo zewsząd trafiają do mnie informacje, żeby ze względu na suszę nie kosić trawy
W tym przypadku kilka pierwszych koszeń jest kluczowych przy zakładaniu trawnika, ponieważ wpływa ono na rozkrzewienie trawy. Gdy nie skosimy młodych źdźbeł, będą one rzadkie, szybko wkroczą pomiędzy gołą ziemię chwasty, a efekt o którym Pani mówi, czyli ograniczenie parowania wody nie zostanie spełniony. Bo tylko trawnik dojrzały który dokładnie pokrywa powierzchnię ziemi chroni przed nadmiernym parowaniem wody. Zalecenie nie koszenia dotyczy dojrzałych, dawno założonych trawników. Mam nadzieję że wyjaśniliśmy na czym polega zasadność koszenia ;)
@@AGRECOL tak, świetnie! Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź . Jestem bardzo początkująca :-)
Ile czasu po rzuceniu nawozu można siać trawę ?
Tak na prawdę od razu po wysiewie nawozu można zacząć siać nasiona traw. Tylko wystarczy po wysiewie nawozu przegrabić go delikatnie z glebą dzięki czemu wniknie on głębiej i jak tylko trawa wykiełkuje, będzie miała cały kompleks składników odżywczych potrzebnych na start. Tak zrobiliśmy podczas tworzenia tego filmu ;) Powodzenia!
A ja się spotkałem z opinią by przy zakładaniu trawnika nie sypać nawozu, jeśli już to naprawdę skromnie. Bo wtedy korzenie uczą się szukać składników i rozrastają. A jeśli ktoś przy zakładaniu torfu, to bym się wstrzymał 1-2 miesiące
Razem z trawą kiełkują również chwasty. Czy jest jakiś preparat do zastosowania przy młodej, jeszcze kiełkującej trawie aby pozbyć się chwastów?
Proszę się nie martwić :) W pierwszym etapie wzrostu trawnika może on wyglądać przerażająco gdyż wydobyte na powierzchnię nasiona chwastów zaczną nagle kiełkować. Większość chwastów, które kiełkują razem z trawą to jednoroczne chwasty jak komosa biała czy żółtlica drobnokwiatowa. Są to chwasty które znikną wraz z pierwszym koszeniem gdyż są na nie wrażliwe. Może się zdarzyć że zostanie jeszcze kilka innych chwasty których nie udało nam się wydobyć podczas przygotowania gruntu - je możemy jeszcze wykopać delikatnie łopatką. Zabiegi te z pewnością ograniczą chwasty na tyle, że nie będzie trzeba stosować środków. Na trawniku, który ma już jeden rok spokojnie możemy stosować herbicydy przeznaczone do zwalczania chwastów na trawnikach ;)
@@AGRECOL problem jest taki, że w miejscach tych chwastów nie rośnie w ogóle trawa i obawiam się, że może nie wyrosnąć dopóki te chwasty tam będą :) Ręczne usuwanie tych chwastów, to robota na kilka dni :)
A czy próbował/a Pan/i już kosić trawnik i zrobi dosiekę, żeby trawa zagłuszyła chwasty?
@@AGRECOL dosiałem 4 dni temu i przykryłem agrowłókniną. Na koszenie jest jeszcze za wcześnie, bo trawa ma 5-6cm. Pozostaje mi czekać na wyższą trawę i skoszenie tego ziela:)
To czekamy z niecierpliwością, aż będziemy mogli usłyszeć o satysfakcjonującym rezultacie ;)
A jeśli gleba została potraktowana wapniem w połowie maja, to kiedy mogę nawozić i siać trawę?
Wapno należy dobrze przekopać i wymieszać z wierzchnią warstwą gleby. Proszę pamiętać, że wapnowanie wykonuje się poza okresem wegetacji traw, więc jesienią lub na przedwiośniu. Tutaj z wysiewem trawy należałaby się wstrzymać około miesiąca. W tam czasie akurat skiełkują chwasty, więc będzie można je jeszcze wyhakać. Późniejszy wysiew trawy będzie jednak wymagał od Pani częstszego doglądania pod kątem podlewania.
teraz, gdy jest tak goraco to dobra pora na siew trawy?
Jeżeli będzie regularnie podlewana, co potrzebne jest do jej wykiełkowania, to oczywiście można teraz zakładać trawnik.
A czy taką trawę mogą jeść owce u kozy nie zaszkodzi to im?
To już zależy tylko od zastosowanych gatunków traw. W gotowych mieszankach zazwyczaj dominuje życica trwała, która jest dosyć wymagająca pod względem pielęgnacji - nawadniania i nawożenia. Jest ona cenną trawą pastewną i jest polecana dla owiec. Jeśli jednak planuje Pan stworzyć miejsce do wypasu owiec, to nie lepiej stworzyć bardziej typowe pastwisko z większą różnorodnością gatunków, niż trawnik rekreacyjny?
A jak nic nie dodam do ziemi to trawa nie wyrośnie? Czy jak to działa?
Oczywiście, że wyrośnie. Przy czym trawa będzie miała mniej składników, a co za tym idzie słabiej rosła i krzewiła się. Wtedy szybciej będą rosły chwasty, które są przystosowane nawet do słabych gleb. Jeżeli ma Pani/Pan żyzną glebę, to nie trzeba na początku nawozić, ale po jakimś czasie na pewno nawożenie przyda się.
Jaki sens ma wałowanie ziemi po zasianiu, jak w kolejnym kroku jest grabienie, na logikę powinno być na odwrót.
Ma olbrzymi sens. Wałowanie to nie tylko ubijanie wierzchniej warstwy ziemi. Jak wytłumaczyliśmy w filmie odpowiednio ciężki wał, albo tak jak u nas ciężar wykorzystany przez człowieka ubija głębsze warstwy gruntu zbijając go (co ma na celu m.in. ograniczenie parowania wody, lepszy podsiąk kapilarny) . Gdybyśmy tego nie zrobili, to podczas siania nasion chodząc, porobilibyśmy dziury i dołki, bo ziemia nie byłaby odpowiednio ubita. Po wysianiu i przegrabieniu trawy (w celu przemieszania jej delikatnie z wierzchnią warstwą gruntu, a nie tak głębokiego grabienia jak w przypadku równania) wyrównanie nierównego gruntu byłoby wręcz niemożliwe bo spowodowalibyśmy ze w jednym miejscu nasion byłoby mniej w drugim więcej. Mam nadzieję, że teraz lepiej wytłumaczyliśmy Panu, dlaczego taka kolejność jest ważna. Dodam, że przegrabywanie nasion z ziemią to jest tylko pewna opcja - nie konieczność. Są też inne możliwości, aby zwiększyć ilość wykiełkowanych nasion, podane w filmie.
Po jakim czasie wyrosnie trawa?
Wszystko zależy od panujących warunków. Jeśli jest ciepło - to w ciągu 2 tyg. powinny zacząć kiełkować nasiona ;). Najszybciej kiełkuje pod agrowłókniną, gdyż ma tam doskonałe warunki, wilgoć i ciepło.
@@AGRECOL a jezeli teraz zrobie nowy trawnik ze starego to piekna gesta trawa realnie bylaby w tym roku czy to raczej na nastepny rok?
@@Forrest90 Przez jeden sezon trawa się odpowiednio zagęści przy odpowiednim koszeniu, podlewaniu i nawożeniu ;) Więc pod koniec sezonu, możliwe że już trawnik będzie gęsty, a za rok będzie już idealny trawnik :)
A trzeba po przekopaniu wyciągnąć stare kępy trawy ?
Jeżeli przekopujemy na jesień to można zostawić, aby się rozłożyły w ziemi. Jednak radzimy: lepiej je powybierać. Dlaczego? Z kilku powodów: karpy mogą się nie rozłożyć i wtedy dłużej zajmie osiadanie podłoża, co może spowodować, że gdy wysiejemy trawnik i ładnie wzejdzie, po jakimś czasie pojawią się nierówności na powierzchni trawnika. Po drugie karpy mogą zawierać korzenie trudnych do usunięcia chwastów, np. mniszka, którego korzenie bez problemu nawet przerzucone mogą odbić. O ile mniszka zwalczymy specjalistycznymi herbicydami, to z perzem (który również może być w karpach trawy) będzie już ciężko, ponieważ nie istnieje preparat zwalczający perz (trawę) w trawie. Dlatego wyciągając karpy - unikniemy problemów w przyszłości. Wyciągnięte karpy do doskonały materiał do kompostowników, ponieważ zawiera rośliny i cząstki ziemi. My właśnie w ten sposób je spożytkowaliśmy :) Powodzenia.
Tu coś po kolei nie jest, najpierw udeptywanie ziemi, potem sianie trawy, udeptywanie i potem zagrabywanie ?
Już wyjaśniam dlaczego tak robimy. Udeptywanie lub wałowanie ziemi przed wysianiem trawy wykonuje się po to, aby rozbić większe grudy ziemi i aby podłoże nie było mocno rozluźnione, a bardziej przylegało do siebie, dzięki temu woda z głębszych warstw podłoża jest w stanie kapilarnie podsiąknąć do korzeni. Natomiast gdy mowa o przegrabieniu to nie chodzi o bardzo mocne rozluźnienie podłoża ponownie, tylko delikatne przemieszanie nasion z już rozdrobnioną ziemią.
Fajny bo zrobiony przez sympatyczną i uśmiechniętą dziewczynę. Mam znacznie większy teren do posiania ale dam radę bo po obejrzeniu zaraziłem się pozytywną energią :)
Jejku jak miło słyszeć takie słowa! Teraz to Pani dodała nam energię do działania i robienia dalej filmików, żeby z łatwością pielęgnowało się każdy ogródek ;)
Ile dni po rozsypaniu nawozu możemy zacząć siać trawę?
Nie trzeba czekać z wysianiem trawy. po takim przegrabieniu z ziemią nawóz dostanie się głębiej i nie będzie miał styczności z nasionkami trawy dlatego bezpośrednio po wysianiu nawozu można siać trawnik. Jednak uwaga! Nawóz ten stosujemy tylko na wiosnę lub w lecie jeżeli wtedy pokusimy się o zakładanie trawnika. Na jesień nie stosujemy nawozów z zawartością azotu.
@@AGRECOL a gdy trawa zaczyna kiełkować to też można jeszcze podsypać nawóz? Nie był dawany podczas siania.
A czy może być czarna agrowloknina?
Absolutnie nie. Taka agrowłóknina jest wykorzystywana zamiast naturalnej ściółki - spełnia inne funkcje. Biała agrowłóknina przepuszcza promienie słońca, które są potrzebne do wykiełkowania trawy i odbija nadmierne promieniowanie, jednocześnie utrzymując wilgoć i ciepło w obrębie gruntu.
Ja nie mam do pomocy nikogo i sam się męczę, nawet na 60 m2 jest co robić. Najgorsze usuwanie starej zakorzenionej trawy. Tak mnie to denerwuje. A ile jeszcze korzeni pod spodem. Ale się wrobiłem. Może do sierpnia dam radę. ;-)
Na pewno da Pan radę! Trzymamy kciuki! Teraz jest dość dużo wolnego czasu, więc bądźmy dobrej myśli ;) Na pewno uda się skończyć trawnik znacznie wcześniej ;)
A trawa była poszarpana - prawdopodobnie koszona mokra bądź nienaostrzone noże 😀
Trafna uwaga! :)
Dobry filmik. Na koniec można by dać jeszcze listę wszystkich kroków dla przypomnienia.
Bardzo dziękujemy za cenne wskazówki. Na pewno wykorzystamy Pana radę przy kolejnych produkcjach:) A póki co, umieściliśmy podsumowanie wszystkich kroków w opisie pod filmem. Pozdrawiamy:)
Po jakim czasie urośnie ? Właśnie podlewam 2 tydzień i na razie nic ...długo jeszcze muszę czekając ?
Troszkę cierpliwości, być może było jeszcze za zimno i nasiona się nie obudziły. Czasami przykrycie podłożem lub agrowłókniną pomaga gdyż pozwala to na utrzymanie ciepła potrzebnego do kiełkowania nasion. w zależności od nasion mogą one kiełkować 2-3 tygodnie. Proszę jeszcze dla pewności sprawdzić datę ważności nasion lub datę ich pakowania.
AGRECOL dziękuje
Rozumiem ze caly ogrod przekopaliscie ręcznie. Gratuluje
Dziękujemy! Tak, było ciężko, ale to niewielki fragment, we dwójkę poszło nam szybko.
mój trawnik to porażka w sumie zawdzięczam to przycięciu i uschnięciu bo tem38C była i pojawiła się chwastnica całe mnogie ilości teraz z nią walczę i zrobię tak jak w filmiku ale we wrześniu
U mnie tak samo :/ same chwasty przez wysokie temp a kiedy spadnie deszcz nasione zmyte z powierzchni ziemi. Totalny koszmar. Najgorsze zakladanie trawnika jakie widzialam. Zakladalam juz nie niejednokrotnie trawnik ale czegos takiego jak w tym roku nie widzialam. Kupa chwastow pozdrawiam
Radzimy rozłożyć agrowłóknine po wysianiu, dzięki temu nasiona się nie "rozpłyną" ;)