planuje w tym roku zrobić sobie e-bike więc śledzę sobie twój kanał oraz innych ebikerów, za to świetnie tłumaczysz, teraz tylko zbieram hajsy a może w sierpniu już polatam na moim ebajku :D
Pozdrawiam, Tas. Irytuje mnie to, że filmujesz zazwyczaj jakieś 30 cm poniżej omawianego obiektu? Czy to jest przypadek? Bo nie widać wtedy co robisz..
Można by też było zrobić to w drugą stronę :-) Jeśli wszystkie sekcje prócz tej 1 mają podobne napięcia to można ją wyrównać rozładowując ją do wartości pozostałych i wtedy ponownie podłączyć ładowarkę i bms już powinien sobie z tym poradzić.Na pewno zajmie to mniej czasu :-)
Można o baterie zadbać jeszcze w inny sposob. Zimowa pora gdy nie jeździmy, zaleca sie tak 2× w miesiacu lekko baterie rozładować i naładować. W tedy sekcje nie powinny sie rozjeżdżać.
Omów rodzaje ogniw litowych, ich wydajność prądową względem temperatury. itp. Korozję i rozszczelnienie celi. U siebie raz zauważyłem rdzę, przebarwioną koszulkę i wyciek czegoś w rodzaju kwasu z ogniwa od razu wymieniłem. Jaki 18650 jest najlepszy wg. Ciebie ? Czy Sony Vtc6 dla 30A czy Sanyo GA, LgMj1 dla pojemności i Amper? Podobno niektóre silniki fabrycznie mają czujnik temperatury ? Tyle tematów do obgadania że tydzień by trwał Film.
Część Tas 3 lata temu nagrałeś ten film i wspominałeś w nim że nagrasz obszerniejsze materiał o akumulatorach Ja jestem cierpliwy ( ale 3 lata to trochę przesada ) 😂😂😂 Fajnie by było jakbyś też opowiedział o tej ładowarce Bo to dość zaawansowany sprzęt dla początkujących Wspominasz w filmie żeby nie zmieniać napięcia podczas ładowania Ja ustawiamy 2.0A i auto dla cel - i w trakcie ładowania te 2.0A skaczą np.0.7 1.4 itd Więc jeśli pan Tas miałby wene i czas I nagrałby filmik o ładowarce To można by strzelić po Warce Czekam z utęsknieniem Hejjj
Jak wpinamy ładowarkę w poszczególne sekcje to który PIN powiem być + a który - ? Wiesz co mam na myśli, są dwie opcje podłączenie dwóch wtyków w dwa piny:)
Powinieneś chyba wspomnieć o pinach ładowarki (chyba że to jakaś smart). + do +, - do -. Sprawdzamy woltomierzem zarówno ładowarkę jak i potencjał między pinami. No chyba że się mylę :)
Nie testowałem , ale kupiłem i planuje podmiankę w swoim ebiku , natomiast znam parę osób które mają i sobie chwalą. Co do modelu to wszystkie jada chyba na tym samym oprogramowaniu.
Hej Dzieki za pomysł ja w swoim aku dorobię sobie jeszcze jedno złącze balansujące i wystawię przy krawędzi aku. Nie bedzie trzeba nic odłączać do pomiarów. Można by nawet podładować po 6 równolegle po dorobieniu odpowiedniego kabelka i ładować 6 ogniw z balanserem :) Z prądem bym nie przesadzał ;)
Ja mam takie pytanie. Chodzi o odcinek o serwisowaniu akumulatora po zimie gdzie po naladowaniu do pelna jedno ogniwo ma 4.15V a reszta 3.9V. Wg mnie ta sekcja co osiagnela 4.2V pierwsza balanser odlaczył ładowanie całego pakietu a stalo sie tak dlatego ze ta sekcja ma najmniejszą pojemność i to ona jest najbardziej zużyta i ładuje sie jako pierwsza ??
Hej Tas mam do cb pytanko może dwa. Jakiej mocy masz silnik w swoim ebike' u, jak go użytkujesz jeździsz po lesie, szosie ? I gdzie szukać takich używanych ogniw ?
Mam 2 maszyny, obie mają około 6100W mocy maksymalnej, używam je w każdej możliwej formie sportu rowerowego - od trekingu po enduro. Ogniwa z demontażu (takie są nie używane) możesz spokojnie kupić w sklepach internetowych, przykładowo tutaj: nexun.pl
Witam Skąd pan jest Bo ja jestem z Wielkopolski okolice Jarocina mam baterie która straciła zasięg 10 km chciałbym ją dać do naprawy tylko nie mam gdzie
Z tymi rozjazdami to nie do końca jest tak jak mówisz, raczej chodzi tu o różną rezystancję wewnętrzną poszczególnych cel, po prostu różny stopień zużycia. Nowe pakiety (ogólnie różne, modelarskie itp.) się nie rozjeżdżają bo rezystancja cel jest równa i po prostu nie mają jak się rozjeżdżać. A gdy jedna cela jest już słabsza to po 1 rozładowaniu jej napięcie jest już niższe, i samo-rozładowanie też bo ma wyższą RW. BMS'y powinny sobie radzić z balansowaniem akumulatora, w końcu po to są... ale jak widać nie do końca sobie radzą, więc polecam ładowanie ładowarką z balanserem ale to już koszta inne.
BMSy sobie doskonale radzą tylko trzeba im dać szansę, a nie, że przez złe nawyki szkodzimy własnemu akumulatorowi :) Tak, sklepowe aku mogą być takie, że trzymają, ale my jeździmy to używamy i stąd takie problemy.
Sanyo GA mają w nocie katalogowej 4.2V +/- 0.02V. BMS- y mają zazwyczaj odcięcie ładowania przy 4.25V.Czy w takim układzie jedna cela Sanyo GA ,która się pierwsza ładuje przy wyrównywaniu nie ulega degradacji ?
Witam ciekawy film czy do zmierzenia napięcia wystarczy zwykły miernik uniwersalny ? Użytkuję baterię w rowerze ponad rok czasu dość intensywnie nigdy nie leżakuje długo nieużywana po naładowaniu do 54.6 po dwóch trzech godzinach napięcie spada do 54.2
Czy da się wyrównać sekcję w nierozbieralnym aku metodą podłączenia ładowarki naładować do pełna poczekać 6h aż bms wyrówna ( spadnie ogulne napięcie ) i znowu podłączyć ładowarkę i tak kilka razy ?
Da się, robi się taką formę konserwacji ale czasem 6h odczekania może nie wystarczyć i trzeba kilka % rozładować. Można w powietrzu go uruchomić na 5 min,. Ale trzeba pamiętać, że takie ładowanie wyrówna tylko nieduże rozjazdy na celach. Czyli ma to sens w akumulatorze nowym albo systematycznie konserwowanym przez zimę.
nie zaszkodzi bo to się robi raz na miesiąc, ale to jest temat szeroki, omówię go w jednym z kolejnych filmów bo w tym nie było na to miejsca. Na filmiku pokazałem JAK diagnozować i wyrównać nierówny pakiet przywracając mu ewentualny spadek pojemności. Ale DLACZEGO tak się dzieje i dlaczego takie wyrównywanie działa to już trzeba by dużo więcej gadać.
Nalezy jeszcze powiedziec o tym ze na dluzszy postoj nalezy naladowac baterie do poziomu 3,50v na cele. Jest to bardzo wazne. Jesli chcemy wyrownac nierozbieralna baterie, najlepiej naladowac ja na 4,2v na cele czyli na full, przyjechać lagodnie okolo 5km i znowu naladowac po naladowaniu bms zacznie balansowanie. Ta czynnosc nalezy powturzyc okolo 10 razy pod rzad, mozna to robic np przez dziesiec kolejnych dni w czasie normalnego urzytkowania po prostu codziennie. Taka czynnosc nalezy zawsze powtarzac po dlugim postoju a nasza bateria poslurzy nam kilka lat.
@@marekyzr568 Piszesz ze nalezy to powtorzyc 10 razy ale mozna zrobic to przez 10 dni jezdzac normalnie. To znaczy ze nie musze naładować aku do pelna, przejechac 5 km i znowu ładowac i tak 10 razy tylko codzien przez 10 dni naladowac do pelna, przejechac 5 km i znowu ladowac, a w miedzy czasie normalnie jezdzic tylko na koniec dnia powtorzyc caly proces z lafowaniem, przejechaniem 5 om i nalafowaniem?
Tak się zastanawiam a jakby tak przy budowie baterii zamiast rozładowywać każde ogniwo by uzyskać taki sam prąd na ogniwie, palaczyc-zlutowac baterie i doprowadzić później sekcje do takiego samego voltarzu zdało by to egzamin?
Jasne, że tak ale nie wolno łączyć ich jeśli mają różne napięcia. Takie 0.2V różnicy to jeszcze ujdzie ale np 0.5V to już grozi pożarem. Wiec ogólnie lipa, lepiej to robić
Rozjazd napięć na mojej baterii 4.10-4.16 Wyrównywałem po kolei wszystkie cele imaxem. napiecia są 4.16/4.17 i niechcą się już więcej podładowac. Po ok 4000 km nagle bateria zaczęła nagle siadać. Zasięg się dużo zmniejszył Czy to oznacza jej koniec? Z akumulatora ciągne max 35A przy 5p ogniwa samsung 25 r.
Jak dbać o akumulator podczas normalnej eksploatacji? Czy często doładować, czy czekać aż akumulator się rozladuje i wtedy dopiero go ładować do pełna?
Tak sobię myślę szefie - czy bms nie powinien po pozostawiniu ładowarki podłączonej do prądu zezwalać na powolne doładowanie niepełnych cell? W mojej instrukcji baterii Phylion, w razie nie doładowania baterii do 100%, producent zaleca pozostawienie baterii pod ładowarką na 12h. Myślę że ma to związek z balansowaniem baterii. Wiem, że różne układy, różnie działają. Moja ładowarka wg. mnie sama balansuje ale mogę się mylić
Niektóre nowe uniwersalne ładowarki i BMSy mają taką funkcję. Niestety ona jest zła, powoduje, ze BMS ciągle się grzeje pracując a to wygrzewa mu rezystory, powoduje zimne luty, awarie tranzystorów przełączających balancery. To nie jest dobra zmiana.
Czyli jak będę trzymał baterie naładowaną na 100% to nic się jej nie stanie? Pytam bo każdy na grupie o hulajnogach elektrycznych twierdzi że po takim zimowaniu w stanie 100% na wiosnę bateria będzie do wymiany.
nie proście rozładować jedną sekcja która jest naładowana, a poźniej normalną ładowarką od roweru naładować wszystko ? oszczędziłem Ci tydzien pracy :)
@@deXter182deXter jesli tak sie stanie to bateria do wymiany. Moze tez byc sytuacja ze bylo zle zgrzane np; jedno ogniwo nie laczy , co zreszta jest bardzo niebezpieczne, wtedy tez będzie sie szybciej ta cela ladowala od pozostalych i tez szybciej rozladowywala. Dobrym rozwiazaniem jest bms z duzym pradem balansowania (np1A), w tym ze trzeba miec dobry monitoring bmsa.
Czy to prawda, że pod żadnym względem, nie można pozostawić w pełni naładowanego akumulatora na zimę? Usłyszałem taką opinię od osoby która zgrzewa pakiety i osobiście, bardzo mnie to zdziwiło. O ile Lipo potrafi powoli puchnąć, tak z Li-Ion nigdy nie miałem z tego powodu żadnych problemów. Jak to wygląda na prawdę? Czy właśnie wtedy rozbalansowanie nie jest po prostu większe i nie postępuje szybciej?
@@dankkubi Ja słyszałem, że najlepiej mieć je w okolicy naładowania 40-60% Co do pytania sprzed roku - tracą i to czasem mocno :) Miałem pudło (~200szt) w pełni naładowanych aku po testach pojemności. Nie miałem czym ich rozładowywać do tego samego poziomu więc czekały na szybkie użycie. Niestety dopiero po ~8-10 msc mogłem się za nie dalej wziąć i okazało się, że np aku, które po recyklingu miały około 1900-2100mAh, teraz miały 700-1600mAh. Mało która zachowała okolice pierwotnej pojemności. Szkoda, ale i tak bywa :)
Witam mam taki problem po naładowaniu mam 54,4v ale bms odcina zasilanie przy 50v pomierzył em i mam na12 celach 8,5 v a niestety na13 tylko 7,0v czy wystarczy zbalansowac cz jednak wymiana
@@TasTasowski witam miałeś rację jest na 12 celach 4,23 a na 13 jest 3,56 wielkie dzięki za pomoc co można zrobić czy ładowanie osobno coś da czy już wymiana
Witaj Tas od dwóch miesięcy jestem szczęśliwym posiadaczem falcona 6kw z baterią 20s13p i chciał bym zrobić wyrównanie cel. Podałeś link do ładowarki, tylko jedna rzecz mi nie daje spokoju. W instrukcji tej ładowarki jest napisane że może naładowania do 6 ogniw lion, a w moim aku jest 13 w sekcji. Czy potrzebuję innej ładowarki? Jeżeli tak proszę o podpowiedź z twojej strony, jaka była by ok? Pozdrawiam
nie potrzebujesz innej, ta jest dobra, ale wyrownuj po 1 sekcji na raz, potrwa to dluzej ale wyrownanie bedzie dokladniejsze z uwagi na bardzo maly prad balansujacy ladowarek modelarskich.
Mówiłeś że nieużywane ogniwa się zużywają szybciej niż używane czyli jak w zimę raz na tydzień rozładuje akumulator i potem ponownie naładuję to będzie to miało sens? Są jakieś rozładowywarki takich akumulatorów,bo raczej poza silnikiem od roweru nie miałbym czym tej baterii rozładować?
Ma to sens, tzn nawet nie trzeba tego wyładowywać do zera. Wystarczy, że wyładujesz akumulator o kilka %, tylko tyle aby się znowu ładowarka włączyła, popracuje kilka minut, naładuje i już. Ale to jest tylko proces konserwacji, nie diagnoza. Konserwowany akumulator ma mniejszą szansę na spadek pojemności po zimie lun leżakowaniu niż nie konserwowany.
Tas Tasowski Czyli po zimie i tak warto te napięcia posprawdzac i powyrównywać. Więc to że go będę "konserwował" w zimę sprawi że sekcje się mniej rozjadą (jak coś źle zrozumiałem to mnie popraw). Takie doładowanie sekcji przywraca akumulator do stanu sprzed zimy ( pomijając oczywiście samozniszczenie :D )? Chodzi mi o to czy jeśli i tak doładuje te sekcje to czy będzie się opłacało je konserwować.
doładowywanie przez zimę to konserwacja, pomiar napięć to diagnoza, doładowywanie sekcji w razie potrzeby to taka "naprawa", te 3 kroki się nie zastępują, każdy ma konkretny cel. Jeśli nie można otworzyć akumulatora bo jest fabryczny lub na gwarancji - to się tylko konserwuje
Tas Tasowski a czy zbliża się jakaś technologia która wykluczy ,doładowanie sekcji i pomiar napięć? Samo doladowanie akumlatora pare razy na tydzien w okresie zimowym niema problemu.ale reszta? te ebike caly czas idą do przodu ?z technologią
Robi ale bardzo poooowli i małym prądem, Dobre do codziennej konserwacji podczas ładowania, złe jeśli jest duży rozjazd bo BMS nie służy do okresowego wyrównywania
Tas kupiłem ładowarkę redoks alfa2 bo nie mieli imaxa jakaś trefna partia była i wycofali. Bateria 84v 20s13p 33ah po ładowaniu i balansowaniu bms rozjazd w granicach od 4,07 do 4.0 ale jedna cela ma 3,93, i ją właśnie próbowałem naładować. Bms odpięty ładowarka ustawiona na lion 3,6v 2A 1s kabelek zrobiłem sobie taki jak ty na filmiku, ładowałem 10h a napięcie nie wzrosło nawet o 0,01v.... ładowarka wykrywa aku i jego odłączenie pokazuje że ładuje tylko na dole jest taki licznik ile wyszło z ładowarki prądu i tam nie rośnie tylko skacze od 1 do 12 jak obserwowałem. Czy może to być wina ładowarki że mi nie mogę jej naładować? Coś powinno w 10h się już wbić w te ogniwa. Pozdrawiam i proszę o odpowiedź.
Tryb LiIon ładuje do 4.1V a lipo do 4.2V, spróbuj ładować w trybie LiPo 1s. Ogólnie to dobrze robisz, ładuje się około 2A i każdą celę osobno, powinno iść. No chyba, że ładowarka uszkodzona ale nie sądzę.
Miałem ładowarkę redox alpha v2 ze sklepu Botland za 150zł. I jest to dziadostwo. Ładowała tylko do 4V rozładowywała tylko do 3,5V. Jak podłączyłem lipola od drona w trybie balansowania to mi naładowła jedną cele do 4,3V a inną do 4,0V . Nie polecam. Kupiłem imaxa b6 mini i to jest całkowicie inna ładowarka można mierzyć rezystancje wewnętrzną, podłączać do PC i wiele więcej. Działa tak jak powinna i warto kupić wersję mini bo ma o wiele więcej funkcji ;)
pozwolę sobie nie zgodzić się z Tobą. Lepiej kupić raz a dobrze...Tą ładowarkę należy skalibrować by poprawnie działała... tracimy gwarancję... a kiedy coś pójdzie nie tak i się zjara to musimy kupić kolejną...
A widzisz, i to niespodzianka, nie jest wymagana właściwie żadna dokładność naładowania. Jeśli zniwelujemy rozjazd np z 4.01V na 4.17 albo 4.21 albo 4.19 to już BMS dalej sobie poradzi. Nie ma żadnego uzasadnienia próba wyrównania tego do 0.001V bo to zwyczajnie jest bez znaczenia... Jestem przeciwny używaniu narzędzi nie dopasowanych do potrzeb. Cel jest prosty, narzędzie podstawowe go spełnia i w sumie tyle. Temat jest skomplikowany a ja muszę wszystko upraszczać do granic możliwości żeby to ktokolwiek początkujący ludek zrozumiał, zasady jak działa BMS i co potrafi a czego nie to znowu kolejny film :(
Czyli udowodniłes, że bms są nic nie warte ;) czyli jednak lepiej z pakietu zrobić wyprowadzenie na zewnętrzna ładowarkę i w ten sposób ładować pakiet. Od dłuższego czasu czytam o bms i ich praca niezbyt mi się podoba.
Tas Tasowski oglądałem ;) i cieszę się że ktoś zwrócił uwagę na to, że bms to nie ratunek na wszystko. Skoro jest podpięty na stałe do baterii to powinien pilnować, aby cele były do siebie zbliżone. Tu jak widać rozbalansowalo pakiet czyli bms nie jest idealny. Tak wiem bedziesz teraz bronił bms ;)
Niesamowity ogrom wiedzy. Dzięki takim ludziom jak Ty aż chce się człowiek uczyć i motywować do działań. Pozdrawiam i od siebie Dziękuję.
planuje w tym roku zrobić sobie e-bike więc śledzę sobie twój kanał oraz innych ebikerów, za to świetnie tłumaczysz, teraz tylko zbieram hajsy a może w sierpniu już polatam na moim ebajku :D
Bardzo ciekawy filmik. Gratuluję takiego sposobu bycia tj. pozytywne myślenie + dzielenie się wiedzą. Pozdrowienia z Łomżyńskiego :) Witold
Nie bylo by szybciej rozladowac te jedna cele do poziomu pozostalych a potem ladowac reszte przez BMSa?
No właśnie nie lepiej, może ktoś wie?
Pozdrawiam, Tas.
Irytuje mnie to, że filmujesz zazwyczaj jakieś 30 cm poniżej omawianego obiektu? Czy to jest przypadek?
Bo nie widać wtedy co robisz..
Można by też było zrobić to w drugą stronę :-) Jeśli wszystkie sekcje prócz tej 1 mają podobne napięcia to można ją wyrównać rozładowując ją do wartości pozostałych i wtedy ponownie podłączyć ładowarkę i bms już powinien sobie z tym poradzić.Na pewno zajmie to mniej czasu :-)
No wlasnie dobry pomysl
11.53 :)) hoho
tas dziękuję za te jak że cenne rady, Bóg ci to wynagrodzi w ebikach ;)
Można o baterie zadbać jeszcze w inny sposob. Zimowa pora gdy nie jeździmy, zaleca sie tak 2× w miesiacu lekko baterie rozładować i naładować. W tedy sekcje nie powinny sie rozjeżdżać.
Omów rodzaje ogniw litowych, ich wydajność prądową względem temperatury. itp. Korozję i rozszczelnienie celi.
U siebie raz zauważyłem rdzę, przebarwioną koszulkę i wyciek czegoś w rodzaju kwasu z ogniwa od razu wymieniłem.
Jaki 18650 jest najlepszy wg. Ciebie ? Czy Sony Vtc6 dla 30A czy Sanyo GA, LgMj1 dla pojemności i Amper?
Podobno niektóre silniki fabrycznie mają czujnik temperatury ?
Tyle tematów do obgadania że tydzień by trwał Film.
Ja mam tendencje do nadmiernego rozgadywania się, to by zamiast tygodnia wyszło 3 :P
Część Tas
3 lata temu nagrałeś ten film i wspominałeś w nim że nagrasz obszerniejsze materiał o akumulatorach
Ja jestem cierpliwy ( ale 3 lata to trochę przesada ) 😂😂😂
Fajnie by było jakbyś też opowiedział o tej ładowarce
Bo to dość zaawansowany sprzęt dla początkujących
Wspominasz w filmie żeby nie zmieniać napięcia podczas ładowania
Ja ustawiamy 2.0A i auto dla cel - i w trakcie ładowania te 2.0A skaczą np.0.7 1.4 itd
Więc jeśli pan Tas miałby wene i czas
I nagrałby filmik o ładowarce
To można by strzelić po Warce
Czekam z utęsknieniem
Hejjj
Sub i łapka w górę. Potrzebowałem tą wiedzę.
Jak wpinamy ładowarkę w poszczególne sekcje to który PIN powiem być + a który - ? Wiesz co mam na myśli, są dwie opcje podłączenie dwóch wtyków w dwa piny:)
Ładowarką modelarska można ładować 6 cel na raz
Wystarczy dorobić wtyczkę z 7 pinami a ładowarka wyrowna i zbalansuje 6 cel
Powinieneś chyba wspomnieć o pinach ładowarki (chyba że to jakaś smart). + do +, - do -. Sprawdzamy woltomierzem zarówno ładowarkę jak i potencjał między pinami. No chyba że się mylę :)
Klasa jak zwykle :) Mogłeś wspomnieć też o ostanio polularnych BMSach z bluetooth ,wygodniej jest nadzorować rozjazdy.
Nie testowałem , ale kupiłem i planuje podmiankę w swoim ebiku , natomiast znam parę osób które mają i sobie chwalą. Co do modelu to wszystkie jada chyba na tym samym oprogramowaniu.
Hej
Dzieki za pomysł ja w swoim aku dorobię sobie jeszcze jedno złącze balansujące i wystawię przy krawędzi aku. Nie bedzie trzeba nic odłączać do pomiarów.
Można by nawet podładować po 6 równolegle po dorobieniu odpowiedniego kabelka i ładować 6 ogniw z balanserem :) Z prądem bym nie przesadzał ;)
no nie bardzo, trzeba odłączyć BMSa bo on będzie przeszkadzać w doładowywaniu do 4.2V...
no faktycznie ale do pomiarów bedzie ok :)
Można ręcznie podładować każda sekcje z osobna. Tyle, ze to będzie trwać.
Nie lepiej było rozładować tą jedną celę? Wystarczy sterownik z powerbanka i normalnie przez usb go rozładować lub naładować.
Tas Ja bym rozładował tylko to jedna naładowana sekcje następnie podpiął już pod normalna ładowarkę. Pozdrawiam ;p
Dziękuje za wyjaśnienie tematu akumulatorów :) właśnie uratowałeś mój zestaw akumulatorowy :) dziękuję i pozdrawiam
ależ proszę :)
Witam i pozdrawiam serdecznie 👍
jedna z celi pewnie ma mniejszą pojemność, skoro szybciej osiąga duże napięcie :)
Ja mam takie pytanie. Chodzi o odcinek o serwisowaniu akumulatora po zimie gdzie po naladowaniu do pelna jedno ogniwo ma 4.15V a reszta 3.9V. Wg mnie ta sekcja co osiagnela 4.2V pierwsza balanser odlaczył ładowanie całego pakietu a stalo sie tak dlatego ze ta sekcja ma najmniejszą pojemność i to ona jest najbardziej zużyta i ładuje sie jako pierwsza ??
Hej Tas mam do cb pytanko może dwa. Jakiej mocy masz silnik w swoim ebike' u, jak go użytkujesz jeździsz po lesie, szosie ? I gdzie szukać takich używanych ogniw ?
Mam 2 maszyny, obie mają około 6100W mocy maksymalnej, używam je w każdej możliwej formie sportu rowerowego - od trekingu po enduro.
Ogniwa z demontażu (takie są nie używane) możesz spokojnie kupić w sklepach internetowych, przykładowo tutaj: nexun.pl
Czy możesz zrobić jakiś film o zaplataniu silnika, centrowaniu, dociąganiu szprych po ??? Km.
Tak, będzie, już jestem umówiony z profesjonalnym serwisantem rowerowym z dużym doświadczeniem w zaplataniu kół aby udzielił kilku wskazówek.
Witam Skąd pan jest Bo ja jestem z Wielkopolski okolice Jarocina mam baterie która straciła zasięg 10 km chciałbym ją dać do naprawy tylko nie mam gdzie
Z tymi rozjazdami to nie do końca jest tak jak mówisz, raczej chodzi tu o różną rezystancję wewnętrzną poszczególnych cel, po prostu różny stopień zużycia. Nowe pakiety (ogólnie różne, modelarskie itp.) się nie rozjeżdżają bo rezystancja cel jest równa i po prostu nie mają jak się rozjeżdżać. A gdy jedna cela jest już słabsza to po 1 rozładowaniu jej napięcie jest już niższe, i samo-rozładowanie też bo ma wyższą RW. BMS'y powinny sobie radzić z balansowaniem akumulatora, w końcu po to są... ale jak widać nie do końca sobie radzą, więc polecam ładowanie ładowarką z balanserem ale to już koszta inne.
BMSy sobie doskonale radzą tylko trzeba im dać szansę, a nie, że przez złe nawyki szkodzimy własnemu akumulatorowi :)
Tak, sklepowe aku mogą być takie, że trzymają, ale my jeździmy to używamy i stąd takie problemy.
Sanyo GA mają w nocie katalogowej 4.2V +/- 0.02V. BMS- y mają zazwyczaj odcięcie ładowania przy 4.25V.Czy w takim układzie jedna cela Sanyo GA ,która się pierwsza ładuje przy wyrównywaniu nie ulega degradacji ?
Witam ciekawy film czy do zmierzenia napięcia wystarczy zwykły miernik uniwersalny ? Użytkuję baterię w rowerze ponad rok czasu dość intensywnie nigdy nie leżakuje długo nieużywana po naładowaniu do 54.6 po dwóch trzech godzinach napięcie spada do 54.2
Czy da się wyrównać sekcję w nierozbieralnym aku metodą podłączenia ładowarki naładować do pełna poczekać 6h aż bms wyrówna ( spadnie ogulne napięcie ) i znowu podłączyć ładowarkę i tak kilka razy ?
Da się, robi się taką formę konserwacji ale czasem 6h odczekania może nie wystarczyć i trzeba kilka % rozładować. Można w powietrzu go uruchomić na 5 min,. Ale trzeba pamiętać, że takie ładowanie wyrówna tylko nieduże rozjazdy na celach. Czyli ma to sens w akumulatorze nowym albo systematycznie konserwowanym przez zimę.
Tylko mam obawy czy to nie zaszkodzi takie odbijanie do pełna co kilka godzin ?
nie zaszkodzi bo to się robi raz na miesiąc, ale to jest temat szeroki, omówię go w jednym z kolejnych filmów bo w tym nie było na to miejsca. Na filmiku pokazałem JAK diagnozować i wyrównać nierówny pakiet przywracając mu ewentualny spadek pojemności. Ale DLACZEGO tak się dzieje i dlaczego takie wyrównywanie działa to już trzeba by dużo więcej gadać.
Nalezy jeszcze powiedziec o tym ze na dluzszy postoj nalezy naladowac baterie do poziomu 3,50v na cele. Jest to bardzo wazne. Jesli chcemy wyrownac nierozbieralna baterie, najlepiej naladowac ja na 4,2v na cele czyli na full, przyjechać lagodnie okolo 5km i znowu naladowac po naladowaniu bms zacznie balansowanie. Ta czynnosc nalezy powturzyc okolo 10 razy pod rzad, mozna to robic np przez dziesiec kolejnych dni w czasie normalnego urzytkowania po prostu codziennie. Taka czynnosc nalezy zawsze powtarzac po dlugim postoju a nasza bateria poslurzy nam kilka lat.
@@marekyzr568 Piszesz ze nalezy to powtorzyc 10 razy ale mozna zrobic to przez 10 dni jezdzac normalnie. To znaczy ze nie musze naładować aku do pelna, przejechac 5 km i znowu ładowac i tak 10 razy tylko codzien przez 10 dni naladowac do pelna, przejechac 5 km i znowu ladowac, a w miedzy czasie normalnie jezdzic tylko na koniec dnia powtorzyc caly proces z lafowaniem, przejechaniem 5 om i nalafowaniem?
Hej, czy sekcje po zimie mogą się aż tak rozjechać nawet jak się ma bms z aktywnym balserem?
3:15 - to może zrób odcinek o tym dlaczego tak się dzieje, a jak zrobiłeś to jak się nazywa?
So i dont understand poland much. What to do before winter time with battery ?
I dlatego użyłem bmsa z balanserem 😉
Tak się zastanawiam a jakby tak przy budowie baterii zamiast rozładowywać każde ogniwo by uzyskać taki sam prąd na ogniwie, palaczyc-zlutowac baterie i doprowadzić później sekcje do takiego samego voltarzu zdało by to egzamin?
Jasne, że tak ale nie wolno łączyć ich jeśli mają różne napięcia. Takie 0.2V różnicy to jeszcze ujdzie ale np 0.5V to już grozi pożarem. Wiec ogólnie lipa, lepiej to robić
@Tas Tasowski jakiej grubości pinów uzywałeś do podpinania pod złącze balansujące?
zwykłe goldpiny 2.54mm
Rozjazd napięć na mojej baterii 4.10-4.16 Wyrównywałem po kolei wszystkie cele imaxem. napiecia są 4.16/4.17 i niechcą się już więcej podładowac. Po ok 4000 km nagle bateria zaczęła nagle siadać. Zasięg się dużo zmniejszył Czy to oznacza jej koniec? Z akumulatora ciągne max 35A przy 5p ogniwa samsung 25 r.
A jak to bedzie z akumulatorami boscha i yamahy.Jak je serwisowac i sprawdzac?I czy wogole jest to mozliwe.
Cześć.Pytanko.Jaki jest wymagany czas ładowania poszczególnych sekcji przy balansowaniu ogniw? Pozdrawiam.
Co spadło na BMSa w 15:42 baba z nosa?😁😁😁
Jak dbać o akumulator podczas normalnej eksploatacji? Czy często doładować, czy czekać aż akumulator się rozladuje i wtedy dopiero go ładować do pełna?
Ładuj zawsze jak masz możliwość
Tak sobię myślę szefie - czy bms nie powinien po pozostawiniu ładowarki podłączonej do prądu zezwalać na powolne doładowanie niepełnych cell? W mojej instrukcji baterii Phylion, w razie nie doładowania baterii do 100%, producent zaleca pozostawienie baterii pod ładowarką na 12h. Myślę że ma to związek z balansowaniem baterii. Wiem, że różne układy, różnie działają. Moja ładowarka wg. mnie sama balansuje ale mogę się mylić
Niektóre nowe uniwersalne ładowarki i BMSy mają taką funkcję. Niestety ona jest zła, powoduje, ze BMS ciągle się grzeje pracując a to wygrzewa mu rezystory, powoduje zimne luty, awarie tranzystorów przełączających balancery. To nie jest dobra zmiana.
Hej. Gdzie można kupić wtyczkę męską 15 pinową do podłączenia się do akumulatora, taką jaka jest w bms?
aliexpress, można też rozbić to na np 2 wtyczki po 8 i łatwiej je kupić
@@TasTasowski Są w sprzedaży niedrogie ładowarki modelarskie 13s? Pozdrawiam.
pokaż dokładnie jak jest ustawiona ta ładowarka imax b6
Jaka ładowarkę brać do 17 Ah od battery guru? 2 czy 4 Ampery?
Czyli jak będę trzymał baterie naładowaną na 100% to nic się jej nie stanie? Pytam bo każdy na grupie o hulajnogach elektrycznych twierdzi że po takim zimowaniu w stanie 100% na wiosnę bateria będzie do wymiany.
Wyjaśniłem na filmie dlaczego nie mają racji :)
@@TasTasowski Chodzi mi o to czy po prostu nie szkodzi to baterii jeżeli jest tak naładowana na full.
mistrz
nie proście rozładować jedną sekcja która jest naładowana, a poźniej normalną ładowarką od roweru naładować wszystko ? oszczędziłem Ci tydzien pracy :)
Michal nie bo Rw ogniw spowoduje, że ta cela znów szybciej się naładuje ;)
@@deXter182deXter jesli tak sie stanie to bateria do wymiany. Moze tez byc sytuacja ze bylo zle zgrzane np; jedno ogniwo nie laczy , co zreszta jest bardzo niebezpieczne, wtedy tez będzie sie szybciej ta cela ladowala od pozostalych i tez szybciej rozladowywala. Dobrym rozwiazaniem jest bms z duzym pradem balansowania (np1A), w tym ze trzeba miec dobry monitoring bmsa.
Czy to prawda, że pod żadnym względem, nie można pozostawić w pełni naładowanego akumulatora na zimę? Usłyszałem taką opinię od osoby która zgrzewa pakiety i osobiście, bardzo mnie to zdziwiło. O ile Lipo potrafi powoli puchnąć, tak z Li-Ion nigdy nie miałem z tego powodu żadnych problemów. Jak to wygląda na prawdę? Czy właśnie wtedy rozbalansowanie nie jest po prostu większe i nie postępuje szybciej?
W sumie wszystkie baterie powinno przechowywać sie tak w 50-70% naładowane - wtedy najmniej traca na pojmenosci
@@dankkubi Ja słyszałem, że najlepiej mieć je w okolicy naładowania 40-60%
Co do pytania sprzed roku - tracą i to czasem mocno :) Miałem pudło (~200szt) w pełni naładowanych aku po testach pojemności. Nie miałem czym ich rozładowywać do tego samego poziomu więc czekały na szybkie użycie. Niestety dopiero po ~8-10 msc mogłem się za nie dalej wziąć i okazało się, że np aku, które po recyklingu miały około 1900-2100mAh, teraz miały 700-1600mAh. Mało która zachowała okolice pierwotnej pojemności. Szkoda, ale i tak bywa :)
Hej, co to moze byc jak bateria 36V pokazuje napiecie baterii na multimetrze 38-40V a jak ja zalaczam do roweru to na wyswietlaczu 0 % ?
Prawdopodobnie sterownik przełączył się na zakres 48V, jedź gdzieś, powinno zacząć pokazywać prawidłowo
@@TasTasowski juz znalazlem, bateria miala przycisk do resetu i taki byl urok z Neo jet ale dziekuje za info
Witam przy jakim napięciu litowe się wyłączaja bo obecnie jezdrze na żelowych.
zazwyczaj BMSy wyłaczają przy 2.75V na ogniwo
Witam mam taki problem po naładowaniu mam 54,4v ale bms odcina zasilanie przy 50v pomierzył em i mam na12 celach 8,5 v a niestety na13 tylko 7,0v czy wystarczy zbalansowac cz jednak wymiana
Jak to 7V :P coś tam źle mierzysz, powinny być wyniki w stylu 4.2V
@@TasTasowski witam miałeś rację jest na 12 celach 4,23 a na 13 jest 3,56 wielkie dzięki za pomoc co można zrobić czy ładowanie osobno coś da czy już wymiana
Ładowarki modelarskie mają złącze balancera. Nie mozna np po 2-3 sekcje jednocześnie ładować z balansowaniem?
Niestety nie, mała wydajność prądowa i nie dokładność tych ładowarek uniemożliwia skuteczne wy balansowanie
Czy mimo to że jeżdżę e bikem zimą a garażuję na ciepłym garażu to też muszę wyrównywać?
Nie, to najczęściej potrzebne dla osób zostawiających ebiajka na kilka miesięcy bez używania
Witaj Tas od dwóch miesięcy jestem szczęśliwym posiadaczem falcona 6kw z baterią 20s13p i chciał bym zrobić wyrównanie cel.
Podałeś link do ładowarki, tylko jedna rzecz mi nie daje spokoju. W instrukcji tej ładowarki jest napisane że może naładowania do 6 ogniw lion, a w moim aku jest 13 w sekcji. Czy potrzebuję innej ładowarki? Jeżeli tak proszę o podpowiedź z twojej strony, jaka była by ok? Pozdrawiam
nie potrzebujesz innej, ta jest dobra, ale wyrownuj po 1 sekcji na raz, potrwa to dluzej ale wyrownanie bedzie dokladniejsze z uwagi na bardzo maly prad balansujacy ladowarek modelarskich.
Mówiłeś że nieużywane ogniwa się zużywają szybciej niż używane czyli jak w zimę raz na tydzień rozładuje akumulator i potem ponownie naładuję to będzie to miało sens? Są jakieś rozładowywarki takich akumulatorów,bo raczej poza silnikiem od roweru nie miałbym czym tej baterii rozładować?
Ma to sens, tzn nawet nie trzeba tego wyładowywać do zera. Wystarczy, że wyładujesz akumulator o kilka %, tylko tyle aby się znowu ładowarka włączyła, popracuje kilka minut, naładuje i już. Ale to jest tylko proces konserwacji, nie diagnoza. Konserwowany akumulator ma mniejszą szansę na spadek pojemności po zimie lun leżakowaniu niż nie konserwowany.
Tas Tasowski Czyli po zimie i tak warto te napięcia posprawdzac i powyrównywać. Więc to że go będę "konserwował" w zimę sprawi że sekcje się mniej rozjadą (jak coś źle zrozumiałem to mnie popraw).
Takie doładowanie sekcji przywraca akumulator do stanu sprzed zimy ( pomijając oczywiście samozniszczenie :D )? Chodzi mi o to czy jeśli i tak doładuje te sekcje to czy będzie się opłacało je konserwować.
doładowywanie przez zimę to konserwacja, pomiar napięć to diagnoza, doładowywanie sekcji w razie potrzeby to taka "naprawa", te 3 kroki się nie zastępują, każdy ma konkretny cel. Jeśli nie można otworzyć akumulatora bo jest fabryczny lub na gwarancji - to się tylko konserwuje
Tas Tasowski OK dzięki za pomoc
Tas Tasowski a czy zbliża się jakaś technologia która wykluczy ,doładowanie sekcji i pomiar napięć?
Samo doladowanie akumlatora pare razy na tydzien w okresie zimowym niema problemu.ale reszta? te ebike caly czas idą do przodu ?z technologią
Pytanie czy BMS z tzw. balanserem nie robi tego co własnie zostało pokazane na filmie?
Robi ale bardzo poooowli i małym prądem, Dobre do codziennej konserwacji podczas ładowania, złe jeśli jest duży rozjazd bo BMS nie służy do okresowego wyrównywania
@@TasTasowski dobrze, ale jeśli balanser jest używany od początku i regularnie to nie zrobi chyba takiego rozjazdu ...?
@@krzysztofmsk3240 rozjazdy robi nie używanie akumulatora a nie używanie :)
Tas kupiłem ładowarkę redoks alfa2 bo nie mieli imaxa jakaś trefna partia była i wycofali. Bateria 84v 20s13p 33ah po ładowaniu i balansowaniu bms rozjazd w granicach od 4,07 do 4.0 ale jedna cela ma 3,93, i ją właśnie próbowałem naładować. Bms odpięty ładowarka ustawiona na lion 3,6v 2A 1s kabelek zrobiłem sobie taki jak ty na filmiku, ładowałem 10h a napięcie nie wzrosło nawet o 0,01v.... ładowarka wykrywa aku i jego odłączenie pokazuje że ładuje tylko na dole jest taki licznik ile wyszło z ładowarki prądu i tam nie rośnie tylko skacze od 1 do 12 jak obserwowałem. Czy może to być wina ładowarki że mi nie mogę jej naładować? Coś powinno w 10h się już wbić w te ogniwa. Pozdrawiam i proszę o odpowiedź.
Tryb LiIon ładuje do 4.1V a lipo do 4.2V, spróbuj ładować w trybie LiPo 1s. Ogólnie to dobrze robisz, ładuje się około 2A i każdą celę osobno, powinno iść. No chyba, że ładowarka uszkodzona ale nie sądzę.
Film stary ale napiszę że te bms małe są g....o warte po prostu.
Zły film nic nie widać
nic nie widać
Ja pierdolę chłopie, wszystko pięknie ale do brzegu, do brzegu :)
Ładowarka modelarska o której mówisz i pokazujesz zdjęcie to chińska podróbka...
Wiem, ale jest tania i do ładowania 1s 2x w roku idealna :)
Miałem ładowarkę redox alpha v2 ze sklepu Botland za 150zł. I jest to dziadostwo. Ładowała tylko do 4V rozładowywała tylko do 3,5V. Jak podłączyłem lipola od drona w trybie balansowania to mi naładowła jedną cele do 4,3V a inną do 4,0V . Nie polecam. Kupiłem imaxa b6 mini i to jest całkowicie inna ładowarka można mierzyć rezystancje wewnętrzną, podłączać do PC i wiele więcej. Działa tak jak powinna i warto kupić wersję mini bo ma o wiele więcej funkcji ;)
pozwolę sobie nie zgodzić się z Tobą. Lepiej kupić raz a dobrze...Tą ładowarkę należy skalibrować by poprawnie działała... tracimy gwarancję... a kiedy coś pójdzie nie tak i się zjara to musimy kupić kolejną...
A widzisz, i to niespodzianka, nie jest wymagana właściwie żadna dokładność naładowania. Jeśli zniwelujemy rozjazd np z 4.01V na 4.17 albo 4.21 albo 4.19 to już BMS dalej sobie poradzi. Nie ma żadnego uzasadnienia próba wyrównania tego do 0.001V bo to zwyczajnie jest bez znaczenia... Jestem przeciwny używaniu narzędzi nie dopasowanych do potrzeb. Cel jest prosty, narzędzie podstawowe go spełnia i w sumie tyle. Temat jest skomplikowany a ja muszę wszystko upraszczać do granic możliwości żeby to ktokolwiek początkujący ludek zrozumiał, zasady jak działa BMS i co potrafi a czego nie to znowu kolejny film :(
Wydaję mi się że po to zrobili BMS żeby nie robić takich rzeczy.
Wydaje mi się, że nie oglądałeś filmu uważnie :)
Czyli udowodniłes, że bms są nic nie warte ;) czyli jednak lepiej z pakietu zrobić wyprowadzenie na zewnętrzna ładowarkę i w ten sposób ładować pakiet. Od dłuższego czasu czytam o bms i ich praca niezbyt mi się podoba.
Tas Tasowski oglądałem ;) i cieszę się że ktoś zwrócił uwagę na to, że bms to nie ratunek na wszystko. Skoro jest podpięty na stałe do baterii to powinien pilnować, aby cele były do siebie zbliżone. Tu jak widać rozbalansowalo pakiet czyli bms nie jest idealny. Tak wiem bedziesz teraz bronił bms ;)