@@omki-okologiaimezogazdasag2369 A 3 perctől az előadó említette, hogy a jövőben a nyári csapadék összeg 20% al kevesebb lesz és a a különböző cirok fajták viszont kevesebb vízzel el vannak, mint a kukorica!
@@avenaoat A cirok abból a szempontból jobb növény, hogy jobban bírja a nagy nyári hőséget és kisebb a vízigénye, mint a többi tavaszi vetésű kapásnövényé, így a kukoricáé vagy a napraforgóé. Többféle cirkot is termesztenek Magyarországon, így szemescirkot, cukorcirkot, silócirkot. Takarmányként részben lehet szemescirokkal a kukoricát helyettesíteni, és vannak olyan fajtái, amelyek élelmiszeralapanyagként is használhatók. Igen, ahogyan az előadásban elhangzott, van egy prognózisunk arra, hogy fog a Kárpát medence időjárása alakulni a következő évtizedekben, amely változásokhoz a gazdálkodóknak alkalmazkodni kell. Az egyik teendő, hogy a sikeres években nagy bevételt hozó, de tavaszi-nyári időjárás miatt egyre kockázatosabb tavaszi vetésű növények arányát csökkentik, diverzifikálják a vetésforgójukat, és áttérnek részben kisebb vízigényű és rövidebb tenyészidejű fajok termesztésére. De legalább ilyen fontos a talaj vízbefogadó és víztartó képességének a növelése, ehhez mélyen gyökerező (leginkább pillangós) növényeket, pl. lucernát, valamint más talajépítő növényeket kell termeszteni, és olyan talajművelést folytatni, amely támogatja a jó talajszerkezet kialakulását. (Takarónövények használata és a forgatás nélküli talajművelést, mindkettőről ugyanezen a platformon talál anyagokat.) A cirokról több információ elérhető itt: www.agronaplo.hu/hirek/egyre-nepszerubb-a-ciroktermesztes-hazankban
Cirok mennyivel jobb új termény?
Kedves Kérdező, pontosan mire gondol, a videó melyik részéhez kapcsolódik a kérdése?
@@omki-okologiaimezogazdasag2369 A 3 perctől az előadó említette, hogy a jövőben a nyári csapadék összeg 20% al kevesebb lesz és a a különböző cirok fajták viszont kevesebb vízzel el vannak, mint a kukorica!
@@avenaoat A cirok abból a szempontból jobb növény, hogy jobban bírja a nagy nyári hőséget és kisebb a vízigénye, mint a többi tavaszi vetésű kapásnövényé, így a kukoricáé vagy a napraforgóé. Többféle cirkot is termesztenek Magyarországon, így szemescirkot, cukorcirkot, silócirkot. Takarmányként részben lehet szemescirokkal a kukoricát helyettesíteni, és vannak olyan fajtái, amelyek élelmiszeralapanyagként is használhatók.
Igen, ahogyan az előadásban elhangzott, van egy prognózisunk arra, hogy fog a Kárpát medence időjárása alakulni a következő évtizedekben, amely változásokhoz a gazdálkodóknak alkalmazkodni kell. Az egyik teendő, hogy a sikeres években nagy bevételt hozó, de tavaszi-nyári időjárás miatt egyre kockázatosabb tavaszi vetésű növények arányát csökkentik, diverzifikálják a vetésforgójukat, és áttérnek részben kisebb vízigényű és rövidebb tenyészidejű fajok termesztésére. De legalább ilyen fontos a talaj vízbefogadó és víztartó képességének a növelése, ehhez mélyen gyökerező (leginkább pillangós) növényeket, pl. lucernát, valamint más talajépítő növényeket kell termeszteni, és olyan talajművelést folytatni, amely támogatja a jó talajszerkezet kialakulását. (Takarónövények használata és a forgatás nélküli talajművelést, mindkettőről ugyanezen a platformon talál anyagokat.)
A cirokról több információ elérhető itt: www.agronaplo.hu/hirek/egyre-nepszerubb-a-ciroktermesztes-hazankban
Gyerek koromban általános iskolában tanultunk a mezővédő erdősávokról!