Heritas’20 | Empatiški susitikimai. Emocinės patirtys istorinėse ir paveldo vietose | S. Herold

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 8 янв 2025
  • Dr. Stephanie Herold pranešimas „Empatiški susitikimai. Emocinės patirtys istorinėse ir paveldo vietose“. Heritas’20, Alternatyvi diskusijų erdvė, 2020 spalio 3 d.
    Nuo pat pradžių istoriniai paminklai tarnavo ne tik kaip istorinių įvykių liudininkai, bet ir kaip emocinio ryšio su jų įkūnijama praeitimi vietos. Emocinio tapatinimosi su meno kūriniais procesui įvardinti praėjusio amžiaus pradžioje istorikai sukūrė sąvoką Einfühlung. Šios sąvokos angliškojo vertimo „empatija“ vartojimas šiuo metu yra stulbinamai atgijęs paveldo ir muziejų studijų srityje.
    Šiame kontekste empatija suprantama kaip galimybė asmeniškai, emociškai tapatintis su istorija, kuri nėra vien faktinė informacija. Be trokštamo gilesnio istorinių faktų reikšmės tam tikroms - neretai užribyje atsidūrusioms - žmonių grupėms supratimo, šis požiūris taip pat susijęs su istorijos emocionalizavimo rizika, kuri gali pasireikšti, pavyzdžiui, koncentracija į asmeninius likimus ir sudėtingų istorinių kontekstų neigimu.
    Atsižvelgiant į šias prielaidas, šiame pranešime teigiama, kad empatija paveldo srityje neturėtų būti suvokiama kaip emocijomis paremto žinių perdavimo forma, o veikiau pradine šio žodžio prasme - kaip estetinis procesas, kuris galių semiasi iš asmeninio kontakto su materialiniu objektu ir jo aiškinamuoju atvirumu. Tai atveria naujas kultūros paveldo tvarkybos galimybes, kurios bus aptartos ir atsižvelgiant į jų apribojimus.
    Projektą remia Lietuvos kultūros taryba, partneris - Vilniaus universiteto Istorijos fakultetas. Daugiau informacijos: www.heritas.lt
    Pranešimas originalo kalba: • Heritas’20 | Emotional...

Комментарии •