Supersiódemka // 7 obiektów z warsztatu tkackiego z celtyckiej osady

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 15 сен 2022
  • Dział Archeologii Muzeum Śląskiego prężnie pracuje nie tylko w terenie, biorąc udział w wykopaliskach ale także udziela się na polu naukowym, uczestnicząc w konferencjach.
    22 września o godz. 18:00 odbędzie się wykład „Neandertalczycy i wczesny Homo sapiens na Podhalu” podczas, którego wybitny archeolog Prof. dr hab. Paweł Valde-Nowak opowie o odkryciach w Jaskini Obłazowej - położonej w Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej, na terenie wsi Nowa Biała, nad przełomem rzeki Białka, gdzie m.in. odnaleziono najstarszy bumerang na świecie. Datowany jest na ponad 30 tys. lat p.n.e. Jest on wykonany z ciosu mamuta, podczas gdy inne znane bumerangi były drewniane. Z badań archeologów wynika, że przed 30 tysiącami lat lud mieszkający nad Białką polował na mamuty.
    W prezentowanym video przedstawiamy 7 obiektów warsztatu tkackiego z odnalezionych w osadzie celtyckiej zlokalizowanej w Samborowicach niedaleko Raciborza. Wspólnie z Archeologami z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego i wolontariuszami z całej Polski, w ostatnich latach zespół Działu Archeologii Muzeum Śląskiego w Katowicach badał pozostałości po celtyckiej osadzie na którą składało się pięć półziemianek.
    Na przełomie III i II wieku przed Chrystusem Celtowie prowadzili w nich rozmaitą działalność rzemieślniczą taką jak: kowalstwo, garncarstwo, bursztyniarstwo oraz tkactwo.
    Wszystkie odkryte przez nas budynki dostarczyły nam wielu cennych informacji o życiu Celtów z Górnego Śląska.

Комментарии • 6