"Praktyczne aspekty Porozumienia bez Przemocy (NVC)" 19.11.2020
HTML-код
- Опубликовано: 15 ноя 2024
- MIĘDZY PSYCHOLOGIĄ, RELIGIĄ I SEKTĄ - CIEMNE STRONY PSYCHOLOGII
----------------------------------------------------------------
"Praktyczne aspekty Porozumienia bez Przemocy (NVC)"
dr Beata Hołtyń, mgr inż. Piotr Hołtyń
certyfikowani trenerzy NVC przez Centre of NVC (USA)
----------------------------------------------------------------
XII Toruńskie Sympozjum poświęcone Religiom i Alternatywnym Ruchom Religijnym
19 listopada 2020 r.
Celem dorocznej (już 12 z kolei), organizowanej przez Pracownię Dokumentacji i Badań Alternatywnych Ruchów Religijnych i Parareligijnych ogólnopolskiej konferencji naukowej jest odpowiedź na pytanie, w jaki sposób niektóre kierunki (szkoły) współczesnej psychologii wpływają na religię (chrześcijaństwo). Podjęty więc zostanie namysł nad instrumentalizacją psychologii jako naukowego „narzędzia” walki z chrześcijaństwem i Kościołem, następnie zaś egzemplifikacja takich modeli uprawiania psychologii, które z nauczaniem Kościoła i antropologią chrześcijańską dadzą się pogodzić.
Osobnym, godnym zastanowienia problemem, jest pytanie, czy niektóre modele psychologii w istocie rzeczy nie próbują religii (chrześcijaństwa) zastąpić, same stając się raczej ideologią, pewną formą nowej duchowości, czy namiastką religii, wykraczając poza granice nauki. Nie jest bowiem tajemnicą, że np. Carl G. Jung i jego podejście, łączą ze sobą teorie naukowe, elementy okultyzmu, szamanizmu i mistycyzmu religii Wschodu. Stąd - przynajmniej niektóre - ze szkół psychologicznych mają znamiona właściwe sektom i alternatywnym ruchom religijnym.
W tym kontekście warto też pytać o założenia (antropologiczne, filozoficzne, medyczne, teologiczne) coraz bardziej popularnych we współczesnym społeczeństwie psychoterapii (czy innych środków i form oddziaływania psychologii: nowoczesne metody komunikacji, formy wspomagania rozwoju, coaching itd.), oraz potencjalne ich skutki dla integralnego zdrowia (także w wymiarze duchowym) pacjentów.