Biologické čtvrtky ve Viničné; M. Petr: Nové příběhy staré DNA; přednáška

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 22 янв 2025

Комментарии • 7

  • @josefchytil_edriscz9599
    @josefchytil_edriscz9599 2 года назад +1

    Velmi vzrušující!

  • @petrstindl2703
    @petrstindl2703 2 года назад

    Po delší době opět velmi zajímavá přednáška. Pro vystudovaného biologa pracujícího na ETE

    • @fleventy5
      @fleventy5 2 года назад +1

      To rád slyším. Jsem moc rád, že se přednáška líbila.

  • @SalajJan
    @SalajJan Год назад

    Supeer

  • @Wurstchen28
    @Wurstchen28 Год назад

    Je legrační hláška 8 let dozadu. Jak silný vliv angličtina má. Před par lety by nikoho ani nenapadlo říct to jinak než: “před 8 lety a dneska se častěji ozve 8 let dozadu nebo zpátky”
    😳

  • @karelpavlik62
    @karelpavlik62 2 года назад

    Nejsem biolog. Z přednesených faktů tedy plyne poměrně časté křížení mezi moderním člověkem a neandertálcem ?

    • @fleventy5
      @fleventy5 2 года назад +2

      Podle dostupných indicií to opravdu vypadá tak, že introgrese byla vcelku běžná, a to nejenom mezi anatomicky moderními lidmi a neandrtálci, ale mezi různými prastarými lidskými populacemi a skupinami všeobecně. Těch opravdu starých pozůstatků, ze kterých se podařilo prastarou DNA osekvenovat, ještě stále není až tak mnoho, ale překvapivě velký podíl z nich vykazuje známky velmi nedávné introgrese. Slovem "nedávné" mám samozřejmě na mysli relativně k době, kdy žili oni osekvenovaní lidé sami (desítky tisíc let v minulosti).
      Jako příklad můžou posloužit ~40 tisíc let staré pozůstatky moderního člověka z jeskyně Peștera cu Oase v Rumunsku, který měl přímého neandertálského předka zhruba 4-6 generací v minulosti ve svém rodokmenu, a nese tak ve svém genomu až 10% neandrtálské DNA. Úplně stejně jsou na tom i podobně staré kosterní pozůstatky tří moderních lidí z jeskyně Bacho Kiro v Bulharsku. Pravděpodobně úplně nejúžasnější je ale objev 90 tisíc let starých pozůstatků dívky známé jako Denny, jejíž DNA ukázala, že představuje potomka matky-neandrtálce a otce-denisovana, a tedy v sobě nese 50% neandertálské a 50% denisovanské DNA.
      Vzhledem k tomu, jak je získání aDNA z takto starých genomů ještě stále vzácným jevem, naznačují časté důkazy introgrese to, že tento jev musel být v naší historii poměrně běžný.