Troche nie zgodze się z tą instrukcją. Jestem mechanikiem w Shimano Service Center i z doświadczenia powiem że kilka rzeczy robi sie inaczej/lepiej: -żeby przeserwisować bębenek nie trzeba go odkręcać od piasty a wręcz łatwiej bedzie go rozkręcić kiedy jest zamontowany w kole -żaden z serwisowanych przezemnie bębenków nie rozkręcał się tak delikatne. Tu potrzebny jest specjalny klucz i żaden śrubokręt czy koniec jakiegoś klucz nie podołałby w "normalnych" przypadkach -na zapadki,na ząbki bębenka ani pod zapadki nie daje sie żadnego smaru - stosuje sie jedynie oliwke/olej do plynniejszej pracy zapadek i do zmniejszenia tarcia. Smar mocno wycisza i zakleja zapadki przez co piasta po doslownie kilku jazdach nadaje sie do ponownego rozebrania gdyż przestaje sie zazebiać -skręcając bębenek lepiej gdy jest on zamontowany na pieście bo do jego prawidłowego skręcenia potrzebna jest spora siła -klucz do bębenka który stosuje to Kovys 43030 ( wystepuje tez pod nazwą Cyclus) a do niegi potrzebny jest również klucz płaski 24 mm
Ogólnie to shimano nie przewiduje serwisu bębenka a całkowitą jego wymianę . Ale Ja też serwisuje bebenki i oprócz tego co napisał kolega powyżej dodam że shimano używa na te zapadki jakiegoś bardzo rzadkiego smaru , w minimalnych ilościach ( DT Swiss też zaleca smarowanie ratchertów ) . Jak się zastosuje niewłaściwy smar to w niskich temperaturach zapadki się po prostu zakleją . Za to na pewno nie smarujemy samych "schodków " w korpusie bębenka po których chodzą zapadki - bo jeśli podejdzie smar to poprostu zapadki zetną kanty schodków i bedzie po ptakach . A sam klucz można dostać bez obraniczeń wysatrczy wpisać w wyszukiwarkę " Klucz do bębenka piasty " . Klucz ten praktycznie jest uniwersalny i pasuje do wszystkich bębenków które są produkowane czyli Shimano, Easton , Mavic , DT Swiss .Użycie do rozkrecenia bębenka śrubokręta i młotka jak pokazał Szaj zazwyczaj kończy się pęknięciem odkręcanej bieżni ;)
@@wojciechpyjor6910 Nie można rozgraniczać, że pod zapadki lub kulki dawać smar a na zęby nie - to nie ma sensu. Po 10 obrotach koła na wolnobiegu i tak wszystko będzie w tym samym smarze. To tak nie działa, że w jedno miejsce nałożony smar będzie tam do następnego serwisu. Całe wnętrze bębenka to jedna przestrzeń - zrozumienie tego to klucz sukcesu do prawidłowego serwisu wolnobiegu. Dobry smar łożyskowy nie zmienia swojej konsystencji w zależności od temperatury pracy do jakiej został stworzony. Polecam zrobienie testu swojego smaru w zamrażalniku i wybranie takiego, który będzie najlepszy.
@@mutos82 Jak nawalisz smaru no to na pewno się on rozejdzie po całym bębenku . Moja rada - kup nowy bębenek i go rozbiesz, wtedy zobaczyć co i jak nasmarować . Jak piszę z doświadczenia - a każdy niech smaruje jak mu pasuje :)
Jako że pracuje w serwisie rowerowym napiszę co tu poszło nie tak : za dużo smaru na zapadki i środek bębenka ( tam na być olej ) uwaga finisch line zielony po jakimś czasie potrafi zakleić zapadki szczególnie na mrozie ( lepszy jest olej przekładniowy ),w bębenku smarujemy tylko bieżnie kulek i same kulki . I druga sprawa ten bębenek skręcamy kluczem do piasty tak jak pokazałeś , kasujemy luzy za konusach , udajemy się na krótką jazdę 1 km starczy i ponownie kasujemy luzy na konusach . Piasta podczas pedałowania dokreci się i powstanie minimalny luz na ośce . I proszę zainwestuj kilka złotych w narzędzia skoro chcesz innych uczyć jak mają serwisować swoje rowery ;)
@@MJ-qp3nvZ całym szacunkiem ale to, że nie miałeś reklamacji świadczy tylko o tym, że ludzie którzy dają Ci do serwisowania rowery nie znają się na tym, nie rozkręcają ponownie bębenka aby sprawdzić co zrobiłeś więc informacji zwrotnej nie masz żadnej.
Dwa i pół tysiąca kilometrów to mały przebieg na Deore ale jak już coś takiego rozbieram (dzięki za filmik) to powinno być naturale że sprawdzam stan kulek i ślizgów bo tylko od tego będzie zależało czy rower chodzi lekko czy hamuje, zapadka niema na to wielkiego wpływu ile zbędnej siły pompujemy w pedały (chyba że jest zablokowana) . Tu się przydaje mikroskop techniczny albo ewentualnie rodzaj bardzo dobrej lupy. Zawsze sprawdzamy umyte benzyną ekstrakcyjną i wysuszone elementy. Pozdrawiam
Spoko film. Daję łapkę w górę. Natomiast co do technologii to mam pierwszy większy kontakt z rowerami od 20 lat i jestem zawiedziony ze dalej takie dziadostwo produkują. Przy takich niewielkich siłach, jakie tam działają to te piasty powinny bez problemu wytrzymać z 50 tkm i to powinno być w standardzie w nawet najtanszym rowerze. 10 lat temu kupowałem koleżance całe koło tylne za 50 zł z allegro i były tan łożyska maszynowe. Mowią że koncery samochodowe ludzi dymają ale widzę ze wiodący producenci rowerow są w tym mistrzami nad mistrzami
Szajbaju zamiast sztycy można użyć młotka, to będzie nawet lepsze. Trzeba stalowym młotkiem pukać, nawet nie trzeba mocno. Tak samo się w hydraulice odkręca wiele rzeczy. Przedłużką można nie raz coś zerwać, udarem idzie ładnie. Jak masz można użyć młoda udarowego, ale to już metoda dla tych bardziej zaawansowanych i droższa. Trzeba powoli i z dużą częstością pukać w stronę odkręcania w klucz. Wystarczy, że już z lekka ruszy gwint i dalej pójdzie gładko.
Niezupełnie lepsze, lepiej użyć jednostajnej siły w tym przypadku, poza tym koło jest z napompowaną oponą, przecież uderzając w klucz młotkiem to będzie sprężynować. Odkręcałeś tak kolego czy to czysta teoria?
Do montazu oslonki kulek zamiast plaskoszczypow lepiej uzywac nasadki 1/2" odpowiednio dobranej wtedy wciskamy ja cala powierzchnia rownomiernie a nie 2 punktowo dzieki temu nie ma opcji wygiecia jej :)
Dokładnie, też używam nasadki, jedynie na co trzeba zwrócić uwagę to pobijając młotkiem (lepiej kilka razy lekko niż raz za mocno) co uderzenie wyciągać nasadkę i sprawdzać czy uszczelka/osłonka się nie kantuje, czy wchodzi prosto.
12:07 Ciche cykanie to i nadmiar smaru może powodować , tu raczej nie stosujemy gęstych smarów . Może w nowszych jest inaczej ale w starszych zapadki by nie wstały .
Trochę mity powtarzacie. Jak smar dobry (zalecam mobilith shc 220) to nic się nie sklei. Jak się stosuje smar na bazie wody i galaretki owocoewej (jak smar typowo rowerowy firmy sa S i drugiej na M) to nie ma się co dziwić, że wraz z obniżaniem temteratury gęstość rośnie aż do całkiwitego związania ;).
@@MJ-qp3nv Nie no oczywiście smar do tego typu zastosowań spełni rolę , nie zauważyłem jaki tu akurat był nakładany . Nie podejrzewam że ŁT43 ale się spotkałem z taką porada na filmiku , gość nawet łańcuch i zębatki nim wysmarował :) na szczęście znikły te filmiki .
W razie wątpliwości w ilości kulek, rozmiarze klucza, itp polecam dokumentację techniczną Shimano. U nich na stronie sa PDFy nawet dla starszych modeli.
Ja polecam imbusa wkręcić sobie w imadło i nie trzeba wtedy żadnych przedłużek ani sztycy :P podobnie można zrobić z kluczem do wolnobiegu bo nie ma sensu sie z tym siłować
Czy uważasz ze KAŻDY ma duże imadło i ciężki stół warsztatowy ?? 😕 A coś do przedłużenia klucza i kolega do pomocy się znajdzie, i będzie z kim browara walnąć 😊
Istnieje prawdopodobieństwo, że to nie łańcuch przeskakuje, a wolnobieg i tego problemu nie potrafię teraz wyseparować- np sprowokować na wyjętym już kole żeby przeskoczył wolnobieg względem koła
Witam W moim nowym kole z firmy Kls pierw bębenek przestały cykać. A potem , bębenek obracał się z kasetą . Wymieniłem koło na gwarancji i w nowym to samo . Podejrzewam ze za dużo smaru Po prostu Muszę kupić ten imbus 15 stke
Ja może zacznę od tego, że sam prosiłem o taki odcinek, także dzięki Szaj, po drugie ja się baaardzo cieszę że przeszedłem na system łożysk maszynowych, bo są o wiele prostsze w serwisie. Ja wiem że taka piasta nie jest droga i jest wytrzymała ale serwisowanie jej wraz z bębenkiem... no tragedia, nie znoszę konusów bo zawsze albo za słabo albo za mocno skręcam konusy a jak nawet zrobię dobrze bo wielu trudach to przy pierwszej jeździe wszystko się układa i robi się luz, trzeba ściągać koło, kasować luz, potem ustawiać na nowo zacisk hamulca...serio wolę wydać 3-4 razy tyle na piastę Novatec na maszynówkach i mieć z głowy problemy (praska do łożysk to 10-15 złotych koszt zrobienie także wiecie). Dla mnie Shimano przynajmniej w XT i XTR powinno całkiem przejść na maszynówki. Dla niewprawionego nazwijmy to "młodego serwisanta" swojego jednośladu, taki serwis może być problematyczny i trudny, jeszcze raz skłaniam się ku maszynowych piastach. Ja do swoich piast używam smaru Shimano ale tego do łożysk szybko-tocznych, on jest tak jakby trochę suchy potem przez co nawet jak się da więcej smaru to zapadki hałasują jak trzeba, nie każdy lubi ale jak lubię :) także nie tylko olej ale też odpowiedni smar da ładny efekt cykania.
Moze i "maszynówki" wydają sie lepsze aleprawda jest taka że to kulki lepiej pracują gdyż przenoszą siły w każdym kierunku natomiast potocznie zwane "maszynówki" czyli tak naprawde łozyska kulkowe zamknięte chodzą prawidłowo tylko w płaszczyźnie pionowej. Przy przechyleniu koła czy przu jakiś bocznych/skośnych przeciążeniach to zwykłe kulki mają dużo nizszy współczynnik tarcia. "Maszynowki" maja tez swoje plusy np. szczelność i odporność na bloto wode i mycie karcherem jednak jesli chodzi o opory to Shimano kladzie Novateca na łopatki szczególnie przy pracy samego bębenka. Wlasnie dlatego Shimano we wszzystkich swoich produkatch stosuje zwykle kulki uszczelniane labiryntowo i na specjlanje zaprojektowanych biezniach skosnych które zapewiaja jeszcze nizsze tarcie. Wyjatkiem jest najnowsza piasta XTR m9100 gdzie nowy bebenek posiada lozysko zamkniete ze wzgledu na budowe. Sama piasta nadal jest na "zwyklych" kulkach
@@leitoparkour606 Fakt, piasty kulkowe od Shimaniaka można tak wyregulować aby działały bardzo płynnie i nawet moi znajomi serwisanci o tym mówią, aaale kompletnie nie zgodzę się z tym co napisałeś że kładą piasty maszynowe na łopatki, miałem wiele piast Shimano w tym XT i XTR nie te najnowsze m8000 i m9000 lecz oczko starsze i powiem szczerze tak, przednia piasta działa lżej ale tylna XT czy XTR w porównaniu do Novateca D772 kompletnie się kryje właśnie, piasta Novateca baaardzo długo u mnie pracuje na luzie dłużej niż piasta Shimano. Także przód tak tył o wiele lepsze są piasty maszynowe, oczywiści enie miałem Hope w ręku ale DT, Novatec czy Mavic maszynowe działają lepiej niż tylne Shimano XT i XTR.
3:53- mój się nie odkręcił, obmyknal się imbus w bębenku. Samego bębenka też nie idzie rozkręcić. Ale to pewnie dlatego że nigdy tam nie zaglądałem czyli z 10kkm... Wszystko stoi betonowo, muszę przeplatać koło...
@kacper 555 chłopie, to ja bym musiał ze trzy razy w sezonie bębenek serwisować xD Jakoś jeżdżę od wielu lat bez serwisu bębenka i nic się nie dzieje. Ale fakt, nie kupuje też piast wyżyłowanych za 2000 zł - może o to chodzi
Serwisowałem w tym tygodniu bębenek po raz pierwszy jeszcze przed obejrzeniem tego filmu. Przy składaniu okazało się, że brakuje trzech kulek do kompletu, więc po prostu dołożyłem w takim samym rozmiarze, i wszystko hula:-) Jeśli zgubicie kulki, a macie suwmiarkę, to porównajcie rozmiar kulek bębenka z rozmiarem kulek w pedałach (ale nie na maszynówkach). U mnie i tu i tam było 3.175mm, więc można stary pedał użyć jako dawcę organów:):):)
@@kacperdrozd2238czy nie widzisz ze on pisze ,,3,175 mm" ? Suwmiarki o których piszesz są, ale wyświetlają do 0,01 mm, a o ich dokładności nie wspomnę. Kulki są robione do 0,001 i dodatkowo selekcjonowane w/g grup wymiarowych. Jak trafisz z niższej grupy to będzie ta kulka robić za dystans, a jak z wyższej to cała siła pójdzie na tą jedną i szybko zniszczy bieżnie, konusy więc lepiej wymienić kpl.a nie dokładać 😕
5:40 Człowieku jaki śrubokręt?Chcesz żeby bieżnie uszkodzili ? Ucinasz kawałek płaskownika szerszy niz potrzeba i szlifujesz tarczówka masz narzędzie do odkręcania na na wieki .
Ja tam nie wiem bembenek w moim kole to non neym juz 3 lata terkota gorzej z reszta piasty padaja regularnie po sezonie nie jestem wyczynowcem tylko rekreacja ale tysiak miesiecznie lancuch pada standard troche drogi bo stowka lubie te filmiki
Nie wszystkie piasty mają 4 pieski/zapadki , np w kolach mawika ksyrium sl jest bembenek co ma 2 pieski a np w piastach shimano najcześciej są 3 , w leprzych jakosciowo no i zarazem duzo drozsze czyli500+ jest tych pieskow nawet 6 i juz nie są na drucie ktore je napina tylko kazdy piesek ma oddzielną spręzynke od dołu :) , a i w niektorych pisatach np ja tak mam w kołach bontrager kovee pro 108rapid zeby zdjąc bembenek wystarczy go pociągnąc (oczywiście jak wszystko jest na łozyskach maszynowych
Czołem Załoga, Rozebrałem piastę tylną Shimano 105 FH 5600 i bębenek ma chyba za dużo części. Czy jest tam taki plastikowy stożek, guma i na końcu metalowa ochrona?
@@tomz7939 ja wiem co powinno się robić i gdzie oddać odpady, zepsułeś mi pytanie podchwytliwe bo Szaj wspomniał coś o wylewaniu gdzieś tam, stąd moje pytanie
No i dochodzimy do.miejsca gdzie grupa tourney oferuje piasty z bebenkamj na 10/11 ... Jest dramat ! Luz jest często fabrycznie duży... Za duży!!! Osobiście uważam że wszystko powyzej 9 powinno już iść na maszynach... ..❤
No i dochodzimy do.miejsca gdzie grupa tourney oferuje piasty z bebenkamj na 10/11 ... Jest dramat ! Luz jest często fabrycznie duży... Za duży!!! Osobiście uważam że wszystko powyzej 9 powinno już iść na maszynach... ..
Gadżet do wykręcania środka (ten zamiast młotka i śrubokręta) zrobiłem ze zwykłej nasadki na grzechotkę - w sklepie przymierzyłem, która pasuje na styk, a w domu już Dremel i przymierzanie wycięć. Jeśli ktoś ma bębenek z luzami, a nie ma go jak wymienić bo jakiś nietypowy (jak u mnie) to można zrobić dodatkową podkładkę (to tych trzech dziwnych dużych cienkich) z blachy miedzianej 0.2 mm (szablon + nożyczki + dremel). Trochę było szukania, która kombinacja podkładek zadziała. Metoda może jabolowa, ale na razie dało radę.
Witam, jeśli chcesz kolego dołożyć kulki bo masz "luz" to możesz to zrobić ale wymieniając wszystkie na nowe, a nie na zasadzie dorzucenia np. 3 nowych kulek do reszty starych.
Może trochę z tyłka pytanie ale Szaj powiedz mi skąd bierzesz rękawiczki? 😂 Bo widzę że są nieco grubsze niż standardowe jednorazówki a wlasnie szukam czegoś podobnego do Twoich bo serwis w typowych roboczych jest dość trudny 😀 Pozdrawiam 😀
Chciałbym dodać od siebie aby zwrócić uwagę na głębokość osadzenia uszczelki którą Szaj osadzał szczypcami na końcu odcinka. Trzeba uważać aby była równomiernie obsadzona oraz nie za głęboko. Ja przed demontażem sprawdzam suwmiarka obsadzenie i po wszystkim obsadzam uszczelkę na tą samą głębokość. Trzeba uważać również aby nie pogiąć owej uszczelki bo jest metalowo gumowa i jak ją pogniemy to zacznie się ruszać w bębenku i narobi bigosu. Ja ta uszczelkę nabijam delikatnie nasadka z zestawu kluczy nasadowych i bardzo powoli pobijam młoteczkiem. Odnośnie rozkręcania bębenka to zgodzę się z kolegą leitoparkour z Shimano center. To tak łatwo się nie rozkręca. Można próbować z patentu z płaskownikiem, punktakiem lub spiłowaną nasadką ale nic nie będzie tak dobre jak dedykowany klucz. Śrubokręt wygniecie albo rączkę połamiecie. Te podkładki które mamy w bębenku to musza być dobrze dosunięte podczas skręcania bo można je uszkodzić. Ja tych podkładek nie smaruję. Pozdro.
Jest prawidłowo. Według zasady daje sie o jedną mniej niż się mieści na bieżni. Oczywiście najlepiej policzyć przed calkowitym rozebraniem ale jeśli ktos zapomniał to po prostu daje sie o jedna mniej
m4 ur - jezeli blokada skoku nie dziala to znaczy ze tlumik jest uszkodzony. Jezeli stalo sie to po uderzeniu o przeszkode na blokadzie to tlumik do wymiany.
@@m4ur203 kolega powyżej raczej pyta czy jeżdziłeś na zablokowanym amorze i czasem w coś nie przywaliłeś .Od stania to się raczej nic nie sepsuło . Tak czy siak tłumik do rozebrania , zobaczenia co walnęło .
szajbajki mam do was pytanie posiadam rower cube aim prom 2017 i mam w nich założone schwalbe29x2,10 i ikupiłem sobie opony Continental RACE KING 29 x 2,2 czy one będą pasowały ???
mi zawsze po serwisie bębenka zaczyna on szumieć, dlaczego? zły smar? daje ten sam co do kół i te nie szumią, czy tu kluczem jest te kilka kropel oleju?
@@krolzoty1376 daje dużo smaru bo nie lubię jak głośno klika bębenek, luz jest zawsze taki sam, nie wyciągam ani nie dodaję podkładek, szum pojawia się kiedy koło się kręci z dużą prędkością a przestanę pedałować, szum zostaje już na zawsze
@@danielr1360 nie możliwe, po 2 tyś km? zgodził bym się jeśli chodziło by o bierznie piasty bo od wiosny do jesieni dużo jeżdżę albo z małym w foteliku, albo ze starszym na holu, rower crossowy, nie taplam się błocie, choć jeżdżę cały rok, nie myję roweru ciśnieniowo, serwis bębenka robiłem w ramach co rocznego serwisu całego roweru
@@filipparys9600 Cyclocros/przełajowe to rowery bardziej sportowe, do jazdy w cięższym terenie. Gravel to typowy rower na wyprawy. Zależy gdzie chcesz jeździć.
Wie ktoś jaka może być przyczyna nierówno cykającej piasty? Ciężko to w ogóle określić słowami ale po prostu podczas gdy piasta wydaje z siebie ten dźwięk jest on w moim przypadku nierówny, brzmi to tak jakby 2 zapadki wydawały głośniejszy dźwięk od pozostałej. Głośniej, w jednym momencie obrotu koła ciszej i znowu tak samo głośno.
Wybierz : a. luzy na bębenku b. jedna sprężyna słabsza c. zdeformowana jedna ze sprężyn d. uszkodzona jedna z zapadek e. uszkodzone lub wyrobione któreś gniazdo zapadkowe f. w jednym miejscowo uszkodzony wieniec zapadkowy g. sprawdzić stan kulek i bieżni. Bez demontażu się nie zgadnie. Napisz co było.
To moze poprostu taka jej natura jest tam smar ktory ją wycisza i tyle a jak jedziesz i zdejmiesz nogi z korb to podczas jazdy nie kreci sie to jest dobrze i nie ma co sie martwic , serwis jest potrzebny jak przeskakuje albo jak zabiera czyli jak dziala jak ostre kolo
Co oznacza maszynowe? wszystkie są maszynowe a te o których Ty zapewne myślisz to nierozbieralbe jednorazowki przenoszące obciążenia głównie poprzeczne. To łożyskowanie przenosi obciążenia skośne i do ciężkiego elektryka to jedyna słuszna opcja.
Kochane archaiczne kulki shimano jak się na coś uprą to normalnie idzie zejść z tego świata tego shimano się nie nauczy mają kulkomanie w głowie i nic im tego nie wybije z głowy:(
ostatnio serwisowałem podobny bębenek w nowym rowerze , powód był głośny od razu czułem że niema tam nic smaru i się nie pomyliłem zero smaru zero oliwy sucho jak sahara a że nie lubie jak będenek wydaje jakiekolwiek dzwięki nawaliłem do pełna zwykłego tawotu jest twardy i taki ma być nie poważam tych shimanoskich są zbyt delikatne, bęben cichuteńki się zrobił prawie nie słychać , oczywiście klucz musiałm dorobić co jest utrudnione bo zakrętka była mocno dociśnięta i musi być to naprawde kawałek twardej stali , ciekawostka jest taka że po spytaniu w salonie czy taki głośny bębenek ma mnieć smar czy niue usłyszaqłem od sprzedawcy że niema mnieć na całe szczęscie ja się znam lepiej Pzdro
ja mam zwyklego gorala taniego i nie ma napedu to jak to naprawic ? majac tylko klucz francuzik srubokret da sie wykrecic ten bebenek i naprawic w te zapadki ? jak pedaluje to trykocze czyli te zapadki nie zachodza to pewnie sprezynka ,pierscien , juz nie zaciska ? ps . wogole kto wymyslil ta technologie takiego napedu 😂 powinien zglosic sie na szkolenie z fizyki 😂
Coś mi się wydaje że na zewnętrzne łożysko bębenka dałeś o jedną kulkę za dużo a na wewnętrzną za mało. Między kulkami musi być luz aby kulki mogły się swobodnie obracać, ale uwaga nie za duży. Rozkręcałem wiele bębenków ale nigdy nie udało mi się odkręcić wewnętrznej bieżni śrubokrętem, w ten sposób można ją uszkodzić.
DZIEKI ZA FILM ALE Z MOJEGO DOSWIADCZENIA WYDAJE MI SIE ZE ZA DUZO SMARU DALAS DO GNIAZD ZAPADKI PONIEWAZ KIEDY JEST GO TAM DUZO , ZAPADKA LUBI SIE PRZYKLEIC DO GNIAZDA,A I JHAK KTOS LUBI DZWIEK CYKANIA , TO SMAR POWODUJE ZE PIASTA ROBI SIE CICHSZA.....POZDRAWIAM
Na zapadki nie daje się smaru tylko olej bo się zakleją. Odkręcanie młotkiem i srubokrętem bieżni na bank ją uszkodzi. Potrzebny jest specjalny klucz i imadło. Amatorka w pełnym wydaniu. 🤔
Tez tak mialem myslalem ze jest ok, kaseta falowała, rozebrałem a w środku w piascie jest śruba na imbusa której nie da się wyjac, i trzeba nią przykręcić bębenek. Widocznie mi się odkręciła po 4tys km
@@TRSXOE @XOE tylko że ja mam Demaxy i u mnie wgl nie przykręca sie bębenka tylko nakłada na ośke. Jak np chce wyczyścić zapadki to wystarczy sie troche zaprzeć o obręcz i bębenek bez problemu wychodzi razem z kasetą
Niedługo masz 150 tyś subuw brawo szajbajk aby tak dalej. Mam jednom prośbę do Ciebie dasz serduszko.niewymagam od Ciebie serca ale by było fajnie. Pozdrawiam.
Troche nie zgodze się z tą instrukcją. Jestem mechanikiem w Shimano Service Center i z doświadczenia powiem że kilka rzeczy robi sie inaczej/lepiej:
-żeby przeserwisować bębenek nie trzeba go odkręcać od piasty a wręcz łatwiej bedzie go rozkręcić kiedy jest zamontowany w kole
-żaden z serwisowanych przezemnie bębenków nie rozkręcał się tak delikatne. Tu potrzebny jest specjalny klucz i żaden śrubokręt czy koniec jakiegoś klucz nie podołałby w "normalnych" przypadkach
-na zapadki,na ząbki bębenka ani pod zapadki nie daje sie żadnego smaru - stosuje sie jedynie oliwke/olej do plynniejszej pracy zapadek i do zmniejszenia tarcia. Smar mocno wycisza i zakleja zapadki przez co piasta po doslownie kilku jazdach nadaje sie do ponownego rozebrania gdyż przestaje sie zazebiać
-skręcając bębenek lepiej gdy jest on zamontowany na pieście bo do jego prawidłowego skręcenia potrzebna jest spora siła
-klucz do bębenka który stosuje to Kovys 43030 ( wystepuje tez pod nazwą Cyclus) a do niegi potrzebny jest również klucz płaski 24 mm
ma kolega racje.tez nigdy nie daje smaru na zapadki.nadmiar smaru i tak rozejdzie sie po calym bebenku..pozdrawiam
Jakie są objawy niezazebiania się bębenka? Wrażenie że napęd przeskakuje i trzaski?
Ogólnie to shimano nie przewiduje serwisu bębenka a całkowitą jego wymianę . Ale Ja też serwisuje bebenki i oprócz tego co napisał kolega powyżej dodam że shimano używa na te zapadki jakiegoś bardzo rzadkiego smaru , w minimalnych ilościach ( DT Swiss też zaleca smarowanie ratchertów ) . Jak się zastosuje niewłaściwy smar to w niskich temperaturach zapadki się po prostu zakleją . Za to na pewno nie smarujemy samych "schodków " w korpusie bębenka po których chodzą zapadki - bo jeśli podejdzie smar to poprostu zapadki zetną kanty schodków i bedzie po ptakach . A sam klucz można dostać bez obraniczeń wysatrczy wpisać w wyszukiwarkę " Klucz do bębenka piasty " . Klucz ten praktycznie jest uniwersalny i pasuje do wszystkich bębenków które są produkowane czyli Shimano, Easton , Mavic , DT Swiss .Użycie do rozkrecenia bębenka śrubokręta i młotka jak pokazał Szaj zazwyczaj kończy się pęknięciem odkręcanej bieżni ;)
@@wojciechpyjor6910 Nie można rozgraniczać, że pod zapadki lub kulki dawać smar a na zęby nie - to nie ma sensu. Po 10 obrotach koła na wolnobiegu i tak wszystko będzie w tym samym smarze. To tak nie działa, że w jedno miejsce nałożony smar będzie tam do następnego serwisu. Całe wnętrze bębenka to jedna przestrzeń - zrozumienie tego to klucz sukcesu do prawidłowego serwisu wolnobiegu.
Dobry smar łożyskowy nie zmienia swojej konsystencji w zależności od temperatury pracy do jakiej został stworzony. Polecam zrobienie testu swojego smaru w zamrażalniku i wybranie takiego, który będzie najlepszy.
@@mutos82 Jak nawalisz smaru no to na pewno się on rozejdzie po całym bębenku . Moja rada - kup nowy bębenek i go rozbiesz, wtedy zobaczyć co i jak nasmarować . Jak piszę z doświadczenia - a każdy niech smaruje jak mu pasuje :)
Dzięki za filmik. Dzięki niemu wiem by nigdy tego ustrojstwa nie tykać tylko od razu wymienić na nowe :P
Jako że pracuje w serwisie rowerowym napiszę co tu poszło nie tak : za dużo smaru na zapadki i środek bębenka ( tam na być olej ) uwaga finisch line zielony po jakimś czasie potrafi zakleić zapadki szczególnie na mrozie ( lepszy jest olej przekładniowy ),w bębenku smarujemy tylko bieżnie kulek i same kulki . I druga sprawa ten bębenek skręcamy kluczem do piasty tak jak pokazałeś , kasujemy luzy za konusach , udajemy się na krótką jazdę 1 km starczy i ponownie kasujemy luzy na konusach . Piasta podczas pedałowania dokreci się i powstanie minimalny luz na ośce . I proszę zainwestuj kilka złotych w narzędzia skoro chcesz innych uczyć jak mają serwisować swoje rowery ;)
Zawsze daję podobną ilość smaru co napakował Szaj i nigdy nie miałem reklamacji na działanie bębenka (a zrobiłem ich już tysiąc z okładem).
@@MJ-qp3nvZ całym szacunkiem ale to, że nie miałeś reklamacji świadczy tylko o tym, że ludzie którzy dają Ci do serwisowania rowery nie znają się na tym, nie rozkręcają ponownie bębenka aby sprawdzić co zrobiłeś więc informacji zwrotnej nie masz żadnej.
Dwa i pół tysiąca kilometrów to mały przebieg na Deore ale jak już coś takiego rozbieram (dzięki za filmik) to powinno być naturale że sprawdzam stan kulek i ślizgów bo tylko od tego będzie zależało czy rower chodzi lekko czy hamuje, zapadka niema na to wielkiego wpływu ile zbędnej siły pompujemy w pedały (chyba że jest zablokowana) . Tu się przydaje mikroskop techniczny albo ewentualnie rodzaj bardzo dobrej lupy. Zawsze sprawdzamy umyte benzyną ekstrakcyjną i wysuszone elementy. Pozdrawiam
Nareszcie konkretny filmik znalazłem , już 3x podchodziłem do serwisu bebenka i za każdym razem fiasko. Dzięki i łapka w gore poleciała dla zasięgu :)
Spoko film. Daję łapkę w górę.
Natomiast co do technologii to mam pierwszy większy kontakt z rowerami od 20 lat i jestem zawiedziony ze dalej takie dziadostwo produkują. Przy takich niewielkich siłach, jakie tam działają to te piasty powinny bez problemu wytrzymać z 50 tkm i to powinno być w standardzie w nawet najtanszym rowerze. 10 lat temu kupowałem koleżance całe koło tylne za 50 zł z allegro i były tan łożyska maszynowe. Mowią że koncery samochodowe ludzi dymają ale widzę ze wiodący producenci rowerow są w tym mistrzami nad mistrzami
Szajbaju zamiast sztycy można użyć młotka, to będzie nawet lepsze. Trzeba stalowym młotkiem pukać, nawet nie trzeba mocno. Tak samo się w hydraulice odkręca wiele rzeczy. Przedłużką można nie raz coś zerwać, udarem idzie ładnie. Jak masz można użyć młoda udarowego, ale to już metoda dla tych bardziej zaawansowanych i droższa. Trzeba powoli i z dużą częstością pukać w stronę odkręcania w klucz. Wystarczy, że już z lekka ruszy gwint i dalej pójdzie gładko.
Zgadzam się w zupełności, sam pobijałem w imbus młotkiem gumowym,parę razy i poszło jak ta lala
Niezupełnie lepsze, lepiej użyć jednostajnej siły w tym przypadku, poza tym koło jest z napompowaną oponą, przecież uderzając w klucz młotkiem to będzie sprężynować. Odkręcałeś tak kolego czy to czysta teoria?
@@bartoszgorski6984 Jeszcze lepsze jest, ponoć działać ze stałą siłą przez 15 sekund i zwiększać ją gdy nie pomaga.
Do montazu oslonki kulek zamiast plaskoszczypow lepiej uzywac nasadki 1/2" odpowiednio dobranej wtedy wciskamy ja cala powierzchnia rownomiernie a nie 2 punktowo dzieki temu nie ma opcji wygiecia jej :)
Dokładnie, też używam nasadki, jedynie na co trzeba zwrócić uwagę to pobijając młotkiem (lepiej kilka razy lekko niż raz za mocno) co uderzenie wyciągać nasadkę i sprawdzać czy uszczelka/osłonka się nie kantuje, czy wchodzi prosto.
12:07 Ciche cykanie to i nadmiar smaru może powodować , tu raczej nie stosujemy gęstych smarów . Może w nowszych jest inaczej ale w starszych zapadki by nie wstały .
Masz rację, ciche cykanie to nadmiar smaru lub za gęsty smar. Za dużo na zapadkach to nie dobrze.
Trochę mity powtarzacie. Jak smar dobry (zalecam mobilith shc 220) to nic się nie sklei. Jak się stosuje smar na bazie wody i galaretki owocoewej (jak smar typowo rowerowy firmy sa S i drugiej na M) to nie ma się co dziwić, że wraz z obniżaniem temteratury gęstość rośnie aż do całkiwitego związania ;).
@@MJ-qp3nv Nie no oczywiście smar do tego typu zastosowań spełni rolę , nie zauważyłem jaki tu akurat był nakładany . Nie podejrzewam że ŁT43 ale się spotkałem z taką porada na filmiku , gość nawet łańcuch i zębatki nim wysmarował :) na szczęście znikły te filmiki .
W razie wątpliwości w ilości kulek, rozmiarze klucza, itp polecam dokumentację techniczną Shimano. U nich na stronie sa PDFy nawet dla starszych modeli.
Kiedy odcinek jak uzbierać na rower? Cały dzień czekałem xd
Kiedy drugi oddcine z oszczędzania na na rower?
Czy jakieś panie serwisują razem z Szajbajkiem? Oczywiście! :)
Jeszcze filmu nie ma, brak wyświetleń ale łapkę w dół ktoś dał. Jaki taka osoba ma sens w życiu?
Ja polecam imbusa wkręcić sobie w imadło i nie trzeba wtedy żadnych przedłużek ani sztycy :P podobnie można zrobić z kluczem do wolnobiegu bo nie ma sensu sie z tym siłować
Czy uważasz ze KAŻDY ma duże imadło i ciężki stół warsztatowy ?? 😕 A coś do przedłużenia klucza i kolega do pomocy się znajdzie, i będzie z kim browara walnąć 😊
Istnieje prawdopodobieństwo, że to nie łańcuch przeskakuje, a wolnobieg i tego problemu
nie potrafię teraz wyseparować- np sprowokować na wyjętym już kole żeby przeskoczył wolnobieg względem koła
Witam
W moim nowym kole z firmy Kls pierw bębenek przestały cykać. A potem , bębenek obracał się z kasetą . Wymieniłem koło na gwarancji i w nowym to samo .
Podejrzewam ze za dużo smaru
Po prostu
Muszę kupić ten imbus 15 stke
Ja nie daje smaru na zapadki i sprężynę, tylko trochę oliwki. Smar tylko na kulki.
Ja miałem po 25 kulek, razem 50.
Bębenka nie wykręcam z piasty.
Książkowo , tak powinno się robić. W nowszych piastach, bębenkach może jest inaczej , nie rozbierałem takiej .
Ja może zacznę od tego, że sam prosiłem o taki odcinek, także dzięki Szaj, po drugie ja się baaardzo cieszę że przeszedłem na system łożysk maszynowych, bo są o wiele prostsze w serwisie. Ja wiem że taka piasta nie jest droga i jest wytrzymała ale serwisowanie jej wraz z bębenkiem... no tragedia, nie znoszę konusów bo zawsze albo za słabo albo za mocno skręcam konusy a jak nawet zrobię dobrze bo wielu trudach to przy pierwszej jeździe wszystko się układa i robi się luz, trzeba ściągać koło, kasować luz, potem ustawiać na nowo zacisk hamulca...serio wolę wydać 3-4 razy tyle na piastę Novatec na maszynówkach i mieć z głowy problemy (praska do łożysk to 10-15 złotych koszt zrobienie także wiecie).
Dla mnie Shimano przynajmniej w XT i XTR powinno całkiem przejść na maszynówki. Dla niewprawionego nazwijmy to "młodego serwisanta" swojego jednośladu, taki serwis może być problematyczny i trudny, jeszcze raz skłaniam się ku maszynowych piastach. Ja do swoich piast używam smaru Shimano ale tego do łożysk szybko-tocznych, on jest tak jakby trochę suchy potem przez co nawet jak się da więcej smaru to zapadki hałasują jak trzeba, nie każdy lubi ale jak lubię :) także nie tylko olej ale też odpowiedni smar da ładny efekt cykania.
Mógłbyś sie podzielić radą. Czego używasz do demontażu łożysk z piast novatec i czego używasz jako praskę ?
Moze i "maszynówki" wydają sie lepsze aleprawda jest taka że to kulki lepiej pracują gdyż przenoszą siły w każdym kierunku natomiast potocznie zwane "maszynówki" czyli tak naprawde łozyska kulkowe zamknięte chodzą prawidłowo tylko w płaszczyźnie pionowej. Przy przechyleniu koła czy przu jakiś bocznych/skośnych przeciążeniach to zwykłe kulki mają dużo nizszy współczynnik tarcia. "Maszynowki" maja tez swoje plusy np. szczelność i odporność na bloto wode i mycie karcherem jednak jesli chodzi o opory to Shimano kladzie Novateca na łopatki szczególnie przy pracy samego bębenka. Wlasnie dlatego Shimano we wszzystkich swoich produkatch stosuje zwykle kulki uszczelniane labiryntowo i na specjlanje zaprojektowanych biezniach skosnych które zapewiaja jeszcze nizsze tarcie. Wyjatkiem jest najnowsza piasta XTR m9100 gdzie nowy bebenek posiada lozysko zamkniete ze wzgledu na budowe. Sama piasta nadal jest na "zwyklych" kulkach
Novateki bardzo dobre ,i serwis prosty.
@@leitoparkour606 Fakt, piasty kulkowe od Shimaniaka można tak wyregulować aby działały bardzo płynnie i nawet moi znajomi serwisanci o tym mówią, aaale kompletnie nie zgodzę się z tym co napisałeś że kładą piasty maszynowe na łopatki, miałem wiele piast Shimano w tym XT i XTR nie te najnowsze m8000 i m9000 lecz oczko starsze i powiem szczerze tak, przednia piasta działa lżej ale tylna XT czy XTR w porównaniu do Novateca D772 kompletnie się kryje właśnie, piasta Novateca baaardzo długo u mnie pracuje na luzie dłużej niż piasta Shimano. Także przód tak tył o wiele lepsze są piasty maszynowe, oczywiści enie miałem Hope w ręku ale DT, Novatec czy Mavic maszynowe działają lepiej niż tylne Shimano XT i XTR.
Składanie tego bębenka to jakaś masakra, rozbierałem rok temu a dalej śni mi się po nocach.
Do przedłużki tylko gaz rurka jest niezawodna , zawsze mam pod ręką bo bacik z niej zrobiłem .
Witam mam problem,nie mogę wyciągnąć tej tulejki (w nią wchodzi oś) mam ją wybić czy jak? Piasta to atomlab pimplite
I wszystko jasne! Dobry poradnik!
Witam, to ile ma być tych kulek po której stronie?
Będziesz we Włoszakowicach jutro?
O ile kiedys myslalem, ze bylbym w stanie rozkrecic i przeserwisowac bebenek, o tyle teraz wiem, na pewno, ze jednak oddam to specjaliscie:).
3:53- mój się nie odkręcił, obmyknal się imbus w bębenku. Samego bębenka też nie idzie rozkręcić. Ale to pewnie dlatego że nigdy tam nie zaglądałem czyli z 10kkm... Wszystko stoi betonowo, muszę przeplatać koło...
Za każdym razem boję się to robić haha
2500 km i serwis bębenka? Haha, dobre :D
@kacper 555 chłopie, to ja bym musiał ze trzy razy w sezonie bębenek serwisować xD Jakoś jeżdżę od wielu lat bez serwisu bębenka i nic się nie dzieje. Ale fakt, nie kupuje też piast wyżyłowanych za 2000 zł - może o to chodzi
Serwisowałem w tym tygodniu bębenek po raz pierwszy jeszcze przed obejrzeniem tego filmu. Przy składaniu okazało się, że brakuje trzech kulek do kompletu, więc po prostu dołożyłem w takim samym rozmiarze, i wszystko hula:-) Jeśli zgubicie kulki, a macie suwmiarkę, to porównajcie rozmiar kulek bębenka z rozmiarem kulek w pedałach (ale nie na maszynówkach). U mnie i tu i tam było 3.175mm, więc można stary pedał użyć jako dawcę organów:):):)
Ciekawe i banalne pytanie ;
Czym mierzyłeś kulki z dokładnością do 0,001 mm ? Jaka to suwmiarka ??
@@antymisiek2972 są takie, z wyświetlaczem
@@kacperdrozd2238czy nie widzisz ze on pisze ,,3,175 mm" ? Suwmiarki o których piszesz są, ale wyświetlają do 0,01 mm, a o ich dokładności nie wspomnę. Kulki są robione do 0,001 i dodatkowo selekcjonowane w/g grup wymiarowych. Jak trafisz z niższej grupy to będzie ta kulka robić za dystans, a jak z wyższej to cała siła pójdzie na tą jedną i szybko zniszczy bieżnie, konusy więc lepiej wymienić kpl.a nie dokładać 😕
Ja osobiscie nakładam smar na bieżnie, a na zapadki trochę oleju..., moim zdaniem zapadek nie powinno się smarować.
Zdecydowanie olej zamiast smaru. Zapadki będą się kleiły i bębenek może przepuszczać jak smar będzie gesty. Ja używam zielonego Finish Line’a.
Masz rację. Tych rowków także...
Ja mam fh m615 i kulek było po 25 dokładnie. Robota na cierpliwość, ale, tylko dwie zapadki.
5:40 Człowieku jaki śrubokręt?Chcesz żeby bieżnie uszkodzili ? Ucinasz kawałek płaskownika szerszy niz potrzeba i szlifujesz tarczówka masz narzędzie do odkręcania na na wieki .
@@t.g7383 Kupiłem za 15 zeta przy pierwszym użyciu zrobił się z niego korkociąg ;)
20kilka lat temu sobie taki urzeźbiłem-służy do dziś...(z pilnika)
Mój ma tylko 6 lat :) kosztował 20 minut pracy i chwile przymierzania ;)
Czy na przykład w miejsce tego bębenka można wkręcić inny naprzyklad dt swiss rachtet ln ???
Wątpię aby należało tak często jak po 2 tys km przebiegu robić serwis bębęnka
jasne że panie też serwisują a nawet nastoletnie panie a co?
Jak zapadki będą oklejanie smarem będą "wstawać" nie będą się kleic?
Ja tam nie wiem bembenek w moim kole to non neym juz 3 lata terkota gorzej z reszta piasty padaja regularnie po sezonie nie jestem wyczynowcem tylko rekreacja ale tysiak miesiecznie lancuch pada standard troche drogi bo stowka lubie te filmiki
Jakie czyste piasty. Moje to chyba nigdy takie nie będą.
Nie wszystkie piasty mają 4 pieski/zapadki , np w kolach mawika ksyrium sl jest bembenek co ma 2 pieski a np w piastach shimano najcześciej są 3 , w leprzych jakosciowo no i zarazem duzo drozsze czyli500+ jest tych pieskow nawet 6 i juz nie są na drucie ktore je napina tylko kazdy piesek ma oddzielną spręzynke od dołu :) , a i w niektorych pisatach np ja tak mam w kołach bontrager kovee pro 108rapid zeby zdjąc bembenek wystarczy go pociągnąc (oczywiście jak wszystko jest na łozyskach maszynowych
Piasta Dartmoor Revolt ma 6 zapadek i pięknie cyka a kosztuje "tylko" 290zł
Danielak ile Ty rocznie km robisz :)
5:03 gdzie ja kupić jak się już niestety ja wygięło?
To jest masakra za kazdym razem mialem z tym problem chetnie się dowiem gdzie takie cos kupic
Też chętnie się dowiem gdzie takie kupic
Czołem Załoga,
Rozebrałem piastę tylną Shimano 105 FH 5600 i bębenek ma chyba za dużo części.
Czy jest tam taki plastikowy stożek, guma i na końcu metalowa ochrona?
Drogie Szaje, czy zdołam na takiej piaście zamontować bębenek w systemie micro spline do kasety SLX 12s 10-51T
Nie widzę potrzeby zdejmowania zapadek, można wszystko umyć bez demontażu. Tylko niepotrzebna robota zegarmistrzowska, ale jak ktoś lubi ..
łapka w górę od razu jak przeczytałem tytuł,
Szaju a co robisz z brudnym/zużytym rozcięczalnikiem i szmatami ze smaru, jak utylizujesz?
Aleksander Jantos - zawozi sie na skladowisko odpadow chemicznych. Wiekszosc gmin takie posiada.
@@tomz7939 ja wiem co powinno się robić i gdzie oddać odpady,
zepsułeś mi pytanie podchwytliwe bo Szaj wspomniał coś o wylewaniu gdzieś tam,
stąd moje pytanie
Głośne cykanie jest kozackie 👍
tru, a nowe modele one twnety itp, na przyszły rok nie będą miały tykaczki, ale za to hamulce mt500, zmienili na slx 4 tłoczkowego :>...
Szaj ale ty wiesz że cała Polska czeka na film o zarabianiu? 😂😂😂
Kiedy będzie druga część serii o zarabianiu bo nie mogę się doczekać😂
Jeśli wszyscy zastosują ten sam sposób, to będzie nic nie warty. Praw ekonomii nie oszukasz
To prawda ale ja nie chcę robić z tego biznesu na całe życie tylko szukam sposobu jak sobię troszkę dorobić.
Jak mam Luz na kasecie 11 to serwisujac tak jak na tym video skasuje ten luz??🤔🙄
No i dochodzimy do.miejsca gdzie grupa tourney oferuje piasty z bebenkamj na 10/11
... Jest dramat ! Luz jest często fabrycznie duży... Za duży!!! Osobiście uważam że wszystko powyzej 9 powinno już iść na maszynach...
..❤
No i dochodzimy do.miejsca gdzie grupa tourney oferuje piasty z bebenkamj na 10/11
... Jest dramat ! Luz jest często fabrycznie duży... Za duży!!! Osobiście uważam że wszystko powyzej 9 powinno już iść na maszynach...
..
Przy składaniu wyciągasz jedną cienką podkładkę
Spoko poradnik. :)
Teraz to samo z Chris Kingiem pls. :D
Gadżet do wykręcania środka (ten zamiast młotka i śrubokręta) zrobiłem ze zwykłej nasadki na grzechotkę - w sklepie przymierzyłem, która pasuje na styk, a w domu już Dremel i przymierzanie wycięć. Jeśli ktoś ma bębenek z luzami, a nie ma go jak wymienić bo jakiś nietypowy (jak u mnie) to można zrobić dodatkową podkładkę (to tych trzech dziwnych dużych cienkich) z blachy miedzianej 0.2 mm (szablon + nożyczki + dremel). Trochę było szukania, która kombinacja podkładek zadziała. Metoda może jabolowa, ale na razie dało radę.
Co jesli ja nie mam tam w srodku takich schodek na imbusa?
Proszę o pomoc. Jaka średnica kulek w tym konkretnie bębenku?
Witam, jeśli chcesz kolego dołożyć kulki bo masz "luz" to możesz to zrobić ale wymieniając wszystkie na nowe, a nie na zasadzie dorzucenia np. 3 nowych kulek do reszty starych.
a na czym wisi ten rower?
ściągam konus wraz z tym schodzi mi kaseta z zapadkami co jest grane ?
Odkryłeś Amerykę Leifa Erikssonie
Może trochę z tyłka pytanie ale Szaj powiedz mi skąd bierzesz rękawiczki? 😂 Bo widzę że są nieco grubsze niż standardowe jednorazówki a wlasnie szukam czegoś podobnego do Twoich bo serwis w typowych roboczych jest dość trudny 😀 Pozdrawiam 😀
Nitrylowe dla mechaników samochodowych.
Chciałbym dodać od siebie aby zwrócić uwagę na głębokość osadzenia uszczelki którą Szaj osadzał szczypcami na końcu odcinka. Trzeba uważać aby była równomiernie obsadzona oraz nie za głęboko. Ja przed demontażem sprawdzam suwmiarka obsadzenie i po wszystkim obsadzam uszczelkę na tą samą głębokość. Trzeba uważać również aby nie pogiąć owej uszczelki bo jest metalowo gumowa i jak ją pogniemy to zacznie się ruszać w bębenku i narobi bigosu. Ja ta uszczelkę nabijam delikatnie nasadka z zestawu kluczy nasadowych i bardzo powoli pobijam młoteczkiem. Odnośnie rozkręcania bębenka to zgodzę się z kolegą leitoparkour z Shimano center. To tak łatwo się nie rozkręca. Można próbować z patentu z płaskownikiem, punktakiem lub spiłowaną nasadką ale nic nie będzie tak dobre jak dedykowany klucz. Śrubokręt wygniecie albo rączkę połamiecie. Te podkładki które mamy w bębenku to musza być dobrze dosunięte podczas skręcania bo można je uszkodzić. Ja tych podkładek nie smaruję. Pozdro.
Chyba jednak na górze tych kulek coś za mało wyszło bo nie powinno być tyle przerwy. Łapka w górę.
Jest prawidłowo. Według zasady daje sie o jedną mniej niż się mieści na bieżni. Oczywiście najlepiej policzyć przed calkowitym rozebraniem ale jeśli ktos zapomniał to po prostu daje sie o jedna mniej
@@leitoparkour606 Zwróć uwagę że tam jest miejsca na więcej niż jedną, chyba że ja źle widzę.
Może serwis starszego bębenka Mavic na ślizgu?
Mam pytanie jak i do Pana szajbajk'a jak i społeczności czy wiecie jak naprawić zepsutom blokadę skoku? (sr santour axon albo aion albo coś tego typu)
m4 ur - jezeli blokada skoku nie dziala to znaczy ze tlumik jest uszkodzony. Jezeli stalo sie to po uderzeniu o przeszkode na blokadzie to tlumik do wymiany.
Właśnie problem w tym że chyba raz zostawiłem zablokowane na parę godzin jak odstawiłem rower
@@m4ur203 kolega powyżej raczej pyta czy jeżdziłeś na zablokowanym amorze i czasem w coś nie przywaliłeś .Od stania to się raczej nic nie sepsuło . Tak czy siak tłumik do rozebrania , zobaczenia co walnęło .
jak już był blokowny to tylko asfalt i to dość żadko, a amor ma wsumie parę lat
@@m4ur203 mo to najwyższy czas serwis zrobić amorkowi i wymienić olej :)
szajbajki mam do was pytanie posiadam rower cube aim prom 2017 i mam w
nich założone schwalbe29x2,10 i ikupiłem sobie opony Continental RACE
KING 29 x 2,2 czy one będą pasowały ???
Raczej powinny pasować bo ta druga cyfra oznacza szerokość opony, więc tu trzeba raczej patrzeć czy zmieści się w ramie.
@@krzysztofzaecki1847 jak patrzyłem i mierzyłem sobie sufmiarką to 29*2.10 jest 54mm a 2.20 ma 56mm
@@mateuszduda2821 zgadza się bo te wymiary podane są w calach.
może będziesz musiał wymienić dętkę
dlaczego ??
mi zawsze po serwisie bębenka zaczyna on szumieć, dlaczego? zły smar? daje ten sam co do kół i te nie szumią, czy tu kluczem jest te kilka kropel oleju?
@@krolzoty1376 daje dużo smaru bo nie lubię jak głośno klika bębenek,
luz jest zawsze taki sam, nie wyciągam ani nie dodaję podkładek,
szum pojawia się kiedy koło się kręci z dużą prędkością a przestanę pedałować,
szum zostaje już na zawsze
Szumi ,bo masz już wytarte bieżnie bębenka. Pozostaje wymienić bębenek na nowy.
@@danielr1360 nie możliwe, po 2 tyś km? zgodził bym się jeśli chodziło by o bierznie piasty bo od wiosny do jesieni dużo jeżdżę albo z małym w foteliku, albo ze starszym na holu,
rower crossowy, nie taplam się błocie, choć jeżdżę cały rok, nie myję roweru ciśnieniowo, serwis bębenka robiłem w ramach co rocznego serwisu całego roweru
cześć jaki rower kupić jeżeli chce jeździć na wyprawy gravel czy cyclocros
Gravel.
@@grazdekchuj a czemu
@@filipparys9600
Cyclocros/przełajowe to rowery bardziej sportowe, do jazdy w cięższym terenie. Gravel to typowy rower na wyprawy. Zależy gdzie chcesz jeździć.
@@grazdekchuj jest coś pomiędzy gravelem a przełajem
@@filipparys9600 rowerzysta 🤣
Ja miałem w mojej piascie deore miałem klucz 11
Wie ktoś jaka może być przyczyna nierówno cykającej piasty? Ciężko to w ogóle określić słowami ale po prostu podczas gdy piasta wydaje z siebie ten dźwięk jest on w moim przypadku nierówny, brzmi to tak jakby 2 zapadki wydawały głośniejszy dźwięk od pozostałej. Głośniej, w jednym momencie obrotu koła ciszej i znowu tak samo głośno.
Wybierz :
a. luzy na bębenku
b. jedna sprężyna słabsza
c. zdeformowana jedna ze sprężyn
d. uszkodzona jedna z zapadek
e. uszkodzone lub wyrobione któreś gniazdo zapadkowe
f. w jednym miejscowo uszkodzony wieniec zapadkowy
g. sprawdzić stan kulek i bieżni.
Bez demontażu się nie zgadnie. Napisz co było.
Ja w swoim rowerze bardzo cicho słyszę cykanie praktycznie w ogóle coś się zaczyna psuć czy Po prostu tak ma być?
Jaka piasta ?
Jeżeli piasta hope to do wymiany
Dobry sposób
Co ma wine jsk przeskakuję piasta?
O Pszczółka :)
Klucz do rozkręcania bębenka można kupić w e-sklepie Bitul. pl
A kiedy odc z zarabianiem
Sehr informatives Video weiter so
Daumen hoch.
Czemu nie można ściągnąć filmiku?
A co jeśli piasta nie cyka ,ale działa dobrze?
To moze poprostu taka jej natura jest tam smar ktory ją wycisza i tyle a jak jedziesz i zdejmiesz nogi z korb to podczas jazdy nie kreci sie to jest dobrze i nie ma co sie martwic , serwis jest potrzebny jak przeskakuje albo jak zabiera czyli jak dziala jak ostre kolo
Jeździć! Takie lubię, nie robią hałasu 😊
U mnie klucz rozmiar 12
po dwóch i pół tysiąca kilometrów... chyba...
Co jak co ale kulki zamiast maszynowych to średniowiecze w przypadku shimano i ciągła zabawa z ich czyszczeniem
Noniewiem , mialem kolo na pisscie dura ace miało 20lat i nigdy nie bylo rozbierane :)
Jak mało jeździłeś to wytrzymało tyle czasu
@@electricboy5789 napewno szosaowa piasta mało jeżdziła .... -,-
Co oznacza maszynowe? wszystkie są maszynowe a te o których Ty zapewne myślisz to nierozbieralbe jednorazowki przenoszące obciążenia głównie poprzeczne.
To łożyskowanie przenosi obciążenia skośne i do ciężkiego elektryka to jedyna słuszna opcja.
Kochane archaiczne kulki shimano jak się na coś uprą to normalnie idzie zejść z tego świata tego shimano się nie nauczy mają kulkomanie w głowie i nic im tego nie wybije z głowy:(
ostatnio serwisowałem podobny bębenek w nowym rowerze , powód był głośny od razu czułem że niema tam nic smaru i się nie pomyliłem zero smaru zero oliwy sucho jak sahara a że nie lubie jak będenek wydaje jakiekolwiek dzwięki nawaliłem do pełna zwykłego tawotu jest twardy i taki ma być nie poważam tych shimanoskich są zbyt delikatne, bęben cichuteńki się zrobił prawie nie słychać , oczywiście klucz musiałm dorobić co jest utrudnione bo zakrętka była mocno dociśnięta i musi być to naprawde kawałek twardej stali , ciekawostka jest taka że po spytaniu w salonie czy taki głośny bębenek ma mnieć smar czy niue usłyszaqłem od sprzedawcy że niema mnieć na całe szczęscie ja się znam lepiej Pzdro
Mów 2500 zamiast dwa i pół tysiąca 😁
Moj ma ~10k km chyba lepiej do niego zajrzę 😅
A dlaczego u mnie jak jest zimno to piasta nie cyka a jak jest ciepło to cyka ?
krolu zloty pieknie napisane....
@@krolzoty1376 Dzięki
Tak panie też serwisują
ja mam zwyklego gorala taniego i nie ma napedu to jak to naprawic ? majac tylko klucz francuzik srubokret da sie wykrecic ten bebenek i naprawic w te zapadki ? jak pedaluje to trykocze czyli te zapadki nie zachodza to pewnie sprezynka ,pierscien , juz nie zaciska ?
ps . wogole kto wymyslil ta technologie takiego napedu 😂 powinien zglosic sie na szkolenie z fizyki 😂
cienki na motor ,kulek też pedełując brakuje
Szkoda, ze nic o tych podkładkach nie powiedziałeś, z tego co pamietam, to można go zmniejszyć, skasować usuwając tą cienką podkładke.
Dokladnie pod bembenkiem są zazwyczaj 3 i jak jest spory luz to mozna jedną wyjąc i bedzie mniejszy ;)
jak sie nie ma przedłużki, to kopiemy lekko w klucz jak klucz udarowy :)
Każdy ma w piwnicy, garażu kawałek rurki, kopać kolego można piłkę na boisku.
@@bartoszgorski6984 acha, fajnie.
ja mam zniszczony bębenek DT1900 przy zapadkach mam ukruszone
Nowy bębenek do piasty DT (w twoim przypadku dt 370) to koszt 140-160zł.
Coś mi się wydaje że na zewnętrzne łożysko bębenka dałeś o jedną kulkę za dużo a na wewnętrzną za mało. Między kulkami musi być luz aby kulki mogły się swobodnie obracać, ale uwaga nie za duży. Rozkręcałem wiele bębenków ale nigdy nie udało mi się odkręcić wewnętrznej bieżni śrubokrętem, w ten sposób można ją uszkodzić.
Pobijaj naprzemiennie i pod kątem to odkręcisz. Wielokrotnie odkrecalem i zakręcałem bez problemu.
DZIEKI ZA FILM ALE Z MOJEGO DOSWIADCZENIA WYDAJE MI SIE ZE ZA DUZO SMARU DALAS DO GNIAZD ZAPADKI PONIEWAZ KIEDY JEST GO TAM DUZO , ZAPADKA LUBI SIE PRZYKLEIC DO GNIAZDA,A I JHAK KTOS LUBI DZWIEK CYKANIA , TO SMAR POWODUJE ZE PIASTA ROBI SIE CICHSZA.....POZDRAWIAM
Na zapadki nie daje się smaru tylko olej bo się zakleją. Odkręcanie młotkiem i srubokrętem bieżni na bank ją uszkodzi. Potrzebny jest specjalny klucz i imadło. Amatorka w pełnym wydaniu. 🤔
Rozebrał fabrycznie nowy bebenek. Tam nie bylo oleju tylko żadki smar.. Tak mi sie zdaje
Skoro rozebral piaste i od nowosci jej nie ruszal a byl tam smar to znaczy ze shimano uzywa smaru na zapadki
@@rimsc9109 no dobra daje troszke pod pieski a nie nawala wszedzie to jest troche różnica
Skont on ma te rowery
Po przez współprace z markami proste oni mu dają a on je testuje i nagrywa o nich filmy
Stąd, skąd Ty nie masz słownika.
Z kątowni
teraz to sie ciesze że mój będenek sie wyciąga bez żadnych narzędzi
Tez tak mialem myslalem ze jest ok, kaseta falowała, rozebrałem a w środku w piascie jest śruba na imbusa której nie da się wyjac, i trzeba nią przykręcić bębenek. Widocznie mi się odkręciła po 4tys km
@@TRSXOE @XOE tylko że ja mam Demaxy i u mnie wgl nie przykręca sie bębenka tylko nakłada na ośke. Jak np chce wyczyścić zapadki to wystarczy sie troche zaprzeć o obręcz i bębenek bez problemu wychodzi razem z kasetą
nowy bębenek i po co się męczyć...kolarz...
To nie męczarnia, trzeba lubić to robić. A jeśli nie potrafisz, to kupujesz nowy i tym samym dajesz zarobić innym.
Szaj po 2500000 metrów
2
1
Niedługo masz 150 tyś subuw brawo szajbajk aby tak dalej. Mam jednom prośbę do Ciebie dasz serduszko.niewymagam od Ciebie serca ale by było fajnie. Pozdrawiam.
daniel ale meczyodbytnica z Ciebie,na uj Ci babskie serduszko?
Nie dla mnie tylko dla koleszanki
@@rowerynajlepsze2192 dla koleszanki kup kwiaty albo coś słodkiego 🤣🤣🤣 i jeśli mogę prosić to napisz dla KOLEŻANKI 😎😎😎