@Luigi Tak, ale jeżeli cały materiał jest spolszczonym streszczeniem tego cyklu wywiadów to przyzwoicie byłoby o tym wspomnieć zaraz na wstępie i podać link w opisie.
Homeworld nawet dziś zachwyca swoją mechaniką i totalną wolnością w każdym kierunku ruchu. Jednostek na ekranie była masa (dało się wrzucić nawet tysiące, chociaż ciężko się operowało już dwustoma) i to wszystko przy małych wymaganiach nawet jak na tamte czasy. Gra z jednej strony trudna do ogarnięcia pod względem przestrzeni, z drugiej strony intuicyjna jak diabli, piękny soundtrack i fabuła z masą odniesień. Dla mnie to dalej jedna z przełomowych gier. Btw, można było The Neverhood wrzucić jako ciekawostkę w relacji grafika/wymagania.
Bardzo lubię wasz kanał i materiał jak zwykle fajny :D ale: Arasz, jak robisz coś o retro to proszę o więcej rozwinięć pewnych terminów. Zrób większy materiał ale wytłumacz bardziej rozwinięcie i łopatologicznie nawet z obrazkami z painta jak coś działa. Jest to bardzo ciekawa wiedza i o wiele lepiej ogląda się materiał w którym ktoś rozbiera coś na czynniki pierwsze i pokazuje jak to działa. Oczywiście wiadomo że chce się zmieścić jak najwięcej gier ale chętnie obejrzałbym na waszym kanale coś w stylu Arhn.eu. Zamiast 5 czy 10ciu gier, trzy ale rozbite na czynniki pierwsze. To jest oczywiście moja osobista opinia i nie każdemu może to przypaść do gustu albo pasować do waszego planu wydawniczego (czy jak wy to tam nazywacie) Pozdrawiam :D PS: W naszej Bytomskiej wąskotorówce jest silnik z Maybacha, wiem że lubisz pociągi :D
Dodałbym do tej listy sonic 3 & knuckles Gra była rozdzielona przez dużą cenę cartridga o takiej pojemności Chęcią wydania gry szybciej I kilka innych mniejszych powodów Ale główny powód to promocja mcdonalda która zaczynała się kiedy gra byłaby skończona w powiedzmy 60% Więc najpierw wypuścili połowę gry którą mieli jako sonic 3 Nawet przenieśli level flying battery do drugiej połowy bo nie było czasu go skończyć A jakieś 5 miesięcy pózniej wypuścili drugą połowę:sonic & knuckles I wymyślili genialny sposób jak złączyć dwie gry w całość Dać gniazdo cartridgowe na cartridgu sonic & knuckles Co pewnie kosztowało więcej niż cartridge o dużej pojemności który miał oryginalnie być wydany
w quake 3 pojawiła się także ciekawa sztuczka: szybka odwrotność pierwiastka kwadratowego, normalnie policzenie tego zjada sporo cykli zegara z użyciem instrukcji FP, a tutaj za pomocą "magic number" zmieszczono to w kilku podstawowych instrukcjach procesora bez użycia FPU. Podobno do dziś nie wiadomo kto ani jak wyznaczył ową stałą.
Gry które zrobiły na mnie największe wrażenie pod względem grafiki: Crash Bandicoot i Super Mario 64. Potem już żadne gry mnie tak nie szokowały grafiką.
Jestem :D "programistą" to znaczy uczę się programować od około 1 roku a także staram się walczyć z blenderem jeśli chodzi o modeling i mogę powiedzieć tyle ze dzięki bogu ze czasy się zmieniły..... obecnie wszystko jest milion razy prostsze jak słyszę opowieści co jak się kiedyś robiło od starszych stażem w firmie kolegów to ręce mi odpadają :P
RAM to pamięć operacyjna, a nie podręczna. Pamięć podręczną (cache) ma np. procesor. Cache służy do buforowania plików, o które wystąpiło żądanie. Jeśli magistrala jest autostradą to cache jest stacją obok, na której zatrzymują się dane, które wyruszyły w drogę, ale nadal nie mogą dojechać do domu (RAM), bo dom jest pełen. Dopiero, kiedy ktoś wyjdzie to dane ruszają w dalszą drogę. Dzięki cache dane nie muszą czekać w procesorze, przez co mają krótszą drogę do RAMu.
4 года назад+1
6:13 Playstation mogło zanimować szkielet Crasha. Problem w tym, że animacja szkieletowa ograniczała ruchy postaci i wiele "kreskówkowych" sekwencji byłoby niemożliwych przy użyciu szkieletu. Autorzy nie chcieli rezygnować z szalonych animacji Crasha i dlatego jedynym wyjściem było animowanie poszczególnych wierzchołków trójkątów. A to już wymagało bardzo dużo pamięci. Jeśli już tłumaczycie materiały z ArsTechnica, to przynajmniej tłumaczcie je rzetelnie. Podając źródła.
Technologia potrafi nas czasami zaskakiwać tak samo jak osiągnięcia twórców gier. 5:31-5:42 - Dobre pytanie. Gorzej, że pokolenie, które na nich wyrosło potrafi wciąż je oglądać i mieć z tego ubaw. Odpowiedź na pytanie: Czy to złe? - pozostanie kwestią dyskusyjną.
Szkoda, że nie bylo o serii total war. Dość dawno wprowadziła dosłownie setki trójwymiarowych jednostek na ekranie, z możliwością przybliżenia a przy tym nie zajeżdżała kompa
Liniowe, korytarzowe poziomy w Crashu to jeszcze nic takiego, ciekawsze były całe otwarte mapy dostępne w Spyro. Tam musieli się nagłowić jak to pokazać i wymyślili "level of detail". No i Crash 1,2 nie jest do końca 3D
Ciekawy materiał, i przepraszam że się czepiam ale 5:06 są pokazane triangles ( chociaż z tego co pamiętam polygon także może sie składać z 3 wierzchołków, ale w tym przypadku chyba ukazane są triangles ale moge się mylić)
Zróbcie o celownikach w grach. W większości nawet jeśli w życiu przez celownik powinieneś widzieć bliżej, to w większości gier cała kamera przybliża, a nie celownik.
4 года назад+30
gra która wygrała z słabym sprzętem w całej Polsce to *Deluxe Ski Jump 2.1* , aczkolwiek zdaję sobie sprawę z tego, że retoryka filmu jest odmienna
Windows 3.2? To była kodowa nazwa systemu przygotowanego dla Chin, gdzie zaimplementowano ichnie czcionki, jednak to cały czas był system 3.1, tylko że z opcją lokalizacji.
@@KamaS94ec Gry na ich bazie raczej średnio nadawały się na gry inne niż strzelanki pierwszo-osobowe. Gry w trzeciej osobie były bardziej drewniane niż Skyrim czy Oblivion. Ciekawym zabiegiem był MDK aby wykorzystać postać jako sprite.
@@adam1984pl Ale animacje postaci to drewno, kto się wtedy przejmował animacjami skoku czy innymi bardziej złożonymi. One zawsze były drewniane albo ich wcale nie było. W fps'ach po prostu skakałeś itp, po co robić skoro i tak tego nie widzisz. Gorzej jak chcesz na tym silniku zrobić coś innego niż fps'a. Dzisiaj to nie problem patrząc na UE4 czy 3, ale też są budowane z myślą o innych zastosowaniach takie silniki.
Innym przykładem gry co nie jest fps'em a jest na silniku Quake (tu 3) jest przygodowy platformer o mocno mrocznawym i pokręconej wizji dalszych przygód Alicji w krainie czarów czyli American McGee's Alice z 2001. Ale nie zaprzeczam że ten tytuł ma sporo specyficznych problemów, ale zalety przewyższają te upierdliwości.
Albo Betty Boo :D Zresztą nawet Disney miał trochę epizodów rasistowskich, z Hitlerem itp. W sumie większość tych kreskówek jest z lat trzydziestych. Raczej nikt się nie przejmował alkocholem, wyrobami tytoniowymi, czy podtekstami seksualnymi. Albo słynne przebieranki Bugsa w damskie ciuszki i inne dziwactwa innych postaci.Każda z postaci bez wyjątku miała wadę wymowy itp.
@@kacperkacper7586 Looney Tunes i Tom & Jerry były puszczane w kinach przed filmami, dla dorosłych. Dzieci początkowo (w kinowej fazie tych produkcji) po prostu nie miały z nimi kontaktu. W latach późniejszych produkcje te trafiły do Europy, gdzie z powodu biasu, jaki już ciążył nad animacją zostały (nietrafnie) uznane za filmy, dla najmłodszych. Gdy Tom & Jerry/Looney Tones ostatecznie zmieniły target na dzieci to złagodzeniu uległy żarty i mocno zmieniła się tematyka kreskówek.
8:45 mówisz o Crashu, domyślam się, że o wersji na PSX. Gry zajmowały wtedy 50-60 MB? Nie do końca :/ Większe, rozbudowane gry (m.in. Crash, Spyro) potrafiły osiągać 400 MB. 50-60 to miały jakieś proste, nawet 2d, gierki na PSX.
Homeworld w czasach gdy strategie są niszą - odważni są - ale pewnie jest kilka osób jak jak czekających na Homeworld :) Zobaczymy czy to będzie tylko odcinanie kuponów nostalgii czy rzeczywista świerzynka
Nie bardzo rozumiem jak kompresja danych miała by pomóc Crashowi w ograniczeniu pamięci RAM. Kompresja danych pomaga zaoszczędzić transfer bądź rozmiar przechowywanych danych np. na CD. Do aktualnej pracy z danymi potrzebne są dane nieskompresowane, co zazwyczaj wymaga więcej pamięci RAM ponieważ musimy najpierw załadować dane nieskompresowane, a następnie je zdekompresować. Jedyną sytuacją gdy to ma sens jest sprzętowe wsparcie kompresji a tego PS1 nie miało.
Nieźle coś jak tworzenie muzyki na Commodore C64 na paru kanałach. (pisząc ten komentarz autokorekta podkreśliła mi słowo Commodore jako błąd. Jestem stary.)
A co były też CD dwustronne? Bo płyty CD-DL raczej nie sądzę aby były (może w fazie badań laboratoryjnych) Zresztą jestem ciekaw kto widział płytę DVD która jest jednocześnie dwustronna (DS) i dwuwarstwowa (DS) ?
Nie mogłem zrozumieć dlaczego remaster trylogii Crasha tak długo się ładuje. Czyżby teraz już nie skorzystano z żadnej technologii usprawniania ładowania mapy? Wiem że poprawili grafikę, ale myślałem że na Xbox One powinno wszystko sprawnie śmigać. Podobnie ekrany wczytywania Crash Team Racing - wyścig na 3 okrążenia trwa 6 minut a ekran ładowania 30 sekund. Szczerze mówiąc nie pamiętam z PS1 tak długiego ładowania poziomów, ale może pamięć płata mi figle.
ruclips.net/video/_n2iQcNlr9w/видео.html Bo to nie remaster a Remake 1:1 na całkiem nowym silniku. Nowy silnik nowe problemy itd itp. Poza tym nie był robiony przez oryginalnych twórców a przez Vicarious Visions oraz Toys for Bob.
@@ned3and Dziękuję za to, że uzmysłowiłeś mi różnicę. Filmik bardzo pomocny. Nie spodziewałem się że te gry tak bardzo się różnią. Teraz przypuszczam, że gdyby zostały odwzorowane uproszczenia z PS1 to gra (trylogia) nie miałaby żadnych ekranów ładowania.
@@Misiok89 Tyle, że każda konsola ma swoje udziwnienia nawet tak bardzo podobne do siebie specyfikacje PS4 i Xbox One. Dzisiaj inne standardy i priorytety niż kiedyś, struktura silnika jest inna niż oryginału. Inaczej pobiera tekstury, dysk twardy też ma znaczenie i czas dostępu do odpowiednich plików, kopiowanie z HDD do RAMu, właściwości silnika itd. Ostatnio gry robione na UE4 mają problem z wczytywaniem tekstur, tzw streamiwanie tekstur sprawia że gry maja sporego freeza lub bardzo wolno wczytują tekstury o wyższej rozdzielczości po zbliżaniu się do obiektu. Czasem się zdarza że nie wczyta większej tekstury itp. Nowe silniki, rozwiązania to nowe problemy które nie zawsze tak kreatywnie można obejść.
Teraz większość wymagań jest zawyżonych tylko po to, aby ludzie kupowali nowszy sprzęt. Gdzie wiele gier możnaby dostosować do starszych generacji. Ale niestety tkwimy w postępie bez postępu, wydawany jest coraz nowszy sprzęt, a ten biznes coraz bardziej jest nastawiony pod konsupcjonizm
@@Damian12312 Zwykle to zawsze jak jest omawiana jakaś gra, to w większości przypadków twierdzą, że jest tylko i wyłącznie na Steamie, nawet jak jest także na GOG.com
Mój mąż czuje się urażony tym ze nie wspomnieliście o The Legend of Zelda: Ocarina of Time, która wyszła 2 lata po Crashu i zajmowała 26 MB :D Żądam sprawiedliwości i drugiej części materiału w jego imieniu!
Och crash bandicoot...Boże mój kochany i wszystkie zastępy w niebie...co to była za gra....miazga...ile godzin w tą gierkę straciłem...(nie żałuję ani troszkę) A ile razy prawie rozwaliłem pada...aż łezka się kręci w oku...
Coz, teraz tez, sie sporo kombinuje tylko na wyzszym poziomie technologicznym (a przynajmniej w firmach ktore robia aaa). Sprzet caly czas jest ograniczeniem
Ale zwykle wykorzystywany był tylko lewy, jedyna gra która w pełni wykorzystywała każdy przycisk i gałki to Ape Escape i niektóre strzelanki po uprzednim przestawieniu schematu sterowania.
Czemu nie było o resident evil? Zastosowali oni sprytny zabieg zastąpienia świata 3D tłem 2D (tylko przeciwnicy, sama postać i interaktywne elementy były w 3D)
łatwiejsze? widać to po tych wszystkich zabugowanych produkcjach które dumnie nazywa sie PEŁNĄ WERSJĄ. (czesto w rzeczywistości poza bugami jest to też WERSJA CZĘŚCIOWA (dlc))
@@adam1984pl Jeszcze wcześniej były laser dyski i były wielkości płyty winylowej, mieściły chyba 324 MB, zapis analogowy. Głównie nagrywano wideo. Była konsola która korzystała z takich dysków.
Pamięć RAM to nie jest pamięć podreczna ;) Podręczna czyli cache jest przy cpu i jest szybsza od RAM. www.extremetech.com/computing/51186-top-tip-whats-the-difference-between-ram-and-cache
Zależy od kontekstu. W tym przypadku mówimy o komputerze i mimo, że powinno się użyć np. pamięć operacyjna, to dla "kowalskiego" takie stwierdzenie jest poprawne. Ale faktem jest, że nie powinno paść takie stwierdzenie w filmie "popularnonaukowym"
Wspomniałeś o brutalności w kreskówkach, zabawne jest to że tym postacią ostatecznie nic się nie dzieje i właśnie parodią tego jest happy tree friends...
Następny film:
Gry, które przegrały z najgorszym sprzętem.
Nr 1: GTA4
@@Michu131564 Niet
Crysis
Hard Truck Haulin.
Mario xD
Dzięki, fajny materiał. Czekam na kolejny o problemach współczesnych twórców.
a może o współczesnych problemach Heda z włosami? Albo o problemach Jordana z gibaniem się do hip hopu?
@@JaCoOoOoS sub za suba ja tobie a ty mi okej co ty na??????????????
Źródłowe wywiady ArsTechnica z twórcami, których autor nie raczył podać:
Homeworld
ruclips.net/video/Q38556KTTR0/видео.html
Crash Bandicoot
ruclips.net/video/izxXGuVL21o/видео.html
Command & Conquer
ruclips.net/video/S-VAL7Epn3o/видео.html
Blade Runner
ruclips.net/video/Zkwpa5YPhx8/видео.html
+1
Też od razu zwróciłem na to uwagę. btw ten cykl War Stories jest świetny.
No trochę szkoda, że TVGry nie podało dokładnego źródła informacji. Zwłaszcza ze to materiał Arasza, który robi jedne z lepszych u nich.
Istnieje coś takiego jak edit, na początku nie było.
@Luigi Tak, ale jeżeli cały materiał jest spolszczonym streszczeniem tego cyklu wywiadów to przyzwoicie byłoby o tym wspomnieć zaraz na wstępie i podać link w opisie.
7:11 Gdyby nie format .jpg nie mial bym nigdy randki z dziewczynami.
: >
Homeworld nawet dziś zachwyca swoją mechaniką i totalną wolnością w każdym kierunku ruchu. Jednostek na ekranie była masa (dało się wrzucić nawet tysiące, chociaż ciężko się operowało już dwustoma) i to wszystko przy małych wymaganiach nawet jak na tamte czasy. Gra z jednej strony trudna do ogarnięcia pod względem przestrzeni, z drugiej strony intuicyjna jak diabli, piękny soundtrack i fabuła z masą odniesień. Dla mnie to dalej jedna z przełomowych gier.
Btw, można było The Neverhood wrzucić jako ciekawostkę w relacji grafika/wymagania.
Bardzo lubię wasz kanał i materiał jak zwykle fajny :D ale: Arasz, jak robisz coś o retro to proszę o więcej rozwinięć pewnych terminów. Zrób większy materiał ale wytłumacz bardziej rozwinięcie i łopatologicznie nawet z obrazkami z painta jak coś działa. Jest to bardzo ciekawa wiedza i o wiele lepiej ogląda się materiał w którym ktoś rozbiera coś na czynniki pierwsze i pokazuje jak to działa. Oczywiście wiadomo że chce się zmieścić jak najwięcej gier ale chętnie obejrzałbym na waszym kanale coś w stylu Arhn.eu. Zamiast 5 czy 10ciu gier, trzy ale rozbite na czynniki pierwsze. To jest oczywiście moja osobista opinia i nie każdemu może to przypaść do gustu albo pasować do waszego planu wydawniczego (czy jak wy to tam nazywacie) Pozdrawiam :D PS: W naszej Bytomskiej wąskotorówce jest silnik z Maybacha, wiem że lubisz pociągi :D
Dodałbym do tej listy sonic 3 & knuckles
Gra była rozdzielona przez dużą cenę cartridga o takiej pojemności
Chęcią wydania gry szybciej
I kilka innych mniejszych powodów
Ale główny powód to promocja mcdonalda która zaczynała się kiedy gra byłaby skończona w powiedzmy 60%
Więc najpierw wypuścili połowę gry którą mieli jako sonic 3
Nawet przenieśli level flying battery do drugiej połowy bo nie było czasu go skończyć
A jakieś 5 miesięcy pózniej wypuścili drugą połowę:sonic & knuckles
I wymyślili genialny sposób jak złączyć dwie gry w całość
Dać gniazdo cartridgowe na cartridgu sonic & knuckles
Co pewnie kosztowało więcej niż cartridge o dużej pojemności który miał oryginalnie być wydany
Naprawdę świetny materiał. Czekam na kolejny tego typu, pokazujący ciekawostki z produkcji, czy z samych gier.
w quake 3 pojawiła się także ciekawa sztuczka: szybka odwrotność pierwiastka kwadratowego, normalnie policzenie tego zjada sporo cykli zegara z użyciem instrukcji FP, a tutaj za pomocą "magic number" zmieszczono to w kilku podstawowych instrukcjach procesora bez użycia FPU. Podobno do dziś nie wiadomo kto ani jak wyznaczył ową stałą.
Tylko do czego to jest potrzebne_
4:13 windows 3.2 istniał tylko w chinach
chyba chodziło ci o 3.1
3.11
@@MGLpr0 był też 3.1 i 3.0 ale nie były tak popularne jak 3.11 WfW
Kto przepuścił takiego babola do produkcji ...
Crash wyszedl w 96 wiec Win95 byl juz ogolnodostepny, mimo, ze system byl 32(!) bitowy nie ratuje to autora przed duza wpadka
@MaBoKaDo ponad milion subskrypcji zobowiązuje ;)
Każda gra wygra z moim sprzętem :D
Ps. Lowspecgamer
@Scooter :D jeszcze gorsze, minka do drwienia tfu
@@bos1218 :D
@@bos1218 :D
@@bos1218 :D
@@bos1218 :D
Spoko tłumaczenie serii War Stories robionej przez kanał Ars Technica. Ja bym jeszcze wspomniał o Myst, bo tam pokonali niesamowity problem.
Od niedawna można uruchomić "Blade Runner" pod ScummVM gdzie można aktywować napisy.
Niesamowite. 3 moje ulubione gry w jednym filmie. Czuję się stary.
Gry które zrobiły na mnie największe wrażenie pod względem grafiki: Crash Bandicoot i Super Mario 64. Potem już żadne gry mnie tak nie szokowały grafiką.
Szkoda że nie było Resident Evil 1, 2 i 3
Jestem :D "programistą" to znaczy uczę się programować od około 1 roku a także staram się walczyć z blenderem jeśli chodzi o modeling i mogę powiedzieć tyle ze dzięki bogu ze czasy się zmieniły..... obecnie wszystko jest milion razy prostsze jak słyszę opowieści co jak się kiedyś robiło od starszych stażem w firmie kolegów to ręce mi odpadają :P
Dobrze że umiesz to docenić :)
@@rafakryczka4125 suba za suba ja tobie a ty mi okej co ty na????????
RAM to pamięć operacyjna, a nie podręczna. Pamięć podręczną (cache) ma np. procesor. Cache służy do buforowania plików, o które wystąpiło żądanie. Jeśli magistrala jest autostradą to cache jest stacją obok, na której zatrzymują się dane, które wyruszyły w drogę, ale nadal nie mogą dojechać do domu (RAM), bo dom jest pełen. Dopiero, kiedy ktoś wyjdzie to dane ruszają w dalszą drogę. Dzięki cache dane nie muszą czekać w procesorze, przez co mają krótszą drogę do RAMu.
6:13 Playstation mogło zanimować szkielet Crasha. Problem w tym, że animacja szkieletowa ograniczała ruchy postaci i wiele "kreskówkowych" sekwencji byłoby niemożliwych przy użyciu szkieletu. Autorzy nie chcieli rezygnować z szalonych animacji Crasha i dlatego jedynym wyjściem było animowanie poszczególnych wierzchołków trójkątów. A to już wymagało bardzo dużo pamięci.
Jeśli już tłumaczycie materiały z ArsTechnica, to przynajmniej tłumaczcie je rzetelnie. Podając źródła.
Technologia potrafi nas czasami zaskakiwać tak samo jak osiągnięcia twórców gier.
5:31-5:42 - Dobre pytanie. Gorzej, że pokolenie, które na nich wyrosło potrafi wciąż je oglądać i mieć z tego ubaw. Odpowiedź na pytanie: Czy to złe? - pozostanie kwestią dyskusyjną.
Legacy of kain soul reaver wyciskał chyba najwięcej z ps1 aż dali komunikat że jak się zawiesi to trzeba cd-rom otworzyć i zamknąć:
Szkoda, że nie bylo o serii total war. Dość dawno wprowadziła dosłownie setki trójwymiarowych jednostek na ekranie, z możliwością przybliżenia a przy tym nie zajeżdżała kompa
Liniowe, korytarzowe poziomy w Crashu to jeszcze nic takiego, ciekawsze były całe otwarte mapy dostępne w Spyro.
Tam musieli się nagłowić jak to pokazać i wymyślili "level of detail".
No i Crash 1,2 nie jest do końca 3D
Ciekawy materiał, i przepraszam że się czepiam ale 5:06 są pokazane triangles ( chociaż z tego co pamiętam polygon także może sie składać z 3 wierzchołków, ale w tym przypadku chyba ukazane są triangles ale moge się mylić)
Fragment o Homeworldzie był niezwykle pouczający i intrygujący
Szkoda że to tylko skopiowany materiał z ars technica.
Zróbcie o celownikach w grach. W większości nawet jeśli w życiu przez celownik powinieneś widzieć bliżej, to w większości gier cała kamera przybliża, a nie celownik.
gra która wygrała z słabym sprzętem w całej Polsce to *Deluxe Ski Jump 2.1* , aczkolwiek zdaję sobie sprawę z tego, że retoryka filmu jest odmienna
Dorzuciłbym do tego Icy Tower i Quake 2 Arena które gościły na absolutnie każdym komputerze w bibliotekach i kafejkach internetowych.
@@lukin1231 chyba Quake 3 Arena
DSJ na pentiumie 60MHz dzialal straszszszsznie wolno
Master of orion, dziękuje za przypomnienie tego tytułu, byłem smarkiem jak mieliśmy to na komputerze :D
Słaby sprzęt potrafi być mocnym przeciwnikiem.
Serio tak szybko xD
Windows 3.2? To była kodowa nazwa systemu przygotowanego dla Chin, gdzie zaimplementowano ichnie czcionki, jednak to cały czas był system 3.1, tylko że z opcją lokalizacji.
Długość filmu - 14 minut
Czas od uploadu - 9 minut
Komentarze - bardzo dobry film, podobało mi się
Nikt tak nie pisze
Bardziej szczegółowo wszystkie te kwestie poruszał kanał Ars Technica w swojej serii War Stories na przestrzeni ostatniego roku :)
Wiedzmin 3 na Switchu. To jest dopiero magia
Chciałem poczytać komy a tu dopiero film wstawiony
i koń zwalony
Mam wrażenie jakby było zwiększone wasze zaangażowanie w tworzenie dużej ilości dobrych materiałów w czasie siedzenia w domu ;)
14:07 "Sliniki Unity czy Unreal".Dawniej tez byly silniki np.Biuld,Quake 1,2,3
Prawda, ale były mniej uniwersalne i mniej przyjazne dla twórcy niż te obecne.
@@KamaS94ec Gry na ich bazie raczej średnio nadawały się na gry inne niż strzelanki pierwszo-osobowe. Gry w trzeciej osobie były bardziej drewniane niż Skyrim czy Oblivion. Ciekawym zabiegiem był MDK aby wykorzystać postać jako sprite.
Heretic 2 na silniku Quake2 to swietna gra z widokiem 3osobowym.
@@adam1984pl Ale animacje postaci to drewno, kto się wtedy przejmował animacjami skoku czy innymi bardziej złożonymi. One zawsze były drewniane albo ich wcale nie było. W fps'ach po prostu skakałeś itp, po co robić skoro i tak tego nie widzisz. Gorzej jak chcesz na tym silniku zrobić coś innego niż fps'a. Dzisiaj to nie problem patrząc na UE4 czy 3, ale też są budowane z myślą o innych zastosowaniach takie silniki.
Innym przykładem gry co nie jest fps'em a jest na silniku Quake (tu 3) jest przygodowy platformer o mocno mrocznawym i pokręconej wizji dalszych przygód Alicji w krainie czarów czyli American McGee's Alice z 2001. Ale nie zaprzeczam że ten tytuł ma sporo specyficznych problemów, ale zalety przewyższają te upierdliwości.
Crash na miniaturce to już wiadomo, że film będzie zaje... bardzo fajny
bisty
Zajebisty. Nie rozumiem po co taka "cenzura" jak i tak każdy wie jakiego słowa użyłeś/aś
To zacenzurowane słowo nie jest przekleństwem
@@Adrien1430 jebać - zajebać - zajebisty
jak pisze sie nazwe tej pierwszej gry bo chcę w niom zagrać
a teraz czas na krok dalej, czyli przechodzimy przez erę nie słabej grafiki a słabych lore'ów 'c
Tak śmiesznie powiedział to "hoummłorld" na początku materiału że przewijałem chyba z pięć razy żeby przesłuchać xD
6:18 - Artur Dziambor lubi to! :oD
jak nazywala sie ta gierka w 4:07?
Master of Orion albo Star control.
Kiedyś sprytnie udawało się zoptymalizować grę by była ładna i dobrze chodziła, teraz to masz gry ubisoftu czy rdr2 które mają problemy z tym...
Taki materiał ala didżital faundri trochę. Fajne, lajkuję.
Niesamowicie wytłumaczony odcinek!
Looney Tunes podobnie jak wczesny Tom & Jerry, NIE były przeznaczone, dla dzieci. Stąd ta przemoc, obecność alkoholu, czy tytoniu.
Albo Betty Boo :D Zresztą nawet Disney miał trochę epizodów rasistowskich, z Hitlerem itp. W sumie większość tych kreskówek jest z lat trzydziestych. Raczej nikt się nie przejmował alkocholem, wyrobami tytoniowymi, czy podtekstami seksualnymi. Albo słynne przebieranki Bugsa w damskie ciuszki i inne dziwactwa innych postaci.Każda z postaci bez wyjątku miała wadę wymowy itp.
A niby w latach 30 była prohibicja...
@@kacperkacper7586 Looney Tunes i Tom & Jerry były puszczane w kinach przed filmami, dla dorosłych. Dzieci początkowo (w kinowej fazie tych produkcji) po prostu nie miały z nimi kontaktu. W latach późniejszych produkcje te trafiły do Europy, gdzie z powodu biasu, jaki już ciążył nad animacją zostały (nietrafnie) uznane za filmy, dla najmłodszych. Gdy Tom & Jerry/Looney Tones ostatecznie zmieniły target na dzieci to złagodzeniu uległy żarty i mocno zmieniła się tematyka kreskówek.
hawcmon w sumie bajki typu czerwony kapturek tez zostały zlagodzone i przystosowane dla najmlodszych.
8:45 mówisz o Crashu, domyślam się, że o wersji na PSX. Gry zajmowały wtedy 50-60 MB? Nie do końca :/ Większe, rozbudowane gry (m.in. Crash, Spyro) potrafiły osiągać 400 MB. 50-60 to miały jakieś proste, nawet 2d, gierki na PSX.
tylko że on mówi że crash miał więcej mb niż inne gry a zakładam że crash był 1 taką grą z taką ilością mb
Co się stało z Fangottenem czy jak to się pisze albo z Kacprem?
nie mająsprzętu w domu do nagrywania
@@aduspl5718 Jak to nie mają? Chyba ktoś jest nowy w internetach i nie wie, że oboje mają swoje prywatne kanały do których filmiki robią w domu.
Siedza w lochach i,czekajac na przesluchanie przez inkwizytora.
Nie maja maszyny losującej w domu
@@MOS-rs8bt No tak...
Homeworld w czasach gdy strategie są niszą - odważni są - ale pewnie jest kilka osób jak jak czekających na Homeworld :) Zobaczymy czy to będzie tylko odcinanie kuponów nostalgii czy rzeczywista świerzynka
Nie bardzo rozumiem jak kompresja danych miała by pomóc Crashowi w ograniczeniu pamięci RAM. Kompresja danych pomaga zaoszczędzić transfer bądź rozmiar przechowywanych danych np. na CD. Do aktualnej pracy z danymi potrzebne są dane nieskompresowane, co zazwyczaj wymaga więcej pamięci RAM ponieważ musimy najpierw załadować dane nieskompresowane, a następnie je zdekompresować.
Jedyną sytuacją gdy to ma sens jest sprzętowe wsparcie kompresji a tego PS1 nie miało.
Ktoś mógłby wytłumaczyć poprawnie słowo putfighting w 8:56 bo nie zrozumiałem?
Nieźle coś jak tworzenie muzyki na Commodore C64 na paru kanałach. (pisząc ten komentarz autokorekta podkreśliła mi słowo Commodore jako błąd. Jestem stary.)
Albo wyświetlanie obrazu w 136 kolorach, gdy ma paletę 16. :)
Za to szanuję twórców starych gier. Pomysły jak obejść ograniczenia sprzętowe, żeby pchnąć technologiczny wózek dalej.
Dzisiaj też się to dzieje, tylko już na zupełnie innym poziomie ;)
@@jarlfenrir dzisiaj to same lenie, i do tego robią na odwal a chcą 300 zł za grę.
Aż prosi się by nawiązać do DOOM3 - tam były jak na te czasy ciekawe rozwiązania
Z tym, że Doom 3 korzystał z nowoczesnej technologi kart graficznych.
Hmm... no to czekamy na film:
DOBRY SPRZĘT KTÓRY WYGRAŁ ZE SŁABYMI GRAMI
Co to za nutka w tle materialu o homeworld ?
Muzyka w tle brzmi jak ta z filmów które puszczali nam na chemii z wydawnictwa nowej ery
Czy ktos zna może tytuł muzyki w tle ?
kolejny fajny materiala. Wyslkijcie heada do ksiegosowsci, zeby zajal sie czyms innym i nie psuł kanalu.
homweworld to raczej gra z 2000 roku a nie połowy lat 90, wiec sprzęt juz był "troszkę" bardziej zaawansowany technicznie
13:18 ściągnęli ze stalkera dlatego im sie udalo
Arasz losuje najlepsze tematy
Dziękuję za świetny film :)
Obejrz najpierw 🤦♂️ najgorszy typ ludzi
Przecież film jest dłuższy niż okres jaki minął od jego opublikowania do stworzenia Twojego komentarza... Tragedia.
@@mateuszuczak6925 ale to jest sarkazm, ale ludzie są naiwni
@@maxinyt8427 Nie, ludzie są debilami. Pod każdym filmem pojawia się taki debilny komentarz. Może to było fajne ale 10 lat temu a nie teraz.
pojemność płyty CD single layer to 650 MB, później 700 a dekadę później osiągano nawet 800 MB, a nie jak błędnie podajesz 600 MB!
A co były też CD dwustronne? Bo płyty CD-DL raczej nie sądzę aby były (może w fazie badań laboratoryjnych) Zresztą jestem ciekaw kto widział płytę DVD która jest jednocześnie dwustronna (DS) i dwuwarstwowa (DS) ?
@@wlocek369 Ja widziałem. W tabelce w Wikipedii :)
Windows 3.2? Ja słyszałem tylko o 3 3.1 3.11 i w końcu 95 (wcześniej był workatation 3.51, ale mówimy o konsumenckich).
8:30 Znacie jakąś gre na psx poniżej 50MB?
Nie mogłem zrozumieć dlaczego remaster trylogii Crasha tak długo się ładuje. Czyżby teraz już nie skorzystano z żadnej technologii usprawniania ładowania mapy? Wiem że poprawili grafikę, ale myślałem że na Xbox One powinno wszystko sprawnie śmigać. Podobnie ekrany wczytywania Crash Team Racing - wyścig na 3 okrążenia trwa 6 minut a ekran ładowania 30 sekund. Szczerze mówiąc nie pamiętam z PS1 tak długiego ładowania poziomów, ale może pamięć płata mi figle.
ruclips.net/video/_n2iQcNlr9w/видео.html Bo to nie remaster a Remake 1:1 na całkiem nowym silniku. Nowy silnik nowe problemy itd itp. Poza tym nie był robiony przez oryginalnych twórców a przez Vicarious Visions oraz Toys for Bob.
@@ned3and Dziękuję za to, że uzmysłowiłeś mi różnicę. Filmik bardzo pomocny. Nie spodziewałem się że te gry tak bardzo się różnią. Teraz przypuszczam, że gdyby zostały odwzorowane uproszczenia z PS1 to gra (trylogia) nie miałaby żadnych ekranów ładowania.
@@Misiok89 ruclips.net/video/MFtuEQQ2mjk/видео.html a tu oryginał
@@Misiok89 Tyle, że każda konsola ma swoje udziwnienia nawet tak bardzo podobne do siebie specyfikacje PS4 i Xbox One. Dzisiaj inne standardy i priorytety niż kiedyś, struktura silnika jest inna niż oryginału. Inaczej pobiera tekstury, dysk twardy też ma znaczenie i czas dostępu do odpowiednich plików, kopiowanie z HDD do RAMu, właściwości silnika itd. Ostatnio gry robione na UE4 mają problem z wczytywaniem tekstur, tzw streamiwanie tekstur sprawia że gry maja sporego freeza lub bardzo wolno wczytują tekstury o wyższej rozdzielczości po zbliżaniu się do obiektu. Czasem się zdarza że nie wczyta większej tekstury itp. Nowe silniki, rozwiązania to nowe problemy które nie zawsze tak kreatywnie można obejść.
Teraz większość wymagań jest zawyżonych tylko po to, aby ludzie kupowali nowszy sprzęt. Gdzie wiele gier możnaby dostosować do starszych generacji. Ale niestety tkwimy w postępie bez postępu, wydawany jest coraz nowszy sprzęt, a ten biznes coraz bardziej jest nastawiony pod konsupcjonizm
Błagam więcej odcinków o technikaliach 👮♂️👍
Ej skąd bierzecie muzykę do filmów?
Dużo muzyki za free jest na RUclips audio library ( ruclips.net/user/audiolibrarymusic )
dawajcie jakieś odnośniki do utworów muzycznych z materiałów pls
Kiedyś ludzi zastanawiało jak Frontier Elite II od Gameteku upchnięto na 1 dyskietkę ;)
Piękny materiał
10:22 Proszę, proszę - Arasz, który otwarcie mówi o istnieniu takiej strony jak GOG.com.
Co w tym takiego?
@@Damian12312 Zwykle to zawsze jak jest omawiana jakaś gra, to w większości przypadków twierdzą, że jest tylko i wyłącznie na Steamie, nawet jak jest także na GOG.com
jakość dźwięku nie czuje się zbyt dobrze
masz na mysli ledwo slyszalny szum mikrofonu?
@@exp5261 bardziej niskie częstotliwości są głośniejsze niż zwykle
Mój mąż czuje się urażony tym ze nie wspomnieliście o The Legend of Zelda: Ocarina of Time, która wyszła 2 lata po Crashu i zajmowała 26 MB :D
Żądam sprawiedliwości i drugiej części materiału w jego imieniu!
Och crash bandicoot...Boże mój kochany i wszystkie zastępy w niebie...co to była za gra....miazga...ile godzin w tą gierkę straciłem...(nie żałuję ani troszkę) A ile razy prawie rozwaliłem pada...aż łezka się kręci w oku...
Czekam na kontynuację
Za krótko panie @Arasz, nie dokonczylem obiadku nawet jesc :c
Widzę że chyba nie tylko Jordan znalazł pod łóżkiem stare płytki.
ograniczenia wzmagały pomysłowość
teraz to podłubią chwilę w gotowym silniku i jest kolejna "gra" made in unity
masz rację, gry mogłyby być mniej wymagające
Coz, teraz tez, sie sporo kombinuje tylko na wyzszym poziomie technologicznym (a przynajmniej w firmach ktore robia aaa). Sprzet caly czas jest ograniczeniem
Prey to zajebista gra. Bardzo polecam 👍
Pisoneka z intra mi się skojarzyła z filmem Projekt X😂
nie wiedziałem, że pad do PSX miał gałki analogowe 4:24
Ale zwykle wykorzystywany był tylko lewy, jedyna gra która w pełni wykorzystywała każdy przycisk i gałki to Ape Escape i niektóre strzelanki po uprzednim przestawieniu schematu sterowania.
Najgorsze że z czym byśmy teraz nie chcieli zacząć to próg wejścia jest bardzo wysoki ;/
5:14 co to za gra?
StarWing/StarFox na SNES-a
5:40 Czym jest slapstick? Słyszał kiedykolwiek o czym takim?
Rodzaj komedii np.w Benny Hill.
Ach, najpiękniejsza konsola ever! Stary, poczciwy szarak.
Fajny i ciekawy odcinek
nie
no no musze przyznać że się postarałeś bo przyjemnie się to oglądało ciekawy materiał :) Dawno takiego nie było :)
Kreskówki w latach 30,40-tych były takie bo nie robiono ich z myślą dla dzieci.
Polygon się tłumaczy jako wielokąt. Poligon to w polskim języku coś zupełnie innego.
Kolejna kalka, którą cholernie trudno wyplenić.
Czemu nie było o resident evil? Zastosowali oni sprytny zabieg zastąpienia świata 3D tłem 2D (tylko przeciwnicy, sama postać i interaktywne elementy były w 3D)
Większość gier na PS1 opierała się na tym schemacie we wczesnych latach istnienia PS1.
Alone in the Dark na PC,ju to robilo pierwsze w 1991.
łatwiejsze? widać to po tych wszystkich zabugowanych produkcjach które dumnie nazywa sie PEŁNĄ WERSJĄ. (czesto w rzeczywistości poza bugami jest to też WERSJA CZĘŚCIOWA (dlc))
Kiedyś to się grało na dyskietkach a teraz to Panie wszystko na ultra.
A płyty nie miały czasem 700 MB?
najpierw mialy 650,potem weszly CD-R co mialy 700.
@@adam1984pl Jeszcze wcześniej były laser dyski i były wielkości płyty winylowej, mieściły chyba 324 MB, zapis analogowy. Głównie nagrywano wideo. Była konsola która korzystała z takich dysków.
@@ned3and Jeszce były mini CD o pojemności 300MB xP
Pamięć RAM to nie jest pamięć podreczna ;) Podręczna czyli cache jest przy cpu i jest szybsza od RAM.
www.extremetech.com/computing/51186-top-tip-whats-the-difference-between-ram-and-cache
Zależy od kontekstu.
W tym przypadku mówimy o komputerze i mimo, że powinno się użyć np. pamięć operacyjna, to dla "kowalskiego" takie stwierdzenie jest poprawne.
Ale faktem jest, że nie powinno paść takie stwierdzenie w filmie "popularnonaukowym"
Wspomniałeś o brutalności w kreskówkach, zabawne jest to że tym postacią ostatecznie nic się nie dzieje i właśnie parodią tego jest happy tree friends...
Dobry materiał :}
Mogles wspomniec o Switchu bo kilka portow na to mozemy spokojnie kanonizowac xD