REPATRIANTKA z UKRAINY poszukuje PRZODKÓW W POLSCE

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 16 ноя 2024

Комментарии • 441

  • @PaszynskaPolska
    @PaszynskaPolska  4 года назад +19

    Podoba Ci się to co ja robie i chcesz oglądać więcej i częściej moje filmiki?
    Możesz mi w tym pomóc tutaj:
    🍫PayPal: bit.ly/2EGwpcO
    ☕Wesprzeć kanał: bit.ly/2zTyZdz
    🔥Patronite: bit.ly/2Ezl1zM
    🔔 Subskrybuj kanał RUclips: bit.ly/3doy3vF
    🚀Obejrzyj inne moje filmiki tutaj: bit.ly/311DaPL
    🌐MójTelegram - bit.ly/3fKbiUn
    😘Mój Instagram: bit.ly/2Z3LzQe
    REPATRIANTKA poszukuje PRZODKÓW W POLSCE

    • @danielpwl4397
      @danielpwl4397 4 года назад +1

      Ski, ska , skie koncowka nazwiska szlacheckie, arystokracji. Takjak wicz tyle, ze te z terenow Rusi - Litwa, Bialorus.

    • @ingerrusin6787
      @ingerrusin6787 4 года назад

      @@danielpwl4397 Racja przyklad z Wilna nazwiska : Kondratowicz i przesiedlenie tychże na tereny Koszlin, Słupst, a w rodzinach powojennych -nauczyciele,fotograf (pracowal dla AK w okresie okuacji i podrabiał dla przeżycia ludzi i AK wywiadu -wszelkie dokumenty)

    • @Grizzly78_17
      @Grizzly78_17 4 года назад +1

      Przede wszystkim należy znać troszeczkę polskie prawo archiwalne. Na stronie genealodzy.pl nie mogą być prezentowane daty urodzenia jeśli nie minęło 100 lat od wytworzenia księgi urodzeń, a dla ksiąg małżeństwa i zgonu jest to 80 lat.
      Przykład:
      Dziadek urodził się w 1926 r., czyli informacje o nim są w księdze urodzeń z 1926 r. Nie minęło jeszcze 100 lat od daty wytworzenia księgi, wiec ta księga znajduje się nadal w USC. Częstą praktyką jest przetrzymywanie ksiąg w USC o kilka lat dłużej niż 100 lat.
      Na stronie genealodzy.pl nie znajdziesz raczej swoich dziadków i pradziadków. Na stronie tej prezentowane są głównie informacje wytworzone przez urzędy z współczesnych terenów polskich. W bazie są wpisane tylko te dane osobowe z poszczególnych urzędów i parafii do których wolontariusze zrobili spisy, do których mieli dostęp. To mozolna praca, nie wszystkie dokumenty są czytelne, nazwiska bywają przekręcone. I jeszcze trzeba pamiętać o tym że dokumenty są z papieru, łatwopalne, a ostatnia wojna pochłonęła mnóstwo urzędów i kościołów, dlatego są olbrzymie luki czasowe.
      Nie podałaś informacji gdzie i kiedy urodził się twój dziadek Jan Paszyński, a to jest istotne.
      Czy wyjechał z II RP do ZSRR?
      Czy urodził się na terenie ZSRR?
      Nie znajdziesz łatwo informacji w polskim archiwum o kimś kto być może nigdy nie był polskim obywatelem i nie mieszkał w tej części świata.
      Jeśli chcesz poważnie zabrać się do tej sprawy to zacznij od poszukiwania informacji o samym dziadku Janie vel Iwanie Paszyńskim na Krymie.
      Wiesz gdzie żył i zmarł, więc idź do miejscowego urzędu stanu cywilnego i poproś o wypis całkowity z aktu zgonu. W Rosji też takie robią. Musi być tam informacja o jego rodzicach i o miejscu urodzenia. Poza tym napisz do Rosyjskiego Państwowego Archiwum Wojskowego w Moskwie (Российский государственный военный архив, 125212 Москва, ул. Адмирала Макарова 29). Jeśli twój dziadek służył w wojsku to w tym archiwum będą informacje na jego temat. Niech zrobią kopie dokumentów lub wypisy. W jego aktach powinny być wszystkie potrzebne tobie informacje na temat pochodzenia i jego rodziców. Dziadek był obywatelem radzieckim/rosyjskim więc szukaj o nim informacji na wschodzie. W polskich archiwach będzie sens szukać ale dopiero jak rozwikłasz zagadkę pochodzenia dziadka.
      Także zapamiętaj: najpierw rosyjski odpowiednik Urzędu Stanu Cywilnego a potem archiwum wojskowe w Moskwie. Nawet jak dziadek w wojsku nie był to i tak ma założoną teczkę bo jako mężczyzna podlegał obowiązkowi służby wojskowej i gdzieś tam w wojskowym archiwum te informacje są.
      Zainteresuj się czy dziadek miał paszport i czy kiedykolwiek wyjeżdżał za granicę np. do Polski albo innych krajów. W podaniach o przyznanie paszportu trzeba było szczegółowo podawać informacje o rodzinie więc to też jest ważne źródło do poszukiwań przodków.
      Pzdr.i powodzenia w poszukiwaniach

    • @krzysztofszwal3661
      @krzysztofszwal3661 4 года назад

      Ty już już zdecydowałaś jesteś w domu

    • @Krystof1956
      @Krystof1956 4 года назад

      Cmentarze dadza ci najwiencej informacji ale to duzo roboty jest do wykonywania zacznij od tego miejsce gdzie mieszkali twoje dziadkiem idzdz do koscioła katolickiego gdzie oni uczeszczali Iran sprawdz metryki urodzenia I zgonow twojej rodziny I tak dojdziesz do poznania historii rodowej

  • @drzewowit
    @drzewowit 3 года назад +14

    Co udało mi się znaleźć o moich przodkach, sprawiło mi wiele radosci i to poczucie "ukorzenienia", którego mi zawsze brakowało. Poczułem się kompletny, posiadwszy o nich wiedzę. Pozdrawiam i żuczę wytrwałości, tudzież szczęścia w poszukiwaniach!

  • @Linda-qk3hk
    @Linda-qk3hk 3 года назад +2

    Paszyńscy - herbu "Ślepowron", proponowałbym spróbować w księgach kościelnych...szlachta Polska zawsze była katolicka. Powodzenia, wszystko Ci się uda, mój kuzyn był tak zdeterminowany, że doszedł do roku 1623.👍

  • @1212MrAhmad
    @1212MrAhmad 4 года назад +15

    Иван to w Polsce, Jan. Ciężko ci będzie znaleźć coś w Polsce. Musisz wiedzieć gdzie mieszkali Twoi przodkowie, tzn, na jakim terenie w II Rzeczypospolitej, znać imiona i nazwiska. Potem pojedź na ten teren i poszukaj w dokumentach parafialnych (kościelnych).

  • @4BOARD
    @4BOARD 4 года назад +43

    W parafiach tam gdzie kiedyś mieszkali przodkowie . Książa przechowują księgi o zmarłych, chrztach, ślubach

    • @maniek-pp4hg
      @maniek-pp4hg 4 года назад

      Grekokatolickie.

    • @PaszynskaPolska
      @PaszynskaPolska  4 года назад +1

      Dobrze, dziękuje
      Będę szukać!
      Pozdrawiam

    • @krzysztof782
      @krzysztof782 4 года назад +9

      Tak , przechowują w cywilizowanych krajach . Ukraina od niedawna się cywilizuje (piszę bez pogardy a z poczuciem jak widzę) zresztą jak cały blok byłego zsrr . Gdy niszczyli , dewastowali , przerabiali na obory kościoły , cerkwie ... nie zadawali sobie trudu zachowywania dokumentacji a ją zwyczajnie palili . Między innymi szukanie teraz swych przodków i korzeni jest tak trudne i karkołomne . Pozdrawiam

    • @4BOARD
      @4BOARD 4 года назад +1

      Ja dowiadywałem się o przodkach pytając najstarszych ludzi w miejscowościach skąd pochodzili, wskazywali groby i po numerach kwater ksiądz wyszukiwał kto był pochowany . Kiedy był ślub to trzeba było ustalić mniej więcej wiek najstarszego syna i odnajdywało się datę ślubu, tak samo urodziny potomków rok po ślubie oraz chrzest do roku po urodzeniu . Trudno jest ale trzeba próbować, na pewno gdzieś archiwa są i jacyś świadkowie żyją, ale trzeba się spieszyć bo czas zaciera ślady

    • @ingerrusin6787
      @ingerrusin6787 4 года назад

      @@SuzukiHarpmaster są obecnie a dawniej = były równoczesnie wczesniej katolickie, ewangelickie i bożnice żydowskie oraz meczety =tak bywało nawet w małych miasteczkach Kresów.

  • @ozjaszgoldberg5001
    @ozjaszgoldberg5001 4 года назад +20

    Życzę powodzenia Biała Orlico! ;)

  • @LesLehistani
    @LesLehistani 7 месяцев назад

    A very interesting video. I wish your genealogical family tree will be found. All the best in 🇵🇱 Poland.

  • @andrzejrycharski1318
    @andrzejrycharski1318 3 года назад +2

    no czesc ...nie wiem jak Ci to powiedziec ale to ja jestem Twoj przodek ,bardzo pozdrawiam

  • @tomaszc.2316
    @tomaszc.2316 4 года назад +5

    Szukanie przodków najlepiej zacząć od osób żyjących niedawno, np. od aktu urodzenia dziadków.

  • @Rafa-pr5fe
    @Rafa-pr5fe 4 года назад +2

    Jako były zawodowy historyk i osoba, którą parę razy proszono o konsultacje w tego typu sprawach (choć dla innych obszarów) powiem ci tak. Dla osób chcących ustalić swoje polskie pochodzenie dla obszarów, które należały do roku 1991 do ZSRR w tym obszaru Ukraińskiej SSR w jej granicach z roku 1991 czyli w momencie uzyskania niepodległości i rozpadu ZSRR ważne jest zrozumienie w jaki sposób na tym obszarze (czyli na obszarach Imperium Rosyjskiego/ ZSRR) znalazły się osoby polskiego pochodzenia. Proces ten następował w najogólniej w 4 fazach.
    1. Osoby, które były pochodzenia polskiego czyli zostały zaliczone lub stały się osobami narodowości polskiej ( nie pora i miejsce na wyjaśnienia o co tu chodzi dokładnie. To jest po prostu punkt wyjścia) , które zostały poddanymi Cesarstwa Rosyjskiego w wyniku rozbiorów Rzeczpospolitej Obojga Narodów w latach 1772-1795. Chodzi tu o obszar obejmujący tzw. Ukrainę Prawobrzeżną ( linia Dniepru patrząc od zachodu z wyłączeniem Kijowa i jego obszaru), po pokoju Grzymułtowskiego z roku 1686 ustalającego podział Ukrainy między Rzplitą i Carstwem Rosji. Czyli osoby które znalazły się w obrębie Imperium Rosyjskiego szczególnie w wyniku II-giego i III-ciego rozbioru (1793 i 1795). Oprócz tego Polacy którzy zamieszkiwali obszary, które stały się częścią Cesarstwa Austrii w wyniku I-szego rozbioru w 1772 roku. Są to tereny tzw. Galicji Wschodniej/ Małopolski Wschodniej. Na tym obszarze występowało najwięcej grekokatolików. Było to związane z polityką mocarstw. Habsburgowie/ Austriacy popierali grekokatolicyzm; Romanowowie/ Rosjanie ostro go zwalczali. Stosowne mapy znajdziesz bez trudu w Internecie.
    2. Osoby, które zostały poddanymi Imperium Rosyjskiego w wyniku ustaleń Kongresu Wiedeńskiego który przyznał Rosji tereny utworzonego w roku 1815 Królestwa Polskiego na terenie centralnej Polski czyli w obecnych granicach Polski. Od tej pory ziemie polskie w ramach Imperium Rosyjskiego składały się z Królestwa Polskiego i tzw.: Ziem Zabranych czyli terenów które stały się częścią Cesarstwa Rosji do roku 1795 czyli dużej części obszarów dzisiejszej Ukrainy. Znowu stosowne mapy znajdziesz w Internecie. W jego wyniku następował na przykład ruch Polaków z terenów Królestwa Polskiego na tereny w głąb Cesarstwa Rosyjskiego w tym ziemie zabrane czyli tereny dzisiejszej Ukrainy. Miał on dwa podłoża: emigracja przymusowa/ represje polityczne, który jednak głównie prowadził na tereny w głąb Rosji w tym oczywiście Syberię, ale i Kaukaz i często zamieniał się po zakończeniu kary w osadnictwo na tle ekonomicznym. Oraz ruch emigracji zarobkowej/ ekonomicznej obejmujący cały obszar Imperium Rosyjskiego od Petersburga począwszy przez m. in tereny Ukrainy aż po Kaukaz, Syberię, Kraj Nadamurski, a nawet Mandżurię. Szczególnie duże nasilenie przybrał na przełomie końca XIX/ początku XX wieku w związku z przyśpieszeniem rozwoju ekonomicznego Cesarstwa Rosyjskiego w latach 1890-tych aż do roku 1914.
    3. Polacy którzy znaleźli się na terytorium Rosji Sowieckiej/ ZSRR od roku 1921/22. Czyli po całym okresie I wojny światowej, rewolucji lutowej, upadku monarchii , przewrocie bolszewickim, rewolucji październikowej/ bolszewickiej, upadku Imperium Rosyjskiego, wojnie domowej w Rosji i wojnie polsko- bolszewickiej 1919-1920. Generalnie mówiąc chodzi o Polaków, którzy zostali w granicach Rosji Radzieckiej i Ukrainy Radzieckiej po ustaleniu granicy między II RP a państwem bolszewickim w Traktacie Ryskim w lutym 1921. Stosowne mapy znajdziesz też w Internecie. Przy czym od wiosny/ jesieni 1918 roku, czyli od momentu gdy armie mocarstw centralnych ( zwłaszcza niemiecka dotarły aż do Gruzji i Rostowa nad Donem na wschodzie) trwała repatriacja/ ucieczka Polaków z w/w terenów w tym zwłaszcza z terenów na wschód od Kijowa od lata/ jesieni 1918 na obszary okupowanego przez mocarstwa centralne już od lata 1915 Królestwa Polskiego. Ten ruch na zachód trwał aż do 1922. kiedy to granica między II RP i ZSRR się zatrzasnęła i masowa emigracja Polaków na zachód się skończyła. Od tej pory na terytorium ZSRR w tym ówczesnej Ukraińskiej SSR, znaleźli się wszyscy Polacy w/w w punktach 1 i 2 na wschód od linii granicznej ustalonej traktatem ryskim. Mapy też znajdziesz w internecie
    4. Polacy którzy znaleźli się jako na terenie ZSRR w wyniku wydarzeń zapoczątkowanych atakiem ZSRR na II RP w czasie kampanii wrześniowej i którzy pozostali na terenie ZSRR jako jego obywatele po ostatecznym ustaleniu obecnej wschodniej granicy państwa polskiego w 1945 roku i którzy nie dokonali ucieczki/ repatriacji w latach 1944-48 oraz 1956-58 i tym samym pozostali obywatelami ZSRR w tym Ukraińskiej SSR i Białoruskiej SSR oraz Litewskiej SSR, a tym samym po roku 1991 i rozpadzie ZSRR stali się obywatelami odpowiednio Ukrainy, Białorusi czy Litwy.
    Co z tego długaśnego pierdzielenia historycznego wynika dla Ciebie. Po pierwsze musisz wiedzieć/ ustalić na podstawie tradycji rodzinnej do której z grup Polaków/ osób narodowości polskiej należysz. Ustalenie tego prowadzi do stwierdzenia, gdzie mogą być / należy prowadzić ewentualne poszukiwania twoich przodków. Czyli musisz się przyporządkować terytorialnie i czasowo.
    Bardzo ważne jest ustalenie religii/ wyznania ( choćby formalnego) przodków i to zarówno ze strony męskiej jak żeńskiej. Dlaczego? Ponieważ przed rokiem 1914 jedyny spis powszechny przeprowadzony w Cesarstwie Rosyjskim jako główne kryterium kwalifikacji narodowej przyjmował religię i pomocniczo język, zaś austro-węgierski spis powszechny z roku 1910 za kryterium kwalifikacji narodowościowej przyjmował religię i język używany na co dzień/ w domu. Tylko niemiecki spis powszechny z roku 1916 dla obszaru Ober-Ost, (który jednak nie obejmował Ukrainy i oczywiście c.k. Galicji), przyjmował jako podstawę określenia narodowości ( tak jak się to stosuje dzisiaj i jak zastosowano w niemieckim spisie powszechnym z roku 1905) język ojczysty (Muttersprache), a jako kryteria pomocnicze deklarowaną narodowość ( przynależność etniczną) i religię. Podobne kryteria przyjął pierwszy polski spis powszechny z 1921 roku, choć już spis drugi spis powszechny w II RP z 1931 roku je rozwodnił z powodów politycznych. (Zrezygnowano z opcji język ojczysty i deklarowana przynależność narodowa). Dlatego przy wszelkich zastrzeżeniach politycznych niemiecki spis powszechny z 1916 roku i polski spis powszechny z 1921 należy uwzględniać jako najbardziej obiektywne spisy sytuacji narodowościowej. na tzw.: Kresach Wschodnich. Ale nie ważne. Tak czy inaczej. Zwykle w dalszych badaniach geanologicznych na terenie Polski stosuje się następnie księgi parafialne/ księgi chrztów/ czyli księgi stanu cywilnego oraz pomocniczo księgi adresowe znajdujące się we właściwych terytorialnie oddziałach Archiwów Państwowych. W tym także tych które przejmowały zasoby archiwalne dla ziem które przed / po 1945 nie należały już terytorialnie do państwa polskiego. To ostatnie regulowały/ją umowy międzypaństwowe o zachowaniu terytorialnej ciągłości archiwalnej. Choć oczywiście po 1945 roku bardzo często sytuacje te regulowała zasada beatus qui tenent czyli ten posiada kto jest w dyspozycji/ ma. Dobra dosyć. Mam nadzieję, że to było pomocne.
    Co do twojego filmiku widzę że skierowałaś się najpierw do AGAD-u. czyli do Archiwum Głównego Akt Dawnych. Hm, Hmm.... Ujmę to tak, jako człowiek który przez ponad 16 lat miał do czynienia z różnymi oddziałami Archiwów Państwowych oraz archiwami państwowymi na zachód od Odry to dla kompletnego amatora jest to zetknięcie się z... Ujmijmy to tak, Cieszę się że zetknięcie się z personelem AGAD, powszechnie znanym z ogólnej sympatii, profesjonalizmu itd.: nie wzbudziło w Tobie chęci podzielanej jeszcze kilka lat temu wśród mnóstwa zawodowców, czyli myśli o szukaniu naładowanego i odbezpieczonego pistoletu, a lepiej naładowanego i odbezpieczonego AK-47. Sam do nich należałem . Widać, nawet w tej skamienielinie coś drgnęło.
    Będę dalej obserwował z uwagą i życzliwością twój kanał na youtubie bo jest interesujący dla mnie z wielu względów.
    Na koniec uwaga ogólna. Uprzejmie proszę wstrzymać się od wszelkich komentarzy politycznych i wycieczek osobistych dotyczących użytych w tym komentarzu terminologii. Mają one charakter czysto techniczny i są opisem ogólnie akceptowanej i obowiązującej w danym okresie historycznym / w odniesieniu do danego okresu historycznego terminologii formalno- prawnej także obowiązującej terminologii naukowej nie tylko w Polsce ale i na świecie . W żaden sposób nie wyrażają one jakichkolwiek poglądów/ sympatii/ opinii autora komentarza; nie służą również do sprowokowania jakiekolwiek dyskusji historycznej czy raczej publicystyczno-historycznej. Dlatego uprzejmie proszę by wszelkie ewentualne komentarze do mojej wypowiedzi ograniczyć do zagadnień rzeczowo- terminologicznych.
    Powyższe zastrzeżenia nie dotyczą tylko autorki kanału. Jej przywilejem autorskim jest szeroko rozumiana krytyka wszelkich komentarzy. Z góry dziękuję.

    • @ingerrusin6787
      @ingerrusin6787 4 года назад

      Rafał Ł. Super napisałeś, gratulacje i dziękuję jako czytelnik 20 IX 2020r.

  • @MrNoel245
    @MrNoel245 4 года назад +5

    Moi przodkowie też nie wyskoczyli na tej stronie, a mieszkają tu od pokoleń.

  • @marekgumowski3578
    @marekgumowski3578 3 года назад +1

    Irenka, wiem, że późno tu wszedłem, ale:
    Po pierwsze poszukaj informacji związanych z "Kijowskim szlakiem solnym" gdzie sól z Perekopu wędrowała do Kijowa i dalej głównie do Rosji. Są w archiwach ukazy carskie i koncesje, może znajdziesz tam Paszynskich.
    Po drugie Twoje nazwisko jest ewidentnie szlacheckie, więc podstawowych informacji szukałbym w Paszynie (Małopolskie) i okolicach, głównie w księgach parafialnych. Mówiąc krótko masz dwie drogi do odnalezienia swoich korzeni: prześledzić ruch Twych przodków na Krym, albo szukać od strony Krymu. Masz tę wyjątkową sytuację, że Krym był kierunkiem niecodziennym w dawnych czasach i jako taki zostawił więcej śladów niż np. Bracław, skąd wywodzi się część moich przodków.
    Powodzenia!

  • @RitterDesHimmels1
    @RitterDesHimmels1 4 года назад +4

    Fascynujący filmik. Pozdrawiam :)

  • @sylwesterkrysik2395
    @sylwesterkrysik2395 4 года назад +2

    witaj, przez przypadek trafilem na informacje o powrocie repatriantow z kazachstanu, byli to Polacy wywiezieni w czasie wojny z Ukrainy. Wsrod nich byla pani w wieku okolo siedemdziesieciu lat, nazywala sie Malwina Paszynska. Mieszka w Srodzie wielkopolskiej. Moze to tylko zbieznosc nazwisk, a moze nie.Pozdrawiam i zycze powodzenia

  • @michalcechowicz7228
    @michalcechowicz7228 4 года назад +2

    Witaj Iryna! Na facebooku znajdziesz grupę o genealogii i jeśli tam popytasz o to gdzie, jak, w jaki sposób szuka to znajdziesz tam wartościowe informacje, bo większość członków tych grup na co dzień zajmuje się również szukaniem przodków. Pomogą ci ustali najważniejsze kroki jakie musisz podjąc. Sa księgi metrykalne w wielu parafiach kościołów i są tam zawarte informacje o narodzinach, ślubach oraz zgonach osób z tych parafii. Powodzenia!

  • @4BOARD
    @4BOARD 4 года назад +39

    Sądzę że trzeba wpisywać Paszyńska przez ' ń '

    • @PaszynskaPolska
      @PaszynskaPolska  4 года назад +2

      Tez tak próbowałam😞

    • @4BOARD
      @4BOARD 4 года назад +2

      Z jakiego rejonu pochodzi twoja familia, gdzie mieszkali przed wojną

    • @michacierniak1710
      @michacierniak1710 4 года назад

      @@PaszynskaPolska Iryna, trzeba na spokojnie usiąść i wszystko ogarnąć a wiem że wszystko jest do ogarnięcia.

    • @sandumnm7238
      @sandumnm7238 3 года назад +1

      I nie "Iryna", tylko "Irena".

  • @krisstoflow2135
    @krisstoflow2135 3 года назад

    Dzięki Tobie znalazłem stronę na której mogę się dowiedzieć coś więcej o przodkach 😁 aczkolwiek znalazłem tylko 5 osób z moim nazwiskiem

  • @antonit.dabrowski9892
    @antonit.dabrowski9892 2 года назад +1

    Są jeszcze Archiwa Urzędów Stanu Cywilnego . Lokalne.

  • @pl914
    @pl914 4 года назад +15

    Często w Kościołach przechowują dane o swoich (byłych) wiernych - może w ten sposób?

  • @PanBiro666
    @PanBiro666 4 года назад +6

    Iwan to rosyjski odpowiednik polskiego imienia Jan.
    Sprobuj w ten sposob

  • @antonit.dabrowski9892
    @antonit.dabrowski9892 2 года назад +2

    Robię drzewo genealogiczne mojej rodziny . To bardzo ciekawe zajęcie. . Dowiedz się w jakich miejscach mieszkali twoi przodkowie i szukaj w archiwach lokalnych. Są archiwa Archidiecezjalnej. w różnych diecezjach.

  • @mirekmirek3703
    @mirekmirek3703 4 года назад +1

    Dobry pomysł z tym wyszukiwaniem przodków, zobacze jak to u mnie będzie wyglądało.
    Sprawdzaj na komputerze, lepiej wychodzi.
    Powodzenia 🌹🌞😉

  • @ZapytajFotografa
    @ZapytajFotografa 4 года назад +1

    Z tego co wiem to najlepszym źródłem do poszukiwań genealogicznych są archiwa kościelne. Jeśli masz akty urodzenia, chrztu czy dokumenty związane z pogrzebami możesz zgłaszać się z nimi do parafii, w których były wydane. W ten sposób możesz dowiedzieć się kim byki rodzice osób, których dotyczą dokumenty, wziąć odpisy z ich aktów chrztów i z nimi szukać dalej. To tak w teorii, sam nigdy tego nie zrobiłem ;) Powodzenia!

  • @daro3717
    @daro3717 2 года назад +1

    Lepiej późno niż wcale,,ale od tego powinnaś zacząć jak do nas przyjechalas

  • @kdssi648
    @kdssi648 4 года назад +4

    szukaj w kosciolach, tam sa spisy kto z kim sie ozenil itd w ksiegach parafialnych

  • @robinvanderkrak7599
    @robinvanderkrak7599 3 года назад +1

    hej Paszynko Ptaszynko.. to bardzo wazne by poznac swoje korzenie lecz to nie latwe poniewaz po wojnie bylo duzo przesedlen i emigracji i wiekszosc papierow przepadla po naszych przodkach.. ja przypadkiem dowiedzialem sie ze moja prapra babcia pochodzila z Krymu a rodowe wlosci i letni dwor posiadala pod Taganrogiem.. nie zrazaj sie Ptaszynko! Zacznij od poczatku czyli bracia siostry dziadka wujkowie i ciocie.. poznaj ich losy i pytaj o powiazania ludzi.. jak ktos juz napisal najjlepsze kartoteki maja parafie i szczegolowe czesto.. wytrwalosci Ci zycze Ptaszynko Krymska i Polska Nasza..

  • @Iga119
    @Iga119 4 года назад +4

    Wiatr ze wschodu Czas białych nocy Czas białych nocy
    -książka
    Maria Paszyńska -autorka

  • @annaosman259
    @annaosman259 4 года назад +15

    Imię Iwan to odpowiednik polskiego Jana

  • @hubertlyszczarz1628
    @hubertlyszczarz1628 3 года назад

    Mam nadzieję że znajdziesz to czego szukasz, życzę powodzenia i wytrwałości. Pozdrawiam

  • @dawido8406
    @dawido8406 4 года назад +3

    Witam. Na pewno znajdziesz informacje o swoich przodkach. Powodzenia. :-)

  • @andrzej5758
    @andrzej5758 4 года назад +2

    Super film. Powodzenia

  • @tomaszszek
    @tomaszszek 3 года назад +2

    Polska... Tylko w sercu❤️

    • @PaszynskaPolska
      @PaszynskaPolska  3 года назад +2

      ❤️

    • @tomaszszek
      @tomaszszek 3 года назад +1

      No to milych, zdrowych, wesolych i w dobrym gronie spedzonych swiat zycze 😊😊😊

  • @adamlewandowski9491
    @adamlewandowski9491 4 года назад +4

    Ja pochodze z zachodniej Ukrainy i tez chciałem cos znalezsc. Otoz wszelkie archiwa z tego tereny sa bardzo skromne lub spalone.Niestety Twoja dawna ojczyzna skutecznie chciała zniszczyc archiwa o mieszkajacych tam Polakach. Doszedłem tylko do dziadkow i to dokumenty czesciowo nadpalone. Musisz szukac dalej pytac bo jesli mieszkali w obrebie dzisiejszych Polski to mam nadzieje ze znajdziesz.

  • @n70deathn16
    @n70deathn16 3 года назад

    lata 1600-2020 Nazwisko wpisalem tak "Paszynska" znalazło mi Twoje nazwisko w wojewodzctwie śiętokrzyskim

  • @hypnookowalsky237
    @hypnookowalsky237 3 года назад

    Ta stronka jest do bani.Szukałem swoich przodków a nawet siebie i nic tam nie ma.

  • @janusz.lipinski
    @janusz.lipinski 4 года назад +2

    Iryno najlepiej jak zarejestrujesz się na tej stronie trzeba podać login i e-mail . Może wtedy będziesz mógła znaleźć więcej. Ja sam to zrobiłem.

  • @klausdergartner6112
    @klausdergartner6112 3 года назад +1

    W Berlinie to standard że ktoś słuchawki ma na uszach śpiewa sobie

  • @maxniemiec7565
    @maxniemiec7565 2 года назад

    Cześć piekna ty szukasz prawdziwkuw a dziadków nieznalem a rodziców straciłem mając 12lat, nieszukam rodziny bo zrodziła wychodzi się dobze tylko na zdieciu takie jest polskie przysłowie, najlepiej to liczyć tylko na siebie i nikomu nic niezawdzieczac tylko pracy swoich rąk, tobie zycze jak najlepiej ty i tak jesteś półka bo tak wcześnie myślalas o Polsce i żeby doniej pojehac, ja tylko byłem we Lwowie na wycięte i pracowałem krótko w Bawarii i Francji, ale polska najpiękniejsza i jest więcej możliwości nisz tulac się po innych krajach , pozdrawiam i powodzenia w poszukiwaniach .

  • @adamkrawczyk4162
    @adamkrawczyk4162 4 года назад

    Pani Paszyńska....brawo...brawo...Tak trzymać...Pani nazwisko to typowo Polskie...Paszyński ...końcówka na ski

  • @piotrafrykanski6829
    @piotrafrykanski6829 4 года назад

    Związek Szlachty Polskiej (ZSzP) to najlepszy kontakt dla szlacheckich nazwisk

  • @szczepancom
    @szczepancom 4 года назад +1

    uwielbiam Cie, pozdrowienia z Poznania :)

  • @ingerrusin6787
    @ingerrusin6787 4 года назад +3

    No wreszcie wzięłaś sie dot ego ,super ! Poskładaj metrykami drzewo genealogiczne !!!

  • @tade4997
    @tade4997 4 года назад +1

    Może warto zajrzeć do My Heritage - tam ludzie poszukują swoich przodków. Jest też Urząd Stanu Cywilnego mający archiwa dotyczące terenów "za Bugiem". Jest to na Pradze nad Wisłą w dawnej Komorze Wodnej przy Moście Średnicowym

  • @maszape
    @maszape 4 года назад +1

    Oglądałam dzisiaj film o repatriantach z Kazachstanu i tam była rodzina Paszyńskich .Mieszkają obecnie w Środzie Wielkopolskiej. Może z nimi masz jakieś wspólne korzenie ,bo oni do Kazachstanu trafili z terenów obecnej Ukrainy.Kanał nazywa się "Studio wschód" i jest to najnowszy filmik.

  • @niewolnik72
    @niewolnik72 3 года назад

    Jestes Fantastica!!

  • @piotrafrykanski6829
    @piotrafrykanski6829 4 года назад

    Iwan = Jan Paszyński, w najnowszym "Herbarzu Polskim" Tadeusza Gajla są 3 różne rody szlacheckie tego nazwiska: herbu Cholewa, Nowina lub Ślepowron. Ale nie każdy tej pisowni posiadał szlacheckie pochodzenie. Na katolickich zapisach metrykalnych w Polsce, do 1918 r. zazwyczaj było zaznaczone czy to szlachta czy tylko zbieżność nazwisk. Trzeba wiedzieć gdzie mieszkali. Także szuka się po różnych krewnych, po umiejscowieniu nieruchomości jeśli posiadali etc... Paszyńscy byli też na Kresach północnych.
    Jeśli Pani dotąd nie trafiła, trzeba popytać i coś Pani znajdzie.

  • @janusz.lipinski
    @janusz.lipinski 4 года назад

    Witaj Iryno ! Bardzo dobry pomysł choć nie jest łatwy w realizacji. Mimo to wierzę że Ci się uda. Życzę Ci powodzenia i wytrwałości w poszukiwaniu śladów po przodkach. Pytałaś o inne sposoby znalezienia informacji. Myślę że takimi możliwościami mogą być dokumenty miejskiej ewidencji ludności Twoich przodków w Polsce lub archiwum kościelne, jeśli będziesz w stanie dotrzeć gdzie mieszkali w Polsce przed 1939 r Twoi przodkowie.
    Iryno spróbuj wpisać imiona po polsku.

  • @reytanreytan2295
    @reytanreytan2295 3 года назад +1

    Sa ludzie,ktorzy zawodowo poszukuja na zlecenie przodkow i ustalaja drzewo genealogiczne.
    Czasem to wymaga wiele wysilku i pracy.
    Poza tym slyszalem,ze za darmo robia to amerykanscy Mormoni,ktorzy zbieraja wszystkie dane genealogiczne z calego swiata.
    Moze warto poinformowac sie w ich biurze w Warszawie.

  • @cezarzxc
    @cezarzxc 4 года назад +1

    Wiersz mega👍 jak wiesz gdzie mieszkali przed to dużo masz informacji w parafii

  • @romanserwatko8626
    @romanserwatko8626 4 года назад +1

    Parafie kościoły parafialne jeżeli masz metrykę urodzenia swojego przodka to możesz pójść do parafii w której się urodził i tam znajdziesz dalsze informacje z jakiego związku pochodził czyli informacje rodziców a później tych rodziców i rodziców tych rodziców ja wiem że to jest długa droga ale jedyny sposób żeby ustalić twoje pochodzenie powodzenia👍🏻

  • @papugadiaba668
    @papugadiaba668 3 года назад +1

    Bardzo ciekawy odcinek :)

  • @arturwarzynski4748
    @arturwarzynski4748 4 года назад +1

    W tym przypadku trzeba szukać w archiwum tzw. ksiąg zabużańskich. Część z nich znajduje się w Warszawie w archiwum praskim. Reszta jest zniszczona lub nie została zwrócona przez ZSRR

  • @piotrzielonka1987
    @piotrzielonka1987 4 года назад +5

    Sprobun jeszcze "Iwan" przez "W", mysle ze "v" wtedy nie uzywano w j. polskim.

  • @JanKowalski-fi8fd
    @JanKowalski-fi8fd 3 года назад +1

    Super

  • @Majeranek-uy1hy
    @Majeranek-uy1hy 4 года назад +2

    są firmy które się tym zajmują tylko że podobno koszty nie są małe.

  • @sebeeekoyo3682
    @sebeeekoyo3682 3 года назад +4

    Spróboj z myheritage:)

  • @lucyllawozniak6389
    @lucyllawozniak6389 4 года назад

    To jest budowla historyczna - barbakan.Wejscie na Rynek Starego Miasta.

  • @marekukleja3348
    @marekukleja3348 4 года назад +1

    Moja rodzina od strony matki pochodzi z podwarszawskiej wsi Wilanów. W tamtejszym kościele pod wezwaniem św. Anny zachowały się metryki urodzenia oraz dokumenty chrztu, ślubne i zgonu aż do roku 1750. Proboszcz pozwolił nam to wszystko przebadać i poznać.

    • @PaszynskaPolska
      @PaszynskaPolska  4 года назад

      Oho!
      Fajnie
      No właśnie ja nawet nie wiem gdzie oni mieszkali wtedy!

    • @marekukleja3348
      @marekukleja3348 4 года назад

      @@PaszynskaPolska PASZYŃSKI to nazwisko szlacheckie. Pieczętowali się herbem CHOLEWA.

    • @marekukleja3348
      @marekukleja3348 4 года назад

      @@PaszynskaPolska Najbardziej znane osoby o nazwisku Paszyński żyjące dzisiaj w Polsce to były wiceprezydent Warszawy Włodzimierz Paszyński lat 70 i pisarka Maria Paszyńska lat 35. Może warto napisać do niej jest tylko 13 lat starsza od pani...

    • @piotrafrykanski6829
      @piotrafrykanski6829 4 года назад

      Oczywiście, warto trafić na innych Paszyńskich, tacy czasami znają kogoś z tym nazwiskiem kto też poszukuje... Więcej takich - raźniej szukać (:-))

  • @endriuzet2009
    @endriuzet2009 4 года назад

    jesteś super.

  • @kamilkrupinski1793
    @kamilkrupinski1793 4 года назад

    Może być tak, że Twoi przodkowie nazywali się Pasińscy, Pasczyńscy, Paszczyńscy, Poszyńscy itp. Na przykład moi zwali się Kropińscy :) A jeszcze zabawniejsza była historia mojej babci, która urodziła się w rodzinie ludzi o nazwisku Wróbel, ale austriacki (bo to było w Galicji) urzędnik zapisał ją w papierach "Grubel" i tak już zostało. Przed XX wiekiem nazwiska były bardzo różnie zapisywane :)
    Archiwa państwowe są regionalne, mają zasoby pochodzące z danej okolicy i jeśli Twoi przodkowie żyli w innym regionie dawnej Polski to w tym archiwum nie pomogą. Jeśli chodzi o dane rodów z terenu obecnej Ukrainy to może być jeszcze trudniej - znaczna część archiwów została zniszczona. Polecam sprawdzenie herbarzy polskiej szlachty (Niesiecki, Uruski itp), oba nazwiska brzmią jak szlacheckie. Kacper Niesiecki wspomina o niejakim Aleksandrze Paszyńskim herbu Nowina w woj. kijowskim w 1632 r. :)
    Prawdę mówiąc trudniej znaleźć kogoś z późniejszych czasów. Ale może to jest jakiś daleki krewny? Był senatorem w latach 1989-91, więc niezła szycha :D
    pl.wikipedia.org/wiki/Aleksander_Paszy%C5%84ski

  • @pawel6006
    @pawel6006 2 года назад

    zakochałem się😍💘💘💘💘

  • @maciejreflinski6245
    @maciejreflinski6245 4 года назад +2

    Czyli masz korzenie w Pierwszwj Rzeczypospolitrj. A jakir to bylo wojreodztwo?

  • @woocasheck84
    @woocasheck84 4 года назад +1

    Życzę szczęścia w poszukiwaniach:)

  • @Robert-yn5dq
    @Robert-yn5dq 4 года назад

    Paszyńskich w Polsce jest ok 700, sporo jest w powiecie Jasło, polecam zajrzeć na strone moi krewni.pl

  • @paulmattt
    @paulmattt 4 года назад +4

    Sądząc po nazwisku, to twoja rodzina pochodzi z Paszyna. I taka miejscowość istnieje!
    pl.m.wikipedia.org/wiki/Paszyn

  • @dariuszzakowski7298
    @dariuszzakowski7298 4 года назад

    Powodzenia i wiele cierpliwości w poszukiwaniu przodków. Niestety przez te ziemię przetoczyły się obie wojny światowe. Co nie ułatwi Pani poszukiwań. Trzymam kciuki.

    • @PaszynskaPolska
      @PaszynskaPolska  4 года назад

      No tak, naprawdę będzie nie lekko
      Dziękuje bardzo!

  • @tomaszszek
    @tomaszszek 3 года назад

    Dzisiaj zonie zajawilem Twoje vids... A ona jest z Laszczowa, 30 km od Ukrainy😋

  • @MarekGODZWA
    @MarekGODZWA 4 года назад

    W Czstochowie w Czytelni Jasnogrskiej są wszystkie dane o Polskich rodzinach do 1900r. Nazwisko Paszyńska pochodzi od Paszy. Tytuł dodawany do nazwiska Wielkiego Tureckiego Wezyra. W Polskiej kulturze jest dużo związków z Turcją.

    • @ingerrusin6787
      @ingerrusin6787 4 года назад

      Powoli jest ksiażka wydana w Krakowie *Sadyk Pasza Herbu Jastrzębiec* dotycząca rodziny z lubelskiego CZAJKOWSKICH /Czajkowski Michał/ Tytuły *pasza* to inna epoka z IV wieki temu!

  • @andrewspot1007
    @andrewspot1007 4 года назад +2

    Ooooo to ten 🌻🌻🌻słonecznik co Tatti na zdjęciu miała? 🤪

    • @PaszynskaPolska
      @PaszynskaPolska  4 года назад +1

      Tak?)

    • @andrewspot1007
      @andrewspot1007 4 года назад +1

      @@PaszynskaPolska nie wiem pytam🤪

    • @ingerrusin6787
      @ingerrusin6787 4 года назад

      @@PaszynskaPolska a może nie slonecznik a topinambur(słonecznik bulwiasty *) ???

  • @wikiwik8440
    @wikiwik8440 4 года назад

    Polski mam paszport na sercu. Skąd, pytam, skąd go wziąłem? A wziąłem go z dumy i trudu, ze znoju codziennej pracy, ze stali, z żelaza, z węgla. A węgiel to koks, to antracyt...
    Jan Kochanowski?

  • @krystiangumieniak753
    @krystiangumieniak753 4 года назад +2

    Ira jesteś bardzo sympatyczna i fajna dziewczyną Życzę Ci abyś znalazła swoje korzenie rodzinne Pozdrawiam

  • @tedekomo5659
    @tedekomo5659 4 года назад

    i bez śmiechu z języka Polskiego pozdrawiam

  • @JuraMalopolska
    @JuraMalopolska 4 года назад +1

    Piesionki fajne słowo haha muszę przyswoić. Irina jaki masz stosunek do Rosjan?

  • @adamxxx1600
    @adamxxx1600 4 года назад

    Droga Irenko Najlepiej jak byś dowiedziała się gdzie Twój dziadek lub babcia się urodzili , wtedy można jechać do tej miejscowośći i pytać się starszych ludzi ja tak znalazłem , pozdrawiam ...

  • @MAHAKALAXXXV
    @MAHAKALAXXXV 4 года назад

    Polacy to mieszanka wszystkich slowian z polnocy I germanow z vikingami. Witaj siostro, nawazniejsze jest Kim czlowiek jest . Pozdrawiam

    • @ottowyt
      @ottowyt 4 года назад

      Skąd ta pewność?genetycznie to germanie i wikingowie to slowiansko celtycko hazarska mieszanka.Polacy mimo wszystko genetycznie wypadają bardzo czysto,pomimo nawet takiej historii w porownaniu do naszych zachodnich i północnych sąsiadów.

  • @andrzejrycharski1318
    @andrzejrycharski1318 3 года назад +2

    no to ja jestem Twoj wujek mz Mazowieckiego

  • @paulmattt
    @paulmattt 4 года назад +1

    To o handlu solą z Krymu
    pl.m.wikipedia.org/wiki/Czumactwo

  • @ActusPurus
    @ActusPurus 4 года назад +2

    Polka, repatriantka z Kazachstanu - Nadia Paszyńska, obecnie mieszkająca w Środzie Wielkopolskiej. Może rodzina? ruclips.net/video/rUsI9GKdIJ0/видео.html

  • @worldcitizen123
    @worldcitizen123 4 года назад

    Szukanie przodków to jest fantastyczna przygoda. Naprawdę warto. Na początek zacznij szukać na Ukrainie. Zacznij od przepytania krewnych nawet tych najdalszych i najstarszych na Ukrainie. Gdzie mieszkali, gdzie pracowali, gdzie są pochowani, poszukaj grobów przodków, muszą być jakieś księgi cmentarne, księgi parafialne prawosławne albo inne, przeszukaj spisy ludności na Ukrainie, świadectwa szkolne, członkowie rodziny mogli należeć do partii politycznych czy konsomolców, może kiedyś mieli ziemię albo pracowali na roli np. spisy kołchozów, może dostali jakieś ordery itd. itp. Coś musiało się zachować. Spisuj relacje ustne ludzi których spotkasz, a którzy zechcą ci coś opowiedzieć. Musisz pojechać na Ukrainę i tam szukać najpierw. Rób kopie wszelkich dokumentów, zdjęć, listów itd. itp. Dotrzesz ale to wymaga czasu i determinacji. Powodzenia

    • @PaszynskaPolska
      @PaszynskaPolska  4 года назад

      Tak, dużo czasu , ale dam rady!
      Dziękuje bardzo !

  • @andrzejwalczewski8927
    @andrzejwalczewski8927 4 года назад

    Była Polska Polska tam była

  • @michalkrefta4803
    @michalkrefta4803 4 года назад +1

    Jest archiwum w Bydgoszczy Mój Ojciec korzystał z niego.
    Myślę że musisz z korzystać z archiwum w Perers Burgu .

  • @krzysztof782
    @krzysztof782 4 года назад

    Pozdrawiam i trzymam kciuki

  • @trawart
    @trawart 4 года назад

    Nie wystarczy podać swoje nazwisko w Centralnym Archiwum w Warszawie.
    Osób o nazwisku Paszyński (Paszyńska) są w Polsce setki.
    Zacznij swoje poszukiwania od dokumentów, które już masz - aktów urodzenia / zgonu, świadectw, różnych poświadczeń np. chrztu, małżeństwa, zatrudnienia, innych dokumentów dotyczących twoich przodków i od miejsc (miast), które widnieją na tych dokumentach. Szukaj "śladów" w urzędach stanu cywilnego, zakładach pracy, lokalnych archiwach, parafiach itd. w tych lokalizacjach., gdzie się urodzili / żyli / zmarli twoi przodkowie.

  • @greghubert4968
    @greghubert4968 4 года назад

    Sprobuj na Myheritage jest to chyba najwieksza baza,ja znalazlem swoja rodzine,pozdrawiam

  • @januszjasztal2893
    @januszjasztal2893 3 года назад +1

    tam gdzie napisał 4BOARD4 tam gdzie się urodził dziadek ,i na plebani w tym mieście

  • @hajdarbajdar
    @hajdarbajdar 4 года назад

    Poszukiwania swoich przodków należy zacząć od siebie. Następnie spisać swoich rodziców i dziadków: imiona, nazwiska, daty i miejsca urodzenia i ślubu. Zapytać rodziców i dziadków o ich dziadków. W ten sposób rozpoznajemy do 4 pokoleń (miejsca i daty urodzeń i ślubów). Jeśli to są wsie, to w pobliżu jakiego miasta są położone te miejscowości. Trzeba ustalić w jakiej parafii (i diecezji) były te śluby i chrzty. Tak docieramy do XIX wieku, a z tego okresu jest sporo ksiąg metrykalnych w Internecie: AGAD, Family Search i inne, regionalne. Oryginalne księgi znajdują się zwykle w regionalnym archiwum państwowym, na Ukrainie zwykle w mieście obwodowym. Warto nawiązać współpracę z innymi genealogami na przykład poprzez grupy na FB: facebook.com/groups/UAGenealogy/learning_content
    facebook.com/groups/genealogia.na.kresach/
    facebook.com/groups/135017640532006/
    Życzę powodzenia! W razie dalszych pytań proszę pisać.

    • @ingerrusin6787
      @ingerrusin6787 4 года назад

      Tylko mało osob dziś wie,że Austracy w czasach Zaborów przesiedlali Polaków przxymusowo po powstaniach np.chłopskich oraz wcześniej - na wyludnione Kresy ,a z gór polskich wywozili rodziny na południe dziesiejszej Ukrainy ! I tam urodziły się 4 *cztery*pokolenia Polaków,a potem znów była repatriacja do nowych granic Polski i pociagami rozwozili ludzi wzdluż miast i wsi linii pociagów na tzw. Ziemie Zachodnie w Polsce.

  • @zibip4930
    @zibip4930 4 года назад

    Proponuję zacząc poszukiwania od odnalezienia metryki chrztu najstarszego znanego Ci przodka. Tam znajdziesz dane jego ojca i matki. Ponieważ Twoja rodzina przywędrowała na Krym z Polski to musisz założyć ze Twoja rodzina żyła na terenie zaboru rosyjskiego. Pod uwagę musisz wziąć też tereny Litwy i Białorusi. Ponadto Twój przodek mógł trafić w szeregi armi carskiej. Służba w armii carskiej trwała 25lat Nieliczni dożywali zakończenia słuzby. Nieliczni wracali w rodzinne strony ale pewnie też niektórzy żenili się z miejscowymi kobietami po zakończeniu służby i zostawali w Rosji. Będziesz miała kłopoty. Ja swoje korzenie odszukiwałem 8 lat a miałem rodzinę tylko w Wielkopolsce. Szczęsliwych poszukiwań!

  • @drzewowit
    @drzewowit 3 года назад +4

    Ja bym próbował : Paszyński

  • @juliabodowska9241
    @juliabodowska9241 4 года назад +2

    😘

  • @niewolnik72
    @niewolnik72 3 года назад +1

    Dziewczyno jestes fantastic!

  • @WaldemarBieda
    @WaldemarBieda 3 года назад

    Archiwa Diecezjalne są pomocne trzeba wiedzieć jakiego wyznania byli.Starsze Archiwa są przeniesione do Archiwum głównego odpowiednio do rejonu pod opiekę Biskupa.

  • @maciejdominiak3054
    @maciejdominiak3054 4 года назад +1

    Proponował bym dowiedzieć sie od dziadków gdzie się urodzili lub dlaczego znaleźli się np we Lwowie ( jeśli się przeprowadzili to z jakiego miasta ) , a jeśli tak to mogłabyś udać się do Kościoła oni mają niezłe archiwa swoje , a to już pokaże gdzie kto był chrzczony , co robił (.jego rodzice , a Twoi pra pradziadkowie ) 🤔🤔 to tyle . Pozdrawiam i powodzenia 😃

    • @maciejdominiak3054
      @maciejdominiak3054 4 года назад

      Dodam jeszcze , że powinnaś popracować nad gramatyką polską u nas nie ma Paszynska Iwan ale.Paszyński Jan . To taki drobiazg ale bardzo pomocny czasem łatwiej znaleźć coś 🤔

    • @PaszynskaPolska
      @PaszynskaPolska  4 года назад

      Okej, dziękuje bardzo!

  • @n70deathn16
    @n70deathn16 3 года назад

    nie moge dodac zadnych linkow jesli chodzi o ta storene Genealodzy .

  • @piotrtyc7607
    @piotrtyc7607 3 года назад +1

    Witaj. Obejrzałem twój film o poszukiwaniu przodków. Podzielę się z Tobą kilkoma wnioskami, dotyczącymi poszukiwań przodków na Ukrainie na bazie własnych doświadczeń.
    Nie wiem czy już coś znalazłaś i pewnie nie będę odkrywczy jeśli powiem, że musisz zebrać jak najwięcej informacji od swojej rodziny. Imiona nazwiska, miejsca zamieszkanie.
    Szukając w internecie wpisuj dane poprawne w języku polskim bez anglojęzycznych zamienników typu w/v, osobno wpisuj w języku rosyjskim, a jeśli przodkowie mieszkali na terytorium obecnej Ukrainy poza terytorium byłej II RP to i w języku ukraińskim. To wszystko działa na zasadzie prób i błędów, ale czasem daje dobre wyniki.
    Znając miejscowości w jakich przodkowie mieszkali i jakiego byli wyznania (katolicy, prawosławni) możesz zgłosić się do archiwum ukraińskiego i złożyć wniosek o wyszukanie informacji o wskazanych osobach.
    Takie poszukiwania są płatne jeśli robią to urzędnicy archiwum i zwykle trwają nawet kilka miesięcy, ale mogą przynieść pozytywny efekt. Samodzielnego przeglądania zasobów archiwum raczej nie polecam, urzędnicy zrobią to lepiej i udzielą Ci pisemnej odpowiedzi na wskazany adres.
    Istnieją spisy osób represjonowanych przez władze komunistyczne. Taka księga jest dostępna w internecie.
    Coraz częściej można też znaleźć w internecie skany dokumentów archiwalnych pochodzących z dawnych parafii / kościołów z Ukrainy, Polski. Komuniści likwidując kościoły, często zabierali ich archiwa tj. księgi zgonów, urodzeń, ślubów. Trzeba jednak posiadać choć trochę prawdziwych informacji żeby od czegoś zacząć.
    W Polsce istnieje też spora liczba różnych portali genealogicznych gdzie można szukać różnych informacji.
    Pozdrawiam serdecznie i życzę owocnych poszukiwań :)

  • @pawelforenda2699
    @pawelforenda2699 4 года назад

    W Środzie Wielkopolskiej mieszkają repatrianci z Kazachstanu którzy byli zesłania z Ukrainy. Nazywają się właśnie Paszynscy. Proponuję sprawdź ten trop. Pozdrawiam i życzę sukcesów w poszukiwaniu. Daj znać jeśli coś się dowiesz.

  • @egon701
    @egon701 3 года назад

    Ten transport soli nazywał się "czumactwo" spróbuj szukać tego słowa z nazwiskiem dziadka

  • @romanl.5071
    @romanl.5071 4 года назад

    Irena próbuj dalej szukać swoich przodków. Proponuję Ci zrobić drzewo genealogiczne swojej rodziny. To ułatwia uporządkować kto jest kim, kogo brakuje, kogo musisz szukać i gdzie. Polecam stronkę myheritage. Ja mam tam w drzewie już grubo ponad 100 członków rodziny. Wyszukaj w google. Ja również szukam obecnie historii moich przodków tylko na Białorusi bo tam są korzenie mojej rodziny ze strony mojego ojca. Powodzenia w poszukiwaniach. Obyś znalazła jak najwięcej bo to bardzo ciekawe. Pozdrawiam.

  • @orinokoflower11
    @orinokoflower11 4 года назад

    Najpierw pozbieraj jak najwięcej informacji od najstarszych żyjących członków rodziny/sąsiadów a później z tą wiedzą szukaj w lokalnych parafiach, urzędach gminnych lub miejskich. Może dotrzesz do jakichś starych zdjęć na których będą informacje zapisane na odwrocie. Może urzędy pocztowe, pocztówki, listy z adresami itp. Szpitale, oddziały położnicze.

    • @PaszynskaPolska
      @PaszynskaPolska  4 года назад

      Dziękuje!
      Chyba wszystkiego co mogłam od rodziny dowiedziałam się

  • @Bryniczanin
    @Bryniczanin 3 года назад +3

    Mam wrażenie, że cała ta wyprawa była trochę spontaniczna i nieprzemyślana. Skoro przodkowie mieszkali na Krymie, to w jaki sposób w Warszawie miałaś uzyskać informacje w tym zakresie? To nie była nawet sąsiednia gubernia. Genealodzy.pl to bardzo dobre forum do znajdowania źródeł i dzielenia się doświadczeniami. Jest również skromne podforum rosyjskojęzyczne. Czy od tej pory udało się coś ustalić więcej?

    • @PaszynskaPolska
      @PaszynskaPolska  3 года назад

      Tak, ale innej możliwości ja nie mam
      Ppzdrawiamb

  • @Maciuk44
    @Maciuk44 4 года назад +1

    Zrób film ze spaceru po warszawskiej Pradze.