Największy średniowieczny dzwon na Pomorzu Zachodnim

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 2 фев 2025

Комментарии • 36

  • @mikosdzwony8771
    @mikosdzwony8771 23 часа назад +1

    Wspaniały dzwon o majestatycznym brzmieniu. Świetna robota!

  • @olacyarmedia
    @olacyarmedia 15 дней назад +5

    Duzy dzwon super, gratuluję. Piękny dźwięk i wspaniała wzorowa dynamika. Oby więcej takich realizacji!
    Marwi mnie jednak serce najmniejszego dzwonu, boję się że go roztrzaska - gabarytowo jest zdecydowanie za duże.

    • @wojciech-l9x
      @wojciech-l9x 9 дней назад

      wstrzymaj się z tymi swoimi pustymi obawami .... robili przy tym ludzie co na tzw. właściwym miejscu są i z pewnością nie umknęła im weryfikacja.....
      następny temat o którym TRZEBA w takim kontekście donośnie mówić to średniowieczny zespół dzwonów kościoła NMP w Kłodzku a już zwłaszcza / przynajmniej w pierwszej kolejności, kwestia dużego dzwonu na Wieży Czarnej z roku 1499 waga ok.4500 dzieło ludwisarzy z Brna. ( YT ) całość zespołu jest w stanie skandalicznie agonalnym ! oczywiście potrzebna dobra wola z funduszami w tle. CZY SPRAWA JEST ZNANA AUTOROWI FILMU ???

    • @olacyarmedia
      @olacyarmedia 9 дней назад

      @wojciech-l9x a jednak przez zbyt duże serca dzwony często pękały. Jak widać w komentarzach, nie jedyny zwróciłem na to uwagę.
      Sam remont jest przeprowadzony wzorowo, ale serca mnie niepokoją.
      Co do Kłodzka, ja tam interweniowałem. Jak nagrywałem to największy dzwon bił chyba pierwszy raz od parudziesięciu lat, później na mieście ludzie byli w szoku co to za dźwięk...
      Rozmawiałem z obecnym proboszczem - podobno jest problem z finansami, a w tym kościele jest doslownie do renowacji i konserwacji wszystko... Jedynie pozostaje opcja ewentualnego dofinansowania.
      ...kto wie, może kiedyś czas na dzwony przyjdzie.

  • @Oskar_Wrzesien
    @Oskar_Wrzesien 15 дней назад +2

    Naprawdę przepiękny jest ten dzwon. Wywiera bardzo spore wrażenie swoją mocarną barwą - uwielbiam takie instrumenty. Bardzo cieszy mnie fakt, że został ten dzwon uruchomiony po latach milczenia. Osprzęt jest świetny, dobrze że zakonserwowano stare zawieszenie i może dalej służyć. Dynamika dzwonienia również jest bardzo dobra. Przechodząc do dwóch mniejszych dzwonów, o nich też wyrażę się pozytywnie. Każdy z osobna posiada nietypową barwę, ale są przyjemne w odbiorze. Szkoda że ze sobą nie stroją, można by ten dysonans złagodzić nowym dzwonem, aby wręczyć przy okazji starsze egzemplarze. Ich oprzyrządowanie podobnie jak w największym dzwonie jest wysokiej jakości. Składam wyrazy uznania dla inicjatorów remontu tych dzwonów oraz wykonawców. Jest to z pewnością bardzo ważna chwila dla lokalnych mieszkańców. Przykład prawdziwiej konserwacji zabytków. Pozdrawiam!

    • @zdzwonamiprzezswiat9392
      @zdzwonamiprzezswiat9392  14 дней назад +2

      @@Oskar_Wrzesien Dziękuję za kompetentny i wyczerpujący komentarz. Pozdrawiam

  • @patrykkucinskidzwony8795
    @patrykkucinskidzwony8795 15 дней назад +2

    Dzwony są cudne, jestem dumny z tego, że te zabytki dotrwały do czasów obecnych. Bardzo się cieszę, że tyle osób się angażowało w remont historycznego wielkiego dzwonu. Pozdrawiam

  • @jakubzawadzinski2532
    @jakubzawadzinski2532 День назад

    Przepiękny przepiękny dzwon! Przepiękna robota. Matko, jakże byłoby to wspaniałe gdyby można było w taki sposób zrewitalizować takowy zestaw dzwonów w Kłodzku w Farze. Choć teraz po powodzi raczej to w czasie musi znowu zaczekać

  • @AdamUjda
    @AdamUjda 11 дней назад +1

    Wielki dzwon jest niesamowity - ta głębia dźwięku i przyjemna barwa to coś, czego brak wielu współczesnym odlewom. Może warto by było pokazać światu, że nadal leje się wspaniałe dzwony? Dlaczego o tym piszę - widzę obok Jana Marii wolne miejsce ;)

    • @wojciech-l9x
      @wojciech-l9x 6 дней назад +1

      XV wieczne dzwony o wadze ok.4 - 5 ton z ludwisarni Monkenhagen a teraz również i ten "nasz" , to absolutny szczyt rzemiosła !!! Do tej pory tym najpiękniej dla mnie brzmiącym brzmiącym był ten z Altentreptow
      ruclips.net/video/huMtPP_UbE0/видео.html a teraz , chociaż nie koniecznie nadają się na duet ; ) słuchając ich razem w dwóch oknach, wstąpiłem do dzwonowego raju : ))

  • @stanisawk1385
    @stanisawk1385 15 дней назад +3

    CHyba jeszcze piękniejszego tonu jak ten dzwon to NIE słyszałem, coś niesamowitego !!!!!!!!
    Nie widziałęm nigdy dzwonu w akcji, ale zawsze myślałęm, że serce uderza w przeciwległą część dzwonu niż ta, która jest u góry, czyli serce za każdym razem dogania dzwon aby w niego uderzyć, coś pięknego!

    • @bastiani47
      @bastiani47 14 дней назад +2

      Dzwony, których serca uderzają w górną część klosza w pozycji maksymalnego wychylenia dzwonu zawsze brzmią najlepiej, to efekt uzyskiwany wyłącznie na jarzmach prostych lub bardzo nieznacznie wykorbionych, czyli u zdecydowanej mniejszości dzwonów w Polsce. I to to daje ten element rozkołysania DŹWIĘKU, który jakby podąża za rytmem rozkołysania dzwonu. Wspaniały instrument, brawo!

    • @stanisawk1385
      @stanisawk1385 14 дней назад +1

      @@bastiani47 dzięki za odpowiedź. Czy możesz wskazać takie odcinki na tym kanale, gdzie serce uderza odwrotnie? Czyli jeśli dzwon jest w pozycji górnej maksymalnej, to serce uderza w przeciwległą, dolną krawędź dzwonu?

    • @bastiani47
      @bastiani47 14 дней назад +1

      @@stanisawk1385 nie mogę, niestety - nie śledzę każdego wątku / filmiku na TYM kanale. To była generalna uwaga odnosząca się do tego, gdzie uderzają serca wielu, być może nawet większości, dzwonów w Polsce, co ma związek z zawieszeniem ich na jarzmach wykorbionych (zwanych też łamanymi) - wychył tych instrumentów jest o wiele mniejszy od wychyłu rozkołysanego dzwonu wiszącego na jarzmie prostym. Moja uwaga nie była przytykiem dla tego kanału, tylko stwierdzeniem odnoszącym się do tego, jak działa zależność uderzenia serca dzwonu względem jego zawieszenia oraz, co za tym idzie, stopnia wychylenia przy rozkołysaniu. Najpiękniejszy dźwięk zawsze mają dzwony Niemiec i Francji, z uwagi na kilka elementów: najczęściej wiszą one na prostych drewnianych jarzmach, przez co stopień rozkołysania oraz wychyłu jest dość wysoki, a serce często uderza w górną część klosza (jak u wawelskiego Zygmunta), plus wiszą one w potężnych kamiennych lub ceglanych wieżach, a nie na otwartej konstrukcji, a więc dochodzi element echa niosącego się po ścianach wnętrza dzwonnicy, dźwięk jest bardziej miękki, rozkołysany. Dzwony tak często wiszące w Polsce na otwartych konstrukcjach, najczęściej na jarzmach wykorbionych, naprawdę nie mogą konkurować z innymi dzwonami Europy, Niemiec, Francji, Austrii, Szwajcarii, Holandii czy Belgii. (Dodam, że nie jestem fanem ani obracanych o 360° dzwonów włoskich, ani angielskich, ani tyrolskich, gdzie często jest zastosowany łapak / łapacz (??) serca dzwonu, uwalniający to serce dopiero po pełnym rozkołysaniu dzwonu oraz zatrzymujący / chwytający serce ZANIM dzwon wyhamuje - zupełnie nie ten efekt...)

    • @stanisawk1385
      @stanisawk1385 14 дней назад +1

      @bastiani47 chylę czoła przed tak wielką wiedzą. To bardzo pięknie napisane, DZIĘKUJĘ 😃🧡

    • @bastiani47
      @bastiani47 14 дней назад

      @@stanisawk1385 dziękuję za miłe słowa, ale ja naprawdę nie mam żadnej wiedzy z zakresu kampanologii - to jedynie moje uwagi i konkluzje, które "wyrobiłem sobie" oglądając nagrania dzwonów właśnie na RUclips. Są różne systemy zawieszeń dzwonów, są różne typy serc dzwonów, niektóre z nich też są "łamane", czyli mają górną część umocowaną sztywno / nieruchomo do górnej części wnętrza klosza (tuż pod koroną), a gdzieś w połowie jest szczelina, w której "na zawias" jest zainstalowana część ruchoma serca, czasem z przeciwwagą. To wszystko jest dla mnie interesujące, natomiast boleję nad tym, że w Polsce z dzwonami jest, niestety najczęściej, po prostu kiepsko, i to niemal w każdym zakresie.

  • @macikac5737
    @macikac5737 15 дней назад +2

    Pięknie. Super, że tyle osób zaangażowało się w remont tak ważnego dzwonu.
    Pozdrawiam i życzę dalszych sukcesów w prowadzeniu działalności

  • @NielsvanderGiessen
    @NielsvanderGiessen 12 дней назад +2

    Really great restoration, but those clappers... 😬

  • @dzwonykoscielne-churchbells
    @dzwonykoscielne-churchbells 15 дней назад +2

    Coś niesamowitego. W końcu doczekaliśmy się godnego potraktowania zabytków. Dzwony zostały odnowione w stylu niemieckim, czyli najwłaściwszym. Proste drewniane jarzma, kute serca, napędy łańcuchowe to najlepsze co można było dać tym dzwonom. Dobrze, że w dwóch mniejszych dzwonach pozbyto się jarzm łamanych. To niedorzeczne, że wcześniej miały jarzma wykorbione, pomimo tego że największy posiadał proste. Fajnie, że to zostało zmienione. Podoba mi się również to, że zadbano o zabytkowy osprzęt największego dzwonu, nie wymieniając go na nowy, lecz konserwując stary. Jeśli chodzi o same dzwony to dwa mniejsze mają typowe brzmienie dla historycznych dzwonów. Największy, niezwykle cenny i piękny w brzmieniu. Jego dźwięk trudno opisać słowami, jest głęboki, majestatyczny i po prostu cudowny. Wspólne zestrojenie dzwonów nie jest sensowne, ale to tutaj można zrozumieć ze względu na różny wiek, wielkość i pochodzenie dzwonów. Miło widzieć tak duże zaangażowanie lokalnej społeczności w remont dzwonów. Są jeszcze ludzie dla których los dzwonów nie jest obojętny, a ich dźwięk nie jest wrogi. Świetna realizacja i bardzo ładny materiał filmowy. Pozdrawiam!

    • @zdzwonamiprzezswiat9392
      @zdzwonamiprzezswiat9392  15 дней назад +1

      @dzwonykoscielne-churchbells Dziękuję za wyczerpujący i merytoryczny komentarz. Pozdrawiam

  • @ElizaSołtyk
    @ElizaSołtyk 15 дней назад +1

    Piękna uroczystość i piękny wielki dzwon. Super że zostały zachowane walory historyczne i że dzwon nie został zniszczony estetycznie. 2 mniejsze dzwony nie wywarły na mnie jakiegoś wrażenia, za to ten największy już dał je ogromne. Da się wyczuć pozytywne wibracje. Od razu pojawił mi się uśmiech na twarzy po usłyszeniu go i dało się wyczuć takie ciepło w środku. Coś przepięknego. Szkoda że nie byłam na uroczystości 5 stycznia ale myślę że będąc w Stargardzie usłyszę dzwony na żywo. Serce się raduje. Czy te 3 dzwony będą bić bardzo często czy plan dzwonienia zakłada bicie największego dzwonu tylko w niedzielę i święta a mniejsze na co dzień?

  • @marcelitureczekbells
    @marcelitureczekbells 15 дней назад +1

    Znam ten dzwon, piękny

  • @janzawislanski540
    @janzawislanski540 15 дней назад +1

    Bardzo dobra robota 👍

  • @wojciech-l9x
    @wojciech-l9x 12 часов назад +1

    dzwony o wadze ok.4T - ok.5T to zakres umożliwiający , jak żaden inny , zwłaszcza mistrzom średniowiecznym ( ach te szablony ! ) , tworzenie arcydzieł brzmiących jak żadne inne w jakimkolwiek przedziale wagowym. ponowne uruchomienie naszego arcydzieła to wielka rzecz !!!! takim mistrzem w Mecklemburgii był Monkenhagen twórca przynajmniej 3-4 arcydzieł. jeśli połączyć na ekranie w dwóch oknach bicie dzwonu ze Stargardu z dzwonem z Altentreptow ruclips.net/video/huMtPP_UbE0/видео.html otrzymujemy moim zdaniem , nie jakiś klasyczny , bo taki być nie może , ale duet niebiański ; )

  • @krzysztofjakubczyk8056
    @krzysztofjakubczyk8056 15 дней назад

    Bardzo ładne i ciekawy ten największy średniowieczny dzwon Jan Maria tak jak porównania do dzwonu Zygmunta z Krakowa czy Tuba Dei z Torunia🔔

  • @MichalKieleckiDzwonnik
    @MichalKieleckiDzwonnik 15 дней назад +2

    Super, że po tylu latach odezwał się Jan Maria, fajny remont wyszedł i mi się najbardziej podoba napędy łańcuchowe jakie mają te dzwony. Tylko jeszcze potrzeba dodatkowych dzwonów po lewej stronie od tego dzwonu, bo tam nic nie wisi. A w jakich dniach będzie dzwonił Jan Maria? Pozdrawiam M.K.

    • @zdzwonamiprzezswiat9392
      @zdzwonamiprzezswiat9392  15 дней назад +1

      Dziękuję za komentarz. Jan Maria ma dzwonić w każdą niedzielę o 12.00

    • @MichalKieleckiDzwonnik
      @MichalKieleckiDzwonnik 15 дней назад +1

      @@zdzwonamiprzezswiat9392 Dziękuję za odpowiedź, życzę Panu miłych Ferii

  • @bastiani47
    @bastiani47 14 дней назад +1

    Wspaniały dzwon, przepiękny dźwięk, doskonały efekt po remoncie, brawo! - dobrze, że wykonano ten remont wg najlepszych wzorów niemieckich.
    Ja pozwalam sobie wrzucić poniżej link do filmiku ilustrującego kolosa z mojego rodzinnego Kłodzka - coś fantastycznego, dzwon 4.5 czy 5-tonowy (podobno nie znamy dokładnej wagi), sam w sobie coś zupełnie niesamowitego, dźwięk bardzo szlachetny, głęboki i dostojny, ale niestety osprzęt i zawieszenie tragiczne... efekt? - ten dzwon po prostu nigdy nie dzwoni... ten filmik to jedyna możliwość usłyszenia go. Zapraszam do obejrzenia:
    ruclips.net/video/kXmwyK3G-z4/видео.htmlsi=7HmVHcI01xB79bmk

  • @Rudolf_E
    @Rudolf_E 15 дней назад +2

    Wszystko cacy, ale mam wrażenie, że serce Jana na boki chodzi, na pasie skórzanym jest podwieszone?

  • @marekszafarczyk
    @marekszafarczyk 15 дней назад

    Dlaczego 2 mniejsze dzwony mają tak skonstruowane jarzma, że zawieszone są poniżej osi obrotu?

  • @kacpergromowski5770
    @kacpergromowski5770 15 дней назад +1

    to w średniowieczu już odlewano dzwony ?

  • @dominiksztaberek3453
    @dominiksztaberek3453 15 дней назад +1

    Wyrazy uznania...