ELEKTROAKUSZTIKUS CITERA készítés by EcoPityu

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 29 сен 2024
  • Egy különleges, új ötlet megvalósítása. Egy népi hangszer, a citera, nem elektromágneses hangszedővel történő elektronikus hangszedése, kihangosításhoz, illetve effektezéshez.

Комментарии • 35

  • @cet124
    @cet124 4 года назад +6

    Le a kalappal komám 👍👍👍

  • @newsnakerevival6776
    @newsnakerevival6776 4 года назад +3

    Nehogy kölcsön kèrjük kísérletezni

  • @norbertpenzes5900
    @norbertpenzes5900 2 года назад

    Szep munka gratulalok

  • @norbertpenzes5900
    @norbertpenzes5900 2 года назад +1

    Szi szép munka! Az előző hozzá szólást olvasva el is ment a kedvem a hangszedő be építéshez. 🙂Esetleg ha tudnál más megoldást ajánlani. Köszönöm szépen

  • @hutesfutes
    @hutesfutes 3 года назад +2

    Kedves EcoPityu! Nagyon tetszenek a videóid ami az elektronikával kapcsolatosak! Én magam is készítettem már citerát ezért veszem a bátorságot, hogy leírjam a gondolataimat. Ez a citerakészítés több sebből vérzik Csak néhányat ha megengedsz említenék. A citera fedlapot sűrű egyenes erezetű csomó mentes lucfenyőből (nem táblásított) kell készíteni, a has kiképzése ennél a citeránál teljesen felesleges volt, mivel nem egy teret képez a hangszer többi részével (a legkisebb kis fej felőli oldal leválasztja) A rétegelt lemez semmi esetre sem hangszernek való. Ha jól hallottam a tenor része G hangolású ebben az esetben a basszus húrokat C-G-C' re kéne hangolni, illetve a prím résznek a hangolásának meg kell egyeznie a tenorral egy oktávval feljebb. a fejeket egy anyagból szokták kialakítani, tölgy vagy gyümölcsfából mint a fogólapot is. Még nem hallottan szépen szóló elektromos citerát, pedig többen próbálkoztak már vele. Remélem nem veszed rossz néven amit leírtam! Tényleg nagyon jók a videóid és létszik,a szaktudásod is. További sok jó sikeres videót kívánok! (A ponthegesztőt már én is elkészítettem mikróból) :)

    • @EcoPityu
      @EcoPityu  3 года назад +9

      Szia!
      Köszönöm a jó tanácsaidat! A citera egy low cost project volt, örültem, hogy egyáltalán tudtam itt helyben készíttetni fedlapot, meg fejnek valót. A hasat nem választja el a szélső merevítő, mert ki van vályva a fedlap irányából, hozzá sem ér a fedlaphoz, így egy szinte szabályos kör alakú "membránt" kaptam a hassal együtt. (másik hasason láttam ugyanígy) Azóta szabályos tenor és prím hangolást kapott, az "Alex és To eljöttek jammelni" videóban már úgy hallható.
      Több hozzászóló értékelte már a videót "citerakészítő szinten", ám nem vették figyelembe, hogy én nem hogy citerakészítő, még asztalos sem vagyok, csak egy elektronikai szakember. Ebből a perspektívából vizsgálva más az eredmény! :)

    • @roberthorvath7737
      @roberthorvath7737 9 месяцев назад

      Üdv! Hol lehet kapni ilyen citera fedlapot lucfenyőből?

  • @istvanpanti8176
    @istvanpanti8176 4 года назад +1

    Nagyon ügyes. Véletlenül tévedtem a videóra és bevallom nem néztem végig, csak belepörgetve, de nagyon tetszett. Gratulálok!

  • @gyulakosa582
    @gyulakosa582 Год назад

    hónapokkal ezelőtt már pont erre gondoltam

  • @zsoltmengyan
    @zsoltmengyan 2 года назад

    Hát, ha ezt egy kicsit korábban látom, adtam volna egy beáldozható citerát. Van/volt egy citeránk, amin egy ökölnyi méretű sérülés volt. valami ráeshetett, már így került hozzánk. Kidobva nem lett, max neki lett adva valakinek, hogy tud-e kezdeni vele valamit. Nem tudom, hogy végül elvitte-e az illető. Úgy tudom, hogy a békéscsabai tanárnő Hajnal Györgyné Osi néni és az élettársa, Kormányos József nyugdíjas éveikben igen komolyan munkálkodtak a békés megyei citerázás feltámasztásán. Osi néni tót származású, anyanyelvi szinten beszélt szlovákul (szó szerint, ugyanis az édesanyjával egymás közt csak tótul beszéltek), a citerát is tót népi hangszernek tekintette. Citera szakköröket és táborokat szerveztek szerte az országban és szlovákiában, elég sok mindent megtettek a citera feltámasztásáért. Ismerted Őket, esetleg találkoztál a nevükkel? Sajnos már egyikük sem él. Édesapám keresztanyja és nagybátyja voltak.

    • @EcoPityu
      @EcoPityu  2 года назад +1

      Szia!
      Köszi, hogy rám gondoltál!
      Nálunk édesanyám a citerás, dalköri és ki mit tud-os szinten űzi, ő hamarabb hallhatott róluk, majd negkérdezem.

  • @gaborbolla6935
    @gaborbolla6935 3 года назад

    Ha a Fa testbe pluszként egy jó minőségű mikrofont is bele építenél és így vagy vagy illetve kevert alapon,is! erősítve a citera test és a húrok piezo elektromos hangszedőinek a jeleit,szerintem érdekesebb hanghatások és még jobb hangszer lenne belőle! Tetszett az építése a videó,de dis-LIKOT nyomtam,meg is indoklom miért! Kicsit kapkodva vetted fel a videót,és a fej a húr feszítő vágása csiszolásakor is látszott a munkán a kapkodás! ...Nekem ez jött le a videóból ezt nem tetszikeltem,de maga a Munka az No5 csillagos ötös,csak NE KAPKODJ,van időd! Szerintem lesz második citerád is! Ott majd több türelmed lesz! Látod ez is elkészült! És a hangszer készítés az nem egy kapkodós műfaj! Több türelmet! ;-) A Kamera munkára a sok defokuszra,meg állvány vagy valaki aki segít az operatőri munkában! Biztos lenne aki operatörödést vállalná! ! Tehát a lényeg Remeket alkottál a Citeráddal! További jó munkát!

    • @EcoPityu
      @EcoPityu  3 года назад +1

      Sokan értékeltek "hangszerkészítő" szinten, pedig nem vagyok az, még asztalos se, ha műszerész szinten nézi az ember a "művem", más képet fest!
      Nem, nem fogok, csak elektronikus hangszereket készíteni már, az csak egy valóban gyors " önmegvalósítás" volt. Egy téli 1 hetes kis project. Lehet, hogy siettem vele, jobban érdekelt az eredmény, mint a megvalósítás!
      A belső mikrofont tán már más is említette itt lejjebb a kommentek között!
      Ha a modulárom kész lesz, arra fogom leghamarabb rákötni, és megnézem mi más hozható ki a hangjából, mert citerahangból már jól vizsgázott!

  • @hinor62
    @hinor62 2 года назад

    Most láttam ezt a citerás részt és fantasztikus csak gratulálni tudok.

  • @gyorgy4886
    @gyorgy4886 2 года назад

    1-2 ezer forintért lehetett venni akkor illesztőfűrészt úgy nemkellett volna szarakodni a vasfűrésszel

    • @EcoPityu
      @EcoPityu  2 года назад +1

      Van illesztőfűrészem is, a vasvágó lappal vágás nem volt számomra szarakodás, az volt befogva, szépen viszi a fát, miért is ne használtam volna...

  • @1csimbok881
    @1csimbok881 2 года назад

    Iván os Imre vagyok

    • @1csimbok881
      @1csimbok881 2 года назад

      A citerával kapcsolatban szeretnék érdeklődni

  • @ferencfabian3251
    @ferencfabian3251 2 года назад

    Én is szeretnék elektromos citerát hogyan tudnám meg valósítani van 8 db prím, bőgő és basszus is.

    • @EcoPityu
      @EcoPityu  2 года назад +1

      Szia!
      Pont mint a vídeóban elhangzik, illetve látszik.
      Vagy elektromos gitár hangszedőt teszel a húrok alá, vagy a hátsó tőkén a "húrláb" alá piezo hangszedőt, mint én.

  • @illestamas1481
    @illestamas1481 2 года назад

    Ó, ezt meg kell csinálnom nekem is :)

  • @tothista4477
    @tothista4477 3 года назад

    Botfülem van, de a citera nagyon tetszik, gratulálok!

  • @gyulanemes6721
    @gyulanemes6721 2 года назад

    Bakker, ebből gitár lett, nem elektronyos citera ! 🙂
    Egyébként érdekes anyag lett.

    • @EcoPityu
      @EcoPityu  2 года назад

      Ááá, csak én pendítem úgy!
      Nézd meg a másik citerás videómat, ott egy profi játszik rajta!

    • @gyulanemes6721
      @gyulanemes6721 2 года назад

      @@EcoPityu Ettől független jó lett a hangja!

  • @palpiller2035
    @palpiller2035 4 года назад

    Üdvözlöm! Engem érdekelne ez a fajta hangszedő.

    • @EcoPityu
      @EcoPityu  4 года назад +1

      Kedves Pál! Maga a hangszedő "piezo pickup" kapható többféle márkában, árban hanszer-webshopokban, a beépítése a nagyobb feladat, mert rámehet a citera hangja is, ha rosszul építjük be! Gyakorlott én sem vagyok benne, ezért építettem a komplett citerát, hogy egy meglévőt ne tegyek tönkre! !

  • @szrnkabela
    @szrnkabela 3 года назад

    Nagyon érdekes és különleges! El tud képzelni egy olyan citerát, ami a Gibson ES335 vagy Gretsch 6120 mintájára kisebb üregekkel rendelkezik és elbírja pl. a humbucker hangszedőket túlrezonálás nélkül?

    • @EcoPityu
      @EcoPityu  3 года назад

      Ha a hangszedő elég közel van a hátsó tőkéhez, elbírja a humbuckert is, de csak a húrrezgés fog átmenni elektromosan, viszont, ha van a citerának belső ürege, használható akusztikusan is.

    • @szrnkabela
      @szrnkabela 3 года назад

      @@EcoPityu Értem. Mini humbucker pl. Dirmarzio Cruiser kicsit távolabb a húrlábtól? Azért is foglalkoztat, mert annak a tekercsnek dupla csík profilú a vasmagja, így elvileg egyenletesen tudná felvenni az összes húr rezgését, ami alatt van.

    • @EcoPityu
      @EcoPityu  3 года назад

      @@szrnkabela nagyon nem lehet eltávolodni a tőkétől, mert a játékos ott játszik, plusz az már a fedlap "membrán" része.
      Meg kell építeni, kétoldalú ragasztócsíkkal a még nyers fedlapon ki lehet próbálni, mennyire szól bele a hangjába, meg mennyire jön át.

  • @jozseffutaki371
    @jozseffutaki371 3 года назад

    @
    EcoPityu Kedves István, nagy érdeklődéssel néztem végig a lelkes és szép munkáját. Én is évek óta keresem az erősítési megoldást ezért nagy várakozással voltam, hogy mit ad vissza ez a piezo hangszedő az eredeti citera hangzásból.
    Meg kell mondjam őszintén, nagyon nagy csalódás volt. Én is azt vártam, hogy nem csak a húrok fémes hangjait adja vissza, hanem a fa rezonátort is.
    Hát... mit mondjak, alig különbözik egy (egyébként borzalmas) elektromágneses pickuptől. Leszámítva a népzene művelők számára teljesen felesleges szintetizátoros effekteket - sajnos teljesen eltűnt a népi hangszer akusztikus jellege. Az ok, mint rájöttem, nagyon egyszerű:
    A piezo nem képes visszaadni a citerahangzás egyik lényeges összetevőjét: az üregrezonanciát. Itt (ha jó a faanyag és a lyukak is a megfelelő mennyiségben és helyen vannak) ugyanis nagyon lényeges felharmonikusok keletkeznek, amelyek színezik, dúsítják és erősítik az egyébként pléh-hangot.
    Ehhez feltétlenül kell még pluszban egy jó fenyőfa asztal is, hogy a rezonancia felerősödjön (régen nyitott fa hordóra tették a citerát).
    Számomra a tapasztalat - amit köszönök Önnek és a munkájának - , az hogy biztosan nem fogok sem piezo, sem pedig elektromágneses pickupöt felszerelni a fentiek miatt. Marad a hagyományos (a citera belsejébe szerelt) jó minőségű kondenzátor mikrofon kapszula előerősítővel és hangszín szabályzóval. Azt még nem tudom, hogy az összegerjedést a távolabbi hangfallal hogy fogom kiküszöbölni, de legalább így visszakapom a nagyon fontos üregrezonanciát is. Mert ugye a hegedűnek és a gitárnak is ez adja az akusztikus zamatát és az ízét. És ez bizony nem a keményfa kopogó hangzása, hanem annál sokkal értékesebb, és szebb.
    Remélem, nem haragszik az őszinteségemért, de számomra a citerától - mint népi, akusztikus hangszertől - idegen mindenféle szintetizátoros effektus.
    Illetve lehet azt is, csak akkor az már egy másik műfaj, a dzsessz, folkrock, world music, stb., ami nem az én műfajom, az már Lajkó Félix. Kár, hogy a fiúk a másik videón nem mutatták be az (erősítő és szintetizátor nélküli) autentikus eredeti citera hangzást, pedig kíváncsi lettem volna rá.
    Látva az Ön kiváló technikai tudását, ha esetleg megpróbálna egy általam említett kísérletet is, nagy nagy érdeklődéssel várnám.

    • @EcoPityu
      @EcoPityu  3 года назад +1

      Kedves József, nem haragszok! :)
      Az építő jellegű kritikát mindíg szívesen vettem.
      A hangszedés (elektroakusztikus gitár-elektroakusztikus citera) különbséget nem a pickup jellege adja esetünkben, hanem az elrendezés kényszerűsége.
      Az akusztikus gitár testen a fedlapon helyeszkedik el a húrláb, ami a "doboz" hangképző üreg része, egyik fala. A citerámon (és minden citerán) a húrláb a citera "hátsó tőkéjén" helyezkedik el, ami bár közvetlen mechanikai kapcsolatban van a hangképző üreggel és fedlappal, mégis a citera legmasszívabb, legszilárdabb része! (ráadásul a húrokkal folyamatosan feszített!)
      Az átalakításom fő célja valóban az effektezés általi további hangfelhasználás volt, viszont igaz az is, hogy nem jön át elég testhang, a fent említett okok miatt!
      Ami eszembe jutott, írása kapcsán, hogy évekkel ezelőtt hegedű testre ragasztott tárcsa piezó hangszedővel (mikrofon-hangszóró, mint a régi kvarcórákban) elég jó hegedű rezonáns testhangot tudtam rögzíteni!
      Ebből következik, hogy talán húr hangszedés, PLUSZ testhang üregbeli hangszedés megfelelő arányú összegzésével még elérhető az eredeti hang mikrofon (külső) nélküli hangszedése.
      A citerás barátommal alkalom adtán készítek egy mikrofon kontra húrláb, avagy húrláb plusz üregpiezó hangszedés felvételt.
      Üdvözlettel :
      EcoPityu

    • @jozseffutaki371
      @jozseffutaki371 3 года назад

      @@EcoPityu Nagyon köszönöm a részletes választ. Sajnos, nem tudott meggyőzni a piezó hangszedőkkel. Mint ön is írja, a probléma a citeratőke keményfa anyaga. Ezzel egyetértek. Ebben a keményfában logikusan a hang nem úgy terjed, mint a levegőben. Az üregrezonanciát mi halljuk (mivel nem a fában, hanem a levegőben keletkezik) a piezó ebből szinte semmit sem "hall", mert csak a keményfát és a húrokat érzékeli. Ezért van ez a kemény, kopogó, színtelen pléh-hang.
      Mint mondja, a "tárcsa-piezo" a gitár, ill. a hegedű fedlapján van: ez egy kicsivel jobb helyzet (de csak nagyon kicsivel) mert a tükörmetszésű lucfenyő lap kitűnően rezonál a keményfa tőke (szinte elenyésző) rezonanciájával szemben. Tehát az összhatást tekintve a citera tőke hogy úgy mondjam, a legrosszabb hely a hangszedésre. Egyáltalán, az a bajom a piezóval, hogy csak a kontakt
      rezgést viszi át, a levegőét nem. Hangsúlyozom: az üregrezonanciát (ami a levegő rezgése) azt a piezó, - pláne ha kontakt helyzetben van - nem képes érzékelni, tehát egyszerűen elvész. Márpedig az nagyon értékes.
      Ezért sok hegedűs és gitáros nem is igen kedveli a piezót (sem a tárcsást, sem a vonalast), inkább mikrofont használ. Ennek legmegfelelőbb helye a citera legnagyobb fedlapi hangnyílása fölötti hely. Lásd: Krajcsó Bence citeraművész és tanár megoldását.
      Azt nem tudom, hogy előadáskor hogy küszöböli ki az összegerjedést a hangfallal, de hogy bámulatosan visszakapjuk az üregrezonanciát az csodálatosan dús és zamatos hangot eredményez nála.