ROZDZIELNICA ELEKTRYCZNA #4 MONTAŻ małe mieszkanie z wyłącznikiem różnicowoprądowym RCD

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 27 ноя 2024

Комментарии • 59

  • @abodyer
    @abodyer 4 года назад +2

    W końcu dzięki Tobie zaczynam rozumieć jak to wszystko śmiga 🤩

  • @RuskiTraktor
    @RuskiTraktor 4 года назад +4

    Dzięki za kolejny, bardzo czytelny materiał!
    I mimo ze to jedyny content do nauki który oblądam na prędkości co najmniej 1.5 (nawet x2 !):) to wciąż szacun. Wydaje mi się wartościowe podzielenie takiego filmu na kilka zaplanowanych sekcji, ale to już Twoja organizacja. Pzdr!

    • @ForumWiedzy
      @ForumWiedzy  4 года назад

      Super :). Pozdrawiam :)

    • @RuskiTraktor
      @RuskiTraktor 4 года назад

      @@ForumWiedzy o, Panie Bogdanie, jeżeli komentarze są czytane to podrzucę pomysł na małe usprawnienie. Chodziło mi po głowie po obejrzeniu kilku Pana filmów. Miałem wrażenie że podzielenie filmów na jasne sekcje np. opis problemu/przypadki użycia, propozycja rozwiązania, ważne uwagi (szczegóły do and dont) itp pomogło by zwiększyć ich 'czytelność'. Obecnie treści są bardzo wymieszane i zdarza się że w trakcie prezentacji (które są super, co do tego nie mam wątpliwości) skacze Pan po nich i (chyba w efekcie) powtarza. Wszystkiego dobrego!

    • @ForumWiedzy
      @ForumWiedzy  4 года назад +1

      @@RuskiTraktor świetny pomysł, staram się już tam nagrywać od roku. Postaram się by było jeszcze lepiej.
      Dziękuję za dobre uwagi i pomysły.
      Pozdrawiam

  • @vlogkacper6506
    @vlogkacper6506 5 лет назад +6

    dzięki tobie zbudowałem instalację elektryczną w warsztacie.Dzięki!!

  • @janzorba2824
    @janzorba2824 4 года назад +2

    Super !!! Dziękuję za te filmiki - bardzo jasno i konkretnie :)

  • @kroliczast7352
    @kroliczast7352 3 года назад +5

    Witam . Jeśli nie posiadamy przewodu ochronnego to w jaki sposób zadziała wyłącznik Różnicowo Prądowy i czy jest sens instalacji takiego zabezpieczenia ,przy wykonaniu mostku neutralny z bolcem w gniazdku. Pytam bo posiadam stare mieszkanie.

  • @ALN2006
    @ALN2006 5 лет назад +4

    Materiały doskonałe bo pokazują w praktyce jak wykonać instalacje! ale nie idę na łatwiznę że siedzę tylko na YT i zakupiłem 2 książki Kołodziejczyka z instalacji i z montażu w celu uzupełnienia wiedzy, chcę na strychu mieszkania doprowadzić obwód oświetleniowy 1,5 mm2 i wyłącznik nadprądowy B10 i obwód gniazda 2,5 mm2 i wyłącznik nadprądowy B16 i grzecznie doprowadzę do skrzynki i podłączę bo na szynie jest sporo miejsca, detektorem przewodów znajdę miejsca gdzie mogę poprowadzić nowe przewody w tynku a na zwieńczenie zaproszę elektryka z aktualnymi uprawnieniami SEP E+D 1 kV i poproszę by sprawdził czy moje obwody działają prawidłowo i przy okazji cała instalacja w mieszkaniu spełniają normy i by zostawił jakiś dokument z wynikami pomiarów, to będzie taki sprawdzian umiejętności w praktyce dla amatora hobbisty, wtedy zatynkuje bruzdy, uważam że na bezpieczeństwie nie powinno się oszczędzać, dziękuję Bogdanowi za content i pozdrawiam, inż. bud. :)

    • @ForumWiedzy
      @ForumWiedzy  5 лет назад +1

      Rozważ, by obwody na strychu zabezpieczyć RCD, szczególnie gniazda, a wszelkie połączenia zrobić z najwyższą starannością.
      Serdecznie pozdrawiam

    • @ALN2006
      @ALN2006 5 лет назад

      @@ForumWiedzy RCD mam w lokalu przed wszystkimi obwodami (ostatnio nawet zadziałał jak ciecz się wylała na listwę), więc chyba mogę z tego skorzystać? chciałbym jeszcze dołożyć przed RCD jakiś ogranicznik przeciwprzepięciowy B+C bo dużo kompów retro planuje użytkować i ew. serwery. Gniazda natynkowe hermetyczne są w planach i świetlówki. Nie chce mieć prądu na strychu ciągle bo w razie zalania lub myszy może być zwarcie. Rzadko korzystać będę z strychu wiec chce sobie w skrzynce uruchamiać 2 obwody sygnalizowane czerwoną diodą LED i wtedy dopiero wchodzić na strych i włączać światło lub korzystać z gniazd

  • @lukasz19884
    @lukasz19884 6 лет назад +3

    Dziękuję za odpowiedź.

  • @kris92pl-ll2ij
    @kris92pl-ll2ij Год назад

    Super kanał

  • @mirosawgajdzicki4772
    @mirosawgajdzicki4772 4 года назад +2

    Super opowiadasz 👍

    • @ForumWiedzy
      @ForumWiedzy  4 года назад +1

      Dziękuję za miły komentarz. Robię co sam chciałbym zobaczyć i posłuchać :)

    • @mirosawgajdzicki4772
      @mirosawgajdzicki4772 4 года назад

      Mam pytanie myślisz że 1 róznicówka 40a pod 4 obwody w mieszkaniu to dobry pomysł? Dodam że moja instalacja nie ma przewodu ochronnego .

    • @ForumWiedzy
      @ForumWiedzy  4 года назад

      @@mirosawgajdzicki4772 bez PE nie możesz użyć RCD.

  • @arsenelupin8856
    @arsenelupin8856 5 лет назад +2

    Fajne
    Jestem laikiem ogladam i ucze sie dalej.

  • @andziag325
    @andziag325 3 года назад

    super tlumaczysz :) !!! dzieki

  • @wojciechchlebicki1035
    @wojciechchlebicki1035 2 года назад +2

    Cześć, czy możesz powiedzieć do czego służy ta pierwsze puszka i czy jest niezbędna? Czy przewody z klatki nie mogą iść bezpośrednio do 'skrzynki z wyłącznikami'? Bardzo pomocny materiał na amatora, dzięki

    • @scoolpl
      @scoolpl 2 года назад

      Mogą, mogą. Wszystko musi po prostu być zaizolowane przed wilgocią i przypadkowym dotykiem przez kogokolwiek. Tę puszkę stosujemy natynkowo, a tamtą "skrzynkę" podtynkowo. Podejrzewam, że w tej skrzynce masz też licznik. Tak, że albo albo, ale któreś rozwiązanie musisz zastosować.

  • @damianwoitun9625
    @damianwoitun9625 6 лет назад +1

    Bardzo pomocne . Super.

  • @gwidosz
    @gwidosz 4 года назад +1

    Mam pytanie: skąd przesąd, jakoby istniał wymóg, że do wyłącznika różnicowoprądowego prąd musi wchodzić z góry? NIGDZIE nie ma takiego wymogu (i dlatego też na bezpieczniku nie jest to zaznaczone). Podobnie nigdzie nie jest powiedziane, że do wyłącznika nadprądowego faza ma wchodzić z dołu. Co więcej - w przypadku jednofazowego wyłącznika różnicowoprądowego nie ma znaczenia nawet to, czy fazę podłączymy na lewym czy na prawym złączu, ale ponieważ niektórzy producenci umieszczają "N" na bezpieczniku (jak np. w przypadku urządzenia na filmie) przy jednym ze złącz, to oczywiście dla porządku należy się tego trzymać. Nie wynika to jednak z żadnych technicznych specyfikacji.

    • @ForumWiedzy
      @ForumWiedzy  4 года назад

      Wyłączniki nadprądowy są zazwyczaj symetryczne i nie ma znaczenia strona. Wyłącznik różnicowo-prądowego podłączamy zawsze zgodnie z zaleceniem producenta.

    • @gwidosz
      @gwidosz 4 года назад +2

      @@ForumWiedzy - dlatego pytam, dlaczego na filmie mocno Pan podkreśla, że do różnicówki prąd musi wchodzić od góry, podczas gdy żadnych oznaczeń czy zaleceń producenta w tym przypadku nie ma.

  • @lukasz19884
    @lukasz19884 6 лет назад +2

    Witam Panie Bogdanie mam pytanie ile różnicówek powinno być na całe mieszkanie wystarczy jedna czy dać kilka różnicówek.Ja bym chciał dać cztery. Jedna różnicówka będzie na gniazda w łazience będą dwa gniazda jedno gniazdo na pralkę moc pralki 2100W zabezpieczenie B16A przewód 3x2.5mm2 drugie gniazdo na suszarkę do włosów moc 2200W zabezpieczenie B16A przewód 3x2.5mm2.Jedna na kuchnię.W kuchni będą cztery gniazdka lodówka będzie na osobnym zabezpieczeniu B16A i pozostałe trzy będą na jednym zabezpieczeniu B16A i przewodzie 3x2.5mm2 nie będzie prądożernych odbiorników.W pokoju będą cztery gniazdka i w przedpokoju jedno gniazdko B16A na przewodzie 3x2.5mm2 i zabezpieczenu B16A będzie kolejna różnicówka i na oświetlenie będzie czwarta różnicówka.Przewód zasilający WLZ 4mm2 wchodzi na różnicówkę jedną idzie mostek na kolejną i na trzecią itd.Mostki też powinny być o przekroju 4mm2 i dopiero z wyłączników nadprądowych B10A przekrój przewodu wychodzi 1.5mm2 na oświetlenie z wyłączników nadprądowych B16A przewód 2.5mm2 na gniazda .Rozumiem że każda różnicówka powinna mieć osobną listwę neutralną proszę o odpowiedź. Ile amper powinna mieć amper czy wystarczą cztery 25A .

    • @ForumWiedzy
      @ForumWiedzy  6 лет назад

      25A pod urządzenia pojedyncze np. pralka, 40A pod zespół kilku nadprądowych

    • @zibiz9480
      @zibiz9480 6 лет назад

      Dobry film.
      Tylko przydałoby się opisać jak dobrać dane urządzenia. Czyli mam instalacje 16a i przyłącze 4kw i jakie mam dobrać włącznik izolacyjny ile Ah, potem przepieciowka, różnicowoprądowy, nadpradowe wiem że na oświetlenie B10 i kabel 1,5 i gniazdka B16 2,5mm czekam na odp

    • @MrOprawca1978
      @MrOprawca1978 5 лет назад

      ​@@zibiz9480 Proste. Rozłącznik izolacyjny minimum 63A, a najlepiej 100A, zabezpieczenie przeciwprzepięciowe klasy "B+C" lub samo "C", można dać jedną na całą skrzynkę, abo osobne na każdy obwód gniazd, by nie wywalać jedną całego mieszkania, jak pójdzie przepięcie, różnicówek ile tam chcesz, pamiętając, że różnicówką 25A o czułości 30 mA raczej do jednego, góra dwóch urządzeń "prądożernych", a większe grupy odbiorników, np. gniazda w pokoju, lepiej dać 40A 30 mA. Do łazienki, jak ktoś się "boi prądu" można dać różnicówkę czułą, tj. 10 mA, ale może być z nią kłopot, jeśli przewody w ścianach są stare i są, siłą rzeczy, jakieś upływności. Do tego możesz sobie dac wskaźnik zasilania, pokazujący zasilanie na danych obwodach, które chcesz mieć kontrolowane ww wskaźnikiem, pamiętając, że takie coś warto dobezpieczyć jakimś małym bezpiecznikiem np. 1A, to samo dotyczy przepięciówek, można je dobezpieczyć stosownym bezpiecznikiem nadprądowym, jest opisane w sieci, jak to robić i jak dobierać wartości. I to chyba wszystko, co tam można "upchnąć", żeby było jak trzeba.

  • @Lesio614
    @Lesio614 3 года назад +2

    Proste to, teraz sam podłącze w szopie swiatło.

  • @grzelu84
    @grzelu84 2 года назад

    👍

  • @taskhunters5245
    @taskhunters5245 4 года назад

    Witam.
    Czy mógłbyś przedstawić takie połączenie ale dla topologii gwiazdy i przy założeniu pociagnietego kabla do załącznika typu skretka.

  • @ukaszg2909
    @ukaszg2909 3 года назад

    Takie pytanie czy wsadzanie dwóch przewodów w jedno pole kostki to dobry pomysł? Nie lepiej jeden z jednej strony drugi z drugiej tam będą temperatury się gwindy nagrzewać to może puścić (jestem ślusarzem z zawodu więc pewnie się mylę)

  • @vavig3749
    @vavig3749 4 года назад

    Mam takie pytanie. Czy jeżeli mam wyjście z rozdzielni domowej 5x4mm2 na garaż. Wyjście przez wyłącznik różnicowo prądowy 40A oraz wyłącznik nadprądowy C20 trójfazowy. To czy muszę w rozdzielni w garażu wstawić wyłącznik izolacyjny oraz różnicowy. Czy mogę w zasadzie zacząć już od wyłączników nadprądowych na każdy obwód, B16 dla gniazdka oraz B10 oświetlenie. Czy muszę jednak dodatkowo na obwód gniazdek i obwód oświetlenia wpiąć wyłącznik różnicowo prądowy ale mniejszy niż ten 40A w domowej rozdzielni.

  • @homerecordsinc.2653
    @homerecordsinc.2653 Год назад

    Moj pies dwa razy przegryzł kable pod napieciem, gdyby nie różnicówka już by go nie było.

  • @luzikczek9337
    @luzikczek9337 3 года назад

    jak sprawdzic czy roznicowka dziala jak nie mamy PE?

  • @krzysztofradys7276
    @krzysztofradys7276 8 лет назад +1

    Nie rozumiem skąd ten przewód 4mm2 skoro zabezpieczenie jest tylko 16A i przewód 2,5mm2 w zupełności wystarczy.

    • @ForumWiedzy
      @ForumWiedzy  8 лет назад +4

      Krzysztof Radys dla pewności, wlz montujemy na stałe, skąd wiesz, czy za miesiąc czy rok nie będziesz rozdzielał obwodów na 2 i podłączał grzejników elektrycznych i ten 2.5 mm2 nie da rady i izolacja się stopi.
      W głównych przewodach daj nadmiar niż potem myśleć, kurde po co oszczędzałem...

    • @krzysztofradys7276
      @krzysztofradys7276 8 лет назад +1

      Oczywiście mówimy tu o przewodzie z rożdzielnicy na mieszkanie, bo o ten mi chodzi?

    • @krzysztofradys7276
      @krzysztofradys7276 8 лет назад +1

      To jeszcze jedno, jak się ma zabezpieczenie 16A do przewodu 1,5mm2. Bo rozumiem że jest on podłączony do przewodu 4mm2.

    • @ForumWiedzy
      @ForumWiedzy  8 лет назад

      Krzysztof Radys W.L.Z. wewnętrzna linia zasilająca z rozdzielni na klatce do rozdzielni w mieszkaniu

    • @ForumWiedzy
      @ForumWiedzy  8 лет назад +2

      Krzysztof Radys zobacz film na kanale, jak dobierać wyłącznik nadprądowy, wszystko będzie jasne.
      1.5mm2 to minimum dla oświetlenia jako kabel instalacyjny w ścianach i nie tylko, 2.5 mm2 dla gniazdek.
      Oświetlenie max 13A dajemy przy 1.5mm2, gniazdka 16-20 A przy 2.5mm2.
      Zwykle nie wykorzystujemy w mieszkaniu max, stąd liczymy, projektujemy, planujemy co będzie używane i do tego ustalamy przewody wg natężenia prądu max naraz.
      Jeśli wyliczymy 20A, rozsądnym będzie położyć w części instalacji przewód 4mm2, a przedlicznikowy 6 lub minimum 4mm2.
      Nadmiar się opłaci, bo nigdy nie wiadomo, co będzie dalej.

  • @patrykgrzeskowiak6756
    @patrykgrzeskowiak6756 6 лет назад

    Czy gdy będzie zwarcie wybije rórznicówka ?

    • @mateuszlachowski7813
      @mateuszlachowski7813 6 лет назад +1

      Od zabezpieczenia na zwarcie jest wyłącznik nadprądowy.

    • @MrOprawca1978
      @MrOprawca1978 5 лет назад +3

      Jak jest dobrze założona, to każde przebicie o wartości wyższej, niż jej prąd zadziałania (zazwyczaj 30 mA) powinno powodować "wybicie" różnicówki. Wystarczy wziąć np. żarówkę 25W, wcześniej zmostkować na chwilę w gniazdku przewód N i PE i włączyć ją między fazowy a te dwa zmostkowane przewody - powinno "wywalić" różnicówkę. 25W przy napięciu sieciowym 230W to prąd coś 100 mA, 3x większy niż czułość tejże. Można dać mniejszy odbiornik, np. 10W i sprawdzić, czy "wysadzi". 10W przy 230W to prąd rzędu jakiś 43 mA.

    • @krzysyek
      @krzysyek Год назад

      @@MrOprawca1978 Jestem laikiem, ale zauważyłem, że na filmiku różnicówka wybija już w momencie zmostkowania przewodu N i PE (bez późniejszej potrzeby dokładania do tego żarówki). Skąd ta różnica, że Ty potrzebujesz żarówki, by wybiła różnicówka?

    • @MrOprawca1978
      @MrOprawca1978 Год назад +1

      ​@@krzysyek Żeby było obciążenie, po prostu. Samo zwieranie N i PE nie powinno wybijać, bo obie te żyły to de facto to samo, czyli PEN, tylko rozdzielone na dwie. I powinno wybijać, gdy obciąży się obwód L-PE, bo N i PE nie da się, nie ma tam potencjału fazy.

  • @virusek391
    @virusek391 3 года назад

    Witam. Czy jeżeli w pokoju będę rozprowadzał okablowanie o przekroju 2.5mm2 to do lampy muszę stosować specjalnie przekrój 1.5mm2, czy też mogę użyć 2.5mm2?

    • @kolejowydolnyslask5684
      @kolejowydolnyslask5684 3 года назад

      Możesz. Chodzi o to aby do lamp nie dawać cieńszych niż te 1.5mm2.

  • @dar-cx4ty
    @dar-cx4ty 5 лет назад

    witam mam mieszkanie 3 pokoje chciałem zrobic rozdzielnice 3 obwody mozna jakis schemat oraz wartosci przełaczników

    • @MrOprawca1978
      @MrOprawca1978 5 лет назад

      Na każdy pokój odrębny bezpiecznik? A co to za problem? Kup przewody, puszki, kołki, wyrąb bruzdy, połóż przewody, a potem wszystkie, z każdego pokoju, podciągnij do skrzynki i już będziesz miał trzy obwody. Przewód minimum 3x2.5 mm^2, na jeden obwód góra dziesięć gniazd, obciążalność tego przewodu do max. 16A, i takie same zabezpieczenia w skrzynce, najlepiej B-16, chyba że gdzieś będzie pracował np. silnik o dość dużej mocy, wtedy na ten obwód daj C-16. Można dać do tych obwodów "różnicówki", powiedzmy na każdy 40A 30 mA, i może "przepięciówki", tj. zabezpieczenie przeciwprzepięciowe, klasy "B+C" czy "C" i będzie dobrze. Można dać tez wskaźnik zasilania, podpięty pod te obwody, pokazujący, czy jest na nich zasilanie (warto go zabezpieczyć indywidualnymi bezpiecznikami na każdy obwód o małej wartości - 1 A wystarczy), no i może rozłącznik izolacyjny, jeden na wszystkie te obwody, najlepiej o wartości 100A, a minimum 63A.

  • @uzekr2382
    @uzekr2382 3 года назад

    Czlowieku nie ucz dziadostwa jeżeli sam nie potrafisz robić tego profesjonalnie.