A jó, a rossz, ami egyben csúf. Ereszvonali kialakítás jól és rosszul, egyetlen videóban.

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 15 окт 2024
  • A tetőfóliáról a vizet jól ki kell vezetni, mert különben előbb-utóbb a fa látja kárát.
    A jó és a rossz példa egyetlen videóban.

Комментарии • 76

  • @nepazarolj
    @nepazarolj 2 года назад +15

    Ismét egy hiánypótló videó. 👍 Mindössze egy kis saját tapasztalattal fűszerezném meg, ha szabad. Én cserepeslemez előtetőnél 2,5 cm -es átszellőzést hagyva az ellenlécezéssel bele tudtam vezetni a cseppentőlemezt az esőcsatornába. 6 méter a csatorna hossza, tehát belefértem jól a lejtéssel is. Itt mivel nem egy tetőteret hő terhelek, azért tartottam elegendőnek a 2,5 cm-t. Zárt tetőszerkezetnél valóban jobb az 5 cm távolság, ami jobban átszellőzik. Én Masterplast páraáteresztő tetőfóliával dolgoztam a lemezen előforduló párakicsapódás miatt. Érdekes jelenség, hogy ha nem teszünk a cserepeslemez alá tetőfóliát, akkor mindig az alsó oldalon fog párásodni és jó eséllyel lecseppenni a nyakunkba a víz. Ám, ha teszünk páraáteresztő tetőfóliát, akkor kitolódik a páralecsapódás a tetőlemez felszínére. :-) Tehát ha teszünk fóliát, akkor már nem is lenne rá valójában szükség, míg ha nem teszünk, akkor jól megszívjuk mert egy előtető vagy mobilgarázs esetén is a nyakunkba csepeg majd a kicsapódott vízpára.
    A másik fontos dolog, hogy legtöbb fólia impregnálva van, azaz bár páraáteresztő is lehet, de lepereg, lefolyik róla a rácseppenő víz. ÁM! Ha hozzáér az ilyen fólia akár a lambériához vagy felfekszik azon, akkor átereszti sajnos a vizet! Aki sátorozott már esőben, az tudja miről beszélek, mert ott is tilos hozzáérni belülről a felülethez esőben. :-)
    Még rosszabb, ha nem teszünk ellenlécet és a tetőfólia közvetlenül hozzáér a tetőlemezhez. Ekkor ugyan ez történik, átfolyik sajnos a tetőfólián a víz. :-( A lemez korrózióját is gyorsíthatja mindez és ugyanúgy a nyakunkba cseppen a víz, mintha nem is lenne fólia. Ez mind saját tapasztalat és azt szeretném, ha más nem szívna ezekkel, azért osztottam meg veletek.

    • @emitter86
      @emitter86 2 года назад

      "A másik fontos dolog, hogy legtöbb fólia impregnálva van, azaz bár páraáteresztő is lehet, de lepereg, lefolyik róla a rácseppenő víz." Az, hogy a lécezéshez hozzáér, az nem gond, nem kezdi ki idővel a léceket? Tényleg minden fólián átszivárog a víz, ha hozzányomódik valami más felülethez? Ez nekem (laikusként) furcsa...

    • @nepazarolj
      @nepazarolj 2 года назад +1

      @@emitter86 - Jogos a felvetés, de pont ezért jó a szeglyuk védelemként alkalmazott polifoam jellegű öntapadós szalag, ami nem engedi a lécek közelébe a vizet, illetve a gravitáció és hőtágulás miatt egyébként is megereszkednek a fóliák egy picit, tehát középre tart majd a víz, nem a legmagasabb pont, azaz a léc felé. Persze a porhó esetén kapni fog a léc is, ám pont ezért kell a minimum 5 cm átszellőző légrés, hogy kiszáradhasson.

    • @gabor.nadudvari
      @gabor.nadudvari 2 года назад

      Kedves László, a ha hozzáér az ilyen fólia akár a lambériához vagy felfekszik azon, részt hogyan kellene értelmezni. Most @JakubÁCS Dani rosszul építi az összes tetőt, mert be van deszkázva, és a fólia hozzáér a deszkázáshoz? Gyártói utasítás szerint is helyesen van beépítve. Vagy nem ugyan arról a pára áteresztő fóliáról beszélünk?

    • @gubalaszlo8671
      @gubalaszlo8671 2 года назад

      @@gabor.nadudvari Páraáteresztő. Vizet nem enged át. Amiről írt, tévesen, az alulról kicsapódó pára.

    • @petertoth1237
      @petertoth1237 2 года назад +1

      Én a videó hatására felmentem egy létrával egy 30 éves ház ereszalját ellenőrízni. (nem kifigásként, szabály szerint csinálom mint a jó példában). régi fajta fólia, csak úgy ráterítve a lambériára, tetősík uralkodó szélirány fele. Semmi baja a deszkának. Bár észrevettem, hogy a nem látszó oldalt nem is kezelték semmivel. Tehát a szegőlemez felhelyezése manapság 4 eft/fm. Egy 100 m2 ház teteje (10x10 60 cm ereszalj) kb 45 fm. 180 eft-ot költünk kvázi a semmire. Mert a "mi lenne ha" mérnöki maszlagot fogadja el mindenki nem a tapasztalatot. 30 év nem tévedhet. Előbb kell cserepet és szarufát cserélni mint ereszaljat javítani. Akkor meg már az is beleférhet és a megrendelőnek megmaradna egy kanapéra való.

  • @123szubhuti9
    @123szubhuti9 7 месяцев назад +1

    A "jó" megoldásnál alig van átszellőztető rés! A "rossz" megoldás átszellőztetés szempontjából jól van kialakítva, míg a másik rosszul!

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  7 месяцев назад

      Igazából egyik sem tökéletes, csak közelít hozzá...

  • @zoltanvaszily5890
    @zoltanvaszily5890 2 года назад +1

    Jó Napot! Nagyon tetszenek a videói. Egy kérdéssel fordulnék önhöz. Falun vagy kis városban kezdenék agrár vállalkozásba, ehhez egy olcsóbb házat vásárolnék. A lehetőségek vályog téglából épűlt ház kő alapon, vert falazat (vályog) vagy vegyes 2sor vályog egy sor tégla, vagy vert falazat kohósalakból. Ezek közül melyik a legjobb , melyiknek mi a legnagyobb hibalehetősége.

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  2 года назад +1

      kohósalakot nem erőltetném, a többi jó lehet! A fő kérdés, hogy meg lehessen oldani a vízelvezetést!

  • @szabolaszlo411
    @szabolaszlo411 2 года назад +2

    Szép faluban, Hévíz mellett ✌️Arra sétálok én is meg lesem majd közelebbről👌

  • @szilardgego6100
    @szilardgego6100 2 года назад +1

    Szép estét először is gratula a videokert nem sokan vállalnak fel így nyíltan ,a tető foliarol mindent el mondott ,a leg lényegesebb szerepe szerintem a kondenz levezetése ami minimális pára csepek ,a cserepek alá nincs ahogy be folyón a víz további szép estét

  • @tibormedics5189
    @tibormedics5189 2 года назад +2

    Kedves Péter!
    Én vásároltam egy vályog házat aminek elkezdtem a felújítását! Amit én tudok a vályog házakról azt a nagypapámtól illetve édesapámtól tanultam. Ma itthon a vályogházra külön szekták alakultak ki és senki nem tudja tudományos alapokra helyezni az álláspontját de váltig állítja az igazát. Az utolsó csepp az volt a mai napon mikor azt mondta a kőműves, hogy vakolni csak a szárító vakolattal vagy a zsákos vályog vakolattal hajlandó. Én az idősekkel mindig mészvakolattal vakoltam a falakat, 2 lapát mész és 3 lapát homok keverési aránnyal. Szeretném kikérni a véleményét a felhasználható anyagokról, mert a másik kőműves brigád a nádpadlót sérelmezte, hogy nem való vályogházra. Én megvettem az anyagokat de most vagy én nem értek hozzá vagy ők. Válaszát előre is köszönöm! Üdv. : Tibor

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  2 года назад

      Ez sokkal jobb mint a cementes vakolat, de meg kell mondjam, a sárvakolat a legjobb. Annak a fizikai tulajdonságai vannak a legközelebb a földből készült falhoz. Szerintem nem kell zsákos, ki kell ásni helyben! Lókaka meg csak akad!

    • @tibormedics5189
      @tibormedics5189 2 года назад +1

      @@SzakiEllenor A házat kívűlről szeretném leszigetelni és utána lemeszelni. Viszont az a gondom, hogy a falra kívülről nem akarják feltenni a nádpadlót mert szerintük nem való vályogra. A mészvakolat a nádpadlóra menne de azt sem akarják rárakni. Belső vakolatot nem bántanám ahol sérült azt klíma glettel javítanám csak.

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  2 года назад

      @@tibormedics5189 mit javasol a csapat?

    • @tibormedics5189
      @tibormedics5189 2 года назад

      @@SzakiEllenor polisztirol szigetelést űvegszál hálóval. Én úgy tudom ezek nem valóak vályogházra.

    • @attilamarki5757
      @attilamarki5757 2 года назад

      @@tibormedics5189 az alapszabály szerint páraáteresztő anyagokat úgy kell egymás után alkalmazni, hogy kifelé egyre kisebb a diffúzió ellenállása. Tehát a polisztirol nem az igazi kívülre. A nád palló lambdája ugyan akkora mint az átlag hőszigetelés (,04) így hasonlóan teljesít de egy réteg csak 5 cm, fel rögzíteni pedig nehézkes több rétegben ( valószínűleg ezért nem szeretnék a mesterek), a teljes körbe vakolása javasolt mert az egerek is szeretik kirágni. Vakolatnak lehet a freskóvakolat lenne a legjobb meszelve évtizedekig fennmarad (a templom tornyokat is ezzel csinálták régen állítólag)

  • @zoltanpeter2142
    @zoltanpeter2142 2 года назад

    Jó napot Péter .
    Örülök hogy végre valaki oltása a jót!
    A szt szeeretnèm kérdezni hogy bitumenes zsindely el fedett hát tetöter beépítés esetén hogyan lehet szellőztetni?

  • @iszakgabor2014
    @iszakgabor2014 2 года назад +1

    Üdvözlöm!Nagyon jók a videókMegkérdezném,mi a teendő,ha van cseppentő lemez,de mégis az uv hatására bomlik a fólia!
    Teljes csere?

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  Год назад

      de hogyan éri uv?

    • @iszakgabor2014
      @iszakgabor2014 Год назад

      @@SzakiEllenor A kérdésem óta voltam a tetőn,benéztem a cserepek alá és meg volt duplázva a fólia a lécek között soronként.Ezt nem tudom miért csinálták,talán kilyukadt a fólia,és ez bomlik szerintem a szél hatására.

  • @iProci
    @iProci Год назад

    Ha nincs kingedve az szarufa, hanem a fal mentén eresz deszka van, akkor mi a megoldás a cseppentő lemez és az első cserép összehozására? Héjazat csere, most kerül beépítésre a fólia.

  • @Debochin86
    @Debochin86 10 месяцев назад

    Egy kérdés: mekkora távolságra kell kiengedni a cseppentő lemezt a lambériától?

  • @user-dq8sr9mt2t
    @user-dq8sr9mt2t 2 года назад

    Egy kérdést szeretnék félteni a szakiellenőrnek. Már két padláson is voltam ahol a cserép alatt paraaterszto fólia lett feltéve de teljesen szetporladt a padláson ( a tetoter nem volt beepitve. Sőt bramac fóliával is láttam hogy tele van lyukkal csak a szovethalò tartja össze. Ezt mi okozza, illetve hogy lehet elkerülni

  • @sandortolnai4562
    @sandortolnai4562 9 месяцев назад

    Külön köszönet, hogy az általad is állandóan elhagyhatatlannak tartott fóliázásról most magad rántottad le a leplet...hogy idővel lyukad, mállik , tépődik...Mindig állítottam...kordivat...drágító tényező...és semmire se lesz jó...sőt...akadályozza a tető későbbi javítását...de miattam csak pazaroljon mindenki!

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  9 месяцев назад

      Csak jelzem, a tanulásra képtelen, megcsontosodott embereket kivágom, mert nincs rájuk időm! A JÓ fóliázás elengedhetetlen, amikor arra szükség VAN!

    • @123szubhuti9
      @123szubhuti9 7 месяцев назад

      Mikor éri UV? Semmikor....kell. Ennyi. Az egy második védvonal...

    • @sandortolnai4562
      @sandortolnai4562 7 месяцев назад

      Csináljatok még több védvonalat......annál nehezebb lesz a karbantartás és annál nagyobb lesz a kár...@@123szubhuti9

    • @sandortolnai4562
      @sandortolnai4562 7 месяцев назад

      A szakbarbárok önmutogató hülyeségeit nem követem...már rég levettelek a palettáról...Ömlengjél a kis naivuszoknak!@@SzakiEllenor

  • @balazsmeszaros4874
    @balazsmeszaros4874 2 года назад +4

    Jók a videok. Én bádogosként dolgoztam sokat és mindig a csatornába vezettük a csepegtető lemezt soha nem alá.

    • @petertoth1237
      @petertoth1237 Год назад

      És azt hogy amikor még a csatorna vas is a cseppentő lemez felett van? Ha annyira meghajtják, még alulról is lehet látni a csatorna alját belülről, furán állna, nem beszélve arról, hogy az összes vasnál ki kellene vágni ami elég csúnya munka.

    • @balazsmeszaros4874
      @balazsmeszaros4874 Год назад

      @@petertoth1237 előszó a cs.vasat utanna a csepegtető tettem fel.

    • @petertoth1237
      @petertoth1237 Год назад

      @@balazsmeszaros4874 Nekem nem jön ki a matek. Rétegrend: szarufa - lambéria (látszó ereszaljnál) - tetőfólia - ellenléc - csatorna vas - tetőléc nyilván van más sorrend is de a csatornavas és a cseppentő nem cserélhető.

    • @balazsmeszaros4874
      @balazsmeszaros4874 Год назад +1

      Lamberia ebbe bemarva "be sülyeztve" a cs.vas csepegtető majd foli nálam ez a sorend de mindenki ugy csinalja ahogy gondolja.

  • @Jocoarsenal
    @Jocoarsenal 2 года назад

    Kedves Péter! Ez a cseppentő lemez kötelező előírás, vagy csak ajánlás? Sajnos nekünk nem tettek se lemezt, se rovarhálót, és meg se kérdeztek minket, hogy tegyenek-e.

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  2 года назад

      Jogszabály nem írja elő de a felhasználási útmutatók viszont igen!

  • @qwerty29456
    @qwerty29456 2 года назад +2

    Szia, esetleg fellelhető valahol egy keresztmetszeti rajz a cseppentő lemez és a tetőfólia kapcsolatáról?

    •  2 года назад +14

      Nem egy bonyolult csomópont. A lambériára felszegeled a cseppentőlemezt, és utána jöhet a tető fóliázása. Arra kell figyelni, hogy a szegelést takarja el a fólia, de a lemez aljáig azért ne érjen le. Mi kb 2 cm szoktunk elhagyni a lemez élétől. Van róla egy videóm. A műhelyben: eresz kialakítása
      ruclips.net/video/2mS6Sp3FScs/видео.html

    • @qwerty29456
      @qwerty29456 2 года назад +2

      @ Köszi! Kicsit bele tekertem abba a videóba, de nagyon korrekt. Így már értem, Köszönöm.

    •  2 года назад +1

      @@qwerty29456 örülök ha hasznos volt! 😉

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  2 года назад

      Köszi, mester!

    • @alfonzsenki1905
      @alfonzsenki1905 2 года назад

      Szinte minden páraáteresztő fólia mellé oda van csomagolva..

  • @zoltanvitai7861
    @zoltanvitai7861 Год назад

    Szerintem a második "teljesen hibás" megoldás az első mintájára készült, egy fázissal, a lemezzel hátrébb. Valószínűleg a végeredmény ma már egyforma mindkét épületnél.

  • @nagykrisztian6102
    @nagykrisztian6102 2 года назад

    Szép estét!
    A két épület kivitelezése közt mennyi idő telt el?

    • @nagykrisztian6102
      @nagykrisztian6102 2 года назад

      Köszönöm a kimerítő választ..

    • @avajaman
      @avajaman 2 года назад

      @@nagykrisztian6102 Szerinted honnan kéne tudnia , csak arra sétált és megnézte (szakmai ártalom/kiváncsiság)

    • @nagykrisztian6102
      @nagykrisztian6102 2 года назад +1

      @@avajaman a kérdés azért lett volna érdekes..
      Ugyanis a technológia fejlődött az évek során.
      25-30 évvel ezelőtt nem tettünk még fóliát sem a tetőkre..
      Aztán 5,8,10 évvel ezelőttig nem raktunk cseppentő lemezt/a tető fólia gyártók ajánlásával/kilógattuk a lambérián..
      Manapság cseppentő lemez, és arra engedjük rá a fóliát.
      Csak arra akarok kilyukadni,hogy ami most hibának számít,akkoriban ez volt az elfogadott eresz kialakítás..

  • @alfonzsenki1905
    @alfonzsenki1905 2 года назад +3

    Pár gondolat.
    1. A cseppentő lemez jó. Esztétikussá teszi az ereszvonalat, nem rohad el a fólia 1 év alatt.
    2. Mindkét tetőnél ugyanaz a műanyag rovarrács van, csak az egyiknél normálisan van felrakva, a másiknál nem.
    3. Kék sarok: Műanyag rovarrács 5m kb 1000 Ft Piros sarok: Rozsdamentes háló 5m kb 7000 Ft Döntsön mindenki saját pénztárcája szerint.
    4. A legminőségibb fóliákra max 15 évet adnak a gyártók amíg úgy látják el a feladatukat ahogy kell. Bele lehet gondolni akkor mennyi lehet a legolcsóbb...
    5. Fedés után a cseppentő lemezen kb évente 1 csepp fog lecseppenni. Úgyhogy teljesen felesleges és rossz megoldás erőltetni hogy a csatornába kerüljön.

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  2 года назад

      kb igen, de ha teledurrantja a szél porhóval, akkor azért hasznos az!

  • @kristoftinelly
    @kristoftinelly 2 года назад

    Számomra nagy újdonság volt ez a cseppenőzelemet laikusként. Azóta már a tetőléceket rakjuk... :)

  • @peterszabo214
    @peterszabo214 2 года назад +1

    Szép napot! A videóból nekem úgy tűnik, hogy a műanyag rács bele van ültetve a visszahajtott cseppentő lemezbe. Ami szerintem nem túl szerencsés mert az idők során a vájatba rakodó porral a nedvesség elkezd dolgozni. (mohásodás) Esztétikailag így valóban szebb de műszakilag szerencsésebb lett volna a cseppentő végét nem visszafelé (tetősík) hajtani. Nem biztos, hogy jól gondolom...

  • @magyaragyar
    @magyaragyar 2 года назад +1

    Mar a cim is zsenialis:-)

  • @hcspand
    @hcspand 2 года назад +3

    Azért sokkal szebb, ha a cseppentő lemez teljesen rá van tolva a lambéria féderre

  • @kazmerkovacs9279
    @kazmerkovacs9279 2 года назад

    Bocsi technológiailsg a fóliának a lefolyóban a helye.. oda megy a víz főleg cserepes lemez....ugye?

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  7 месяцев назад

      Hát nem, érdemes megnézni egy csomóponti rajzot...

  • @jozsefbogdanyi2066
    @jozsefbogdanyi2066 2 года назад +3

    A cseppentő lemezt csak akkor lehet belevezetni a csatornába ha a szarufába bele van süllyesztbe a csatornavas de ezt jobbára csak estleg zsindelyezve van a tető pl kis eresztékeknél teraszoknál🙂

    • @nepazarolj
      @nepazarolj 2 года назад

      Én előtetőnél is bele süllyeszetettem, felsőmaróval belemartuk a szarufába és belevezettem a csatornába a cseppentőlemezt is. Én azt jobb megoldásnak tarom, mint a csatorna alá kivezetni.

    • @jozsefbogdanyi2066
      @jozsefbogdanyi2066 2 года назад

      @@nepazarolj jó megoldás de egy háztetőnél mivel az alsó léc feljebb áll amin az alsó sor cserép fekszik akkor nagyon lenn van a csatorna ha a kezdőlés alá van süllyesztve a csatorna vas és így átbukik felette az esővíz és nem folyik bele a csatornába mert egy nagy felületen rengeteg víz összegyülik ezért nagy tetőnél az a jó megoldás ha a csatornavas a legalsó lécbe van beleültetve🙂

    • @nepazarolj
      @nepazarolj 2 года назад +1

      @@jozsefbogdanyi2066 - Igazad van, mi még csak előtetőket készítettünk magunknak, erről van tapasztalatom. :-) Ám értem a felvetésed és valóban úgy már sok lenne a távolság.

    • @jozsefbogdanyi2066
      @jozsefbogdanyi2066 2 года назад

      @@nepazarolj igen értelek ,én már egypár háztetőn dolgoztam így van tapasztalat 🙂

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  2 года назад

      Igen, ez bizony így van! Különösen, ha 8-10 cm magas az ellenléc, akkor nagyon problémás a fóliáról jövő vizet a csatornába vezetni. Nem is ez a. fő gond, hanem az, hogy egyáltalán korrekten legyen kivezetve a nedvesség!

  • @simoncseperkalo2370
    @simoncseperkalo2370 2 года назад +1

    A rossz példánál a kivitelező a madárfogó szalaggal madárnak nézte a megrendelőt :-)

    • @hcspand
      @hcspand 2 года назад +1

      Pont ugyanaz a műanyag szalag, mint a cseppentő lemeznél. Ott még megfelelőnek találtatott.

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  2 года назад

      rusnyán van feltéve, csak ennyi a baj

  • @ricsifarkas6922
    @ricsifarkas6922 2 года назад

    Át soha nem dobja a víz bene kel leni e ami a tetőrűl jön midennek