SAN H100 I JEGO HISTORIA.

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 3 дек 2024

Комментарии • 313

  • @Autobusy_Slawka
    @Autobusy_Slawka  Год назад +30

    Ktoś z was jechał kiedyś Sanem H100? Jak wrażenia?

    • @wojtek9293
      @wojtek9293 Год назад +6

      Ja jechałem w niezbyt przyjemnej sytuacji. Lat temu kilkadziesiąt byłem jako kilkuletni dzieciak na pogrzebie w Białogardzie koło Koszalina. Ten autobus jako karawan w tylnej przestrzeni miał miejsce na trumnę a przedniej byli żałobnicy i rodzina. Wiem, że to nie jest miłe wspomnienie ale już wtedy marzyłem o tematyce autobusowej więc było to dla mnie nie lada przeżycie.

    • @maksymilian9731
      @maksymilian9731 Год назад +7

      @@wojtek9293 W "Alternatywy 4" ten autobus występuje tam też jako karawan.

    • @maksymilian9731
      @maksymilian9731 Год назад +4

      Nie miałem tej przyjemności jechać tym autobusem a szkoda bo to piękny kawałek historii polskiej motoryzacji.

    • @abc-ng8vt
      @abc-ng8vt Год назад +3

      Ja jechałem z Bogatyni,do Gdańska 👍🤣👍wycieczka

    • @wojtek9293
      @wojtek9293 Год назад +6

      @@maksymilian9731 faktycznie po Twojej odpowiedzi skojarzyłem. Przecież to jedna z najlepszych polskich komedii jak mogłem nie połączyć kropek :P :P :P

  • @robertostarek1056
    @robertostarek1056 Год назад +45

    Takim ludziom należy się ogromny szacunek, za tą pasję przywracania do życia

    • @10kunegunda
      @10kunegunda Год назад +2

      @Nomen Nominandum 1) poprawnie jest ==> zatruwajĄ (a nie żadne zatruwajom), 2) pasażerÓW (a nie pasażeruf) 3) stanowią (a nie stanowiOM).
      Resztę byków przemilczę...

  • @andrzejbirger1102
    @andrzejbirger1102 Год назад +9

    za małolata miałem okazja przejechać się sanem h-100 do dzisiaj pamiętam prace silnika ten zapach . do dziś mam sentyment do tych starych autobusów i udało mi się zakupić takiego sana h-100 myślę ze jak się go wyremontuje to będzie miał braciszka w żywcu pozdrowienia dla wszystkich kierowców i ludzi co kochają ten klimat .

  • @andrzejpasek4630
    @andrzejpasek4630 Год назад +10

    Piękne wspomnienia z jazdy tym autobusem. Dla mnie najłatwiej na stojąco było jechać w miejscu pod szyberdachem ze względu na wzrost. No było dosyć nisko. Zawsze lubiłem Sana za jego taką fajną kameralność. Gratuluję . Od początku kibicowałem jego odbudowie.

  • @piotrzakrzewski9800
    @piotrzakrzewski9800 Год назад +16

    Dziękujemy Tomku za Twoją dobrą robotę, za ratowanie zabytków.Życzę szybkiego otwarcia muzeum i powiększenia kolekcji oraz kolejnego rekordu na Rajdzie Koguta.

  • @slav8820
    @slav8820 Год назад +19

    Popularny był przed erą Autosana.
    W wielu miastach MPK i MZK go użytkowało, poza tym PKS, zakłady pracy, wojsko, kluby sportowe, biura podróży,...

  • @ferdekkiepski6275
    @ferdekkiepski6275 Год назад +4

    Dobra pożyteczna robota, która zachowuje pamięć o historii motoryzacji. Jako dzieciak podobały mi się "aktówki" kierowców, w których mieli bloczki z biletami o różnych nominałach. Kto pamięta, że kurs pośpieszny" posiadał w sprzedaży bilety koloru czerwonego. Miłe wspomnienia z dzieciństwa, gdzie zbierało się bilety autobusowe.

  • @TUJA64
    @TUJA64 Год назад +8

    Mój ojciec jeżdził Sanem w oławskim PKS-ie, rej. XH4900. Dobrze pamiętam bo to był pierwszy raz gdy siedziałem za kierownicą . Miałem wtedy raptem 10 lat więc siedziałem na kolanach u ojca, ale kierownica i biegi były moje. Te dwa kółka po zajezdni zdeterminowały moje przyszłe życie zawodowe. Był to rok 1975 i wtedy w nowej i jak na tamte czasy nowoczesnej zajezdni na części stanowisk postojowych były elektryczne stacje podgrzewania silników. Sany wyposażone były w gniazda elektryczne zasilające grzałki w układzie chłodzenia. Kto się w nocy nie podpiął rano dawał silnikowi do czytania gazetę. Przez jakiś czas jeżdziłem w GS Oława i widok napisu na boku tego Sana sprawił mi dodatkową przyjemność z oglądania. W tym roku planuję odwiedzić moje rodzinne miasto i mam nadzieję, że uda się uruchomić muzeum.
    Pozdrowienia dla kostuchy.

  • @bearman9507
    @bearman9507 Год назад +20

    Te Sany czy Jelcze to była moja codzienność w dzieciństwie - w latach '70-ch. Jeździłem międzymiastowymi i miejskimi - ot codzienność. Tym bardziej, że mój tato pracował w PKS.
    Wszystko to jednak przyćmił szok, kiedy pierwszy raz wsiadłem i pojechałem międzymiastowym Sanosem S14. To była przepaść. Luksus, cisza (szczególnie z przodu autobusu), delikatne kołysanie na nierównościach... Od tamtej pory Sanów H100 nie lubiłem najbardziej. Były głośne, trzęsące na nierównych drogach, niewygodne, często śmierdziało spalinami (to przez nieszczelność tej obudowy z przodu, pod którą był silnik).
    Już wolałem Jelcze. W Jelczach czuło się ich moc, rwanie do przodu, kołysało jakby trochę mniej.
    Sany H100 wykruszyły się jako pierwsze w moim mieście. Pożegnałem je bez żalu. Zastąpiły je Autosany H9. Jelcze 043 służyły dużo dłużej - były chyba bardziej uniwersalne: długie, krótkie, z przyczepką, przegubowe w wersji miejskuej. Lubiłem Jelcze 043 mimo hałasu i siedzeń podobnych jak w Sanach. Marzyłem jednak o kolejnych przejażdżkach Sanosami. Ot i kawałek mojej historii, która już nigdy nie wróci.

  • @alfapiotr66
    @alfapiotr66 Год назад +2

    Piękny San, gratulacje dla renowatorów! Jeździłem takim dziesiątki razy jako dziecko w latach 70tych, w porównaniu do Jelcza komfort jazdy był nawet wyższy, bo San benzynowy jest cichszy, diesle też były dość głośne ale ich było niewiele. Szybciej jak 60-70 kmh autobusy wtedy i tak nie jeździły. Jak pojawiły się jugosłowiańskie to przepaść do Sanów i Jelczy była gigantyczna. Mała uwaga - San nie jest samonośny, ma ramę, samonośne były poprzednie typy i to była mała katastrofa dla PKSu, bardzo szybko się wykruszały. No i mówienie że nie mamy w Polsce produkcji autobusów to nieprawda, produkcja jest całkiem znaczna - Solaris, MAN i inni. Obecnie produkuje się w Polsce dużo więcej pojazdów samochodowych niż w PRLu, oczywiście producenci są prywatni a nie państwowi, może o to chodziło autorowi...

  • @romankaminski3137
    @romankaminski3137 Год назад +8

    Takim autobusem miałem przyjemność podróżować jako pasażer ,super wrażenia .

    • @marekjanczewski
      @marekjanczewski Год назад

      Przyjemność ?, jeździłem takim z W-wy do Lubartowa i to był horror, chodź wtedy jakoś człowiek lepiej to znosił- on i ogórek to najbardziej hałaśliwe i najmniej komfortowe autobusy na tej trasie, czasami podjeżdżał Sanos, albo Autosan, to był luksus w porównaniu z nimi.

  • @Darek_belfer
    @Darek_belfer Год назад +9

    Taką "setką" wożono nas do tzw. gminnej szkoły zbiorczej w II połowie lat 70 tych. Szkoła miała do dyspozycji jeszcze Osinobusa, czyli nadwozie osobowe na Starze 29 i tzw. "bonanzę" czyli przyczepę autobusową od jelcza "ogórka" ciąganą przez traktor. W odwodzie stał dodatkowo Lublin czyli Gaz 51. Z tej zbieraniny San był chyba najwyższym lewelem ;)

  • @grzegorzmikulos
    @grzegorzmikulos Год назад +2

    Wyrazy wielkiego szacunku za tą pasję. Przepięknie odremontowany, po prostu cudo!!! Przywołuje miłe wspomnienia z dzieciństwa. Pozdrawiam i życzę realizacji swoich celów!!!👍👏

  • @zdg6588
    @zdg6588 Год назад +11

    Cudne perełki mają w tej Oławie.Muszę kiedyś tam pojechać jak już będzie otwarte 😀 ps.Jako dziecko mieszkałem przy stadionie miejskim,w którym siedzibę miał klub piłkarski i też posiadał SANA H100 a potem Autosana H9 .Gospodarzem stadionu był kolegi Tata i dlatego miałem możliwość siedzieć i bawić się w tych autobusach.Ależ to była frajda posiedzieć za fajerą tych autobusów!! Nigdy nie zapomnę tego charakterystycznego zapachu w środku,tych siedzień z dermy i wiszących proporczyków nad przednią szybą 😀 Pozdrawiam !!!

  • @jozefbak3195
    @jozefbak3195 Год назад +6

    Dzięki za fajny film. Co do zapalania silnika, to "we wojsku" krążył taki kawał.
    Kierowca, naprzód ‼
    Obywatelu majorze, nie mogę zapalić ‼
    Naprzód, później sobie zapalisz :))

    • @jerzykoscianski
      @jerzykoscianski Год назад +2

      Fajnie powspominać czerwony autobus i tylko takie w Tczewie były w MPK , jako młody łobuz lubiłem grzebać wajchą , która była na stanowisku konduktora przy tylnych drzwiach wejściowych, otwierała i zamykała drzwi tylne, a wersja otwieranych drzwi to jeździła na PKS i ogórki.

  • @ryszardwierzbowski5134
    @ryszardwierzbowski5134 Год назад +4

    Pamiętam lata w latach 70-tych to był podstawowy autobus "powiatowy". Dla mnie jazda Sanem była bardziej komfortowa niż Jelczem. Bardziej miękka była tapicerka. No i ten dźwięķ silinika benzynowego, przyjemny. W Jelczu brzmiał bardziej "ciężarowo". Pozdrawiam serdecznie.

    • @tomjani1
      @tomjani1 Год назад +1

      Benzynowy to był San 25, różniący się kwadratową atrapą chłodnicy, pokrytej gęstą "pończochą". San H 100 miał starowskiego diesla. A smolisty smrood spalin benzynowego silnika w najstarszych Sanach - bezcenny!

  • @konradnadek8165
    @konradnadek8165 Год назад +10

    Nie mogliśmy sobie samodzielnie poradzić z niczym w latach 60-tych uratowały nas licencje, dzięki nim ten centralnie sterowany przemysł poszedł trochę do przodu. Bo wraz z licencjami przyjechały maszyny. Silnik do Stara 200 s359, projektowali nasi inżynierowie, wraz z Austriakami. Zaprojektowany był na interwał remontu głównego, 700-900 tyś km. Lecz nie było w Polsce takich obrabiarek które mogłyby obrobić detale z taką dokładnością, dlatego interwał międzyremontowy został skrócony do 300-350 tyś km. A że samochody cieżarowe jeździły głównie w firmach państwowych, to nikogo to nie interesowało. Oj taka to była nasza motoryzacyjna potęga.

  • @andrzejmagiera6851
    @andrzejmagiera6851 Год назад +2

    Super sprawa takim Sanem woziłem podchorążych i pilotów na loty Glinik 77 rok

  • @AdamSzymansky
    @AdamSzymansky Год назад +4

    Super film

  • @gregorpychowski5969
    @gregorpychowski5969 Год назад +1

    Powodzenia, niech Wam się spełnią zamiary!

  • @aart32
    @aart32 Год назад +7

    Jeździłem jako dziecko w Szczawnicy takim PKS-em a w Zakopanem były takie miejskie z automatycznymi drzwiami 🙂

    • @thisfirstadam9424
      @thisfirstadam9424 Год назад

      Pamiętam jako dzieciak wczasy z Orbisu w Szczawnicy w roku 1975. I podróż Sanem H 100 z Zakopanego do Szczawnicy.

  • @marekchrzanowski9259
    @marekchrzanowski9259 Год назад +1

    W początku lat 70 tych jeździłem takim na trasie W-wa Żelechów , miłe wspomnienia wracają ...

    • @adalbertandrewspl.6907
      @adalbertandrewspl.6907 Год назад

      Przez Garwolin ?

    • @marekchrzanowski9259
      @marekchrzanowski9259 Год назад +1

      @@adalbertandrewspl.6907 oczywiście Garwolin a następnie Górzno lub Gończyce , pozdrawiam

    • @adalbertandrewspl.6907
      @adalbertandrewspl.6907 Год назад

      Miło mi spotkać osobę która pamięta tamte czasy i okolice. Teraz nie do poznania po przebudowie E 17 , kiedyś popularnej lubelskiej. Pozdrowienia.

    • @marekchrzanowski9259
      @marekchrzanowski9259 Год назад +1

      @@adalbertandrewspl.6907 wspomnienia wracają aż się łezka kręci a po tamtych czasach został tylko Kościół i przerobiony rynek w Żelechowie ... Pozdrawiam

  • @piotrb8739
    @piotrb8739 Год назад

    Bardzo fajny materiał. Super ze da sie to wszystko opowiedzieć bez przekleństw (jak to dzisiaj jest modne) bez słów ze wszystko jest zajebiste lub zajefajne.😎
    Wczesne lata 80te moje wakacje w miejscowosci Czaplinek to północno-zachodnia Polska, jeziora. Wiem ze taki autobus w tej miejscowosci kursował regularnie. Niebieski ale wersja miejska z harmonijkowymi drzwiami otwieranymi przez kierowcę. Tak jak wspominasz w materiale wiekszosc z nas obyta była z "ogorkami" wiec widok takiego innego autobusu budził ciekawosc szczegolnie jezeli mieszkało się w duzych miastach Polski.
    Fantastycznie wyremontowany!

  • @mirekszewczyk906
    @mirekszewczyk906 Год назад +3

    San H100 nie miał nadwozia samonośnego jak jego starsi bracia H25 i H27. Miał ramę nośną na której zamontowano nadwozie. Z punktu widzenia nowoczesności był to krok w tył, ale w polskich warunkach drogowych i przy notorycznym przeciążeniu konstrukcji obecność ramy znacznie zwiększała wytrzymałość i żywotność konstrukcji.

  • @darekmisiek9431
    @darekmisiek9431 Год назад +3

    Dzień dobry.
    Szkoła Podstawowa nr 2 w Kamieniu Pomorskim posiadała taki autobus do przewozu uczniów z okolicznych miejscowości. Lata osiemdziesiąte.
    Pozdrawiam wszystkich absolwentów tej szkoły.

  • @zenonpalkajzenon
    @zenonpalkajzenon Год назад +2

    Jeździłem takim na kolonie👍😊

  • @henrykdrozda3543
    @henrykdrozda3543 Год назад +5

    W latach 70-tych ubiegłego wieku taki H 100 woził dzieci na wycieczki na kolonii w Lęborku. Identyczny. Po wakacjach woził górników do pracy w kopalni w Iwinach K. Bolesławca

    • @tomekp3352
      @tomekp3352 Год назад

      Pamiętam i nie lubiłem tych autobusów dojeżdżałem na praktyki zawodowe szkoły górniczej do Grodziec upadowa był głośny zima było bardzo zimno bo ogrzewanie było benzynowe po włączeniu dymiło , Jeździłem tym autobusem do Jeleniej góry i terenie górzystym nie radził sobie

  • @KroliczeHobby
    @KroliczeHobby Год назад +2

    Takim Sanem jeszcze nie miałem okazji się przejechać, ale za to trochę pojeździłem różnymi Autosanami. Pojeździłem bo w tym roku PKS wymienił sporo Autosanów na sprowadzone z Czech Iveco Sor w różnych wersjach. Zostało tylko zaledwie z kilka i można policzyć je na palcach obu rąk. Trochę szkoda tych Autosanów bo bardzo lubię nimi jeździć. Pewnie już poszły na złom albo będą stać gdzieś na bazie w razie awarii tych nowszych.

  • @adalbertandrewspl.6907
    @adalbertandrewspl.6907 Год назад +1

    Przez cztery lata dojeżdżałem codziennie do szkoły takim autobusem ponad 20 km w jedną strone i do dziś pamietam jak to wyglądało. Autobusy te były w latach 70-tych podstawowym środkiem lokomocji dla ludzi jeżdżących do pracy i dla młodzieży uczącej sie w szkołach średnich. Na jego widok łza sie w oku kręci. Tylko, że nasze PKS-owskie autobusy były niebieskie lub biało-niebieskie. Jęździło sie bardzo fajnie mimo tłoku .

  • @wiesawostrega3505
    @wiesawostrega3505 Год назад +3

    Z całym szacunkiem, ale to nie była Liga Mistrzów, ale Puchar Europy Mistrzów Klubowych:)) Ale kanał świetny!

    • @Autobusy_Slawka
      @Autobusy_Slawka  Год назад

      Dziękujemy za poprawkę!

    • @johnmaster480
      @johnmaster480 Год назад

      To ja jeszcze doprecyzuję - nie Liga Mistrzów, a jej poprzednik w tamtych latach czyli Puchar Europy Mistrzów Krajowych (PEMK).

  • @WojtekKolejar
    @WojtekKolejar Год назад

    Zaliczyłem Sana H-100 sporo razy jako rejsowego PKS. One zawsze miały silnik wysokoprężny 100 KM od Stara 28 zwany "rechol" od charakterystycznego dźwięku. Byłem wtedy dzieciakiem i bardzo interesowałem się autobusami. Najwięcej razy zaliczyłem "ogórka" Jelcz MEX 272, bo jestem z Wrocławia, gdzie te busy były podstawą. Dalekobierznie za to podstawą był Jelcz 043.

  • @bogusawpasek7029
    @bogusawpasek7029 Год назад

    Jechałem jako dziecko z rodzicami z Bytomia nad Bałtyk do Kołobrzegu było super fajne wspomnienia pozdrawiam

  • @kobylin_kobylin
    @kobylin_kobylin Год назад

    Przemek z umwd duzo o Was mi mowil. jestescie niesamowici

  • @sawekk3295
    @sawekk3295 Год назад +1

    W latach 60 i 70 wielokrotnie jeździłem autobusami San H25/27 i później H100 na trasie W-wa Żytnia - Płock. Efekty dźwiękowe podczas jazdy po brukowanych nawierzchnich były niezapomniane.

  • @waldemar.9856
    @waldemar.9856 Год назад +1

    Miałem okazję dojeżdżać przez 4 lata /1973-1977/ do technikum Sanami H100 w wersji miejskiej dla MPK.Czasem korzystałem tez z H100 w PKS.Jednak to nie było to, co jazda Jelczem RTO.Pozdrawiam.

  • @TonyStark11245
    @TonyStark11245 Год назад

    Robi wrażenie

  • @mariusz8108
    @mariusz8108 Год назад

    Szacunek za pasję i miłość do naszej starej motoryzacji

  • @aart32
    @aart32 Год назад +4

    i jeszcze byłem takim w NRD na wycieczce z zabrskiego PAN-u

  • @tadeuszm8273
    @tadeuszm8273 Год назад +2

    O tak pamietam😊Takie cudo woziło mnie dwa lata do szkoły podstawowej !!! 😀To były lata 1978- 1980 Były juz autosany ale nasza gmina biedna....wiec zakupiono Sana do przewozu dzieci 😛🤪😀Pewnie kupili na złomie 🤣😂😀

  • @MariuszSzkudlarz1968
    @MariuszSzkudlarz1968 Год назад

    Super, kiedyś za dziecka jechałem takim w Gdyni, w PKS był niebieski

  • @robertzakowski2221
    @robertzakowski2221 Год назад

    Fajny odcinek pozdrawiam serdecznie Robert 👍👍👍

  • @adammartyniuk3801
    @adammartyniuk3801 Год назад

    Piękny . Pozdrawiam.

  • @mirekkonieczny1382
    @mirekkonieczny1382 Год назад +1

    jezdziłem nim do szkoły . To były autobusy miejskie ongis w Zielonej Górze , na tego poprzedniego Sana tez sie zalapałem potem wyparły je ogórki a potem Icarusy i Berliety

  • @zdzislawwiszniewski2622
    @zdzislawwiszniewski2622 Год назад +3

    Kiedyś takim powoziłem. Pomimo tylu lat, mile to wspominam. San H-100

    • @witoldkossakowski4478
      @witoldkossakowski4478 Год назад

      To ile zbiornik miał pojemność naprawdę tylko 60 litry?

    • @andreasmazur
      @andreasmazur Год назад

      rok 1973-75 mielismy w JW1965 takiego SANa H100 ktory utrzymywak regularna komunikacje z miastem garnizonowym.Oprocz niego mielismy tez JELCZa RTO043,tzw OGORKA

  • @danieljewasinski573
    @danieljewasinski573 Год назад +1

    Te autobusy w mniejszych miastach w specjalnej wersji stanowiły trzon komunikacji miejskiej. Jak na tamte czasy mial dobrze zaprojektowane wnętrze pod względem kolorystyki wyposazenia. Wszystko pod tym względem dopasowane. W terenie górzystym lepiej dawał sobie rade silnik niby słabszy ale diesel. Jeszcze w latach osiemdziesiatych podróżowałem takim w Bieszczadach. Przyznam , ze podczas pobytu w Grecji w 1985 roku jeździło tam sporo autobusow, które robiły wrażenie o epokę starszych od Sana. Mam wrazenie ,ze e komentarz wdarł sie błąd. H 100 byl konstrukcja na ramie a jego wersja dieselowska paliła od 19 do 22 l/100km .

  • @piciu18
    @piciu18 Год назад +2

    Tym autobusem niestety nie jechalen ale pamietam ten piekny zestaw biletowy i dziurkacz fantastyczne wspomnienia😁u mnie po miesci jezdzily ogoreczki z ogorkowymi przyczepami 😉😁😁

    • @andreasmazur
      @andreasmazur Год назад

      U nas,w PKS ie tez byly ogoreczki z przyczepami.Obslugiwaly linie o najwiekszej ilosci pasazerow

  • @waldemarjaworski7403
    @waldemarjaworski7403 Год назад

    Ojciec jeździł takim Sanem, w latach siedemdziesiątych. Jako przewóz pracowniczy. Nie wspominał go miło. Nie miał wspomagania w układzie kierowniczym i słaby silnik. Dostał go po remoncie kapitalnym. Najładniej pomalowany autobus w Gliwicach. Kombinacja dwóch kolorów, ciemny niebieski z granatowym i jasna góra. Bardzo podobne malowanie do tego na filmie. Podoba mi się linia tego autobusu. Szacunek za włożoną pracę. Widziałem parę lat temu, film z wydobywania tego "kurnika". Cieszy mnie, że znowu jeździ.

  • @andrewkulon4776
    @andrewkulon4776 Год назад

    Super robota

  • @andreasmazur
    @andreasmazur Год назад

    Pracowalem na SANie H100 w PKS o/osobowy Wroclaw w roku 1975/76.Jezdzilem na trasach podmiejskich a takze na linii pospiesznej do Kamiennej Gory.SanH100 o numerze XT1562 naprawfde dawal rade...bylem z niego bardzo zadowolony!

  • @boleslawchrobry7099
    @boleslawchrobry7099 Год назад

    Przez kilka lat byłem kierowcą takiego autobusu w jednym z polskich biur podróży :-)

  • @DariusDario
    @DariusDario Год назад

    Pamiętam ten autobus,,,,,i zapach spalin wewnątrz :)

  • @czesawwypcho5774
    @czesawwypcho5774 Год назад

    Jechałem. Naprawiałem 😃
    A wczoraj w Sosnowcu (Niwka ) mignoł mi zaparkowany na terenie hurtowni budowlanej. Muszę się tam wybrać
    Pozdrawiam Czesław

  • @stupo626
    @stupo626 Год назад +1

    Witam mam kopułke do aparatu zapłonoweg nie używaną.lata temu kierowca nie zabrał wszystkich Pasażerów twierdząc że nieda rady pełny pokonać wzniesień z Żywca do międzybrodzia bielskiego pozdrawiam i czekam na dalsze filmy

  • @BackToPast-URBEX
    @BackToPast-URBEX Год назад +5

    Piękna historia PKSa z lat 70.tych

  • @onufratfaraon4058
    @onufratfaraon4058 Год назад +6

    Jak wchodzili na dach żeby dostać się do bagażnika ?

    • @Autobusy_Slawka
      @Autobusy_Slawka  Год назад +1

      Drabinką, akurat tutaj jej niestety nie było.

    • @Panpawlik
      @Panpawlik Год назад

      Z tyłu była zamocowana drabinka

  • @nifur1
    @nifur1 3 месяца назад

    Setki razy nim śmigałem. Bardzo fajny benzyniak i miał NIESAMOWICIE wygodne siedzenia .

  • @beatasztorc9311
    @beatasztorc9311 Год назад +1

    Jeździłem takim do szkoły, pamiętam takie bilety które sprzedawał konduktor

  • @piotrbilski8964
    @piotrbilski8964 Год назад

    Nie ma brzydkich autobusów do lat 90, chociaż te dalekobieżne nowoczesne też mogą mieć coś w sobie, ale nostalgia zawsze na szczycie:)

  • @wspolnotapolakow2231
    @wspolnotapolakow2231 Год назад

    Kiedyś jechałem z Wrocławia do Jeleniej Góry właśnie Sanem H 100, autobus ten miał silnik umiejscowiony praktycznie w kabinie pasażerskiej, była to pora zimowa i kierowca
    włączył ogrzewanie, które w tym pojeździe polegało na wdmuchiwaniu ogrzanego silnikiem powietrza do wnętrza pojazdu, bardzo często zdarzało się, że razem
    z ogrzanym powietrzem dostawały się spaliny, które zatruwały powietrze na skutek nieszczelności układu wydechowego.
    Na zewnątrz autobusu panowała ujemna temperatura (około -10 C), natomiast w autobusie mimo ogrzewania, nie było więcej jak +10 C, więc pasażerowie siedzieli
    ubrani we wszystko, co tylko mieli, kiedy wyjechaliśmy na autostradę A-4 już poczułem smród spalin, ale stojąc przy tylnych drzwiach które były nieszczelne i dmuchało
    mroźnym powietrzem nie zatrułem się mimo jazdy około 3 godz. i 20 min. tak długo ze względu na warunki drogowe.
    Po przyjeździe do Jeleniej Góry 8- osób pogotowie na sygnale zabrało do szpitala, w tym 2- kobiety w ciężkim stanie, współpasażerowie myśleli, że owi ludzie po prostu śpią.
    Zwykle po kilku godzinach do Wrocławia wracał ten sam autobus z tym samym kierowcą, niestety w tym przypadku kierowca został aresztowany, naprawili nieszczelny wydech
    i wracał pojazdem kierowca z J. Góry. Następnego dnia, ani kolejnego nie wspomniano w prasie o przykrym incydencie, milicja pouczała pasażerów, by trzymali Buźki na kłódkę.

  • @jacekpoco4630
    @jacekpoco4630 Год назад +1

    Zazdroszczę pasji 👍

  • @danielk6054
    @danielk6054 Год назад +4

    Jak będziesz we Wrocławiu to mógłbym Ci dać kalendarz a najbardziej efektownymi wypadkami komunikacji miejskiej. Kupiłem 3 ale dla mnie to za dużo a ty z pewnością byś docenił :). Jak najlepiej się kontaktować?

    • @AvestPL
      @AvestPL Год назад

      on jest z wrocławia ;)

  • @monki1953
    @monki1953 Год назад

    odjeżdżałem takim H-100 do szkoły w latach 1968-71 były strasznie zapełnione ,raz jak pamiętam konduktor (jeszcze byli ) policzył pasażerów było 106 osób , tak było byliśmy po uciskani jak śledzie w beczce 😊😊

  • @piotrkowalski8819
    @piotrkowalski8819 Год назад

    Pamiętam Sany H100 z dzieciństwa.Były w PKS i w komunikacji miejskiej w Starogardzie Gdańskim i innych miastach powiatowych.Ciekawostką tego autobusu jest to,że jego konstrukcja umożliwiała łatwe przerobienie go na ambulans wielonoszowy w razie mobilizacji wojennej stąd w ściance oddzielającej tylny bagażnik od wnętrza autobusu były drzwiczki ,które umożliwiały załadunek noszy z rannymi.Z tego samego powodu następca H100,czyli Autosan H9 miał podnoszoną klapę z przodu i drzwiczki w sciance czołowej od wewnątrz pojazdu.

  • @krzysztofpiwiec
    @krzysztofpiwiec Год назад

    Wiele osób się tu wypowiada , ale SAN-ów z silnikiem benzynowym było niewiele. Większość wypowiadających się prawdopodobnie jechało takim autobusem , lecz był tam już silnik wysokoprężny ( rechot) . Ja dojeżdżałem kilka lat (1976-1981)do pracy PKS -em na trasie Sieradz - Złoczew . Gdy podstawiali Jelcza, albo Sanosa , to było "święto" i komfort. W Sanie rumot , chałas i każda dziura to ból kręgosłupa. Poza tym sufity w tych autobusach bywały czarne, zwłaszcza zimą ,bo bez "poczytania gazety" to ten silnik nie odpalił. Będę obserwował rozwój sytuacji i na pewno chętnie odwiedzę muzeum , gdy powstanie. Pozdrawiam.

    • @andreasmazur
      @andreasmazur Год назад +1

      w wojsku mielismy sana h-100 z benzyna.Rok 1976

  • @MARKO12435
    @MARKO12435 6 месяцев назад +1

    W najbliższym czasie oficjalne otwarcie MUZEUM MOTORYZACJI WENA W OŁAWIE.....

  • @januszkosminski7405
    @januszkosminski7405 3 месяца назад

    Niesamowicie głośny. Latem spod maski buchało gorąco. Niski w środku, drewniana podłoga, która czasem się łamała. W górach absolutnie sobie nie radził. Zresztą podobnie jak Autosan H9 :)
    Jak na 200 tys. miasto był mały. Zazwyczaj tak nabity, że kierowca nie mógł zamknąć drzwi. W latach 60-tych pasażerowie wisieli na stopniach, a nawet na zderzaku. Później już nie. Kultowy patent kierowców Sanów: ruszał z przystanku i po 20-30 m hamulec do dechy. Pasażerowie lecieli do przodu i wtedy zamykał drzwi.

  • @andziapytaj5684
    @andziapytaj5684 Год назад

    Witam
    Pracowałem przy tych autobusach. Nie wszystko pamiętam, ale była wersja z dieslem. Silnik bardzo źle odpalał zimą. Natomiast najgorszą udręką dla mechaników były resory. Nie dość, że słaba stał, to zawieszenie na gumowych poduszkach. Wymiana takiego resora wymagała pracy kilku mechaników. Ale z tego co pamiętam, ten autobus miał jeszcze resory na sworzniach. Ciekawostką było, że wsteczny bieg włączyć można było tylko z pomocą drugiej osoby. Powodem były luzy na kilku przegubach w drodze do skrzyni biegów.
    Pozdrawiam Andrzej

    • @Autobusy_Slawka
      @Autobusy_Slawka  Год назад

      Dziekuje Andrzeju za komentarz i pozdrawiam serdecznie!

  • @pawe8571
    @pawe8571 Год назад

    Witam Tomasz
    Jak ten egzemplarz sana jestem z Mielca już czterokrotnie byłem na rajdzie koguta super przygoda.
    Do zobaczenia w Stegnie
    Pozdrawiam

  • @jozefbak3195
    @jozefbak3195 Год назад +2

    Silnik to chyba benzynowy S-21. Miał ciekawy sposób filtrowania oleju. Jeden filtr dokładnego oczyszczania ze stosu krążków tekturowych i drugi zgrabnego oczyszczania. W metalowej obudowie był stos krążków metalowych, z których co drugi był zamocowany w obudowie a co drugi przemiennie na obrotowej osi. Ruch osi poprzez tzw. "grzechotkę" wymuszało cięgno podłączone do cięgno sterującego sprzęgłem. Obrót krążków powodował ze oblepiające stos krążków szlam i zanieczyszczenia opadały na dno filtra i powolny być usuwane podczas obsługi technicznej. Tylko mało kto o tym pamiętał ....

    • @sawomirdoraczynski9685
      @sawomirdoraczynski9685 Год назад +1

      Silnik S 21 to Warszawa i pochodne. Stary i Sany miały (zdaje się) S-47, 470 w benzynie i S-530 Diesel.

    • @jozefbak3195
      @jozefbak3195 Год назад +1

      @@sawomirdoraczynski9685 Tak, masz rację. Pomyliłem się :)

    • @Panpawlik
      @Panpawlik Год назад +1

      Wszystko O.K tylko ten filtr był "zgrubnego" oczyszczania, a nie zgrabnego. Zgrubnego od z grubsza.

    • @jozefbak3195
      @jozefbak3195 Год назад +1

      @@Panpawlik Miał być "zgrubnego", ale ten słownik w tablecie :(
      Literówka :)

  • @piotrderewicz3090
    @piotrderewicz3090 Год назад

    Witam.
    Pamiętam jak w latach siedemdziesiątych taki San kursował na trasie Lublin - Piaski.

  • @januszkosminski7405
    @januszkosminski7405 Год назад

    Z tego, co pamiętam - był bardzo głośny. Powyżej 60 km/h nie dało się w nim rozmawiać. Te 100 Km, to tak chyba tylko na papierze. Nawet na średnich pagórkach zupełnie sobie nie radził. Był niski. Przy wzroście 172 cm jeszcze nie obijałem głową o sufit, ale dużo nie brakowało. Latem w przedniej części trudno było wytrzymać. Pokrywa silnika na ogół była nieszczelna i dmuchało nieźle.
    Z całym szacunkiem dla rodzimych konstrukcji - Jelcz-ogórek był o kilka półek wyżej. W PKS Nowy Targ (Tatry) jeszcze pod koniec lat 80-tych jeździły tylko ogórki. Były już wtedy autobusy nowocześniejsze (Ikarus, Autosan), ale na tatrzańskich drogach nie radziły sobie.

  • @daniello5810
    @daniello5810 Год назад

    Super autobusik. Teraz odcinek z H27 muzeum polska na kołach

  • @motoryzacjawaldka9597
    @motoryzacjawaldka9597 Год назад +1

    Był też H100B . Na pewno są dwa Sany po remoncie w Polsce.

  • @jacek175
    @jacek175 Год назад +1

    Zły dobry... Ja uważam że był piękny i miał duszę

  • @jandec6800
    @jandec6800 Год назад

    Dojeżdżałem takim do szkoły 😊

  • @rehabilitacjawizytydomowe2713
    @rehabilitacjawizytydomowe2713 Год назад

    Super

  • @marekmazur4223
    @marekmazur4223 Год назад +1

    Takim autobusem przez kilka lat jeździłem do szkoły do momentu jak pokazał sie Autosan. Nie wiem dlaczego twierdzicie że był nieudany. Przez tyle lat podróży ani razu nie zdarzyło się aby zawiódł.

  • @krzysiekwilk2
    @krzysiekwilk2 Год назад

    jak małym chłopaczkiem byłem jeszcze jeździły te autobusy nazywałem je gra gar tak mi się kojarzył dźwięk silnika , później ogóry i jazda w przyczepie to był czad

  • @leszekniewinski4127
    @leszekniewinski4127 Год назад

    Muszę Was odwiedzić, koniecznie

  • @Tom.Snk...
    @Tom.Snk... Год назад +3

    Mój dziadek pracował w fabryce Autosan od lat 40-tych ,zatrudniali tam wtedy w najlepszych latach działalności około 7 tyś pracowników ,w tej chwili jest to jakieś 20% populacji Sanoka. Komuś zależało żeby zaorać Autosan,potem Jelcza i Stara.Polskie fabryki są zagrożeniem dla syfu z eurokomuny .Pozdrawiam z wymierającego miasta Sanok

    • @pavelito8132
      @pavelito8132 Год назад +1

      Jelcz odnalazł swoją niszę i produkuje ciężarówki dla wojska.

    • @adambenke9667
      @adambenke9667 Год назад

      @Tom Tom który ze złomów, które u nas powstawały miał by być zagrożeniem dla np Mercedesa, Volvo, Mana, Dafa, Scani, Iveco? Przecież to było u nas kupowane tylko dlatego, że nie można było kupić zachodnich autobusów i ciężarówek. A najlepsze jest to, że w Jelczu, Starze i Autosanie jedynym elementem zaprojektowanym i produkowanym w Polsce były ramy. Silniki, zawieszenie, skrzynie biegów, układy kierownicze, hamulcowe, kabiny były kupowane lub projektowane za granicą, albo produkowane u nas na licencji zagranicznej. Jedynym polskim pojazdem produkowanym seryjnie była Syrena.

    • @Bercik86
      @Bercik86 Год назад

      @@adambenke9667 I dzisiejszy Jelcz kontynuuje tradycję. Jest ulepiony z czego się da i do tego zrobiony chujowo. Tak żeby był bardziej nasz, krajowy 🤣

  • @sylwesterpowierza6145
    @sylwesterpowierza6145 Год назад

    Stoją zwłoki takiego sprzęta w sąsiedniej wiosce 👍

    • @wiolawiola8888
      @wiolawiola8888 Год назад

      Dlaczego ,,H,, może
      dlatego ,że udziałowcem byla ,,Huta Stalowa Wola,,

  • @bernardplaczek4459
    @bernardplaczek4459 Год назад +2

    Z benzyniakami było pół biedy natomiast zgrużlikami był już problem z zapalaniem Bez gazety nie było szans

  • @marekwisniewski9834
    @marekwisniewski9834 Год назад

    Cześć, "H" od hiperprzestrzeni, w przyszłości nazwa " San" będzie znana w przestrzeni kosmicznej.Przy produkcji wiedzieli że będzie ponadczasowy...a teraz nap..my w subskrypcję, tak jest! "kapitanie bomba" :)

  • @drgonzo3047
    @drgonzo3047 Год назад

    W drugiej połowie lat 80 pracowałem w PKS w dużym mieście wojewódzkim. Po służbie wojskowej zrobiłem prawo jazdy w i pracowałem do 89 roku. Jeździłem na podmiejskich trasach. Tabor składał się głównie z nowych Autosanów H9, starych Autosanów, Jelczy RTO. Mieliśmy też jednego, starego Sana H100, którym nikt nie lubił jeździć. Stał jako "rezerwowy" i czasami trzeba było nim jechać. Kierowcy bardzo go nie lubili. W zajezdni krążyła historia o kierowcy który nasypał piachu do silnika, tylko po to żeby zatrzeć silnik i nie jeździć nim więcej. Prawda jest taka, że był to kiepski samochód. Miał słaby silnik i nie miał wspomagania. Kierowca nie mógł liczyć na żadną wygodę i ułatwienie w pracy. Rano wsiadało 60-80 osób, kolejne 30 zostawało na przystanku bo się nie mieścili. Każdemu musiałeś sprzedać bilet. Każdy był nie zadowolony. Dlaczego tak wolno, dlaczego tak zimno, dlaczego tu po nogach wieje. Raz to przeżyłem i do dziś źle to wspominam. Nowsze autobusy były lepsze pod każdym względem. Niemniej, miło się ogląda ten film i szacunek za pracę włożoną w remont tego pojazdu.

  • @marekmaro7242
    @marekmaro7242 Год назад

    Pozdrawiam z okolic Oławy.

  • @ard3611
    @ard3611 Год назад

    Muszę przyznać że super to wygląda, odpicowany na cito.

  • @robertsawicki6459
    @robertsawicki6459 Год назад

    Teraz go sobie przypominam jeździł z Suwalk w PKS na traach podmiejskich.Teraz przez mgłę .....ale krótki okres czasu był na służbie .potem były ogórki i Sanosy no i Autosany H

  • @jerzykwkrainiewedlin
    @jerzykwkrainiewedlin Год назад +1

    Bardzo ciekawi mnie kiedy zostanie otwarte muzeum i jakie jeszcze będą pojazdy?

    • @Autobusy_Slawka
      @Autobusy_Slawka  Год назад

      Obserwuj strone z opisu, napewno wszystkiego sie dowiesz :D

  • @dariuszjazowski6479
    @dariuszjazowski6479 Год назад

    Ja kiedys mialem okazje jechac wiele razy
    moj ojciec kiedys byl kierowco autobusu w PKS Ketrzyn na Mazurach
    Dal mi troche kierowac takim autobusem
    Pozdrawiam z Trier 👍

  • @bogusawkawaler8544
    @bogusawkawaler8544 Год назад

    W latach 77 - 79, dojeżdżałem do szkoły ok. 25 km w jedną stronę. Niemal zawsze podstawiano nam Jelcza „Ogórka”, w zachwyt wpadaliśmy, gdy ze dwa razy trafił się Sanos, a tylko jeden, jedyny raz, wracałem do domu właśnie Sanem H-100. W filmie padło zdanie, że w tamtych czasach ludzie nie narzekali na ciasnotę. Może i nie, ale to raczej zależało od miejsca. W Wadowicach, skąd wracaliśmy, tłum na dworcu PKS, był taki, że drzwi autobusu, od zewnątrz zamykał kierowca, bo od środka, zwyczajnie nie było na to szans. Więc nie trudno sobie wyobrazić co się działo, nawet w Jelczu, dlaczego Sanos był luksusem, a dlaczego, San, zwany u nas Sabaśnikiem, był, bardzo łagodnie mówiąc „nie mile widziany”. Jednak dziś mam miłe wspomnienie, że nim jechałem... P.S. Być może i nie raz, ale tego już nie pamiętam, bo wcześniej, w czasach przedszkolnych, zdarzało się, że mama zabierała mnie na „wyprawę” do miasta, i z tamtych czasów pamiętam tylko, że jeździliśmy niebieskim PKS.-em, ale czy były to Jelcze, czy Sany... ?. Pozdrawiam, Bogdan.

  • @skierbek72
    @skierbek72 Год назад +1

    Remont jest zrobiony perfekcyjnie z wyjątkiem jednej rzeczy . A mianowicie ten , jak go Pan określił , bagażniczek nie służył do transportu bagaży tylko były to drzwi którymi po zmobilizowaniu takich autobusów przez wojsko na wypadek "W" wkładano rannych żołnierzy na noszach . A jak widać na filmie niema tam drugich drzwi . Ogórek też miał taki bagażnik z drzwiami w środku dla noszy . W Autosanach takie drzwi są z przodu autobusu bo silnik jest z tyłu . W ogóle wszystkie autobusy w PRL-u były na czas wojny w prosty sposób przerabiane na ambulanse wielonoszowe .

    • @armenian123
      @armenian123 Год назад

      masz racje ale mogło to byc na codzien własnie wykorzystywane jako bagaznik. Jak wiadomo nigdy sie te drzwi na nosze nie przydały.

  • @drhakim8365
    @drhakim8365 Год назад

    Kierowcy PKS mieli na pokrywie silnika zawsze ręcznik frotte albo kocyk na ciaki,bilon i drobne żeby się nic nie ślizgało na winklach. Czasem była stówa z Waryńskim ale rzadko.

  • @boguslawgajdeczko6207
    @boguslawgajdeczko6207 Год назад

    Najlepiej wspominam wesole wycieczki szkoleniowe, pewnej (nie wspomne ktorej) organizacji studenckiej w latach 70-tych.
    Oczywiscie autobusem byl SAN bo na Jelcza to tej organizacje na pewno nie bylo stac.
    W czasie powrotow, czesto pozna pora, kibicowalismy kierowcy, Panu Jozefowi, choralnym spiewem:
    'Panie szofer gazu
    Panie szofer gazu,
    Bo pol litra jest w garazu
    Panie szofer gazu
    Panie szofer gazu,
    Jak sie zabic to od razu'
    Kiedys na pytanie kolegi 'Panie Jozku, nie nudzi sie Panu tak jechac?'
    kierowca odpowiedzial '... a, tak se tu siedze i drzymie'
    Co do SANa, to nie przypominam sobie aby w czasie tych wyjazdow mial jakakolwiek awarie eksploatacyjna.
    Jakosc jazdy byla wspolmierna do ogolnych warunkow naszej egzystencji w tych czasach.

  • @jakubsyb
    @jakubsyb Год назад

    Pracowałem przy produkcji i jeździłem takimi,na mecze.

  • @konradnojek9642
    @konradnojek9642 Год назад +4

    Czasem na widok takiego klasyka oczy się pocą 😂😓😢

  • @konradnojek9642
    @konradnojek9642 Год назад +1

    Ja chyba kilka razy do szkoły jechałem takim u nas się mówiło sanikiem

  • @monki1953
    @monki1953 Год назад

    pierwsze H-100 miał silnik benzynowy pod koniec lat 60 zaczęły jeździć ze sinikiem diesla, były głośniejsze i strasznie drżały, dojeżdżałem takimi do szkoły

  • @adamhenig1273
    @adamhenig1273 Год назад

    Jaki alternator ? Zabytkowy ?

  • @piokolja
    @piokolja Год назад

    Jeździłem takim Sanem na trasie Wola Wierzbowska - Ciechanów (jako pasażer). Padały rekordy w ilości zabranych osób. Nikt nie narzekał, jak się dostał do środka. Co do Stara 28 z silnikiem zwanym "rechot" to nie dawałem mu "gazety do czytania" lub szmaty na drucie umaczanej w paliwie. Kupiłem palnik na propan-butan i odpalał natychmiast. Kabina była czysta bez sadzy na podsufitce. W zimie zalewałem silnik gorącą wodą + palnik i żaden mróz nie był przeszkodą. Palnik pozwalał uruchomić silnik bez dymienia, kiedy był jeszcze zimny. Pamiętam z dzieciństwa autobusy Chausson w Warszawie. Bardzo brzęczały boczne szyby. Jadąc tym autobusem, zastanawiałem się nad jego konstrukcją. Nie ciągnął kabla elektrycznego, a jechał. Czy ostał się choć jeden Chausson? Powodzenia w budowie muzeum.

  • @majlo1237
    @majlo1237 Год назад

    Gminna spółdzielnia samopomoc chłopska do dziś jem te wspaniałe pieczywo