Cost to Raise 2 pigs on 1.5 Acres 🐖 🐷

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 6 фев 2025
  • Today I talk about how much it cost OUR FAMILY to raise two pigs. I also talk about how much I sold one pig for. PIG MATH!!! 🐖 🐷
    🔴 RAISING PIGS: • Raising (2 Pigs) First...
    Mother Earth News Fair ALL ACCESS PASS: bit.ly/2Msbo6k
    (Affiliate Link)
    ↓↓↓↓↓↓ CLICK “SHOW MORE” FOR RESOURCES ↓↓↓↓↓↓↓↓
    How to support us on our homesteading Journey:
    This is an affiliate link and we get a portion of sales when you buy through this Amazon link.
    amzn.to/2smVNto
    To send a gift to our house from our Amazon Wishlist:
    amzn.to/2LuICmh
    Subscribe to Patreon for building plans and real food recipes: www.patreon.co...
    If you would prefer to give directly to our channel, you can send PayPal here:
    Hello.sowtheland@gmail.com
    Sow the Land T shirts: www.bonfire.co...
    Teespring: teespring.com/...
    Our Etsy Store: etsy.me/2PLE0sa
    Tools we use: kit.co/sowtheland
    I link Amazon and Affiliate links in the description. Shopping from these links supports our channel with a small commission without any additional cost to you! So Thank you for using these links!
    ____________________________________________________________
    Subscribe to our Newsletter: sowtheland.com
    ------------------------
    Snail Mail: P.O.Box 851 Leicester, NC 28748
    Email: hello.sowtheland@gmail.com
    ----------------------
    Music by artlist.io
    About:
    Jason and Lorraine. In 2016 we sold most of our belongings and left the city in southern California to start a small homestead in the mountains of North Carolina. We left the city in search for a more minimal and intentional life. We became passionate about growing our own food and knowing what exactly is in our food after I (Jason) became diagnosed with cancer. Now 8 years in remission we as a family are on a journey to live our passions.
    We document our life on RUclips videos to inspire others to get out of their comfort zone and not be afraid of change. We started our own online general store where we have available the things we make and use in real life. Thank you for following us on this incredible life changing journey!
    #sowtheland #pigs

Комментарии •

  • @OuachitaOutdoorsMan
    @OuachitaOutdoorsMan 4 года назад +145

    If you shop around you can probably find your piglets for $20-$40.
    Also your take home meat is usually about %65 of your hanging weight.

  • @algernoncalydon3430
    @algernoncalydon3430 2 года назад +26

    Raised two pigs for several years. Fed them mostly barley. Ended up costing $600 per pig. But butchered them myself as I wanted the bones for stock and the skin on. At the time store pork was cheaper, but, the flavor of the homegrown pork more than made up for the added cost and effort. Pigs are super easy to raise, even in Alaska.

  • @4BWVan
    @4BWVan 4 года назад +84

    Jason you all did a great job, and by charging just a little more you can break even next time. If you wanted, you could even grow a couple of pigs all the time, and sell them both at a profit until you need the meat again yourself.

  • @runningcreekfarms3530
    @runningcreekfarms3530 4 года назад +182

    I've raised 6 pigs this year and will be butchering in October, and feeding around 7 family's including ourselves i want to thank Sow the Land for all the great info and learning. We enjoy your channel immensely. Much ❤ from Running Creek farms. Upstate Ny!

  • @georgetaylor2819
    @georgetaylor2819 3 года назад +12

    My mother-in-law raised three pigs and that money paid for her university tuition each semester -- thank you for putting this up -- will be following your channel

  • @reynaldovalle1773
    @reynaldovalle1773 4 года назад +41

    I Raise my own pigs and I butcher my own pigs that's the best way to do it just my opinion what you should do now is get piglets.. their way much cheaper.but I got to hand it to you you did a good job.👍👍

    • @reynaldovalle1773
      @reynaldovalle1773 4 года назад +6

      @@deleo2541
      Yeah so true I think they're ripoff that's a lot of money he paid to butcher them my opinion

  • @lisaotoole3082
    @lisaotoole3082 Год назад +8

    This right here! This is why I want to homestead! Where can you get organic pork for under a dollar per pound?

  • @HOLLESjr
    @HOLLESjr 4 года назад +15

    Get the Pigs around April and use your garden waste and scraps for food , when the garden is done it is time to sell or Butcher.

  • @bonafideslacker2626
    @bonafideslacker2626 4 года назад +69

    Can't put a price on the education you all received while raising those pigs. Everything you do after that is done with an elevated level of knowledge and experience. The savings throughout the rest of your lives is exponential.

  • @TheWickerShireProject
    @TheWickerShireProject 4 года назад +32

    Thanks for the Pricing on the Pigs. Always raised them in two. Keep one and sell one to cover the cost. Love the video! This is something Homesteaders Need to know.

    • @rustybell2722
      @rustybell2722 4 года назад +9

      Also better to raise at least 2 pigs because they are social animals and this will cause less stress in the pigs.

  • @erictaylor6860
    @erictaylor6860 4 года назад +5

    With only raising 2 pigs...you are doing good to break even. Hard to "make" money with only two pigs...unless you are going to sell both of them. I did the same thing last year, and broke even. I have 6 this year and am projected to make a little profit. Keep doing what you are doing. Love your channel and the informative lessons you put out there.

  • @NaturesAlwaysRight
    @NaturesAlwaysRight 4 года назад +61

    Wow that's incredible! Thanks for breaking this all down. Can't wait to raise pigs for the first time too!

  • @j.s.butter
    @j.s.butter 4 года назад +7

    Your pig journey has completely inspired our family to start raising our our meat pigs! We had never even considered it in the past. Thank You!

  • @kylesmith4561
    @kylesmith4561 3 года назад +9

    Really appreciate your videos! Not filled with a bunch of fluff or irrelevant information. It’s very difficult to find cost breakdowns on this scale...especially in such a concise video. Great work!

  • @spbrown123
    @spbrown123 4 года назад +6

    wow! - amazed at the prices you pay for all of this. We do the same, but buy the pigs once weaned. The cost £35-50 each. The abattoir processing fees is around £75 for each and this includes brining for bacon, ham and making sausages.
    FYI £1 = $1.30

  • @FosterFamilyFun
    @FosterFamilyFun 4 года назад +30

    I’ve been following your family’s journey since the beginning. I’m so glad you took us along on your first time pig raising journey. Thanks for the financial breakdown - we just purchased our land & are looking forward to raising pigs one day so this is very helpful. 💚

  • @johnnycakeslim
    @johnnycakeslim 4 месяца назад +3

    I'm a retired American, and recently came across your channel. We are raising 2 pigs from piglets born here on an island in the Philippines. The cost of piglets here is about $90 USD at 2-3 months. We are not raising them organic but do have them on neck collars and move them around the coconut grove daily, allowing rooting grubs, roots and pasture. We also harvest taro leaf growing wild along the country roads and daily grind 2-3 coconuts (cost about 10 cents each) added to their commercial feed. Feed costs about $9 a week, for both, or approximately $40 a month.

  • @estebanmiguel6019
    @estebanmiguel6019 Месяц назад +1

    I ain’t in this stuff for making money. Im coming up on retirement and I just enjoy hobby farming. I’ve got an orchard of peaches, pears, persimmons and apples. Two large gardens, and lots of catfish to dress from the pond and deer to process from my woods. It’s all about eating clean and teaching them kids and grand babies. God bless y’all.

  • @terribowles5085
    @terribowles5085 4 года назад +10

    The video you guys posted of when they ran wild for a few minutes was priceless. So....I think you guys did great! Congratulations! We're looking forward to your next pork adventure!

  • @davidcleveland7085
    @davidcleveland7085 3 года назад +98

    That is awesome for you. I’m not sure where you are located, but I’d have a hard time finding someone here in Oklahoma pay $1k for a 200# hog organic or not. Keep up the good work!

  • @JenniferMattucci
    @JenniferMattucci 4 года назад +5

    Thank you for sharing! We are raising 2 pigs now for the first time and have 5 weeks to go till processing day!

  • @Luigi_Vaz
    @Luigi_Vaz 3 месяца назад +1

    Great explanation! You just have to raise 3 pigs, sell 2 of them for 6 USD per pound and you're already in the money.

  • @iancpcspokane520
    @iancpcspokane520 2 года назад +1

    I'm taking the first-time-ever leap into pigs this year, and your video made the most sense. Raising 2 to cover the cost of the one you keep- you just broke that down really well. I appreciate you doing this!

  • @jeannel1065
    @jeannel1065 4 года назад +6

    You did really well getting your own pasture-raised, non-GMO pork. Add to it all the fun 🤪😉. The processing was the most expensive part of the operation, over $1/lb.

  • @janetwithers7427
    @janetwithers7427 4 года назад +4

    I think you did a fantastic job raising the Bacon Brothers and for the first time pig owners, I think you came out pretty well. You can raise your price next time around on the extra pig. It was a good experience and lots of lessons learned. :-) I know you are enjoying the pork chops. :-) and Bacon.

  • @vmorganbogart
    @vmorganbogart 4 года назад +4

    Great breakdown. I loved those pigs. Sorry they’re gone but glad they will be providing good food for you & the buyer of the other pig. Blessings, Love & Hugs from Vicki in Ft. Worth, Texas 🇨🇱🇺🇸👍❤️🥰🙏🙏🙏🙏

  • @PledgeAllegianceFlagCompany
    @PledgeAllegianceFlagCompany 2 года назад

    Thank you so much for the information. We are buying two pigs soon to help feed the family of 7

  • @deanlewis1650
    @deanlewis1650 3 года назад +1

    Love it... Raise three sell two and make some money my friend. I raise Berkshires too and they are amazing

  • @flbeachinggirl
    @flbeachinggirl 4 года назад +17

    It would be interesting to know next time, how many labor hours you devote to pigs. If you include a minimum wage figure, that would be helpful. And all the overhead cost which is water turned on by an electric pump. Portion of insurance and property taxes as well.
    Your pigs were very healthy looking! I think they are my favorite but I have no clue about the difference in taste between breeds.

  • @OMG_Tater
    @OMG_Tater 2 года назад +1

    Great video! My father passed away last November and now it’s me and my mother who I cannot and will not leave because she only has me and no other family. We currently live in AZ and we’re going to Tennessee to look for some property and start a homestead and quiet living. I’ve been researching a lot about animals that I’d like to get to provide us with humanly raised quality organic meat. I have some years of horticulture and gardening from school courses but never got into the animal part. These types of videos are so incredibly helpful and I only hope things will fall into place without many failures which I know will happen regardless of how hard I try, but the goal is to minimize these failures. I really appreciate this content as it can be used as a guide to help me understand the process a bit more. Thank you!

  • @dixsigns1717
    @dixsigns1717 4 года назад +10

    That was a darn good price on the purchase of the pigs

  • @torivan4398
    @torivan4398 2 года назад +2

    How many pounds of feed did you go through that cost $454? Costs have changed, we are trying to estimate how much feed we will need to get to butcher size

  • @johnphillips1345
    @johnphillips1345 5 месяцев назад

    Just got my first two pigs ever. Going to give it a try I don't know if my neighbors are going to be happy with it but will see lol .

  • @charlotterutz9619
    @charlotterutz9619 2 года назад +2

    Fantastic job breaking it all down. Greatly appreciated and best of luck with future projects

  • @smor944
    @smor944 4 года назад +5

    I don't care what it cost, I just can't believe you got the best looking pigs on first time. Wow. Yall lucked out. I bet they were tasty. Great job

  • @janicefleury8903
    @janicefleury8903 4 года назад +2

    Add into your figures how they helped you clear some of your land. That was priceless. You could easily add a bit of wire to the pig shelter and house chickens in it till next pigs came.

  • @randomloverboy
    @randomloverboy 3 года назад

    This is great! I was thinking about this. Now your family have pork for a year and a 1/2, for cheap. And you gave a a great discount to a family.

  • @lindabrenkus2396
    @lindabrenkus2396 2 года назад +2

    These type of videos are so helpful!

  • @plywoodcarjohnson5412
    @plywoodcarjohnson5412 10 месяцев назад +2

    Man that has got to have been so much fun! Very impressed! Next time raise four? Have a good one!

  • @angelacross2216
    @angelacross2216 4 года назад +4

    You did a great job raising your pigs. They grew so well.

  • @jimpokorny4598
    @jimpokorny4598 4 года назад +6

    It was a learning experience that put healthy food on the table. Great job Jason !! 👍

  • @XroorX
    @XroorX 3 года назад

    Thank you for explaining these basics on cost to raise super high quality pork….too many use grocery store pork as an unrealistic baseline. Huge difference in taste and “you are what you eat.”

  • @dibutler9151
    @dibutler9151 4 года назад +16

    Now this is a helpful homesteading video! Great job, Jason.

  • @armidaperez5360
    @armidaperez5360 4 года назад +6

    Better get a BETTER fence along that busy ROAD...great job Jason

  • @gypsymomma3470
    @gypsymomma3470 4 года назад +6

    Hey thanks for breaking that down Jason, very informative ✌🙏

  • @Bunjamin27
    @Bunjamin27 4 года назад +10

    The "math" on these is always.. interesting and omits a lot. Just like chicken math. Great video :)

  • @doreenwhitehead4224
    @doreenwhitehead4224 4 года назад +3

    They were very cute pigs. I'm sure they will also be very tasty pigs. I look forward to the next pigs!

  • @howardjohnson2138
    @howardjohnson2138 2 года назад

    I'm not going to buy pigs, but found your presentation most interesting. Thank you

  • @gimpybarrett
    @gimpybarrett 3 года назад +1

    I have found that processing your own pork is the easiest of the large animals. That is one way we save some more.

  • @GrowingLittleCountryhomestead
    @GrowingLittleCountryhomestead 4 года назад +3

    Good break down Jason. You do it again and all the tools and building, time would be paid off.

  • @mauricewilkins7263
    @mauricewilkins7263 3 года назад

    Don't never short yourself because people don't understand what it takes to raise hogs or pigs. I have been doing this for 5 years and it's a lot of work and time which makes better meat than store brand pork and I know what it tastes like. Please your method takes time and also a process which I know and your meat tastes so unique, believe me I know. Great video though which makes the farmer in appreciated.

  • @cakins08
    @cakins08 3 года назад +1

    We just got our first chickens. This is very inspiring and making me want it buy some pigs lol

  • @Oregonmac
    @Oregonmac 4 года назад +1

    This is great information! I've got 3 girls going to butcher at the beginning of December and I'm going to sell 1 and 1/2 of them 🙂

  • @rajeevmehrotra5842
    @rajeevmehrotra5842 4 года назад +4

    Jason, you missed including the cost of wood chips in the cost, while the value of compost in the income.
    Also can you raise 3 pigs within the same structure. If so, doing it in future will ensure your pig will cost you zero, if you decide to sell 2.

  • @lynndellcox7078
    @lynndellcox7078 5 месяцев назад

    We are planning on raising pigs in the spring

  • @bncsmom1
    @bncsmom1 4 года назад +1

    Here in California, I can't find pasture raised pork - soy/gmo/etc free - for anything less than $17/lb. That's for chops. A ham is closer to $22/lb.
    It definitely pays to raise it yourself! Great job, Jason and Lorraine! :)

  • @ardenpeters4386
    @ardenpeters4386 4 года назад

    The entertainment factor of the pigs is worth raising them! Thx for the breakdown. I so want out of CA!!

  • @margaretbedwell58
    @margaretbedwell58 4 года назад +1

    Thanks for the breakdown on the brothers. I really enjoyed watching y'all raise them. They were good pigs. With the exception of their little running escapade. hahaha. Have a Blessed day.

  • @karincartwright8752
    @karincartwright8752 4 года назад +20

    I did my own pig math. Cost to raise AND process two pigs: $1403.00. That's
    $3.42 per lb processed. Charge $7.00 per lb and you get $1400 back on the 200 lb pig. That means you paid out $3 for your 210 lb of pork in the freezer. But since you charged $1000 you paid $403 for your 210 lb of pork. That's pretty dang good!!!
    Paying for the structure needs to be factored in over SEVERAL pig raisings.

  • @debbieschaffner2581
    @debbieschaffner2581 4 года назад +1

    Great info! Thanks for sharing the education and experience! I enjoyed watching you with "The Brothers"!

  • @elainejohnson6866
    @elainejohnson6866 4 года назад +5

    Loved the whole journey of the "Brothers"!!♡

  • @claytonpipesmoker2302
    @claytonpipesmoker2302 3 года назад

    We used oates soaked in water and left overs from gardening to feed our pigs growing up.

    • @SowtheLand
      @SowtheLand  3 года назад

      awesome!

    • @claytonpipesmoker2302
      @claytonpipesmoker2302 3 года назад

      I should have added my granddaddy farmed around a hundred acres of gardens,corn and oates.That won't apply to someone with a smaller homestead such as myself.Glad to see people raising there own food again.Great information.

  • @stormydawnfoster2025
    @stormydawnfoster2025 2 года назад

    We are just starting out, and LOVE your channel!!! NorthEastTexas ❤️

  • @nickivanaltena923
    @nickivanaltena923 4 года назад +6

    Nice job!! Loved the bacon brothers!! Looking forward to bacon brothers 2.0!!!🤣

  • @HomesteadingWithKen
    @HomesteadingWithKen 2 года назад

    Hello guys This is Ken from Homesteading With Ken. I love this video.

  • @lucydiazcolon734
    @lucydiazcolon734 4 года назад +1

    If I was near you I would buy a pig or 2 off of you. Amazing. I'm Puerto Rican so you know Latinos eat a lot of pork.

  • @waykeeperfarmandnerdery
    @waykeeperfarmandnerdery 3 года назад +3

    This was a great breakdown of how you managed the whole process. Thank you for sharing!

  • @mouseutopiadystopia24601
    @mouseutopiadystopia24601 2 года назад

    A lot of the costs you factored in are assets, which you would distribute over their working life. Thus, those costs would have a relatively small change in the overall results: raise two, sell one, keep one for under a dollar per pound. Great video.

  • @floridawoman25
    @floridawoman25 Месяц назад

    Okay, yucca/ casava is easy to grow, you dry it, make chips out of it, and feed it. There s other plants too, sweet potatos, etc..

  • @unruliilion
    @unruliilion 2 года назад

    Great video💥💥✊🏾🦁👑I appreciate your delivery, simple breakdown, and accountability throught your experience... I like the common man reaching out 2 each other the way you have presented and produced through your efforts... the skills will sharpen with time and remember you will reach those who you need 2 as you do💥💥💥🤲🏾⭐️🤲🏾

  • @chaplainand1
    @chaplainand1 3 года назад +5

    If you can go grass fed in mobile pens and process the animal yourself, even better - AND - YOU did this and now you know more about what it cost you and what you might do differently next time. Costs of production are amortized over the life of the item, not on one cycle. Great video - thank you.

  • @johnliberty3647
    @johnliberty3647 4 года назад

    These are the type of videos that I love, sometimes we need to come out of the field and into the classroom... and I hate Class rooms! however when you learn something real its not so bad, TY for teaching us to Fish instead of giving us a fish.

  • @1870s
    @1870s 4 года назад +2

    Crazy good job!! .80 per lbs is basically free 😆

  • @HappyHealthyStrongHQ
    @HappyHealthyStrongHQ 3 года назад

    Thanks for breaking that down. This is why we want to raise our own non gmo food as well.

  • @capitaldd3693
    @capitaldd3693 3 года назад +1

    Great video. It's definitely cheaper to raise your own - and it helps if you have the infrastructure to do so. I guess a third one would make a guy a little money...🤔
    Thanks for the breakdown..

  • @holidayhomestead6327
    @holidayhomestead6327 3 года назад +1

    We want to raise pigs this year. Thanks for the price break down!

  • @cathrinagroiss604
    @cathrinagroiss604 4 года назад +1

    What about their labor in.prepping your compost and garden?

  • @sczorroc1552
    @sczorroc1552 4 года назад +1

    I love the channel and greatly enjoy your coverage of the cost. I just want to throw these numbers at you. If you take the cost of the pigs and cost to feed and the cost of processing your total is $1403.00. Divide that by the 410 lbs hanging weight of the two pigs equals $3.42 per pound. So you should have charged $7.00 per pound for the pig sold. The pig you kept cost you $3.34 per pound to raise, half the cost to buy and feed your pig equals $469.50, plus $232.00 for processing, equals $701.50, divide by 210 pounds the weight of the pig, equals $3.34 per pound. The pig you sold cost you, half the cost to buy and feed, $469.50. You sold for a $1000.00, equaling $5.00 per pound. You made a profit of $530.50. So the difference in cost and profit is $180.00. Now take the difference of $180.00 divide by 210 pounds equals $0.85 per pound your net cost to have 210 pounds of farm hand raised pork in your freezer to feed you and your family. Great job we are getting ready to put up our house in Las Vegas, April or May of next year and moving back to my home state of Kansas where I will be doing the same thing as you and is why I am looking at the numbers. Keep up the videos and the information you spread........

    • @SowtheLand
      @SowtheLand  4 года назад +2

      they paid for half of the processing fee separate. not included in the price.

    • @sczorroc1552
      @sczorroc1552 4 года назад

      @@SowtheLand I didn't include their processing fee since it was paid by them outside your cost....

  • @johnrosier1686
    @johnrosier1686 3 года назад +1

    Thanks for writing all this out.
    You learn as you go and this was helpful.

  • @Handyman_Dan
    @Handyman_Dan 3 года назад +1

    Awesome. Thanks for the video. We'll be doing the same come spring! This was extremely helpful!

  • @chelemichele1524
    @chelemichele1524 4 года назад

    That's still a great deal... you cant even buy grocery store pork for that price..
    All caught up...👍😁
    Have a good evening 🌻🌻🌻

  • @willowriverranch7965
    @willowriverranch7965 3 года назад +5

    Wow! You guys scored on that feed! First time we raised pigs we ended up with over $5/lb our cost. We mixed our own feed from organic grains from a local homestead store. This time we’re raising more pigs and buying in bulk, 2 ton totes. Roughly $850 in feed for every 3 pigs, not including any supplements. Off to watch your other videos and see how you fed these guys! Also, why Berkshire?

  • @jeffbee6090
    @jeffbee6090 4 года назад +5

    thanks for the pig math! I was wondering about it!

  • @RockyCreekHomestead
    @RockyCreekHomestead 4 года назад +1

    Great breakdown, it was still a huge savings for you by selling the one pig so I think it’s still a win. Home raised pork compared to store pork is so much better. I raise Kune Kune and not enough people in my area know enough about them yet. I do the ACV and DE, I may look into the kelp. Awesome work 👍

  • @mikesantimore6971
    @mikesantimore6971 2 года назад

    Thank you for the information great video. God bless you and your family

  • @deserteagleiii1643
    @deserteagleiii1643 3 года назад

    Great calculation sir... i once heard that its better to raise 3 or more pigs if you want profit.. for 5 pigs, all the mess will be covered by 2 pigs and the 3 pigs are the profit... it would be great if you could prove to us..

  • @ceepark114
    @ceepark114 3 года назад

    It is expensive to raise pigs, the feed, processing costs, etc. but the payoff is so good, meat quality is superb, it actually has flavor compared to store bought pork.

  • @pchentnik
    @pchentnik 3 года назад

    Yes, it would be great to see what you spent in infrastructure. :) you could add it as a startup cost and how many pigs to pay it off.

  • @dwighthires3163
    @dwighthires3163 4 года назад

    I have been waiting for this video. Thank you so much for posting the finances involved in your pig experience. I

  • @Shake7326
    @Shake7326 4 года назад +3

    Thanks for the breakdown. Very much appreciated.

  • @melvinwoodruff905
    @melvinwoodruff905 2 года назад

    Thanks for your time

  • @Staceyisamom
    @Staceyisamom 4 года назад

    This is awesome. Thank you... already forwarded the video to my husband so he can see for himself.

  • @melissabythrow1094
    @melissabythrow1094 4 года назад +2

    That is absolutely fantastic!!! Helps give my husband and I great information for when we get our property and the goals we have. THANK YOU for sharing!

  • @Rachel-uj4dg
    @Rachel-uj4dg 2 года назад +1

    How many pounds of feed per pig did you buy and how long do you raise them up for? 😊 Thank you for your breakdown!

  • @Peter-xc2ox
    @Peter-xc2ox 7 дней назад

    God bless you and your family.
    Bacon and tomato sandwich.
    Carry on
    Yum
    London ❤

  • @normawong123
    @normawong123 4 года назад +2

    I like your white board explanation, thank you

  • @ArtyYeo
    @ArtyYeo 3 года назад +1

    Love the video and the information. Thanks for sharing. Thumbs UP! I'm for raising my own food supplies.
    Question: I've always wondered what meat I get back from the slaughter house. They could easily swap out my pork with lower grade gmo poorly fed pork and send those back to me, I will never know. I guess I want to know if slaughtering and butchering is all that difficult for a farmer?

  • @virginiareid5336
    @virginiareid5336 4 года назад +2

    Do you have anything else to use the pig shelter and the water barrel for ? That way it could just be considered a farm building. Take Care

  • @LogHouseFarm
    @LogHouseFarm 4 года назад +2

    I appreciate the information, I have thought about getting pigs.

  • @Markos_kar
    @Markos_kar Год назад

    General question how do you know that the processor Will give you back your pig and not something else