Ile potrzeba czasu, aby zostać projektantem UX lub UI.

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 16 сен 2024
  • Ile czasu potrzeba, aby zostać projektantem UX, czy UI? Oto kilka moich przemyśleń na ten temat. Dodatkowo poniżej znajdziecie informacje na temat konkursu i Ligi Juniorów, o czym mówię w tym odcinku :)
    KONKURS NA KURS UX:
    W związku z zaistniałymi problemami nagroda będzie wręczona w nieco innej formie. Wkrótce ogłoszę aktualizację dot. kursu (wszystko się będzie zgadzać :))
    Jeśli jesteś zainteresowana/-ny wzięciem udziału w Lidze Juniorów, to zapraszam na stronę www.ligajunioro... w celu zapisania się na listę oczekujących.
    Jak tylko strona z zapisami oficjalnie ruszy otrzymasz ode mnie wiadomość email z informacjami!
    Ogłoszenie o pracę:
    centra.teamtai...
    Społeczność na Discord:
    / discord
    Instagram:
    / dawid.tkocz
    Widzimy się we wtorek, peace!

Комментарии • 21

  • @j.p.3513
    @j.p.3513 Год назад +1

    A ja dopiero zaczynam i się cieszę :-) Miłego ux-owania wszystkim :-)

  • @NeVdiii
    @NeVdiii Год назад +3

    Moja nauka trwała niestety o wiele więcej niż miesiące, ale prawie 2 lata. O UX/UI dowiedziałem się w marcu 2021 i od tamtego momentu cały czas czytam, rozwijam się i uczę. W 2022 zdecydowałem się na kurs web designu, by się troszkę bardziej podszkolić (trwa do czerwca). Teraz też się zapisałem na #3 edycję kursu Digital Designer i zdecydowanie polecam każdemu kto się zastanawia - warto! Moja droga trwa tyle, bo nigdy nie jestem pewny czy wiem wystarczająco dużo by się dostać do jakiejkolwiek pracy. Jako pracę dyplomową mam do zrobienia stronę dla klienta (znajoma) + właśnie swoje portfolio. Tak więc można uznać że już pracę freelancera posiadam, ale i tak nadal uważam że jeszcze duuużooo przede mną :D Życzę każdemu przebranżawiającemu się powodzonka! :)

    • @emilianiemiec7391
      @emilianiemiec7391 Год назад +1

      Przybijam piątkę, znajduję wspólne wątki :). Trzymam kciuki!

  • @zuzannapoczynska7743
    @zuzannapoczynska7743 Год назад

    Cześć Dawid, bardzo potrzebny film zmontowałeś - wyczuwalny niedzielny vibe działa na jego plus ;-)
    Mogę szczerze powiedzieć, że najbardziej pociągające w projektowaniu UX jest dla mnie realny wpływ na to co powstanie, świadomość tego, że małe "rzeczy" w projekcie mogę mieć później ogromny wpływ na funkcjonowanie produktu końcowego. Niesamowite jest też to, jak każdy kolejny projekt na mnie wpływa, kształtuje i rozwija na różnych płaszczyznach.

  • @ewab4160
    @ewab4160 Год назад

    Hej dodam kilka przemyśleń od siebie :) Ścieżka UXa jest jak labirynt, ale ma wiele korytarzy, które warto zbadać :) na każdej ścieżce spotykamy nowe wyzwania i osoby na drodze jak w grze RPG, które są kluczowe w naszym rozwoju. Tworzenie doświadczeń szukanie ryzyka, to co może się wysypać dosłownie, to jest najfajniejszy punkt i ten cały proces odkrywania, proces detektywa, proces zagadki. Interfejsy skóra naszego problemu, szczególnie pokazanie małych kawałków mapy, a później składanie tej mapy w całość. UIUX to gra, w której my kreujemy scenariusz, artefakty i narzędzia. Narzędzia, których używamy po drodze zależą od nas, tu nie ma sztywnego scenariusza, bo musimy być przygotowani na niespodzianki i kolejne levele :) To, co mnie pociąga to proces poszukiwania nowych korytarzy, gra pytań i tworzenie.
    Im bardziej wgłębiam się w tematy projektowania, tym więcej przemyśleń :)
    Zostanie projektantem to ciągły proces :) i wciąż niedosyt wiedzy.
    Miłego :)

  • @kamilaguchowska5887
    @kamilaguchowska5887 Год назад

    Część!
    Mogłabym odpowiedzieć że wszystko, no ale ale są pewne elementy tego procesu które pociągają mnie bardziej. Gdy myślę o tworzeniu doświadczeń i na tej podstawie interesów to pierwsza rzecz która jest dla mnie szalenie ważna i mega pociągająca to faza Discovery. Najłatwiej będzie wyjaśnić mi to na przykładzie. Jako projektant dostajemy piękny samochód od klient ma tylko jeden szkopul - nie jeździ bo brakuje mu części. Dzięki wiedzy z badań (tu przyglądamy się dlaczego ten samochód nie jeździ, co mu brakuje) która zaimplementujemy w dalszej części projektowania oraz dobrym praktykom do naszego auta możemy dorzucic te najpotrzebniejsze części które sprawią że auto będzie mogło się poruszać czyli silnik, pedały, skrzynie biegów i kierownicę, a użytkownik będzie mógł FUNKCJONALNYM i UZYTECZNYM autem przemierzać autostradę świata cyfrowego 😊

  • @user-zm8eq6fr9i
    @user-zm8eq6fr9i Год назад +1

    UX to moja słaba strona. Kiedyś było troche informacji na kursach, ale w końcu tych wiedz brakowało żeby znależć pracy w etatu. Dlatego zostałam projektantem UI. Pracuję jako freelancer już 3 lata, ale zawsze w swoją pracę staram się myśleć o UX. Jak bedzie łatwiej, szybczej i wygodniej dla użytkownika żeby osiągnąć swój cel? Czy moje rozwiązanie jest oczywiste i wygodne? Każdy z nas jest użytkownikiem i często możemy widzieć irytującą funkcjonalność stron internetowych i servisów. Dlatego zawsze staram się wszystko przemyśleć w granicach moich możliwości, żeby użytkownicy produktów moich klientów mogli cieszyć się procesem. Mogę powiedzieć że dla mnie tworzenie doświadczeń i interfejsów użytkownika to znalezienie idealnej równowagi między prostotą, wygodą i pięknem :)

  • @grzegorzsitkowski9309
    @grzegorzsitkowski9309 Год назад

    Dawid fajny merytoryczny materiał. Jeżeli chodzi o to co pociąga mnie w tworzeniu doświadczeń i interfejsów użytkownika to zawsze marzyłem, żeby tworzyć coś co bedzie nie tyle ładne co przede wszystkim będzie to funkcjonalne. Wiele osób rozpoczynając pracę w tej branży niestety zwraca uwage przede wszystkim na kwestię wizualną. Ja przyznam się szczerze, że pomimo niewielkiego ( pół rocznego ) doświadczenia też tak zaczynałem. Chciałem tworzyć coś co będzie przede wszystkim piękne. Oczywiście to jest ważne, ale skupiając się na wyglądzie strony czy też aplikacji zapominamy, że ma ona przede wszystkim działać. Jeżeli ktoś zachwyci się naszym projektem od strony wizualnej to super, ale jeżeli w parze nie będzie szła jego funkcjonalnośc to niestety ale długo ta osoba nie zostanie na takiej stronie.

  • @nat_ula
    @nat_ula Год назад

    W odpowiedzi na pytanie - temat projektowania doświadczeń jest mi niezwykle bliski, ponieważ bardzo zwaram uwagę na to co mnie otacza. Najbardziej pociąga mnie stawianie użytkownika w centrum i uwzględnianie jego potrzeb w projektowaniu. Eliminowanie frustracji i optymalizowanie rozwiązań to właśnie to, co mnie interesuje. W przyszłej, wymarzonej pracy chciałabym ułatwiać użytkownikom wejście z produktem w interakcję. Kiedyś usłyszałam zdanie, żeby przed zakupem nowego produktu zadać sobie pytanie - czy jest on funkcjonalny czy też ładny/ estetyczny. W projektowaniu interfejsów, obie te rzeczy są dla mnie istotne ;)

  • @artemhunin663
    @artemhunin663 Год назад

    Dla mnie stanie się projektantem UX to nie tylko życzenie, to decyzja o rozpoczęciu podróży w projektowaniu znaczących doświadczeń dla ludzi. Jako projektant UX, będę nie tylko projektować interfejsy cyfrowe, ale także kształtować sposób, w jaki ludzie oddziałują z technologią i ostatecznie z otaczającym ich światem. W ten sposób moje życzenie zostania projektantem UX nie dotyczy tylko wyboru kariery, ale także zmieniania życia ludzi poprzez moc projektowania.

  • @cyncynatus
    @cyncynatus Год назад

    Cześć, Dawidzie! Najciekawszą rzeczą, którą dostrzegam w UX/UI jest możliwość wejścia w rolę twórcy, którego pracę nie idą do szuflady, lecz mogą okazać się korzystne dla innych. Sam proces tworzenia, poczynając od badań potrzeb użytkowników i interakcje z nimi, poprzez wybór "cegiełek" projektu - palety barw, fontów, opisywanie ścieżek użytkowników i innych rzeczy, kończąc na wdrażaniu rozwiązań pozwala poczuć mi się jak demiurg budujący otaczającą nas rzeczywistość :) A widok zachwytu w oczach osób, którym pomagam jest potężną dawką motywacji dla dalszej pracy nad sobą.
    Nie ukrywam, że jako absolwent politolog czerpię radość z faktu, iż ścieżka UX/UI uświadomiła mi, że moja wiedza teoretyczna na temat badań społecznych zdobyta po pięciu latach studiowania okazuje się praktyczna.
    PS. Chciałbym wykorzystać wiedzę z zakresu UI/UX do ulepszenia działania polskiej administracji. Nie tylko ja na tym skorzystam, lecz również reszta społeczeństwa :)

    • @cyncynatus
      @cyncynatus Год назад

      Witam Dawidzie! Napisałem do Cb na IG. Pozdrawiam!😀😀😀

  • @nataliakowalska2195
    @nataliakowalska2195 Год назад

    W projektowaniu interfejsów i doświadczeń użytkownika najbardziej lubię myśl, że ktoś kiedyś odpalając daną apkę/stronę/produkt cyfrowy pomyśli/powie - no w końcu poprawili to coś co było nie tak przez co cały czas się irytowałem. Sama mam tak, że cieszę się jak ktoś doda opcję która była mi potrzebna i długo się przez jej brak irytowałam, a nagle się pojawia z tym miłym uczuciem że ktoś tam o to dba, żeby było lepiej :D Przebranżawiam się z marketingu do Product Designu to jeszcze rozkoszuje się myślą, że będzie można zakomunikować to, że poprawiliśmy jakaś opcję ☺

    • @Natalia20x
      @Natalia20x 11 месяцев назад

      i jak ci idzie?

  • @ofegoorego1175
    @ofegoorego1175 Год назад

    Hej Dawid! Pytasz co pociąga mnie w tworzeniu UI/UX, odpowiedź jest prosta i przyjemna :P jest to po prostu tworzenie "smooth" rzeczy. Co mam przez to na myśli ? Lubię tworzyć rzeczy w ten sposób by prócz samej wizualnej klarowności, odczucia użytkownika nieważne jak doświadczonego w danej tematyce, były chociaż dobre. Nie raz odpalałem stronę, program, cokolwiek, i kończyłem po chwili googlując jak coś w tym zrobić, bo nie mogłem rozgryźć jakieś funkcji czy czegoś znaleźć w samym produkcie :(. Dlatego też staram się tworzyć swoje produkty tak, by inni nie cierpieli jak ja :D.
    Aktualnie zajmuję się głównie UI i nie ukrywam, że doszkolenie się teoretyczne z zakresu UX na pewno by mi pomogło! Peace.

  • @ofegoorego1175
    @ofegoorego1175 Год назад +1

    Poruszyłeś w dzisiejszym odcinku temat mi bliski, aka szukanie pracy na początku swojej kariery. Na rynku jako grafik jestem już 2 lata, przed tym 4 lata szkoły technicznej na kierunku też graficznym potwierdzony papierami. Udało mi się niedawno dostać jakimś fartem do jednego z topowych domów mediowych w Polsce, wielki przeskok dla mnie w karierze. Jednak z pracą dla tego podmiotu wiążę się tez NDA itp co utrudnia rozwój portfolio. Jak ty jako rekruter ale i branża wgl. spogląda na poprzednich pracodawców w Polsce? Czy nazwy firm i marek budzą jeszcze jakiś respekt, czy nikogo nie obchodzi, czy ktoś robił 10 lat jako senior w coca coli, czy januszexie na wsi ?
    ps. link do fabryki nadal przekierowuje do slacka a nie invitea na discorda :P

  • @quattro3610
    @quattro3610 Год назад

    Hej Dawid! Już odpowiadam na Twoje pytanie - jakiś czas temu natrafiłem na treści związane z UX/UI w Internecie i choć wcześniej myślałem, że się do tego nie nadaje, podjąłem wyzwanie, które poniekąd rzucił mi los a w zasadzie autorka tych treści i tak zacząłem stawiać swoje pierwsze kroki. Idąc dalej w las zaczynało mnie coraz bardziej pociągać to jak strony/ aplikacje są podobne, a jednocześnie zupełnie inne. Prostota, niepowtarzalność i perfekcja w każdym calu - jak dla u perfekcjonisty przystało to cieszy moje oko.
    Kolejnym aspektem tego, co mnie pociąga w projektowaniu to to, jak bardzo zmienia moją osobę - odkrywam w sobie coraz większą kreatywność, pasje i dociekliwość.
    Myślę że jestem w dobrym miejscu i mógłbym się w tym spełniać, i właśnie to poczucie przyciąga mnie do nowych wyzwań związanych z projektowaniem.

  • @Piotr.AMS.Studio
    @Piotr.AMS.Studio Год назад

    Rynek UI/UX jest teraz tak przesycony "designerami" po byle jakich kursach, że po około roku szukania sobie odpuszczam i idę w innym kierunku. Jeśli próg wejścia jest tak niski, że ktoś po miesiącu/paru miesiącach nauki i budowania portfolio uważa, że jest gotowy do pracy i wysyła CV to w sumie nic dziwnego. A najbardziej na tym korzystają ci co te kursy tworzą.

  • @amddesign
    @amddesign Год назад

    Czy mogę wysłać do Ciebie portfolio? Pracuję jako grafik od 7 lat. Od pół roku próbuję dostać się do branży UX/UI i nie mogę się przebić 😕

  • @patrykm5732
    @patrykm5732 Год назад

    widzę, że pracujesz na zakrzywionym monitorze. z punktu widzenia designera to rozwiazanie ułatwiające pracę w porównaniu do zwykłego prostego monitora ?