Gdzie dwóch instalatorów, tam trzy opinie...

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 18 ноя 2024

Комментарии • 58

  • @pi3truch87
    @pi3truch87 Месяц назад +9

    Poszukajcie jakiegoś eksperta, który potrafi policzyć zasadność GWC, dobrze zna fizykę, itd., a nie jakieś wojny instalatorów urządzacie. Prosimy o jak najwięcej wyliczeń i pomiarów i jak najmniej opinii.

  • @grzmil1
    @grzmil1 Месяц назад +13

    No niestety Maciek sam sobie strzelił w kolano. Chciał rozmawiać na argumenty a przytacza same anegdoty które są bez wartości. Również słaby jest pomysł. żeby porównać dom w jednym roku używając GWC a w drugi, nie. Niestety ale nie jest w stanie kontrolować klimatu i zapewnić tego samego zapotrzebowania na energię rok do roku.
    Maciek jest również nieobi ektywny ponieważ ma konflikt interesów, montując GWC. Nie mówię, że robi to celowo, ale podświadomie.
    Mówi, że można coś próbować liczyć na kartce, ale się nie da. Wystarczyć policzyć zapotrzebowanie na energię grzewczą dla wentylacji mechanicznej i potem powiedzieć a co jakbyśmy zmniejszyli różnice temperatur o połowę, czyli de facto dzielimy zapotrzebowanie na energię przez dwa i mamy oszczędności.
    Dane:
    -przepływ 250 m3/h
    -100 dni sezonu grzewczego o średniej temp. 0*C (raczej skrajny przypadek)
    Zapotrzebowanie na ogrzanie powietrza od 0*C do 23*C to
    100 dni * 24 h/dzień * 250 m3/h = 2400 h * 2 kWh = 4800 kWh
    Sprawność odzysku energii rekuperatora to 85% a więc potrzebujemy dostarczyć 15% czyli
    0.15 * 4800 = 720 kWh
    Jeśli GWC zaoszczędzi nam połowę energii czyli ogrzeje do 11.5 *C (co jest raczej nie możliwe dla montowanych GWC o powierzchni 150m2, ale niech będzie, że się da)
    720 kWh * 0.5 = 360 kWh
    Przy cenie energii 30gr / kWh (gaz lub PC) to mamy 360 * 0.3 = 108 PLN oszczędności rocznie.
    A więc bzdurą jest, że to się opłaca i że się zwróci, lub że nie da się policzyć. Czas zwrotu to 100-200 lat w zależności od ceny.
    Oczywiście nie oznacza to, że GWC nie ma sensu, ale czy to ma sens jest podyktowane oczekiwaniami i konstrukcją. Ogromy GWC żwirowy grzebieniowy, zrobiony samemu po kosztach ma sens jeśli celujemy w dom pasywny, jesteśmy pasjonatami itp., ale dal przeciętnej osoby to jest zbędne.
    To co Maciek opowiada o grzałce około 22min też nie jest prawdą bo w reku entalpicznym grzałka włącza się poniżej -7*C i jest terowana tak, żeby dogrzać powietrze do -5*C czy jakoś tak i pobiera minimalną moc przez kilkanaście dni w roku więc są to koszty pomijalne.

    • @ukaszw.5461
      @ukaszw.5461 Месяц назад

      Czy rekuperacja się opłaca?
      - oszczędność przy pompie ciepła budynek 250m2 to 1200 kWh prądu elektrycznego a koszt instalacji rekuperacji 25tys zł
      Ocieplenie 15cm styro ściany, 25cm wełna dach, podłoga styro 8cm, dół podłogówka a góra grzejniki
      Sezon z rekuperacją zużycie prądu 7450kwh a bez rekuperacji 8600kwh (została założona po siedmiu latach od zakończenia budowy).

    • @ukaszts9677
      @ukaszts9677 Месяц назад +1

      ​@@ukaszw.5461 w nowym domu oczywiście że się opłaca. Nie budujesz komina wentylacyjnego, masz kontrolowany przepływ powietrza a nie przez szczeliny w oknach czy nawietrzniki. Większy komfort czy to zimą czy latem kiedy wentylacja grawitacyjna prawie niedziała.

    • @grzmil1
      @grzmil1 Месяц назад +2

      @@ukaszts9677 dokładnie tak, rekuperacja jest "darmowym" zamiennikiem wentylacji grawitacyjnej, który dodatkowo podnosi komfort i dba o zdrowie.
      Porównanie opłacalności ręku do opłacalności GWC jest całkowicie nietrafione

    • @neezmarcin
      @neezmarcin Месяц назад

      Przez cztery zimy z rzędu mieliśmy zupełne inne zużycia energii elektrycznej na ogrzewanie. ​Każdej mniejsze o około 300 kWh więc nie wiem czego to dowodzi. Tym bardziej że ostatnia zima była bardzo łagodna. @@ukaszw.5461

  • @alinawarszawa5540
    @alinawarszawa5540 Месяц назад +1

    Przy schłodzeniu powietrza ZAWSZE dochodzi do zmiany wilgotności względnej (wzrost, %) i może dojść do zmiany zawartości wody w [g/kg] - zmniejszenie jeśli się coś wykropli.

  • @marekgrys
    @marekgrys Месяц назад +5

    Macieju podstawowe pytanie mając Valloxa na zewnątrz -19...wpada mi do domu +18 bez dogrzewania...w całym sezonie zimowym zużył +12kwh na aktywne rozmrażanie....jak doskonale wiesz do -10 MetalPick nie zamarza... Więc to są fakty i teraz pytanie co bym zyskał gdybym miał GWC ? 12 kWh oszczędności czyli 12 zł + na nawiewie miałbym +19 np... więc uważam że w zimie owszem gwc ma sens gdybyś miał wentylację mechaniczną bez rekuperacji . Lato pełna zgoda niższa temp na czerpni i suchsze powietrze tutaj oszczędność byłaby jak sądzę z 200 kWh energii elektrycznej która by alby mniej na pracę klimatyzatorów

  • @grzmil1
    @grzmil1 Месяц назад +4

    Komentarz o izolowaniu gruntu i przepływie ciepła to jest jawna brednia i magia i takich rzeczy nie powinno się puszczać, żeby nie wprowadzać ludzi w błąd.
    Grunt ma temperaturę 8*C więc max różnica temperatur to 23-8 = 15 *C.
    W zimie jak jest -10*C na zewnątrz to mamy różnicę 33*C, czyli ponad dwa razy więcej, dodatkowo powierzchnia ścian jest dużo większa niż powierzchnia podłogi. Standardowe 10-15cm które daje się pod chudziak i potem jeszcze 5-10 cm pod wylewkę w zupełności wystarczą i straty do gruntu są minimalne.
    Przy powierzchni podłogi 100m2 i styropianie 10+10 mamy straty na poziomie 250 W, co jest niczym w porównaniu do strat przez dach.
    Dach dwuspadowy 45* ma powierzchnię 140m2 i dwa razy większą różnicę temperatur więc straty będą 700W przez dach.
    Ściany mają jakieś 250 m2 lub więcej, wiec straty będą na poziomie minimum 1250W plus dodatkowe straty przez okna.
    Niestety instalatorzy nie znają się na fizyce budynku i często sugerują się anegdotami i opowieściami a to się ma nijak do praw fizyki, których oszukać się nie da.

  • @rezystor1990
    @rezystor1990 Месяц назад +10

    Masakra miała być merytoryka a jest własna fizyka i filozofia....
    Po co zakładamy GWC:
    - oszczędność - jak wykazano i tak bardzo bardzo optymistycznymi obliczeniami nie wróci się to nigdy (poniżej w komentarzu), większą oszczędność rocznie da dwa panele podłączone pod grzałkę w zbiorniku CWU za grosze w porównaniu do GWC
    - komfort - większy komfort da klimatyzacja przy ułamku ceny GWC więc tu też nie chodzi o komfort lub dobry rekuperator np. Wanas kombo z wbudowanym wymiennikiem freonowym i nawilżaczem. Mamy w tedy taką wilgotność i taką temperaturę jaką chcemy a nie taką jaką daje GWC
    Więc po co GWC? a po to by firma zarobiła na montażu...
    Izolacja styropianem 15cm da to samo co izolacja 30cm.... serio... ręce opadają weź to policz bo nie wierze co słucham...
    Dokładanie jeszcze więcej pod podłogę styropianu nic nie da bo nie niweluję mostków cieplnych, trzeba zacząć od tego że dom powinien być budowany na płycie fundamentowej jeżeli ktoś chce realnie zniwelować przenikanie ciepła do gruntu a nie tylko ładować bez sensu kolejne centymetry pod posadzkę...
    Najlepsza jest teoria że suchy grunt w lecie jest w stanie przejąć więcej ciepła z powietrza niż mokry gliniasty... jest całkowicie odwrotnie... Nawet tu na kanale p Maciej Sempiński pokazywał że wodę z rynien prowadzi do GWC żeby grunt miał lepszą efektywność cieplną a tu znachor ze swoją fizyką wyskakuje że suchy piaszczysty będzie się lepiej sprawował eh pojawiło się tu bardzo dużo dziwnych stwierdzeń ale to nie jest do wyprostowania w komentarzy na yt.

    • @marekgrys
      @marekgrys Месяц назад

      Akurat combo wanasa jest idiotyczne najpierw zwykly wymiennik ściąga 5-6 L wody na dobę a potem odpala nawilżać zjadający 10 kWh energii na dobę by wilgotność była odpowiednia problem że za nawilzaczem pracuje ostro grzałka bo gwałtownie i noża się temp po przejściu przez nawilżacz kanałowy

    • @jerzyprzybyo2541
      @jerzyprzybyo2541 Месяц назад

      „Izolacja styropianem 15cm da to samo co izolacja 30cm.... serio... ręce opadają weź to policz bo nie wierze co słucham...” . . . a co jeśli się uwzględni szczelność budynku , pojemność cieplną przegród budowlanych , rozkład temperatur w ścianach . . . co lepiej chroni przed zimnem . . . dwa rozpięte futra , czy szczelny , cienki kombinezon narciarski . . . budownictwo to coś więcej niż tylko cegła na cegle , . . i zastosowanie 2 . . . 3 wzory . . . dobrze jest szerzej spojrzeć na fizykę budowli . . .

    • @rezystor1990
      @rezystor1990 Месяц назад +1

      @@jerzyprzybyo2541 Gościu o czym Ty pleciesz? Chłop wprost stwierdził że 15cm styropianu zrobi to samo co 30cm.... jeżeli nie widzisz w tej wypowiedzi pseudofachowca błędów to swoje szerokie spojrzenie na fizykę budowli oraz barwne metafory zostaw dla siebie...

    • @pi3truch87
      @pi3truch87 Месяц назад +1

      @@rezystor1990 Wyrwane z kontekstu. Przecież wyraźnie mówił o innych warunkach do spełnienia, a nie tylko o grubości styropianu. Nie znaczy to, że podane wartości są realne oczywiście.

  • @robertzwolinski999
    @robertzwolinski999 Месяц назад

    Bardzo Polecam Pana Macieja, miałem okazję być klientem tej firmy i z czystym sumieniem polecam 👍
    Bardzo profesjonalne podejście👍

  • @almarian6585
    @almarian6585 Месяц назад +2

    GWC opłaca się instalatorowi. Jeżeli koniecznie chcemy GWC bo np. mamy prosty tani rekuperator bez grzałki, to wystarczy zrobić małe GWC tylko jako system antyzamrożeniowy rekuperatora. Wymiennik entalpiczny zamarza przy -6, więc rura z atestem 25mb max za 2tyś zakopana poniżej strefy zamarzania + czerpnia i poprowadzenie do rekuperatora wykonane samodzielnie to 3-4tyś i takie rozwiązanie ma sens. Ewentualnie samodzielnie wykonany wymiennik żwirowy jako filtr, który będzie nas zabezpieczał przed smogiem (trzeba pamiętać, że wentylator musi pokonać opór GWC więc zużyje więcej prądu). Tak to wygląda i nie dawajmy się kroić bo GWC wykonane przez instalatora nie ma uzasadnienia ekonomicznego

  • @maniakpj
    @maniakpj Месяц назад +1

    Szpenio który działa w branży u klientów montuje, a u siebie wynajmuje fachowca 👍

  • @MrZiemwit
    @MrZiemwit Месяц назад +2

    chcialbym zobaczyc atesty tworzyw sztucznych z ktorych sa elementy GWC bo na pierwszy rzut oka to wyglada jak rury wznoszace do kanalizacji i deszczowki

  • @romanzioo1676
    @romanzioo1676 Месяц назад +1

    Prosze podac namiary na tego Pana z poludnia, ktory calościowo podchodzi do instalacji pomp, rekeperacji, klimatyzacji. Dziekuje

    • @levelpeem
      @levelpeem Месяц назад +1

      Marek Borys z Rzeszowa. Wiedźmin z kanału Izzi 😶

  • @MrRatpaw
    @MrRatpaw Месяц назад +1

    Ja juz się boję oglądać filmy z Waszego kanału 🙂
    Kilka rzeczy wypunktowano ponizej: 30 cm nie daje więcej niż 15 cm, że grzałka przed rekuperatorem grzeje cały sezon grzewczy, że nie da się policzyć itd. Szkoda komentować normalnie.
    Dodam od siebie: czy pan Maciej kiedykolwiek opomiarował te swoje GWC? Czarno na białym by wyszło ile otrzymujemy dzięki ziemi.

  • @tobiaszkucharczyk8595
    @tobiaszkucharczyk8595 Месяц назад +1

    20 lat temu już na szkoleniach zastanawialiśmy się czy się opłaca jak toś chce to się robi

  • @dariuszwloch7665
    @dariuszwloch7665 Месяц назад

    No z ta podłoga to trochę chyba pan przesadził ciepło czy ciepłe powietrze z wiadomych względów będzie unosiło się do góry i przenikało przez górna część ścian i dach więc oszczędzanie izolacji ścian lub dachu po to żeby przesadzić na podłodze 🤔
    100 w podłodze no może 150 i raczej izolowany fundament na odpowiednia głębokość zrobi robotę
    Dobrze byłoby właśnie kogoś kto albo to policzy teoretycznie albo doświadczalnie i zaleci gdzie więcej blokować gdzie mniej

  • @TenTypPatryk
    @TenTypPatryk Месяц назад +1

    Film z cyklu „jestem instalatorem nie wiem ale się wypowiem”. Aby obliczyć izolację cieplną dla elewacji budynku, trzeba wziąć pod uwagę kilka aspektów, takich jak grubość materiału izolacyjnego, jego współczynnik przewodzenia ciepła oraz powierzchnię elewacji.
    ### Wzór na straty ciepła przez przegrodę (elewację):
    Jednym z kluczowych wzorów w fizyce budowli, który wykorzystuje się do obliczania izolacyjności cieplnej przegrody (np. ściany z izolacją), jest wzór na **współczynnik przenikania ciepła \( U \)**:
    \[
    U = \frac{1}{R}
    \]
    gdzie:
    - \( U \) - współczynnik przenikania ciepła [W/m²K] (mniejsza wartość oznacza lepszą izolacyjność),
    - \( R \) - opór cieplny przegrody [m²K/W].
    ### Wzór na opór cieplny przegrody \( R \):
    \[
    R = \frac{d}{\lambda}
    \]
    gdzie:
    - \( d \) - grubość warstwy izolacji [m],
    - \( \lambda \) - współczynnik przewodzenia ciepła materiału izolacyjnego [W/mK] (im niższy, tym lepsza izolacyjność).
    ### Obliczenie strat ciepła przez całą elewację:
    Jeżeli chcemy obliczyć **straty ciepła \( Q \)** przez całą elewację, możemy zastosować wzór:
    \[
    Q = U \cdot A \cdot \Delta T
    \]
    gdzie:
    - \( Q \) - ilość traconego ciepła [W],
    - \( U \) - współczynnik przenikania ciepła [W/m²K],
    - \( A \) - powierzchnia elewacji [m²],
    - \( \Delta T \) - różnica temperatur między wnętrzem a zewnętrzem [K].
    ### Przykładowe obliczenie:
    Załóżmy, że masz elewację o powierzchni 100 m², różnica temperatur \( \Delta T \) wynosi 20°C (np. +20°C w budynku, -10°C na zewnątrz), a izolacja o grubości 0,15 m ma współczynnik przewodzenia ciepła \( \lambda \) równy 0,04 W/mK.
    1. Obliczamy opór cieplny \( R \):
    \[
    R = \frac{d}{\lambda} = \frac{0,15}{0,04} = 3,75 \, \text{m²K/W}
    \]
    2. Obliczamy współczynnik przenikania ciepła \( U \):
    \[
    U = \frac{1}{R} = \frac{1}{3,75} \approx 0,267 \, \text{W/m²K}
    \]
    3. Obliczamy straty ciepła:
    \[
    Q = U \cdot A \cdot \Delta T = 0,267 \cdot 100 \cdot 20 = 534 \, \text{W}
    \]
    Wynik oznacza, że przez całą elewację ucieka 534 W ciepła w określonych warunkach.
    Takich rzeczy uczyli w technikum budowlanym.

    • @radekmay4760
      @radekmay4760 Месяц назад +1

      Delta T przy założeniu (np. +20°C w budynku, -10°C na zewnątrz), wynosi 30°. Z resztą się zgadzam, brak elementarnej wiedzy z fizyki budowli o rozkładzie temp. w przegrodach nie wspominając. Zaraz ktoś wyskoczy że wystarczy 10cm białego strucla bo dał dwie warstwy piątki na przekładkę : ))))

    • @jerzyprzybyo2541
      @jerzyprzybyo2541 Месяц назад

      . . . a gdzie jest uwzględniona pojemność cieplna ścian , stropów , szczelność budynku , usytuowanie względem słońca , rozkład temperatur w przegrodach . . . to takie pytana z marszu . . .

    • @TenTypPatryk
      @TenTypPatryk Месяц назад

      @@jerzyprzybyo2541W moim komentarzu nie chodziło o zakwestionowanie rzeczy które przytoczyłeś, ale o zwrócenie uwagi na temat w którym instalator mówi że 15 cm izolacji to tyle samo co 30. Skoro ktoś idzie do architekta po projekt domu, to wydaje mi się i pewnie tak jest że nie wziął sobie tych 20 czy 30 cm styropianu na izolację z nieba.

  • @krzyglinski
    @krzyglinski Месяц назад

    Większość tu komentujących próbuje na siłę liczyć, czy gwc się opłaca, ale było takie powiedzenie: nie wszystko co warto, to się opłaca, a nie wszystko co się opłaca, warto robić". Moim zdaniem gwc i rekuperację warto robić jak tylko jest taka możliwość, nawet jeśli to trochę więcej kosztuje na początku. Po prostu za komfort czasem warto zapłacić, nawet jesli to nie do końca się opłaca. Chociaż z tą opłacalnością, to też wydaje mi się, że jest masa niedowiarków, którzy z zazdrości tylko będą krzyczeć, że to nie działa i się nie opłaca.

  • @bernackiandrzejab
    @bernackiandrzejab Месяц назад

    Ja stawiam dom pasywny i zamierzam go używać na początku bez gwc i z czasem podłączyć bo rurki położone pod płytą ale glikolowy będzie .jak tylko się obrobie ze wszystkimi moimi pomysłami przy budowie to Tomek Wójcik napewno to opublikuje . Dom jest opomiarowany jak mało który . rozwiązan nietypowych też dużo jak żaden inny projekt dotychczas

    • @szkodnik5168
      @szkodnik5168 Месяц назад

      kto to jest Tomek Wójcik i jak go znaleźć?

    • @bernackiandrzejab
      @bernackiandrzejab Месяц назад +1

      @@szkodnik5168 tom budowniczy czasem z Damianem wrzuca tu firmy zakłada rekuperację i pomaga w zakupie i budowie domów z Izodom 2000

    • @szkodnik5168
      @szkodnik5168 Месяц назад

      @@bernackiandrzejab no to trzymam kciuki i czekam na film!

  • @neezmarcin
    @neezmarcin Месяц назад

    Jeśli gwc tak obniża temperaturę , że ona rośnie o 2*C to ja żyję w rzeczywistości alternatywnej 😂
    Komentarz Pana Macieja Sempińskiego z przed roku
    "@maciejsempinski... 1 rok temu (edytowany):
    wyniki z tabeli dnia 16.08.2023 godz. 08:00 na zewnątrz 20,1 OC
    w 3 pokojach 24,2 24,3 25,4
    godz. 15:00 na zewnątrz 40,1 oC w słońcu 32 oC w cieniu
    26,2 25,8 26,1 w 3 pokojach
    anemostat nawiewa świeże powietrze z GWC za FREE do pokoi 22,2 oC Reku pobiera 28-32 Wh, ale z GWC do rekuperatora wchodziło 16,3 oC."
    Szkoda że wilgotność nie zostala podana bo mogłoby być ciekawie. Chociaż kiedyś na nagraniu bylo widać powyżej 60% latem.
    Jak za 25 tys. zł to spoko opcja brać i sie nie zastanawiać 😅 najwyżej w przyszłości dołoży sie klimę 😉

  • @levelpeem
    @levelpeem Месяц назад +1

    Chłop się tak produkuje a wymiennik gruntowy nazywa gruntownym, a rdzeń trzpieniem określa.

  • @grzegorzzubinski6951
    @grzegorzzubinski6951 Месяц назад +4

    I film bez ładu składu. Prosta banalna rzecz zakładam GWC kosztuje mnie tyle i tyle pozyskuję energii cieplnej/chłodniczej z niego w ciągu roku tyle kwh i koniec. Proste porównanie a nie gadanie dokoła. Maciej Beton Srempiński na te proste pytanie siedzi cicho nic nie odpowie. Prosta kalkulacja. Rekuperacje tez się przelicza na zyski energetyczne, brak kominów, świeże powietrze, brak obróbki dekarskiej, mniejsza moc urządzeń grzewczych. GWC tez trzeba przeliczyć i tyle

    • @neezmarcin
      @neezmarcin Месяц назад +2

      U Pana Macieja to gwc lepiej działa niż klima i tu też przepychają tezy jaki to komfort zapewnia gwc 😂 Pewnie jeszcze przy przepływie 100 lub 150 m3h. Dziwnym trafem żaden z Panów nie pochwalił się obliczeniami jaką mocą dysponuję taki wymiennik z uwzględnieniem strat tego chłodu na przesyle do anemostatów.
      Komentarz Pana Macieja z przed roku
      "@maciejsempinski... 1 rok temu (edytowany):
      wyniki z tabeli dnia 16.08.2023 godz. 08:00 na zewnątrz 20,1 OC
      w 3 pokojach 24,2 24,3 25,4
      godz. 15:00 na zewnątrz 40,1 oC w słońcu 32 oC w cieniu
      26,2 25,8 26,1 w 3 pokojach
      anemostat nawiewa świeże powietrze z GWC za FREE do pokoi 22,2 oC Reku pobiera 28-32 Wh, ale z GWC do rekuperatora wchodziło 16,3 oC."
      Przez noc zapewne otwarte okna żeby schłodzić trochę chałupę a później mimo gwc lepszego niż klima nie udało się utrzymać 24*C tylko temperatura w budynku wzrosła do 26*C.
      Niby 16*C na wejściu gwc, a z anemostatu dmucha 22,2*C. Strata 6*C na instalacji w budynku który potrzebuje 2W mocy grzewczej 😂
      Przy 100 m3h przepływu generuje 0,2kW straty mocy na instalacji wentylacyjnej a do ogrzewania potrzebuje 0,25kW 😂
      Panowie to powinni się razem spotkać i napisać podręcznik alternatywnej fizyki plus gratisowy dodatek fizyka budowli.

    • @grzegorzzubinski6951
      @grzegorzzubinski6951 Месяц назад

      ​@@neezmarcinTak jak mówisz u naszego manipulatora Macieja to co wychodzi z GWC a to co wchodzi na pokoje to jest różnica. Pewnie izolacja nieodpowiednio założona na kanały chyba że to podgrzewa jeszcze przez rekuperator nie mając bajpasu 😂. Zresztą 100m3 to sik kota. Zawsze go pytam ile energii pozyskuje z GWC to zaczyna opowiadać historie o szczelności, beczkach itp. zmieniając temat. Prosta sprawa załóżmy że place tyle i tyle i zyskuje kWh/rok tyle i tyle. GWC mogło by się opłacać może !!!??? np. bezpieczne glikolowe zasilające pompę ciepła w klimatach zimnych czyli u nas np. podhale. Pan Paruszewski propaguje GWC glikolowe. Nawet mówi że powinny być 2 nitki jedna się regeneruje druga pracuje i zmiana cykliczna. I wtedy na dużych przepływach zasilających małe pompy ciepła i mocy 4kW byśmy uzyskali przy mrozach lepsze COP o ile tego jeszcze nie wiem. Wydaje mnie się że sporo przy odpowiedniej nagrzewnicy GWC. To mogło by znacząco podnieść średni COP przez sezon grzewczy. Muszę z nim na ten temat pogadać. A Ty co sądzisz o tym aby tym zasilać PC ?

    • @neezmarcin
      @neezmarcin Месяц назад

      @@grzegorzzubinski6951 Myślę że jest to temat do przemyślenia i policzenia. Pewnie spore pętlę trzeba by zrobić żeby tym zasilać PC 4kW. Pytanie też ile by taka instalacja kosztowała. Bo tak jak u Nas mamy ciężkie warunki gruntowe glina z otoczakami. Wykopać otwór pod zbiornik do pompy głębinowej na 2m było bardzo ciężko. Nie wyobrażam sobie ryć całej działki w takim gruncie na prawie 2m. Ale jeśli ktoś ma fajniejsze warunki gruntowe to czemu nie.

  • @wojtek2186
    @wojtek2186 Месяц назад

    Poproszę o namiar na Pana od sytemu HVAC , ciekawie to brzmi.

  • @proxxiu
    @proxxiu Месяц назад

    a wyliczenia ?

  • @alinawarszawa5540
    @alinawarszawa5540 Месяц назад +1

    Najfajniejsze jest, że ludzie poszukują optymalnych rozwiązań zanim ktoś to ograniczy przepisami. Szwedzi ponoć od dawna stosują zasobniki ciepła w postaci wielkich zbiorników wody pod domami (mają skały). W lecie PC ładuje nadmiar ciepła do zbiornika, a zimą wyciąga. Też sprytne.

    • @MrRatpaw
      @MrRatpaw Месяц назад +1

      A policzyłaś, ile potrzeba wody do zmagazynowania ciepła z lata na zimę?

    • @alinawarszawa5540
      @alinawarszawa5540 Месяц назад +1

      @@MrRatpaw To zależy od zapotrzebowania budynku. Jeśli jest tak zaizolowany, że straty są minimalne, kiedy stosuje sie pompę ciepła z 2 źródłami ciepła, kiedy stosuje sie odzysk ciepła wytwarzanego przez domowników - to zapotrzebowanie na energię może być malutkie.

    • @MrRatpaw
      @MrRatpaw Месяц назад

      @@alinawarszawa5540 No więc w takim budynku o malutkim zapotrzebowaniu na ciepło ile trzeba zmagazynować wody?

    • @alinawarszawa5540
      @alinawarszawa5540 Месяц назад +1

      @@MrRatpaw Policz sobie - ja za takie liczenie biorę pieniądze.

    • @MrRatpaw
      @MrRatpaw Месяц назад

      @@alinawarszawa5540 Skoro bierzesz pieniądze to wiesz, potrzeba by basen wody. Jak takie coś zaizozolować, żeby w ogóle jakieś dowieźć? Zupełnie nieopłacalne.

  • @mihciok3856
    @mihciok3856 Месяц назад

    Też bym bronił swego interesu nawet gdy po czesci nie mówił bym calej prawdy lub opisywał ja w inny sposób... Z reszta kto w dzisiejszych czasach tak nie robi trudzac sie swiadczeniem wlasnych usług. Co do filmu wynosze własne obserwacje ze GWC nie mozna traktówac tak samo jak powszechnej rekuperacji. Do GWC duże znaczenie ma gdzie stoi dom i na jakim gruncie oraz wielu czyników z tym zwiazane

    • @marekprzedstawiciel8740
      @marekprzedstawiciel8740 Месяц назад

      a wystarczy zainwestować w gwc ale odwiertowe (sondy) i nie trzeba się martwić
      oczywiście problemem może być że przesunie się ziemia tektonicznie i zerwie sondę
      ale jak jest dobrzy wykonane i dobrze dobrane to jest spokój

  • @forpit3120
    @forpit3120 Месяц назад +3

    Instalatorzy robią ale sami niewiedzą same domysły same te fi 50 to porażka perspektywy lat a wymiennik gruntowych o szkodliwości gruntu nikt nie mówi

  • @robs237
    @robs237 Месяц назад

    Czy ktolowiek rozważa możliwość występowania radonu w ziemi pod takim wymiennikiem płytowym? Jak to rozwiązać? Folia antyradonowa pod GWC?

  • @witoldbaczek166
    @witoldbaczek166 Месяц назад

    Pitu pitui i nic nie wynikło z walki na argumenty, zorganizowac debatę z Panami😂

  • @damiangambka2549
    @damiangambka2549 Месяц назад +4

    Masakra jakie chłop bajki opowiada. Współczuję klientom tego Pana. Opowiada historie pod swoje teorie ale bez konkretów. Chce coś tłumaczyć tak zeby nic nie wytłumaczyć.

    • @krzyglinski
      @krzyglinski Месяц назад

      Najlepiej jest powiedzieć, że chłop gada głupoty, samemu nie mając bladego pojęcia o temacie. Polecam niedowiarkom jakieś studia techniczne, gdzie są przedmioty typu termodynamika oraz wymiana ciepla i masy. Tylko większość ludzi nie ogarnia tematu, bo nie jest to łatwa nauka, ale i tak będą reszcie swoje niczym niepodparte wywody opowiadać i udawać ekspertów. Ludzie najczęściej jak czegoś nie rozumieją to albo po prostu w to nie wierzą, albo wręcz wypierają to, mówiąc, że jest odwrotnie. Mi cały ten wywód pana z filmiku zgrywa się z nauką. W fizyce jest takie pojęcie jak sprawność układu, ktora jest iloczynem (a nie sumą, tak jak niektórzy chyba to rozumują) sprawności wszystkich składowych. Krótko mówiąc chodzi o to, że każdy element układu wpływa na ogólny efekt w dość istotny sposób i jak zrobimy 80% np.domu bardzo dokładnie, a resztę byle jak to efekt ogólny będzie i tak co najwyżej przeciętny. Mam tu na myśli wszystkie aspekty dotyczące izolacji, ogrzewania, wentylacji, , materiałów i szczelności budynków. Żeby uzyskać dobry wynik końcowy w postaci niskich rachunków i dobrej jakości powietrza, to do każdej z tych rzeczy trzeba się przyłożyć, jak odpuścisz choćby jedną, to zniweczysz starania przy reszcie prac.

  • @alinawarszawa5540
    @alinawarszawa5540 Месяц назад +2

    Jeśli mowa o "zwrocie inwestycji", to kocioł na dowolne paliwo nigdy się "nie zwróci" :)

    • @grzegorzzubinski6951
      @grzegorzzubinski6951 Месяц назад

      Ale źródło ciepła musisz kupić i kupisz droższe lub tańsze lepsze lub gorsze taki dodatek jak GWC należy przeliczyć opłacalność. GWC ma aspekt czysto ekonomiczny nie daje nic poza tym czyli np. nie daje przyjemności jak wycieczka, jazda fajnym autem, czy gra na fajnej gitarze itp. przyjemności. GWC ma dawać aspekt tylko ekonomiczny. Fajna dobra farba na ścianie cieszy oko czy fajne płytki na podłodze. GWC Zakopane w ziemii nie cieszą 😂