Kytara po lopatě pro začínající sóláky a kde často dělají chyby.. 🎸

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 27 янв 2025

Комментарии • 69

  • @karel7433
    @karel7433 10 месяцев назад +2

    Toto je to co jsem potřeboval vědět a doposud nenašel. Díky.

  • @Dynoman
    @Dynoman Год назад +4

    Skvělá práce. Pro mě cenné informace a nasměrování další cesty se sólovkou.😎
    Pochopil jsem, že jsem podcenil hudební nauku. Jdu se učit....

    • @BeethovenBeat
      @BeethovenBeat  Год назад

      Ahoj Zenku,
      díky za postřeh, dělám právě po kytaristy kteří zatím nemají systém jak kytaru uchopit.
      Ať ti to hraje.

  • @JaroslavKoukola
    @JaroslavKoukola Год назад

    Tak tohle je Super.👍

    • @BeethovenBeat
      @BeethovenBeat  Год назад

      Ahoj Járo, tak od tebe to je poklona, vážím si toho.
      Opatruj se.

  • @yvonamoresova-kp7ze
    @yvonamoresova-kp7ze Год назад +2

    Díky za skvělé výklady konečně česky. Jen bych požádala o vysvětlení odvození akordů např. v dané stupnici C dur,proč a jak odvodim ,že tam patří d moll, e moll,F dur atd. To mi není jasné. Díky moc

    • @BeethovenBeat
      @BeethovenBeat  Год назад +1

      Ahoj,
      těžké to vysvětlit někomu, když ho to učí ve škole a slyší to kolem sebe od muzikantů.
      Odvození stupnice moll ( mollová stupnice, jinak měkké stupnice jsou samostatné., jako stupnice dur - tvrdé.
      Každá tvrdá - dur stupnice má svoji přirozenou moll - měkkou stupnici, taky jinak snížený moll.
      To je - C dur má tóny = C d e f g (a) h +C, máme 7-módů a šestý_ aiolský je A moll přirozený v C dur stupnici.
      Problém u nás je, že akordům říkáme jako Ami = amoll a to je špatně, akord je harmonický souzvuk a stupnice je řada metodických tónů.
      Ta že přirozený moll ve stupnicích je šestý mód, 6 tón od tóniky:
      C dur/ A moll
      D dur/ H moll
      E dur/ Cis moll
      F dur/ D moll
      G dur/ E moll
      A dur/ Fis moll
      H dur/ Gis moll ( jinak As moll)
      Cis dur/ Ais moll ( jinak B moll)
      Dis dur/ F moll
      Pokud někdo řekne, v C durové stupnici, že zahraje akord dmoll, je to špatně, hraje akord s malou tercii, tudíž dmi = D F A - to jsou harmonické tóny v kvitakordu - D minoru.
      Doufám, že jsem to popsal srozumitelně.
      Ať se daří.🎸👍😜

    • @kaninskyr
      @kaninskyr Год назад +2

      Možná bych vysvětlení upřesnil,že vlastně třeba ve stupnici C dur je vlastně akord poskládaný pouze z tónů obsažených ve stupnici( žádný # ani béčko).....a v souvislosti s tím mi pak vychází v jednotlivých akordech buď Velká , nebo malá tercie a zní buď mollově ( měkce),nebo durově ( tvrdě)

    • @BeethovenBeat
      @BeethovenBeat  Год назад +2

      ​@@kaninskyr
      Ahoj Radime,
      díky za doplnění informace, ano jak to popisuješ je to správně., a lépe bych to asi nepopsal.
      Díky za podporu, ať se ti daří.

    • @VladoBelo
      @VladoBelo Год назад +1

      @@kaninskyr Také souhlasím 😀

    • @karelpolak9244
      @karelpolak9244 5 месяцев назад

      Zaplať pámbu za češtinu.Zapla't pámbu,žeto přednášející vykládá s kytarou v ruce s trochou trpělivosti a častějším poslechem se dá překonat i trochu "neučitelský" přednes.Děkuji.Karel

  • @BeethovenBeat
    @BeethovenBeat  2 года назад

    41:04 - Ami/E7 arpeggio a stupnice A moll harmonická.

  • @georgijivanov8995
    @georgijivanov8995 2 года назад +1

    Máte pravdu,v kontextu rozkladů trojhlasých akordů je to tak jak říkáte.
    Trochu mne zmátlo,že jste použil G7,tedy čtyrhlas na 7.stupni ,kde by chyběla malá septima A.

    • @BeethovenBeat
      @BeethovenBeat  2 года назад +2

      Ahoj, muzikanti si nevykají.
      Odpovím ti až dodělám právě další díl, právě nato nemám čas. Tak děkuji, aby jsi měl ode mě odezvu, že to vnímám. G h f a A je = G7/9 dur ( u mě Major G7/9) durové rozlišují jen stupnice a akordy s tercii malou a velkou = Minor a Major, už jsem je v dalším videu ukazoval ( G7/9) přes tři struny. Zatím..

  • @BeethovenBeat
    @BeethovenBeat  2 года назад

    36:28 - Dmi arpeggio melodické. Stupnice D moll.

  • @honzarezny
    @honzarezny 2 года назад +2

    Ahoj, super video jo když jsem si koupil kytaru první co bylo učil jsem se slepě akordy po pár dnech jsem uměl zahrát písničku což bylo strašně super, ale mě to jaksi furt nestačilo tak jsem vzal ladičku a zjistil jsem že i když je 6 strun jsou tam furt tři tony dokola tak jsem si vzpomněl na základku jak nám učitel říkal že se akord skládá za 3 tonu a tak mě napadlo že je přece více možností jak zahrát jeden akord a tak jsem zkoušel a zkoušel pak jsem se učil orientaci na hmatníku a to je prostě uplně jinej level když víš kde je jakej ton, otevře to další možnosti hraní na kytaru.
    a tet se chci zeptat když mám akord E dur tak tam jsou tony H E Gis to Gis je tercie a já jsem zjistil když tu tercii posunu o pul tonu víš tedy na A tak by to měl být akord Esus4 H E A. Ale stejný tony má akord Asus2 E A H. pokud to říkam dobře. tak jak je možný že jsou dva různý akordy ,ale mají stejný tony?

    • @BeethovenBeat
      @BeethovenBeat  2 года назад

      Ahoj,
      Napsal jsi to špatně určit akord. E major je - e_gis_h, ne h_e_ gis, sus nám říká interval mezi 1 a druhým stupněm od tóniky posunutý do křížku a nebo béčka teda e_d_gis je
      sus2 snížený, je jen zápis nepravidelného major, minor akordu, základní akord má jen tři tóny, tóniku, terci a kvintu a posunutím tónu na jeho druhým stupni _ tercii označeno jako sus. 1+3+5, 1+2+5, 1+4+5 . Myslím, že to pro kytaristy není zas tak důležité, hrajeme čisté harmonické kvitakordy z velkou tercii_ dur a s malou tercií_ moll, správně Majoritní akord a minoritní. Já bych to zase tak neřešil, jedná se o notový zápis zvláště pro klávesy. Základ je Major_ interval 1+3+5 a na tercii určujeme dur a moll, teda c+e+g_C dur, c+e+es+g_C moll a posunutím tercie zapisujeme jako sus. Harmonické akordy jako čtyř tónové - maj7, maj9 jsou časté kytarové akody a ty jsou důležitější než sus harmonické alternace. Jinak pokud nechceš hrát Bacha a pododně koncertě _,teda pravá ruka 5 prstů v notovém zápisu a podobně levá, je ti tahle teorie zápisu harmonické skladby akordů k ničemu.
      Ať ti to hraje a díky za komentář.😜🎸

    • @jirimichalik6443
      @jirimichalik6443 2 года назад +1

      @@BeethovenBeat Píše mi to tady "nelze přeložit do češtiny" 🙂

    • @BeethovenBeat
      @BeethovenBeat  2 года назад

      @Jiří Michalik
      Ahoj, nechápu, Jiří Michalík je české jméno, tak vlastně co předkládáš? Pardon, že se snad tak hloupě ptám..

    • @ladamana1844
      @ladamana1844 Год назад +1

      Zdravím, zkusím odpovědět přesně: Akord E dur má tóny h,e,gis (vzestupně). To vnímáte správně. Jde o 2. obrat kvintakordu - kvartsextakord. To, že 2 různé akordové značky obsahují stejné tóny, není nic divného, akordická značka totiž ne vždy lpí na dodržení obratu akordu. Takže když vezmete Esus4 jako kvintakord se suspendovanou tercií a přidanou kvartou, pak Asus2 je jeho 1. obratem - sextakordem. Dalším příkladem zápisu obratů může být: Em+ je sextakordem k C, nebo třeba C6 je kvintsextakordem k Am7. Jsou to jen obraty, jiné pořadí stejných tónů.

    • @BeethovenBeat
      @BeethovenBeat  Год назад +1

      @@ladamana1844
      Též zdravím,
      čekal jsem, že se někdo ozve kdo má klasické hudební vzdělání, tak že díky za odborný výklad a reakci.
      Já nechci omlouvat (svojský) svůj výklad a zastírat svojí hloupost.
      To co tam odborně popisuješ je mi známé, ale jsem názoru proč to dělat složitější než to je.
      Chápu rčení - společné řeči a abecedy., a potažmo jako nějaký univerzální (všeobecný, všestranný, zaměřený k všestrannému použití) jazyk - jako je spisovný, hovorový, a slangový, každý obor a odvětví má svůj jazyk - terminologii a to platí i v hudebním zápisu a teoretické nauce.
      Jak jsem už napal, proč to dělat složitější než to je, mateří, kteří vydělí noty a nebo zápis jen na základní škole, jim asi akademický výklad a popis hraní na kytaru., bude připadat hodně cizí a jen je to odradí se odborněji zaobírat technikou hry na kytaru, která je sama o sobě manuálně dost složitá.
      Ohledně stupnic a akordů, chápu složitost a nic na tom nemění, když jak jsem psal - proč to dělat jednoduše, když to jde i pěkně pomalu složitě, ale výsledek je vždy stejný.
      Co se týká stupnic - je jich několik, ale základ je durová a v ní máme přirozený snížený moll = C dur/ A moll a akordy je lepší rozlišovat podle tercie velké a malé, jak jsem už v několika videích podotknul, že stupnice chápu pouze jako durové a mollové a neříkám akordům podle názvu stupnic - to je jako kdybych říkal: auto jede po silnici do Prahy ( přiklad dur stupnice jako cesta, silnice ) a autu budeme říká - sedím v autě dur na silnici dur, která vede do Prahy, tudíž sedím v autě a pohybuji se po silnici dur, nesedím v dur autě, protože to auto ať je to osobák a nebo nákladní ( moll a nebo dur - pořád to je auto přirovnání akordu osobním a nákladnímu).., proto cesta je dur a auto je prostě jen auto.
      Jak jsem psal stupnic je několik a akordů přes 700 harmonických souzvuků a kdo se má v tom potom vyznat a nebo se je naučit, když systém lze logicky zjednodušit a nemotal adeptům hlavu košatou terminologií a nepřehlednou, náročnou teorií. Každé položení prstu, přejetí přes strunu na kytaře má svůj zápis, nemyslím si že každý kdo chce hrát na kytaru, se učí se záměrem posléze skládat a zapisovat do not symfonie. O tom to celé je, proto jsem ve vide podotknul a očekával, že pokud mě slyší nějaký kantor hudby, čumí na mě z otevřenou hubou, když jsem prohlásil, že každý rozložený akord ( Arpeggio ) beru jako stupnici, hovořil jsem právě o G7/9 ) jasně G dur, pro mě s velkou tercií.
      Jak říkám, nechci omlouvat svojí nevzdělat, ale proč to komplikovat a dělat dělat složitější než to je, přeci máme jen 13 půltónů a není třeba z toho dělat výkladem - akademickou kosmickou vědu.
      Ale prostě takový jsou od přírody asi všichni lidí, svým uvažováním, že si věci záměrně komplikují, protože ta jednoduchá cesta, která se jim nabízí, se jim právě zdá být právě zavádějící a nebezpečná, proto raději volí tu složitější cestu a obejdu tu podbízenou a zdánlivě nebezpečnou - oklikou.
      Díky za přínosný příspěvek a ať se daří.

  • @jirirollo2957
    @jirirollo2957 2 года назад

    Ahoj, tak jsem z toho zmatený, mluvíš tam o C ale hraješ Ais.. co to máš za ladění?

    • @BeethovenBeat
      @BeethovenBeat  2 года назад

      Ahoj,
      omlouväm se, tohle video je z archývu, staré asi dva roky, kytaru mám podlaďenou, tak že klasické E dur u hlavy, tam já mám D dur, tudíž C tón i akord je vlastně B (Ais).
      Hrál jsem na 14 struny, proto i jeden tón jsem si povolil struny. Díky za pochopení.
      Opatruj se, a ať ti to hraje.😜🎸

  • @AntoninHalada
    @AntoninHalada Год назад

    jsem úplný začátečník...a tohle video mě strašně vyděsilo,pro mě svou nesrozumitelností a pro mě složitostí.....myslel jsem,že pro začátečníky bude správně prsty,jak zahrát dvě struny,když se mi tam prsty nevejdou-jak udělat,aby se vešli a tak...

    • @BeethovenBeat
      @BeethovenBeat  Год назад

      Ahoj to je mi lito., ale tento dil je již starší, teda ne pro školky a prvňáčky.

  • @tomulluss
    @tomulluss Год назад +1

    Dobrý den!
    Je skvělé, že jste se rozhodl vyučovat hře na kytaru.
    Předávat mladším často vydřené vědomosti, je chvályhodné a fandím Vám.
    Pokud však máte tuto ambici, s úctou a respektem bych si dovolil několik otázek:
    Nestálo by Vám za špetku námahy, video poněkud důkladněji připravit?
    Hovořit věcně, stručně a jasně? Užívat zažitou terminologii a výslovnost?
    Příklady systematicky řadit, označovat, a tak dále?
    Ani "polopatě" to nepůjde bez funkčního systému, který zde poněkud postrádám.
    Přijde mi opravdu škoda, vrhnout se do ambiciózního projektu, avšak jeho potenciál nevyužít, resp. využít mírně zmatečně, přejděmež různých chybek a nepřesností.
    Rozhodně Vás nechci nikterak deprimovat! Právě naopak!
    Přeji Vám mnoho zdaru a nadšené kytaristy!
    S úctou T.T.N.

    • @BeethovenBeat
      @BeethovenBeat  Год назад

      Zdravím,
      poňěkud plně nechchápu tvojí připomínku, zažitost a zmatečné výklady a pečlivěší přippříprava.
      Jsi muzikant nebo přímo kytarista ?
      Co je zažité a čemu z mého výkladu nerozumíš.
      Když nevím o co jde a nevyjadřujješ se konkrétně, nemohu ani cíleně reagovat s odpovědí. Otázka., a či výhrady mají být položeny věčně, jinak to vyznívá jen jako nějaká nepopsatelná nespokojenost.
      Já se neurážím a kritice se nebráním, ale musím vědět co a kdo a proč kritizuje abych případně mohl své nedostatky napravit, zlepšit.
      Jinak já se snažím předávat svoje zkušenosti již pokročilejším kytaristům, nedělám to pro začínající co kytaru viděli z rychlíku.
      Tak že... ?
      Ať se ti daří..

  • @georgijivanov8995
    @georgijivanov8995 2 года назад +1

    V C stupnici není na 7 stupni G7 ale Hmi7/5b

    • @BeethovenBeat
      @BeethovenBeat  2 года назад

      Ahoj, už jsem ti odpověděl, ale ty jsi první komentář mezitím smazal, tak že.

    • @BeethovenBeat
      @BeethovenBeat  2 года назад

      .., tak že, v minulých videích jsem tento akord probíral a vysvětloval proč je na sólové kytaře v G durové stunici jednoduše vnímat tento akord jako G7, tritón G7 = H/F a to je přeci důležitější harmonický ukazatel, že tritón je právě ve stupnic,i a i samotný akord g7 v G7 dur. Proč to komplikovat akademickým zápisem, když plný akord před šest strun G7 má obsažen zmíněný Hmi7/5. Tak je jednodušší to taky tak při hraní rozložených sólových rekordů přes 6 strun vnímat, v G h F d - první stupeň, h f d g - druhý a třetí - f d g f. Prostě jestliže hraješ Arpeggio nerozlišuheš jinak notově zapsané akordy.
      Prostě pokud budu hrát Arpeggio G7 pře 3 oktávi nepoznáš jiný akord než zase jen G7, nepostřehneš tvůj zmíněný ( mnou též známý ) Hmi7/5 atd..
      Opatruj se..

    • @VladoBelo
      @VladoBelo 2 года назад +2

      Ahoj Georgii, také chápu 7. stupeň od C jako Hmi75-, tóny hdfa. Ale myslím, že pro zjednodušení při hře, to Štefan myslí tak, že zde prostě hraje v arpeggiu tóny (g)hdf. A tóny hdf jsou stejné v obou akordech.. Proto používá termín g7, ale pravda je, že na 5. stupni je skutečný G7 ghdf.. Hezký den všem. Štefan se určitě zlobit za koment nebude 😀 Snad jsem to napsal správně 😀

    • @BeethovenBeat
      @BeethovenBeat  2 года назад

      @@VladoBelo
      Ahoj, díky za dovysvětlení, ano G7 na 5 políčku.
      G H D F G je pro mě prostě G7 (dur).

    • @janrydl9617
      @janrydl9617 Год назад +1

      @@BeethovenBeat Ten zápis a chápání Hmi75b a ne G7 není samoúčelný. Ono tam prostě na sedmém stupni v C-dur žádné g není! Je tam h. Že to má společné 3 tóny je jen shoda okolností. Ten akord s g zní úplně jinak. Prostě basa musí brát h! Nemůžu říct, že to je G7 bez G. To bych mohl říci, že třeba F je Dmi7 bez D a podobné ptákoviny. Když do F basa zahraje tón d, tak tam z zásadě nepatří. Ono to sice tónově sedí, ale z hlediska toho, jak jsou ty akordy běžně ve skladbě řazené je to blbost. Když se to někdo naučí takhle, nikdy nepochopí jak funguje harmonie, jak postupuje basova linka a bude na sedmém stupni hrát g, které se tam vůbec nehodí. Uvidí něco jako Hmi75b-E7-Ami7, řekne si, aha G7-E7-Ami a je z toho úplně jiná písnička. Guláš.

  • @peterpleso624
    @peterpleso624 7 месяцев назад

    Važ.pane pre začiatočnikov veľmi naročne vyučujete vyšši gitarový level a veľa info naraz som spomaľte

    • @BeethovenBeat
      @BeethovenBeat  7 месяцев назад

      @@peterpleso624
      To není pro začátečníky, ale mírná pokročilé.

  • @miridudi3689
    @miridudi3689 Год назад

    prosím nějaký normálnější zvuk kytary- ten hall nebo co to je to strašně ruší. Nejlépe myslím čistý, konkrétní zvuk. Jinak díky - učit není žádná sranda

    • @BeethovenBeat
      @BeethovenBeat  Год назад +2

      Ahoj,
      chápu, tohle video je hodně staré Asi 3 nebo 4 roky, je z archivu. Učit na krytu není sranda, polepším se, zvuk je nahraný přes kameru proto ten zvuk je takový makový, taky se mi nelíbý.
      Ať se daří a polrpším se.