Dobrý večer. Tvar mincí se ustálil jako kruh, protože z obrazců o stejném obvodu má největší plochu. Navíc kulatá mince netrhá měšce, kapsy a jiné pomůcky k jejímu přenášení.
Zdravým pana Zvolského a děkuji za informace na co a proč jsou peníze kulaté díky panu Vláškovi jsem pochopil cenu peněz Víta z Chebu
Год назад+3
Jo jasně, geniální nápad, dávejte svoje úspory do něčeho co je málo likvidní a ještě máte docela vysoké poplatky za koupi a prodej. Za posledních 10 let vzrostla cena zlata o 40 procent celkem. Co je horší, když si například dnes koupíte 10g zlatý slitek, stojí cca 15.698 Kč. Když ten samý slitek chcete prodat, dostanete ovšem jen 13.735 Kč (rozdíl 1963 Kč) a to ještě jen pokud kupujete a prodáváte u stejné firmy a slitek je v neporušeném obalu. Takže odmažete celkem vysokou část zisků z nárůstu ceny zlata, pokud k němu tedy dojde.
Pan Vlášek by si měl možná lépe nastudovat monetární historii. Barter se ve skutečnosti využíval sporadicky a to spíše mezi kmeny než jednotlicvi. V komunitách fungovala spíše ekonomie daru či dluhu. Navíc první užití drahých kovů jakožto kvazi-primitivních peněz pochází s Mezopotámie, konkrétně Sumeru, né Egypta.
Pan odborník je při popisu nejstarší hisorie "platebních prostředků" poměrně nepřesný. V době 2 až 3 tisíce let před naším letopočtem se nejen v Egyptě ale i dalších kulturách po celém světě používala výměna zboží (bohužel se téměř nikdo nevěnuje výzkumem platebních prostředků v tehdejších amerických kulturách takže těžko říci jestli opravdu po celém světě). U zmiňovaného Egypta se až zhruba do let 600 před naším letopočtem požívaly jako platební prostředky např. olej, obilí, kousky mědi, zvířata a mimo jiné i kousky zlata či stříbra. Zlato či stříbro nebyly tehdy výhradní platební prostředky, spíše se používaly k výrobě šperků a ozdob, byly totiž příliš cenné na to aby se jimi platily např služby či zboží. Zhruba od roku 600 před naším letopočtem se do Egypta dostaly stříbrné (nebo jejich slitiny) mince z Řecka. A jak to tak vypadá Řekové jejich princip převzali od národů Lydie z malé Asie (tedy z oblasti kde ležely tehdejší centra kultury např. Trója, Smyrna nebo Efesos) kde byla také nalezena doposud nejstarší známá mince zvaná Trite která měla poloměr zhruba 10 mm a byla ze slitiny zlata a stříbra zvané elektron. Nicméně také v Číně byly zhruba v letech 2000 před naší letopočtem, kromě výměnného obchodu, používány jako platidlo leštěné kousky mušlí Kauri, později, protože jich byl nedostatek se začaly vyřezávat z kostí nebo odlévat z bronzu (že by tehdejší inflace?) a až tak zhruba od roku 700 před naším letopočtem se začaly razit mince - hlavně z mědi - to jsou, mimo jiné (např. "lopatkovité"), i ty známé čínské mince s dírou uprostřed, dnes používané jen jako suvenýr nebo pro štěstí. Nicméně se současně platilo i kousky zlata a stříbra např. i zformovaných do takových jakýchsi "lodiček" které si můžete dnes v Číně koupit jako suvenýr z čistého zlata nebo stříbra, přičemž jejich váha je tradičně 30 gramů. A později, zhruba kolem roku 1000 našeho letopočtu byly v Číně zavedeny papírové peníze. Nejstarší mince nalezené v Číně pocházejí z roku asi 630 před naším letopočtem a kupodivu se jedná o mince původem právě ze zmiňované Lydie i když se současně s nimi nalezly i tehdejší čistě čínské mince ve formě tzv. "lopatky".
Formát pořadu, 20 minut , neumožňuje hlubokou vědeckou a přesnou analýzu tématu. Jde o přiblížení tématu, populární formou laické veřejnosti. Směnný, rozuměj, bartrový obchod byl v pořadu míněn, mohli bychom doplnit o předchůdce další předchůdce peněz jako byly například mince kauri, které byly používány například spolu se solí (v podobě solných prutů) v některých částech světa, paralelně mincemi, do poloviny devatenáctého století. Co se týká starého Egypta tak již Chammurapiho zákoník v roce 1770 před naším letopočtem počítá s kousky stříbra jako s platebním prostředkem, kdy se tyto normované kousky stříbra nevážily ale počítaly. Sečteno a podtrženo, jde o velmi rozsáhlé téma, které by vydalo na dvoudenní odborný seminář.
@@firegoldgroup A napsal jsem snad něco příliš jiného či dokonce příliš rozsáhlého (včetně zmínky o platidle kauri)? Nicméně Egypt v žádném případě nebyl "pupkem" tehdejšího světa natolik aby se historie čehokoliv točila pouze kolem něho, byly zde i podstatně vyspělejší a starší asijské kultury které rozhodně nebyly izolované od zbytku světa. A ano, téma je rozsáhlé (a ani jsem nic jiného netvrdil) ale i v krátkém shrnutí lze zachovat alespoň přibližně obraz tehdejší reality aniž by bylo nutné se omezovat převážně na Egypt v čemž spočívala ona, mnou zmiňovaná, nepřesnost. A jen tak mimochodem, téma je rozhodně podstatně víc zajímavější a vědečtější než aby bylo "umístěno" pouze v tak okrajovém, politickém a většinou velmi povrchním formátu jakého je XTV představitelem.
@@ivanmarek625 tématem se zabývám dlouhodobě, a to v různých formátech. K některým věcem se v seriálu ještě vrátíme. Problematika jihoamerických civilizací stejně jako asijských ale třeba také Sumerské říše ve smyslu jejich ekonomiky a přístupu k penězům/směně/uchovatelům hodnoty je velmi zajímavá. Rozhodně se shodneme na tom, že toto téma nelze zúžit jen na Egypt.
@@firegoldgroup V každém případě děkuji za informace. K mé poznámce mne inspirovala informace o nálezu mincí z Malé Asie v Číně datovaného do doby 600 let před naším letopočtem. Doposud jsem se totiž domníval že Čína byla relativně izolována až do doby dynastie Tang (zhruba od 600 našeho letopočtu) kdo došlo k rozsáhlé kulturní a ekonomické výměně se západními říšemi. Tento nález však ukazuje že ty styky byly zřejmě intenzivnější i hlouběji v minulosti. Což je extrémně zajímavé. Ale i jiné nálezy z poslední doby ukazují že starověké říše nebyly tak izolovány jak jsme si doposud mysleli. Pravděpodobně s vyjímkou jihoamerických (potažmo celoamerických) civilizací o kterých se velmi málo ví a jejich styky se zbytkem světa nebyly zřejmě nijak významné. Naopak se ukazuje, pokud se nejedná o nějaké hoaxy, že byly nalezeny čínské artefakty na americkém kontinentu - vím že starověká Čína stavěla mimořádně velké lodě které byly schopné oceánských plaveb a podle nalezených artefaktů v Africe se dostali zřejmě až tam (což je samozřejmě plavba většinou podél pobřeží), ale kdyby se prokázalo že nějakým způsobem ovlivňovaly asijské civilizace i vývoj kultur na americkém kontinentu, bylo by to skoro na přepsání dějepisu. Známo také je, že v určitém období svého vývoje (a to jižpoměrně dávno v minulosti) se Čína vzdala námořních "výbojů" (ale i těch pevninských) a opravdu se jaksi izolovala zhruba rámci toho území které známe ze současnosti, naopak se sama stala cílem dobyvačných a agresivních okolních národů a říší takže nikdo doposud nepředpokládal obchodní výměnu se vzdálenějšími říšemi dříve než od dynastie Tang.
Hranaté mince se i samotné opotřebovávaly v rozích a vlastně se používáním zakulacovaly samotné. A také hranaté a těžké mince trhaly všelijaké ty měšce, v kterých se přenášely. Kulaté tolik neprodrou díru při dlouhých cestách visely často u pasu. Atd,atd ..
Je zajímavé, že lidé z hnutí FIRE, kteří jsou finančně nezavyslý a nemusí chodit do práce to nezískali z investování do zlata! Možná jen ti, kteří zlato prodávají!
Год назад+2
Jak tam pan zminil stari bankovek v Evrope na 150 az 200let, tak bych chtel zminit, ze je v Evrope zavedl jako prvni pan John Law. Doporucuji precist si jeho biografii v knize "Velka hra" od autora Paolo Cueni, byl to z casti takovy Casanova, clovek velmi dobry v pravdepodobnostech, ktere vyuzival v realnem svete.
Trochu si protirecis. :) Nemyslim si ze je hotovost svobodou. Pokud mam mam omezene mnozstvi hotovosti v kapse at jiz kvuli velikosti kapsy ci kvuli tomu ze se nemusi vyplatit nosit vetsi obnos, hlavni duvod je omezeni v tom, ze musim premyslet jestli midana hotovost kterou mam u sebe pri sobe bude stacit na nakup daneho produktu ci sluzby ktere vidim ci jestli po nakupu budu jeste mit dostatek penez v kapse v dalsim obchode, ktery chci jeste navstivit.
Neprotiřečí si, jen konstatuje, že chce žít ve finanční nesvobodě. A že je to těžko pochopitelné je samozřejmě jiná věc, ale dokud to nebude vnucovat ostatním, je to v pořádku.
Год назад
@@psendislav A ja si rikam ze hotovost neni financni svoboda, jen to tak vypada. Ono totiz s hotovosti jsou obcas peripetie, ktere nevnimas na prvni pohled. Netlacim nikomu kartu, ale chci take aby mne nikdo nenutil pouzivat hotovost kdyz chci vyuzit i jinoiu moznost..
Děkuji za osvětu. Investice do zlata je jako každá jiná a má svá rizika, i když velmi malá. Primárním cílem je udržení hodnoty majetku, nejde o nic, na čem by se dalo objektivně zbohatnout. Také u mincí s motivem Xavera, Holce a podobných "limitovaných" edicí myslete na to, že rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou je mnohem vyšší než u jiných známých motivů, resp. z vaší strany je neprodejná za cenu blížící se té, za kterou ji pořídíte.
🤦♂️ šup, šup naspäť do školy. Takáto zbierka poloprávd, tendenčných informácií a historických omylov .... to sa len tak nevidí. Aspoň som sa s chuťou zasmial. 😆😆 Už tam chýbal iba Horst Fuchs.
Nejste Vy moc kritický? Vzhledem k dvacetiminutovému formátu, je nutné věci zjednodušit a podat poněkud populárnější a méně vědeckou formou :-) Které konkrétní historické polopravdy a omyly máte namysli ?
Příspěvky s nulovou informační hodnotou můžeme ignorovat, zjednodušení tématu je odpovídající a že nikdo nikoho nenutí investovat zrovna v hostově firmě je snad všem jasné.
Nepochybuji, že se jeho názor dozvíme, pokud toto není zároveň poslední díl, což by bylo dost divné. BTC je spíše alternativa ke zlatu než k měnám (jeho větší část nejspíš používáte spíše jako spoření než jako prostředek směny) a vzhledem k tomu, jakou společnost a zájem host zastupuje, předpokládal bych, že jeho názor bude přinejlepším "vlažný".
Rozhodně nejsem odborník na všechno :-) Takovou ambici nemám. Jsem odborník na investice a zejména na investiční kovy (posledních 25 let jde o můj core byznys). Také se zabývám numismatikou jako člen České numismatické společnosti. Mimo to zajišťuji korporátní a nebo privátní ražby mincí. V historii se vyskytovaly mince různých tvarů. Je pravda, že v antice se ustálil kruhový tvar. Jsou různé teorie proč ale jako nejčastější se uvádí, že rohy byly náchylné se ulamoval a nebo případně poškozovat měšec. Nicméně dodnes se používají mince hranaté nebo prstencové, případně oválné a nebo i jiných tvarů. Jistě máte mnoho zkušeností s komunikací v různých médiích a nemohlo by se Vám nikdy stát, že byste měl drobný výpadek. Mě se to občas stane :-) Budu na sobě pracovat a polepším se.
Parádní obsah.
Děkuji za velice zajímavý rozhovor.
O vývoji peněz zpívá skvěle pan Jan Werich 👍
Moc dobrý. A pana Vláška mám taky moc rád
Dobrý večer. Tvar mincí se ustálil jako kruh, protože z obrazců o stejném obvodu má největší plochu. Navíc kulatá mince netrhá měšce, kapsy a jiné pomůcky k jejímu přenášení.
nevím jestli o tom opravdu něco víte, ale zní to velice logicky. takže asi to tak bude.
Jako krejčová si myslím, že opravdu z praktických důvodů byly mince oválné, hranaté by trhaly měšce 😉
hlavní důvod je jednodušší výroba. zkuste vyrazit z kuličky cokoliv hranatýho :-)))
Zdravým pana Zvolského a děkuji za informace na co a proč jsou peníze kulaté díky panu Vláškovi jsem pochopil cenu peněz Víta z Chebu
Jo jasně, geniální nápad, dávejte svoje úspory do něčeho co je málo likvidní a ještě máte docela vysoké poplatky za koupi a prodej. Za posledních 10 let vzrostla cena zlata o 40 procent celkem. Co je horší, když si například dnes koupíte 10g zlatý slitek, stojí cca 15.698 Kč. Když ten samý slitek chcete prodat, dostanete ovšem jen 13.735 Kč (rozdíl 1963 Kč) a to ještě jen pokud kupujete a prodáváte u stejné firmy a slitek je v neporušeném obalu. Takže odmažete celkem vysokou část zisků z nárůstu ceny zlata, pokud k němu tedy dojde.
Pan Vlášek by si měl možná lépe nastudovat monetární historii. Barter se ve skutečnosti využíval sporadicky a to spíše mezi kmeny než jednotlicvi. V komunitách fungovala spíše ekonomie daru či dluhu. Navíc první užití drahých kovů jakožto kvazi-primitivních peněz pochází s Mezopotámie, konkrétně Sumeru, né Egypta.
Pan odborník je při popisu nejstarší hisorie "platebních prostředků" poměrně nepřesný. V době 2 až 3 tisíce let před naším letopočtem se nejen v Egyptě ale i dalších kulturách po celém světě používala výměna zboží (bohužel se téměř nikdo nevěnuje výzkumem platebních prostředků v tehdejších amerických kulturách takže těžko říci jestli opravdu po celém světě). U zmiňovaného Egypta se až zhruba do let 600 před naším letopočtem požívaly jako platební prostředky např. olej, obilí, kousky mědi, zvířata a mimo jiné i kousky zlata či stříbra. Zlato či stříbro nebyly tehdy výhradní platební prostředky, spíše se používaly k výrobě šperků a ozdob, byly totiž příliš cenné na to aby se jimi platily např služby či zboží. Zhruba od roku 600 před naším letopočtem se do Egypta dostaly stříbrné (nebo jejich slitiny) mince z Řecka. A jak to tak vypadá Řekové jejich princip převzali od národů Lydie z malé Asie (tedy z oblasti kde ležely tehdejší centra kultury např. Trója, Smyrna nebo Efesos) kde byla také nalezena doposud nejstarší známá mince zvaná Trite která měla poloměr zhruba 10 mm a byla ze slitiny zlata a stříbra zvané elektron.
Nicméně také v Číně byly zhruba v letech 2000 před naší letopočtem, kromě výměnného obchodu, používány jako platidlo leštěné kousky mušlí Kauri, později, protože jich byl nedostatek se začaly vyřezávat z kostí nebo odlévat z bronzu (že by tehdejší inflace?) a až tak zhruba od roku 700 před naším letopočtem se začaly razit mince - hlavně z mědi - to jsou, mimo jiné (např. "lopatkovité"), i ty známé čínské mince s dírou uprostřed, dnes používané jen jako suvenýr nebo pro štěstí. Nicméně se současně platilo i kousky zlata a stříbra např. i zformovaných do takových jakýchsi "lodiček" které si můžete dnes v Číně koupit jako suvenýr z čistého zlata nebo stříbra, přičemž jejich váha je tradičně 30 gramů. A později, zhruba kolem roku 1000 našeho letopočtu byly v Číně zavedeny papírové peníze. Nejstarší mince nalezené v Číně pocházejí z roku asi 630 před naším letopočtem a kupodivu se jedná o mince původem právě ze zmiňované Lydie i když se současně s nimi nalezly i tehdejší čistě čínské mince ve formě tzv. "lopatky".
Formát pořadu, 20 minut , neumožňuje hlubokou vědeckou a přesnou analýzu tématu. Jde o přiblížení tématu, populární formou laické veřejnosti. Směnný, rozuměj, bartrový obchod byl v pořadu míněn, mohli bychom doplnit o předchůdce další předchůdce peněz jako byly například mince kauri, které byly používány například spolu se solí (v podobě solných prutů) v některých částech světa, paralelně mincemi, do poloviny devatenáctého století. Co se týká starého Egypta tak již Chammurapiho zákoník v roce 1770 před naším letopočtem počítá s kousky stříbra jako s platebním prostředkem, kdy se tyto normované kousky stříbra nevážily ale počítaly. Sečteno a podtrženo, jde o velmi rozsáhlé téma, které by vydalo na dvoudenní odborný seminář.
@@firegoldgroup A napsal jsem snad něco příliš jiného či dokonce příliš rozsáhlého (včetně zmínky o platidle kauri)? Nicméně Egypt v žádném případě nebyl "pupkem" tehdejšího světa natolik aby se historie čehokoliv točila pouze kolem něho, byly zde i podstatně vyspělejší a starší asijské kultury které rozhodně nebyly izolované od zbytku světa. A ano, téma je rozsáhlé (a ani jsem nic jiného netvrdil) ale i v krátkém shrnutí lze zachovat alespoň přibližně obraz tehdejší reality aniž by bylo nutné se omezovat převážně na Egypt v čemž spočívala ona, mnou zmiňovaná, nepřesnost.
A jen tak mimochodem, téma je rozhodně podstatně víc zajímavější a vědečtější než aby bylo "umístěno" pouze v tak okrajovém, politickém a většinou velmi povrchním formátu jakého je XTV představitelem.
@@ivanmarek625 tématem se zabývám dlouhodobě, a to v různých formátech. K některým věcem se v seriálu ještě vrátíme. Problematika jihoamerických civilizací stejně jako asijských ale třeba také Sumerské říše ve smyslu jejich ekonomiky a přístupu k penězům/směně/uchovatelům hodnoty je velmi zajímavá. Rozhodně se shodneme na tom, že toto téma nelze zúžit jen na Egypt.
@@firegoldgroup V každém případě děkuji za informace. K mé poznámce mne inspirovala informace o nálezu mincí z Malé Asie v Číně datovaného do doby 600 let před naším letopočtem. Doposud jsem se totiž domníval že Čína byla relativně izolována až do doby dynastie Tang (zhruba od 600 našeho letopočtu) kdo došlo k rozsáhlé kulturní a ekonomické výměně se západními říšemi. Tento nález však ukazuje že ty styky byly zřejmě intenzivnější i hlouběji v minulosti. Což je extrémně zajímavé. Ale i jiné nálezy z poslední doby ukazují že starověké říše nebyly tak izolovány jak jsme si doposud mysleli. Pravděpodobně s vyjímkou jihoamerických (potažmo celoamerických) civilizací o kterých se velmi málo ví a jejich styky se zbytkem světa nebyly zřejmě nijak významné. Naopak se ukazuje, pokud se nejedná o nějaké hoaxy, že byly nalezeny čínské artefakty na americkém kontinentu - vím že starověká Čína stavěla mimořádně velké lodě které byly schopné oceánských plaveb a podle nalezených artefaktů v Africe se dostali zřejmě až tam (což je samozřejmě plavba většinou podél pobřeží), ale kdyby se prokázalo že nějakým způsobem ovlivňovaly asijské civilizace i vývoj kultur na americkém kontinentu, bylo by to skoro na přepsání dějepisu. Známo také je, že v určitém období svého vývoje (a to jižpoměrně dávno v minulosti) se Čína vzdala námořních "výbojů" (ale i těch pevninských) a opravdu se jaksi izolovala zhruba rámci toho území které známe ze současnosti, naopak se sama stala cílem dobyvačných a agresivních okolních národů a říší takže nikdo doposud nepředpokládal obchodní výměnu se vzdálenějšími říšemi dříve než od dynastie Tang.
Hranaté mince by měly ostré rohy, které by se musely zabrušovat, což by výrobu prodražilo i zdrželo ...
🤔
Zdravím mince šou kulaté kvůli těžšímu padělání. Velikost hranatých mincí se snadno brousila.
Hranaté mince se i samotné opotřebovávaly v rozích a vlastně se používáním zakulacovaly samotné. A také hranaté a těžké mince trhaly všelijaké ty měšce, v kterých se přenášely. Kulaté tolik neprodrou díru při dlouhých cestách visely často u pasu. Atd,atd ..
Kulate mince jsou kulate z duvodu jednodussiho pouzivani v automatu na cocacollu kavu apod.. Hranate by se sprajcly.
Je zajímavé, že lidé z hnutí FIRE, kteří jsou finančně nezavyslý a nemusí chodit do práce to nezískali z investování do zlata! Možná jen ti, kteří zlato prodávají!
Jak tam pan zminil stari bankovek v Evrope na 150 az 200let, tak bych chtel zminit, ze je v Evrope zavedl jako prvni pan John Law. Doporucuji precist si jeho biografii v knize "Velka hra" od autora Paolo Cueni, byl to z casti takovy Casanova, clovek velmi dobry v pravdepodobnostech, ktere vyuzival v realnem svete.
vždycky bude nějaká vládnoucí třída, dneska je svět o pěnězích tudíž oni jsou vládnoucí elita.
Kulaté proto, že se lépe dávaly do měšce.
Toto je jen reklama,jinak XTV Dobrý
Hotovost je svoboda.
Já mám radši kartu.
Trochu si protirecis. :) Nemyslim si ze je hotovost svobodou. Pokud mam mam omezene mnozstvi hotovosti v kapse at jiz kvuli velikosti kapsy ci kvuli tomu ze se nemusi vyplatit nosit vetsi obnos, hlavni duvod je omezeni v tom, ze musim premyslet jestli midana hotovost kterou mam u sebe pri sobe bude stacit na nakup daneho produktu ci sluzby ktere vidim ci jestli po nakupu budu jeste mit dostatek penez v kapse v dalsim obchode, ktery chci jeste navstivit.
Neprotiřečí si, jen konstatuje, že chce žít ve finanční nesvobodě. A že je to těžko pochopitelné je samozřejmě jiná věc, ale dokud to nebude vnucovat ostatním, je to v pořádku.
@@psendislav A ja si rikam ze hotovost neni financni svoboda, jen to tak vypada. Ono totiz s hotovosti jsou obcas peripetie, ktere nevnimas na prvni pohled. Netlacim nikomu kartu, ale chci take aby mne nikdo nenutil pouzivat hotovost kdyz chci vyuzit i jinoiu moznost..
Děkuji za osvětu. Investice do zlata je jako každá jiná a má svá rizika, i když velmi malá. Primárním cílem je udržení hodnoty majetku, nejde o nic, na čem by se dalo objektivně zbohatnout. Také u mincí s motivem Xavera, Holce a podobných "limitovaných" edicí myslete na to, že rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou je mnohem vyšší než u jiných známých motivů, resp. z vaší strany je neprodejná za cenu blížící se té, za kterou ji pořídíte.
Zlato je riziko, jehož cenu dnes silně ovlivňuje nikoliv trh ale velkobanky.
🤦♂️ šup, šup naspäť do školy. Takáto zbierka poloprávd, tendenčných informácií a historických omylov .... to sa len tak nevidí. Aspoň som sa s chuťou zasmial. 😆😆 Už tam chýbal iba Horst Fuchs.
Nejste Vy moc kritický? Vzhledem k dvacetiminutovému formátu, je nutné věci zjednodušit a podat poněkud populárnější a méně vědeckou formou :-) Které konkrétní historické polopravdy a omyly máte namysli ?
Příspěvky s nulovou informační hodnotou můžeme ignorovat, zjednodušení tématu je odpovídající a že nikdo nikoho nenutí investovat zrovna v hostově firmě je snad všem jasné.
Zajímalo by mě, jaký má pan Vlášek názor na Bitcoin. Myslím, že je to také velice dobrá alternativa k dnešním měnám.
Nepochybuji, že se jeho názor dozvíme, pokud toto není zároveň poslední díl, což by bylo dost divné. BTC je spíše alternativa ke zlatu než k měnám (jeho větší část nejspíš používáte spíše jako spoření než jako prostředek směny) a vzhledem k tomu, jakou společnost a zájem host zastupuje, předpokládal bych, že jeho názor bude přinejlepším "vlažný".
Nejkrásnější je stokorunovka československá myslím že z 50 let
to je zase Teleshopping....odbornik na všechno a cyp neví proč je mince kulatá....A to se Horste vyplatí!
Rozhodně nejsem odborník na všechno :-) Takovou ambici nemám. Jsem odborník na investice a zejména na investiční kovy (posledních 25 let jde o můj core byznys). Také se zabývám numismatikou jako člen České numismatické společnosti. Mimo to zajišťuji korporátní a nebo privátní ražby mincí. V historii se vyskytovaly mince různých tvarů. Je pravda, že v antice se ustálil kruhový tvar. Jsou různé teorie proč ale jako nejčastější se uvádí, že rohy byly náchylné se ulamoval a nebo případně poškozovat měšec. Nicméně dodnes se používají mince hranaté nebo prstencové, případně oválné a nebo i jiných tvarů. Jistě máte mnoho zkušeností s komunikací v různých médiích a nemohlo by se Vám nikdy stát, že byste měl drobný výpadek. Mě se to občas stane :-) Budu na sobě pracovat a polepším se.
Mně se líbí jak pořád hloupě omílá spousta takyekonomů, pravěk počátek peněz 😂 tyto bludy se fakt ještě učí? Výměnný obchod nejsou peníze.