Oj tam, oj tam. Świetna antena. Mała, zgrabna, radio na niej nic nie odbiera, ale przynajmniej teściowa się nie czepia, że pierony będzie ściągać, bo przecież jest z plastiku 🤣🤣🤣
Mam bardzo podobnie wykonanego Midlanda. Świetna antena do dyplomów "Worked All Neighbours" i "Worked All Appliances" ;). A tak na poważnie z balkonu na 7 piętrze, FT-991, skrzynki ATU-100 i 5m RG58 mam przy mocach 5-20W na FT8 i pasmach od 20m w górę łączności np. z Tajlandią , Japonia, USA, Islandią , czy UAE. Słyszę czasem RPA i Australię, ale nie daję rady na QRP dolecieć, a powyżej 10W resetuję żonie piekarnik ;).
Antena jest bardzo wydajna względem długości, odbiera jednak znacznie słabiej sygnały poza pasmem ponieważ jest anteną pierwszego rezonansu szeregowego, inne popularne anteny to trzeciego rezonansu jak anteny 5/8 czy klasycznej 1/2 z ceownikiem montażowym jak obecne np. GPA 1/2. One są bliższe częstotliwością rezonansowym oraz bardziej dopasowane impedancją promiennika ( wysoka ) do impedancji sygnału pola elektromagnetycznego fal w przestrzeni (tych częstotliwości poza pasmem). Ten metalowy element - tuba wewnątrz ceownika montażowego to element stratnego dopasowania impedancji, bez niego impedancja anteny jest bardzo niska, ale taka jest natywna impedancja tak skracanej mechanicznie anteny. Powoduje on celowe straty elektryczne lecz lepiej dopasowuje impedancję anteny do impedancji kabla i jest to w przypadku użycia przewodu antenowego do zasilania anteny ważniejsze niż dodatkowe straty w antenie. Aby w pełni wykorzystać anteny bez potrzeby odmierzania przewodu antenowego należy do masy anteny to jest do wtyku / gniazda anteny dołączyć przewód 275 cm, lekki i naciągnąć go np. za pomocą żyłki do jakiegoś elementu na dachu. Taki przewód nie powinien być prowadzony do punktu powyżej wysokości montażu anteny. Najlepiej aby punkt montażowy prowadził w kierunku dachu, aby taki przewód na jego końcu był skierowany w dół ale nie bliżej niż 1 metr od masztu tej anteny. Dodatkowo można izolować sygnały pochodzące z ekranu przewodu antenowego poprzez przewinięcie kilku zwojów przewodu antenowego przez rdzeń ferrytowy o przeciętnej przenikalności a nawet jeśli nie mamy innego to dowolny rdzeń, nawet proszkowy, w przypadku gorszej izolacji z rdzeni o dużej stratności własnej lepiej jest nawinąć więcej zwojów przewodu antenowego na takim rdzeniu. Nawijamy jak najbliżej wtyku prowadzącego do anteny, czyli przy samej antenie. Przeważnie 3 - 5 zwojów wystarcza. Zwoje jak najdalej od siebie, nie powinny się stykać, dlatego większe rdzenie są bardziej wydajne ponieważ mieszczą więcej przewodu antenowego w większym odstępie. Dla całkowitego zapobieżenia zakłóceniom poprzez pola elektryczne można zastosować galwaniczny transformator impedancji 1:1 umieszczony zaraz przy samej antenie. To jest 3 - 5 zwojów drutu np. 1 do 3 mm ale może być także lica/plecionka (3 zwoje dla dużego rdzenia 240) . Dwa identyczne, ciasno nawinięte, rozdzielone od siebie w odległości, jest to ważne dla efektu izolacji pola elektrycznego. Typowy rdzeń na to pasmo to materiał Amidon "61" Ps. Ceownik montażowy anteny jest izolowany od masy anteny/ekranu przewodu antenowego, tak ma być. Powodzenia.
Ładnie to opisałeś! Uzyskać rezonans na tej antenie graniczy z cudem z racji dopasowania tylko koncentrykiem. Robiłem próbę z choke balunem i efekt był taki sobie, na pewno nie tak dobry żebym rozwijał temta. Przeciwwagę dałem od sirio boomerang i fakt charakterystyka się poprawiła, ale musiałbym dodać promiennika bo rezonans wypadł na 34 MHz. Regulacja kąta rozwarcia przeciwwagi już niczego nie wniosła. Mimo wszystko widzę potencjał stworzenia GP z tej anteny. Ceownik jest izolowany i tak ma być owszem bo inaczej maszt pracowałby jako przeciwwaga i strojenie mogło by być niemożliwe. Moja ocena konstrukcji jest niska bo patrzę na nią jak ktoś kto nigdy nie miał anteny i chce zamontować "bazę" na balkonie, a taka osoba nie będzie kombinowała tylko utnie kabel na wymiar i podepnie.
Ja nie posiadam analizatora, mierzyłem dawno temu, około w roku 2000 na wynik maksymalnego promieniowania miernikiem promieniowanie pola w polu bliskim, na bardzo krótkim przewodzie antenowym i rezonans był w paśmie CB. Trudno powiedzieć czy to wina analizatora czy tej anteny, jednak Wyniki odbioru są wyjątkowo dobre w skali wielkości promiennika i słabej przeciwwagi. O ile to możliwe niech Pan zrobi analizę impedancji z analizatorem wkręconym w gniazdo anteny bez przewodu i z dołączonym przewodem antenowym a dokładniej jego oplotem jako formą przeciwwagi do masy gniazda antenowego. Dobrego zdrowia.
@@gotowy_sp9adc Jeszcze raz ja, proszę sprawdzić rezonans samej wewnętrznej anteny z nawiniętym przewodem bez obudowy z tubusem aluminiowym, możliwe że jest błąd, tubus alu ma działanie negujące przyrost indukcyjności ale zadaje straty, możliwe że zwojów jest za mało i rezonans będzie prawidłowy bez obudowy z tą co jest fabrycznie ilością zwojów. Niestety bez tej tuby impedancja będzie niższa i pasmo węższe, proszę obserwować tylko rezonans nie SWR. Powodzenia.
Jak masz lekko spadzisty dach z blachy falistej / trapezowej / blochodachówki itp. to SWR spada antena pracuje lepiej. Zauważyłem to zjawisko po wymianie pokrycia dachu.
Tu jest dużo zmiennych. Odległość od dachu do anteny wysokość dachu, typ anteny. Jeśli u ciebie sie poprawiło to super, ale nie jest to uniwersalne rozwiązanie. Czasem na lokalu się poprawi a na dx zdechnie 👍🏼
@@gotowy_sp9adc przymocowałem do masztu przez poziomy wspornik taki od anteny sat.Czyli pojawiła się przeciw waga w pewnym sensie + dł przewodu dało również przyzwoity swr nie co poniżej 1,5.Oczywiście trudno mówić o dobrych osiągach ze względu na konstrukcję tej anteny ale na lokalu może być,nie ma co się śmiać.Można eksperymentować bo warunki lokalne są zawsze zmienne.
Zapisane do ulubionych z działu "technika" Dziękuję za super porównanie.
Oj tam, oj tam. Świetna antena. Mała, zgrabna, radio na niej nic nie odbiera, ale przynajmniej teściowa się nie czepia, że pierony będzie ściągać, bo przecież jest z plastiku 🤣🤣🤣
Teściowa wykorzysta ją jako sztyl do mietły 😂
Świetna rzetelna recenzja.
z kolei tobie polecam zakup słownika ortograficznego
Mam bardzo podobnie wykonanego Midlanda. Świetna antena do dyplomów "Worked All Neighbours" i "Worked All Appliances" ;). A tak na poważnie z balkonu na 7 piętrze, FT-991, skrzynki ATU-100 i 5m RG58 mam przy mocach 5-20W na FT8 i pasmach od 20m w górę łączności np. z Tajlandią , Japonia, USA, Islandią , czy UAE. Słyszę czasem RPA i Australię, ale nie daję rady na QRP dolecieć, a powyżej 10W resetuję żonie piekarnik ;).
Antena jest bardzo wydajna względem długości, odbiera jednak znacznie słabiej sygnały poza pasmem ponieważ jest anteną pierwszego rezonansu szeregowego, inne popularne anteny to trzeciego rezonansu jak anteny 5/8 czy klasycznej 1/2 z ceownikiem montażowym jak obecne np. GPA 1/2.
One są bliższe częstotliwością rezonansowym oraz bardziej dopasowane impedancją promiennika ( wysoka ) do impedancji sygnału pola elektromagnetycznego fal w przestrzeni (tych częstotliwości poza pasmem).
Ten metalowy element - tuba wewnątrz ceownika montażowego to element stratnego dopasowania impedancji, bez niego impedancja anteny jest bardzo niska, ale taka jest natywna impedancja tak skracanej mechanicznie anteny.
Powoduje on celowe straty elektryczne lecz lepiej dopasowuje impedancję anteny do impedancji kabla i jest to w przypadku użycia przewodu antenowego do zasilania anteny ważniejsze niż dodatkowe straty w antenie.
Aby w pełni wykorzystać anteny bez potrzeby odmierzania przewodu antenowego należy do masy anteny to jest do wtyku / gniazda anteny dołączyć przewód 275 cm, lekki i naciągnąć go np. za pomocą żyłki do jakiegoś elementu na dachu.
Taki przewód nie powinien być prowadzony do punktu powyżej wysokości montażu anteny. Najlepiej aby punkt montażowy prowadził w kierunku dachu, aby taki przewód na jego końcu był skierowany w dół ale nie bliżej niż 1 metr od masztu tej anteny.
Dodatkowo można izolować sygnały pochodzące z ekranu przewodu antenowego poprzez przewinięcie kilku zwojów przewodu antenowego przez rdzeń ferrytowy o przeciętnej przenikalności a nawet jeśli nie mamy innego to dowolny rdzeń, nawet proszkowy, w przypadku gorszej izolacji z rdzeni o dużej stratności własnej lepiej jest nawinąć więcej zwojów przewodu antenowego na takim rdzeniu.
Nawijamy jak najbliżej wtyku prowadzącego do anteny, czyli przy samej antenie. Przeważnie 3 - 5 zwojów wystarcza.
Zwoje jak najdalej od siebie, nie powinny się stykać, dlatego większe rdzenie są bardziej wydajne ponieważ mieszczą więcej przewodu antenowego w większym odstępie.
Dla całkowitego zapobieżenia zakłóceniom poprzez pola elektryczne można zastosować galwaniczny transformator impedancji 1:1 umieszczony zaraz przy samej antenie.
To jest 3 - 5 zwojów drutu np. 1 do 3 mm ale może być także lica/plecionka (3 zwoje dla dużego rdzenia 240) .
Dwa identyczne, ciasno nawinięte, rozdzielone od siebie w odległości, jest to ważne dla efektu izolacji pola elektrycznego.
Typowy rdzeń na to pasmo to materiał Amidon "61"
Ps. Ceownik montażowy anteny jest izolowany od masy anteny/ekranu przewodu antenowego, tak ma być.
Powodzenia.
Ładnie to opisałeś! Uzyskać rezonans na tej antenie graniczy z cudem z racji dopasowania tylko koncentrykiem. Robiłem próbę z choke balunem i efekt był taki sobie, na pewno nie tak dobry żebym rozwijał temta. Przeciwwagę dałem od sirio boomerang i fakt charakterystyka się poprawiła, ale musiałbym dodać promiennika bo rezonans wypadł na 34 MHz. Regulacja kąta rozwarcia przeciwwagi już niczego nie wniosła. Mimo wszystko widzę potencjał stworzenia GP z tej anteny. Ceownik jest izolowany i tak ma być owszem bo inaczej maszt pracowałby jako przeciwwaga i strojenie mogło by być niemożliwe. Moja ocena konstrukcji jest niska bo patrzę na nią jak ktoś kto nigdy nie miał anteny i chce zamontować "bazę" na balkonie, a taka osoba nie będzie kombinowała tylko utnie kabel na wymiar i podepnie.
Ja nie posiadam analizatora, mierzyłem dawno temu, około w roku 2000 na wynik maksymalnego promieniowania miernikiem promieniowanie pola w polu bliskim, na bardzo krótkim przewodzie antenowym i rezonans był w paśmie CB. Trudno powiedzieć czy to wina analizatora czy tej anteny, jednak Wyniki odbioru są wyjątkowo dobre w skali wielkości promiennika i słabej przeciwwagi.
O ile to możliwe niech Pan zrobi analizę impedancji z analizatorem wkręconym w gniazdo anteny bez przewodu i z dołączonym przewodem antenowym a dokładniej jego oplotem jako formą przeciwwagi do masy gniazda antenowego.
Dobrego zdrowia.
@@gotowy_sp9adc Jeszcze raz ja, proszę sprawdzić rezonans samej wewnętrznej anteny z nawiniętym przewodem bez obudowy z tubusem aluminiowym, możliwe że jest błąd, tubus alu ma działanie negujące przyrost indukcyjności ale zadaje straty, możliwe że zwojów jest za mało i rezonans będzie prawidłowy bez obudowy z tą co jest fabrycznie ilością zwojów. Niestety bez tej tuby impedancja będzie niższa i pasmo węższe, proszę obserwować tylko rezonans nie SWR.
Powodzenia.
Świetna recenzja.
Fajnie bylo by , zrobić test radio -radio na wiekszej odleglosci na obu antenach . Chodzi oczywiście o tx .
Jasne tyle, że można przyjąć, że tx wypadnie bardzo podobnie do rx
@@gotowy_sp9adc zdaje sobie z tego sprawę ,ale ciekawość mnie ogarnia jak z tego leci 😁
Jak widać odbiór to nadawanie też dupy nie urwie.
Mądry człowiek jesteś. Pozdrawiam
Boomerang przy tej antenie wcale nie jest taki głuchy 😂
Gdyby mógł Pan przetestować tą antenę z przeciwwagą 275 cm, proszę.
Jak masz lekko spadzisty dach z blachy falistej / trapezowej / blochodachówki itp. to SWR spada antena pracuje lepiej. Zauważyłem to zjawisko po wymianie pokrycia dachu.
Tu jest dużo zmiennych. Odległość od dachu do anteny wysokość dachu, typ anteny. Jeśli u ciebie sie poprawiło to super, ale nie jest to uniwersalne rozwiązanie. Czasem na lokalu się poprawi a na dx zdechnie 👍🏼
@@gotowy_sp9adc przymocowałem do masztu przez poziomy wspornik taki od anteny sat.Czyli pojawiła się przeciw waga w pewnym sensie + dł przewodu dało również przyzwoity swr nie co poniżej 1,5.Oczywiście trudno mówić o dobrych osiągach ze względu na konstrukcję tej anteny ale na lokalu może być,nie ma co się śmiać.Można eksperymentować bo warunki lokalne są zawsze zmienne.
Taką dobrą antenę zepsuć 😮
A samochodowe i do ręczniaków helikalne tak samo działają?
Tak, to są anteny 1/4 fali nawinięte żeby skrócić
Czyli to atrapa anteny, już boomerang lepiej wypada.
To kompromisowa antena na yahty.
👍
Kapturek na szczycie zabezpiecza by nie wypadła zawartość dostarczona przez producenta - darmowe tabletki...ashwagandha i diazepam
A jakie długości kabla proponuję producent?
YT tobie tylko działa? Poszukaj sobie w internecie bo jest opisane ile potrzeba.
Pierwszy
Brawo, wygrałeś mózg
Pierwszy👍
Nie
I co z tego bałwanie?
To nie jest antena to jest cewka😂
Pierwszy